Brzina ram memorije?

poruka: 16
|
čitano: 9.308
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Brzina ram memorije?

Pozdrav

 

Imam Ploču MSI H81M-E33 Socket 1150

Proc G3260

 

Memoriju DDR3 4GB (1x4GB) PC3-12800 1600MHz CL11 Kingston Value, KVR16N11S8/4

 

 Zanima me zašto mi ta memorija radi (barem tako cpu-z, pokazuje) na 800mhz, kad joj je brzina 1600mhz

 detaljnije na slici:

 

 Nisam neki znalac, u biosu nisam ništa prćkao, sve je na stock postavkama. Hvala na pomoći i SRETAN BOŽIĆ :)

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Brzina ram memorije?

zato jer DDR = double data rate, tih 800 mnozis sa dva. Frekvencija ti je stvarno 800MHz, no zbog toga sto se radi o double data rate prijenosu taj ram prenese dva bita u jednom vremenskom ciklusu pa iz tih 800MHz dobis efektivno 1600MHz.

vise ovdje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Double_data_rate

https://en.wikipedia.org/wiki/DDR3_SDRAM

 

Linux, Arch Linux.
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.12.2016 16:53 (Ante).
12 godina
neaktivan
offline
Brzina ram memorije?

Znaci u stvari je sve kak bi trebalo biti? Gledao sam u bios tamo na pocetnoj stranici di su podatci o kompu za memoriju pise da je na 1333mhz ? Zasto tamo tak pise?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Brzina ram memorije?

piše zato jer radi na 1333 (667). Gledaš pogrešno, info-mogućnosti i trenutni clock.. poveži informacije.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Brzina ram memorije?

Stock je 1333mhz? To je normalno tak? jel ima potrebe da idem kopati po tome i prebacivati na 1600..

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Brzina ram memorije?
scorpion123 kaže...

Stock je 1333mhz? To je normalno tak? jel ima potrebe da idem kopati po tome i prebacivati na 1600..

 ništa ne razumiješ :)

-info za RAM (stranica na kojoj gledaš podatke) .. slika koju si postavio, .. pogledaj TAB prije tog, jasnije?

-RAM radi na nekoj brzini, info prikazuje koje sve brzine podržava, razumiješ?

 

+ nema potrebe petljati-prebacivati, jer BIOS automatikom podesi optimalno. Tj da ideš OCati tad možda.. a možda i downclock zbog stabilnosti ili omjera s FSBom-množitelja.

+ nisu važni samo MHz, važniji je CAS, upravo zato kad kupuješ u trgovini usporedi skuplji-jeftiniji.. što misliš koji podatak će biti za skuplju memoriju? Propustnost je ukupni umnožak.. CAS je stvarna brzina (manji broj - brže) tj to je pauza-kašnjenje, vrijeme koje je RAM nedostupan, što više MHz to se povećava i CAS ili ako je manji tad je to brža-skuplja memorija.

 

npr tvoj ram na 800 ima cas 11, to znači 11 pauza na putu.. dok na 600 ima manje pauza, 8. Da je to autobus, koji bi bio brži.. ili bi do cilja stigli istovremeno? To je matematika za RAM-CAS/MHz.

... dok će brži RAM na 800 imati CAS npr 10 ili 9.. i biti stvarno brži. Ako usporediš u cjenicima i teh.specifikacijama RAMa vidjećeš da je to uzrok razlike u cijeni.

 

pošto ti je BIOS podesio na 1333/667 .. vjerojatno su podaci za CAS između 8-9 .. + BIOS izvuče malo više, stvarno optimum, tako da je 90% da je tvoj trenutni CAS 8 @ 1333MHz. dok ti SPD tablica prikazuje tvornički deklarirane vrijednosti (garantirane.. uvjek može malo brže kao OC cca 5%..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.12.2016 17:51 (ihush).
12 godina
neaktivan
offline
Brzina ram memorije?

Hvala na detaljnom objašnjenju. 

 Da, vidim na slici da je tak

 napisao sam nisam stučnjak, ali sad bolje kužim.. hvala 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Brzina ram memorije?

Pozz.

Imam stari Pentium 4 i MBO koja ima dva utora za SDRAM i dva za DDR1 RAM. E, ovaj za DDR je 333 MHz a dobio sam od kolege s foruma DDR1 (2x512 MB) na 400 MHz i kontam na komp instalirati Zorin varijantu Linuxa.

Hoće li raditi RAM 400 MHz na utoru 333 MHz?

Nativno sam koristio SDRAM a ostao mi čitav samo jedan keks od 256 MB...

Usput, Zorin će postaviti sam drivere? Bitan mi je USB port jer bi na net išao preko wi-fi...

P.S. Ako mi uskoči kolega ihush u pomoć, molim za "razgovjetniji" savjet...

 

Hvala.

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Brzina ram memorije?
Rami će raditi na brzini koju podrzava matična
10 godina
offline
Brzina ram memorije?

Ova Gigabyte ploca mi lagano para živce, dakle imam 2133mhz ram, ostavim defaultne timinge 15-15-15-36, stavim dram voltazu na 1.35v i brzinu na 2666mhz. F10, crn ekran pola minute, boota sistem. CPU-Z kaže 2133 i random timinge kao i ostali diagnosticki programi, task manager kaze 2666, cmd kaže 2666. Bios kaže 2400!

Nemam XMP, što mi je činiti? Isto tako hanga svaki put kad promjenim brzinu, makar na 2200mhz...

Battlelog: D3lBoy-00
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Brzina ram memorije?

Probaj povećati timinge i zaboga stavi veće slike jer se ništa ne vidi.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Brzina ram memorije?
D3lBoy kaže...

Ova Gigabyte ploca mi lagano para živce, dakle imam 2133mhz ram, ostavim defaultne timinge 15-15-15-36, stavim dram voltazu na 1.35v i brzinu na 2666mhz. F10, crn ekran pola minute, boota sistem. CPU-Z kaže 2133 i random timinge kao i ostali diagnosticki programi, task manager kaze 2666, cmd kaže 2666. Bios kaže 2400!

Nemam XMP, što mi je činiti? Isto tako hanga svaki put kad promjenim brzinu, makar na 2200mhz...

 Pusti neku sintetiku koja meri bandwidth memorije pa vidi šta ćeš dobiti. Koji je tačno model memorije?

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
10 godina
offline
Brzina ram memorije?

Probao sam povecati timinge i voltazu cak do 1.45V izgleda da se užasno loše clockaju. Googlao sam i vidio da su drugi uspjeli i preko 3000 sa njima. Crucial CT4G4DF... i CT8G4F... Isti model samo su jedni stickovi od 4gb drugi od 8gb. No ne vjerujem da je to problem

UserBenchmark također sad javlja 2400mhz (kako sam sad i postavio) no CPUZ i ostali i dalje 2133mhz. Probat cu malo benchat

 

Battlelog: D3lBoy-00
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Brzina ram memorije?

Evo, ništa ne kužim, score je još naj bolji sa 2133, latencije iste. Na svima voltaža 1.35V

Vece slike

Battlelog: D3lBoy-00
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Brzina ram memorije?

Čudno. Kako ti se memorija ponaša na default postavkama? Za tvoje module je to 2400MHz, CL17. Probao bih čak možda sa samo dva (identična) modula.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Brzina ram memorije?

Ok je na default (2133 CL15), po ovom benchu naj bolje default, al bi ih htio clocknut možda mi donese šta u ostalim programima/igrama. Sad je na 2400mhz 13-13-13-30 i dalje lošiji score od stocka. Nikad prije nisam imao takvih problema kod OCanja rama.

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.8.2018 20:43 (D3lBoy).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice