Kako podesiti ram u biosu?

poruka: 14
|
čitano: 7.153
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Kako podesiti ram u biosu?

Bok, ekipa, evo, zanima me jedna stvar :) Imam matičnu i ram memoriju koja podržava maksimalnu brzinu 2133mhz, i procesor koji mi podržava do 1866mhz.

 

Prvo, pošto ne znam mnogo o računalima (tek sam se nedavno počeo zanimati malo dublje za to), ram mi je bio podešen na 1333mhz. U biosu sam sad našao nešto i digao to na 1866mhz (SLIKA), pa me zanima jesam li sad ostvario maksimalnu brzinu rama koju mogu imati ili trebam još nešto podesiti?

 

I još jedna stvar, šta ako stavim brzinu rama na 2133 (jer mi je ponuđeno), a procesor "ne dozvoljava" toliko?

 

Evo i screenshota MaxxMEM-a ako šta znači. Memory-copy mi je bio oko 8000 dok je ram bio na 1333, pa pretpostavljam da sam uspio to riješit?

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Kako podesiti ram u biosu?

Zbilja, nitko? :D

8 godina
neaktivan
offline
Kako podesiti ram u biosu?

Jesi ti siguran da ti RAM podrzava  2133mhz da to nije sa overlockom

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.6.2016 23:05 (dinix4978).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Kako podesiti ram u biosu?

Piše na pločici nešto DDR3 2133mhz Ripjaws. Ako treba ju izvadim i slikam?

8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako podesiti ram u biosu?
  1. ali tebi i maticna treba podrzavat 2133mhz 
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.6.2016 23:26 (dinix4978).
14 godina
neaktivan
offline
Kako podesiti ram u biosu?

Inace vecinom plocice kad se ubace defaultno rade na nizem taktu nego sto pise na njima. To samo podignes bez straha u biosu na onoliko koliko pise, ali ako ti procesor ne podrzava toliko onda digni do onoliko koliko podrzava procesor.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Kako podesiti ram u biosu?

fx 6300 nativno podrzava 1866mhz, ostaje ti jos samo da provjeris do koliko ti moze ploca, rekli bi ti mi da znamo samo o kojoj je mbo rijec!lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Kako podesiti ram u biosu?

Matična je ASRock Extreme3 2.0 i ona podržava brzinu rama 2133mhz kao i sam ram. E sad, pošto procesor ne podržava više od 1866 šta zapravo to znači? Neće radit, ili?

 

I jesam li na pravom mjestu u biosu podigao brzinu, to jest, jel sve ispravno?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
offline
Kako podesiti ram u biosu?

 Ajme Danijele, ja mislim da ti zasluzujes vlastitu selekcijsku temu na BOL forumu!

skOOrvy http://www.speedtest.net/result/4656104677.png
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Kako podesiti ram u biosu?
daniel2809 kaže...

Matična je ASRock Extreme3 2.0 i ona podržava brzinu rama 2133mhz kao i sam ram. E sad, pošto procesor ne podržava više od 1866 šta zapravo to znači? Neće radit, ili?

 

I jesam li na pravom mjestu u biosu podigao brzinu, to jest, jel sve ispravno?

 radit ce bez brige! dakle ti s tom plocom mozes forsirati(overklokati) ram memoriju na vece frekvencije! naravno time i opterecujes memorijski kontroler...no o tome rade pitaj u FX klubu posto ti osobno nisam na "TI" s fx-om!:

http://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-fx-club/179902.aspx

http://www.bug.hr/forum/topic/overclocking/overclocking-amd-procesora-dualtriplequadfx/37917.aspx

lp

 

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
7 godina
offline
Re: Kako podesiti ram u biosu?
skorvy kaže...

 Ajme Danijele, ja mislim da ti zasluzujes vlastitu selekcijsku temu na BOL forumu!

 Sorry, u fazi nadogradnje računala sam, pri kraju sam skoro, pa ću se pritajit onda :)

 

 

 

Hvala, Stjepanj! Zasad me samo zanimalo jesam li sve ispravno napravio, overclock ću razmatrat kad riješim bitnije dijelove, kao grafičku sad :)

7 godina
offline
Re: Kako podesiti ram u biosu?
Vidi jel ti memorija podrzava XMP profil i da li ga ploca cita, u windowsima u CPUZ pogledaj detalje memorije i xmp profila i samo to aktiviraj u biosu. Ako je sve kompatibilno ram ce ti se automatski overclockat na deklariranu vrijednost.

Najcesce imas vise xmp profila pa u cpuz mozes vidjet koji je koji, odnosno onaj sa zadnjim rednim brojem uglavnom bude najbrzi.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kako podesiti ram u biosu?

Koliko mi je poznato procesor baš nema puno veze s brzinom rama. Ono što je važno je koliku brzinu ti podržava matična (obično je raspon velik) i kolika je nativna brzina RAMa. MBO će postaviti RAM na obično najnižu razinu koju MBO podržava. Ručno u BIOS možeš sam bez problema postaviti veću brzinu RAM kroz XMP profil. Obično ih je 2. Prvi je nativna brzina rama a drugi je overklokan na nešto viši takt. Lijepo pogledaj kolika je nativna brzina RAM memorije koju imaš, odi u BIOS i postavi XMP 1 (pisat će ti na koju frekvenciju se odnosi), save i to je to! :) Sve lijepo prati kroz CPU-Z programčić. :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Kako podesiti ram u biosu?
Procesor sadrzi memorijski kontroler pa i brzina rama ovisi o njemu. No tolerance za overclock su velike...

Recimo, procesor i7 6950X je napravljen za glupost odnosno extreme overclock, a na intelovoj specifikaciji svejedno pise da podrzava ddr4 2400 mhz. Sto bi reklo za X99 2011-3 ploce, ne postoji procesor koji podrzava ram brzi od 2400 mhz, a vecina ploca podrzava 3600 mhz ram... malo zbunjujuce, ali radi...
Makar eto, ja imam problema i ne mogu uopce bootat bios ako ukljucim xmp profil ni sa 4000 mhz ramom ni sa 3866... Pa sve moram manualno podesavat... Ni nisam jos stigao sve probat, ali za sad nisam ni uspio pokrenut ram na tim brzinama...
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice