Punjenje nove litij-polimer baterije

poruka: 8
|
čitano: 6.095
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Punjenje nove

 Pozdrav.

Kupio sam novi mobitel (Xiaomi Pocophone F1) koji ima litij-polimer bateriju te brzo punjenje Quick Charge 3.0 podržan.

 

Bio sa citao na raznim stranicama i reviewima da sa starim litij-ionskim baterijama je trebalo raditi jednom mjesecno potpuno punjenje i potpuno praznjenje baterije, a svo ostalo vrijeme po mogucnosti drzati bateriju izmedju 30-80% da baterija sto manje gubi na kapacitetu te mogu iz svojeg iskustva potvrditi da mi je taj nacin dobro drzao jer i dan danas mi baterija radi gotovo kao i kad sam kupio stari mob.

 

Kako treba puniti ovu, ne pronalazim bas puno clanaka i rasprava o ovome, niti kakvih znanstvenih pokusa/dokaza?

Nisam imao Quick Charge do sada niti litij-polimer bateriju pa trazim savjete. Hvala!

Kovačić
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.4.2019 12:09 (acmilan2).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Punjenje nove

Isto kao i prošlu.

Inače, i prošla ti je bila litij polimer(svi mobiteli imaju litij-polimer baterije), i općenito ti to vrijedi za sve izvedbe litijskih baterija.

 

 

Kruha i igala...
11 godina
offline
Re: Punjenje nove

Sto onda pisu za neke Li-ion baterije, a druge Li-po, kakva je onda tu razlika onda? Malo vise polimera u drugoj? Sto se dobiva onda time osim promjene naziva?

Kovačić
7 godina
offline
Re: Punjenje nove

Zapravo je puni naziv litij-polimer-ion baterija, a pišu kak im paše.

Inače se pod litij-ion smatraju cilindrične baterije (poput 18650), a one nemaju polimerni separator nego grafitni, a opet im sastavi npr. anode i katode mogu biti isti, znači samo je separator različit.

Ali, svaka litijska baterija je litij ionska (jer ne koristi čisti litij, nego ione litija koji se obično nalaze u litijevom karbonatu).

Uglavnom, litij-polimer imaju veću gustoću energiju i prosječni i maksimalni napon 4,4V max, prosječno 3,85V), ove "obične" manji (3,7V prosjek, 4,25V max), a LiFePO4 puno manje (prosjek 3V, maks oko 3,8V ak se ne varam).

I polimerne se jedino rade plosnate, pa su zato idealne za mobitele, jer s valjkom gubiš puno prostora.

Ali polimerne i najlakše planu, a LiFePO4 teško planu (skoro nemoguće ) ali imaju najmanju gustoću snage.

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.4.2019 15:54 (fer-de-lance).
11 godina
offline
Re: Punjenje nove

Okej, mislim da sam pohvatao, ti pojmovi mi iz skole bisu strani tako da, sve u svemu - hvala na objašnjenju i drzim se istoga dalje! 😁

Kovačić
5 godina
offline
Re: Punjenje nove
acmilan2 kaže...

 Pozdrav.

Kupio sam novi mobitel (Xiaomi Pocophone F1) koji ima litij-polimer bateriju te brzo punjenje Quick Charge 3.0 podržan.

 

Bio sa citao na raznim stranicama i reviewima da sa starim litij-ionskim baterijama je trebalo raditi jednom mjesecno potpuno punjenje i potpuno praznjenje baterije, a svo ostalo vrijeme po mogucnosti drzati bateriju izmedju 30-80% da baterija sto manje gubi na kapacitetu te mogu iz svojeg iskustva potvrditi da mi je taj nacin dobro drzao jer i dan danas mi baterija radi gotovo kao i kad sam kupio stari mob.

 

Kako treba puniti ovu, ne pronalazim bas puno clanaka i rasprava o ovome, niti kakvih znanstvenih pokusa/dokaza?

Nisam imao Quick Charge do sada niti litij-polimer bateriju pa trazim savjete. Hvala!

 Puni i koristi i ne razmislaj o tome. Elektronika sve rjesava. Nije niko lud pa ostaviti na volju korisnicima da paze na bateriju... Ne mozes joj ti nista lose napraviti normalnim koristenjem...

Zato i nemas clanaka o tome....

KAda ti pokaze 0% to je donja granica koja je sigurna za bateriju a ne stvarnih 0% napunjenosti....Ja nikad nisam pazio na bateriju i nikad nisam imao problema sa baterijama....

11 godina
offline
Punjenje nove litij-polimer baterije

Ajde da to ovdje pitam jos. Moze li se QC 3.0 koji je type-C sa onim malim converterom iz type-C u microUSB normalno koristiti?

Uzeo bih onda curi taj punjac koji sam sebi uzeo i sa konverterom onda za njezin galaxy s6 pa sam od brige da ima kvalitetan proizvod.

 

Ili je tu caka sa pustanjem struje/snage pa bi joj to grijalo mobitel previse? S6 podrzava samo QC 2.0

 

Hvala

Kovačić
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Punjenje nove litij-polimer baterije
Punjac ce davati koliko mob trazi. Nista se nece pregrijati....
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice