Monitor-zamaranje ociju

poruka: 37
|
čitano: 17.912
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
protjeran
offline
Monitor-zamaranje ociju

Ev vako prije par dana kupio sam LG Flatron E2260 i napokon se maknuo od CRTa kojeg sam imao 7 godina...e sad ovaj E2260 mene jako zamara i oci mi zamara i to postano stvarno iritantno e sad ja vas pitam posotji li ikakvo rjesenje protiv toga ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Monitor-zamaranje ociju
SpyGi kaže...

Ev vako prije par dana kupio sam LG Flatron E2260 i napokon se maknuo od CRTa kojeg sam imao 7 godina...e sad ovaj E2260 mene jako zamara i oci mi zamara i to postano stvarno iritantno e sad ja vas pitam posotji li ikakvo rjesenje protiv toga ?

 

Smanji svjetlinu.

Ako je jedini zivot koji imam onaj na BUG-u, da li to znaci da ja nemam zivota?
14 godina
protjeran
offline
Re: Monitor-zamaranje ociju
Mentalist kaže...
SpyGi kaže...

Ev vako prije par dana kupio sam LG Flatron E2260 i napokon se maknuo od CRTa kojeg sam imao 7 godina...e sad ovaj E2260 mene jako zamara i oci mi zamara i to postano stvarno iritantno e sad ja vas pitam posotji li ikakvo rjesenje protiv toga ?

 

Smanji svjetlinu.

Smanjio sam i svjetlinu i kontrast ali opet isto {#}

15 godina
offline
Monitor-zamaranje ociju

Isprobaj program f.lux

|| http://av-gurus.blogspot.com || Sum_of_all_fears: ''AVG nije antivirus (samo bi htio biti to).'' R.I.P. EnlightenedPhoenix
Moj PC  
0 0 hvala 4
13 godina
neaktivan
offline
Re: Monitor-zamaranje ociju
Mozda trebas naocale?! Mislim, svasta je moguce, nemoj me krivo shvatit. Mozda je ostavilo traga sedmogodisnje gledanje u crt'a.

Mene je osobno iritiralo gledanje u crt'a i to do granice suza ali nakon sto sam presao na lcd sve je ok.
The best way to be boring is to leave nothing out.
16 godina
offline
Monitor-zamaranje ociju

Pretpostavljam da nema nikakvog treperenja pozadisnskog osvetljenja i da si ga povezao DVI kablom? Ako je VGA, probaj da prikažeš neku test sliku i onda aktiviraj automatsko podešavanje.

 

Probaj da podesiš ClearType, on može mnogo da utiče na čitljivost teksta (Control Panel\Display\Adjust ClearType text).

 

Osim toga, igraj se još malo sa svetlinom i kontrastom, možda si sad prenisko stavio kontrast?

 

Mimo toga, možda su ti sada stvari na monitoru presitne jer pretpostavljam da ovaj monitor ima veći DPI od starog.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Monitor-zamaranje ociju

Probao sam ovaj f.lux ali preglup je stalno se mijenja boja na monitoru kad se on ukljuci,probao sam i ono u control panelu ali ne pomaze mnogo...stvarno postaje uzasno ovo zamaranje poslije malo duzeg rada zaboli me glava. Postoji li ikakvo drugo riejsenje ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Monitor-zamaranje ociju

Problem je u tome što su rezolucije sve veće a monitori sve "manji"

 

Npr, reza od 1920x1080 je prevelika i za 23" monitor i za 24". Za 27" je taman, ali nemao svi ni prostora za tako velike monitore.

 

F.C LIVERPOOL
Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
online
Re: Monitor-zamaranje ociju
SpyGi kaže...

Ev vako prije par dana kupio sam LG Flatron E2260 i napokon se maknuo od CRTa kojeg sam imao 7 godina...e sad ovaj E2260 mene jako zamara i oci mi zamara i to postano stvarno iritantno e sad ja vas pitam posotji li ikakvo rjesenje protiv toga ?

Mislim da je to do frekvencije osvježavanja slike. U biti što je veća frekvencija, manji je zamor očiju.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Monitor-zamaranje ociju
Praetorian1 kaže...

Problem je u tome što su rezolucije sve veće a monitori sve "manji"

 

Npr, reza od 1920x1080 je prevelika i za 23" monitor i za 24". Za 27" je taman, ali nemao svi ni prostora za tako velike monitore.

 

Ni novaca {#}

Intel ftw :D
16 godina
offline
Re: Monitor-zamaranje ociju
mene bole oci i glava od svakog novog monitora, pa cak i mobitela. Uglavnom nakon par dana se naviknem i prestaje. Sjecam se prvog laptopa koji sam kupio...prvi sam dan dobio takvu migrenu od njega da ga nisam palio 5 dana vise hahaha pa i od slijedeceg... Danas brat ima takav laptop i kad mu nesto instaliram etc u 5 min me pocinje glava bolit... Neznam zasto iskreno al et tako je kod mene...probaj po malo svaki dan..kao ono da se navikavas... Meni to prolazi.
Ako bi oni koji o meni misle loše znali šta si ja mislim o njima,bi o meni mislili još lošije.... eeehhheem...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Monitor-zamaranje ociju
24v kaže...
mene bole oci i glava od svakog novog monitora, pa cak i mobitela. Uglavnom nakon par dana se naviknem i prestaje. Sjecam se prvog laptopa koji sam kupio...prvi sam dan dobio takvu migrenu od njega da ga nisam palio 5 dana vise hahaha pa i od slijedeceg... Danas brat ima takav laptop i kad mu nesto instaliram etc u 5 min me pocinje glava bolit... Neznam zasto iskreno al et tako je kod mene...probaj po malo svaki dan..kao ono da se navikavas... Meni to prolazi.

To te onda boli zbog potrošenih novaca. Kasnije ih prežališ. {#}

16 godina
moderator
offline
Re: Monitor-zamaranje ociju
SpyGi kaže...

Probao sam ovaj f.lux ali preglup je stalno se mijenja boja na monitoru kad se on ukljuci,probao sam i ono u control panelu ali ne pomaze mnogo...stvarno postaje uzasno ovo zamaranje poslije malo duzeg rada zaboli me glava. Postoji li ikakvo drugo riejsenje ?

  • Po danu, odnosno kad ima mnogo svjetla, sliku posvijetli, tako da jasno vidiš što je na ekranu.
  • Po noći, svjetlinu smanji što je više moguće, ali opet - tako da jasno vidiš što je na ekranu. Također, iza monitora drži svjetiljku koja će ti osvjetljavati zid iza monitora - to će smanjiti kontrast između svjetline monitora i "tamnoće" sobe, odnosno površine iza monitora te tak umanjiti naprezanje očiju. Tipični "problem" novih monitora je previsoka svjetlina (što je doduše super za rad po danu - pogotovo ako je riječ o IPS ekranu, možeš takoreći bez problema raditi pod sunčevim svjetlom), no kroz prvih nekoliko mjeseci svjetlina poprilično padne.
  • Još jedna stvar ti može biti - osjetljivost na formaldehid ili neke druge kemikalije koje se koriste u proizvodnji plastike - soba ti treba biti prozračna i nakon nekog vremena bi se emisija tih tvari trebala prilično smanjiti.
  • Možda je samo stvar prilagodbe - kako si dugo vremena koristio CRT, slika na LCD-u ti je možda preoštra - probaj smanjiti oštrinu.
11 godina
neaktivan
offline
Monitor-zamaranje ociju

el nije ovo mozda full LED ekran

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Monitor-zamaranje ociju

Ja sam smanjio svjetlinu i kontrast, a povećao frekvenciju na oko 70Hz i bilo je malo bolje.

Tek kad sam smanjio rezoluciju i odmaknuo se od ekrana, onda sam mogao mirnije raditi.

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Monitor-zamaranje ociju

Kao sto ne bi sjeo da me vozi najjeftiniji taxi tako ne bi ni stedio na centru interakcije sa svijetom... brzini interneta i periferiji... Kolko para tolko muzike u ovom slucaju zdravlja i daj odi si pogledaj oci u doktora...

12 godina
protjeran
offline
Re: Monitor-zamaranje ociju
SpyGi kaže...

Ev vako prije par dana kupio sam LG Flatron E2260 i napokon se maknuo od CRTa kojeg sam imao 7 godina...e sad ovaj E2260 mene jako zamara i oci mi zamara i to postano stvarno iritantno e sad ja vas pitam posotji li ikakvo rjesenje protiv toga ?

ima!!! nazad na crt koji siba barem na 100 herca i by by, svim problemima!! i meni se oci suse zbog Lcd-a!! da sam znao nebi nikad maknuo svog samsunga na 100herca s stola...tocka!

16 godina
moderator
offline
Re: Monitor-zamaranje ociju
Staromodan kaže...

Ja sam smanjio svjetlinu i kontrast, a povećao frekvenciju na oko 70Hz i bilo je malo bolje.

O kakvom monitoru je riječ? Ako je riječ o LCD-u, onda nema potrebe dizanja frekvencije osvježavanja, jer kod LCD-ova frekvencija osvježavanja govori samo o brzini prijenosa slike između grafičke kartice i monitora. Dakle, dizanjem frekvencije slika neće ništa manje treperiti (nije ni da inače treperi, odnosno ako treperi, onda ti nešto nije u redu s pozadinskim osvjetljenjem).

 

Staromodan kaže...

Tek kad sam smanjio rezoluciju i odmaknuo se od ekrana, onda sam mogao mirnije raditi.

Idealno bi bilo da si od monitora udaljen nekih 60-70 cm. Normalni fokus oka je na nekih 3 metra - tad se oko najmanje napreže. Stoga što si bliže ekranu, oči ti se moraju više naprezati. Naravno, ne smiješ se udaljiti toliko da ne vidiš što na ekranu piše, jer će i to uzrokovati pojačano naprezanje očiju, škicanje.

16 godina
moderator
offline
Re: Monitor-zamaranje ociju
Stjepanj kaže...
SpyGi kaže...

Ev vako prije par dana kupio sam LG Flatron E2260 i napokon se maknuo od CRTa kojeg sam imao 7 godina...e sad ovaj E2260 mene jako zamara i oci mi zamara i to postano stvarno iritantno e sad ja vas pitam posotji li ikakvo rjesenje protiv toga ?

ima!!! nazad na crt koji siba barem na 100 herca i by by, svim problemima!! i meni se oci suse zbog Lcd-a!! da sam znao nebi nikad maknuo svog samsunga na 100herca s stola...tocka!

Da ne znam bolje rekao bih da je uzrok u treptanju, odnosno smanjenju frekvencije treptanja kod korištenja LCD monitora. Probaj više treptati kad si za monitorm, eventualno kupi umjetne suze pa vidi ima li kakvih promjena.

12 godina
neaktivan
offline
Monitor-zamaranje ociju

Svi govore smanji osvjetljenje (brightness) ali lcd-i i dalje imaju problem da prilikom smanjenja svjetline titranje ekrana bude veće i puno više umara oći (titranje se ne vidi golim okom). Postoje snimke na youtubu pa pogledajte i govorim iz iskustva tako da vam ostaje povečati osvjetljenje što će vam umarati oći ili smanjiti što će vam također dosta umarati oći a i štetnije je dosta nego s povećanim osvjetljenjem.

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.6.2012 19:08 (Shockwave).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Monitor-zamaranje ociju
Shockwave kaže...

Svi govore smanji osvjetljenje (brightness) ali lcd-i i dalje imaju problem da prilikom smanjenja svjetline titranje ekrana bude veće i puno više umara oći (titranje se ne vidi golim okom). Postoje snimke na youtubu pa pogledajte i govorim iz iskustva.

Titranje se "vidi" jer CCFL žarulje koje služe kao pozadinsko osvjetljenje titraju. Negdje sam pročitao da tipično trepere tisuću ili više puta u sekundi (dakle 1000 ili više Hz). To što vidiš "treperenje" na videosnimkama vidiš zato jer se frekvencija treperenja ne poklapa (nije višekratnik) frameratea (frekvencije snimanja kamere, tipično 25, 30, 50 ili 60 Hz). Moguće je da pozadinsko osvjetljenje bude "nestabilnije" ako se smanji svjetlina, jer fluorescentne žarulje se obično teško prigušuju. No generalno gledano s njima rijetko ima problema. Ako bude i neko vidljivo treperenje, to je češće problem sa samim žaruljama ili napajanjem, a ne rezultat normalnog rada žarulja.

 

Kroz neko vrijeme tih eventualni problema ionako neće biti pošto je izgledno da će ccfl zamijeniti led.

12 godina
neaktivan
offline
Monitor-zamaranje ociju

To je posebno izraženo u LED monitorima

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Monitor-zamaranje ociju

Bok ekipa.

Ne znam više kako pokrenuti novu temu pa ću pitati ovdje.

Frend treba novi LCD monitor koji bi spojio s laptopom, treba mu za fotografije i PhotoShop. Spajao bi HDMI konekcijom.

Cijena do 2500 kn, možda i koja stotka više. Veličina cca 20" (ne znam postoji li dobar monitor tako "mali").

Ne znam koji laptop ima i ne znam utječe li grafička kartica na kvalitetu prikaza fotografije.

Eto, ako možete pomoći, bio bih zahvalan.

Nisam ja ništa prčk'o.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Monitor-zamaranje ociju
Shockwave kaže...

To je posebno izraženo u LED monitorima

Što? Treperenje kod smanjivanja svjetline? Osobno nisam to primijetio, a ono što znam o LED-icama mi govori da se LED-ice daju jako lijepo prigušivati, za razliku od CCFL-a, tj. fluorescentnih cijevi.

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.6.2012 12:38 (mbaksa).
16 godina
moderator
offline
Re: Monitor-zamaranje ociju
Spiridon kaže...

Ne znam više kako pokrenuti novu temu pa ću pitati ovdje.

Uđeš u željeni podforum i klikneš na gumb Pokreni novu temu pri desnom vrhu stranice.

 

Spiridon kaže...
Frend treba novi LCD monitor koji bi spojio s laptopom, treba mu za fotografije i PhotoShop. Spajao bi HDMI konekcijom.

Cijena do 2500 kn, možda i koja stotka više. Veličina cca 20" (ne znam postoji li dobar monitor tako "mali").

Neka obavezno traži monitor s IPS matricom. A sad... Ne znam gdje se namjerio baš na 20", takvih jedva da uopće ima na tržištu, a ako ih ima većina ih ima (ako ne i svi) imaju TN matrice. S pronalaskom 22-24"-nog monitora neće imati problema.

 

Spiridon kaže...
Ne znam koji laptop ima i ne znam utječe li grafička kartica na kvalitetu prikaza fotografije.

Ne utječe - signal je digitalan.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Monitor-zamaranje ociju
Praetorian1 kaže...

Problem je u tome što su rezolucije sve veće a monitori sve "manji"

 

Npr, reza od 1920x1080 je prevelika i za 23" monitor i za 24". Za 27" je taman, ali nemao svi ni prostora za tako velike monitore.

 

 

Evo sam baš malo matematičkih proračuna obavio i dobio pomalo iznenađujuće rezultate.

Dakle donedavno uobičajeni monitor kućnih korisnika je bio recimo 17" 4:3 sa rezolucijom 1024*768.

E sad, pri zamjeni toga sa danas uobičajenim 16:9 monitorom sa rezolucijom 1920*1080 da bi se održala ista fizička veličina elemenata slike (ikona, slova, itd.)  s obzirom na povećanje rezolucije dijagonala 16:9 monitora bi trebala biti bar ~30".

 

1024*768
17" (4:3) => 13.6" (W) x 10.2" (H)


povećanje dimenzija u rezoluciji : 1,875*1,40625 => ekvivalentno povećanje fizičkih dimenzija :

1920*1080
29.26" (16:9) => 25,5" (W) x 14,34375" (H)

Jasno mnogi elementi GUI u Windowsima (ikone, fontovi itd.) se mogu povećati (da se sastoje od više piksela tj.) u settingsima, ali mnogi i ne mogu (pogotovo od aplikacija), tako da ispada da svako ko ima monitor manji od 30" gleda sitnije GUI elemente nego prije nekoliko godina (to sam i uživo primjetio), što mora dovoditi do većeg naprezanja oka. Sad, sve to ovisi od osobe do osobe, moj brat recimo voli sitniji font na istom e-readeru kakvog ja imam, meni takav sitni font smeta (a ne fali mi ništa vidu, nije u tome stvar).

16 godina
moderator
offline
Re: Monitor-zamaranje ociju
Enkidu kaže...
Praetorian1 kaže...

Problem je u tome što su rezolucije sve veće a monitori sve "manji"

 

Npr, reza od 1920x1080 je prevelika i za 23" monitor i za 24". Za 27" je taman, ali nemao svi ni prostora za tako velike monitore.

 

 

Evo sam baš malo matematičkih proračuna obavio i dobio pomalo iznenađujuće rezultate.

Nisi se morao mučiti s proračunima - za monitor je tipično specificirani pixel pitch ili dot pitch, koji govori koja je veličina točke. Ovdje imaš i online kalkulator: http://members.ping.de/~sven/dpi.html

 

Enkidu kaže...
Dakle donedavno uobičajeni monitor kućnih korisnika je bio recimo 17" 4:3 sa rezolucijom 1024*768.

Na CRT-u, dakle dijagonala koju je takav monitor prikazivao je bila 16 ili manje inča (dakle, u najboljem slučaju dot-pitch je 0,3175 mm), a slika mutnjikava i geometrijski izobličena. 17"-ni LCD-ovi su tipično imali rezoluciju 1280x1024 (dakle omjera 5:4), uz veličinu točke 0,263 mm, što zaista jest sitno, ali... Slika je daleko oštrija nego na CRT-ovima. Istu rezoluciju tipično su imali i 19"-ni 5:4 LCD-ovi - kod njih je dot-pitch 0,294 mm.

 

Današnji tipični monitori su rezolucije 1920x1080 na 23", dakle dot-pitch im je 0,2652 mm, praktički jednak kao kod 17"-nih LCD-ova rezolucije 1280x1024.

 

Enkidu kaže...
E sad, pri zamjeni toga sa danas uobičajenim 16:9 monitorom sa rezolucijom 1920*1080 da bi se održala ista fizička veličina elemenata slike (ikona, slova, itd.)  s obzirom na povećanje rezolucije dijagonala 16:9 monitora bi trebala biti bar ~30".

27" (17"-ni CRT ima dijagonalu slike do nekih 16"). I opet - u pitanju su kruške i jabuke.

 

Enkidu kaže...
Jasno mnogi elementi GUI u Windowsima (ikone, fontovi itd.) se mogu povećati (da se sastoje od više piksela tj.) u settingsima, ali mnogi i ne mogu (pogotovo od aplikacija), tako da ispada da svako ko ima monitor manji od 30" gleda sitnije GUI elemente nego prije nekoliko godina (to sam i uživo primjetio), što mora dovoditi do većeg naprezanja oka. Sad, sve to ovisi od osobe do osobe, moj brat recimo voli sitniji font na istom e-readeru kakvog ja imam, meni takav sitni font smeta (a ne fali mi ništa vidu, nije u tome stvar).

Kod novijih operacijskih sustava neki elementi GUI-ja su veći, a defaultni font je povećan s 8 na 9 točaka, a ako ti je presitno, možeš si i još povećati. Ujedno, većina sadržaja koji se konzumira je "skalabilan" - web-stranice možeš povećavati do mile volje, tekstualne dokumente i slike također. Nije da si primarno usmjeren na sučelje i da moraš buljiti da bi prepoznao ikonu ili pročitao tekst sa sučelja (koje je u pravilu uvijek isto). Dakle, ako za ozbiljno radiš u nekom programu, onda nakon nekog vremena više ni ne čitaš što piše niti ne gledaš kakva je točno ikona, jer ju prepoznaš bez da gledaš najsitnije detalje.

 

Inače, meni osobno na udaljenosti na kojoj tipično sjedim od monitora (90-100 cm) rezolucija 17" 1280x1024 je previsoka. No, to mi je sekundarni monitor - primarni monitor mi je 22" 1680x1050 i to mi je sasvim OK rezolucija (iako su mi web-stranice uvijek zumirane!). Brat ima 23" 1920x1080 i za njegovim stolom mi je OK raditi za tim monitorom (iako je gustoća piksela ista kao na mom 17"-nom) - to je zato jer se za njegovim stolom sjedi bliže monitoru.

11 godina
neaktivan
offline
Monitor-zamaranje ociju

Mislim da je glavni problem isijavanje topline kod tankih monitora.

 

Riječ je o lcd monitoru i ima neke razlike između 60 i 70 Hz.

Na neki način manje smeta na višoj frekvenciji.

Ali to je samo dodatnih nekoliko minuta rada.

Ispočetka nisam na normalnoj svjetlini i kontrastu, te 60 Hz i na normalnoj radnoj udaljenosti mogao izdržati više od 45 minuta.

To me podsjetilo na nekadašnje crtove loše kvalitete.

S ovim mogu sat vremena.

 

Kod kuće sam isprobavao i primijetio da na udaljenosti od metar mogu izdržati oko 4 sata.

Na većoj (metar i pol - dva) mogu normalno raditi po nekoliko sati, kao da sam direktno pred kvalitetnim crtom.

 

Primijetio sam da mogu dulje raditi na prijenosnicima, pa mislim da je baš zbog toga glavni problem ta toplina iz ekrana.

 

Na poslu sam morao stalno kratkotrajno odmarati oči da bih mogao koliko toliko normalno raditi.

Takvih problema nije bilo s boljim crtovima, samo s lošima.

 

Bolji tanki monitori imaju prirodniju sliku, ali isto se javlja problem negledljivosti nakon kraćeg vremena, a kad se prćka po postavkama onda opet bude tamnija slika, pa prirodnost gubi smisao koji je opravdavala visokom cijenom.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Monitor-zamaranje ociju
Staromodan kaže...

Mislim da je glavni problem isijavanje topline kod tankih monitora.

Kak to misliš? Misliš da ti toplina koju emitira monitor digne temperaturu očiju za nekoliko stupnjeva?!

 

Staromodan kaže...

Riječ je o lcd monitoru i ima neke razlike između 60 i 70 Hz.

Na neki način manje smeta na višoj frekvenciji.

Frekvenciji - čega?! Fluorescentne žarulje svijetle uvijek jednako treperavo - 1.000 ili više Hz. Unatoč frekvenciji od 60 ili 70 Hz, slika se na LCD ekranu mijenja samo kad treba, dakle kristali ostaju zakrenuti kako jesu, a zakretanje (propuštanje više ili manje svjetla) se čini samo kad dođe naredba da treba promijeniti boju piksela.

 

Ako se negdje i vidi razlika, nekakvo treperenje, to je vrlo vjerojatno posljedica overdrivea - kad monitor pokušava simulirati boju koju ne može proizvesti (jer većina ih ima zapravo 6-bitne matrice i onda brzim osciliranjem između dva stanja piksela simuliraju boju koju ne mogu prikazati). Ne znam doduđe koliko bi to moglo nekoga smetati, odnosno koliko to može uočiti - to se tipično uočava samo kod jako kontrastnih, teksturiranih uzoraka.

 

Da ne znam bolje rekao bih da si si umislio da ti više smeta na 60 Hz nego na 70 Hz. Napravi test - neka ti netko od ukućana svaki dan podesi frekvenciju osvježavanja, neka napiše koju je podesio taj dan i neka ti to ne pokaže do kraja testa. Ti si za svaki dan piši koliko te smeta treperenje. I onda, recimo nakon desetak dana usporedi koje dane te je treperenje više smetalo s tim koja je bila podešena frekvencija osvježavanja.

 

Staromodan kaže...
Ispočetka nisam na normalnoj svjetlini i kontrastu, te 60 Hz i na normalnoj radnoj udaljenosti mogao izdržati više od 45 minuta.

To me podsjetilo na nekadašnje crtove loše kvalitete.

S ovim mogu sat vremena.

Reći ću ti što se meni dogodilo s prvim LCD monitorom - Samsung 171s - kupio sam ga prije više od 10 godina. Nisam mogao raditi za njim - oči su me pekle i bilo mi je jako teško gledati u sliku. Neko vrijeme sam ga čak držao na hodniku. Jedino objašnjenje do kojeg sam došao je da me najvjerojatnije smeta plastika, odnosno vjerojatno formaldehid ili kakve druge tvari iz plastike koje mogu nadražiti oči. Kroz par mjeseci stvar se puno popravila, nekoliko godina kasnije monitor me više uopće nije smetao.

 

Eventualno još druga stvar - u to vrijeme oči mi nisu bile naviknute na LCD-ove, na slabe kuteve gledanja, na fluorescentne žarulje - možda je bila stvar i u tome.

 

Staromodan kaže...
Primijetio sam da mogu dulje raditi na prijenosnicima, pa mislim da je baš zbog toga glavni problem ta toplina iz ekrana.

Mislim da ti je teza pogrešna. Prijenosnici u pravilu imaju slabije osvjetljene ekrane - dakle, ako te išta smeta, onda te smeta svjetlina ekrana, a ne toplina, jer do tvojih očiju ne dopre neka osobita količina topline.

 

 

PS ovako radi LCD monitor:

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.6.2012 14:37 (mbaksa).
11 godina
neaktivan
offline
Monitor-zamaranje ociju

Mislim da lcd isijava više topline s prednje strane (ekran) od crt monitora.

To dovodi do nadražljivosti.

 

Sjećam se kad sam pitao poznanike prije nekoliko godina, kad su si prvi put kupili (bolje) lcd monitore jel im smeta slika, a oni kažu da ne.

Meni je smetala, pa pogledam prema njima, a oni zakrvavljenih očiju samo suze i trepću.

Onda nakon sat vremena počnu otpuhivati i govoriti da im je potreban odmor, ali ne od monitora...

Dok su imali crt igrali su po cijele dane i ništa im nije smetalo.

Cirkus.

 

Ja samo kažem što sam primijetio.

Između 70 i 75 ne primjetim razliku, ali čim spustim frekvenciju osvježavanja na 60 Hz počinje glavobolja.

Znam da nema logike, ali mnogo toga nema, pa se događa.

Već sam to testirao na drugi način:

Kad sam instalirao i isprobavao (linuks) os, onda sam primijetio da na nekima mogu normalno raditi, a na drugima ne.

Išao sam gledati u postavke i ispalo je da neki automatski prepoznaju da je to lcd pa stave na 60Hz, a drugi stave na najvišu 75Hz.

 

Meni smetaju fluorescentne žarulje i s njima ne mogu raditi, možda i to ima neke veze.

Nekima smeta, drugi se naviknu.

 

Dobro, svatko ima svoje mišljenje.

Meni je bilo malo bolje raditi na prijenosniku s normalnim osvjetljenjem nego na lcd s 1/4 svjetline i 1/4 kontrasta, pa sam došao do tog zaključka jer prijenosnici manje troše od ovih drugih, pa onda i manje topline isijavaju.

Kad bude zima, probaj usporediti crt i lcd u hladnoj prostoriji tako da dlanom priđeš jednom, pa drugom.

Da ne bude da sam si umislio, taj val topline sam osjetio dok sam prolazio kraj lcd monitora, a crt je bio topliji samo otraga.

Ljeti se isto primijeti kada je po danu otvoren prozor, pa navale kojekakve bube na lcd, a crt ignoriraju.

 
1 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice