LAN kabel - izrada izdvojena tema

poruka: 102
|
čitano: 179.004
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
LAN kabel - izrada

Neznam tocno o bakrenoj parica ali ako se ne varam radi na 24v, nisam previse upucen u to

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: LAN kabel - izrada
Patrick_cro kaže...
.. Ti si izmjerio da 305 m lan cabla ima konekciju s jednog kraja na drugi i to ti je jedni argument da sve radi kako spada. Kao sta si sam rekao seres :)

 -koji drugi argument trebaš? Ponovo pročitaj početni post, radi bez (ikakvog) problema 300m, standardno na 100m switch.. i što dalje treba argumentirati, zašto, komu-čemu... radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: LAN kabel - izrada
Covjece ti neznas niti sta pises, procitaj sam svoj post
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
10 godina
offline
Re: LAN kabel - izrada
ihush kaže...
Patrick_cro kaže...
.. Ti si izmjerio da 305 m lan cabla ima konekciju s jednog kraja na drugi i to ti je jedni argument da sve radi kako spada. Kao sta si sam rekao seres :)

 -koji drugi argument trebaš? Ponovo pročitaj početni post, radi bez (ikakvog) problema 300m, standardno na 100m switch.. i što dalje treba argumentirati, zašto, komu-čemu... radi.

 

 ...evo sam podebljao ono što ti nećeš da pročitaš....a i onih 200m do skladišta u mom prošlom postu je na 100m switch ( spojena još tu i nadzorna kamera) i ihush to piše od početka.

16 godina
online
Re: LAN kabel - izrada
AF139 kaže...
ihush kaže...
Patrick_cro kaže...
.. Ti si izmjerio da 305 m lan cabla ima konekciju s jednog kraja na drugi i to ti je jedni argument da sve radi kako spada. Kao sta si sam rekao seres :)

 -koji drugi argument trebaš? Ponovo pročitaj početni post, radi bez (ikakvog) problema 300m, standardno na 100m switch.. i što dalje treba argumentirati, zašto, komu-čemu... radi.

 

 ...evo sam podebljao ono što ti nećeš da pročitaš....a i onih 200m do skladišta u mom prošlom postu je na 100m switch ( spojena još tu i nadzorna kamera) i ihush to piše od početka.

To onda nije 200 metara već 100 + 100.

A i kad se govori o 100 metara - to je standard. Točka. Može li dalje? Može, ali ako se naleti na probleme nitko se neće previše uzbuđivati oko ičega dok se to ne riješi po standardu.

Iliti, da imaš 200 metara kabela u komadu i kažeš "ne radi mi nešto dobro", nitko ne bi repom mrdnuo dok ne riješiš po standardu.

Zato postoje norme / certifikati i slično.

15 godina
offline
Re: LAN kabel - izrada
Old Iggy kaže...
..

To onda nije 200 metara već 100 + 100.

A i kad se govori o 100 metara - to je standard. Točka. Može li dalje? Može, ali ako se naleti na probleme nitko se neće previše uzbuđivati oko ičega dok se to ne riješi po standardu.

Iliti, da imaš 200 metara kabela u komadu i kažeš "ne radi mi nešto dobro", nitko ne bi repom mrdnuo dok ne riješiš po standardu.

Zato postoje norme / certifikati i slično.

 -to pišem od početka, standard 100m, ali bez problema može i 305m.. ako postoji problem kao EM smetnja i sl. tad je neovisno o 100 ili više-manje metara, dok gubitka paketa ili ping, nema problema tj identično na ispravnoj mreži (koja uključuje ispravnu opremu, kabel ili neke treće smetnje, oklopljeni kabel, cat5 il 6.. su stvar koja se ovisno o potrebi mora/može koristiti).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
Re: LAN kabel - izrada
ihush kaže...
Old Iggy kaže...
..

To onda nije 200 metara već 100 + 100.

A i kad se govori o 100 metara - to je standard. Točka. Može li dalje? Može, ali ako se naleti na probleme nitko se neće previše uzbuđivati oko ičega dok se to ne riješi po standardu.

Iliti, da imaš 200 metara kabela u komadu i kažeš "ne radi mi nešto dobro", nitko ne bi repom mrdnuo dok ne riješiš po standardu.

Zato postoje norme / certifikati i slično.

 -to pišem od početka, standard 100m, ali bez problema može i 305m.. ako postoji problem kao EM smetnja i sl. tad je neovisno o 100 ili više-manje metara, dok gubitka paketa ili ping, nema problema tj identično na ispravnoj mreži (koja uključuje ispravnu opremu, kabel ili neke treće smetnje, oklopljeni kabel, cat5 il 6.. su stvar koja se ovisno o potrebi mora/može koristiti).

Profesionalno gledano - ne može i ne smije. Da naletim na profesionalca ili firmu koja takvo što radi, odmah leti.

Isto tako, zna se što se radi kad je u pitanju potencijalni EM ili nešto slično.

Što ljudi sami rade je njihov problem. Obično će možda raditi (iako baš ne znam nikoga tko bi to radio na 305 metara), ali nikome takvo što neću napraviti niti predložiti.

15 godina
offline
Re: LAN kabel - izrada

-opet.. počinje pitanjem juzera .. kupio bi 10m kabla i pita bi li to radilo bez problema. 10m .. i dajem odgovor, radilo bi, radi do 100 po standardu (bez problema, gubitaka i sl.), radi i više.

čemu lamentiranje o 300m? Što vas muči? O čemu se radi? Ili netko nekome treba dokazivati da na 300m (ne)radi, bez problema? Ili moram ponoviti da je standard 100m? Što treba od tog dokazivati, bez vađenja značke pionira ili ćaćinih brkova kao dokaza? Čemu?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: LAN kabel - izrada
Covjece ti se napisao da nema gubitaka na 300m, a kasnije dodao kao standard se ubacuje switch na svakih 100m kao za svaki slucaj o tome ja pricam, i sam znaš da je to glupost i da nema nista od tog 300m kabla bez switcha niti ce to itko pametan raditi, tak da se mani corava posla i osmisljanja nekih svojih standarda.
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
15 godina
offline
Re: LAN kabel - izrada

-ne seri... isti post/rečenica, može 300, standard 100.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.12.2017 23:20 (ihush).
15 godina
offline
LAN kabel - izrada

Moze li mi netko pojasniti:

 

1. Zasto kabel koji dolazi od stupa (vanjskog ofc) do tavana ima cetiri zice, a samo dvije se koriste i kroz kucu su mi razvedene samo dvije zice do RJ 11/12 razvodnih kutija (jedna u prizemlju, jedna na katu.....  do svake po dvije zice, jedan RJ11/12 slot = 2 zice)?

2. Pod koju kategoriju (CAT) spada taj kabel?

3. Koja mu je maksimalna propusnost s dvije, a koja s cetiri zice?

4. Zasto nije preporucljivo spajati RJ11 steker u RJ45 slot?

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.1.2018 5:23 (lovac82).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: LAN kabel - izrada
lovac82 kaže...

Moze li mi netko pojasniti:

 

1. Zasto kabel koji dolazi od stupa (vanjskog ofc) do tavana ima cetiri zice, a samo dvije se koriste i kroz kucu su mi razvedene samo dvije zice do RJ 11/12 razvodnih kutija (jedna u prizemlju, jedna na katu.....  do svake po dvije zice, jedan RJ11/12 slot = 2 zice)?

2. Pod koju kategoriju (CAT) spada taj kabel?

3. Koja mu je maksimalna propusnost s dvije, a koja s cetiri zice?

4. Zasto nije preporucljivo spajati RJ11 steker u RJ45 slot?

1. Telefonska instalacija ima jednu paricu, iliti dvije žice.

2. Ne spada pod takvu klasifikaciju. Nekad je postojao Cat 3, no odavno se ne koristi. Sad se koristi niz kabela specifično rađenih za telefonske instalacije, pročitaj na njemu koji je točno.

3. Nema takve specifikacije propusnosti bez detalja koji je točno kabel u pitanju, a posebno ne s više parica.

4. Može se spajati. Pitanje je što ti treba.

10 godina
offline
Re: LAN kabel - izrada

...to što su provukli sa 4 žice je vjerovatno jer nisu imali pri ruci kabal sa 2 žice. Da su po kući na utičnice provukli bar 4 žice mogao bi ih pretvoriti u LAN stavljanjem mrežnih utičnica sa RJ45 . Nekad su provučene kroz rebraste cjevi pa se možda može provući UTP  . Ruter bi tada trebao biti tamo gdje u razvodnoj kutiji završavaju svi ti kablovi ( ako nisu provlačeni serijski od tel. utičnice na slijedeću :(  ).

15 godina
offline
Re: LAN kabel - izrada

.. ne nego je razlog evolucija-tehnologija, telefonija je starija, koristi se ..

tako je u vrijeme recimo prije 30g HR bila vrlo kvalitetno ožičena, koristile su se 4 žice samo zbog plana/širenja/budućnosti (koja se promijenila, ali kao ISDN) i sad je opet dovoljno jedna parica (2 žice) dok je mreža kao standard nešto drugo, evoluiralo od 'antenskog' coaxa (50ohma vs 75.. ali ista shema) i kao standard od 10, pa 100-fast.. do današnjeg gbe-1000 je mrežni kabel nepromjenjen, upravo zbog 'zalihnosti' (svaki pametan konektor je predviđen za nekoliko desetljeća-budućnost, scart i sl. tako se i DVI koristio za audio+vga.. i sl.).

za komunikaciju u osnovi trebaš dva kabla .. kod mreže postoje dva para, za istovremeni Rx-Tx (recive-transm..) koji se crossom spajaju na bilo koji drugi uređaj kao null-modem/laplink/mreža.. komunikacijski kabel. Unutar standardnog mrežnog kabla je zbog tog bilo vrlo praktično iskoristiti srednji par za telefoniju + rezerva smeđi.. i ako se držiš standarda-rasporeda, sve je kompatibilno, radi jer se ne koriste iste žice i postala je 'navika' da se povuče mrežni kabel umjesto telefonskog (pa i ukupna cijena nije neka razlika). Praktičnost i dovoljno dobro rješenje za kavalitetan signal, neovisno što kroz njega šalješ. Ipak, 'pravi' tel kabel je možda bolji za telefoniju (kad se gleda ožičenje zgrade-kvarta, broj linija, izolacija-smetnje i sl.) i može biti npr 15-20 parica u jednom debelom kablu dok se zbog napona koji je bio na alalognom signalu zbog tipa (nisam električar) načina i presjeka žica/žičica, manjeg gubitka i sl. tad koristi telefonski kabel. Digitalija je to sve izmijenila, tj do razvodne je telefonski, dok po kući-zgradi može biti mrežni (pad signala, gubitak-otpor, povezano s gore navedenm standardom za 100m pa struja-switch..).

 

svaki kabel je samo kabel-žica ''drot''.. ali razlikuje se vodljivost, optpor, jakost struje koju može podnjeti (topljenje..) slično kao što za audiofile postoje razne vrste kablova (niti i način upletanja).. jer struja putuje po površini vodića, dok je presjek -otpor ali zbog amperaže bitan, pa je za gromobran presjek u cm ... da izdrži.. no to bi bilo bacanje bakra i nepotreban gubitak za telefoniju. Te dvije krajnosti signal-gromobran su objašnjenje za razne tipove kabla, sve ostalo je teoretski isto.

osim razlike npr uzemljenje unutar standarda za mrežnu opremu, npr cat6.. (uz bolju izolaciju i sl..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: LAN kabel - izrada
Old Iggy kaže...
lovac82 kaže...

Moze li mi netko pojasniti:

 

1. Zasto kabel koji dolazi od stupa (vanjskog ofc) do tavana ima cetiri zice, a samo dvije se koriste i kroz kucu su mi razvedene samo dvije zice do RJ 11/12 razvodnih kutija (jedna u prizemlju, jedna na katu.....  do svake po dvije zice, jedan RJ11/12 slot = 2 zice)?

2. Pod koju kategoriju (CAT) spada taj kabel?

3. Koja mu je maksimalna propusnost s dvije, a koja s cetiri zice?

4. Zasto nije preporucljivo spajati RJ11 steker u RJ45 slot?

1. Telefonska instalacija ima jednu paricu, iliti dvije žice.

2. Ne spada pod takvu klasifikaciju. Nekad je postojao Cat 3, no odavno se ne koristi. Sad se koristi niz kabela specifično rađenih za telefonske instalacije, pročitaj na njemu koji je točno.

3. Nema takve specifikacije propusnosti bez detalja koji je točno kabel u pitanju, a posebno ne s više parica.

4. Može se spajati. Pitanje je što ti treba.

 Hvala vam na odgovorima, a sto se tice tog telefonskog kabela, ne znam koji je ali pogledat cu (ako pise uopce).

 

Ugl, sto se tice ovog Rj11/RJ45 pitanja...... pitam zato sto sam negdje na netu procitao da nije preporucljivo stavljati RJ11/12 steker u RJ45 slot/jack.

 

Ovako stvari stoje, imam dvije razvodnu kutije, a svaka ima po dva RJ45 jacka/slota i imam jos jedan instalacijski mrezni kabel koji je predviden za spajanje na razvodne kutije (dakle, NE govorimo o takozvanom "patch" mreznom kabelu). Jednu razvodnu bih stavio u sobu na katu pored racunala, a drugu dolje u prizemlju gdje bi se nalazio telefon i router. Dakle, mogu li spojiti router (DSL) pomocu RJ11 patch kabela direktno u RJ45 jackom na razvodnoj kutiji u prizemlju (RJ45 bi naravno isao do telefonskog kabela/stupa), a s preostalim odnosno drugim RJ45 bih racunalo s kata spojio s routerom u prizemlju (bezicno ne dolazi u obzir). Normalno, podrazumijeva se da bih racunalo i razvodnu kutiju spojio patch kabelom itd. Znaci, jedino me brine ovo RJ11 na RJ45.

 

BTW evo clanka gdje pise da nije preporucljivo spajati RJ11 kabel s RJ45 slotom:

 

http://tiffanycommunication.altervista.org/differences-rj45-rj11-connector/

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.1.2018 17:44 (lovac82).
15 godina
offline
Re: LAN kabel - izrada
lovac82 kaže...
..

 

BTW evo clanka gdje pise da nije preporucljivo spajati RJ11 kabel s RJ45 slotom:

 

http://tiffanycommunication.altervista.org/differences-rj45-rj11-connector/

-ako tražiš naći ćeš i članak o malim zelenim sivim.. :)

-konektor i kabel su dvije različite-odvojene .. (na kraju ipak spojene) stvari. Ovisi.. ili možemo reći da članak nema veze ni sa čime.. :) (pročitaj zaključak članka..).

npr, uobičajeno se ISDN spaja rj45 konektorom ... ili modemi koji imaju rj45 konektor mada se koristi običan telefonski kabel i većinom rj11.. kao recimo veći-čvršći (fizički robustniji spoj) i kao fizički različit tako da ga kućni juzer ne spoji pogrešno.. (u shemi za spajanje mreže-linije i PCja..). Konektor bi (sad karikiram) mogao biti i npr VGA-Dsub, ne bi bilo bitne razlike, kao što bi mogao svaki kontakt (krimpana žica) recimo zaliti lemom i time osigurati kvalitetniji spoj.

 

+ kao BTW, u linku-članku je 'katastrofalna slika' primjer lan kabla .. .zapravo primjer kako se NE krimpa, tj gola žica bez vanjske u konektoru, treba biti u tijelu konektora, krimpanjem se to 'zagrize' i kvalitetno štiti od habanja na spoju.. po toj slici eliminiram članak kao nekvalitetan izvor.

 

imaš drugi primjer, ljudi znaju (snalažljivost) koristiti telefonski kabel (2-parice, 4 žice) umjesto mrežnog (za fast-100 dovoljan broj žica), jer je jeftinije po metru. To je loše, ali i to može raditi.. (kad dođe do problema-smetnji popravlja se svašta, umjesto da se postavi pravi kabel).. jer mreža i kvaliteta signala, twisted pairs.. sve to ima svoje razloge, pa tako i izolacija i primjer lošeg krimpanja kad je previše ogoljene žice.. naravno, neće to biti veliki problem, radit će.. ali tako se to ne radi.. jer (količina) kad tad dođe do problema (a to je nedopustivo, šlampasto.. noćna mora za fixanje kad dođeš na takvu lokaciju). Mrežni kabel je za mrežu, konektori su manje važni, kompatibilni su. Snalažljivost ili razlog za kemijanje su stvar konkretne situacije. U pravilu, drž se pravila. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
Re: LAN kabel - izrada
lovac82 kaže...

Hvala vam na odgovorima, a sto se tice tog telefonskog kabela, ne znam koji je ali pogledat cu (ako pise uopce).

 

Ugl, sto se tice ovog Rj11/RJ45 pitanja...... pitam zato sto sam negdje na netu procitao da nije preporucljivo stavljati RJ11/12 steker u RJ45 slot/jack.

 

Ovako stvari stoje, imam dvije razvodnu kutije, a svaka ima po dva RJ45 jacka/slota i imam jos jedan instalacijski mrezni kabel koji je predviden za spajanje na razvodne kutije (dakle, NE govorimo o takozvanom "patch" mreznom kabelu). Jednu razvodnu bih stavio u sobu na katu pored racunala, a drugu dolje u prizemlju gdje bi se nalazio telefon i router. Dakle, mogu li spojiti router (DSL) pomocu RJ11 patch kabela direktno u RJ45 jackom na razvodnoj kutiji u prizemlju (RJ45 bi naravno isao do telefonskog kabela/stupa), a s preostalim odnosno drugim RJ45 bih racunalo s kata spojio s routerom u prizemlju (bezicno ne dolazi u obzir). Normalno, podrazumijeva se da bih racunalo i razvodnu kutiju spojio patch kabelom itd. Znaci, jedino me brine ovo RJ11 na RJ45.

 

BTW evo clanka gdje pise da nije preporucljivo spajati RJ11 kabel s RJ45 slotom:

 

http://tiffanycommunication.altervista.org/differences-rj45-rj11-connector/

Ako pročitaš članak vidjet ćeš kako govore o opasnosti spajanja različitih izvora signala (npr. analogna telefonija i računalna mreža) gdje može doći do oštećenja uređaja.

No, što se samih utičnica i utikača tiče, nema nikakvih problema. Zato se i integralno kabliranje vrši s RJ45, a onda spajaš što god želiš (RJ11/12/45). Naravno da moraš pripaziti što ide gdje.

Ovo što si opisao hoda, smao pripazi da ne spojiš mrežu na tel. vod.

8 godina
neaktivan
offline
LAN kabel - izrada

Bok.

Imam ovakvu situaciju kod kuće.

U prizemlju imam telefonsku utičnicu i do sad je tu bio t-comov router. Wlan je normalno bio u cijeloj kući a maxtv je bio spojen mrežnim kabelom u dnevnoj sobi nekoliko metara dalje.

Nedavno sam radio adaptaciju kata kuće i prema gore mi je podžbukno proveden mrežni kabel. Na katu imam mrežnu utičnicu a u prizemlju kod rutera je stavljen RJ45 konektor. Nažalost kasnije kod nekih dodatnih radova bužir je malo oštećen (kabel je ok) i sad je nemoguće izvaditi i zamijeniti postojeći kabel.

Sad imam sljedeću situaciju.

Želio bih pomoću podžbuknog mrežnog kabela dovesti na kat kuće telefonsku liniju jer u prizemlju više nitko ne živi i na katu trebam telefon, router i max tv.

Znači to bi ovako nekako izgledalo: telefonska utičnica -> RJ11 -> RJ45 ženski -> mrežni kabel na kat -> mrežna utičnica -> RJ45 -> RJ11 -> router ulaz tel. linija

Da li bi to bilo previše spojeva i konektora u liniji?

Znam da je komplicirano... mogu još više zakomplicirati ako kome nije jasno :D

Hvala!

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: LAN kabel - izrada

http://wiki.networksecuritytoolkit.org/index.php/LAN_Ethernet_Network_Cable

 

Imaš 4 žice slobodne (Unused) u UTP kablu do na kat , pa odvojiš dvije i spojiš po njima tel. za kat.

15 godina
offline
Re: LAN kabel - izrada
Upravo razvlačim cat5e kablove po kući i zanima me koje bi brzine pisanja i čitanja mogao/trebao imati?
Kablovi su u rasponu od 5m do 20m do switcha.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: LAN kabel - izrada

ovisi o mreži, 100 ili 1000 (/8) 13-150MB/s, mrežna oprema određuje, kartice su 99% 1000, kabel za gbe mora biti 8pina-4parice pravilno spojeno, switch/router.. ako je bil ošto od tog usko grlo dobiješ nižu brzinu-ograničenje, npr većina routera ima switch 100-Fast, + ovisno o opremi duplex ili smartswitch koji može više nego jeftikaneri.. ali to se primjeti samo kad je mreža zagušena (par kućnih juzera nisu problem)...

-kad imaš pravu gbe mrežu, kopiranje je brže nego interno na disku-particiji.. cca oko brzine hdd-a.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: LAN kabel - izrada
ihush kaže...

ovisi o mreži, 100 ili 1000 (/8) 13-150MB/s, mrežna oprema određuje, kartice su 99% 1000, kabel za gbe mora biti 8pina-4parice pravilno spojeno, switch/router.. ako je bil ošto od tog usko grlo dobiješ nižu brzinu-ograničenje, npr većina routera ima switch 100-Fast, + ovisno o opremi duplex ili smartswitch koji može više nego jeftikaneri.. ali to se primjeti samo kad je mreža zagušena (par kućnih juzera nisu problem)...

-kad imaš pravu gbe mrežu, kopiranje je brže nego interno na disku-particiji.. cca oko brzine hdd-a.

 

Kakvih pobogu 150 MegaBytes/s ??!

Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavements, watch T.V., save for your old age, obey the law. Repeat after me; I am free
15 godina
offline
Re: LAN kabel - izrada

ha? :) ili, nije po Bogu, nego po standardu, propustnosti.. ili ofrlje brojkama, dođe na isto.

ako npr 1000 podjeliš s 8 .. dobiješ neki broj, byte-bit, dok je mjera u sekundi, a možemo uvesit i kibi-gibije.. no za mrežu to nije potrebno, možda za storage..

jednako sam mogao napisati da će na 1000mbps mreži biti moguć transfer do 1000mbps (nešto manje zbog protokola..) a svatko tad može preračunavati u željene jedinice kibi-dabije.. :))

dok će na 100-fast biti granica 100mbps tj opet nešto manje..

pošto je pitanje koliko mreža može, odgovor je toliko, 100-1000 (nešto manje) nečega, + zagušenje/opterećenje ili kvaliteta opreme koja ipak malo utječe na rezultate pa na nekom skupljem smartswitchu dobiješ više, dok na jeftikanerkonzumer klasi dobiješ duplo manje.. no nikako više od granice, samo manje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: LAN kabel - izrada

Sorry nisam bio dovoljno koncizan u pitanju, pa si zabrazdio na krivu bandu, my bad.

 

Od kad je 1Gbit/1000Mbit = 150MB/s?

 

 

Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavements, watch T.V., save for your old age, obey the law. Repeat after me; I am free
15 godina
offline
LAN kabel - izrada

Spojena žica i LAN Speed test veli ovo:

upload - 147 Mbps

download - 347 Mbps

 

Ugrubo upload 5x , a download 7x brže nego na wifiu.

 

Jel to ok za cat5e na 20m?
Možda me malo zeza NAS da ne ide više. Ima Gb port + WD Red, ali pitanje kakva je elektronika unutra.
Imam neki Fantec jeftikaner koji dobro služi pa neznam isplati li se trenutno uzimati koji bolji NAS.

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.10.2018 8:57 (tintin).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
LAN kabel - izrada

Trebam alat s kojim bi skidao izolaciju žica ( ovih 8 tankih) koje su unutar lan kabela? Bilo bi poželjno da je čim jeftiniji. (oprostite ak nije vezano uz temu, ali da ne radim novu temu).

 

Njih režem i spajam na breadboard i potrebno mi ih je mnogo,a  skidanje sa skalperom ili nožem je muka.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: LAN kabel - izrada

1000/8=125 .. OK? .. ili odokativno-ofrlje-cca (+keširanje i poneki prikaz koji skoči na višu cifru, neovisno mreža-usb..kopiranje). paje zato grubo 13-150.. a mogao sam napisati i 10-100MBs.. bilo bi točnije. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
LAN kabel - izrada

bok spojili su mi optiku i sada sam proveo utp cable cat5e za telefon i zaniam me koji zice idu da spojim is rouetra do telefona hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: LAN kabel - izrada

-to je modem, telefon spajaš na modem, tel izlaz.

-linija (nećemo je više nazivati tel.linija, jer je sve, internet-tv-tel + optika..) je dvije žice, kao tel. koja ide u modem dsl ulaz ili optika.

-u pravilu, ako se pridržava rasporeda, srednje dvije plava/bijeloplava se kroisti za tel, ali ako želiš gbe-1000 mrežu tad mrežni kabel mora biti za mrežu, ne istovremeno mreža+tel ... tj to može za fast-100 mrežu (jer se koristi samo 2para-4žice, dok za 1000 trebaš 4-para/8žica.. + prisjeti se problema).

-što zapravo želiš? :) .. postavljen ti je kabel? -novi/glavni (linija) .. ili želiš spojiti telefon? Mrežni kabel 8-žica/4para možeš povući 4 tel linje.. možeš koristiti po želji prarove samo je razlika hoćeš li se držati standarda rasporeda i tad svaki majstor zna što je s obje strane ili neki random pa nitko ne zna dok ne spoji ili ako ne gleda obje strane žice..

 

+ po raznim temama, može se zaključiti da pogrešno razumiješ terminologiju, nrp cat5-cat5e.. to je samo standard kvalitete, kao utp-stp, cat5e je ok, normalan, za 100/1000mbps.. ili za 4-tel linije.. ili kombinacija. Cat6 je ista stvar ali kvalitetniji-skuplji kabel (debljina-izolacija).. pa možda ti to pomogne.

 

-router, mrežni šef 'stanice'.. ali samo dio 'kutijice', ka dsluži z aliniju, tad se to nazove modem, ako ima wlan, print, file, media.. /server tad se još tako može nazvati ili npr NAS ili mediaplayer.. tj u osnovi su to iste kutije, kao router ili akcesspoint, lan portovi su switrch ugrađen u router-kutiju.. inače običan switch.. samo u jednoj kutiji. Modem je i router, tj router je dio kutije koji se bavi rutama-linijama, kao i fierwall, filteri, pravila-rulovi.. kao što je dio i DHCP server za podjelu ip adresa (ali mreža može i bez dhcp, ručno ili drugi uređaj.. pa možeš isključiti).. npr možeš imati dva routera, ako su u istoj mreži tad jednom isključuješ funkciju kao dhcp, ako su u različitoj mreži (subnet) tad svaki radi u svojoj mreži a rutanje je upravo spajanje dvije mreže po pravilima.. i to radi router, odnosno, tvoju internu lan mrežu s recimo 4-porta i wlanom spaja na internet (operaterovu mrežu-servere) .. router = skretnica, putokaz podacima u prometu, prometni semafor/policajac..

 

-modem je uređaj koji komunicira s operaterom-internetom, od doba faxmodema tj naziv-značenje od početaka, dok je router mrežni policajac-skretnica, to dvoje uz ostale funkcije može biti u jednoj kutiji i tad po osnovnoj funkciji uređaj ima naziv npr modem ili mediaplayer ili nas ili iptv-tv-box itd.. ali su u osnovi/teoretski iste kutije, mrežne, neovisno o računalu, osu, državi.. dok je switch samo glupasti mrežni razvodnik za 4-8-više portova i nrp AP ga nema nego ima jedan port dok router obično ima 4 porta.. tj ima switch. Router i AP su teoretski identični uređaji, s identičnim mogućnostima, odnosno, default (reset-paljenje tvorničke postavke) su prema toj funkciji.. AP tad defaultno isključi svoj dhcp i koristi routerov, ali obično oba uređaja mogu raditi ono drugo nakon podešavanja (ili je soft namjerno ograničen, cijena..).

 

-eto kad je već nešto mrežnog, možda pomogne u razumijevanju, što se kako naziva, razlike .. a razlog je razumijevanje, zato i postoje različiti nazivi i tad je manje nesporazuma tko je što mislio... kao za cat5e ili problem brzine mreže dok nije promjenjen odgovarajući kabel (za 1000, svih 8 žica za mrežu.. stari kablovi koji su se dobijali, žuti, često su sa samo 4 žice.. pogleda se i vidi, to može samo do 100mbps). Kao što je i žuta boja za mrežni kabel dok je crveni za maxtv-iptv.. ali to je zapravo nevažno, jer to je samo boja žice da bi znali kad koji kabel želimo negdje priključiti.. ili bi morali svaki put pratiti čitav kabel (teže kroz zid i sl).. tako te boje označavaju mrežu-tv.. i na modemu za maxtv.. ali to je samo boja, standard.. kao i boja žica-parova/parica u  mrežnom kablu. Bez standarda svaki put bi to radili na ćoravo.. ništa više, žica bi i dalje bila ista žica.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.12.2019 12:01 (ihush).
10 godina
offline
Re: LAN kabel - izrada
ihush kaže...

-to je modem, telefon spajaš na modem, tel izlaz.

-linija (nećemo je više nazivati tel.linija, jer je sve, internet-tv-tel + optika..) je dvije žice, kao tel. koja ide u modem dsl ulaz ili optika.

-u pravilu, ako se pridržava rasporeda, srednje dvije plava/bijeloplava se kroisti za tel, ali ako želiš gbe-1000 mrežu tad mrežni kabel mora biti za mrežu, ne istovremeno mreža+tel ... tj to može za fast-100 mrežu (jer se koristi samo 2para-4žice, dok za 1000 trebaš 4-para/8žica.. + prisjeti se problema).

-što zapravo želiš? :) .. postavljen ti je kabel? -novi/glavni (linija) .. ili želiš spojiti telefon? Mrežni kabel 8-žica/4para možeš povući 4 tel linje.. možeš koristiti po želji prarove samo je razlika hoćeš li se držati standarda rasporeda i tad svaki majstor zna što je s obje strane ili neki random pa nitko ne zna dok ne spoji ili ako ne gleda obje strane žice..

 

+ po raznim temama, može se zaključiti da pogrešno razumiješ terminologiju, nrp cat5-cat5e.. to je samo standard kvalitete, kao utp-stp, cat5e je ok, normalan, za 100/1000mbps.. ili za 4-tel linije.. ili kombinacija. Cat6 je ista stvar ali kvalitetniji-skuplji kabel (debljina-izolacija).. pa možda ti to pomogne.

 

-router, mrežni šef 'stanice'.. ali samo dio 'kutijice', ka dsluži z aliniju, tad se to nazove modem, ako ima wlan, print, file, media.. /server tad se još tako može nazvati ili npr NAS ili mediaplayer.. tj u osnovi su to iste kutije, kao router ili akcesspoint, lan portovi su switrch ugrađen u router-kutiju.. inače običan switch.. samo u jednoj kutiji. Modem je i router, tj router je dio kutije koji se bavi rutama-linijama, kao i fierwall, filteri, pravila-rulovi.. kao što je dio i DHCP server za podjelu ip adresa (ali mreža može i bez dhcp, ručno ili drugi uređaj.. pa možeš isključiti).. npr možeš imati dva routera, ako su u istoj mreži tad jednom isključuješ funkciju kao dhcp, ako su u različitoj mreži (subnet) tad svaki radi u svojoj mreži a rutanje je upravo spajanje dvije mreže po pravilima.. i to radi router, odnosno, tvoju internu lan mrežu s recimo 4-porta i wlanom spaja na internet (operaterovu mrežu-servere) .. router = skretnica, putokaz podacima u prometu, prometni semafor/policajac..

 

-modem je uređaj koji komunicira s operaterom-internetom, od doba faxmodema tj naziv-značenje od početaka, dok je router mrežni policajac-skretnica, to dvoje uz ostale funkcije može biti u jednoj kutiji i tad po osnovnoj funkciji uređaj ima naziv npr modem ili mediaplayer ili nas ili iptv-tv-box itd.. ali su u osnovi/teoretski iste kutije, mrežne, neovisno o računalu, osu, državi.. dok je switch samo glupasti mrežni razvodnik za 4-8-više portova i nrp AP ga nema nego ima jedan port dok router obično ima 4 porta.. tj ima switch. Router i AP su teoretski identični uređaji, s identičnim mogućnostima, odnosno, default (reset-paljenje tvorničke postavke) su prema toj funkciji.. AP tad defaultno isključi svoj dhcp i koristi routerov, ali obično oba uređaja mogu raditi ono drugo nakon podešavanja (ili je soft namjerno ograničen, cijena..).

 

-eto kad je već nešto mrežnog, možda pomogne u razumijevanju, što se kako naziva, razlike .. a razlog je razumijevanje, zato i postoje različiti nazivi i tad je manje nesporazuma tko je što mislio... kao za cat5e ili problem brzine mreže dok nije promjenjen odgovarajući kabel (za 1000, svih 8 žica za mrežu.. stari kablovi koji su se dobijali, žuti, često su sa samo 4 žice.. pogleda se i vidi, to može samo do 100mbps). Kao što je i žuta boja za mrežni kabel dok je crveni za maxtv-iptv.. ali to je zapravo nevažno, jer to je samo boja žice da bi znali kad koji kabel želimo negdje priključiti.. ili bi morali svaki put pratiti čitav kabel (teže kroz zid i sl).. tako te boje označavaju mrežu-tv.. i na modemu za maxtv.. ali to je samo boja, standard.. kao i boja žica-parova/parica u  mrežnom kablu. Bez standarda svaki put bi to radili na ćoravo.. ništa više, žica bi i dalje bila ista žica.

 znam ja sve to mene zanima samo koje boje zice moram stavit u rj11 na glavu

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice