NAS za kućnu upotrebu

poruka: 26
|
čitano: 11.310
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
NAS za kućnu upotrebu

Pozdrav,

 

želio bih si doma napraviti kućni NAS prvenstveno da zadovoljnim slijedeće glavne potrebe:

  • - sigurne pohrane važnih datoteka (npr. slike i videi, vrlo vjerovatno bi posložio diskove u redudancu) sa laptopa (preko WiFi-a, 5GHz)
  • - multimedijalne potrebe (download filmova i streaming na TV)
  • - backup sadržaja sa FTP servera

 

Što se tiče multimedijalnih potreba volio bih kada bi imao HDMI opciju (vidio sam da QNAP uglavnom ima) budući da će mi biti direktno ispod TV-a pa da pojednostavi priču oko gledanja filmova (potrbna podrška za titlove). Naravno, povremeno trebam streaming i na laptop i slične uređaje.

 

Disk: ili bez diska da ih posebno kupujem, ili npr 2x4TB

Obvezno: HDMI port, min 1 USB 3 port

Budžet: do 5.000kn, ali ako netko nešto lijepo obrazloži spreman sam ići i iznad toga

www.download.hr - Hrvatski Download Portal - Programi, Giveaway, PC Igre, Forum
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.4.2018 16:33 (Dži).
 
0 0 hvala 0
10 godina
online
Re: NAS za kućnu upotrebu
Asrock ploca s apollo lakeom, cca oko 700 kn. Obzirom da ides na NAS/HTPC, ne vidim nesto bolje za tu namjenu. Jedini problem sta imaju konverter s DP a ne 'pravi' HDMI 2.0 izlaz. Linux je ima problem na 4k60hz(ne znam jeli riseno, nisam pratio zadnje vrime), na Win-u radi uredno sad iako je i on ima problem s tim konverterom. Mislim da su i na 'kavi' istu pizdariju radili. Za AMD ne znam jesu izbacili ista slicno od AM1 platforme.
16 godina
neaktivan
offline
NAS za kućnu upotrebu

Dakle preporučavaš slaganje mini PC konfiguracije za tu namjenu?

 

Inače koliko vidim od NAS-ova sa HDMI supportom QNAP i Asustor ih imaju najviše, s time da je QNAP kvalitetniji ali i skuplji. Trenutno najviše razmatram AS6302T za 3K bez diskova

https://www.asustor.com/product/product/?p_id=52

 

www.download.hr - Hrvatski Download Portal - Programi, Giveaway, PC Igre, Forum
 
0 0 hvala 0
10 godina
online
Re: NAS za kućnu upotrebu
Slusaj 10 W tdp, recimo kodi ka media centar, sloboda izbora os-a,guta x265...ionako je vecina tih NASova kad sam zadnji put gleda vrtilo stariji braswell. Imas plocu sa 4xsata i m.2,ne triba skupo napajanje. Ovo je isto apollo s linka samo s dva mista za diskove i malo memorije. Ugl. Ja bi isa na lin ili win sa Kodi ka shellom radi UI i opcenito integracije kodija s retroarchom, plexom ili embyem. Kroz rom collection browser dodajes ostale appove ka netflix ili internet browser. Meni to sluzi ka NAS/HTPC/konzola. RCB ima lipso ui od ps4 i xbox one.
I koliko vidim 430 € u CU, za te pare mos s ovim uzest 2x4tb WD Red diskove(oko 2t),Asrock J3455(700) i 8 gb rama(500). Itx kucista imas od 100 kn a drzat ce ga i kineski klon pico psu-a bez je.... i imas ih i sa napajanjem za malu lovu. E da i j3455 je quad na 2.3 u ausustoru je dualac.
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.4.2018 19:17 (om-prat).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: NAS za kućnu upotrebu

Razlog za ovakvu konfiguraciju :

 

CPU) Ovaj i3 je u rangu last gen i5 procesora, ima TDP od 65W, dolazi sa hladnjakom i ima integriranu grafičku koju Plex Media Server može iskoristit. U glavnom izuzetno moćan procesor za dosta razumnu cijenu.

MOBO) Naj običnija matična koja dolazi po tvojim zahtjevima sa USB 3.0 portom i HDMI portom. Ima 4 SATA 3 porta no ako ponestane u spas dolazi PCI-e 3.0 x16 slot u koji možeš stavit HBA controller. Dolazi sa gigabitnim network controllerom i ima utor (PCIe x1) da se doda jos jedan.

RAM) Najobičniji RAM na frekvenciji od 2666 MHz, 8 GB je dovoljno za pocetak

HDD) Nikad ne bih uzeo Seagate jer sam imao losa iskustva sa njima,a ovi diskovi su vise nego dobri za NAS servere.

CASE) O bože paprena cijena, ali i bogme j*b*na kvaliteta. Dolazi sa 8 utora za 3.5" diskove, ima filtere za prašinu posvuda, ima dobre pozicije za ventilatore tako da si možeš podesit lijepi airflow (To ovisi kako i gdje planiraš pozicinirat ventilatore) i puno mjesta za sakrivanje nereda od kablova. Osobno ga koristim na svojem Ryzen 7 serveru i pre zadovoljan sam. 

PSU) Najvazniji dio cijelog kompjutera, na serverima nikad ne zelis uzimat jeftino napajanje inace ode boom tvoj server i podaci, Corsair RM550x je jako dobar jer ima 80+ gold certifikat, kompletno je modularan tako da mozes maknut kablove koji ti nece trebati.

 

Potrosnja svih komponenata iznosi 130 W.

Za OS bih ti osobno preporučio unRAID, komercijalna Linux distribucija bazirana Slackwareu koju upravljaš preko WebUI. Ima Docker, KVM koji ti mogu pomoći u emuliranju traženih aplikacija (uglavnom koristi Docker, KVM ti je za VM), NFS i SMB shareove koje konfiguriras klikom miša, Array System (Možeš stavljat diskove odvojeno, možeš ih stavit u Array min. 3 komada, kada jedan disk faila onda ne faila cijeli array, slično kao RAID 5, imas mogucnost da stavis SSD kao cache za server) i jos mnogo dobrih stvari. Više saznaj o njemu ovdje. Imas mogucnost 30 dana probe i ako ti se svidja mozes ga kupiti.

 

Znam da je ovo vise zvucalo kao reklamiranje svih brendova mogucih ali sam barem objasnio 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.4.2018 13:30 (domandric03456).
10 godina
offline
NAS za kućnu upotrebu

Ili jednostavno kupiš polovni HP microserver i 2 diska.

Nas je nešto što bi trebalo bit jeftino. Pogotovo homemade, osobno preferiram FreeNAS

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.4.2018 13:29 (filter160).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
NAS za kućnu upotrebu

Sebi sam složio NAS/KODI/Torrent stroj, izašao me tada, bez diskova, oko 1200 kn. Ploča je Asrock Q1900-ITX, platio sam ju oko 700 kuna. Kučište je CM Elite 120 Advanced, mislim da je koštalo oko 300 kuna. 4GB memorije sam platio 150 kuna, Napajanje sam imao od prije, samo sam kupio sporovrteći ventilator za njega da ga ne čujem. Gore se nalazi (još uvijek) Kodibuntu na SSD disku, na koji sam nadodao i konfigurirao Transmission servis, i služi mi za pohranu različitih podataka, sve na gigabitnoj mreži. Unutra je trenutno 5 diskova (dodao sam naknadno jedan kontroler) i stroj ne čujem, a otkako sam pofarbao ledice sa crnim lakom za nokte, ne blješti mi više u facu... :)

Bez problema vrtim FullHD materijale u x264 i x265 codecima. Na TV je spojen preko HDMI kabla, a na pretpojačalo preko standardnog audio izlaza.

 

Vrlo je bitno što želiš od računala. Ja sam htio stroj koji će bez problema vrtiti 10 bitni h264 i h265. I dok je 10 bitni h265 dio standarda, h264 nije, i mnogi 'hardverski' media playeri ga ne reproduciraju kako spada. Osim toga, storage koji nije backup (nemam redundanciju!) jer backup rješavam na druge načine. Da sam imao tri ili 4 diska iste veličine, složio bih nekakav RAID, ovako je JBOD... no imam opcije, što kod kupljenog NAS uređaja možda ne bih imao... fleksibilnost je ovdje na prvom mjestu.

S vremenom ću napraviti reinstalaciju na noviji Ubuntu + Kodi, no za sada radi kako treba (uz tweaking, je OOTB je bilo nekih sitnih problema) - no to samo ako novi Kodi neće raditi na ovom OSu.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: NAS za kućnu upotrebu
Father_Dougal kaže...

cut

 Nego, spojio si HDMI/jem, jesi uspio sredit CEC preko HDMI-a tak da daljenskim od kompa upravljas Kodijem?

Znam da na raspberry pi to radi, sa službenim kodi iso.

Inače za paljenje sam sredio wake over lan i palim bez beda prek moba. Kodi app ima tu mogućnost u sebi.

16 godina
offline
Re: NAS za kućnu upotrebu
filter160 kaže...

 Nego, spojio si HDMI/jem, jesi uspio sredit CEC preko HDMI-a tak da daljenskim od kompa upravljas Kodijem?

Znam da na raspberry pi to radi, sa službenim kodi iso.

Inače za paljenje sam sredio wake over lan i palim bez beda prek moba. Kodi app ima tu mogućnost u sebi.

A what? Kupio sam MyGica daljinski i sa njim kontroliram Kodi. Palim ga na dugme, no u biti ga i ne gasim, obzirom da troši oko 30W :)

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
10 godina
offline
NAS za kućnu upotrebu

Sorry krivo sam napiso.. da preko daljenskog od TV-a kontroliras KODI.

Standard koji to omogućuje zove se CEC

 

Razni proizvođači to drugačije zovu

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.4.2018 16:20 (filter160).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: NAS za kućnu upotrebu
filter160 kaže...

Sorry krivo sam napiso.. da preko daljenskog od TV-a kontroliras KODI.

Standard koji to omogućuje zove se CEC

 

Razni proizvođači to drugačije zovu

 

Mislim da to moj TV nema.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
12 godina
offline
NAS za kućnu upotrebu

Bok,

 

Kao i kolega koji je otvorio temu htio bi kupiti NAS prvenstveno za multimediju. Znači streaming 4K filmova i glazbe.

Razmišljao sam i o tome da kupim dijelove i sam složim, ali ne znam dali bi imao dovoljno znanja i vremena za to. Jedino kada bi mi netko rekao što mi točno treba možda bi znao sve spojiti.

 

Što se tiće kupovine gledao sam Synology DS218+ i  Qnap TS-251B ali možda bi i neki slabiji model bio dovoljan?

 

Nigdje ne mogu naći informaciju dali je podržan 5.1 surround zvuk kod streamanja s NASa u kučnoj mreži?

Ako kupim 2bay NAS pretpostavljam da mogu prvo staviti samo jedan hard pa kasnije dodati drugi ako bude potrebno?

 

Eto, ako netko ima volje i vremena da mi da neki savjet bio bih zahvalan.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
NAS za kućnu upotrebu

Pozdrav, ja već godinu i pola imam Synology DS216se (slabiji model od ovoga što ti gledaš). Košta oko 1k kuna + diskovi. Možeš i jedan disk koristiti, ja sam odmah stavio dva u mirror jer su podaci od ženine firme na njemu. potrošnja struje i buka je nezamjetna. E sada, kroz ovu godinu i pola igranja po njemu sam svašta podesio i dodao. Za početak sam ga samo mislio koristiti kao mrežni disk, nakon toga sam podesio i kao media server. Ako te zanima, streama 4k bez problema. Na kraju mi taj mali uređajčić još koristi i kao VPN server te Survailence station za 5 kamera oko kuće.

 

Za mene najbolja moguća investicija u zadnje vrijeme. Ipak, ako misliš kao i ja ga opteretiti, možda je bolje u startu uzeti jači model.

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.9.2018 12:28 (Leryan).
 
0 0 hvala 1
7 godina
protjeran
offline
NAS za kućnu upotrebu

A ja ti koristim ZyXEL NAS326, nesto softwareski slabiji od Synology DS216se, no Hardwareski je jaci, i usput dosta jeftiniji:

https://geizhals.at/synology-diskstation-ds216se-a1331689.html

https://geizhals.at/zyxel-nas326-a1384026.html

 

Jedino sto sam u startu odmah promjenio njegov ventilator, da necujno kuciste, i stavio sam ovaj:

https://geizhals.at/coolink-swif2-80l-a447208.html

 

Meni je najbitnije da NAS tvornicki podrzava Transmission, a to ZyXEL u startu moze bez dodatnog znanja u Linuxu.

 

No meni najveci problem stvara disk:

Seagate ST4000VN008 IronWolf NAS 4TB

 

Jednostavno je preglasan, njegovi "spin-up" ciklusi su kao da Zetora startas, a to radi svaki put kad mu je dosadno u zivotu.

Ne znam kako da ga utisam, a ne zelim NAS staviti negdje u ladicu ili ormar, da se disk dodatno ne grije.

Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: NAS za kućnu upotrebu
Leryan kaže...

Pozdrav, ja već godinu i pola imam Synology DS216se (slabiji model od ovoga što ti gledaš). Košta oko 1k kuna + diskovi. Možeš i jedan disk koristiti, ja sam odmah stavio dva u mirror jer su podaci od ženine firme na njemu. potrošnja struje i buka je nezamjetna. E sada, kroz ovu godinu i pola igranja po njemu sam svašta podesio i dodao. Za početak sam ga samo mislio koristiti kao mrežni disk, nakon toga sam podesio i kao media server. Ako te zanima, streama 4k bez problema. Na kraju mi taj mali uređajčić još koristi i kao VPN server te Survailence station za 5 kamera oko kuće.

 

Za mene najbolja moguća investicija u zadnje vrijeme. Ipak, ako misliš kao i ja ga opteretiti, možda je bolje u startu uzeti jači model.

Da, možda najbolje uzeti nešto između tvog i DS218+, ipak je on 3000 kn plus diskovi.

A kako je sa surroundom? Kad probam s laptopa preko mreže ide samo stereo, jedino ako treba nešto podesiti.

12 godina
offline
Re: NAS za kućnu upotrebu
Čitatelj kaže...

A ja ti koristim ZyXEL NAS326, nesto softwareski slabiji od Synology DS216se, no Hardwareski je jaci, i usput dosta jeftiniji:

https://geizhals.at/synology-diskstation-ds216se-a1331689.html

https://geizhals.at/zyxel-nas326-a1384026.html

 

Jedino sto sam u startu odmah promjenio njegov ventilator, da necujno kuciste, i stavio sam ovaj:

https://geizhals.at/coolink-swif2-80l-a447208.html

 

Meni je najbitnije da NAS tvornicki podrzava Transmission, a to ZyXEL u startu moze bez dodatnog znanja u Linuxu.

 

No meni najveci problem stvara disk:

Seagate ST4000VN008 IronWolf NAS 4TB

 

Jednostavno je preglasan, njegovi "spin-up" ciklusi su kao da Zetora startas, a to radi svaki put kad mu je dosadno u zivotu.

Ne znam kako da ga utisam, a ne zelim NAS staviti negdje u ladicu ili ormar, da se disk dodatno ne grije.

Ne znam kakav je ZyXEL, gledao sam samo Qnap i Synology. Meni nije važna buka jer mogu staviti u drugu prostoriju. 

A kakav je za 4K filmove?

7 godina
protjeran
offline
NAS za kućnu upotrebu

Ide mi preko 100Mbit mreze, tako da mi je maksimalna propusnost 10Mb/s.

 

Ne streamam 4K nego samo 1K, i to mi radi fino.

Transmission sa preko 200 jedinica radi super, dan i noc.

 

Sto se tice diska, za vikend cu probati nesto uraditi s diskom,

moguce da cu na sam disk zalijepiti gumice, pa ce to malo smirit situaciju (nadam se).

 

Taj disk je radjen za NAS, i dosta se ljudi zali - Seagate je za odredjenu seriju (6/8/10/12TB) napravio novi Firmware,

koji daju samo kad ga trazis na mail, ali evo meni su rekli da za ovaj model i 3TB model nema jos - ljencine.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: NAS za kućnu upotrebu
Antonio3003 kaže...
Leryan kaže...

Pozdrav, ja već godinu i pola imam Synology DS216se (slabiji model od ovoga što ti gledaš). Košta oko 1k kuna + diskovi. Možeš i jedan disk koristiti, ja sam odmah stavio dva u mirror jer su podaci od ženine firme na njemu. potrošnja struje i buka je nezamjetna. E sada, kroz ovu godinu i pola igranja po njemu sam svašta podesio i dodao. Za početak sam ga samo mislio koristiti kao mrežni disk, nakon toga sam podesio i kao media server. Ako te zanima, streama 4k bez problema. Na kraju mi taj mali uređajčić još koristi i kao VPN server te Survailence station za 5 kamera oko kuće.

 

Za mene najbolja moguća investicija u zadnje vrijeme. Ipak, ako misliš kao i ja ga opteretiti, možda je bolje u startu uzeti jači model.

Da, možda najbolje uzeti nešto između tvog i DS218+, ipak je on 3000 kn plus diskovi.

A kako je sa surroundom? Kad probam s laptopa preko mreže ide samo stereo, jedino ako treba nešto podesiti.

 Moj se spojen sa gigabitnim switchem. Kad streamam na TV nema nikakvog problema sa zvukom ako je 4K MKV file podešen za 5.1. Mislim da je to do TV-a ili gdje već gledaš. Naravno, ja koristim player od TV-a, tj NAS se ponaša kao media server.

12 godina
offline
Re: NAS za kućnu upotrebu
Leryan kaže...
Antonio3003 kaže...
Leryan kaže...

Pozdrav, ja već godinu i pola imam Synology DS216se (slabiji model od ovoga što ti gledaš). Košta oko 1k kuna + diskovi. Možeš i jedan disk koristiti, ja sam odmah stavio dva u mirror jer su podaci od ženine firme na njemu. potrošnja struje i buka je nezamjetna. E sada, kroz ovu godinu i pola igranja po njemu sam svašta podesio i dodao. Za početak sam ga samo mislio koristiti kao mrežni disk, nakon toga sam podesio i kao media server. Ako te zanima, streama 4k bez problema. Na kraju mi taj mali uređajčić još koristi i kao VPN server te Survailence station za 5 kamera oko kuće.

 

Za mene najbolja moguća investicija u zadnje vrijeme. Ipak, ako misliš kao i ja ga opteretiti, možda je bolje u startu uzeti jači model.

Da, možda najbolje uzeti nešto između tvog i DS218+, ipak je on 3000 kn plus diskovi.

A kako je sa surroundom? Kad probam s laptopa preko mreže ide samo stereo, jedino ako treba nešto podesiti.

 Moj se spojen sa gigabitnim switchem. Kad streamam na TV nema nikakvog problema sa zvukom ako je 4K MKV file podešen za 5.1. Mislim da je to do TV-a ili gdje već gledaš. Naravno, ja koristim player od TV-a, tj NAS se ponaša kao media server.

 

Imam Sony 55xe8505, android tv i aplikaciju archos video player i kodi i na nijednom nema zvuk 5.1. a sa hard diska spojenog na usb radi bez problema.

Možda je s NAS-a drugačije nego s laptopa? Jel se može spojiti direktno na usb na tv da bude kao vanjski hard za TV, a NAS za ostale uređaje?

 

EDIT: Sad sam probao sa stock video playerom od tv-a i radi. Ali baš je ružan player

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.9.2018 19:29 (Antonio3003).
10 godina
online
NAS za kućnu upotrebu

Ja koristim synology ds115j i zadovoljan sam.Koristim ga kao pohranu slika,filmova,glazbe i da photostation sam podesio na njemu,odlicna stvar.

Podesio sam par sitnica i na tvu mi je kodi koji mi vuce sve media file-ove s nasa i to je to.Ne koristim ga kao neki backup racunala itd...

Ja sam najvise trazio manje za bas ove stvari stream filmova i pohranu slika.

Jednostavan je za podesavanje i pristup preko weba.

Kasnije mozda i uzmem ovaj jaci model s bar 2 diska.

 

Ja kao i kolega iznad imam isti taj tv na kojem gledam sve preko kodija i koliko vidim kodi prepozna i na info pise koji je audio,bas nisam obraca paznju je li prepozna i 5.1 pogledat cu vcrs ako se sitim.

Kodi koristim jer je najlakse upravljat sa svime preko njega kad sve jednom postavis,doslovno sve razvrstava i slaze ako kucni netflix.

Origin_Steam: hrka11
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.9.2018 19:48 (hrka11).
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Re: NAS za kućnu upotrebu
Antonio3003 kaže...

 

Imam Sony 55xe8505, android tv i aplikaciju archos video player i kodi i na nijednom nema zvuk 5.1. a sa hard diska spojenog na usb radi bez problema.

Možda je s NAS-a drugačije nego s laptopa? Jel se može spojiti direktno na usb na tv da bude kao vanjski hard za TV, a NAS za ostale uređaje?

 

EDIT: Sad sam probao sa stock video playerom od tv-a i radi. Ali baš je ružan player

 

 

A gle, kada koristim stock player meni je daleko najbolja slika jer samo onda koristi image procesore i upscalere recimo kod 1080p. Isto je Sony TV. Probaj dignuti PleX na nekom kompu na mreži, meni je i tako radilo dobro.

10 godina
online
Re: NAS za kućnu upotrebu
Leryan kaže...

 

A gle, kada koristim stock player meni je daleko najbolja slika jer samo onda koristi image procesore i upscalere recimo kod 1080p. Isto je Sony TV. Probaj dignuti PleX na nekom kompu na mreži, meni je i tako radilo dobro.

Moje iskustvo je bilo da te vece filmove preko plexa nisam mogao gledat nikako nema sanse,a preko kodija pici sve bez problema.

Prije synologya pc mi je bio upaljen stalno i folder na mrezi podjeljen imao sam plex i skinio sam film 4k hdr 5.1 bas radi testa i preko plexa nema sanse,a preko kodija ko podmazano sve.

Kad gledam preko plexa proc na pcu mi se zakuca na 100% mislim da je proces bio transcodingplex tako nesto...

 

Origin_Steam: hrka11
14 godina
neaktivan
offline
Re: NAS za kućnu upotrebu
hrka11 kaže...
Leryan kaže...

 

A gle, kada koristim stock player meni je daleko najbolja slika jer samo onda koristi image procesore i upscalere recimo kod 1080p. Isto je Sony TV. Probaj dignuti PleX na nekom kompu na mreži, meni je i tako radilo dobro.

Moje iskustvo je bilo da te vece filmove preko plexa nisam mogao gledat nikako nema sanse,a preko kodija pici sve bez problema.

Prije synologya pc mi je bio upaljen stalno i folder na mrezi podjeljen imao sam plex i skinio sam film 4k hdr 5.1 bas radi testa i preko plexa nema sanse,a preko kodija ko podmazano sve.

Kad gledam preko plexa proc na pcu mi se zakuca na 100% mislim da je proces bio transcodingplex tako nesto...

 

 Da, bio ti je nariktan transcoding koji se autoamtski pali ako stavis titlove. To me kod plexa živcira. Inače, to ugasiš na lokalnoj mreži i onda nema problema. Kako god bilo, skinem film, skinem titl i konvertiram sa MKVToolNix u .mkv direktno na synology da se to dvoje spoji. Znači, pošto je gigabitna mreža, možda minutu traje to, u principu kao i kopiranje. Pokrenem stock player i imam i titlove i sve, a upscaleri od Sony-a rade čuda. Prekrasna slika.

10 godina
online
Re: NAS za kućnu upotrebu
Leryan kaže...

 Da, bio ti je nariktan transcoding koji se autoamtski pali ako stavis titlove. To me kod plexa živcira. Inače, to ugasiš na lokalnoj mreži i onda nema problema. Kako god bilo, skinem film, skinem titl i konvertiram sa MKVToolNix u .mkv direktno na synology da se to dvoje spoji. Znači, pošto je gigabitna mreža, možda minutu traje to, u principu kao i kopiranje. Pokrenem stock player i imam i titlove i sve, a upscaleri od Sony-a rade čuda. Prekrasna slika.

Znam da je do transcodinga i da to kod plexa se desava kad titlove stavis i idje mi na neku stvar to pa sam i stavio kodi koji je btw. tata za komplet multimediju.

Evo bas malopren sam testirao 4k hdr 5.1 neki video sto sam skinio i na kodiju mi je prepoznalo da je 5.1 i sve ostalo bez ikakvog trzaja i bilo cega radi video.

Sve mi je kablom povezano osim tva on je wifijom spojen.

Origin_Steam: hrka11
12 godina
offline
Re: NAS za kućnu upotrebu
hrka11 kaže...
Leryan kaže...

 Da, bio ti je nariktan transcoding koji se autoamtski pali ako stavis titlove. To me kod plexa živcira. Inače, to ugasiš na lokalnoj mreži i onda nema problema. Kako god bilo, skinem film, skinem titl i konvertiram sa MKVToolNix u .mkv direktno na synology da se to dvoje spoji. Znači, pošto je gigabitna mreža, možda minutu traje to, u principu kao i kopiranje. Pokrenem stock player i imam i titlove i sve, a upscaleri od Sony-a rade čuda. Prekrasna slika.

Znam da je do transcodinga i da to kod plexa se desava kad titlove stavis i idje mi na neku stvar to pa sam i stavio kodi koji je btw. tata za komplet multimediju.

Evo bas malopren sam testirao 4k hdr 5.1 neki video sto sam skinio i na kodiju mi je prepoznalo da je 5.1 i sve ostalo bez ikakvog trzaja i bilo cega radi video.

Sve mi je kablom povezano osim tva on je wifijom spojen.

A kolko je veliki file, odnosno koji format videa ili kako se več to označava? Meni s kompa kad streamam  file "Star.Wars.The.Last.Jedi.2017.UHD.BluRay.2160p.TrueHD.Atmos.7.1.HEVC.REMUX-FraMeSToR.mkv" koji ima 56 gb ni u kodiju ni plexu ni stock playeru ne radi dobro, zastaje stalno i piše "source too slow".

MOžda bi sa NAS-a bilo u redu? Ili je to prezahtjevno za streaming?

15 godina
offline
Re: NAS za kućnu upotrebu
domandric03456 kaže...

Razlog za ovakvu konfiguraciju :

 

CPU) Ovaj i3 je u rangu last gen i5 procesora, ima TDP od 65W, dolazi sa hladnjakom i ima integriranu grafičku koju Plex Media Server može iskoristit. U glavnom izuzetno moćan procesor za dosta razumnu cijenu.

MOBO) Naj običnija matična koja dolazi po tvojim zahtjevima sa USB 3.0 portom i HDMI portom. Ima 4 SATA 3 porta no ako ponestane u spas dolazi PCI-e 3.0 x16 slot u koji možeš stavit HBA controller. Dolazi sa gigabitnim network controllerom i ima utor (PCIe x1) da se doda jos jedan.

RAM) Najobičniji RAM na frekvenciji od 2666 MHz, 8 GB je dovoljno za pocetak

HDD) Nikad ne bih uzeo Seagate jer sam imao losa iskustva sa njima,a ovi diskovi su vise nego dobri za NAS servere.

CASE) O bože paprena cijena, ali i bogme j*b*na kvaliteta. Dolazi sa 8 utora za 3.5" diskove, ima filtere za prašinu posvuda, ima dobre pozicije za ventilatore tako da si možeš podesit lijepi airflow (To ovisi kako i gdje planiraš pozicinirat ventilatore) i puno mjesta za sakrivanje nereda od kablova. Osobno ga koristim na svojem Ryzen 7 serveru i pre zadovoljan sam. 

PSU) Najvazniji dio cijelog kompjutera, na serverima nikad ne zelis uzimat jeftino napajanje inace ode boom tvoj server i podaci, Corsair RM550x je jako dobar jer ima 80+ gold certifikat, kompletno je modularan tako da mozes maknut kablove koji ti nece trebati.

 

Potrosnja svih komponenata iznosi 130 W.

Za OS bih ti osobno preporučio unRAID, komercijalna Linux distribucija bazirana Slackwareu koju upravljaš preko WebUI. Ima Docker, KVM koji ti mogu pomoći u emuliranju traženih aplikacija (uglavnom koristi Docker, KVM ti je za VM), NFS i SMB shareove koje konfiguriras klikom miša, Array System (Možeš stavljat diskove odvojeno, možeš ih stavit u Array min. 3 komada, kada jedan disk faila onda ne faila cijeli array, slično kao RAID 5, imas mogucnost da stavis SSD kao cache za server) i jos mnogo dobrih stvari. Više saznaj o njemu ovdje. Imas mogucnost 30 dana probe i ako ti se svidja mozes ga kupiti.

 

Znam da je ovo vise zvucalo kao reklamiranje svih brendova mogucih ali sam barem objasnio 

 

 

 

Potpisujem.

 

Evo mog strojića kao primjer:

 

Softver:

- Unraid je fantastičan. Barem zasad, cca 5 godina. Verzija 6 je puno ljepih stvari donjela, prvenstveno Dockeri i VM.

   - zasad 14 Dockera + 1 VM

   - PLEX - samo za audio trenutno koristim (KODI, Sonos, Plex klijenti); video ide direktno u KODI bez transkodinga (WIN10 PC, i3, 1050Ti)

 

Hardver:

- Fractal Node 804 - zasad odlično, iako mi je tiha patnja rack ATX kućište - u ormar i deri

- ASRock Z97M Pro4 - odlična, 6x SATA, intel mrežna

- i3 4160 - zasad jako lijepo odrađuje poso, jedino je problem/spor video enkoding

- Seasonic Platinum Fanless 400W SS-400FL2 - vrlo skupo, ali mislim da nema boljeg napanja za "uradi sam" NAS

- 8GB RAM vulgaris

- zasad 15TB prostora (WD RED; nisu mi preglasni - il stvarno nisu, il je kućište dobro :) )

- 500GB mehanički cache drajv - obavezno cache nekakav staviti!

- UPS nije obavezan, ali vrlo, vrlo preporučljiv naravno. APC ima najbolju podršku u Unraidu

 

Naravno, nisam sve to odjednom uzeo. Malo po malo, kako sam financijski mogo. Prvi CPU je bio Intel Atom :)

 

Zašto mi se Unraid jako svidio od početka - kombinacija HDDova po volji (Parity drive mora biti jednakog kapaciteta ili veći od najvećeg u pool-u).

 

 

 

Eto, pucajte ako vas što zanima.

Hey, it’s George… I’ve got nothing to say...
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.9.2018 20:00 (lomba100).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice