Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.270.503
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

kakvo složeno vodeno?kupio original zapakirano Antec KUHLER H2O 950 Liquid CPU Cooling System,naveo sam samo šta sam im vratio uz hlađenje,problem je samo u tome što izmišljaju da nešto fali a kad ga pitaš šta,počne se izmotavat.u tome je cijela poanta.

12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Daj ti lijepo pošalji njima mail, i onda nam uslikaj njihov odgovor.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

ovo je službeni odgovor a kad sam došao u prodavaonicu,odgovor je bio kak sam prije napisao i dalje od toga niš.

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
lunazg kaže...

ovo je službeni odgovor a kad sam došao u prodavaonicu,odgovor je bio kak sam prije napisao i dalje od toga niš.

 Nemam vodeno, pojma nemam sto je "ostatak pribora i seta za montazu". Taj pribor i "set za montazu" da li su potrebni da proizvod radi? Ako nisu, fino prosljedi ovo u nadleznu inspekciju pa vidi sto ce oni rec. Ako proizvod ne radi, onda ne radi i ide na garanciju. Ovo je otezanje reklamacije jer mozda znaju da ce morat vratit pare pa zatezu, a mozda misle da si neke djelove ukrao pa ih hoces ostavit sebi (ovo bubam jer nemam vodena niti se zanimam).

Uglavnom, u najgoru ruku ces od inspektorata dobit odgovor koje tocno dijelove nisi dostavio, al mislim da neces.

Znaci fino to isprintaj, na a4 format prituzbu trznoj inspekciji i protisu s povratnicom da odbijaju priznat garanciju zbog "djelova koji nedostaju" a pritom odbijaju napisat koji su to djelovi, te da ti djelovi (ako je to tako) nisu presudni da se utvrdi radi li proizvod ispravno ili ne. U roku od 15 dana cekaj odgovor, javi sto si dobio.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

znači hlađenje je radilo kod mene 1,5 g.,,skinuo ga i sve što je vezano za hlađenje sam odnio,da ne nabrajam,plus šerafiće za AMD koji mi nisu bili potrebni,mogu oni sad izmišljat da fali nešto,neznam a i oni ne žele reć što,poanta je da je to po meni nebitno,hlađenje je radilo,sad ne radi

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Napravi ovako i nemoj dumit previse. Cekaj da o tome odluci inspekcija al ce oni vjerojatno drugacije odgovorit kad dobiju pismeno. Fino stavis u potpis "dostavljeno:" pa njihovu adresu i pod 2 adresu inspekcije.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Pitaj ih u mailu što točno nedostaje pa da imaš i to na pismeno. Ili im ti jednostavno odgovori da je sve poslano, da ništa ne nedostaje pa vidi što će ti odgovoriti.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

lunazg

 

i što se događa?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Hlađenje je riknulo,isto takvo nemaju,tražio sam lovu a oni bi da uzmem nešto drugo,ne trebam niš,hoću lovu,sad se tu natežemo.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

bez natezanja, moraš dobiti iznos s računa.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

znam da moram al ovo već ide na živce,nikad više nebum kupoval u žnj dućanima,platil bum više,ovo maltretiranje mi nije potrebno.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-dio krivice je na tebi, jer se daš natezati, pingpongati... moraš biti siguran (u sebe). Prijavi, traži knjigu žalbi.. bez svađe i natezanja. Za sve traži 'papir' (papirnati odgovor).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.12.2016 15:53 (ihush).
7 godina
protjeran
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...
Jesu li dali ikakav odgovor u bilo kojem trenutku na pitanje što fali od dodatne opreme (verbalno, pismeno)?
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Imam čudan problem. Jučer sam kupio SSD kingston uv400 u BIH (Banja Luka). Na kutiji piše da proizvođač daje 3 godine garancije. Kupio sam i kingston USB stick koji ima 5 godina garancije. Prodavač mi kaže da trgovina da je samo godinu dana garancije na SSD i stick. Da li je to normalno ili je kršenje zakona.

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.1.2017 21:14 (zeroname).
 
0 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Ovo je hrvatski forum, ne znamo mi kakve vi zakone imate tamo, ali ja ne vidim nikakvih problema u tome da trgovina daje jamstvo od 1 godine.
To je njihovo pravo, a ti si trebao kupiti u trgovini koja daje duže jamstvo
 
0 3 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
zeroname kaže...

Imam čudan problem. Jučer sam kupio SSD kingston uv400 u BIH (Banja Luka). Na kutiji piše da proizvođač daje 3 godine garancije. Kupio sam i kingston USB stick koji ima 5 godina garancije. Prodavač mi kaže da trgovina da je samo godinu dana garancije na SSD i stick. Da li je to normalno ili je kršenje zakona.

 -druga država/EU..

ali, garanciju daje proizvođač, trgovac nema s time ništa. Ambalaža, sve piše..

ako za neko tržte ne vrijedi, tad je to kazna za distributera, jer on mora imati i odgovarajuće deklaracije+ambalažu (sve, ako i upute itd. za tržište, čips, majoneza.. i PC). Problem je siva ekonomija.. i želi li se država u to petljati-kazniti, jer država štitit i biznis (trgovca)..

 

nešto sasvim drugo, unutar EU, odgovornost trgovca za ispravnost, 2godine, i kad nema garancije, neovisno o garanciji... to su dvije različite stvari.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
zeroname kaže...

Imam čudan problem. Jučer sam kupio SSD kingston uv400 u BIH (Banja Luka). Na kutiji piše da proizvođač daje 3 godine garancije. Kupio sam i kingston USB stick koji ima 5 godina garancije. Prodavač mi kaže da trgovina da je samo godinu dana garancije na SSD i stick. Da li je to normalno ili je kršenje zakona.

 -druga država/EU..

ali, garanciju daje proizvođač, trgovac nema s time ništa. Ambalaža, sve piše..

ako za neko tržte ne vrijedi, tad je to kazna za distributera, jer on mora imati i odgovarajuće deklaracije+ambalažu (sve, ako i upute itd. za tržište, čips, majoneza.. i PC). Problem je siva ekonomija.. i želi li se država u to petljati-kazniti, jer država štitit i biznis (trgovca)..

 

nešto sasvim drugo, unutar EU, odgovornost trgovca za ispravnost, 2godine, i kad nema garancije, neovisno o garanciji... to su dvije različite stvari.

 Na ambalaži tog kingstona piše 3 godine garancije i sad ako on crkne nakon godinu dana da li se garancija može ostvariti preko porizvođača.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

opet, druga država.. ali naši zakoni, trgovac je samo posrednik, mora pruzeti i bez troškova dalje proslijediti.. jednako ako ovlašteni servis. Ako je u bih.. tko zna.

 

edit: kupac može po želji: proizvođaču, distributeru, ovlaštenom servisu ili trgovcu (trgovini) ... od toga je jedino trgovac u direktnom ugovornom (kupoprodajnom) odnosu s kupcom, upravo zato njega zakon prisiljava za poseredovanje + na biranje robe koja nije 'kvarljiva' itd.

naravno, možeš ako ima problema, zaobići i žaliti se nekome iznad trgovca.. trgovac ne odlučuje, on samo posreduje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.1.2017 23:08 (ihush).
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Sto se tice zakona, ne bih uopce ulazio u to jer BiH zakone ne znam, ali ako na ambalazi pise to sto pise, jednostavno kontaktiraj proizvodjaca mailom i vidi i to je to. Tu je opisano kako je kod nas, al svaka drzava ima svoje zakone.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

U BiH garanciju ostvaruješ preko ovlaštenog uvoznika. Ovlašteni uvoznik trgovini kojoj isporučuje robu dostavlja ovjereni garantni list sa (uglavnom) istaknutnom dužinom garancije. To je ono legalno.

 

E sad, u BiH trgovina može nabaviti legalno i hardware od nekoga tko nije ovlašten za uvoz tog hardwarea. Čudno ali tako je, trgovina nema problema u tom slučaju jer dobije fiskalni račun kod nabavke i može unijeti robu u prodaju. I taj neovlašteni uvoznik u tom slučaju daje neku svoju garanciju kako njemu padne napamet.

 

Tako možeš na policama trgovina naći nešto što svugdje u svijetu ima garanciju 5 god al tu je npr. pola godine... Ne znam što u tom slučaju napraviti osim obratiti se proizvođaču direktno ako je moguće...

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
zeroname kaže...

 Na ambalaži tog kingstona piše 3 godine garancije i sad ako on crkne nakon godinu dana da li se garancija može ostvariti preko porizvođača.

 Pa tko je uvoznik, ovlašten servis? Piše ti na toma papiru, ambalaži... Trgovina 12mj, ostalo riješavaš preko uvoznika iako je lako moguće da je uvoznik baš ta trgovina, a onda si opet došao na 12mj... u krajnjem slučaju proizvođaća ali to baš ne znam koliko će biti isplativo...

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.1.2017 19:47 (FakeDeath).
7 godina
odjavljen
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ne događa se to samo u BiH, ima toga i u HR. EU obvezuje da imaju min. 2 godine garancije a naša ekipa često ima praksu da za lifetime warranty daju 5 godina. Ili za 3 daju 2 godine kao što to često radi Links.

 
0 2 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Kuro_Okami kaže...

Ne događa se to samo u BiH, ima toga i u HR. EU obvezuje da imaju min. 2 godine garancije a naša ekipa često ima praksu da za lifetime warranty daju 5 godina. Ili za 3 daju 2 godine kao što to često radi Links.

 Niti ti imaš blage veze što EU propisuje, niti imaš blage veze što je lifetime warranty, pod kojim uvjetima i tko to daje.

Trgovina/uvoznik nema nikakvu obvezu davati bilo kakvu doživotnu garanciju, sve piše na sajtovima proizvođača.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.1.2017 11:53 (tommy_vercetti).
7 godina
odjavljen
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Al ga ti lupetaš na kvadrat. 2 godine ti je min. propisana garancija od strane EU. Pročitaj si ako ne znaš.

 
0 2 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Kuro_Okami kaže...

Pročitaj si ako ne znaš.

 Gdje? Ajde postavi to ili ne lupetaj.

Nije propisana garancija od 2 godine nego odgovornost za materijalne nedostatke, pošto vidim da pojma nemaš razliku između jednoga i drugoga, onda nema smisla išta ti objašnjavati.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
tommy_vercetti kaže...
Kuro_Okami kaže...

Pročitaj si ako ne znaš.

 Gdje? Ajde postavi to ili ne lupetaj.

Nije propisana garancija od 2 godine nego odgovornost za materijalne nedostatke, pošto vidim da pojma nemaš razliku između jednoga i drugoga, onda nema smisla išta ti objašnjavati.

- točno.. odgovornost trgovca za robu.

nešto sasvim drugo je garancija, stvar proizvođača.

Te dvije stvari su za kupca 'iste', ali nisu..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Poštovani kolege, molio bih vas za savjet.

Situacija je slijedeća: vlasnik sam Samsung Galaxy S6. Prilikom jednog pada sa visine (dogodio se u Rujnu), uređaj je prestao raditi (na prvi pogled nema vidljivog oštećenja na ekranu) te sam ga odnio u ovlašteni Samsung servis u Rijeci (vlasnik servisa je Europatrade, Ul. Frana Supila). Gospodin iza pulta mi kaže da ne radi jer je keran pukao, ali i da je trenutno nestašica ekrana i da će teško mobitel biti popravljen unutar 10 dana. (Što mi nema uopće smisla, s obzirom da se radi o ovlaštenom servisu - kakva prokleta nestašica?!). Ali ok, prihvatim i pustim svoj kontakt. Tu sam napravio možda grešku što nisam potpisao nikakav papir da sam mobitel ostavio na popravak, tako da nemam dokaza ako me netko traži. No mislim si, imam kutiju i račun, mogu uvijek provijeriti preko IMEI broja.

10 dana je prošlo, zovem i nitko mi se ne javlja na telefon. Odem slijedeći dan osobno do servisa - zatvoreno. Mislim si, možda je otišao na marendu čovjek, doći ću za pola sata opet. Dođem i dalje nema nikoga. Uđem u trgovinu do i pitam ako su na godišnjem ili što već. Na to mi gospodin u trgovini kaže da su zatvorili i da ne rade više. Meni je mobitel još uvijek unutra. Ništa, nastavljam sa pozivima i mailovima, odgovora nema. Web stranica Europatradea ne postoji. Krajem studenog šaljem mail direktno Samsungu preko njihovog weba, kako želim informacije o uređaju, gdje se nalazi, kako imam bitne i osobne podatke na njemu. Tjedan dana nakon emaila primim poziv od Samsunga kako ne znaju što je sa uređajem i da će me kontaktirati čim saznaju gdje je i što se događa.

Od toga je prošlo, evo, više od mjesec dana. U ponedjeljak (16.01.2017.) sam opet posalo mail Samsungu i zaprijetio da ako mi do srijede ne kažu gdje je mobitel da idem na policiju i prijavljujem otuđenje mobitela i da, iako nisam direktno kod njih popravljao uređaj, se njih to itekako tiče s obzirom da je u pitanju ovlašteni servis. Slijedeći dan me zove čovjek, koji se nije ni predstavio, kako je kod "njih" mobitel i pita ako želim da mi poprave ekran ili da mi pošalju sutra na adresu. Na što sam ja odgovrio da mi je pun kufer svega i da mi samo pošalju mobitel.

E sad, mobitel nije stigao. Ne vjerujem ni da hoće danas zbog vremenskih uvjeta. Ali mislim da se nitko, ni Samsung ni Europatrade, nisu ponijeli kako treba. I iz principa želim izvući nešto od toga.
Koja su meni potrošačka prava, odnosno na što imam pravo? Kako da postupim?

 

Napominjem da popravak nije bio unutar jamstva jer se radilo o mehaničkom oštećenju.

 

Unaprijed hvala!

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.1.2017 15:05 (Phill).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-kreni od pitanja sebi, koje su tvoje greške? .. npr bez papira i nekakva rečenica o 10 dana..? Što kaićem na vesla do pekinga?

da je normalan servis, tad bi mogao žaliti se, prijaviti..

kad propadne, rizik biznisa (i tebe), nema se koga uhvatiti za vrat. Možeš prijaviti i možda će vlasnik platiti još neku kaznu, ali beskorisno za tebe.

da je prevara, mogao bi za krađu.. ovako nemaš ništa, osim znati za idući put.

 

ne pristajati na priče o trajanju servisa (pogotovo ne pd garancijom!, svaki dan tražiti svoje, stanje, radni nalog.. nema razloga čekanju, odnosno, ako je neka roba-dio u narudžbi, tad ti kažu konkretno kad stiže, dan, nema tu kemijanja + ovlašteni servis mora imati dijelove). Jednako tako, birati, kao što se bira servis za auto ili zubar.. ćevapi, biraj, ovo je jedan primjer što se može desiti i čak je nevažan.

Možeš prijaviti no ništa korisng, osim pouke same priče..

 

edit: kad postoji neki konkretan razlog, npr sad zatvorena autocesta zbog bure.. to je konkretna informacija, tad konkretno i kažu, vidiš na dnevniku. Bez toga se točno zna za bilo koju pošiljku-dostavom .. koliko dana traje transport, pa i na otoke itd. Nema 10 dana.. kao prihvatljive rečenice, nego konkretno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.1.2017 15:51 (ihush).
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Phill kaže...

E sad, mobitel nije stigao. Ne vjerujem ni da hoće danas zbog vremenskih uvjeta. Ali mislim da se nitko, ni Samsung ni Europatrade, nisu ponijeli kako treba. I iz principa želim izvući nešto od toga.
Koja su meni potrošačka prava, odnosno na što imam pravo? Kako da postupim?

 

Napominjem da popravak nije bio unutar jamstva jer se radilo o mehaničkom oštećenju.

 Posto nije u sklopu jamstva ni nedostataka, nema veze ni s vecinom ovog vec je samo odnos tebe kao potrosaca i servisa kao pruzatelja usluge. Odnio si na servis koji bi platio. Ne obave servis, neces platit, obave servis, platit ces. Probiju rok "razumnog" vrate ti mobitel.. To je to. Nista ti tu nemozes izvuc osim eventualne prijave njih, al em kako su zatvorili, pravni subjekt koji ces prijavit ne postoji? Tako da vuk pojeo magare. U svakom slucaju za tebe tu nema nikakve koristi.

8 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pozdrav svima,
Imam pitanje jedno pa se nadam da cu tu dobiti odgovor.

Prednarucio sam na web-u gear s3 pametni sat. Pošiljka mi je stigla 13.1.2017. Prošlo je 10 dana znaci i zvao sam Sanctu Domenicu da vratim sat jer imam problem takav da se bezel koji se moze okretat cim lagano dotaknem čuje zvuk kao da udari od ispod metal. I stvarno irititra i ne pridonosi osjecaju kvalitete sata. Gledao sam one demo units u tmobileu i samsungu, na nekam se cuje slicno, na nekima kad jace tek udaris a  na nekima se jako slabo o kad jako udaris. Isto tako na net-u gledam neki se zale na to a nekima je sve u redu a neki su zamijenili satove.

Ja sam sada zvao i čovjek mi je rekao da ja moram doc i odnijet to na servis da oni vide jel to greska ( naravno reci ce to je normalno ) i vratit mi sat. Kaze da je ovaj rok od 14 dana u slucaju ako proizvod koji dode ja odlucim vratiti a ako je proizvod koristen da nemam pravo na to. Mislim, kako ja mogu znat jesam zadovoljan necime ako ne isprobam i ne otvorim kutiju i koristim sat hah.

Pa sad, jel to stvarno tako da mora na servis sat ili ?

Hvala

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice