CPU hladnjaci i ventilatori P&O izdvojena tema

poruka: 4.410
|
čitano: 989.027
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Hladnjak za OC i7-ice, Hladnjak za OC i5-ice, Koji CPU cooler kupiti?
6 godina
neaktivan
offline
CPU hladnjaci i ventilatori P&O

Trebam pomoć!

 

Imam Lenovo Thinkcentre m91p SFF kučište, sve je radilo normalno i tiho dok nisam sve preselio u normalno kučište i sad je problem što mi ventilator na procesoru i kučištu rade na 100%

 

Znači probao sam sve što se tiče hardvera i mjenjao ventilatore ali nema rezultata, a što se tiče Speed fan alata na njemu nemogu ništa podesiti kao ni u biosu. 

 

Ako netko ima kakvu ideju ili rješenje problema stvarno bi puno pomoglo, jer više neznam šta da napravim

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
Grace1992 kaže...

Trebam pomoć!

 

Imam Lenovo Thinkcentre m91p SFF kučište, sve je radilo normalno i tiho dok nisam sve preselio u normalno kučište i sad je problem što mi ventilator na procesoru i kučištu rade na 100%

 

Znači probao sam sve što se tiče hardvera i mjenjao ventilatore ali nema rezultata, a što se tiče Speed fan alata na njemu nemogu ništa podesiti kao ni u biosu. 

 

Ako netko ima kakvu ideju ili rješenje problema stvarno bi puno pomoglo, jer više neznam šta da napravim

 Ta brand name kućišta, koja "dolaze" sa brand name konfom vrlo često imaju neke nestandardne dodatke, kao npr senzore temperatura, senzore otvorenog kućišta i slično, koji su dakle, ne standardni, pa kad komp preseliš u obično kućište to neće raditi, i onda je to najčešće razlog zašto u tim slučajevima ventovi vrte na max.

Tako da prvo to malo istraži. Ako već u biosu nema ništa.

9 godina
offline
CPU hladnjaci i ventilatori P&O

NOCTUA NF-F12 PPC 2000PWM...Corsair ML 120 PRO ili neka treća opcija?VARDAR,SCHYT....ne pratim te spike već dugo a ova dva su kao neki premium buy do nekih 20-30€ ili ima bolje?.Mjenjal bi odmah stock vent od hybrida sa 120mm radijatorom?

https://i.redd.it/e18f8931ul5y.gif
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
ZGamer kaže...

Imaš i NoiseBlocker E-loop.

ps. ova Noctua na početku je glasna dosta.

14 godina
offline
CPU hladnjaci i ventilatori P&O

Brzinsko pitanje molim brzinski odgovor. Dali se ima di za kupit one metalne drzace za ventilator kao na slici? (Mugen 3)  Hvala 

PSN: Chov1ch
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.9.2017 0:23 (Encyanix).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
Možda ima netko na forumu viška od LC cc 120 jer dodju 4 komada.
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
11 godina
offline
CPU hladnjaci i ventilatori P&O

Ja dok sam imao mugen 3 na bivsoj konfi kupio sam dodatne kopce u linksu za push pull..jbg da ih nisam dao s dijelovima kad sam prodavao poslao bi ti ih...

razorblade
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
CPU hladnjaci i ventilatori P&O

Ja si trebam uzeti barem 2 SP ventilatora za kuciste. Gledao sam Corsair SP140 i cine se OK. Jesu NF-A14 mozda bolji? 

Inace, sjebao sam se. Uzeo sam AF140 ventilatore jer nisam znao da mi zapravo trebaju SP ventilatori za dobar usis preko dust filtera. Jel razlika uopce "opipljiva"?

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
Friday kaže...

Ja si trebam uzeti barem 2 SP ventilatora za kuciste. Gledao sam Corsair SP140 i cine se OK. Jesu NF-A14 mozda bolji? 

Inace, sjebao sam se. Uzeo sam AF140 ventilatore jer nisam znao da mi zapravo trebaju SP ventilatori za dobar usis preko dust filtera. Jel razlika uopce "opipljiva"?

Neka sitna razlika ce bit, al mislim da ti nije vrijedno zaje*ancije...

16 godina
odjavljen
offline
Re: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
ansha kaže...
Friday kaže...

Ja si trebam uzeti barem 2 SP ventilatora za kuciste. Gledao sam Corsair SP140 i cine se OK. Jesu NF-A14 mozda bolji? 

Inace, sjebao sam se. Uzeo sam AF140 ventilatore jer nisam znao da mi zapravo trebaju SP ventilatori za dobar usis preko dust filtera. Jel razlika uopce "opipljiva"?

Neka sitna razlika ce bit, al mislim da ti nije vrijedno zaje*ancije...

 

Dobro...

Freak Show Inc.
15 godina
offline
CPU hladnjaci i ventilatori P&O

Dečki imate li kakvu preporuku za cpu hladnjak, nešta oko 150(+-30)kn da je cijena ? Trebam za socket 1155. Šta se tiče veličine nebi trebao biti neki veliki jer nemam puno mjesta u kučištu
Vidim da spominjete LC 95/120 pa jel bi to pasalo i meni ?

#fsb
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.10.2017 18:25 (sveupitni).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
LC cc 120 uzmi, nema ništa bolje u tom rangu cijene. Pasat ce bez problema
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
11 godina
offline
CPU hladnjaci i ventilatori P&O
AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: CPU hladnjaci i ventilatori P&O

Nit je jeftino nit je pravih 5 heatpipeova...

11 godina
odjavljen
offline
CPU hladnjaci i ventilatori P&O

Testirao sam malo kombinaciju h110i gt sa stock mlažnjacima (SP140L) i Venturi hp14 od fractala. HP14 su također static pressure ventovi, i rade posao prilično dobro. No nisam imao mira jer stock sp140L imaju bolesno veći mm/h2o (static pressure) u odnosu na hp14. Duplo veći, da budem točniji: 3.99 : 1.94.

 

Pa sam stavio stock ventove nazad da provjerim razlike u temperaturi. Da se razumijemo, na maxu su jako glasni. Na 1.500 rpm se također čuju, ali u odnosu na hp14 kojima je to max rpm, ovi hlade za 3C bolje (ne core već tekućinu) i ne zvuče ništa glasnije od njih. Na maxu, razlika je visokih 8C u rashladnoj tekućini! Dok se na hp14 temp vode popenje do 34C, sa SP140L temp ne prelazi 26 u Primeu! U igrama vjerojatno još manje. Testirao sam malo i BF1, i razlika je prilična. Sa SP140L na maxu, prosječna temperatura jezgri je manja za skoro 10C, peak je još uvijek oko 60C, a to je vjerojatno radi majoneze i ograničenog kapaciteta prijenosa topline zbog toga. I još jedna stvar, temperatura vrm-ova je pala za... drum roll... 20C!!! SP140L toliko zraka vuče da ohladi vrm-ove koji su joj blizu (odmah ispod gornjeg stražnjeg venta). Tome je pomoglo i to što sam umjesto fractalovih silent r2 na upuhu stavio ove Venturi hp14. Sve u svemu, spreman sam za sada žrtvovati malo buke (koju ionako ne čujem dok igram - sluške) radi temperatura. Barem dok ne nađem neke fanove koji mogu zamijenit SP140L što se tiče statičnog pritiska, odn. hlađenja ukratko.

 

Gledao sam malo Noctuine PPC3000rpm, no vidim ne hlade ništa bolje, a i nisu nešto tiši prema recenzijama... 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
CPU hladnjaci i ventilatori P&O

Za radiatore su trenutno Corsairovi ML zakon, a i opcenito su vrhunski. Za cca. 190kn twin pack su i relativno povoljni..

Moj PC  
3 0 hvala 2
11 godina
odjavljen
offline
Re: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
ansha kaže...

Za radiatore su trenutno Corsairovi ML zakon, a i opcenito su vrhunski. Za cca. 190kn twin pack su i relativno povoljni..

 Hmm.. Gledao sam i njih, ali im je sp ipak manji nego kod SP140L. Pogledaj ovaj video. Doduše uspoređuje ih sa 120mm SP, no lik nekako nije zadovoljan.

 

 

ps gdje ih ima za tu cijenu?

 

 

jebeš sve ventiće, ovo je posao 

 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.12.2017 21:30 (eywa33).
13 godina
offline
Re: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
eywa33 kaže...
ps gdje ih ima za tu cijenu?

Po ovoj cijeni koju spominje kolega imaš 120 mm modele, 140 mm modeli koji tebi trebaju su malo skuplji, ali ne previše.

 

https://www.uzishop.hr/ventilatori/9673-corsair-ml140-140mm-premium-magnetic-levitation-fan-twin-pack.html

11 godina
odjavljen
offline
Re: CPU hladnjaci i ventilatori P&O

kako god... ne čine se baš bolja kupnja barem što se tiče performansi u odnosu sa ovim stock. ok je cijena, ali i daje imaju manji pritisak. mislim da je teško naći bolje koji daju takav sp da manje rpma. eventualno ppc koji opet nisu tihi. nijedni nisu na 2000rpm. ovi moji doduše idu do 2200

rpm, urliču... ali hlade ko ludi

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
13 godina
offline
Re: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
eywa33 kaže...

Za mene najbolja Noctua NF A14 PPC 2000 rpm. max., vrtim ih do 800 okretaja i nemam nikakvih zamjeriki,

ali to što ti kažeš stoji, ako želiš da hlade, moraju se i čuti.

7 godina
protjeran
offline
CPU hladnjaci i ventilatori P&O

jbg žalite se gospodinu Bernoulliju, jedino što može stvoriti pristisak je brzina strujanja zraka, a da bi to dobio ili mora ventilator zujati, ili zrak koji struji mora zujati...

a ove gluparije po  specifikacijama neću komentirati, static pressure koji varira i sl.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
offline
Re: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
Valentin17 kaže...
eywa33 kaže...

Za mene najbolja Noctua NF A14 PPC 2000 rpm. max., vrtim ih do 800 okretaja i nemam nikakvih zamjeriki,

ali to što ti kažeš stoji, ako želiš da hlade, moraju se i čuti.

 Na čemu ih koristiš? case, radijator, cpu cooler? "moj pc" služi da se izbjegnu ovakva pitanja inače.

lav1000 kaže...

jbg žalite se gospodinu Bernoulliju, jedino što može stvoriti pristisak je brzina strujanja zraka, a da bi to dobio ili mora ventilator zujati, ili zrak koji struji mora zujati...

a ove gluparije po  specifikacijama neću komentirati, static pressure koji varira i sl.

 kakve gluparije? Sp varira ovisno o brzini venta, što je u tome gluparija?

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
7 godina
protjeran
offline
Re: CPU hladnjaci i ventilatori P&O

Jbg na faksu su mi isprali mozak sa dinamikom fluida 

Cim si spomenuo brzinu ventilatora, znaci spomenuo si i strujanje zraka, a tu vise nema govora o static pressureu, jedino o dynamic pressureu koji ventilator stvara svojom vrtnjom

Sama rijec static kaze da je to nesto staticno, konstantno

 

12 godina
protjeran
offline
CPU hladnjaci i ventilatori P&O

Koliko sam ja shvatio af fanovi su tu da ubace/izbace sto vecu kolicinu zraka, al ak im se na putu nade neka prepreka efikasnost im pada, dok s druge strane ap ubace manju kolicinu zraka, al pod vecim pritiskom sto ih cini pogodnijima za radijatore (ili zapreke tipa mesh) kroz koje je potrebno progurati taj zrak. Naravno u cijeloj proci ovisno o rpm-u se mijenja kolicina/jacina kojom se ubacuje/izbacuje taj zrak.

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.12.2017 11:23 (war3_tft).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
offline
Re: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
lav1000 kaže...

Jbg na faksu su mi isprali mozak sa dinamikom fluida 

Cim si spomenuo brzinu ventilatora, znaci spomenuo si i strujanje zraka, a tu vise nema govora o static pressureu, jedino o dynamic pressureu koji ventilator stvara svojom vrtnjom

Sama rijec static kaze da je to nesto staticno, konstantno

 

 Taj je termin već dugo ustaljen u industriji... uglavnom, svaki se proizvođač diči statičnim pritiskom svog ventača... statični, kolko se meni laiku čini, ne odnosi se na statiku samog venta, već statiku pritiska. da je on u mogućnosti biti konstantan, statičan. Statičan ne znači u apsolutnom mirovanju. Mislim, na što bi se odnosio static pressure kad je vent u mirovanju? pa bio bi nula.

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
7 godina
protjeran
offline
Re: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
war3_tft kaže...

Koliko sam ja shvatio af fanovi su tu da ubace/izbace sto vecu kolicinu zraka, al ak im se na putu nade neka prepreka efikasnost im pada, dok s druge strane ap ubace manju kolicinu zraka, al pod vecim pritiskom sto ih cini pogodnijima za radijatore (ili zapreke tipa mesh) kroz koje je potrebno progurati taj zrak. Naravno u cijeloj proci ovisno o rpm-u se mijenja kolicina/jacina kojom se ubacuje/izbacuje taj zrak.

 taj uređaj se zove kompresor  

jedini static presurre koje su naša kučišta izložena je standardni atmosferski tlak u sobi u kojoj je kučište, jedino ako netko nema kučište pod staklenim zvonom pa može mijenjati tlak pod kojim se ono nalazi...

 

eywa33 kaže...
lav1000 kaže...

Jbg na faksu su mi isprali mozak sa dinamikom fluida 

Cim si spomenuo brzinu ventilatora, znaci spomenuo si i strujanje zraka, a tu vise nema govora o static pressureu, jedino o dynamic pressureu koji ventilator stvara svojom vrtnjom

Sama rijec static kaze da je to nesto staticno, konstantno

 

 Taj je termin već dugo ustaljen u industriji... uglavnom, svaki se proizvođač diči statičnim pritiskom svog ventača... statični, kolko se meni laiku čini, ne odnosi se na statiku samog venta, već statiku pritiska. da je on u mogućnosti biti konstantan, statičan. Statičan ne znači u apsolutnom mirovanju. Mislim, na što bi se odnosio static pressure kad je vent u mirovanju? pa bio bi nula.

bio bi nula jedino kad bi kučište stavio pod vakuum...

jasna stvar da ovi sp ventovi su bolji u smislu jer su dizajnirani da razviju veći pritisak na nižim okretajima, tj. lopatice su im tako dizajnirane da na manjim brzina vrtnje povlače veću količinu zraka izvani u kučište, nego "obični" ventilator, na istim okretajima

no kažem i ne može biti drukčije, ako imamo dva ventilatora sa bubam 100m3/h istog promjera i oba su točno deklarirana, oba stvaraju isti pritisak unutar kučišta, na rebra radijatora ili na što već direktno pušu, jedina razlika u praksi što će ovaj sp ventilator to postići na manjim okretajima...

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.12.2017 11:46 (lav1000).
11 godina
odjavljen
offline
Re: CPU hladnjaci i ventilatori P&O

Mislim da ne moraju imati isti statički pritisak dva venta koja imaju isti cfm. Ako se statički pritisak može mjeriti samo u zatvorenom kanalu, onda se može zamisliti da jedan slabašni AF140 koji ima približan cfm kao i sp140l na istim okretajima ne može stvoriti isti pritisak kao potonji jer ima slabašne lopatice koje guraju zrak ali sa nedovoljnim pritiskom da recimo napušu neki balon recimo, premda imaju isti cfm. 

 

Dakle, statički pritisak kao karakteristika venta je dobro mjerilo za kupnju u slučajevima gdje se zrak mora probijati kroz filtere, radove, mesheve i sl. Iako po sebi, kao što veliš, nema govora o statičnom pritisku tamo gdje postoji strujanje zraka. 

 

jedan dobar test

 

 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.12.2017 12:56 (eywa33).
14 godina
protjeran
offline
Re: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
eywa33 kaže...

kako god... ne čine se baš bolja kupnja barem što se tiče performansi u odnosu sa ovim stock. ok je cijena, ali i daje imaju manji pritisak. mislim da je teško naći bolje koji daju takav sp da manje rpma. eventualno ppc koji opet nisu tihi. nijedni nisu na 2000rpm. ovi moji doduše idu do 2200

rpm, urliču... ali hlade ko ludi

Ne znam za 140 modele, ali  ML120 (2400rpm) ima dosta veci sp od SP120 (2350rpm). 

140 modeli su ok za kuciste, radiatore se uziđa za 120 modele..

7 godina
protjeran
offline
Re: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
eywa33 kaže...

Mislim da ne moraju imati isti statički pritisak dva venta koja imaju isti cfm. Ako se statički pritisak može mjeriti samo u zatvorenom kanalu, onda se može zamisliti da jedan slabašni AF140 koji ima približan cfm kao i sp140l na istim okretajima ne može stvoriti isti pritisak kao potonji jer ima slabašne lopatice koje guraju zrak ali sa nedovoljnim pritiskom da recimo napušu neki balon recimo, premda imaju isti cfm. 

 

Dakle, statički pritisak kao karakteristika venta je dobro mjerilo za kupnju u slučajevima gdje se zrak mora probijati kroz filtere, radove, mesheve i sl. Iako po sebi, kao što veliš, nema govora o statičnom pritisku tamo gdje postoji strujanje zraka. 

 



 

Dobar test 

 

kroz rupu promjera 12cm, odnosno površine cca 0.011m2 ako u imamo protok 100m3/h, zrak kroz nju struji brzinom cca 9km/h.

ako imamo 2 ventilatora čiji je to maximalni protok i stvarno je točno deklariran,oba rade na max 2000rpm,  stvaraju isti, identičan pritisak na površinu na koju pušu, pa taman da jedan ima zlatne lopatice optečene dijamtima a drugi od obične najjeftinije plastike, i da je jedan ne znam kako deklariran da ima 20mm2Hg SP a drugom piše da ima 2mmHG oni stvaraju identičan pritisak ma što kod netko mislio, jedan je lažno deklariran, odnosno mogu napisati što hoće.... 

pitanje je i kako oni bubaju te brojke u deklaracije...

 

7 godina
protjeran
offline
Re: CPU hladnjaci i ventilatori P&O

ovi 140mm su ti cca 35% veća površina od 120mm, automatski računaj 35% manja brzina strujanja zraka i samim time manji pritisak 

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Hladnjak za OC i7-ice, Hladnjak za OC i5-ice, Koji CPU cooler kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice