Fractal VS Noiseblocker VS Scythe [Usporedni test]

poruka: 5
|
čitano: 2.386
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Fractal VS Noiseblocker VS Scythe [Usporedni test]

Narode stigao mi danas NB-eLoop B14-2 pa sam odlučio napraviti mali test i usporediti ga s Fractal Dynamic GP-14 i Scythe Glide Stream 140.

Usporedbe radi evo malo službenih podataka prije testiranja.

 

PODATCI:

 

                      eLoop               GP-14        Glide Stream

Dimenzije:    110x140x29    140x140x25   140x140x25

Težina:             202                 142               137

Max RPM:         900                 1000               1200

Buka:             16.95               18.9                29.5

Protok:           64.28                68.4                 84.5

Pritisak:          0,652                0,71                 0,88

Potrošnja:       0,96                 1,7                     ?

Napon:             12                    12                     12

Ležaj:           Magnetic         Hydraulic        Sleeve

MTBF                160 000            40 000            30 000

Cijena* (EUR):     24                   14                     12

*Cijena je približna i sklona promjenama. Kao takva služi samo za okvirno orijentiranje.

 

IZRADA I PAKIRANJE

 

Ventilator dolazi u kutiji (na kojoj su greškom napisane krive dimenzije) koja sadrži osim ventilatora 4 seta vijaka s gumicama za ublažavanje vibracija i 2 kabela (3pin) različite dužine (mogu se spojiti oba ukoliko je jedan kratak). Ima jako premium izgled i rađen je od kvalitetnih materijala. Za razliku od ostalih ventilatora ovaj dolazi s inovativnim patentom koji podrazumjeva lopatice koje su spojene na krajevima. Osim inovativnih lopatica dolazi s magnetskim ležajem i lubrikantom koji je raspršen u nano čestice. Uz to ventilator ima posebne gumene dijelove koji se prislanjaju na kućište kako bi se dodatno smanjile vibracije. Iako ovo sve zvuči kao reklama s televizije i očekujete još i set noževa, umjesto toga dobivate garanciju u trajanju od 6 godina i sistem spajanja kabela direktno u ventilator.

 

TESTIRANJE:

 

Pošto nemam potrebnu opremu za testiranje kako bi mogao dati precizna mjerenja potrudio sam se par puta ponoviti testiranje kroz nekoliko sati da budem siguran da se mišljenje neće promijeniti.

Prvo sam odvrtio preko kontrolera maksimalne okretaje da vidim koliko je zapravo maksimalan broj okretaja točan. Nakon toga sam pokušao usporediti razinu buke na maksimalnim okretajima i na kraju okvirno usporediti sva tri okretaja na aproksimativno jednakoj razini buke.

 

                    eLoop               GP-14        Glide Stream

Max RPM:         930                 990             1350

 

Testiranje na maksimalnim okretajima i nije imalo puno smisla. Glide Stream je pomeo konkurente u protoku, ali je buka definitivno previše za živce prosiječnog korisnika. Fractal i eLoop su bili okvirno podjednako tihi, a Fractal je imao iznenađujuće loš protok zraka.

 

Testiranje na istim okretajima (900rpm):

Razina buke eLoopa i GP-14 je podjednaka a Glide Stream je nijansu glasniji. Glide Stream više zvuči kao strujanje vjetra, GP-14 više kao neki avion u daljini, dok eLoop kao prijenos kotača. Što se tiče strujanja zraka Fractal tu bitno zaostaje. Osjeti se jedva minorno strujanje dok je eLoop nijansu bolji od Glide Streama.

 

ZAKLJUČAK

 

Noiseblocker je odradio dobar posao s svojom Eloop serijom ventilatora. Ventilator je tih i zadržava dobar protok zraka. Postoje još 3 modela ovih dimenzija. Jedan s nižim brojem okretaja i dva s višim. Realno jedina mana ovog ventilatora je cijena. Za nekih cca 180kn može se dobiti 2 Glide Stream ventilatora ili 1.5 GP 14. Da li je ovaj ventilator bolji od navedenih? Definitivno je, ali  zbog cijene nije za one koji rastežu budžet i nije im bitna dugoročna investicija . Ako pogledamo da je u prosijeku eLoop 5,3x trajniji od Glide Streama za samo 2x višu cijenu ispada da je puno bolje dodat tih 90-100 kn i kupiti eLoop. Slučaj kad bi ovaj ventilator bezrezervno preporučio kraj Glide Streama je horizontalno montiranje (zbog ležaja koji to omogućuje). eLoop sigurno dio te prednosti izvlači i iz 4mm dodatne debljine. Ali i bez toga mora se priznati da se tu radi o zanimljivom ventilatoru koji nudi više od konkurencije.

Da se osvrnem na ostale ventilatore. GlideStream ima tek malo lošiji omjer buke i protoka od eLoopa i kao takav je možda i bolji izbor za one kojima treba neki privremeni ventilator jer si trenutno ne mogu priuštiti nešto kvalitetnije. Što se tiče Fractalovog GP-14, ventilator je totalno razočaranje. Razočaranje ide do te mjere da bi ih trebalo tužiti za krivotvorenje podataka. Po specifikacijama ventilator bi trebao biti uz bok eLoopu a u stvarnosti razlika je astronomska i ide do te mjere da ukoliko naslonim jedan ventilator uz drugi eLoop nakon nekoliko sekundi u potpunosti zaustavlja GP-14 i krene ga rotirati u svom smijeru. Netko bi rekao da se radi o ventilatoru s greškom. Ali Fractalovu žalost imam dva komada i oba su podjednaki.

 

EDIT: Na preporuku kolega @fichek izmjerio sam još nekoliko stvari. Težina ventilatora je: Scythe 136g, Fractal 168g i eLoop 200g. Debljina je 25, 23,8 i 28,7mm.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.12.2016 21:15 (axos).
 
8 0 hvala 8
13 godina
offline
Re: Fractal VS Noiseblocker VS Scythe [Usporedni t

Mislio sam te Fractale uzet kad ću izađe Define C, thnx. 

Sve si mislim da ću uzet AC F14 iz starog kućišta, ili eventualno kupiti najobičnije 140mm Bitfenixe,

od svih koje sam čuo imaju najugodniji zvuk motora a ne moraš potrošit para kao da si dva kućišta uzeo.

 

A census taker once tried to test me. I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Fractal VS Noiseblocker VS Scythe [Usporedni t
Absu kaže...

Mislio sam te Fractale uzet kad ću izađe Define C, thnx. 

Sve si mislim da ću uzet AC F14 iz starog kućišta, ili eventualno kupiti najobičnije 140mm Bitfenixe,

od svih koje sam čuo imaju najugodniji zvuk motora a ne moraš potrošit para kao da si dva kućišta uzeo.

 

 Fractal su ok ako unutra imaš tipa neke hladnije komponente pa dobiješ 2 i eventualno dodaš još jedan da su u stilu. Ali išta ozbiljnije ne dolazi u obzir. Kriminalno loše hlade. F14 silent mi izgledaju kao dobra kupnja za 40ak kn ako nisam imao ni jedan pri ruci da i njih ubacim u testiranje. Mislim da bi bili negdje između Fractala i eLoopa. Bitfenix nikad nisam imao prilike isprobati, ali nisu me oduševili na papiru. Al opet Fractal je bio super na papiru pa...

10 godina
offline
Re: Fractal VS Noiseblocker VS Scythe [Usporedni t

Bitfenix 120mm stock ventilator na Bitfenix Nova kućištu od 260kn ispuhuje vrlo dobro nakon skoro god dana, kao i dva Spectre naprijed. Eh sada koliko je to dobro u odnosu na nešto kao taj eLoop, koliko koji skida temperature, koliko je točno što tiho je zahebano za točno prezentirati, ali ti vjerujem za Fractalove ventove. Hvala na informacijama :)

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.11.2016 20:04 (The_Fichek).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Fractal VS Noiseblocker VS Scythe [Usporedni t
The_Fichek kaže...

Bitfenix 120mm stock ventilator na Bitfenix Nova kućištu od 260kn ispuhuje vrlo dobro nakon skoro god dana, kao i dva Spectre naprijed. Eh sada koliko je to dobro u odnosu na nešto kao taj eLoop, koliko koji skida temperature, koliko je točno što tiho je zahebano za točno prezentirati, ali ti vjerujem za Fractalove ventove. Hvala na informacijama :)

 Upravo to. Trebalo bi imat nekoliko komada od svakog i onda testirat raznim postavkama. I naravno uz to imat svu potrebnu aparaturu. Ovaj je uglavnom bio odabir zbog mogućnosti postavljanja horizontalno. Alternativa tome je ball bearing koji su dosta glasniji ili kockanje s FDB.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice