PC ventilatori izdvojena tema

poruka: 1.018
|
čitano: 266.583
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
PC ventilatori

Ispod koliko decibela se ventilator smatra "nečujnim"?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: PC ventilatori
Harbringer kaže...

Ispod koliko decibela se ventilator smatra "nečujnim"?

 ja bi rekao ispod 15db!

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
8 godina
online
PC ventilatori

Pozz,

 

bliži se trenutak da bih morao mjenjati u svom kučištu Antec za početak front fans, nekako su mi postali preglasni, radi se o 120mm koji imaj blue led ali nije pod mora da ima blue, tražim neke jako tihe i dobar airflow, molio bih neki savjet koji bi to bili dobri za navedeno kučište i obzirom da postoji potenciometar na svakom, znači bilo bi poželjno da se daju regulirati preko istih

 

ja sam gledao od anteca ove http://www.antec.com/product.php?id=706380&pid=100

 

vjerojatno  ima i drugih ali nisam doma u tome pa ako može neki prijedlog kaj da uzmem.

 

ovo je kućište koje imam http://www.antec.com/product.php?id=704632&fid=84

 

 

lp

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.4.2016 12:35 (Taraba).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: PC ventilatori

Linkovi mi ne rade. Koliki je budzet i koliko 120mm zelis kupiti. Razmisli i o 140mm, ako ih kuciste moze primiti.

8 godina
online
Re: PC ventilatori
The_Fichek kaže...

Linkovi mi ne rade. Koliki je budzet i koliko 120mm zelis kupiti. Razmisli i o 140mm, ako ih kuciste moze primiti.

 novac nije bitan, 120mm je max jel kučište je takvo

 

Antec Twelve Hundred V3 pa ako ti linkovi ne rade da nađeš sam, a linko sam i Antec TruQuite 120mm fans iz Linksa, košta oko 110kn, e sad jel on dobar, bučan ili ne neznam, isto tako ovi sad imaju ugrađen fan controler pa me interesira jel se to da opet iskoristit na novim ili ne?

 

lp

10 godina
offline
Re: PC ventilatori

Da se iskoristit jer je 3pin i dobar je to vent. Konkurencija su Fractal GP-12, Bitfenix Spectre ili Spectre Pro, CM Silencio FP 120, Arctic F12. Neki modeli od tih imaju 3 i 4pin verzije pa uzmi 3pin, ako zelis iskoristit fan controller.

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.4.2016 13:58 (The_Fichek).
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
Taraba kaže...
The_Fichek kaže...

Linkovi mi ne rade. Koliki je budzet i koliko 120mm zelis kupiti. Razmisli i o 140mm, ako ih kuciste moze primiti.

 novac nije bitan, 120mm je max jel kučište je takvo

 

Antec Twelve Hundred V3 pa ako ti linkovi ne rade da nađeš sam, a linko sam i Antec TruQuite 120mm fans iz Linksa, košta oko 110kn, e sad jel on dobar, bučan ili ne neznam, isto tako ovi sad imaju ugrađen fan controler pa me interesira jel se to da opet iskoristit na novim ili ne?

 

lp

 Ako novac nije bitan a želiš da su tihi nabaviš nešto tipa Silent Wings 2 ili ekvivalent od Noctue. Ako ne, kolega je naveo iznad više manje sve. Dodao bi još Enermax T.B Silence

12 godina
offline
PC ventilatori

Da bezveze ne otvaram temu, jedno pitanje.

Kroz par dana mi dolazi Fury X i Kraken X61, kuciste je Enthoo Pro M. Sad, nisam siguran koji mi je teoretski najbolji raspored svih ventova i radova u kucistu. Mislio sam ova dva venta koji su dosli sa case-om stavit  naprijed kao intake, Krakena u push na vrh kao exhaust i rad od kartice na pozadinu isto kao exhaust. 

Jel to ok raspored ili će mi se GPU i CPU previse grijat posto kroz radijatore prolazi topao zrak?

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
PC ventilatori

Dobro je to kako si zamislio, samo bi ja na tvome mjestu izvadio ladicu za optiku sa prednjeg panela, i kupio dobra 2 venta od 140mm za upuh sa prednje strane skupa sa jos jednim od 120mm koji si dobio sa kucistem (mislim da bi to trebalo stat naprijed)

 

EDIT:

 

Mozes i jednostavno dokupiti jos jedan vent od 120mm naprijed za upuh i to je to uz ova dva koja vec dobijes sa kucistem.

 

Jedino me brine samo to da ces imati negativan tlak u kucistu (sta znaci da ce kuciste biti magnet za prasinu) zato jer ce ti biti veca ispusna nego upuhna snaga ventova. Uglavnom da pojednostavnim, ovi ventovi koji dolaze sa X61 su ventovi sa velikim brojem okretaja i jos su 140mm, a i ovaj vent sta dolazi sa fury x je isto jaci vent, tako da bi ti u toj situaciji jako tesko ostvario vecu upuhnu snagu nego ispusnu.

 

Malo vise o tome pogledaj ovdje 

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.4.2016 0:11 (Lucidius).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
PC ventilatori

E hvala ti, sad mogu mirnije spavat. :D Postavit cu prvo ovako kako sam si zamislio, testirat par dana temperature pa mijenjat pozicije vent po vent dok ne nađem sweetspot.

Koliko sam ja gledao bolje je imati negativan nego pozitivan tlak u kucistu što se temp tice. Kaj je fkt tolika razlika u prašini?

 

EDIT: I da, pogledao sam i pročitao sve pametno od Jayza,Linusa, stranih foruma itd. Ali uz sve to volim se uvijek na ovaj forum vratit sa specificnim problemom i pitanjem.

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.4.2016 0:42 (systemize_lp).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
PC ventilatori

Neznam ko ti je rekao da je bolji negativan tlak u kucistu, ali prrica gluposti. Kada ti je negativan tlak to znaci da imas manjak svjezeg zraka a to znaci i vece temperature, i da prasina ce ulaziti kroz doslovno svaku rupicu na kucistu. Sve ti je gore na linku koji sam ti stavio, evo pogledaj ovaj primjer sta se događa kada je tlak negativan 

 

 

Kada je tlak pozitivan onda zrak izlazi kroz svaku rupicu

, a kada je negativan onda se događa stvar kao u ovom primjeru gore.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.4.2016 1:02 (Lucidius).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
Lucidius kaže...

Neznam ko ti je rekao da je bolji negativan tlak u kucistu, ali prrica gluposti. Kada ti je negativan tlak to znaci da imas manjak svjezeg zraka a to znaci i vece temperature, i da prasina ce ulaziti kroz doslovno svaku rupicu na kucistu. Sve ti je gore na linku koji sam ti stavio, evo pogledaj ovaj primjer sta se događa kada je tlak negativan 

 

 

Kada je tlak pozitivan onda zrak izlazi kroz svaku rupicu

, a kada je negativan onda se događa stvar kao u ovom primjeru gore.

 

 Boldano - Ne. Jer će svježi zrak dolaziti kroz sve otvore i temperature će biti neznatno bolje od pozitivnog.

Underline - Da. Prašina je najveći problem i šteta je imat negativan tlak osim ako se ne radi o nekom lošijem kućištu bez filtera pa je sve jedno da li će je biti malo više ili malo manje.

11 godina
offline
Re: PC ventilatori
axos kaže...
Lucidius kaže...

i da prasina ce ulaziti kroz doslovno svaku rupicu na kucistu. 

Underline - Da. Prašina je najveći problem i šteta je imat negativan tlak osim ako se ne radi o nekom lošijem kućištu bez filtera pa je sve jedno da li će je biti malo više ili malo manje.

 sve ovisi o kućištu, nije ni negativni pritisak neka drama ako je kanta dobra

 

ja se doma borim s golemim količinama prašine i mislim da je malo tko ima kao ja, no otkako sam prešao na kvalitetno kućište to više nije nikakav problem

sa dva venta za ispuh od kojih je jedan 120, a drugi 140mm i samo jednim od 120mm upuha, ja nikakvih problema nisam imao s negativnim pritiskom, niti je u kućištu bilo prašine i nakon više mjeseci bez čišćenja

 

doduše, ovaj arc mini je zatvoren ko švapski bunker i svugdje ima filtere

12 godina
offline
PC ventilatori

Čitao sam članak na TomsHardwere, po njima treba obavezno imati negativan air pressure u kanti. 

I da, ventovi koji dolaze sa mojim kucistem su 140mm tako da ne moram nista novo uzimati,za sada. Vidjet cu temperature i akomulaciju prašine kroz par tjedana pa se onda zajeb. sa tim.

Iako mislim da ću uvijek imati problema sa prašinom kad mi je kuciste dosta otvoreno.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
Re: PC ventilatori
axos kaže...
Lucidius kaže...

Neznam ko ti je rekao da je bolji negativan tlak u kucistu, ali prrica gluposti. Kada ti je negativan tlak to znaci da imas manjak svjezeg zraka a to znaci i vece temperature, i da prasina ce ulaziti kroz doslovno svaku rupicu na kucistu. Sve ti je gore na linku koji sam ti stavio, evo pogledaj ovaj primjer sta se događa kada je tlak negativan 

 

 

Kada je tlak pozitivan onda zrak izlazi kroz svaku rupicu

, a kada je negativan onda se događa stvar kao u ovom primjeru gore.

 

 Boldano - Ne. Jer će svježi zrak dolaziti kroz sve otvore i temperature će biti neznatno bolje od pozitivnog.

Underline - Da. Prašina je najveći problem i šteta je imat negativan tlak osim ako se ne radi o nekom lošijem kućištu bez filtera pa je sve jedno da li će je biti malo više ili malo manje.

 Sve to ovisi o kolicini ventova koji su za upuh, ako imas setup kao ja nemre ti nikak negativan tlak dat bolje rezultate nego moji upušni ventovi. Isto tako i ako je kuciste zatvorenijeg tipa, ako ce biti negativan tlak biti ce manje prasine, ali ce biti i slabe temperature ako je slab upušni sistem, jer taj svjezi zrak nece imati previse mjesta (rupica) kroz koje ce ulaziti.

 

Malo je to komplexnija stvar nego izgleda... ima dosta kombinacija i mogucnosti.

13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
Lucidius kaže...
axos kaže...
Lucidius kaže...

Neznam ko ti je rekao da je bolji negativan tlak u kucistu, ali prrica gluposti. Kada ti je negativan tlak to znaci da imas manjak svjezeg zraka a to znaci i vece temperature, i da prasina ce ulaziti kroz doslovno svaku rupicu na kucistu. Sve ti je gore na linku koji sam ti stavio, evo pogledaj ovaj primjer sta se događa kada je tlak negativan 

 

 

Kada je tlak pozitivan onda zrak izlazi kroz svaku rupicu

, a kada je negativan onda se događa stvar kao u ovom primjeru gore.

 

 Boldano - Ne. Jer će svježi zrak dolaziti kroz sve otvore i temperature će biti neznatno bolje od pozitivnog.

Underline - Da. Prašina je najveći problem i šteta je imat negativan tlak osim ako se ne radi o nekom lošijem kućištu bez filtera pa je sve jedno da li će je biti malo više ili malo manje.

 Sve to ovisi o kolicini ventova koji su za upuh, ako imas setup kao ja nemre ti nikak negativan tlak dat bolje rezultate nego moji upušni ventovi. Isto tako i ako je kuciste zatvorenijeg tipa, ako ce biti negativan tlak biti ce manje prasine, ali ce biti i slabe temperature ako je slab upušni sistem, jer taj svjezi zrak nece imati previse mjesta (rupica) kroz koje ce ulaziti.

 

Malo je to komplexnija stvar nego izgleda... ima dosta kombinacija i mogucnosti.

 Isto je i s pozitivnim i negativnim - Velika razlika nikako nije dobra za temperature. Razlika pozitivnog i negativnog je što se kod pozitivnog zna dogoditi da ne na nekim mjestima nakuplja topli zrak i zato je negativni nešto bolji u hlađenju. Ali opet kako je navedeno ovisi uvelike u kućištu. Ista stvar je i u diskusiji s otvaranjem desne stranice, ili obje. Netko dobije bolje rezultate s zatvorenima, netko  s otvorenima. Sve ovisi o rasporedu otvora i ventilatora, broju istih itd.

90%+ korisnika se neće zamarati s tim, ali za onih par posto koji žele maksimum slažem se da je najbolje probati više kombinacija pa vidjeti što im donosi najbolje rezultate.

13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
Pozdrav.

Da li je sigurno čistiti ventilatore pc i laptopa ispuhivanjem komprimiranog zraka u spreju u njih, pa se oni brzo zavrte?

Hvala
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
croatianchemist kaže...
Pozdrav.

Da li je sigurno čistiti ventilatore pc i laptopa ispuhivanjem komprimiranog zraka u spreju u njih, pa se oni brzo zavrte?

Hvala

 Dosta ljudi tako čisti ventilatore i sve bude ok, ali taj proces nije 100% siguran. Znalo se događat da nakon takvog čišćenja ventilator postane bučniji ili u rjetkim slučajevima prestane raditi. Preporuča se držati ventilator da se ne vrti dok se ispuhuje.

Sve ventilatore ugl čistim na otvorenom s mekanim kistom, ali ukoliko sam u žurbi i neda mi se rastavljati laptop znam i potegnuti usisavaćem pa ako sam pehist jbg. Moja je preporuka koristiti kist. Puno nježnije i detaljnije obavi posao.

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.4.2016 15:18 (axos).
16 godina
offline
PC ventilatori

Trebam preporuke nekoliko dobrih 120mm i 140mm ventilatora. Uvjeti su da cijena nije prevelika (recimo 2 za 100-150 Kn skupa), da su tihi i da su crni ili crni s plavim (može i plavi LED).

I dok ne zaboravim, za kućište su (Define R5 Blackout koji uskoro naručujem). Odgovara i 4-pin i 3-pin, ploča podržava regulaciju brzine oba tipa.

Nisam siguran, ali mislim da mi štimaju i airflow (ako stavim dolje u kućište ili na bočnu stranicu) i pressure (ako bih stavio na prednji upuh, dakle u hard disk cage) optimizirani

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
PC ventilatori

Dalje od ovoga nemas sta gledat ARCTIC F12 PWM CO Double Ball-Bearings Case Fan (imas iste takve i od 14cm, za nesto manje od 70kn preko Uzi shopa mozes narucit) nesto bolje od toga ti ide tek iznad 130kn a ne vrijedi razlike u cijeni nimalo. Ventovi su vrhunski, imaju odlican airflow i prilicno su tihi, moja osobna preporuka posto imam 4 takva u drugom kompu.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: PC ventilatori
Lucidius kaže...

Dalje od ovoga nemas sta gledat ARCTIC F12 PWM CO Double Ball-Bearings Case Fan (imas iste takve i od 14cm, za nesto manje od 70kn preko Uzi shopa mozes narucit) nesto bolje od toga ti ide tek iznad 130kn a ne vrijedi razlike u cijeni nimalo. Ventovi su vrhunski, imaju odlican airflow i prilicno su tihi, moja osobna preporuka posto imam 4 takva u drugom kompu.

 Na žalost ne odgovara mi boja, nije dovoljno crna. A koliko vidim taj model nije dostupan u trgovinama koje razmatram za narudžbu kućišta.

Twitter: @191x7
8 godina
protjeran
offline
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: PC ventilatori

 Mogli bi biti. Imam nekoliko XIlence RedWing 120mm ventilatorima s istom tehnologijom ležaja i kada se uspore totalno su tihi.

Koristio bih ih i dalje da nisu s crvenim lopaticama. Išao bih na crno-plavi build (s više nijasni plave).

Twitter: @191x7
8 godina
protjeran
offline
PC ventilatori

Ti i oni Arctic su ti najbolji kaj mozes za dobit a da imaju solidan CFM i static pressure a da nisu preglasni.

 

Koje tocno komponente uzimas jos uz te ventove?

 

Ja ti isto brijem na te stvari oko izgleda konfe, znaci cale managment (zategnuti i sakriveni kablovi), suglasnost među bojama ilitiga "color sheme", moja je crno-crveno orjentirana konfa, isto tako brijem i na dobar airflow i niske temperature cijelog kucista, tako da sam tu vec poprilicno iskusan i istestirao sam puno kombinacija, i isprobao vise vrsta ventova.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: PC ventilatori
Lucidius kaže...

Ti i oni Arctic su ti najbolji kaj mozes za dobit a da imaju solidan CFM i static pressure a da nisu preglasni.

 

Koje tocno komponente uzimas jos uz te ventove?

 

Ja ti isto brijem na te stvari oko izgleda konfe, znaci cale managment (zategnuti i sakriveni kablovi), suglasnost među bojama ilitiga "color sheme", moja je crno-crveno orjentirana konfa, isto tako brijem i na dobar airflow i niske temperature cijelog kucista, tako da sam tu vec poprilicno iskusan i istestirao sam puno kombinacija, i isprobao vise vrsta ventova.

 Imaš sve pod "Moj PC". Uzimam samo novo kućište. I ventilator-dva uz njega jer 2 ventilatora što dođu uz kućište i jedan solidan što imam nisu dovoljno.

Twitter: @191x7
8 godina
protjeran
offline
PC ventilatori

A onda idi na te Xilence ventove, em ti pašu zbog boje, em su dobri ventovi.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: PC ventilatori
Lucidius kaže...

A onda idi na te Xilence ventove, em ti pašu zbog boje, em su dobri ventovi.

 Malo mi puno djeluje 29dBA, jesi siguran da je to tiho?

Twitter: @191x7
8 godina
protjeran
offline
PC ventilatori

Glasno je 29db, al za tvoj buđet je tesko imat i ovce i novce, pogotovo sta jos imas i zahtjeve oko boje... Em sta su osim tih i Arcticovih ventova sve ovo ostalo kilavi ventovi sa slabim airflowom.

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
PC ventilatori

Iskoristi jeftiniju cijenu koju drže u zadnje vrijeme i kupi Jetflo.

 

Imam dva, mogu se spustiti da budu nečujni u idleu, a i maksimalni airflow im je impresivan.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
191x7 kaže...
Lucidius kaže...

A onda idi na te Xilence ventove, em ti pašu zbog boje, em su dobri ventovi.

 Malo mi puno djeluje 29dBA, jesi siguran da je to tiho?

 Nije tiho. Jetflo su dobri ako se gleda protok, ali nikako tihi. A kad se spuste da su tihi onda im je protok jako slab. Za nekih 50-70kn i crni ili crno plavi jedino mi pada na pamet CM Silencio. Ali ima samo 120mm.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice