Thermal Grizzly

poruka: 18
|
čitano: 5.462
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Thermal Grizzly Conductonaut - Recenzija

Uvod i podatci

Ima nekim mjesec dva da sam vidio da se na tržištu pojavila nova pasta. Navodno dosta bolje performanse od ostalih pasti pa sam ju kupio prije par dana i evo danas je napokon stigla.

 

Termalna provodljivost:73w/mk

Gustoća:6,24g/m3

Temperatura primjene:10C - 140C

 

Nemam nekih fancy slikica jer nisam ni mislio pisat recenziju, ali palo mi je na pamet da bi moglo bit zanimljivo našim overclockerima pa sam ipak odlučio napisat par rečenica.

 

Prva opažanja i dojmovi

Vidio sam da se po netu pisalo da su razlike između navedene paste i  kryonauta male, dok su ju drugi hvalili na sva zvona. Meni je osobno na prvi pogled izgledalo da razlike ne će biti značajne iako Conductonaut ima gotovo 6 puta bolju provodljivost od kryonauta. Previše puta sam vidio testove u kojima je neka pasta ostvarila tek 1-2C bolje temperature od višestruko jeftinijih modela. Tako samo postavio pragove očekivanja na pesimistični od 1-3C i optimistični na 5-6 stupnjeva razlike.

Kad je pasta stigla prvo što me iznenadilo bila je količina paste. Na prvu mi je izgledalo da punjenja zapravo i nema, ali kako sam lagano pritisao pasta se pojavila na vrhu šprice. Do sada nisam radio s tekućim metalima tako da mi je ovo bio prvi susret. Pasta izgleda nešto kao kapljica žive i nije ju lako razmazati ravnomjerno. Uz pastu se dobiju 2 štapića za nanošenje, dvije alkoholne maramice i jedan nastavak za preciznije nanošenje.

 

Metoda testiranja

Testiranje se vršilo na grafičkoj kartici Sapphire R9-290 koja se za potrebe testiranje clockala na 1100/1350. Testiralo se u furmarku s ventilatorom postavljenim fiksno na 75% brzine. Testiranje je trajalo 5 minuta, a sobna temperatura je bila 25C

 

Rezultati testiranja

Testirana kartica je s kryonautom nakon 5 minuta 1080p furmarka dostigla temperaturu od 84 stupnja. Pretopla za moj ukus, a i preveliki okretaji ventilatora.

Nakon apliciranja Conductonauta temperatura se spustila na 76 stupnjeva.

 

Zaključak

Temperaturna razlika između kryonauta i conductonauta je 8C što nije zanemariva razlika, ali kod usporedbe ove dvije paste treba uzeti u obzir cjelovitu sliku. Naime radi se o tekućem metalu koji provodi struju. Što znači da ukoliko stavite previše paste, ili vam kapne na neki dio nije nerealno očekivati da će doći do kratkog spoja. Osim toga valja spomenuti da se ovdje radi o overclocku te da bi razlika u temperaturi bila niža da se radi o stock clocku. Sve to nas dovodi do pitanja da li ova pasta vrijedi ovih novaca i koja je zapravo ciljana publika. Ukoliko želite rušiti rekorde s LN2 ova pasta ne dolazi u obzir pošto temperatura mora biti iznad 10C. Ukoliko ste entuzijast i imate dobar hladnjak na većini procesora će vam biti veći problem nezdravo visoka voltaža nego temperatura, a ukoliko ste običan korisnik sigurno ne mislite izdvojiti cca 100kn za par kapljica termalne paste. Moje neko subjektivno mišljenje je da je ova pasta idealna za entuzijaste koji imaju nešto slabiji hladnjak ili jednostavno žele nešto tiši rad računala. Pa umjesto da potroše nešto više novca na novi hladnjak ili ventilator (koji neće napraviti toliku razliku) mogu za cca 100 kn dobiti željeno poboljšanje.

Ukoliko koga zanima nadopunit ću recenziju kad zamjenim pastu i na CPU.

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.9.2016 11:26 (axos).
 
9 0 hvala 9
15 godina
offline
Thermal Grizzly

Odlična reca, ljudi bi zaista trebali pročitati ovaj zaključak..

 

 

Ja kada sam prvi puta aplicirao ovakav tip paste malo je otislo po ploci, uzeo sam iglu i skupio tekuci metal pomocu iglice jer stvar nije za zahebavat ..

btw jesi li probao i na cpu kako si naveo?

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.9.2016 11:26 (toxic).
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Thermal Grizzly

Mene nesto navodi da ovo probam, ali se ipak bojim da mi pasta nesto ne zezne obzirom da je provodljiva.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Thermal Grizzly
alen29 kaže...

Mene nesto navodi da ovo probam, ali se ipak bojim da mi pasta nesto ne zezne obzirom da je provodljiva.

 pa razmisli malo sta bi ti ikoja supstanca napravila izmedu ihs-a i baze hladnjaka? osim jake kiseline ili ciste vode!? jedno veliko nista!

edit. ako netko oce da uzmemo po pola a da je iz zg nek javi ja mu uplatim na racun da nam uzme!

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.10.2016 21:46 (Stjepanj).
15 godina
offline
Re: Thermal Grizzly
Stjepanj kaže...
alen29 kaže...

Mene nesto navodi da ovo probam, ali se ipak bojim da mi pasta nesto ne zezne obzirom da je provodljiva.

 pa razmisli malo sta bi ti ikoja supstanca napravila izmedu ihs-a i baze hladnjaka? osim jake kiseline ili ciste vode!? jedno veliko nista!

edit. ako netko oce da uzmemo po pola a da je iz zg nek javi ja mu uplatim na racun da nam uzme!

 Stjepanje pa nije rijec o tome jel pasta izmedu ihsa i baze hladnjaka..

 

Radi se o tome da je ovo tekuci metal koji provodi struju.. 

U slucaju da ti kapne negdje na ploci ili negdje trece i ako to ne pokupis reci pa pa

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.10.2016 9:20 (toxic).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Thermal Grizzly
toxic kaže...
Stjepanj kaže...
alen29 kaže...

Mene nesto navodi da ovo probam, ali se ipak bojim da mi pasta nesto ne zezne obzirom da je provodljiva.

 pa razmisli malo sta bi ti ikoja supstanca napravila izmedu ihs-a i baze hladnjaka? osim jake kiseline ili ciste vode!? jedno veliko nista!

edit. ako netko oce da uzmemo po pola a da je iz zg nek javi ja mu uplatim na racun da nam uzme!

 Stjepanje pa nije rijec o tome jel pasta izmedu ihsa i baze hladnjaka..

 

Radi se o tome da je ovo tekuci metal koji provodi struju.. 

U slucaju da ti kapne negdje na ploci ili negdje trece i ako to ne pokupis reci pa pa

 Ili ako se stavi previše pa kad se zategne cooler može se razliti okolo. Ali da vas ne strašim dovoljno je malo uključit mozak i bit pažljiv.

Edit i da vas upozorim paste ima za cca 4-5 nanošenja tako da se ne rasipate. Plus ne zaboravite staviti iglu na vrh kao ja jer će vam izletiti oveća kuglica. Onda imate problema s vraćanjem metala nazad.

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.10.2016 9:47 (axos).
13 godina
offline
Re: Thermal Grizzly
toxic kaže...
U slucaju da ti kapne negdje na ploci ili negdje trece i ako to ne pokupis reci pa pa

A treba paziti kao i na sve ostalo, a onaj tko ovo kupi, taj zna što radi i nikakav problem mu neće biti nanijeti

tu pastu ne samo na procesor, nego i na grafički čip, a od manje iskusnih ne vjerujem da će se itko ići usuditi i

dati preko 150 kn za gram paste.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.10.2016 18:45 (Valentin17).
12 godina
protjeran
offline
Re: Thermal Grizzly
Valentin17 kaže...
toxic kaže...
U slucaju da ti kapne..

vidim neki to vide ovako:

lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.10.2016 18:55 (Stjepanj).
13 godina
neaktivan
offline
Thermal Grizzly

UPDATE:

Nakon što je kolega Valentin17 ukazao na neke potencijalne probleme s tekučim metalom odlučio sam skinuti CPU i GPU hladnjak i vidjeti da li se što promijenilo s vremenom. Ne, pasta se nije stvrdnula niti malo. GPU bakreni hladnjak je netaknut kao isam GPU, ali na CPU hladnjaku se dogodilo nešto zanimljivo. Naime nisam pretpostavio da je spoj bakrenih cijevi napravljen od aluminija. Nisam pošteno ni razmislio o tome kad sam stavljao pastu i sad kad mi je kolega bacio bubu u uho morao sam provjeriti. Uglavnom došlo je do propadanja aluminija koji je omekšao i promijenio boju. Malo sam zagrebao po površini i vidjela se razlika u čvrstoći. Srećom nije prošlo puno vremena i oštećenje je samo površinsko, a na CPU nema nikakvih tragova. Ali da je tako stajalo duže vremena siguran sam da se nebi izvukao samo s brušenjem baze. Nakon brušenja vratio sam Kryonauta koji će biti tamo dok ne nabavim hladnjak s bakrenom bazom.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.12.2016 21:28 (axos).
 
3 0 hvala 6
13 godina
offline
Re: Thermal Grizzly
axos kaže...

 Pa i bakar ti ima nekakve tamne tragove po sebi ili sam ja nešto previdio.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
13 godina
neaktivan
offline
Re: Thermal Grizzly
Valentin17 kaže...
axos kaže...

 Pa i bakar ti ima nekakve tamne tragove po sebi ili sam ja nešto previdio.

Mogli bi biti ostatci kryonauta. Bakrar je jako grubo obrađen i ima duboke pore pa ga je teško izglancat kako treba. Iako ne isključujem da je posljedica reakcije s aluminijem.

13 godina
offline
Re: Thermal Grizzly
axos kaže...

Mogli bi biti ostatci kryonauta. Bakrar je jako grubo obrađen i ima duboke pore pa ga je teško izglancat kako treba. Iako ne isključujem da je posljedica reakcije s aluminijem.

Šteta što ne može ići uz neki jeftini hladnjak, bila bi jeftino ulaganje u bolje temperature za ljude koji nemaju puno novaca za skupi aftermarket hladnjak.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
13 godina
neaktivan
offline
Re: Thermal Grizzly
Valentin17 kaže...
axos kaže...

Mogli bi biti ostatci kryonauta. Bakrar je jako grubo obrađen i ima duboke pore pa ga je teško izglancat kako treba. Iako ne isključujem da je posljedica reakcije s aluminijem.

Šteta što ne može ići uz neki jeftini hladnjak, bila bi jeftino ulaganje u bolje temperature za ljude koji nemaju puno novaca za skupi aftermarket hladnjak.

Upravo to. Tipa uzmu 2 osobe i podjele troškove. Ovako ostaje samo za hladnjake s bakrenom bazom koji su u višem cjenovnom rangu.

12 godina
offline
Thermal Grizzly

Pitanje za forumaša koji je recenzirao ovu "pastu", kako se ponaša nakon dužeg vremena na r9 290, jel se skorila? Ja mislim stavit to na hd7950.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Thermal Grizzly
carmack kaže...

Pitanje za forumaša koji je recenzirao ovu "pastu", kako se ponaša nakon dužeg vremena na r9 290, jel se skorila? Ja mislim stavit to na hd7950.

 Pozdrav koloega, tek sad vidio post. Prije par mjeseci gledao, pasta je kao nova i nema nikakvih tragova na gpu ni hladnjaku.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Thermal Grizzly

eh neznam bas za gpu :S inace ja jkoristim Coollaboratory Liquid Ultra +  tekuci metal ali za delidanje procesora  --- tu se zna osjetit i preko 20c

12 godina
offline
Thermal Grizzly

Pozdrav! Jucer mi je stigao sa Amazona thermal grizzly conductonaut tekuci metal , pa sam danas izvadio iz ormara MSI GP60 2QF leopard pro (i7 4720hq 2.6ghz turbo na 3,6ghz,8gb ddr3,GTX 950m,500gb Samsung evo ssd bla bla...)Zadnji put kada sam ga koristio sjecam se samo da sam iskljucio turbo boost jer su temperature bile nenormalno visoke a i GTX 950m je ddr3 tako da 4x2.6ghz je ionako overkill za tu grafu i niije bilo koristi drzat ga na turbo boostu.Prvo sam upalio intel XTU i napravio stress test procesora bilo je koma, thermal throttling i power limit throtteling.Dosad nisam radio sa tekucim metalima , laptop se jednostavno rastavlja 4 sarafa da se skine straznji plasticni poklopac i vec imate pristup radnoj memoriji , HDD ,wlan kartici ,CPU-u i GPU-u.8 sarafa da se skinu heat pipe-ovi i 3 da se izvadi 1 ventilator.Skinuo staru pastu , poljepio sve trakom oko cpu i gpu i dobro da jesam jer tijekom skidanja tekuceg metala bi bila prava borba da nisam imao naljepljenu izolirku.Kapunlo mi je ali na plastiku , jako tesko se skida maramicama ali zato jednostavno ide sa alkohol padovima koje dobijete 2 komada u pakovanju.Nanio sam jednu kapljicu , zatvorio sve , zasarafio i upalio stress test rezultati nisu bili nista bolji.Opet sve rastavio , stavio jos malo tekuceg metala razmazao jos jednom stress test isto throttling (90-95C).Spusta tdp sa 47 na 38w jezgru sa 3.4ghz na 3ghz i temp sa 95 na 84C , na kraju sam vratio Noctu NT-H1.Fan speed je bio na 100% uvijek.Mozda da sam se igrao malo u intel XTU mozda bi iskemijao nesto sa downclokom ali mi se nije dalo jer sam iskreno ovekivao bolje rezultate.Svakako preporucam stavaljanje trake oko cpu,gpu ako netko misli nanosit tekuci metal vjerovatno bi bilo bolje da ide ispod IHS-a a posto mobilni procesori nemaju IHS nista od toga a i ovaj laptop ima ocajno hladenje ne moze ohaldit ni 3ghz a kamol sa otkljucanim multiplierom na 3.8ghz.

lp

 

Edit:Zaboravio slike dodat.

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.11.2018 21:00 (MGloc).
Moj PC  
2 0 hvala 2
13 godina
neaktivan
offline
Re: Thermal Grizzly
MGloc kaže...

Pozdrav! Jucer mi je stigao sa Amazona thermal grizzly conductonaut tekuci metal , pa sam danas izvadio iz ormara MSI GP60 2QF leopard pro (i7 4720hq 2.6ghz turbo na 3,6ghz,8gb ddr3,GTX 950m,500gb Samsung evo ssd bla bla...)Zadnji put kada sam ga koristio sjecam se samo da sam iskljucio turbo boost jer su temperature bile nenormalno visoke a i GTX 950m je ddr3 tako da 4x2.6ghz je ionako overkill za tu grafu i niije bilo koristi drzat ga na turbo boostu.Prvo sam upalio intel XTU i napravio stress test procesora bilo je koma, thermal throttling i power limit throtteling.Dosad nisam radio sa tekucim metalima , laptop se jednostavno rastavlja 4 sarafa da se skine straznji plasticni poklopac i vec imate pristup radnoj memoriji , HDD ,wlan kartici ,CPU-u i GPU-u.8 sarafa da se skinu heat pipe-ovi i 3 da se izvadi 1 ventilator.Skinuo staru pastu , poljepio sve trakom oko cpu i gpu i dobro da jesam jer tijekom skidanja tekuceg metala bi bila prava borba da nisam imao naljepljenu izolirku.Kapunlo mi je ali na plastiku , jako tesko se skida maramicama ali zato jednostavno ide sa alkohol padovima koje dobijete 2 komada u pakovanju.Nanio sam jednu kapljicu , zatvorio sve , zasarafio i upalio stress test rezultati nisu bili nista bolji.Opet sve rastavio , stavio jos malo tekuceg metala razmazao jos jednom stress test isto throttling (90-95C).Spusta tdp sa 47 na 38w jezgru sa 3.4ghz na 3ghz i temp sa 95 na 84C , na kraju sam vratio Noctu NT-H1.Fan speed je bio na 100% uvijek.Mozda da sam se igrao malo u intel XTU mozda bi iskemijao nesto sa downclokom ali mi se nije dalo jer sam iskreno ovekivao bolje rezultate.Svakako preporucam stavaljanje trake oko cpu,gpu ako netko misli nanosit tekuci metal vjerovatno bi bilo bolje da ide ispod IHS-a a posto mobilni procesori nemaju IHS nista od toga a i ovaj laptop ima ocajno hladenje ne moze ohaldit ni 3ghz a kamol sa otkljucanim multiplierom na 3.8ghz.

lp

 

Edit:Zaboravio slike dodat.

 Da nema slika, i da se ne radi o useru koji je 7g tu rekao bi da se radi o trollanju. Nije mi jasno kako nema nikakve razlike. Ne vjerujem da su fulali nešto u proizvodnj?

Da li su šarafi na heatsinku dovoljno zategnuti bili?

Da li je površina heatsinka ravna?

Da li je heatsink također imao na sebi metal kad si ga skidao? (ako ne, moglo bi ukazati da nije bilo dovoljno dobrog kontakta)

BTW ove paste treba nanijeti najtanji mogući sloj a da sve pokrije jer se u protivnom jakim zatezanjem razlije okolo što može dovesti do neželjene štete.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice