AI - umjetna inteligencija

poruka: 24
|
čitano: 9.947
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
AI - umjetna inteligencija

Razmišljao sam malo (puno) kako bi se mogla stvoriti umjetna inteligencija koja je veoma slična čovijeku. (Zapravo cilj razmišljanja je napravit nešto što humanoidnije) i došao sam do ideje da može imati više razina!

  1. Sam um mozga
  2. "podsvijest"
  3. program koji se brine o osnovnim funkcijama

1. razina je sam program, ponašanje, kretanje i naredbe

2. razina je odvojeni program na koji "um" ne može utjecati, nego taj mu program daje neke instinkte, spriječava ga da ubija... također Druga razina bi mu davala npr san, il tako nešto, te nagon za samoočuvanje

3. razina se brine o funkciji svegai koordinaciji (kao naš mali mozak i vegetativni sustav - otkucaji srca, ravnoteža, energija..... Treća razina bi također primala podražaje od prve

npr. prva razina da ostane čim jednostavnija samo da naredbu "naprijed", druga provjerava sve, dok bi treća upravljal motorima i svim

 

nisam ovo najbolje sročio al znam da bi inteligencija na više razina bila naprednija od obične. malo mi je teško opisati što bi podsvijest radila al ugl slične stvari kao što i ljudska podsvijest

 

imao sam i ideju o spajanju manjih čipova kao mozak - svaki dio se bavi svojim područijem - kao npr jedan dio za primanje i obrađivanje podataka iz okoline, jedan za osjet... al je još prekomplicirano

 

i još je problem u učenju - robot bi sve sam mogao da mu date dobru jezgru za mozak (dobro računalo) da može učit, isto kao što se i djete razvija, ali nemožeš robota natjerat da uči (kao ni današnju mladež)

kod čovjeka sve što naučimo stvara nove veze u mozgu, tako da kada to idemo ponavljati lakše to izvedemo, ili se prisjetimo što točno treba napravit i kojim redosljedom, ili npr kod šaha gdje nas je netko zadnji put preario

na tom principu je Data iz zvjezdanih staza bio napredan - stvarao je sam veze u mozgu

 

ako se želi prava inteligencija mora to biti spoj posebnog hardwera i softwera

 

al svejedno zanima me što vi mislite o ovome i imate li i vi ideja kako da napravimo kvalitetan ai AI

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
AI - umjetna inteligencija

bravo sherlock

http://bux.to/?r=InfernoCroPro Xfire: inferno2912
Moj PC  
2 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
AI - umjetna inteligencija

kontaktiraj rockstar i prodaj im prava za to za 5 milijuna

RazerDinoMan & Gang 4ever 2gether
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.6.2009 15:13 (RazerDinoMan).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
AI - umjetna inteligencija

Ideja postoji godinama, ali nju nije lako provesti.

 

Tvoje zamisli o tome kako bi to trebalo radit nisu loše ali nisu ni revolucionarne, AI u igrama recimo reagira na radnje igrača, tj. na trigere na koje je spojen.Igrač nešto učini, i to aktivira radnju koji AI mora napraviti.Ovo sam naveo za igre, a što se tiče robota ne znam kako tamo funkcionira, sigurno na sličan način - reagovanjem na radnje oko sebe (if else).

 

Ideja o stvaranju veza u "mozgu" robota nije moguća, tj. da se same veze proširuju, produžuju i same sebe nadograđuju (to je stvar hardvera).

 

Zadnje što sam čuo na temu robota i AI -a je bio robot u Kini koji glumi u predstavi, iako je to samo stvar pisanja skripti za izvođenje određenje radnje, tipa kad taj glumac kaže to triger se aktivira i robot kaže zadani tekst.

 

Tako je zasada, a za nove ideje ili preokrete u razvoju AI -a morat ćemo sačekati.

Uđe Bruce Willis u HGSpot i kaže: Daj Hard...od 500MB
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.6.2009 15:15 (Quark).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: AI - umjetna inteligencija
RazerDinoMan kaže...

kontaktiraj rockstar i prodaj im prava za to za 5 milijuna

 Meni se čini da se ti to rugaš(ako ne slobodno me ispravi)
Dantex,super si to napisao i sviđa mi se kako razmišljaš.Ali to je još uvijek prezahtjevan posao,stručnjaci bi na tome radili preko 10 god(ja mislim)
15 godina
offline
AI - umjetna inteligencija

Prije nekog vremena sam čitao da neka grupa pokušava razvit "umjetnu glupost" koja bi najveću primjenu našla u igrama. Kažu da bi puno bolje simulirala ljudske protivnike u mrežnim igrama. LOL Ko da takvih već nema na izvoz u većini igara (skoro nisan napisal igrica he he).

Uglavnon, jako zanimljiva tema...

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: AI - umjetna inteligencija

Današnja računala se baziraju na Boolovoj algebri u kojoj postoji 0 i 1 te operacija nad njima, poput konjukcije, disjunkcije, negacije i njihove složenije izvedenice (implikacija, nor, nand, ekvivalencija,...).

Evo prijmera semantičke tablice konjukcije (poznato kao i operacija "i")

 

A    B  A^B

1    1   1

1    0   0

0    1   0

0    0   0

 

I takvim, zaprav, vrlo jednostavnim operacijama on uspijeva usmjeriti Space Shuttle na optimalnu putanju, opsluživati tisuće klijenata, rendirati animaciju, pokrenuti Far Cry... Ugl, sve što računalo može.

Postoji čak i "primitivniji" stroj od računala, a zove se Turringov stroj koji ima još manji opseg osnovnih operacija, a može napraviti sve što i suvremeno računalo. No, nebitno.

 

Inače, danas se razvija fuzzy logika, koja kaže da pored 0 i 1 postoje još neka stanja. E, ta fuzzy logika se primjenjuje u umjetnoj inteligneciji. To je ono... Nije sve bijelo - crno, jel... E tom filozofijom, turbo mega uber laički rečeno, ide i ta logika.

Pored ograničenja Boolovom algebrom, problem kod računala je što kod njih nije apsolutno ništa nasumično. Oni to jednostavno ne poznaju. Programeri pribjegavaju raznim trikovima (recimo klice) kojima pokušavaju napraviti aluziju nasumičnosti. A naravno, to je ogromna prepreka prema umjetnoj inteligenciji.

 

To su neka od bazičnih problema s kojima sam ja upoznat kada je riječ o umjetnoj inteligenciji (ja, nažalost, o AIu još uvijek nisam ništa slušao na faksu, tako da mi netko drugi mogao puno više reći). Di smo mi još od softwarea i hardwarea...

 

Iako, danas postoji naziv "pametni sustavi". To su zapravo primopredajnički sustavi koji se baziraju na ad hoc vezama, a služe kao... Pa ajmo reći potpora pri odlučivanju (iako nisu, po definiciji sustavi potpore odlučivanju su dio ISa u poslovanju) ili kao samostalni sustav koji može preuzeti kontrolu nad sustavom ukoliko ljudski faktor zakaže. Reciimo, primjeri jednog takvog pametnog sustava u razvoju je sustav koji bi se ugrađivao u aute (trenutno se taj sustav razvija na američkim sveučilištima i trebao bi zaživjeti u neko dogledno vrijeme), a svrha bi mu bila povećavanje sigurnosti u prometu, komunikaciju među vozačima, razmjeni informacija na cesti, ali imao bi i neke socijalne aspekte (poput dijeljenja podataka o sebi drugim vozačima - Facebook kicking in :-/ ).

Every hole is a goal!
16 godina
offline
RE: AI - umjetna inteligencija

Glavni problem inteligencije je upravo ovo ucenje novih stvari. Kako ces definirati nesto sto jos ne postoji? Za sada je jos nemoguce koristiti isti princip koji ima ljudski mozak jer je prekompleksan. Ljudski mozak ima oko 10^11 neurona i 10^15 veza medju njima. Samo da opises te veze trebalo bi ti jedno 10000TB memorije. Jedan od smjerova istrazivanja je upravo to, iskopirati ljudski mozak i iskoristiti superracunala za simualciju. Ali ni danasnja najjaca racunala nisu jos ni blizu po potrebnoj snazi za tako nesto.

 

Think locally, act globally...
15 godina
neaktivan
offline
RE: AI - umjetna inteligencija
PrimeSuspect kaže...

Prije nekog vremena sam čitao da neka grupa pokušava razvit "umjetnu glupost" koja bi najveću primjenu našla u igrama. Kažu da bi puno bolje simulirala ljudske protivnike u mrežnim igrama. LOL Ko da takvih već nema na izvoz u većini igara (skoro nisan napisal igrica he he).

Uglavnon, jako zanimljiva tema...

 Da, to sam i ja čitao.Vele kako bi simulirali ljudsko ponašanje u detalj, jer čovjek koliko radi ispravno duplo griješi.
U igri Brothers in Arms: Hell's Highway AI ponekad se spotakne i padne a suborci mu pomažu, tgo je neka rana implementacija greški u AI i igrama.
Uđe Bruce Willis u HGSpot i kaže: Daj Hard...od 500MB
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.6.2009 15:50 (Quark).
15 godina
offline
RE: AI - umjetna inteligencija
SupremeCommander kaže...

Glavni problem inteligencije je upravo ovo ucenje novih stvari.

 Mislim da je u pitanju Sony, ali nisam siguran... Ugl, robot koji ima mogućnost učenja je izmišljen. Čak mislim da su na toj bazi radili i oni robot-peseki što je bio jedno vrijeme hit.
Nije problem naučiti nešto (samom instalacijom ti računalo naučiš nešto, jel, ugrubo rečeno), no problem je primjene naučenog.
Isto kao i kod čovjeka. Dva frajera s identičnim znanjem izbaciš na pusti otok, jedan će preživjeti, drugi neće. Zašto?
Every hole is a goal!
16 godina
offline
AI - umjetna inteligencija

http://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_intelligence procitaj malo, zeznuto je to malo provesti u djeli, zato jer covjek radi neke greske u stvarnom zivotu koje je tesko objasniti

People who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
AI - umjetna inteligencija

Na našu sreću ili žalost (mislim da je ipak na sreću) današnja superračunala nisu još dovoljno jaka da simuliraju rad ljudskog mozga.

Prije par godina simulirali su rad mišjeg mozga na Blue Gene L superračunalu i simulacija je trajala 10 sekundi i odvijala se 10 puta sporije

od rada pravog mozga - o tome su pisali i u Bugu, a ovdje je taj report na engleskom.

Čini mi se da Moore-ov zakon ne misli usporiti pa bi oko 2025. godine imali superračunalo koje može simulirati rad ljudskog mozga, neka još

prođe 20-30 godina da tu snagu strpaju u neko malo kučište i evo nam androida.

Nekak mi se Matrix ne čini više tak nemogućim...   Smijeh

A man will rise, a man will fall, from the sheer face of love, like a fly from a wall, it's no secret at all.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: AI - umjetna inteligencija
Tomislav95 kaže...
RazerDinoMan kaže...

kontaktiraj rockstar i prodaj im prava za to za 5 milijuna

 Meni se čini da se ti to rugaš(ako ne slobodno me ispravi)
Dantex,super si to napisao i sviđa mi se kako razmišljaš.Ali to je još uvijek prezahtjevan posao,stručnjaci bi na tome radili preko 10 god(ja mislim)
 ne rugam se, može i za 4 milijuna Namigiva
RazerDinoMan & Gang 4ever 2gether
16 godina
protjeran
offline
AI - umjetna inteligencija

Da li je umjetnoj inteligenciji potrebna cjelokupna emu/simulacija homo sapiensa?

Znaci, trebao bi sanjati elektricne ovce, probavljati sinteticku hranu kao android itd.

Logika i matematika nemaju emocija. Matematika moze dati odgovore na probleme iz stvarnog svijeta, ali ne moze pojmiti/obuhvatiti emocije.

Mislim da je problem u tome sto ljudi pokusavaju ucinit stroj na svoju sliku i priliku, a organski covjek je i dalje misterija za modernu znanost.

Ljudski mozak prema nekim istrazivanjima ima holografsko pamcenje, prema tome to ne mogu obuhvatiti HDD i SSD uredjaji.

Developers,developers,developers...coming and coming and coming...
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
AI - umjetna inteligencija

neuronske mreze idu u tom smjeru.. samo hardwareski je zasada nemoguce to izvesti na zadovoljavajucoj brzini! jos je slab cpu i/ili kombinacija cpu/gpgpu

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
AI - umjetna inteligencija

to je istina, još neko vrijeme ništa...

 

treba se proizvest neka hardverska matrica koja jae sposobna učit (stvarat nove veze i povezivati  ih)

brijem da bi mogli nešto tako kad se razvije nanorobotika

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
AI - umjetna inteligencija

Evo, ja san pisa maturalni o toj temi pa znan nešto... neman baš volje objašnjavat pa evo par linkova:-

 

-na ovoj stranici imaš nekoliko chatbotova s kojima je baza "pričat", a imaš dosta i teorije i bla, bla...

http://www.a-i.com/

 

-dobra je i ova skripta:

http://www.scribd.com/doc/415130/Umjetna-Inteligencija-Roboti-budunosti

 

-naravno i ovo od Turinga:

http://users.ecs.soton.ac.uk/harnad/Papers/Py104/turing.html

 

-ovo je zanimljivo:

http://www.20q.net/

 

-ovo je stranica glavne organizacije AI-ja:

http://www.aaai.org/home.html

 

Naravno ima puno na wikipediji, a i na MIT-u, Stanfordu, NASA-i...

 

U biti, ovo je jedna jako, jako zanimljiva tema i kao takva jako, jako komplicirana i duga. Ima tu puno filozofije, povijesti, matemaitke... koga bude zanimalo satrat će se da nešto skuži, ja san se satra al nisan bog zna koliko skužija Neodlučan

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
AI - umjetna inteligencija

Zna li netko postoji li nekakav program za skinuti koji je kao simulacija živih organizama (crva, mrava, štakora) u nekakvoj okolini?

Postoji li naznaka  projekta distribuiranog računarstva s ciljem razvoja naprednije umjetne inteligencije?

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: AI - umjetna inteligencija

ne postoji umjetna intelegencija čim se pojavi prirodna je.Jedan je ključan faktor da se pojavi a to (taj faktor)pokušavaju stvorit u Cernu(ch)

14 godina
neaktivan
offline
AI - umjetna inteligencija

E i ti si našao zašto ćeš se registrirati ovdje.

Pogledaj malo datum, stara tema.

''I don't believe in a lot of things but I do believe in duct tape.''
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: AI - umjetna inteligencija
samot kaže...

ne postoji umjetna intelegencija čim se pojavi prirodna je.Jedan je ključan faktor da se pojavi a to (taj faktor)pokušavaju stvorit u Cernu(ch)

nista oni u cernu ne pokusavaju stvoriti sta nije prirodno ili ne postoji, a jos manje neki faktor umjetne inteligencije o kojoj mozemo razmisljati tek kad dobro upoznamo sebe i svoj vlastiti um.

nas mozak je faktor umjetne inteligencije jer kad shvatimo kako on radi dalje ce biti lako raditi pametne kompjutere, a to nece biti skoro

danasnja umjetna inteligencija je na razini djeteta od 1 god, za to nam je trebalo oko 70god. to ce rasti u jos sporijem omjeru, ne brzem kako to obicno ide danas tehnologija

jer ipak se radi o najvecem fenomenu u prirodi ikad - mozgu.

14 godina
neaktivan
offline
RE: AI - umjetna inteligencija
mindstorm kaže...

nista oni u cernu ne pokusavaju stvoriti sta nije prirodno ili ne postoji, a jos manje neki faktor umjetne inteligencije o kojoj mozemo razmisljati tek kad dobro upoznamo sebe i svoj vlastiti um.

nas mozak je faktor umjetne inteligencije jer kad shvatimo kako on radi dalje ce biti lako raditi pametne kompjutere, a to nece biti skoro

danasnja umjetna inteligencija je na razini djeteta od 1 god, za to nam je trebalo oko 70god. to ce rasti u jos sporijem omjeru, ne brzem kako to obicno ide danas tehnologija

jer ipak se radi o najvecem fenomenu u prirodi ikad - mozgu.

Ovo boldano nije istina jer računalo nema inteligenciju. Računalo je obični stroj i svatko tko priča drugačije nema pojma o materiji računalstva.

 

Danas se radi na kvantnom računalstvu, tada računala neće biti temeljena na Booleovoj algebri, tj. neće biti ograničeni 1(0 ili 1) već s 24 stanja. Naravno to je još stvar koja je u početnoj fazi razvoja, a dovoljno je za napomenuti da prvo uporabljivo kvantno računalo će u sekundi moći probiti sve kriptografske algoritme, i kvantno računalo će biti u mogućnosti izračunati slučajan broj, što je vrlo važna stvar vezana, za prog. AI-a.

14 godina
protjeran
offline
AI - umjetna inteligencija

di sam je rekao da racunalo nije stroj?

ali da bi taj stroj mogao biti umjetno inteligentan treba mu staviti umjetni mozak. tj ono sto ni sami ne poznajemo, a da poznajemo stavili bi mu ga samo tako. ne samo zivce ( programe )

tako da boldano ima smisla, ovisi kako si ti to sebi zamislio sto ja pricam

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
AI - umjetna inteligencija

Pozdrav svima,

 

Prije nego sto i postavim pitanje nadam se da cete mi oprostite ako je vec na ovo pitanje prije odgovoreno. 

 

Da li mi mozete preporuciti neke resurse za ucenje AI? Vec duze vrijeme sam zainteresovan za ovo polje, ali kad god sam pokusao da ucim odustao bih jer se pogubim u opsirnom i velikom materijalu. Niko ne krene od iste stvari na tutorijalima, knjigama, kursevima i sl. Kako nisam jos toliko dobro upoznat sa poljem ne znam u kojem smjeru konkretno da se okrenem tako da bih bio zahvalan sa svim materijalom bez obzira da li je iz ML, Deep Learning, Neural Networks i sl. Mozda ce mi faliti znanja iz matematike jer imam 16 godina, ali sam spreman da ucim i sredim sve sto mi stane na tom putu . Nadam se brzom odgovoru, jer sam primijetio da je dosta ljudi postalo neaktivno... Svaki savjet cijenim!

 

Hvala unaprijed! 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice