Ateisti ili teisti ili nešto treće? zaključana tema

poruka: 3.222
|
čitano: 226.996
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Čuj nema poziva na odbrambeni rat onda nešto tim knjigama nije uredu, ko se to ne bi branio kad ga terorišu ili ugrožavaju život, pa što ste se Vi branili od JNA kad nema u Bibliji odbrane što im niste dopustili kako pravi sljedbenici Isusa da vas pokolju pa da sjedite sa Njim kod Oca, malo sutra realnost je drugačija.

 

Opet nisi u pravu ti meni linkaš Tefsir od ibn Kesira na engleskom a ja tebi na našem jeziku znači ovo što sam citirao gore je iz tog istog tefisra.

 

Odbrambeni ili vjerski je ista stvar (ko je napadnut vjernik zbog čega zbog vjere) brani svoju vjeru i svoj život.

 

Po smutnjom se misli na nepravdu to jest zabranu ispoljavanja vjere, progon i ubijanje vjernika od strane idolopokloniika (nevjernika) iz Meke, evo citat sa tvog linka - He said, "That we did during the time of Allah's Messenger when Islam was still weak and (the Muslim) man used to face trials in his religion, such as killing or torture. When Islam became stronger (and apparent), there was no more Fitnah.''

Sve ovo se odnosi na te idolopoklonike (nevjernike) koji nisu prestali sa napadima sve dok nisu bili poraženi.

 

To su tvoja tumačenja tih ajeta ,kakvo krivo prevodjenje kao ti si ekspert za arapski jezik plemena Kurejš jer je Kur'an objavit na dijalektu plemena Kurejš kakav engleski i bakrači pa nije original na engleskom, a ovo što sam ja citirao je govor prve generacije muslimana. Nema tu prevoda tj. može se al je skroz pogrešno prevoditi doslovno riječi, ovo je tumačenje Kur'ana on se nemože doslovno prevoditi nego se tumači na osnovu onoga kako je Poslanika prenio svojim drugovima, evo ti primjer u Kur'anu nema opisano kako se klanja a naredjuje i stalno potencira to i kad bi uzimao samo Kur'an bez sunneta(praksa) Poslanika bio bi u krivu, jer u Islamu su dva izvora jedna je Kur'an a drugi je praksa Poslanika.

 

Ti to gledaš kako tebi paše isto i ovi teroristi površno čitaju Kur'an bez razumjevanja i prave fitnu na zemlji , al nemogu ja tebi to objasniti jer ti to neprihvataš kao ni ovi teroristi uhvate se jednog djela ajeta bez poznavanja ili jednostavno negiranja ostalog govora Kur'ana. Da bi se moglo raditi po nekom ajetu potrebno je poznavati pozadinu toj ajeta zbog čega je objavljen, u kojim okolnostima i u kom vremenu jel Mekanski ili Medinski period objave. Pojednostavljujete ozbiljne stvari  a ozbiljna stvar je ubojstvo.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
9 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Ovaj post ne zasluzuje facepalm, zasluzuje skok sa zgrade u nadi da cu okom nabost cavao...di ces bajo moj bez domovinskog rata, jel? Samo 'devesprva bajo moj...daj me nemoj.

 

Ovaj dio o ratu cu zanemrait, bolje da to nisam niti vidio; nego daj mi reci, ti kao ekspert za arapski jezik koji znas ispravno tumaciti Kur'an i znas sto drugi misle, dal' su ovi kaj hodaju po trznicama i mjestima na kojima se masa okuplja sa bombom zavezanom oko muda dobili krivi primjerak knjige (valjda je neko zajebo kad se stampalo) pa vice "U ime Alaha" dok prstom stisce okidac? Dal je stvarno moguce da si par stotina/tisuca/broj ljudi krivo protumaci jebenu knjigu i krene ubijat naokolo?! Nikako da mi to sjedne...

Brain.exe has stopped working!
15 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Visak kaže...

 Čak i kad bi to bilo kako tvrdiš (a nije), primjeti da takvih 'obrambenih' poziva na klanje nema u Novom zavjetu, niti u budističkom učenju. Dakle razlika u nasilnosti stoji.

 

No ono što piše u Kuranu je puno gore od ovog što si ti napisao. Neke riječi su namjerno pogrešno prevedene, kako bi se ublažilo stvarno značenje, a ono ukratko glasi 'pobijte sve nevjernike'.

 

Ne radi se o obrambenom, već o vjerskom ratu, pri čemu napad ne mora biti nužno fizički napad, nego se i nepriznavanje Allaha smatra napadom.

 

'Smutnja' zapravo znači neslaganje, tj. nepriznavanje Allaha, a kaže se da je teža od ubijanja. Dakle kad te netko 'napadne' nečim 'težim od ubijanja', slobodno ga (doslovno) ubij.

 Ovo što si napisao je neko freestyle viđenje. Zašto izostavljaš Stari zavjet, a spominješ samo Novi zavjet? Zar se ne radi o istom Bogu? 

 

'Violence more common' in Bible than Quran, text analysis reveals

Further analysis found the Old Testament was more violent than the New Testament, and more than twice as violent as the Quran....

"Killing and destruction are referenced slightly more often in the New Testament (2.8%) than in the Quran (2.1%), but the Old Testament clearly leads—more than twice that of the Quran—in mentions of destruction and killing (5.3%)."

 

Netko može reći da ima poziva na borbu i nasilje i u Novom zavjetu. 

Evanđelje po Meteju 

»Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju. Ne, nisam došao donijeti mir, nego mač.35Ta došao sam rastaviti čovjeka od oca njegova i kćer od majke njezine i snahu od svekrve njezine;36i neprijatelji će čovjeku biti ukućani njegovi.«


37Treba se odreći svega(Lk 14, 26–27)
»Tko ljubi oca ili majku više nego mene, nije mene dostojan. Tko ljubi sina ili kćer više nego mene, nije mene dostojan. 38Tko ne uzme svoga križa i ne pođe za mnom, nije mene dostojan. 39Tko nađe život svoj, izgubit će ga, a tko izgubi svoj život poradi mene, naći će ga.«

 

Evanđelje po Luki

Čas odlučne borbe

I reče: »Kad sam vas poslao bez kese i bez torbe i bez sandala, je li vam što nedostajalo?« Oni odgovore: »Ništa.«36Nato će im: »No sada tko ima kesu, neka je uzme! Isto tako i torbu! A koji nema, neka proda svoju haljinu i neka kupi sebi mač 37jer kažem vam, ono što je napisano treba se ispuniti na meni: Među zlikovce bi ubrojen. Uistinu, sve što se odnosi na mene ispunja se.«38Oni mu rekoše: »Gospodine, evo ovdje dva mača!« Reče im: »Dosta je!«

 

Treba biti korektan pa reći da je opće usvojena pacifistička interpretacija ovih stihova i da se trebaju metaforički shvatiti a ne kao poziv na nasilje, ali ako se netko želi poistovjetiti onda ih može interpretirati kao poziv na nasilje i eto problema. 

 

Što se tiče "agresivnosti" Islama treba se reći da je proklamovana samoobrana, naziv mušrici u tim ajetima je za nevjernike i mnogobošce koji su napadali muslimane i osjetili se ugroženim zbog jačanja monoteističke vjere u njihovom dvorištu. Danas teroristi vade ajete iz konteksta kako bi okupili istomišljenike i opravdali svoja djela. Zapitaj se od kada su započeli teroristički napadi u većem broju, koji su događaji izazvali reakcije. Po Iraku se skoro na dnevnoj bazi dižu međusobno autobombama itd.  Maćehinski odnos međunarodne zajednice za problem Palestine, vojne invazije, razaranja i ubijanja zapadnih zemalja u posljednjih 20-tak godina po arapskim zemaljama, međusobna politička previranja i građanski ratovi, dvorstruki standardi i ostala hrpa problema su jednostavno plodno tlo za stvaranje ekstremizma. 

 

Visak kaže...

 

 

1)'Ako vas tu napadnu, onda ih ubijajte! Takva je kazna za nevjernike. - Ovdje se jasno kaže da se radi o kazni za nevjeru, a ne fizički napad.

 

2) "I borite se protiv njih dok smutnje ne nestane i dok vjera bude Allahova." - Dakle smutnja je, rekli smo, negiranje Allaha, i treba se fizički boriti dok ne nestane opozicije.

 

"Pa, ako se okane, onda neprijateljstvo prestaje, a jedino protiv nasilnika ostaje." - Ovo je najveća prevara u prijevodu, ne govori se o nikakvim nasilnicima, nego 'grešnicima' (wrong doers), u što spadaju i nevjernici. Dakle borba s onima koji priznaju Allaha prestaje (zabranjuje se osveta iako su ti možda prethodno učinili nažao), a nastavlja se s onima koji to još nisu učinili.

 

1)Ne! nekaže se tu da je to kazna za nevjeru. Ne možeš izvlačiti iz konteksta. 

Pa zar ne vidiš da piše "Ako vas tu napadnu" - znači ima uslov koji se treba ispuniti za samoboranu.

Takva je kazna za nevjernike -   naziv mušrici (nevjernici) u tim ajetima je za nevjernike i mnogobošce koji su napadali muslimane. 

 

Nećeš čuti da teroristi spominju i ne možeš izvući iz ovog da sve nevjernike treba ubijati jer takva je kazna za nevjernike kada ima ovo: 

AlMaida: 5:32

Zbog toga smo Mi propisali sinovima Israilovim: ako neko ubije nekoga koji nije ubio nikoga, ili onoga koji na Zemlji nered ne čini – kao da je sve ljude poubijao; a ako neko bude uzrok da se nečiji život sačuva – kao da je svim ljudima život sačuvao. Naši poslanici su im jasne dokaze donosili, ali su mnogi od njih, i poslije toga, na Zemlji sve granice zla prelazili.

Al - Baquarah - 2:256

U vjeru nema prisiljavanja– Pravi put se jasno razlikuje od zablude! Onaj ko ne vjeruje u šejtana, a vjeruje u Allaha – drži se za najčvršću vezu, koja se neće prekinuti. – A Allah sve čuje i zna.

Al-Tawbah 9:6

Ako te neki od mnogobožaca zamoli za zaštitu, ti ga zaštiti da bi saslušao Allahove riječi, a potom ga otpremi na mjesto pouzdano za njega. To zato što oni pripadaju narodu koji ne zna.

 

2)Evo ti pa vidi što piše da nisi u zabludi, dakle radi se o wrong doers i oppressors. 

https://quran.com/2/193-203

 

Da završim jer sada nemam vremena, slikovito rečeno ne možeš u školi učiti neku cjelovitu oblast, a onda samo izvući fragment i reći "e to je to". 

Evo citati iz Biblije i Kurana pa ćemo se napraviti ludi i izvući što nama paše ili ćemo biti korektni pa ćemo proučiti cijelu oblast i kontekst i donijeti neki razuman zaključak. 

 

 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
boxer kaže...

Nećeš čuti da teroristi spominju i ne možeš izvući iz ovog da sve nevjernike treba ubijati jer takva je kazna za nevjernike kada ima ovo: 

 

 Teroristi se mogu bez problema pozvati na obranu od zapadnih osvajača i opravdati svoje djelovanje što se vjere tiče.

15 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
lovacmaki kaže...

 Teroristi se mogu bez problema pozvati na obranu od zapadnih osvajača i opravdati svoje djelovanje što se vjere tiče.

 Ne pada mi na pamet opravdavati terorizam, mogu se pozivati na što god hoće, ali nemaju uporište u vjeri i nemaju legitimne ciljeve. Nelegitimna je obrana u kojoj na drugoj strani ubijaš nedužne ljude i civile. 

Isto tako da ti ponovim jer vidim da ti je promaklo, da najviše žrtava terorizma imaju muslimani. Znači teroristi su trenutno najveća prijetnja muslimanima. Gdje je tu obrana? 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
boxer kaže...

 Ne pada mi na pamet opravdavati terorizam, mogu se pozivati na što god hoće, ali nemaju uporište u vjeri i nemaju legitimne ciljeve. Nelegitimna je obrana u kojoj na drugoj strani ubijaš nedužne ljude i civile. 

Isto tako da ti ponovim jer vidim da ti je promaklo, da najviše žrtava terorizma imaju muslimani. Znači teroristi su trenutno najveća prijetnja muslimanima. Gdje je tu obrana? 

Pa ako idemo u krajnosti napadaju jedni druge smatrajući da druga strana iskrivljava sliku Islama.

8 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Tallahassee kaže...

...ovako uce djecu, danas, 2017. godine u Zagrebu, mislim da je svaki komentar suvisan - http://www.24sata.hr/news/preporuke-za-krizmu-rock-stvara-odbojnost-prema-bogu-521459

 ove zidovske monoteisticke sekte opcenito su zlo ;krscanstvo i islam bez razlike nesto najgore sto se dogodilo covjecanstvu , evo i ovde se fanatici svadjaju tko je od njih vise miroljubiviji,optuzivajuci jedne druge za nasilje i mrznju,dok u sljepoci indokrinacije samo vide zlo u drugacijem a za sebe sve najbolje !

Povijest a i sadasnjost nam pokazuje njihovu nasilnu i zlu prirodu

 

Religiji nije mjesto u skolama i drzavnim institucijama,to treba da bude osobna stvar pojedinca u njegaova cetiri zida,onako kako je bilo do kraja 80' kod nas ,kako je u sekularnim drzavama npr.poput Francuske  ili nekdasnje pre erdoganovske Turske ,ako netko ne moze drzati u privatnosti svoja vjerovanja nije mu uopce mjesto u drzavnim institucijama,narocito vodecim mjestima.

 

A o zlu i toksicnosti semitskog monoteizma judaizma i njegovih sekti krscanstva i islama uopce nema potrebe raspravljati,tu je historija, a pogotovo nema smisla usporedjivati ta zla sa drugim velikim religiojama poput onih dalekoistocnog  ili indijskog porijekla ,koje su filozofski superiorne makar  spadale u domenu praznovjerja.

U budizmu ,jainizmu,konfucijanizmu nema Boga, centar univerzuma je covjek  koji sam sebi kreira mjesto u istom !

waaagh
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.4.2017 14:55 (warhammer).
15 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
lovacmaki kaže...

Pa ako idemo u krajnosti napadaju jedni druge smatrajući da druga strana iskrivljava sliku Islama.

 Legitimna obrana bi bila one strane koja se odupire napadu ili tumačenjima koja pozivaju na neopravdano nasilje, ubijanje, uništenja, općenito nered. Postoje dvije vrste jihada, prva i osnovna unutrašnja u kojoj sebe ispravljaš u duhu vjere i humanizma, ispravljaš svoje mane i trudiš se biti što bolji vjernik i humanista, praviti dobročinstva i koristan pripadnik zajednice i općenito, a druga je oružana obrana za opstanak. Ona strana koja se povodi nasiljem pa uzima samo one ajete za primjer, a zanemaruje ostale sure i ajete u kojima su propisani postulati života, međusobnih odnosa kao i pravila ratovanja, pa ubijanjem drugih samo iz tog razloga nije upravu

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
16 godina
moderator
online
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
boxer kaže...
Ona strana koja se povodi nasiljem pa uzima samo one ajete za primjer, a zanemaruje ostale sure i ajete u kojima su propisani postulati života, međusobnih odnosa kao i pravila ratovanja, pa ubijanjem drugih samo iz tog razloga nije upravu

Ovo što radiš ti je logička pogreška: https://en.wikipedia.org/wiki/No_true_Scotsman

 

Sad će na kraju ispasti da je Islam religija mira, jer oni koji su "nemirni" zapravo nisu pravi muslimani, ne? Isto kao kod kršćana, kad neki kršćanin napravi neku pizdariju koja se može opravdati nečime iz Biblije, onda on nije pravi kršćanin jer je to trebao shvatiti preneseno, ne?

 

Stvarna situacija na terenu te pobija. Samo jedan vrlo mali dio muslimana je nasilan, no isto tako istraživanja pokazuju da značajan (zabrinjavajući) dio muslimana podržava nasilje. Pogotovo kad se radi o muslimanima iz pretežito muslimanskih zemalja. Pogledaj recimo koliki postotak muslimana podržava fizičko kažnjavanje zbog stvari poput krađe, koliko ih podržava kamenovanje zbog preljuba, koliko ih podržava smrt za one koji žele otići iz islama. http://www.pewforum.org/2013/04/30/the-worlds-muslims-religion-politics-society-exec/

 

Pa mi je nekako čudno da tako veliki postoci muslimana u pretežito muslimanskim zemljama pogrešno tumače Kuran. A ti, eto, ispravno.

 

Religijske knjige su jako zeznuta stvar - svatko si u njima, uz dovoljno mašte, može naći opravdanje za sve i svašta. Zato bi religijske knjige trebalo "prepisati" tako da se sve u njima ima za shvatiti doslovno, pa onda nema izmotavanja.

16 godina
moderator
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Jašite po islamu kao posebno agresivnoj religiji, iako je stvar ovo što je Warhammer rekao - sve te tri podvarijante iste religije su iste što se tiče agresivnosti i netolerancije prema drugima. S tim da si u Evropi imao reformaciju (s protureformacijom), humanizam i renesansu i građanske i socijalističke revolucije koje su sekularizirale društvo (nominalno), premda je kultorološki i dalje ostalo velikim dijelom bazirano na kršćanstvu, što se vidi u zakonima (zašto je poligamija zabranjena, primjerice?), umjetnosti i kulturi općenito, drugim socijalnim navadama itd. 

 

Dapače, kršćanska nesnošljivost drugačijeg, prije svega bilo koje druge religije, je intrinzična svim zapadnim društvima, uglavnom latentno i implicitno, ali svako toliko postane i eksplicitna - kao kad je Bush rekao da Amerika ide u "križarski rat", ili kad je Trijicon na svoje ACOG-e stavljao citate iz Biblije (https://en.wikipedia.org/wiki/Trijicon_biblical_verses_controversy - inače dobar komad dot optike, imho).

 

My 2 cents.

 

 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Treba razlikovati generalnu nesnošljivost prema drugačijem (naciji, jeziku, boji kože, religiji), koja izvor ima u plemenskom mentalitetu 'mi protiv njih', a koja je nevezana uz religiju (vidi budističke monahe), i nesnošljivost *propisanu* religijom. Često je u praksi obično mješavina, ali ovdje govorimo o onom dijelu generiranom religijom. Taj dio postoji i nije rezultat pogrešne interpretacije, već suprotno, u doba nastanka tih religija vrijedile su drugačije moralne norme (a i danas očito među ekstremistima vrijede) i problem umjerenih je što ne uviđaju da su oni ti koji su napustili korjene svoje vjere. Društvo se promijenilo, a s njime i interpretacija, ali to je teško priznati kad tvrdiš da ti je religija apsolutna i nepromjenjiva, pa je onda lakše prekrajati povijest i tvrditi da je Muhamed bio mirotvorac, a Mojsije humanitarac.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
ZeroC00l kaže...

Ovaj post ne zasluzuje facepalm, zasluzuje skok sa zgrade u nadi da cu okom nabost cavao...di ces bajo moj bez domovinskog rata, jel? Samo 'devesprva bajo moj...daj me nemoj.

 

Ovaj dio o ratu cu zanemrait, bolje da to nisam niti vidio; nego daj mi reci, ti kao ekspert za arapski jezik koji znas ispravno tumaciti Kur'an i znas sto drugi misle, dal' su ovi kaj hodaju po trznicama i mjestima na kojima se masa okuplja sa bombom zavezanom oko muda dobili krivi primjerak knjige (valjda je neko zajebo kad se stampalo) pa vice "U ime Alaha" dok prstom stisce okidac? Dal je stvarno moguce da si par stotina/tisuca/broj ljudi krivo protumaci jebenu knjigu i krene ubijat naokolo?! Nikako da mi to sjedne...

  Baja, ja se sa ovim o čemu raspravljamo družim već 17 god i posjedujem ove knjige što se linkaju i druge neke tako da otprilike znam o čemu se radi i kako ovi momci dospiju u zamku drugih da rade ove napade,  momci mladi puni snage poleta (hamas) udju u vjeru i žele nešto preko noći promjenuti na svjetskoj sceni kako pomoći muslimanima da ne budu žrtve i tako vide da je jedino rješenje u ratu-ubijanju  što je OK ako djeluješ protiv vojske-okupatora al iči i ubijati civile a to nije ništa drugo do haos i teror. Samoubistvo je zabranjeno, ne znam gdje nadju opravdanje za samoubistvo, nema ga ni u Kur'anu ni u hadisima tj. ima al je strogo zabranjeno. 

Logično ti je da par hiljada samoubica ispravno čita knjigu a ostatak od milijarde je ukrivu tj. ne zna pročitati kako treba knjigu sa razumjevanjem.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.4.2017 18:33 (mirzet1976).
16 godina
moderator
online
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Drago kaže...

Jašite po islamu kao posebno agresivnoj religiji, iako je stvar ovo što je Warhammer rekao - sve te tri podvarijante iste religije su iste što se tiče agresivnosti i netolerancije prema drugima.

Dao sam primjer općeg raspoloženja muslimana u svijetu vezanog uz nasilje. Ne znam postoje li slična istraživanja za kršćanstvo ili druge religije, no teško mi je pretpostaviti da bi imalo značajniji dio kršćana podržavao navedeno nasilje koje je (pre)velikom broju muslimana sasvim OK. O ljudskim pravima ni ne moramo pričati - ljudi jednostavno imaju manja ljudska prava u zemljama u kojima su pretežito muslimani nego u ostalim zemljama, a to se pogotovo odnosi na žene i homoseksualne osobe (a brijem i ateiste). Također, teško mi je zamisliti kršćanine samoubojice koji će bombom ubiti ili kamionom povoziti desetke ljudi uz povik "živio Isus" (ili koji već). I sa svim ovim, naravno, ne govorim da je kršćanstvo dobro za društvo, nego govorim da su društva u kojima prevladava kršćanstvo manje loša od onih u kojima prevladava islam.

 

Pričam o današnjoj stvarnoj situaciji na terenu, a ne o tome koliko nasilja promoviraju religijske knjige jer si, kao što sam u osnovi već i rekao, svatko svojom religijskom knjigom može opravdati nasilja koliko želi.

 

Pizdarije u Europu tek dolaze. S jedne strane vlade i mediji se prave da apsolutno nikakav problem ne postoji (PC auto/cenzura), a s druge strane raste strah i nezadovoljstvo u narodu koje potom iskorištavaju ultradesni političari koji će onda svojim populizmom pokušati doći na vlast. Trump je uspio. Vidjet ćemo što će sad biti s Le Pen. Ne bi bilo ništa čudno da i ona pobijedi.

 

Danas ako čovjek želi biti objektivan, ne može na zelenu granu. Za progresivce je rasist prema muslimanima, a za one suprotno nastrojene relativist ili zatvarač očiju pred problemom (kolega mi nedavno u chatu rekao "To nije tu i tamo neka svinjarija. To relativiziras i minoriziras. Ljudi koji u Svedskoj zive mi govore sta se fakat desava"). Kako god da se postaviš prema problemu, najebo si, jer će uvijek barem jedna strana drvljem i kamenjem po tebi. Tako da idem lijepo po sredini, pa nek obje strane udaraju.  Dobri su mi za te stvari Tim Pool (https://www.youtube.com/user/Timcasts) i Dave Rubin (https://www.youtube.com/user/RubinReport).

14 godina
online
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mbaksa kaže...

Pizdarije u Europu tek dolaze. S jedne strane vlade i mediji se prave da apsolutno nikakav problem ne postoji (PC auto/cenzura), a s druge strane raste strah i nezadovoljstvo u narodu koje potom iskorištavaju ultradesni političari koji će onda svojim populizmom pokušati doći na vlast. Trump je uspio. Vidjet ćemo što će sad biti s Le Pen. Ne bi bilo ništa čudno da i ona pobijedi.

 Pizdarije u Europi dolaze zbog neoliberalnih politika koje sve više idu na uštrub stanovništva koje je s pravom u strahu i nezadovoljno zbog toga, a ne zbog problema koji su nastali djelovanjem muslimana.

16 godina
moderator
online
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
captain_soap_McTawish kaže...
Pizdarije u Europi dolaze zbog neoliberalnih politika koje sve više idu na uštrub stanovništva koje je s pravom u strahu i nezadovoljno zbog toga, a ne zbog problema koji su nastali djelovanjem muslimana.

Neoliberalna politika u Francuskoj i Švedskoj? Please explain.

14 godina
online
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mbaksa kaže...

Neoliberalna politika u Francuskoj i Švedskoj? Please explain.

Rekao si pizdarije u Europi, a rekao bih da se EU manje više služi neoliberalnom politikom (npr. politika štednje). 

16 godina
moderator
online
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
captain_soap_McTawish kaže...
mbaksa kaže...

Neoliberalna politika u Francuskoj i Švedskoj? Please explain.

Rekao si pizdarije u Europi, a rekao bih da se EU manje više služi neoliberalnom politikom (npr. politika štednje). 

A posebno intenzivna neoliberalna politika se provodi u Francuskoj i Švedskoj, koje imaju najviše problema s islamom (ili barem percepcijom islama) u Europi?

14 godina
online
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mbaksa kaže...

A posebno intenzivna neoliberalna politika se provodi u Francuskoj i Švedskoj, koje imaju najviše problema s islamom (ili barem percepcijom islama) u Europi?

 Ne, pod pozdarije u Europi sam mislio sam sustavne probleme koje bi mogle dovesti do raspada društva, socijalnih nemira itd. na razini cijele Europe. Ti očito nisi mislio na to.

 

Što se tiče netrepljivosti prema muslimanima zbog tobožnjeg kriminala koji su proizveli, smatram da je to uglavnom motivirano generalnom netrepljivošću prema imigrantima i vrlo selektivnog gledanja. 

 

https://www.theguardian.com/education/2017/mar/05/students-staff-uk-universities-sexual-harassment-epidemic

www.theguardian.com/commentisfree/2016/nov/29/epidemic-sexual-assaults-schools-groped-pornographic-images-slags

https://en.wikipedia.org/wiki/United_Kingdom_football_sexual_abuse_scandal

https://www.theguardian.com/australia-news/2017/feb/06/4444-victims-extent-of-abuse-in-catholic-church-in-australia-revealed

 

Dosta ljudi je zgroženo govorilo i još govori o masovnim seksualnim napadima zbog primanja muslimanskih imigranata. Svi se kao suosjećaju napadnutim ženama i problemima koje su donijeli migranti, a ponašaju se kao da je sve ostalo med i mlijeko. Ovi gore linkovi govore i učestalim seksualnim zlostavljanjima u fakultetima i školama, te aferama vezanim za ckrvu i nogomente klubove. Ali stav prema tim stvarima je uglavnom shit happens i reakcije na to su par redova veličine manje u odnosu na reakcije na navodna zlostavljanja imigranata. Jedna je stvar kad netko živi u Švedskoj pa mu se dogodilo da su njegovo susjedstvo došli imigranti i susreo se nekim problemima s njima, a druga stvar je 99% ostalih koji nemaju veze sa Švedskom, ali se eto jako suosjećaju s tamo nekim Šveđaninom, a nije ih briga što se događa par km od njih. Koliko samo navijači huligani naprave godišnje štete u Europe, pa se opet ne zagovara masovna zabrana nogometnih utakmica.

 

Studije su pokazale stvarno stanje vezano za kriminal i izbjeglice, sve ostalo je stvar ljudske percepcije. 

16 godina
moderator
online
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
captain_soap_McTawish kaže...
Dosta ljudi je zgroženo govorilo i još govori o masovnim seksualnim napadima zbog primanja muslimanskih imigranata. Svi se kao suosjećaju napadnutim ženama i problemima koje su donijeli migranti, a ponašaju se kao da je sve ostalo med i mlijeko. Ovi gore linkovi govore i učestalim seksualnim zlostavljanjima u fakultetima i školama, te aferama vezanim za ckrvu i nogomente klubove. Ali stav prema tim stvarima je uglavnom shit happens i reakcije na to su par redova veličine manje u odnosu na reakcije na navodna zlostavljanja imigranata.

Krenuo si u whataboutizam. Jednim zlom ne možeš opravdavati ili relativizirati drugo.

 

captain_soap_McTawish kaže...
Jedna je stvar kad netko živi u Švedskoj pa mu se dogodilo da su njegovo susjedstvo došli imigranti i susreo se nekim problemima s njima, a druga stvar je 99% ostalih koji nemaju veze sa Švedskom, ali se eto jako suosjećaju s tamo nekim Šveđaninom, a nije ih briga što se događa par km od njih.

Ak ćeš tako gledati na stvari, zašto se uopće vodi rasprava o ičemu? Ne znam za tebe, ali meni je recimo više stalo do društvene situacije u Europi, o stanju ljudskih prava u svijetu, nego da znam rezultat zadnje odigrane tekme ili je li se sused jučer napio u krčmi.

14 godina
online
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mbaksa kaže...

 Ne opravdam zlo nikako niti idem u whataboutizam, no govorim ljudski motivi nisu zgražanje zbog zla već netrepljivost prema imigrantima, a ti me izvlačiš iz konteksta. Tvrdim da problemi koje imigranti direktno stvaraju nisu toliki da bi ih mogli smatrati nečim što mogu ugroziti društveni poredak, reakcija ljudi na njih je druga stvar. 

9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
captain_soap_McTawish kaže...
mbaksa kaže...

Tvrdim da problemi koje imigranti direktno stvaraju nisu toliki da bi ih mogli smatrati nečim što mogu ugroziti društveni poredak, reakcija ljudi na njih je druga stvar

 Ti tvrdiš nešto, a reakcija ljudi je suprotna tvojim tvrdnjama? I ti si "ljud" ili? Tvoja tvrdnja nema argumente, pogotovo jer si iznio da ljudi (većina) gledaju drugačije.

 

Uostalom, otkud ti ta ideja?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
captain_soap_McTawish kaže...
mbaksa kaže...

 Ne opravdam zlo nikako niti idem u whataboutizam, no govorim ljudski motivi nisu zgražanje zbog zla već netrepljivost prema imigrantima, a ti me izvlačiš iz konteksta. Tvrdim da problemi koje imigranti direktno stvaraju nisu toliki da bi ih mogli smatrati nečim što mogu ugroziti društveni poredak, reakcija ljudi na njih je druga stvar. 

 Društveni poredak je vrlo krhka stvar. Evropa je tisućama godina bila grozno mjesto za živjeti, velikim dijelom zbog zatucanog mindseta, koji polako popušta zadnjih 100-200 godina. I sada dolazi ekipa sa svojim srednjevjekovnim stavovima, odlučni da se ne prilagode novoj sredini i vraćaju kotač povijesti. Ne samo idejama koje propagiraju, već upravo reakcijama koje izazivaju guraju domicilno stanovništvo natrag u barbarizam.

 

Edit:

Nije potrebno da muslimani siluju sve žene ili pobiju sve karikaturiste. Dovoljno je da se žene više ne usude izaći same van, a karikaturisti crtati Muhameda i oni su pobijedili, a mi izgubili. I nisu to samo ekstremisti koji misle da je ženi mjesto u kući, a vjera zabranjena za šalu. Ekstremisti su oni koji djeluju, ali većina tako misli. A jedva i sa svojima takvima izlazimo na kraj.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.4.2017 0:34 (Visak).
14 godina
online
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...

 Ti tvrdiš nešto, a reakcija ljudi je suprotna tvojim tvrdnjama? I ti si "ljud" ili? Tvoja tvrdnja nema argumente, pogotovo jer si iznio da ljudi (većina) gledaju drugačije.

 

Uostalom, otkud ti ta ideja?

Visak kaže...

 Društveni poredak je vrlo krhka stvar. Evropa je tisućama godina bila grozno mjesto za živjeti, velikim dijelom zbog zatucanog mindseta, koji polako popušta zadnjih 100-200 godina. I sada dolazi ekipa sa svojim srednjevjekovnim stavovima, odlučni da se ne prilagode novoj sredini i vraćaju kotač povijesti. Ne samo idejama koje propagiraju, već upravo reakcijama koje izazivaju guraju domicilno stanovništvo natrag u barbarizam.

 O čemu vi pričate? Ljudi bježe u Europu zato što su njihove zemlje zbog oružanih sukoba postale nemoguće za živjeti, a ti oružani sukobi su u uglavnom rezultat zapadnog "uvođenja demokracije". Imate statistike koje govore o stopama kriminala među imigrantima pa ih pogledajte. Ljudi su jednostavno netrepljivi prema izbjeglicama i to je suština problema ovdje, a vi pokušavati njihove ultrahisterične reakcije legitimizrati nekim stvarima koje su u širem društvenom kontekstu apsolutno beznačajno. 

 

Imam osjećaj kao da sam na nekakvom desničarskom forumu. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.4.2017 0:48 (captain_soap_McTawish).
16 godina
moderator
online
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
captain_soap_McTawish kaže...
Ne opravdam zlo nikako niti idem u whataboutizam, no govorim ljudski motivi nisu zgražanje zbog zla već netrepljivost prema imigrantima, a ti me izvlačiš iz konteksta. Tvrdim da problemi koje imigranti direktno stvaraju nisu toliki da bi ih mogli smatrati nečim što mogu ugroziti društveni poredak, reakcija ljudi na njih je druga stvar. 

Pogledaj malo intervjue Tima Poola sa Šveđanima. U njima baš i nećeš vidjeti netrpeljivost prema imigrantima, nego ćeš vidjeti zabrinutost zbog povećanja napetosti u društu, povećanja kriminala, osjećaja nesigurnosti. Posebno ih pogađa to što smatraju da im vlada i mediji lažu radi očuvanja mira u zemlji, te što se njima samima guši sloboda govora - neki se boje otvoreno pričati pred kamerom o problemima s kojima se susreću vezanim uz imigrante, da se nekome ne zamjere i ne nadrapaju zbog toga. Prema svemu što sam vidio, Šveđani nikako nisu netrpeljivi prema imigrantima - prije suprotno. Samo što smatraju da se ta stvar ne radi kako treba, imigranti se ne integriraju u društvo. A Švedska nije velika zemlja i udomaćila je velik broj imigranata. Ujedno joj ekonomska aktivnost pada. Ako dođe do daljnjeg pogoršanja situacije, neće biti dobro.

 

Za Francusku je pak za očekivati da bude netrpeljiva prema islamu s obzirom da su islamistički ekstremisti napravili neke gadne svinjarije posljednjih godina. Kakav je tamo senzibilitet prema imigrantima ili muslimanima kao takvim, nemam pojma. No čini se da su napadi ekstremista dovoljni da gurnu društvo udesno ili barem da biraju ultra-desne jer im oni obećavaju da će ih zaštititi od terorizma, dočim lijevu stranu kao da nije previše briga za to - sjetimo se samo prošlogodišnje izjave Francuskog premijera da su se vremena promijenila i da će Francuska morati živjeti s terorizmom! I kako onda neće rasti popularnost ultradesničarima?

16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Drago kaže...
citate iz Biblije

 

Blessed be the Lord my strength,

which teacheth my hands to war,

and my fingers to fight.

14 godina
online
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mbaksa kaže...

Pogledaj malo intervjue Tima Poola sa Šveđanima. U njima baš i nećeš vidjeti netrpeljivost prema imigrantima, nego ćeš vidjeti zabrinutost zbog povećanja napetosti u društu, povećanja kriminala, osjećaja nesigurnosti. Posebno ih pogađa to što smatraju da im vlada i mediji lažu radi očuvanja mira u zemlji, te što se njima samima guši sloboda govora - neki se boje otvoreno pričati pred kamerom o problemima s kojima se susreću vezanim uz imigrante, da se nekome ne zamjere i ne nadrapaju zbog toga. Prema svemu što sam vidio, Šveđani nikako nisu netrpeljivi prema imigrantima - prije suprotno. Samo što smatraju da se ta stvar ne radi kako treba, imigranti se ne integriraju u društvo. A Švedska nije velika zemlja i udomaćila je velik broj imigranata. Ujedno joj ekonomska aktivnost pada. Ako dođe do daljnjeg pogoršanja situacije, neće biti dobro.

Ok, dakle postoje određeni problemi u integraciji imigranata (ne tipa da su većina kriminalci koji žele uništiti državni poredak) koji su generirali zabrinutost, napetost i podjele u javnosti. Osobno, mislim da je njihovo društvo dovoljno napredno da može dovoljno sazrijeti da se nosi s takvim stvarima kroz par generacija. Isto tako ne čini mi se da je ekonomski ugrožena niti da će biti u budućnosti. 

mbaksa kaže...

 

Za Francusku je pak za očekivati da bude netrpeljiva prema islamu s obzirom da su islamistički ekstremisti napravili neke gadne svinjarije posljednjih godina. Kakav je tamo senzibilitet prema imigrantima ili muslimanima kao takvim, nemam pojma. No čini se da su napadi ekstremista dovoljni da gurnu društvo udesno ili barem da biraju ultra-desne jer im oni obećavaju da će ih zaštititi od terorizma, dočim lijevu stranu kao da nije previše briga za to - sjetimo se samo prošlogodišnje izjave Francuskog premijera da su se vremena promijenila i da će Francuska morati živjeti s terorizmom! I kako onda neće rasti popularnost ultradesničarima?

To je rezultat djelovanja ekstremista, ne običnih ljudi i francuski premijer je jednostavno bio realan. Takve napadi se ne mogu jednostavno sprječiti i jedino tajne i obavještajne službe mogu nešto napraviti, a one rade sve što mogu. Terorizam je zaista nešto s čim ćemo morati naučiti živjeti ako želimo uopće normalno funkcionirati. 

9 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Meni ni jedni ni drugi nisu jasni; cisto da ti objasnim. Citao sam i ja svasta, crvenkapicu, ivicu i maricu, vuka i sedam kozlica...pa opet mi ne pada na pamet nekome soliti pamet niti mu reci da nema pojma o cemu prica ili da si on nesto krivo tumaci.

 

"...momci mladi puni snage poleta (hamas) udju u vjeru i žele nešto preko noći promjenuti na svjetskoj sceni kako pomoći muslimanima da ne budu žrtve i tako vide da je jedino rješenje u ratu-ubijanju  što je OK ako djeluješ protiv vojske-okupatora..."

 

Ne znam dal, ti sad tu pokusavas opravdati to sta oni rade, zapravo ne zelim ni znati(ne razumijem kakva je to vojska-okupator (npr.) koji se nalazi i moli u džamiji/crkvi pa ih treba pobiti, ljudi koji cekaju vlak u metrou i zure na posao; cisto da ne bi bilo da se ubijaju na placu svaki dan). Ja sam isto jos dosta mlad i pun snage, mjenjao bi svasta pa eto, ne pada mi na pamet da nekoga ubijem.

 

Cisto da skratim (iako bi ti rado sad napisao roman u Baksinom stilu) jer mi se cini da ces mi uskoro poceti opravdavati sve i svasta; nabijem na * i knjigu i vjeru ako zbog iste netko meni, mojoj obitelji, slucajno prolazniku na ulici ili klincu u parku, odnosno bilo kome zeli zlo.

Brain.exe has stopped working!
11 godina
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Normalno da nećeš ti djelovati jer nemaš razloga, niko te nedira, ne maltretira, niko ti neprovajuje u kuću u ponoći  i neizvodi te sa čitavom porodicom iza sna tražeći teroriste, nisi okupiran, nisi kolateralna šteta u ratu protiv terora. Jel ti misliš da ovi ljudi ovo bez razloga rade ničim izazvani nako iz objesti idu ubijati ljude naokolo, nema veze knjiga sa ovim nego strane sile koje svako nekoliko nešto dole prekomponuju i onda je normalna reakcija, i drugo ovi ljudi su vezani za vjeru više nego za neku političku organizaciju i tako se vjerovatno lakše mobilišu za otpor.

 

http://hwbot.org/signature/u135800.png
16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
DrNasty kaže...
Drago kaže...
citate iz Biblije

 

Blessed be the Lord my strength,

which teacheth my hands to war,

and my fingers to fight.

 

 

Be not Thou far from me, O Lord.

O my God, I trust in thee: let me not be ashamed, let not my enemies triumph over me.

 

Pvt. Jackson

This space for rent!
15 godina
odjavljen
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Mislim da je ova rasprava polako odriftala s originalne teme koja se ipak više koncentrira na vjeru, a manje na religiju.

Što se ekstremizma tiče, on nije toliko povezan s konkretnim religijom koliko s nedostatkom sekularnosti. Tamo gdje je religija slizana s vlašću ili drži vlast, stvari brzo izmaknu kontroli. Nije da nema primjera takvih situacija i s katolicizmom, samo je zapadno društvo prihvatilo sekularnost, pa su na sreću takve stvari ostale u prošlosti (iako mi se čini da ima ljudi koji bi to rado vratili).
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice