Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom?

poruka: 20
|
čitano: 38.257
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom?

Pozdrav svima,

 

evo imam jedno pitanjce za one koji znaju i žele pomoći.

Naime,razmišljam o kupnji radio stanice s njuškala,rabljenu do 200-tinjak kuna s kojom bi htio slušati pozive za hitnu,vatrogasce,pizza dostavu,kontrole leta i sve što se s time može.

E sad,zanima me da li je to legalno i da li mogu kupiti bilo kakvu radio stanicu do cca. 200kn,ili trebam neke posebne koje su skuplje?

Gledao sam nešto poput ovoga:

https://www.njuskalo.hr/radioamaterske-stanice/baofeng-uhf-vhf-oglas-26469775

Priznajem da se jako malo razumijem u to,pa me zanima na što trebam obratiti pažnju prilikom kupnje?

 

Lijep pozdrav.

 

14 godina
offline
Re: Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom
Jurassic Park kaže...

Pozdrav svima,

 

evo imam jedno pitanjce za one koji znaju i žele pomoći.

Naime,razmišljam o kupnji radio stanice s njuškala,rabljenu do 200-tinjak kuna s kojom bi htio slušati pozive za hitnu,vatrogasce,pizza dostavu,kontrole leta i sve što se s time može.

E sad,zanima me da li je to legalno i da li mogu kupiti bilo kakvu radio stanicu do cca. 200kn,ili trebam neke posebne koje su skuplje?

Gledao sam nešto poput ovoga:

https://www.njuskalo.hr/radioamaterske-stanice/baofeng-uhf-vhf-oglas-26469775

Priznajem da se jako malo razumijem u to,pa me zanima na što trebam obratiti pažnju prilikom kupnje?

 

Lijep pozdrav.

 

  New vigilante in town..

All truly great thoughts are conceived by walking.
11 godina
neaktivan
offline
Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom?

Pozz,

 

Ja ti ne mogu puno pomoci pri odabiru uređaja ali mogu reci sto se tiče kontrole leta,  to možeš slusati na liveatc.net. Doduše, vjerojatno ne hrvatsku kontrolu ali je uživo i besplatno, bar na PC-u, aplikacija za mobitel se plaća ali je i dalje jeftinije od handheld radija. Da ne govorim da takvi handheldovi kao tog što si ti izabrao nemaju neki bajni domet. Ako si van aerodroma, tipa nekih 20+ kilometara, nećeš čuti nešto puno na njemu. Domet za policiju i hitnu će biti još manji naravno. Ne znam kakva je sad situacija s policijom ali moguće da policija koristi enkriptirane kanale pa da ne možeš čuti te razgovore. Iskreno ne znam ni zašto bi htio, pogotovo jer ako te uhvate da prisluškuješ policiju, mogu te uhititi radi toga jer je to kazneno dijelo...

 

Ali na kraju dana, i za slušanje hitnih službi imaš aplikacije... Kupovina radija je uspredno skupa investicija, ako nisi dosad slušao te kanale, preporučam da prvo malo preko aplikacije pa vidiš jel ti se isplati kupiti radio za to, pogotovo jer takvi uređaji mogu postati vrlo skupi vrlo brzo...

 

Sretno sa svime, nadam se da će doći netko tko je malo pametniji od mene pa objasniti malo više...

14 godina
offline
Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom?

Niti ne pokušavaj nešto slično, lako otkriju ako tko prisluškuje.

Kanali su kodirani tako da bi i tu zaštitu trebalo probiti.

Bio je prije par godina slučaj u SLO da je jedan čovjek uspio probiti  kodirane policijske kanale i dobrovoljno ih više mjeseci upozoravao da zakrpaju propust.

Na kraju je popušio debelu kaznu, a mislim da i zatvor (kasnije su preinačili u uvjetnu kaznu) zbog nedopuštenog prisluškivanja iako ih je on sam upozorio na propuste.

6 godina
protjeran
offline
Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom?

Čini se da netko ima previše slobodnoga vremena i premalo kvalitetnih ideja za njegovo provođenje.

All work and no play makes Jack a dull boy.
11 godina
offline
Re: Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom
Mary Sue kaže...

Čini se da netko ima previše slobodnoga vremena i premalo kvalitetnih ideja za njegovo provođenje.

Da,troleri poput tebe nemaju boljeg posla...

6 godina
protjeran
offline
Re: Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom

Čini se da se netko uvrijedio.

Tko bi to mogao biti? Tko bi to mogao biti?
All work and no play makes Jack a dull boy.
16 godina
offline
Re: Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom
Jurassic Park kaže...

Priznajem da se jako malo razumijem u to,pa me zanima na što trebam obratiti pažnju prilikom kupnje?


 

Prvo treba obratiti pažnju da ova igračka nije ni slična onome što se koristi za sve što bi htio.

10 godina
offline
Re: Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom
Jurassic Park kaže...

Pozdrav svima,

 

evo imam jedno pitanjce za one koji znaju i žele pomoći.

Naime,razmišljam o kupnji radio stanice s njuškala,rabljenu do 200-tinjak kuna s kojom bi htio slušati pozive za hitnu,vatrogasce,pizza dostavu,kontrole leta i sve što se s time može.

...

 

 Nije legalno, spada u kazneno djelo. I ne samo policija, kontola leta, hitna(koja je ionako kodirana) već i upadanje na frekvencije HŽ-a i ostalih javnih službi.

Štoviše ne možeš uopće biti radioamater bez položenog ispita i prijavljene stanice a čak i onda možeš koristiti samo određeni raspon frekvencija. Popis frekvencija koje koriste javne službe postoji i možeš nekima i pristupiti(npr za vrijeme velikih poplava su frekvencije službe za spašavanje kod nas i u Srbiji bile dekodirane i moglo se slušati. Kasnije kad je poplava stavljena pod kontroluje ponovno frekvencija kodirana) Ako prisluškuješ bez dozvole kad te ulove dobiš poveću kaznu.

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
6 godina
protjeran
offline
Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom?

Sam naslov teme može biti povod za provođenje prekršajnog postupka.

Prije desetak godina na najvećem forumu u okolici ekipica na podforumu o znanosti je dijelila jedna drugima savjete kako smiksati određene kemikalije, eksplozivne, koje otapaju metale i sl.

Vlasnik foruma  je morao dati sve IP brojeve i policija ih je sve uhitila.

Svi su dobili solidne prekršajne kazne uz nekakve sudske uvjete...

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
11 godina
offline
Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom?

OK,hvala svima na odgovorima osim ovom trolu.

Nisam znao da je ilegalno,pogotovo zato što sam čitao prije par godina da su ljudi to radili na forum.hr

Ništa od toga onda.

PS

pošto ne želim nikom ostati dužan,pa tako ni Mary Sue,evo jedna slika kako ja tebe doživljavam,a da sam se uvrijedio-nisam,zato jer me jedino mogu uvrijediti/povrijediti osobe koje mi nešto znače u životu,a kako bi spriječio da me ubuduće trolaš stavio sam te na ''ignor list''.

Ovu temu prestajem pratiti,tako da odgovore o radiu neću pročitati s obzirom da sam dobio sve informacije koje su me zanimale.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.9.2018 20:17 (Jurassic Park).
7 godina
protjeran
offline
Re: Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom
Sta ljudina nije dovoljan cajka radio postaja, pa bi slusali i pijane cajce?

Ak vam fali blesavih razgovora, gledajte reprizu big bradera, farme i ostalog dreka.
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.9.2018 20:26 (Čitatelj).
8 godina
offline
Re: Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom
Hitna, vatrogasci, policija koriste TETRA sustav koji je kriptiran kao i GSM (tehnika je ista). Ništa od slušanja.

http://upvh.hr/wp-content/uploads/2016/05/TETRAuCZ2016v1.pdf
Ja rekoh
12 godina
offline
Re: Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom
Jurassic Park kaže...

Pozdrav svima....

 

 

Ajmo prvo vidjeti što kaže zakon:

 

Nekakvo nepisano pravilo je da dok god ne gaziš druge, odašilješ tamo gdje ne treba i ne zezaš se gdje ti nije mjesto nitko te neće dirati. 

 

Na "zanimljive" službe možeš zaboraviti. Kodirane su, nema smisla baviti se razbijanjem enkripcije. 

Imaš hrpu ostalih službi i čudesa koje možeš pratiti na VHF i UHF frekvama. 

 

Frekvencijsko područje od 118 do 138 MHz obuhvaća VHF air band. 

Zagreb Approach 120.700
Zagreb Ground 121.850
Zagreb Tower 118.300
Zagreb Radar 135.800
Zagreb Radar HR 124.850
Zagreb Radar 128.270
Operativni TL 131.650
Lucko 124.500 <-sportski avioni i sl.

 

Ono što bi ti još moglo biti zanimljivo su radioamaterske frekvencije a tu ti je i popis kanala: 


Kanal 8 145.200
Kanal 9 145.225
Kanal 10 145.250
Kanal 11 145.275
Kanal 12 145.300
Kanal 13 145.325
Kanal 14 145.350
Kanal 15 145.375
Kanal 16 145.400
Kanal 17 145.425
Kanal 18 145.450
Kanal 19 145.475
Kanal 20 145.500
Kanal 21 145.525
Kanal 22 145.550
Kanal 23 145.575
R0 145.600
R1 (Celavica) 145.620
R2 145.650
R3 145.675
R4 145.700
R5 (Kozara) 145.725
R6 (Sljeme) 145.750
R7 (Velebit) 145.775

 

 

Popi ostalih službi koje rade na VHF-u:

 

VozSluzba 146.050
Grijanje 165.480
Komunalci 166.030
Elektra 166.325
Elektra 166.425
Elektra 166.500
Komunalci 166.825
Sluzba 166.850
Tramvaj ZET 167.450
Autobusi ZET 167.500
Tram ZET Servis 167.520
Autobusi ZET 167.680
Komunalci Voda 167.700
Autoceste 167.800
Madjari 168.250
Hitna 168.375
Voice 168.380
Slovenci 168.400
Slovenci 168.620
Voice 169.000
Voice 170.730
Voice 170.820
Taxi 171.400
Taxi 171.425
Taxi 171.475
Voice 172.175
Voice 172.250
Sluzba 172.875
Voice 172.885
Voice 173.130

 

 

Između 240 i 260 MHz ima NATO satelite koji se više ne koriste. Možeš ih uloviti sa prepravljenom "ribljom kosti". 

 

Imaš i meteorološke sonde koje možeš pratiti a lansiraju se 2 puta dnevno sa Maksimira, dekodiraš kasnije signal i dobivaš real time podatke o vremenskim uvjerima. PRatiš NOAA satelite čiji signal isto možeš dekodirati i dobiti meteorološke satelitske snimke iz svemira. Iznad nas svakodnevno prolazi ISS i dosta puta odašilju na 145.800 MHz. Možeš primati njihov live freed slika (tzv. SSTV) ili slušaš astronaute kako pričaju sa drugim radioamaterima. Ukratko vrlo zanimljiv hobi sa bezbroj mogučnosti. 

 

Uzmi Baofeng i igraj se sa slušanjem, da vidiš zanima li te uopće nešto takvo. Moja preporuka ti je da se učlaniš u neki radio klub i vidiš sa iskusnijima kako i što dalje. Bilo bi super kada bi položio ispit za radioamatera, dobio svoju pozivnu oznaku i onda si zakonski legalan što se tiće korištenja i posjedovanja radio uređaja. 

 

 

Ukratko toliko, ako te još što zanima pitaj :) 

http://www.youtube.com/radiopulsfm
12 godina
neaktivan
offline
Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom?

Postoji TV kartica s ebaya za 5 dolara, RTL-SDR, to je zapravo obicna TV kartica za koju je razvijen softver da prima frekvencije od cca. 20 MHz do preko 1 GHz.
Evo video malo si premotaj tek da dobis osjecaj:

 

Isto cujes kontrolu leta, radioamatere, hep itd., ali ne mozes odgovoriti jer sluzi samo primanju signala. Program za tu karticu je predobar i imas razne modulacije (AM, FM, raw ... ), mozes snimati (iako nije pametno zbog zakona, prije par godina sam se s tim igrao, dobro bi bilo informirati se sto se smije a sto ne). Da ne kazem da se s tim prije moglo i analogne bezicne telefone prisluskivati (npr. susjedov) itd., ali takvi vise nisu u upotrebi. 

Imao sam i ja tu TV karticu, ali vjeruj da brzo dosadi cekati na nekoj frekvenciji gdje satima pa i danima nitko nista ne odasilje, npr. kontrolu leta cujes samo "five five seven zero eight.." i tak neke brojeve govore, neces cuti MAYDAY i sl. kao sto mnogi ocekuju. 

Sto se tice policije, hitne itd. oni imaju kodiran signal i nemoguce ga je dekodirati obicnom laiku i tako i mora biti po meni. Isto tako moras imati razne antene itd., vrhunac svega ti je da mozes s tom TV karticom loviti Međunarodnu svemirsku postaju kad je direktno iznad tebe, jer oni posebno odasilju jedan signal bas za radioamatere.

Na kraju, ako slucajno zelis i odasiljati, postoji nesto sto se zove CB, za to ti ne treba dozvola pa mozes s tim poceti. Mene je to dosta zanimalo neko vrijeme, ali sve je manje ljudi danas koji se s tim bave i koji su spremni ulagati u opremu kad mozes pricati s kim zelis preko neta besplatno.

PS. dosta toga kaj su ti naveli na temi je u najmanju ruku dezinformacija i ismijavanje od ljudi koji i inace pisu gluposti po forumu, tak da nemoj odustat nego informirano, pametno i odgovorno radi s tim stvarima, al da, naslov jest malo zajeban, al nadam se da nismo toliko u banani da vec za pisanje o necemu mozes naj€bati prije nego si uopce napravio

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2017.
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.10.2018 19:39 (Diplomirani pješak).
4 godine
neaktivan
offline
Re: Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom
Ovako ti stoji trenutna situacija oko toga. Baofeng radiostanice su dobre za prisluskivanje ako si negdje na brdu ili na otvorenom zbog slabe snage. Za neko ozbiljnije slusanje se treba nabaviti dobar skener, yaesu, wouxun itd... Vhf Air band su ti avioni... na 118.300 se nalazi Zagreb Tower i zanimljivo ga je slusati. Kako bi mogo slusat Vhf air band, treba ti radiostanica koja ima AM modulaciju unutra. Baofeng radia to nemaju. Treba ti raspon od 108 do 136 mhz. Ove ostale službe je moguće slušati. Policija i ZET, a i dobar dio vatrogasaca se nalazi na TETRA sustavu vec dosta godina, tako da nazalost nije moguce ih slusati, osim ako ih se hakira što se nikako ne preporučuje. Vatrogasci još imaju analogije kod sebe, DVD-jevi ih najviše koriste, no neću dati te frekvencije ovdje zbog zlouporabe. Slušanje samo po sebi i nije ilegalno, već je ilegalno ometanje tih frekvencija ili pričanje preko istih.
3 godine
neaktivan
offline
Re: Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom
Imam pitanje, novi sam i ne kužim se u to imam BAOFENG UV-5R i dali ovr frekvencije samo treba programorat u Baofeng i to je to, ili treba neka procedura
4 godine
neaktivan
offline
Re: Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom

Baofeng stanice su bezveze za programiranje i ne služe ničem. Možeš si kanale programirati i napisati ime te određene frekvencije, npr. na frekv 445.175 su ti manevristi glavnog zagrebackog kolodvora, pa si u programu na PCu napisi KOLODVOR ili nešto šta bi ti razumio. Ovak za slusanje frekv nemoras programirat. UV-5R ti ima dva načina rada, to je frekvencijiski način rada i kanalni. Ja mislim da dolazi nekoliko tvornickih programiranih kanala na VHF I UHF. Prebaci na frekv nacin rada i samo upisi frekvenciju, i automatski ju imas na rx i tx, tj da mozes primat i odasiljat. Osobno ti nebi preporucio da ju koristis u TX tj da emitiras jer je ilegalno ako nemas dozvolu od HAKOMA. Ukoliko ti trebaju profi frekvencije obrati se hakomu da ti dodijele frekv. Inace, koristi ju na 446 MHZ ako oces emitirat bez dozvole, to je PMR446 frekva i koriste ju oni djecji voki tokiji koje kupis u elipsu ili chipoteci po glupo skupim cijenama

3 godine
neaktivan
offline
Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom?

Zna li itko zašto su mi se pojavile smetnje na svim radio aparatima u kući (svi analogni, no i na tranzistoru na baterije)?

Istovremeno na svim stanicama. Traju neko vrijeme, pa prestanu, pa ponovo? 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Slušanje hitne,policije,kontrole leta s radiom

Leži mi na polici ručni Alan HP408L. To je UHF model. Mogu li time išta uhvatiti i kako na području NZG?

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.7.2022 21:05 (imbehind).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice