Intel G3258 AE

poruka: 178
|
čitano: 52.187
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Intel G3258

Zanimalo me baš kako se ponaša dotični proc s obzirom na cijenu pa odlučih izvući iz njega malo znoja. OC način je bio najjednostavniji mogući , znači vcore volt + cpu ratio up i to je to. Naravno vjerujem da bi se dalo tu jos malo čačkati, ali ovako je stabilno s urednim temperaturama a nazalost nemam previse vremena. 

Komponente su sljedece:

 

-MSI Z97 Gaming 5

-Corsair Vengeance LP 1600Mhz

-LC CC 95 Cooler

-Corsair LS 60GB

-Corsair CX430 

 

Testirao sam u Prime95 jedno 15tak minuta i čini se stabilno (znam da bi trebalo puno duze ali ok :P). Max temp je bio relativno ok s obzirom koje je hladjenje u pitanju. Medjutim sto sam zamjetio je, da temperature znaju skakati po cak 10tak stupnjeva gore dolje u sekundi.. sto nikako nije normalno, a na drugoj slici se vidi temp koji je bio netom nakon sto sam zaustavio Prime, sto isto nije normalno. 

Na kraju moj zakljucak da sam ugodno iznenadjen kako procom tako i coolerom, koji uredno uspije odraditi i ovakve poslove a kosta manje od 100kn. Naravno ljeti necemo pretjerivat ali isto tako zimi ce biti malo dodatnog igranja hehe. Proc za 500kn , nemam rijeci :)

Moj PC  
9 0 hvala 5
13 godina
offline
Intel G3258

Bas sam ga sebi uzeo neki dan da se malo igram sa OC... i ostao ugodno iznenadjen performansama. {#}

Clockao sam ga na MSI B85-G43 Gaming ploci, 4.5GHz@1.250V... sa naponom sam isao na sigurno, ali uvjeren sam da moze biti i dosta nizi... Evo CPU-Z validacija.

 

Za koji dan napravim usporedbu performansi sa i5-4570, pa okacim rezultate. Ali onako odokativno sto se gejmanja na 1080p tice (Grid 2, Trine) nema vidljive razlike.

 

Sveti PCE Forum!
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.9.2014 15:06 (anarchyST).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Intel G3258

100% stabilno na toj voltazi? Meni na 4,5Ghz nije bio stabilan skroz do 1.285 {#}

Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Intel G3258

normalno je da ti temp tako drasticno skacu u sekundi...jer on u toj istoj sekundi s 800mhz przi(radi) na 4,5ghz, sve je ok tako cpu radi, to je najnormalnije jos od davnina, samo ti to przi!{#}

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
1 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Intel G3258
Rav3n kaže...

100% stabilno na toj voltazi? Meni na 4,5Ghz nije bio stabilan skroz do 1.285 {#}

Da, 100% stabilno, u biosu je namjesteno na 1.250V ali ploca malo overvolta pa napon ode i do 1.265V... Radio sam benchmark igara na tim postavkama i nije bilo nikakvih problema.

Danas se poigram jos malo sa OC da vidim koja mu je gornja granica na ovoj ploci.

Sveti PCE Forum!
14 godina
odjavljen
offline
Intel G3258

Je li kome procesor dolazio DOA? Mrtav iz kutije? Meni se nakon par minuta rada smrzava komp, a ako se upali samo jedna jezgra onda sve radi kako treba. BSOD izbacije CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT.

Svi smo mi Mentalist.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Intel G3258

Koja je MBO u pitanju? Jesi napravio CMOS nakon sto si ga instalirao? Dosta ploca ne podrzava G3258 "out of the box", pa ako vec nisi update-aj BIOS na najnoviju verziju...

Sveti PCE Forum!
14 godina
odjavljen
offline
Re: Intel G3258
anarchyST kaže...

Koja je MBO u pitanju? Jesi napravio CMOS nakon sto si ga instalirao? Dosta ploca ne podrzava G3258 "out of the box", pa ako vec nisi update-aj BIOS na najnoviju verziju...

 

Pogledao sam na stranici od prozvođača, i podržava procesor s trenutnim biosom. Mogu probat restartat bios iako to nema neke veze, sve je ionako na defaultu.

Svi smo mi Mentalist.
13 godina
offline
Re: Intel G3258

Moguce da je i maticna neispravna... Pregledaj pinove na socketu, da nije koji pokidan... O kojem modelu se radi? Koja je verzija BIOSa gore? Jesi ranije imao koji CPU na njoj? Daj malo detalja...

 

[url=http://valid.canardpc.com/nmz54y][img]http://valid.canardpc.com/cache/banner/nmz54y-4.png[/img][/url]
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.9.2014 14:51 (anarchyST).
14 godina
odjavljen
offline
Intel G3258

Radi s jednom jezgrom, tako da sumnjam da je matična. Riječ je o gigabyte ga-h81m-s2pv, bios f7, i cpu je na listi podržanih. Pinovi su ok, sve je novo, prvi procesor. Sutra nosim proc u links pa ćemo vidjeti :)

Svi smo mi Mentalist.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Intel G3258

Evo kao sto i rekoh... napravih usporedbu G3258@4.5GHz vs i5-4570@3.6GHz... grafa je MSI GTX 770.

Moram odmah priznati da me Pentium i vise nego ugodno iznenadio, u vecini igara gotovo da i nema primjetne razlike!

Za usporedbu sam koristio igre sa Steama koje imaju built-in benchmark... 

Istovremeno sam pomocu HWiNFO64 i RTSS-a pratio zauzece CPUa i GPUa da vidim koliki je CPU bottleneck i da li ga uopce ima.

Sve sam to lipo stavio u tablicu sa min, max i avg fps-om koju mozete viditi dolje na slici...

 

G3258@4.5GHz vs i5-4570@3.6GHz G3258@4.5GHz vs i5-4570@3.6GHz
Metro: LL Metro: LL
Hitman: Absolution Hitman: Absolution
Sveti PCE Forum!!!
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.11.2014 16:20 (anarchyST).
Moj PC  
10 0 hvala 8
12 godina
protjeran
offline
Intel G3258

tx za usporedbu, jos da su oba bila na istom taktu{#}...lp

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
offline
Intel G3258

@Stjepanj

Ma mislio sam da nema potrebe... sumjam da ce ga netko kupiti da ga drzi na 3.6GHz, pa sam isao na neki max kojeg bi svaki primjerak trebao dosegniti.

 

Nadam se da sam nekom pomogao pri odabiru, jer G3258 je stvarno odlicna (jeftina) alternativa i3, i5 i AMD FX seriji, posebno u non-CPU bound igrama.

I dobra stvar je sto se moze clockati na vecini non-Z ploca.

Sveti PCE Forum!!!
Moj PC  
7 0 hvala 2
12 godina
offline
Re: Intel G3258

Evo javljam nabavio i ja g3258 oc na 4.2 drzim ga na 1.1v stabilno i pod opterecenjima rijetko dolazi do 73 C. Cim dodje do 73 automatski droppa napon i mnozitelj kako.

14 godina
odjavljen
offline
Intel G3258

Samo da javim, s procesorom je sve ok, problem je bio u wlan kartici koja ruši windowse 8.

Svi smo mi Mentalist.
 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Intel G3258

ok jel ovo jedini review u svijetu di su ljudi razocarani s g3258?{#}

http://www.pcekspert.com/clanak/intel-core-i5-4690k-pentium-g3258-test/?pg=5

lp

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Intel G3258

Vjerojatno i jedini review sa tako losim primjercima za OC...sa jednim su zaglavili na 3.9GHz a sa drugim na 4.2GHz.

Al ruku na srce, Kreso je malo zabrljao sa tom recenzijom... sve je napisano povrsno sa dosta kontradikcija u tekstu, i imam dojam da nije izgubio previse vremena testirajuci procesore.

Sveti PCE Forum!!!
16 godina
moderator
offline
Intel G3258

Koliko vidim, većina procesora su solidni overclockeri, tu i tamo se nađe ovakav. Kakav je prosjek, nekih 4,5-4,6 na zraku?

Da li je realno očekivati stabilnih 4,6 GHz uz solidne temperature (60-70 C) uz npr Raijintek Themis Evo?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Intel G3258
DrNasty kaže...

Koliko vidim, većina procesora su solidni overclockeri, tu i tamo se nađe ovakav. Kakav je prosjek, nekih 4,5-4,6 na zraku?

Da li je realno očekivati stabilnih 4,6 GHz uz solidne temperature (60-70 C) uz npr Raijintek Themis Evo?

Nepotrebno je ganjati preko 4.4GHz jer uglavnom preko toga traži dosta veći napon(brža degadacija) što vodi do većeg zagrijavanja, a razliku između 4.4GHz i 4.6GHz nema šanse da igdje osjetiš. Ja svog jednog držim na 4.2GHz samo zato jer ne traži puno napona, 1.15v, a za 4.4GHz traži već nekakvih 1.25v.. 

Meni se na 4.4GHz drži ispod 60C uz Zalman Performu, al radio sam delid pa nezz koliko je to mjerodavno. Prije delida su temp bile nekakvih 10 do 20C veće, ali i puno nestabilnije.. naravno problem je i dalje prijenos topline, jer zalman je hladan na dodir dok je proc na 60C..

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.10.2014 14:04 (Penryn).
16 godina
moderator
offline
Re: Intel G3258

Ma degradacija me ne brine, evo moj C2D već 8 god radi (OC-an je od prvog dana), trenutno je na 3,4 GHz (ljeti je na 3,2) što je 60% OC uz 1.47 V i 7h primea odvrti bez da pređe 63 C.

Ovo bi kupio čisto da se zayebavam sa OC-om (budget gaming i photoshop konfa) i nek drži 2-3 god.

13 godina
offline
Re: Intel G3258
Penryn kaže...
DrNasty kaže...

Koliko vidim, većina procesora su solidni overclockeri, tu i tamo se nađe ovakav. Kakav je prosjek, nekih 4,5-4,6 na zraku?

Da li je realno očekivati stabilnih 4,6 GHz uz solidne temperature (60-70 C) uz npr Raijintek Themis Evo?

Nepotrebno je ganjati preko 4.4GHz jer uglavnom preko toga traži dosta veći napon(brža degadacija) što vodi do većeg zagrijavanja, a razliku između 4.4GHz i 4.6GHz nema šanse da igdje osjetiš. Ja svog jednog držim na 4.2GHz samo zato jer ne traži puno napona, 1.15v, a za 4.4GHz traži već nekakvih 1.25v.. 

Meni se na 4.4GHz drži ispod 60C uz Zalman Performu, al radio sam delid pa nezz koliko je to mjerodavno. Prije delida su temp bile nekakvih 10 do 20C veće, ali i puno nestabilnije.. naravno problem je i dalje prijenos topline, jer zalman je hladan na dodir dok je proc na 60C..

Kod mene je trenuto na 4.5GHz@1.260V, pod Noctuom NH-D14, temperature ne prelaze 62-63C. Ide i na 4.8GHz@1.380 tu temp odu i do 75C.

Taj Raijintek mi se cini kao solidan hladnjak, temperatura ne bi trebala biti problem.

Sveti PCE Forum!!!
12 godina
offline
Re: Intel G3258
Penryn kaže...
DrNasty kaže...

Koliko vidim, većina procesora su solidni overclockeri, tu i tamo se nađe ovakav. Kakav je prosjek, nekih 4,5-4,6 na zraku?

Da li je realno očekivati stabilnih 4,6 GHz uz solidne temperature (60-70 C) uz npr Raijintek Themis Evo?

Nepotrebno je ganjati preko 4.4GHz jer uglavnom preko toga traži dosta veći napon(brža degadacija) što vodi do većeg zagrijavanja, a razliku između 4.4GHz i 4.6GHz nema šanse da igdje osjetiš. Ja svog jednog držim na 4.2GHz samo zato jer ne traži puno napona, 1.15v, a za 4.4GHz traži već nekakvih 1.25v.. 

Meni se na 4.4GHz drži ispod 60C uz Zalman Performu, al radio sam delid pa nezz koliko je to mjerodavno. Prije delida su temp bile nekakvih 10 do 20C veće, ali i puno nestabilnije.. naravno problem je i dalje prijenos topline, jer zalman je hladan na dodir dok je proc na 60C..

Jesi probao možda stavit hladnjak direktno na čip?

16 godina
moderator
offline
Intel G3258

Loš OC zavisi od čipa ili je samo stvar u lošem TIM-u? Da li bi deliddanje lošeg primjerka poboljšalo OC ili samo snizilo temperature?

Koje materijale treba koristiti (pasta i ljepilo)? Gledam youtube, ali ne vidim čim su izolirali one kondenzatore (ili šta su već) do jezgri, prije nego su stavili Liquid pro.

 

EDIT: Vidim na nekom .nl sajtu da utiče samo na temperature, ne i na bolji OC potencijal (mislio sam da je OC termalno ograničen lošim TIM-om, al u stvari je od čipa do čipa). I da, super glue, a može i bez ljepljenja.

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.10.2014 12:02 (DrNasty).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Intel G3258
carmack kaže...

Jesi probao možda stavit hladnjak direktno na čip?

Nisam, zato jer tako ne bih mogao dovoljno pritisnuti proc u socket a i morao bih držati kućište polegnuto.. uz to bi cooler stajao na njemu samo svojom težinom jer original šarafi za montažu imaju graničnike tako da ne bih mogao uopće stegnuti.

Samo sam skinuo IHS, očistio staru pastu i sav silikon, uvalio goli proc u socket, stavio dosta MX-4 paste na jezgru, vratio poklopac i normalno sve stegnuo s onim mehanizmom. Nije mi se dalo išta više od toga raditi, bitno mi je bilo samo da skinem sloj onog silikona tako da približim IHS jezgri a i da stavim novu pastu.

EDIT: Evo par starih slika, G3258( 1, 2, 3, 4) i E4600( 1, 2, 3)

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.10.2014 12:03 (Penryn).
16 godina
moderator
offline
Re: Intel G3258

Čim si skidao IHS, nožem/žiletom ili s nečim drugim?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Intel G3258
DrNasty kaže...

Čim si skidao IHS, nožem/žiletom ili s nečim drugim?

E4600

, a G3258
.(iako ovaj s videa ima baš slabi škripac)

Žiletom/skalpelom je jako teško jer razmak između IHSa i pločice je skoro pa nikakav, nemaš gdje ugurat oštricu, a i silikon drži poprilično jako..

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.10.2014 12:33 (Penryn).
16 godina
moderator
offline
Intel G3258 AE

Kakav je OC sad na ne-Z pločama? Mislim, znam da se moglo ali vidim da neki po forumima imaju probleme i da će navodno intel to pokrpati microcode-om, ako već nije.

Pušiona je ako je tako, treba onda paziti koji win update pa ga blokirati, pa mogu u neki drugi ubaciti...

 

Vidim da na 40€ ploči (MSI H81M-P33) ide i na 4,5 GHz što je odlično, ali opet ako Intel sere i otežava, možda je bolje naći kakvu Z87/97...

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Intel G3258 AE
DrNasty kaže...

Kakav je OC sad na ne-Z pločama? Mislim, znam da se moglo ali vidim da neki po forumima imaju probleme i da će navodno intel to pokrpati microcode-om, ako već nije.

Pušiona je ako je tako, treba onda paziti koji win update pa ga blokirati, pa mogu u neki drugi ubaciti...

 

Vidim da na 40€ ploči (MSI H81M-P33) ide i na 4,5 GHz što je odlično, ali opet ako Intel sere i otežava, možda je bolje naći kakvu Z87/97...

"Pokrpati" se ja mislim može samo sa novijom verzijom biosa(uefija), tako da najbolje ostati na starijoj verziji dok je G3258 u konfi..

Inače evo lista provjerenih ploča.

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.10.2014 11:20 (Penryn).
16 godina
moderator
offline
Re: Intel G3258 AE
Penryn kaže...

"Pokrpati" se ja mislim može samo sa novijom verzijom biosa(uefija), tako da najbolje ostati na starijoj verziji dok je G3258 u konfi..

Inače evo lista provjerenih ploča.

Da, to i ja kontam, možda ovi što spominju win update OC-aju preko onih pi.zdarija u winu pa im neki update onda ne dopušta.

Na toj listi sam i gledao 4,5Ghz ploče i ta MSI mi je zapela za oko jer je mogu nabaviti ovdje (vidim drugima ide i na manjem naponu od tih 1,3 V, vjerovatno sample drugi).

13 godina
offline
Intel G3258 AE

Da sumiram; MSI H81M-P33 u kombinaciji sa G3258 omogučit će mi, uz solidno hlađenje, igranje sa OCom? ili da gledam neku drugu matičnu ploču u tom cjenovnom razredu?

 

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice