Glazba za testiranje zvučnika

poruka: 13
|
čitano: 3.296
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Glazba za testiranje zvučnika

Vjerojatno na ovom forumu ima dosta onih koji nisu sigurni kako zvuči balansirani spektar tonova na njihovim zvučnicima pa bi bilo zanimljivo pitati audiofile: Što slušate prilikom testiranja svojih (ili posuđenih) zvučnika?

Ja, recimo, za testiranje basa volim puštati disco glazbu 70-ih i 80-ih, a evo nešto od onoga što puštam u takvim prilikama:

 

Pink Floyd - Shine On You Crazy Diamond

 

Uriah Heep - Lady in black

 

Moroder & Bellotte - I Feel Love

 

KISS - I Was Made For Lovin' You


P.S.
Zna netko koja je glazba u podlozi ovog videa; zanima me zbog akustične gitare?

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Glazba za testiranje zvučnika

Na videu je Nils Lofgren-Keith dont go

Faith is a belief based on absence of data, allowed to the weak by the powerful.
Moj PC  
0 0 hvala 1
8 godina
neaktivan
offline
Re: Glazba za testiranje zvučnika

lmutak, hvala!!!

Frajer ima pravi feeling za akustičnu, a upravo je Keith Richards rek'o kako se na akustičnoj gitari (pre)poznaju pravi znalci tog instrumenta.

 

13 godina
neaktivan
offline
Glazba za testiranje zvučnika

volim stariju mjuzu ali nikad nebi s time testirao zvucnike osim s necim tipa Pink Floyd Dark Side of The Moon (to je stvano genijalno snimljeno).

 

 

ovo recimo nije lose za testirat zvucnike:

 

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Glazba za testiranje zvučnika

Dinamika zvučnog zida često zna biti problem kod audio opreme. I zato sam posegnuo za onim primjerima, poglavito kod KISS-ovaca gdje istovremeno deru svi instrumenti. Bas tu zna zakazati pa se često govori o nekakvom prljavom ili prdekavom basu.

Čisti bas se može naći čak i kod Suzi Quatro ili Boney M., je su za njih glazbu pisali oni koji su uzeli nešto od hard-rocka i disco sounda. Čak su se i Queen prikvačili na taj val disco sounda, a čisti bas neće tek tako izaći iz audio industrije.

Slušam Led Zeppeline i kod njih mi fali ona čistoća akustične gitare, pa čak i kod Deep Purplea ne možeš naći neku kristalnu snimku, osim Soldier Of Fortune. A možda sam ih ja slušao onda kada nisam imao čime izvući njihov sound iz ploča ili CD-ova? Baš ću ih ovih dana ponovno preslušati s CD-ova koji su negdje zakopani...

 

P.S.

'The Dark Side of the Moon' je meni uvijek bio nekako tehnički album, za razliku od 'Crazy Diamonda' koji je njihov vrhunac.

Bila mi je satisfakcija kada je sam David Gilmour potvrdio moj osjećaj i stav prema glazbi. Upravo je on potvrdio kako je 'Wish You Were Here' njihov najbolji album, a to je bio najslušaniji album u mojoj (post)studentskoj sobi.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.1.2017 12:43 (Angel_003).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Glazba za testiranje zvučnika

Ma ja nisam govorio o kvaliteti albuma vec kvaliteti snimke sto su dvije razlicite stvari (iako mi je slucajno u slucaju Pink Floyda Dark side ujedno i najbolji njihov album).

Isto tako koliko god volio metal glazbu nikad necu s njome testirati (osim mozda s par iznimaka) zvucnike jer ili nije najbolje snimljeno ili ima toliko kompresije da se gubi svaka poanta.

 

Mislim, naravno sve ovisi i u koju svrhu testiras i kakve zvucnike. Ja spadam u onu skupinu di ili mi nesto (zvucnici) ostavi snazan dojam ili ne, bez nekakvih dubljih analiza tipa "prozracni visoki" itd. i nevezano koja su firma ili kolko kostaju.

a jedan posjet HiFi sajmu mi je bilo dosta da dodjem do zakljucka da je taj visoki/skupi HiFI bullshit i da mi to ne treba. dapace vise su mi se svidjele neke puno pristupacnije kombinacije.

da ne govorim da je tretman sobe jednako vazan kao i izbor zvucnika, i to u tolkoj mjeri da bi u nekom danas tipicnom dnevnom boravku radije imao yamahin reciever sa onom tehnologijom korekcije zvuka s obzirom na prostoriju (mikrofon koji analizira pomocu frekvencija sobu) nego neki high end HIFI sistem.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.1.2017 13:18 (brada09).
14 godina
offline
Glazba za testiranje zvučnika

koja je svrha testiranja hi-fi opreme ?ja osobno ne testiram liniju nego volim uživati u glazbi ako mi je bas prisutan srednji ne krešte a visoki ne paraju uši ja sam zadovoljan,a tko želi testirati liniju na pravoj glazbi a ne na audiofilskom smeću neka sluša albume queena iz 80-ih godina a mogu i proći RHCP,dire straits,pink floyd,deep purple itd......

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.1.2017 13:35 (blackalbum).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Glazba za testiranje zvučnika
Angel_003 kaže...

lmutak, hvala!!!

Frajer ima pravi feeling za akustičnu, a upravo je Keith Richards rek'o kako se na akustičnoj gitari (pre)poznaju pravi znalci tog instrumenta.

 

 evo i ja sam malo osluhnuo sistem sa upravo tom pjesmom 

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
12 godina
neaktivan
offline
Glazba za testiranje zvučnika

Kad je gitara u pitanju, dobro je poslušati studijske izvedbe Tommy Emmanuel-a jer čovjek je, pa - prosudite sami 

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Glazba za testiranje zvučnika

Ovo ja koristim:

 

Allan Taylor - Colour to the moon

Pink Floyd - Money i Have a Cigar

AC/DC - Highway to Hell

 

i onda još par koje često slušam, usporedbe radi

Led Zep - Rock'n'Roll              

The Who - Won't get fooled again    

Queen - Fat bottomed girls

ZZ Top - La Grange

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Glazba za testiranje zvučnika

Možda smo se malo udaljili od teme, ali je svakako poučno čitati sve komentare i slijediti upute.
Tommy Emmanuel je, svakako, odličan gitarist. Ali ga njegovo tehniciranje odvlači od onoga što je mislio Keith Richards - akustična gitara traži feeling. A Emmanuel forsira tehniku, koja je svakako zavidna.

 

Chutac je napravio zanimljiv popis, no mene to vuče na slijedeći komentar. Naime, za testiranje zvučne opreme valja se voditi spoznajom kako zvuči određeni instrument i kakvu zvučnu sliku ostavlja suzvučje, odnosno harmonija od tonova tih instrumenata. Nećemo govoriti o melodijama i favoriziranje ovog ili onog glazbenog izričaja. Želim čuti na svojim zvučnicima što približniju sliku onoga što su glazbenici ostavili u studijima prilikom snimanja. Zato je teško testirati zvučnike uz distorziju, pa makar ona bila forsirana, tj. kreativna - k'o što to čine gitaristi. Ja nisam niti 5% siguran koju je od mali milijun pedala priključio ovaj ili onaj gitarist, a kamo li da sam 99% siguran.
Dok, recimo, mogu biti siguran - makar 75% - kako zvuči akustična gitara, bubnjevi, bas i neke vrste syntha. I tu onda mogu donijet (svoj i za sebe) sud: kakvu sliku mi daje ta i ta oprema?
Možda neopravdano preskačemo suzvučje simfonijskog orkestra, ali to je ipak nešto drugo. Ili možda i nije?

 

Bit ću odmah jasan. Hi-Fi oprema mi nije uvjet pri testiranju zvučnika jer onu tzv. "toplinu", "prozračnost" i "dubinu" zvuka iz tih sustava u biti daju sama pojačala i equalizeri te znaju obojiti zvučnu sliku više nego neka izobličenja ili "jeftina oprema". Znači, cilj je dobiti što vjerniji zvuk onome koji je snimljen, a ne vjeran onome što je meni "ugodno", odnosno onome što me obara ili čime se mogu preseravati (isprika).

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.1.2017 15:59 (Angel_003).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Glazba za testiranje zvučnika
Angel_003 kaže...

Možda smo se malo udaljili od teme, ali je svakako poučno čitati sve komentare i slijediti upute.
Tommy Emmanuel je, svakako, odličan gitarist. Ali ga njegovo tehniciranje odvlači od onoga što je mislio Keith Richards - akustična gitara traži feeling. A Emmanuel forsira tehniku, koja je svakako zavidna.

 

Chutac je napravio zanimljiv popis, no mene to vuče na slijedeći komentar. Naime, za testiranje zvučne opreme valja se voditi spoznajom kako zvuči određeni instrument i kakvu zvučnu sliku ostavlja suzvučje, odnosno harmonija od tonova tih instrumenata. Nećemo govoriti o melodijama i favoriziranje ovog ili onog glazbenog izričaja. Želim čuti na svojim zvučnicima što približniju sliku onoga što su glazbenici ostavili u studijima prilikom snimanja. Zato je teško testirati zvučnike uz distorziju, pa makar ona bila forsirana, tj. kreativna - k'o što to čine gitaristi. Ja nisam niti 5% siguran koju je od mali milijun pedala priključio ovaj ili onaj gitarist, a kamo li da sam 99% siguran.
Dok, recimo, mogu biti siguran - makar 75% - kako zvuči akustična gitara, bubnjevi, bas i neke vrste syntha. I tu onda mogu donijet (svoj i za sebe) sud: kakvu sliku mi daje ta i ta oprema?
Možda neopravdano preskačemo suzvučje simfonijskog orkestra, ali to je ipak nešto drugo. Ili možda i nije?

 

Bit ću odmah jasan. Hi-Fi oprema mi nije uvjet pri testiranju zvučnika jer onu tzv. "toplinu", "prozračnost" i "dubinu" zvuka iz tih sustava u biti daju sama pojačala i equalizeri te znaju obojiti zvučnu sliku više nego neka izobličenja ili "jeftina oprema". Znači, cilj je dobiti što vjerniji zvuk onome koji je snimljen, a ne vjeran onome što je meni "ugodno", odnosno onome što me obara ili čime se mogu preseravati (isprika).

 

 

 

pa u tom slucaju vjerojatno zelis ko i ja aktivne monitore. samo oprez ako je snimka losa onda ce to na monitorima i zvucat jako lose, znaci nema uljepsavanja.

 

moj ti je savjet odi u audio pro i kazes im da htio usporediti par monitora i pomocu sklopke A B C D si saltas zvucnike. bolje usporedbe od tog nema.

tako sam ja izabrao svoje.

odmah i da kazem ako imas love za Adam AX seriju tesko da ces fulati. ako si ogranicen na entry level onda svakako preporucujem Tannoy Reveal seriju.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Glazba za testiranje zvučnika
brada09 kaže...

 

pa u tom slucaju vjerojatno zelis ko i ja aktivne monitore. samo oprez ako je snimka losa onda ce to na monitorima i zvucat jako lose, znaci nema uljepsavanja.

 

moj ti je savjet odi u audio pro i kazes im da htio usporediti par monitora i pomocu sklopke A B C D si saltas zvucnike. bolje usporedbe od tog nema.

tako sam ja izabrao svoje.

odmah i da kazem ako imas love za Adam AX seriju tesko da ces fulati. ako si ogranicen na entry level onda svakako preporucujem Tannoy Reveal seriju.

Trenutno što imam - zadovoljan sam s time.

A daleko sam ja od civilizacije da bi mogao posjećivati mjesta gdje se može čuti svega i svačega. ;)

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice