Izbor dobre podloge za miša izdvojena tema

poruka: 628
|
čitano: 190.281
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Izbor dobre podloge za miša

Dobio sam žuti karton bez poštenog razloga. Kao osvetu moderatoru koji mi ga je dao odlučio sam otvoriti ovu temu.

Rijetko tko zna odabrati dobru podlogu, mnogi su čak i uvjereni da im podloge ne trebaju. Pa krenimo.

 

Razlozi za kupnju dobre podloge:

- dobro praćenje pokreta miša -> senzorovo dobro očitanje podloge

- ergonomija -> udobna podloga sprjećava oštećenja ruke i pojavu simptoma inflamacije (ili sindroma) karpalnog tunela

- estetika -> dobra podloga uklapa se uz ostatak periferije, ukrašava plohu na kojoj se nalazi

- očuvanje površine po kojoj se koristi miš -> nožice miša korištenjem mogu oštetiti površinu stola, oštetiti lak i slično

- prestiž -> s dobrom podlogom više si "fora" nego netko s lošom ili bez podloge

- dugotrajniji ugodan rad za računalom -> vezano uz ergonomiju; pomaže smanjenju umora ruke

- povećanje glatkoće ili hrapavosti površine -> neki preferiraju glatko klizanje miša po polohi (što im hrpava stol ne omogućuje),

drugi pak vole veći osjećaj kontrole (što im gladak stol ne omogućuje).

- ispravljanje nepravilnosti plohe -> prekrivanje oštećenja npr stola, ispravljanje neravnih dijelova stola i slično

- produženje vijeka nožica miša -> manja frikcija/trenje a time i manje trošenje nožica miša

- ...

 

Materijali podloga (prednosti i mane):

Platno, tkanina (i slična sintetika) -> podloge srednje glatkoće i hrapave podloge; uglavnom udobnije nego od ostalih materijala; trajnost par godina; "privlačenje" prašine i nečistoća; lako spremanje i nošenje; nečujno klizanje miša.

Plastika (PVC) -> uglavnom glatke i srednje glatke podloge; tvrde i neudobne; trajnost veća nego kod podloga s tkaninom; jednostavno održavanje (brisanje i pranje); čujno kretanje miša po podlozi; nesavitljive i lomljive.

Aluminij i slični metali -> od glatkih do hrapavih površina (ovisno o obradi); tvrde i neudobne; vrlo dugotrajne; jednostavno održavanje (brisanje i pranje); izrazito čujno kretanje miša po podlozi (šlajfanje); nesavitljive; "žderu" nožice miša.

Drvo -> jako slabo korištene; srednje glatkoće (ako lakirane onda jako glatke); tvrde i neudobne; održavanje kao za namještaj; slabo rasprostranjene; čujno kretanje miša...

Staklo -> najgori materijal za podlogu; uglavnom glatke, malo senzora se dobro snalazi na staklu; česti problemi praćenja; osjetljive i teške za održavati; poneki modeli jako lomljivi.

Guma -> uglavnom jeftine podloge (npr promotivne); loše praćenje senzora; teško kretanje miša po podlozi iako nisu hrapave; često promotivno oslikane.

 

Uloga debljine podloge:

Podloge od tkanine (platna i sintetike) -> deblja bolje pokriva neravnina plohe na kojoj se koristi; deblja je udobnija za uporabu i uglavnom trajnija. Debljinom se kreću od 2mm do 6mm.

Plastične, aluminijske -> debljina smanjuje savitljivost/elastičnost i povećava težinu podloge. Ne igra značajnu ulogu.

Drvene -> često debele što ih čini vrlo nepraktičnima.

Gumene -> vrijedi što i za podloge od tkanine.

 

Dimenzije podloga:

Male -> npr 25x20 cm - uglavnom za kraću uporabu; jeftinije; pogodne za uporabu s visokom osjetljivošću (jer je mala ploha), dobre kao rezervne podloge ili uz prijenosno računalo.

Srednje -> npr 32x27 cm - odgovarajuće za večinu korisnika; dobre kao primarne podloge; uglavnom prihvatljiva cijena.

Veće -> npr 45x35 cm - za korisnike koji pokretima miša prelaze velike plohe (npr igranje na low senistivity il is miševima s malo dpi); uglavnom skuplje.

 

Koja je poanta gumirane jedne strane podloge?

Gumirana jedna strana sprječava klizanje podloge po plohi/stolu, osigurava prijanjanje podloge. Podloga koja se pomiče pod korisnikovom rukom tokom uporabe miša nije dobra podloga.

 

Koji su korisni "dodatci" podlogama a koji beskorisni? Postoji li nešto štetno?

- Raznorazni držači podloge na mjestu -> sve rjeđe se susreću, znaju smetati mišu ili ruci.

- naslon za ruku s gelom -> izrazito opasno u smislu ruka naliježe na taj dio čime se povećava pritisak na karpalni tunel - izaziva umor i crvenilo te bol.

- produžetak kao naslon za podlakticu -> npr na podlozi XFX Warpad - uveliko poboljšava udobnost podloge i smanjuej otpor na ruku te sprećava nalijeganje dijela ruke na rub stola.

 

Koje su trenutne preporuke podloga?

Tkanina/sintetika/platno: Cooler Master Storm Speed RX, SteelSeries QCK Heavy, XFX WarPad

Plastika: SteelSeries 4HD/9HD, CM Storm HS-M Weapon of Choice M4 SSK

 

Mora li podloga biti skupa da bi bila dobra?

Nije nužno. A i skupih ima relativno loših.

 

Kakvim senzorima najbolje odgovaraju kakve podloge?

Optički -> najbolje odgovaraju tkanine (platno, sintetika), nešto lošije plastika a drvo, metal i staklo nisu preporučeni.

Laserski -> najbolje odgovara plastika i aluminij, nešto malo manje tkanine.

Kugličnim miševima najbolje odgovaraju podloge od gume, ali kuglični miševi se valjda više ne koriste.

 

Pogledajte samo sljedeću sliku, čisti primjer korištenja loše podloge...

 

Pogodite kako treba izgledati na dobroj podlozi... Pogodite kako treba izgledati na dobroj podlozi...
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.9.2012 0:32 (191x7).
Moj PC  
28 0 hvala 25
12 godina
protjeran
offline
Izbor dobre podloge za miša

probao sam 20 podloga i na kraju sam se odusevio kad sam probao Razerovu Goliathus Control (jako hrapava tj s rupama) nevideno dobro..svaka preporuka

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.9.2012 22:57 (Stjepanj).
Moj PC  
6 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Izbor dobre podloge za miša

Moja preporuka svima je QcK+. Za ok cijenu od 100kn dobije se podloga gigantskih dimenzija i iznimno kvalitete izrade. Na njoj mi je dosad svaki mis radio k'o sat.

 

Ako se ova ikad unisti kupujem jos jednu ovakvu.

clock2much
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Izbor dobre podloge za miša

Razer Goliathus su ok, no korisnici se žale da se jako brzo raspadnu (pogotovo novije serije) tj unište. Na 1 zadovoljnog korisnika dođu 1-2 nezadovoljna.

 

SteelSeries QCK+ i QCk nisma preporučio iako su dobre za miša jer po mom mišljenju nisu dobre za ruku. Tanke su, debljina samo 2mm.

QCK Mass i QCK Heavy su pak jako dobre i debele 6mm. Za miša nema razlike QCK (2mm) i QCK mass (6mm) ali za zdravlje ruke itekako ima.

Povoljni CD-keyevi: http://www.cjs-cdkeys.com/affiliate/idevaffiliate.php?id=250
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Izbor dobre podloge za miša

Sve to stoji ali da ce ti za (ne)dobivanje sindroma karpalnog tunela odluciti ta 4mm, cisto sumnjam.

clock2much
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Izbor dobre podloge za miša
mate960 kaže...

Sve to stoji ali da ce ti za (ne)dobivanje sindroma karpalnog tunela odluciti ta 4mm, cisto sumnjam.

Pa... više nemam ni bolova u zapešću ni crvenila koliko god koristio miša. Više ne naliježe ruka na tvrdo. A na kompu sam više sad nego ikad.

Povoljni CD-keyevi: http://www.cjs-cdkeys.com/affiliate/idevaffiliate.php?id=250
12 godina
protjeran
offline
Izbor dobre podloge za miša

predzadnja podloga mi je bila Cyber Snipa (ista kao razer goliathus speed )nekoliko godina sam je koristio i bio jako zadovoljan dok nisam kod frenda probao goliathus control i zaljubio se{#}   evo review za cybera!

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.9.2012 1:11 (Stjepanj).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Izbor dobre podloge za miša

moja podloga je list papira A4 na kojoj je dio skripte iz fizike1, dobro sluzi...

onaj koji jesam
Moj PC  
5 5 hvala 1
16 godina
offline
Re: Izbor dobre podloge za miša
Stjepanj kaže...

probao sam 20 podloga i na kraju sam se odusevio kad sam probao Razerovu Goliathus Control (jako hrapava tj s rupama) nevideno dobro..svaka preporuka

Takoder korisnik Goliathus Control podloge.

Mislim da je u upotrebi preko 4 godine. Malo je pohabana po rubovima, ali ne smeta.

Jedino mi je zao sto nisam kupio jos jednu vecih dimenzija {#}

Cypher: Ignorance is bliss.
12 godina
offline
Izbor dobre podloge za miša

Takodjer Razer Goliathus Control. Ona najveca.

Godinu dana, jos je kao nova, vidjet cu kasnije :)

Battlefield 3: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.9.2012 9:30 (CyberDemonVZ).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Izbor dobre podloge za miša
shimeface kaže...

moja podloga je list papira A4 na kojoj je dio skripte iz fizike1, dobro sluzi...

Napravi onaj test u paintu pa nam dokaži da je tako. U protivnom ti nitko ne vjeruje da je dobra.

Povoljni CD-keyevi: http://www.cjs-cdkeys.com/affiliate/idevaffiliate.php?id=250
11 godina
offline
Izbor dobre podloge za miša

Roccat Taito mi se čini odlična podloga, a nije preskupa.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Izbor dobre podloge za miša
peterstern9 kaže...

Roccat Taito mi se čini odlična podloga, a nije preskupa.

Dobra je. Pogotovo deblji model (ima ih od 3mm i 5mm debljine).

 

Dobio sticky a ni skužio nisam. :)

Povoljni CD-keyevi: http://www.cjs-cdkeys.com/affiliate/idevaffiliate.php?id=250
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.9.2012 15:13 (191x7).
13 godina
protjeran
offline
Izbor dobre podloge za miša
Autoru teme, nemoj se ljutiti ali raditi tu neke 'pompe' glede podloga je smiješno (barem za mene)...


Kupujte podloge uvijek koje su best-buy, prije godinu dana ili kad već sam kupio Roccat Taito za 100kn i bila najveća od konkurencije, sumnjam da bi osjetio razliku s Razer podlogama (samo po novčaniku :) ) napominjem da sam casual igrač...


Nego, koji je najbolji način čiščenja podloge?

Moj PC  
2 2 hvala 0
13 godina
offline
Izbor dobre podloge za miša

Razer ima najjace podloge i to uvjerljivo imam 5 frendova koji ce to potvrdit(likovi igraju crossfire za hrvatsku reprezentaciju, tako da sigurno imaju vrhunski opremu), sto se tice steelseriesa frend je kupio i jednaka je kao moja gigatechova koju sam platio 13kn, samo sto je steelseries mozda 1-2 mm tanji...

League of Legends EUW username: pomijac
 
0 3 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Izbor dobre podloge za miša

ja koristim roccat sense glacier blue
meni odlicna podloda, imao sam i razer control koju sam dobio sa misem ali ju nekoristim jer je prehrapava i mis mi zapinje po njoj, umaram ruku tako
po ovoj roccat mis klizi ko po ledu (razer abyssus)
igram samo fps igre tak oda mi savrseno lezi

I jedno pitanje: dali smijem podlogu oprati u masini recimo, jer se malo uprljala na jendom mjestu od drzanja ruke, stara je godinu dana

LooooooL
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.9.2012 19:40 (MARKOcVp).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Izbor dobre podloge za miša
MARKOcVp kaže...



I jedno pitanje: dali smijem podlogu oprati u masini recimo, jer se malo uprljala na jendom mjestu od drzanja ruke, stara je godinu dana

mislim da ce je toplina unistiti u vesmasini, ali ja sam svoju cyber snipa (kakti razer goliathus speed:) prao 10 puta s spuzvicom i deterzentom i susio je  vani na zraku i nikad nista cista kao suza, znaci tople vode,deterdenta nekog i trljas po povrsini i to je to{#}

16 godina
offline
Izbor dobre podloge za miša

Ja sam moje prao u kadi sapunicom i ispirao tušem, metoda radi.

Samo neke podloge to ne podnesu najbolje, rastvori se ljepilo. Svaka je drugačija.

Povoljni CD-keyevi: http://www.cjs-cdkeys.com/affiliate/idevaffiliate.php?id=250
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Izbor dobre podloge za miša
Stjepanj kaže...

mislim da ce je toplina unistiti u vesmasini, ali ja sam svoju cyber snipa (kakti razer goliathus speed:) prao 10 puta s spuzvicom i deterzentom i susio je  vani na zraku i nikad nista cista kao suza, znaci tople vode,deterdenta nekog i trljas po povrsini i to je to{#}

Takoder svoju QcK+ perem redovito sa deterdzentom i spuzvicom, nikakvih problema.

clock2much
13 godina
neaktivan
offline
Izbor dobre podloge za miša

roccat sota u kombinaciji sa CM inferno meni za sad najbolj, a imao sam od podloga jos roc. sense, taito, razer goliatus speed i vespulu, igram FPS (ugl. bf3)

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Izbor dobre podloge za miša

Može preporuka neke podloge za oko stotinjak kuna, po mogućnosti što kvalitetnija.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Izbor dobre podloge za miša
ReaperXx kaže...

Može preporuka neke podloge za oko stotinjak kuna, po mogućnosti što kvalitetnija.

Cooler Master Storm Speed RX Medium ili Large (ovisno koej dimenzije ti trebaju):

http://www.nabava.net/trazilica.php?tp=0&q=storm+rx

Povoljni CD-keyevi: http://www.cjs-cdkeys.com/affiliate/idevaffiliate.php?id=250
11 godina
neaktivan
offline
Re: Izbor dobre podloge za miša
191x7 kaže...
ReaperXx kaže...

Može preporuka neke podloge za oko stotinjak kuna, po mogućnosti što kvalitetnija.

Cooler Master Storm Speed RX Medium ili Large (ovisno koej dimenzije ti trebaju):

http://www.nabava.net/trazilica.php?tp=0&q=storm+rx

Može neka podloga iz ADM-a jer kompletni PC,miš i monitor naručujem tamo pa bi i podlogu također.

16 godina
offline
Re: Izbor dobre podloge za miša
ReaperXx kaže...

Može neka podloga iz ADM-a jer kompletni PC,miš i monitor naručujem tamo pa bi i podlogu također.

ADM ima očajnu ponudu podloga. Možda SpeedLink Repute?

Povoljni CD-keyevi: http://www.cjs-cdkeys.com/affiliate/idevaffiliate.php?id=250
11 godina
neaktivan
offline
Re: Izbor dobre podloge za miša
191x7 kaže...
ReaperXx kaže...

Može neka podloga iz ADM-a jer kompletni PC,miš i monitor naručujem tamo pa bi i podlogu također.

ADM ima očajnu ponudu podloga. Možda SpeedLink Repute?

Ne razumijem se u podloge i ne treba mi neka specijalna podloga,samo da je imam eto.

Nije mi bitno kakva je samo da služi svrsi i da je iz ADM-a :)

13 godina
offline
Izbor dobre podloge za miša

steelseries QCK (mini u mom slučaju zbog stola) - preporuka!


Nije predebela, guma ju drži dobro "zalipljenu" za stol, u kombinaciji s Firegliderom/Darkgliderom radi super.

Samsung Galaxy SII (GT-I9100) @ Salman v4.2 + Siyah 4.1.5 + CWM 6.0.1.2
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Izbor dobre podloge za miša

Dal zna netko gdje bi u centru (Zagreba) mogo kupiti SteelSeries QCK mini? Malo je hitno, a želio bi ju vidjeti prvo uživo. Sorry za blagi offtopic

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Izbor dobre podloge za miša

mislim da ih imas u linksu...i tam si to sve ljepo pogledas "live":)

11 godina
neaktivan
offline
Izbor dobre podloge za miša

Pozdrav,treabo bih neku podlogu za sharkoon darkglider...mislio sam ovu ...igram cod 4 ,battlefield 3 ...itd takve igrice

<3Ako sam ti pomogao stisni HVALA <3, Madridista para siempre!
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Izbor dobre podloge za miša
Ficho28 kaže...

Pozdrav,treabo bih neku podlogu za sharkoon darkglider...mislio sam ovu ...igram cod 4 ,battlefield 3 ...itd takve igrice

Ne uzimaj tum katastrofa je. Za te novce definitivno ova:

http://www.links.hr/?naziv=podloga-za-mis-coolermaster-storm-speed-rx-sgs-4030-klmm1-large-crna&option=artikl&id_kategorija=1018&id_artikl=101.800.216

ili ova: http://www.links.hr/?naziv=podloga-za-mis-xfx-warpad-edgeless-crna&option=artikl&id_kategorija=1018&id_artikl=101.800.194

Povoljni CD-keyevi: http://www.cjs-cdkeys.com/affiliate/idevaffiliate.php?id=250
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice