Koji adapter kupiti za graficku?

poruka: 11
|
čitano: 3.196
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Koji adapter kupiti za graficku?

Ovako, imam graficku karticu gtx 680 od asusa, onaj blower style cooler.

od video izlaza, nude se:

display port - zauzet sa adapterom na hdmi u kojeg je ustekana televizija

hdmi - zauzet sa glavnim monitorom

dvi-d - slobodan za sad

dvi-i - slobodan za sad

 

imam jedan stariji monitor samo sa vga konektorom, te se pitam, da li da uzmem vga na dvi-i ili vga na dvi-d.

u teoriji vga i dvi-i su analogni, dok je dvi-d uz ove ostale zauzete digitalni.

uzmem li vga na dvi-d to nebi trebalo raditi osim ako nije neki aktivni konverter digitalnog na analogni signal, mada neki kazu da im radi i bez tog sto me buni...

pa se onda pitam, da li da uzmem na primjer, vga na dvi-i analogno na analogno, ali sam onda negdje procitao kako graficka samo digitalnu sliku baca na na sta sam ostao o_O

 

ukratko, bi li mi ovaj adapter radio: https://www.ebay.com/itm/New-DVI-I-Male-Analog-24-5-To-VGA-Female-15-pin-Connector-Adapter-Dual-Link/172497856186?hash=item2829ac66ba:g:CNkAAOSw5cNYhe6r

pa da imam digitalni signal na monitoru i televiziji, a analogni na pomocnom monitoru

 

 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Koji adapter kupiti za graficku?

ne znam

Moj PC  
0 1 hvala 1
16 godina
offline
Re: Koji adapter kupiti za graficku?
Gorstak79 kaže...

ne znam

 a koji vrag se onda javljaš?

 

 

 

@ZThunders - ako ti je jedan izlaz DVI-I kako si naveo, onda bi ti taj adapter trebao funkcionirati

7 godina
neaktivan
offline
Re: Koji adapter kupiti za graficku?

evo narucio sam pa i ako ne bude radilo, radi jednog dolara necu propast

6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji adapter kupiti za graficku?
ZThunders kaže...

evo narucio sam pa i ako ne bude radilo, radi jednog dolara necu propast

 Raditi će :) DVI-I prenosi analogni signal i taj adapter samo pre spaja pinove , nema šanse da ne radi

15 godina
offline
Re: Koji adapter kupiti za graficku?
ZThunders kaže...

--

u teoriji vga i dvi-i su analogni, dok je dvi-d uz ove ostale zauzete digitalni.

--

 -ne/da..

DVI i podstandardi, DVI-I je analog+digital, D je samo digital, postoji kao standard i A analogni, ali u praksi nepostojeći (tad je odmah tvrornički VGA konektor). Adapter na VGA može samo ako postoji odgovarajući signal, analogni. Tako da izbora nema, tj mora raditi na dvi-i.

sve ostale kombinacije mora biti konverter (aktivna elektonika koja pretvara jedan signal u drugi), dio je i adpater, ali to je samo fizički različiti konektor. Često su zbrčkani (trgovci i proizvođači ne označuju dosljedno) sve u grupi adaptera.

 

ne mora svaki adapter raditi, jer DVI standard u vrijeme kad se to počelo koristiti na PCju, analogni dio (pin) se razlikovao kod ATI-nVidia.. zbog audia koji nije dio dvi standarda (kao da netko iskoristi scart ili mrežni kabel za nešto treće samo zato jer postoje slobodni pinovi..). Da nema tog, stvar bi bila banalno-jednostavna. To se odnosi na VGA kartice od prije desetljeća AGP generaciju, novije su 99% identične i radi.

 

sam adapter vga i npr dvi-d je nemoguće spojiti/pogriješiti.. jer nema utore za pin i ne može se spojiti (manji dio 'križni).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: Koji adapter kupiti za graficku?

hvala na informacijama, nek sam i to naucio :D

6 godina
protjeran
offline
Re: Koji adapter kupiti za graficku?
ZThunders kaže...

hvala na informacijama, nek sam i to naucio :D

 

svaka cast, meni i dalje nije jasno...

15 godina
offline
Re: Koji adapter kupiti za graficku?

-internet zna sve.. za takve stvari je wiki OK.

-sve je navedeno, pregledno + slika i text u specifikaciji.. navedeno: passive DVI-to-VGA adapter.

pasivni, je samo adapter, aktivni bi bio konverter/dodatna elektronika dok je sam adapter samo drugi oblik-konektor (neovisno o signalu, važno je samo dovoljan broj žica-pinova.. mreža, scart, vga.. svejedno).

-ne postoji pasivni vga-to-dvi.

-dvi-d je samo digital, nema analogne pinove, ne može ga se spojiti na vga adapter..

-adapter npr DVI-to-HDMI je normalan (pasivni) adapter i može raditi na oba, jer nema konverzije signala, jer je samo razlika u obliku konektora, kao i DP.

-iz istog razloga, ne postoji HDMI-to-VGA adpater, mora biti aktivni-konverter, jer HDMI je kao DP isključivo digitalni signal, nema analogni dio.

-aktivni adapteri (konverteri) nisu dvosmjerni. Isključivo za navedenu konverzaciju-smjer. (da je samo adapter/konektor, tad bi žicama bio svejedno koji je smjer..)

 

-u stara vremena, dodatno zakomplicirano, ati-nvidia, ati je gurnuo zvuk kroz vga/pci.. dok je nvidia imala dodatni audio pass kabel kao npr za cd-audio, kao i adapteri koji su dolazili uz te vga i nisu radili na drugoj kombinaciji. To je bilo do cca 2000.te.. tek kao objašnjenje ako nađete neki stari adapter, ako ne radi.. jer vga/dvi nije ni predviđao audio u standardu nego je to dodano, naravno svatko je gurao svoje.. kod npr hdmi tog problema nema, spojiš, radi, neovisno koji brand-vga kao i sve novije dvi kartice..

 

-nekog možda čudi kako to radi.. da, nije dovoljno spojiti adapter.. nego to zapravo radi sama VGA-kartica, driver. Ona interno može prespajati-slati signal kako želi, kao router.. npr kao refresh monitora. Plug&Play, DC standard za prepoznavanje monitora (monitor kartici javi mu rezoluciju/refresh). Ako iz nekog razloga monitor/tv (ekran) ne pošalje signal, npr ground/masa.. tad izlaz može biti disebliran ili drugačije-nekompatibilan.. to radi automatika/iniciajlizacija kod paljenja, ali obe strane to moraju odgovarajuće poslati. TV može biti problem ako nije spojen u tom trenutku (kabel) ili ako nije na nekom-odgovarajućem 'programu'.. npr AV ili VGA (odabrano na tv-meniju..), tad je potrebno prvo tv prebaciti-upaliti.. itd. A zato je problem s raznim addapterima koji mogu biti i pogrešnog smjera ili neispravni (to je jeftikaner roba, netestirano, dio škarta koji se jednostavno reklamira-zamjeni.. ali dok ne znamo da je neispravno, .. a nemamo drugi pri ruci, tad obično juzer krene 'popravljati' ono što nije pokvareno i napravi svašta..).

-u drugom slučaju, potrebno je 'samo' počačkati postavke drivera, npr CCC (ovisi kako koja generacija) je relativno skirveno, mada je lako kad se jednom 'skuži'.. nema meni za podešavanje npr primarnog-sekundarnog monitora, nego ga se mišem prevuče.. ili desni klik za postavke tog ekrana. Ako juzer samo traži postavke, možda jednostavno ne vidi kako podesiti. Drugi put je lako.

-ovisno o generaciji, firmvareu (BIOS VGA), to može biti trajna postavka, tj defaultni redosljed video izlaza za inicijalizaciju (npr, vga, dvi, hdmi..) može biti trajno promjenjen, kao i postavke. To ovisi o samoj kartici. Tad se može desiti problem kod promjene monitora, dodavanja drugog, .. jednostavno šalje se slika na primarni, ne na sekundarni (sad može na 2-3-4 izlaza, pa i više ali i to porizvođač umjetno ograniči po kategoriji kartice-cijeni). Postoje parovi koji rade ili ne rade istovremeno. To treba provjeriti za svaki brand, npr dvi-d i hdmi možda rade istovremeno, možda ne (jedan ili drugi) i to umjetno ograničenje u top modelu možda ne postoji pa podržava npr 6 ekrana istovremeno...

 

+ ne miješati naziv VGA-kartica, VGA-konektor i VGA signal. Sve to je VGA čak možemo kolokvijalno sve (i današnje) kartice tako zvati mada možda nemaju ništa od VGA(konektor-signal).. nego samo kao video-kartica naziv.

+ fizički konektori su najmanje važni u priči, postoje zato da se izbjegnu nekompatibilnosti tj da se onemogući pogrešno spajanje, .. ali može svaki konektor biti za bilo što, npr možemo zalemiti VGA na mrežni kabel i koristiti ga tako, kao produžni i sl. Kao kod USBa, postoji 'bezbroj' kombinacija... ali, sve to je samo žica-kontakt-spoj. Signal je ono što putuje žicom, tu je razlika. Standard, tj standardni bi to trebali uredno definirati i eliminirati nesporazume. Ponekad ispadne suprotno, nejasno .. kao i možda ovaj text :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
protjeran
offline
Koji adapter kupiti za graficku?

evala!!!

 

dakle, dvi-i ide na vga/d-sub, a dvi-d ide na display port i hdmi....

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji adapter kupiti za graficku?
Gorstak79 kaže...

evala!!!

 

dakle, dvi-i ide na vga/d-sub, a dvi-d ide na display port i hdmi....

- blizu.. :)

- DVI-I može sve, A (skoro nepostojeći) ili D samo analogno ili samo digitalno.

 

+ (još malo o standardima) D-Sub, (dodatak gornjem postu), oznaka konektora VGA.. jer je D-oblika, kao što je VGA plave boje po colorcodu. (usb bijeli, žuti, plavi..). Tek da netko ne pomisli ta taj D znači digital.. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice