Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.404.261
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
goddard kaže...

 

violine Cremonskih majstora drże vrtogla e cijene, a da to nema nikakve veze sa jedinicama za frekvenciju i glasnoću zvuka kojeg proizvode.

 

LOL nego sa čime nego sa zvukom kojeg proizvode? Stvar kod tih violina i jest da proizvode specifičan zvuk (harmonici su drugačiji) od standardnih violina.
A čime mjerimo frekvencije i harmonike...? :)

 

Htio ti to ili ne, Hertzima.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Father_Dougal kaže...
goddard kaže...

 

violine Cremonskih majstora drże vrtogla e cijene, a da to nema nikakve veze sa jedinicama za frekvenciju i glasnoću zvuka kojeg proizvode.

 

LOL nego sa čime nego sa zvukom kojeg proizvode? Stvar kod tih violina i jest da proizvode specifičan zvuk (harmonici su drugačiji) od standardnih violina.
A čime mjerimo frekvencije i harmonike...? :)

 

Htio ti to ili ne, Hertzima.

 Ja ništa posebno ne żelim, no ipak možda "drugačijost" harmonika nekog instrumenta nije samo posljedica toga koje tonove u frekvencijskom spektru može odsvirati, i koliko glasno? 

Ako si se uistinu bavio glazbom ili barem produkcijom, vjerujem da nisi mogao zaboraviti važnost vremenske domene u definiranju boje zvuka instrumenata (odnosno timbra, bolje).

 

Uostalom, već činjenica da - očito - postoji i "specifičan zvuk" i "drugačiji harmonici",  pokazuje da je mjerenje frekvencijskog raspona i glasnoće jednostavno preusko da bi se opisala neka glazbena tema.

 

Reporter: What is your ambition in life? Parvulescu: To become immortal, and then to die.
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
goddard kaže...
Father_Dougal kaže...
goddard kaže...

 

violine Cremonskih majstora drże vrtogla e cijene, a da to nema nikakve veze sa jedinicama za frekvenciju i glasnoću zvuka kojeg proizvode.

 

LOL nego sa čime nego sa zvukom kojeg proizvode? Stvar kod tih violina i jest da proizvode specifičan zvuk (harmonici su drugačiji) od standardnih violina.
A čime mjerimo frekvencije i harmonike...? :)

 

Htio ti to ili ne, Hertzima.

 Ja ništa posebno ne żelim, no ipak možda "drugačijost" harmonika nekog instrumenta nije samo posljedica toga koje tonove u frekvencijskom spektru može odsvirati, i koliko glasno? 

Ako si se uistinu bavio glazbom ili barem produkcijom, vjerujem da nisi mogao zaboraviti važnost vremenske domene u definiranju boje zvuka instrumenata (odnosno timbra, bolje).

 

Uostalom, već činjenica da - očito - postoji i "specifičan zvuk" i "drugačiji harmonici",  pokazuje da je mjerenje frekvencijskog raspona i glasnoće jednostavno preusko da bi se opisala neka glazbena tema.

 

 Sto se to uopce ima raspravljat??

Sinoc sam bio na koncertu klasicne glazbe u HNK i jos par solista,znas koji mi je opis koncerta,pa bilo je nesto tonova u spektru od 80-18000 Hz na pocetku koncerta posli su se malo opustili pa sam cuo para puta i ispod 40Hz.A prerkjucer sam bio kod frenda ,kupio je novo pojacalo i pozvao me da poslusamo malo,bilo je puno vise Hertza ovaj put...

Zaboli me ona stvar kako recezenti opisuju zvuk prilikom testiranja,ja ne znam na koji nacin a da nije dosadan i nerazumljiv preneses svoje utiske citateljima?U Stereophil magazinu na kraju svake recenzije se objave mjerenja i uspoređuju koliko odstupaju od specifikacija koje je proizvođac naveo!

AUDIOFIL
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
goddard kaže...

 

Uostalom, već činjenica da - očito - postoji i "specifičan zvuk" i "drugačiji harmonici",  pokazuje da je mjerenje frekvencijskog raspona i glasnoće jednostavno preusko da bi se opisala neka glazbena tema.

 

Ovo možda može biti točno ako opisuješ na koji način dobijaš zvuk iz klavira, a na koji sa harfe, no ne pričamo o instrumentima nego o pojačalima, koji su ultraglupi uređaji, čije finese smo prostudirali u šezdesetima, sedamdesetima i osamdesetima, primijenili najbolje od postojećih tehnologija u devedesetima na ovamo, razvoj tehnologije nam je donio D klasu, i ona je usavršena. Dobro se zna što pojačalo mora imati da bi sviralo kako spada, nije to tako kompleksno kako proizvođači vole isfantazirati, jer je i proces proizvodnje elektroničkih komponenti toliko usavršen da se proizvode žohari sa minimalnim odstupanjima, puno manjima nego prije dvadeset, a kamoli više godina. Današnja moderna pojačala su daleko kvalitetnija od pojačala od prije trideset godina, ako gledaš istu klasu uređaja.

 

No, nostalgija radi svoje.

 

A da nadodam, mjerenje frekvencijskog raspona i glasnoće ne možeš obaviti svojim ušima, a kamoli mjerenja impulsa i izobličenja. I dalje koristiš instrumente za takve stvari, a ne svoje uši. Stoga, kako znaš slušaš li stvarno kako bi instrument trebao zvučati, ili slušaš neku svoju varijantu tog instrumenta, koloriranu refleksijama u sobi i 'onom glupom padu od 4 dB na 3 kHz, ali to se zna za te zvučnike'...?

Po osjećaju? Plz... just... don't.

HiFi je puno širi pojam od 'kupio sam skupo pojačalo, zvučnike, kablove i CD player i oni su sada u sinergiji'. Definiranje sinergije je nemoguće, jer je, kao pojam, vrlo subjektivno, na isti način na koji je pojam high enda nemoguće definirati. Ono što jest objektivno su mjerenja - i po njima možemo pričati i rješavati probleme sa sustavom. Jel itko od vas tretirao sobu na neki način? Blokirao refleksije, niskofrekventne zamke, anything...? Jer, po ono par fotografija IIRC nalazi se laminat i parket, bez tepiha. Veselje za zvučne valove :)

 

I opet, ponovit ću, kupovina lampaškog (pret)pojačala nikog ne čini znalcem, nego dudekom. Daleko bitniji je prostor i zvučnici.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
14 godina
offline
Vaš audio kutak

Ok, ti zapravo hoćeš reći da ako slušam muziku i čujem da je odsvirao recimo kontrabas a ne bas gitara ja sam prevaren od strane mojih ušiu, mog mjeronog instrumenta iako sam tokom vremena naučio kako zvuči kontrabas a kako bas gitara.

Hoćeš reći da ako ta dva isntrumenta sviraju zajedno u jednoj pjesmi i frekvencijski se preklapaju, da će mi instrument moći reći šta je bas gitara a šta je kontrabas?

Hoćeš reći da po mjernom instrumentu niti ne moram čuti na savoje uši pjesmu da bi mi mjerni instrument točno rekao kada i gdje je koji instrument odsvirao, kada je bilo vokal itd?

Oprosti ali meni je to smiješno.

 

Neznam da li imaš informaciju, ali kada se npr radi novo pojačalo od x proizvođača, prvo se stavi na papir kako bi trebalo biti, onda se složi pa mjeri uređajima, zadnje što se radi je fine tuning je na uho, i dalje misliš da  uho nije mjerni instrument?

 

Misliš da je Ken Ishiwata godinama tunirao Marantz uređaje mjereći sa nekim instrumentima frekvenciju itd ili je sjedio i slušao te došao do zaključka šta bi trebalo napraviti?

 

pozz

 

 

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Vaš audio kutak

U međuvremenu, da okrenem malo na drugu stranu temu, nakon što sam dobavio DacMagic mislim da sam se zaletio i preuranjeno kupio CD player, uzeo sam ga prije cca mjesec dana i tek naknadno dobavio DacMagic koji mi je nenadano uletio za malo para.

DacMagic sam uzeo da bi spojim drugi komp i tv na dac da mogu na zvučnike gledati filmove, stereo mi je sasvim dosta i onda sam se iznenadio koliko u biti dobro radi, i bolje od Cd playera.

CD player sam uzeo zbog daca u njemu da streema preko usb, no sada mi ispada nepotreban, CD preko diskova ne koristim uopće.

Sada prodati dok ne izgubi previše na vrijednosti ili ga ostaviti iako ga ne koristim od kada sam DAcMagic nabavio......

 

 

Cd je Marantz CD6006

 

 

What 2 do, what 2 do :)

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Father_Dougal kaže...
goddard kaže...

 

Uostalom, već činjenica da - očito - postoji i "specifičan zvuk" i "drugačiji harmonici",  pokazuje da je mjerenje frekvencijskog raspona i glasnoće jednostavno preusko da bi se opisala neka glazbena tema.

 

Ovo možda može biti točno ako opisuješ na koji način dobijaš zvuk iz klavira, a na koji sa harfe, no ne pričamo o instrumentima nego o pojačalima, koji su ultraglupi uređaji, čije finese smo prostudirali u šezdesetima, sedamdesetima i osamdesetima, primijenili najbolje od postojećih tehnologija u devedesetima na ovamo, razvoj tehnologije nam je donio D klasu, i ona je usavršena. Dobro se zna što pojačalo mora imati da bi sviralo kako spada, nije to tako kompleksno kako proizvođači vole isfantazirati, jer je i proces proizvodnje elektroničkih komponenti toliko usavršen da se proizvode žohari sa minimalnim odstupanjima, puno manjima nego prije dvadeset, a kamoli više godina. Današnja moderna pojačala su daleko kvalitetnija od pojačala od prije trideset godina, ako gledaš istu klasu uređaja.

 

No, nostalgija radi svoje.

 

A da nadodam, mjerenje frekvencijskog raspona i glasnoće ne možeš obaviti svojim ušima, a kamoli mjerenja impulsa i izobličenja. I dalje koristiš instrumente za takve stvari, a ne svoje uši. Stoga, kako znaš slušaš li stvarno kako bi instrument trebao zvučati, ili slušaš neku svoju varijantu tog instrumenta, koloriranu refleksijama u sobi i 'onom glupom padu od 4 dB na 3 kHz, ali to se zna za te zvučnike'...?

Po osjećaju? Plz... just... don't.

HiFi je puno širi pojam od 'kupio sam skupo pojačalo, zvučnike, kablove i CD player i oni su sada u sinergiji'. Definiranje sinergije je nemoguće, jer je, kao pojam, vrlo subjektivno, na isti način na koji je pojam high enda nemoguće definirati. Ono što jest objektivno su mjerenja - i po njima možemo pričati i rješavati probleme sa sustavom. Jel itko od vas tretirao sobu na neki način? Blokirao refleksije, niskofrekventne zamke, anything...? Jer, po ono par fotografija IIRC nalazi se laminat i parket, bez tepiha. Veselje za zvučne valove :)

 

I opet, ponovit ću, kupovina lampaškog (pret)pojačala nikog ne čini znalcem, nego dudekom. Daleko bitniji je prostor i zvučnici.

Generalno se slažem s ovim napisanim, ali... S obzirom na moje iskustvo, mislim da većina vas ovde podcjenjuje neke starije uređaje samo radi njihovog godišta i tu radite ogromnu grešku. Niste ni svjesni koliko su neki prastari uređaji iz sedamdesetih i osamdesetih i dan danas vrhunskog zvuka i konstrukcije. U devedesetima je bilo nešto dobrih uređaja, ali većinom su devedesete bile najgore razdoblje audio opreme, a neke stvari iz osamdesetih je i dan danas problem replicirat. 

 

Vintage uređaji su baš specifična kategorija i ako niste isprobali neke od cijenjenih uređaja iz tog doba, nemojte se zaletavati sa zaključcima da je danas sve to puno jeftinije i lakše za napravit. Možda primjer? Onkyo P-3000R je preamp od oko 10.000 kuna, izašao oko 2013-2014 i kad je izašao pusto su se iz Onkyo-a hvalili kako su napravili vrhunski uređaj, dual mono, beskompromisan, NPN-PNP shema, novi toroidni trafo, svašta nešto. Sve što su spomenuli od tih noviteta su stvari i tehnologija preuzeta iz Onkyo-a P-303, iz 1977 godine. Sve osim toroidnog trafoa, to je novitada i to je dobar upgrade, ako je taj novi trafo bolji od staroga, što je upitno. Ono što novi uređaj nema, a stari je imao su: trostruka EM zaštita od mu metala (NASA to koristi za zaštitu instrumenata), ALPSov 24-step attenuator, MC phono stage. Ono što novi uređaj još ima su DAC i gomila novih digitalnih all-in-one gluposti, koje ne mogu nikako poboljšat zvuk, mogu samo dodati više smetnji na putu i oko puta.

 

Ovo je jedan primjer, a ima ih more. Iznenadili bi se da vidite kakvi su se materijali i elementi nekad koristili, nije to baš sve tako staro i za kontejner kako vi mislite, ako govorimo o pojačalima i pretpojačalima. DAC, CD player, zvučnici, to je druga priča i tu je tehnologija puno više išla naprijed.

 

Ne bih se složio da su zvučnici bitniji od pretpojačala za konačni zvuk. Jednom kad preamp promijeni zvuk, nema tih zvučnika na svijetu koji će ga ispravit, jako je jednostavno.

 

P.S.

 

Ovo je samo moje mišljenje na temelju mojih obzervacija i zaključaka. Ne trebate poludit radi ovoga gore napisanog. Samo opušteno.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.6.2019 11:19 (Filox).
16 godina
online
Re: Vaš audio kutak
Zoki B kaže...

U međuvremenu, da okrenem malo na drugu stranu temu, nakon što sam dobavio DacMagic mislim da sam se zaletio i preuranjeno kupio CD player, uzeo sam ga prije cca mjesec dana i tek naknadno dobavio DacMagic koji mi je nenadano uletio za malo para.

DacMagic sam uzeo da bi spojim drugi komp i tv na dac da mogu na zvučnike gledati filmove, stereo mi je sasvim dosta i onda sam se iznenadio koliko u biti dobro radi, i bolje od Cd playera.

CD player sam uzeo zbog daca u njemu da streema preko usb, no sada mi ispada nepotreban, CD preko diskova ne koristim uopće.

Sada prodati dok ne izgubi previše na vrijednosti ili ga ostaviti iako ga ne koristim od kada sam DAcMagic nabavio......

 

 

Cd je Marantz CD6006

 

 

What 2 do, what 2 do :)

 

Sta si kupio CD player (od 2000kn) samo zato da da slusas mjuzu preko USB-a?

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.6.2019 11:19 (djigibao).
14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...
Zoki B kaže...

U međuvremenu, da okrenem malo na drugu stranu temu, nakon što sam dobavio DacMagic mislim da sam se zaletio i preuranjeno kupio CD player, uzeo sam ga prije cca mjesec dana i tek naknadno dobavio DacMagic koji mi je nenadano uletio za malo para.

DacMagic sam uzeo da bi spojim drugi komp i tv na dac da mogu na zvučnike gledati filmove, stereo mi je sasvim dosta i onda sam se iznenadio koliko u biti dobro radi, i bolje od Cd playera.

CD player sam uzeo zbog daca u njemu da streema preko usb, no sada mi ispada nepotreban, CD preko diskova ne koristim uopće.

Sada prodati dok ne izgubi previše na vrijednosti ili ga ostaviti iako ga ne koristim od kada sam DAcMagic nabavio......

 

 

Cd je Marantz CD6006

 

 

What 2 do, what 2 do :)

 

Sta si kupio CD player (od 2000kn) samo zato da da slusas mjuzu preko USB-a?

 A ukratko da, na sniženju za 2750kn, nisam htio za dac davati toliko para pa sam razmišljao bolje uzeti kompletan uređaj pa ako nekad dođe i da neki cd tutnem unutra, no baš i ne slušam diskove te kao što napisah mislim da sam se malo zaletio, al ok nije nerješivo:)

14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
Zoki B kaže...

U međuvremenu, da okrenem malo na drugu stranu temu, nakon što sam dobavio DacMagic mislim da sam se zaletio i preuranjeno kupio CD player, uzeo sam ga prije cca mjesec dana i tek naknadno dobavio DacMagic koji mi je nenadano uletio za malo para.

DacMagic sam uzeo da bi spojim drugi komp i tv na dac da mogu na zvučnike gledati filmove, stereo mi je sasvim dosta i onda sam se iznenadio koliko u biti dobro radi, i bolje od Cd playera.

CD player sam uzeo zbog daca u njemu da streema preko usb, no sada mi ispada nepotreban, CD preko diskova ne koristim uopće.

Sada prodati dok ne izgubi previše na vrijednosti ili ga ostaviti iako ga ne koristim od kada sam DAcMagic nabavio......

 

 

Cd je Marantz CD6006

 

 

What 2 do, what 2 do :)

Ostavi ga u sistemu! Ako ga ne koristiš kao samostalni cd player, počni ga koristiti kao cd transport; uzmi dobar Opti ili Coax digitalni kabel, spoji na izlaz cd uređaja i isti ubodi u DacMagic u odgovarajući ulaz i imat ćeš dobru kombinaciju. Dapače, odličnu!

Šteta je rješavati se dobrog i pouzdanog cd pogona ako je novi, a pogotovo ako i što imaš izvjesnu količinu cd-a kao čvrste nosače zvuka. To je ipak izvor zvuka, nositelj. Još ako su originali... odlično!

 A budem vidio još da, budem probao :)

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Zoki B kaže...

Ok, ti zapravo hoćeš reći da ako slušam muziku i čujem da je odsvirao recimo kontrabas a ne bas gitara ja sam prevaren od strane mojih ušiu, mog mjeronog instrumenta iako sam tokom vremena naučio kako zvuči kontrabas a kako bas gitara.

Hoćeš reći da ako ta dva isntrumenta sviraju zajedno u jednoj pjesmi i frekvencijski se preklapaju, da će mi instrument moći reći šta je bas gitara a šta je kontrabas?

Hoćeš reći da po mjernom instrumentu niti ne moram čuti na savoje uši pjesmu da bi mi mjerni instrument točno rekao kada i gdje je koji instrument odsvirao, kada je bilo vokal itd?

Oprosti ali meni je to smiješno.

 

Neznam da li imaš informaciju, ali kada se npr radi novo pojačalo od x proizvođača, prvo se stavi na papir kako bi trebalo biti, onda se složi pa mjeri uređajima, zadnje što se radi je fine tuning je na uho, i dalje misliš da  uho nije mjerni instrument?

 

Misliš da je Ken Ishiwata godinama tunirao Marantz uređaje mjereći sa nekim instrumentima frekvenciju itd ili je sjedio i slušao te došao do zaključka šta bi trebalo napraviti?

 

pozz

 

 

Fine tuning pojačala se sigurno ne radi na uho... odakle ti to? Moraš izmjeriti. Gospon u godinama sigurno ne čuje ništa iznad 17 kHz osim ako nije stvarno glasno. Želiš li takvo što u svom sustavu? Ja ne.

Ken je napravio svoju seriju Marantz uređaja koji, navodno, nisu bili neutralni - dakle, na neki način su farbali zvuk. Zlatni gral HiFija je da niti jedna komponenta ne farba zvuk, da je neutralna, da ne daje svoju signaturu.

Ili se, možda, varam?
Ne znam koliko je to sve točno, obzirom da se takvim uređajima nisam bavio. Također, nisam nikad čuo da je neki studio opremljen njegovom opremom... so there.
S druge strane, pratio sam S. Olive iz Harman grupacije, kada je na hydrogenaud.io forumu objašnjavao kako se rade i testiraju zvučnici proizvedeni u grupaciji, i mogu ti reći da je to d šit stvar. Ima na netu njegovih postova i videa, svi oni shvaćaju svoj posao ozbiljno... no nekako mi je draži znanstveni pristup izradi pojačala i zvučnika, gdje će se paziti na linearnost frekventnog odziva u čujnom rangu, nego da netko to 'fajn tjuna'... imaš za to parametrički ekvilizator, pa si tjunaj što god poželiš za po doma.

Marantzovo jedino kaj imam su mali studijski monitori, jeftinoća, pristojni visoki i flah bas, no dobri za pozicioniranje i preslušavanje. Za išta ozbiljnije ih ne bih nikako koristio. Također, jedno kratko vrijeme sam imao CD player na posudbi, vrlo mušićav uređaj :) uvijek sam imao Sony playere, tu i tamo bih napravio izlet na neki drugi brand i uvijek sam se vratio nazad Sonyju.

Tak da... zadnje kaj poštujem su autoriteti, pogotovo u hifiju, jer često prodaju brand i reklamni prostor. Srećom, internet je tu, tehnologija je sve jeftinija, znanja su sve dostupnija, puno je lakše danas napraviti testove nego prije 30 godina. Stvari nisu više zavijene u nekakav misterij... kao KK je M.A.S.H. :)

Zato mi je žao kad danas ljudi, uz sve to znanje, i dalje koriste te nekakve fraze koje veze nemaju sa stvarnošću i pripadaju tom nekom prošlom vremenu.

 

A da se na kraju vratim na početak - nisam mislio na tako jednostavne stvari... ne znam sa kim sam pred par stranica pričao, na Santaninoj pjesmi kad istovremeno udare konga i bubanj, da sad to čuje kao odvojene instrumente... išao sam to poslušati na slušalice, i nisam razaznavao kao odvojen zvuk, nego kao zamuljan udar bubnja... no slušalice koje imam su ionako samo za igranje igara (Senn 202) i nisu niti malo precizne. Poslije sam to poslušao na zvučnicima, i čuje se, kako kolega kaže, kao dva instrumenta.
Ono što je važno jest da znaš kako zvuče jedan i drugi instrument, kako zvuči instrument sniman izbliza mikrofonom ili pickupom, gdje stoji mikrofon tijekom snimanja je također važno... jer ako ti zvučnici farbaju zvuk, kao što to rade moje slušalice, nećeš čuti ono što bi trebao čuti, nego aproksimaciju, ili da upotrijebim poznatiji termin, analog :) a ako imaš zvučnike koji ne mogu to odsvirati kako treba, džabe mijenjaš pojačala :)

 

 

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
14 godina
offline
Vaš audio kutak

A gle očito je da se ne slažemo, ali naravno svatko ima pravo na svoje mišljenje.

Ja sam više za slušni pristup fine tuniranju opreme jer u konačnici ja to slušam, ne mjerim nekakvim uređajima nego slušam.

No dobro, shvaćam i tebe.

 

Ja sam ti rekao za Santanu, na istim zvučnicima Focal Aria 906 sa pojačalom Marantz pm6005 taj zvuk je bio zamuljan i nedefiniran, ukratko jedan zvuk.

Sa Onkyo A 9070 i sa ovim koje sam sada uzeo ampom Roksan K3 itekako se čuju dva različita instrumenta na istim zvučnicima, ukratko možeš i imati zvučnike koji to mogu odsvirati ali kao nemaš uređaje koji će to izdvojiti prije zvučnika, đaba ti zvučnici.

 

Da, svi teže što vjernijoj reprodukciji zvuka, ali svaki proizvođać ima svoj ajmo reći potpis, različite zvučne karakteristike, stoga i ima različitih proizvođaća jer za to ima u konačnici i kupaca.

Ja volim brz precizan i dinamičan zvuk bez drečanja niti u jednom spektru.

Imam frenda koji voli da mu režu viskokotonci, meni je odvratno on to voli, zato ima Yamaha sustav, ne sjećam se sada zvučnika.

Njemu je to super, meni je to užas, ali opet on je sebi uzimao i to je ok, tako i treba biti.

Imam frenda koj hoće samo da mu roka bas, meni niti to ne paše ali ajde sebi slaže sustav i njemu odgovara.

 

Svaki proizvođać na neki način više ili manje kolorira zvuk, negdje je to jako primjetno negdje jako malo ali je primjetno, ponavljam apsolutno mi je to razumljivo, da si svatko može složiti doma ono što njemu paše.

 

Apsolutno se ne slažem da je pojačalo samo pojačalo.

U 3 mjeseca sam doma imao 3 komada, Marantz pm6005, Onkyo A9070 te konačno Roksan K3.

Svako je pojačalo drugačije sviralo, drugačiji spektar i zvučni karakter, Marantz jako taman i slab u visokima, Onkyo jako, jako muzikalan u svim spektrovima ali mi je bio pre miran, nije bio agilan niti dinamičan ali je bio izuzetno ugodan za slušanje, Roksan je i dinamičan, i agilan i precizan, i ima visokih i basa i sredine nikad napadan ili naporan, jednostavno keeper :)

 

Stoga se ne slažem da pojačala zvuče isto i da samo amplificiraju signal, evo ja sam samo u 3 mjeseca imao 3 pojačala i ZNAM da postoje razlike, ne treba mi nekakav uređaj da to mjerim, a do sada u moje 44 godine je tu bilo dosta pojačala između ostalog te isto tako ZNAM da amp nije samo da amplificira nego i da daje svoju zvučnu notu.

 

pozz

 

 

 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Sto smo opet na pocetku da sva pojacala sviraju isto?
AUDIOFIL
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Vaš audio kutak

Ma non stop se vrtimo u krug oko istog, treba ignorirati i nastaviti temu kakva bi trebala biti a ne se vatati na kojekakve izjave...

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
volegradele kaže...
Sto smo opet na pocetku da sva pojacala sviraju isto?

ispravno moderno pojačalo (tj izlazni sklop ne integrirano pojačalo možda odatle zbunjoza) izveden od strane neke firme koja se bavi s audiom u 2019 bi treba zvučat isto tj razlika ima ali su toliko minijaturne da su jedva mjerljive s modernom opremom tj nečujne svakome sto posto jer su daleko od mogučnosti ljudskog uha.

  nekome je "high end" amp od pedesetak vati s par tranzistora od 0.20$ i to tht bez za svu elektroniku sad več standardnog ground plane-a jer je jednostrani pcb za preko par tisuca kuna jednostavno prevara bez obzira koji "signature" zvuk ima i koliko je stara firma koja radi taj amp i kako zvuci, niko ne isključuje da zvuči ok, pogledaj šta san napisa prije, tu je beskonacni loop koji vec lagano zamara ...

 super je kad ekipa počme s vrjeđanjem, a isti u isto vrjeme misle da interkonekti trebaju bit filteri

 ajde bar oživi tema kad se ekipa iznervira , lp.


 

 

8 godina
offline
Vaš audio kutak

ako sa time aludiraš na mene što sam rekao za kablove i njihovo "filtriranje" . To je moj samo pojam objašnjenja gdje ne možeš testom u kojem ces pustit signal i on ce sa kablom od 10 i onim od 10 000 kn isto doc bez gubitaka  rec da su  oba kabla ista i da eto signal je identican u oba...A onda opet spojis drukcije kablove i cujes na svoje usi drukcije . Kako to onda opisati ? Što reći na to ?  I ne ne smatram odmah da se moraju bacit ogromni novci na kablove medjutim evo kolega je imao kablova od 10 do 80 000kn  i na kraju su mu najbolji bili jedni kablovi za 1500kn i nije ih promjenio vec godinama jer jednostavno mu pasu na sve.  Sa čim objasnit da 2 kabla kroz koje prođe ista količina signala bez gubitaka zvuče drukčije jedan od drugog ? 

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
Moj PC  
0 3 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
sseennoonn kaže...

ako sa time aludiraš na mene što sam rekao za kablove i njihovo "filtriranje" . To je moj samo pojam objašnjenja gdje ne možeš testom u kojem ces pustit signal i on ce sa kablom od 10 i onim od 10 000 kn isto doc bez gubitaka  rec da su  oba kabla ista i da eto signal je identican u oba...A onda opet spojis drukcije kablove i cujes na svoje usi drukcije . Kako to onda opisati ? Što reći na to ?  I ne ne smatram odmah da se moraju bacit ogromni novci na kablove medjutim evo kolega je imao kablova od 10 do 80 000kn  i na kraju su mu najbolji bili jedni kablovi za 1500kn i nije ih promjenio vec godinama jer jednostavno mu pasu na sve.  Sa čim objasnit da 2 kabla kroz koje prođe ista količina signala bez gubitaka zvuče drukčije jedan od drugog ? 

 

Prije deset godina jedan audio novinar je opjevao jedne zvučničke kablove superlativima. James Randi i njegova fondacija ga je izazvao na dvoboj, u double blind testu, da dokaže da čuje razliku između običnih Monster Cable za desetak dolara, i dotičnih, koji su tada, ako se dobro sjećam, koštali oko sedam tisuća, valjda po metru... Pear Anjou, čini mi se. Randi je poznat u svijetu po razotkrivanju lažnih tvrdnji po pitanju koječega, čitanje misli i slično, pomoću znanstveno postavljenih testova. Nudi nagradu onome tko uspije proći test. Za ovaj konkretan slučaj, koji sam popratio, Michael Fremer je trebao doći i pokazati da fakat razlika postoji, i odnijeti doma milion dolara... no kad je Fremer shvatio da se radi o DBT proceduri gdje on neće uopće znati koji kabel svira, odustao je, hehehe...

 

Jel ti poznata psihoaksutika, koliki utjecaj ima položaj glave na percipirani zvuk, te koliko dugo mozak pamti te kvalitete zvuka koji su bitni u takvom testu?

 

Rekao bih da nije, pomak za milimetar može dovesti do posve drugačije percepcije zvučne slike, mozak pamti desetak sekundi kvalitetu zvuka, nakon toga pamti note, sekvence, riječi, instrumente. Zato se DBT radi na licu mjesta sa DBT boksevima. A ti to nisi radio, nego si u par minuta promijenio kabel, postavio glavu u potpuno drugačiju poziciju od zadnjeg puta kad si slušao stari kabel, i najednom BOOM! HEADSHOT! kako to, odakle to?

 

Pa ono, ne od tamo gdje si ti mislio da je... :)

A što se mjerenja tiče... if it walks like a duck, talks like a duck, then it is NOT A HORSE.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
sseennoonn kaže...

ako sa time aludiraš na mene što sam rekao za kablove i njihovo "filtriranje" . To je moj samo pojam objašnjenja gdje ne možeš testom u kojem ces pustit signal i on ce sa kablom od 10 i onim od 10 000 kn isto doc bez gubitaka  rec da su  oba kabla ista i da eto signal je identican u oba...A onda opet spojis drukcije kablove i cujes na svoje usi drukcije . Kako to onda opisati ? Što reći na to ?  I ne ne smatram odmah da se moraju bacit ogromni novci na kablove medjutim evo kolega je imao kablova od 10 do 80 000kn  i na kraju su mu najbolji bili jedni kablovi za 1500kn i nije ih promjenio vec godinama jer jednostavno mu pasu na sve.  Sa čim objasnit da 2 kabla kroz koje prođe ista količina signala bez gubitaka zvuče drukčije jedan od drugog ? 

 

 Ako prolazi bez gubtika u cemu je razlika onda? Gdje dolazi do razlike i koji fizicki ili hemijski fenomen to objasnjava? 1 i nula nisu iste u dva razlicita kabela i uredjaj na drugo kraju kabela koji prima signal zna razliku iako je dobio identicnu informaciju u digitalnom obliku ?

sseennoonn kaže...

 

Father_Dougal kaže...
sseennoonn kaže...

ako sa time aludiraš na mene što sam rekao za kablove i njihovo "filtriranje" . To je moj samo pojam objašnjenja gdje ne možeš testom u kojem ces pustit signal i on ce sa kablom od 10 i onim od 10 000 kn isto doc bez gubitaka  rec da su  oba kabla ista i da eto signal je identican u oba...A onda opet spojis drukcije kablove i cujes na svoje usi drukcije . Kako to onda opisati ? Što reći na to ?  I ne ne smatram odmah da se moraju bacit ogromni novci na kablove medjutim evo kolega je imao kablova od 10 do 80 000kn  i na kraju su mu najbolji bili jedni kablovi za 1500kn i nije ih promjenio vec godinama jer jednostavno mu pasu na sve.  Sa čim objasnit da 2 kabla kroz koje prođe ista količina signala bez gubitaka zvuče drukčije jedan od drugog ? 

 

Prije deset godina jedan audio novinar je opjevao jedne zvučničke kablove superlativima. James Randi i njegova fondacija ga je izazvao na dvoboj, u double blind testu, da dokaže da čuje razliku između običnih Monster Cable za desetak dolara, i dotičnih, koji su tada, ako se dobro sjećam, koštali oko sedam tisuća, valjda po metru... Pear Anjou, čini mi se. Randi je poznat u svijetu po razotkrivanju lažnih tvrdnji po pitanju koječega, čitanje misli i slično, pomoću znanstveno postavljenih testova. Nudi nagradu onome tko uspije proći test. Za ovaj konkretan slučaj, koji sam popratio, Michael Fremer je trebao doći i pokazati da fakat razlika postoji, i odnijeti doma milion dolara... no kad je Fremer shvatio da se radi o DBT proceduri gdje on neće uopće znati koji kabel svira, odustao je, hehehe...

 

Jel ti poznata psihoaksutika, koliki utjecaj ima položaj glave na percipirani zvuk, te koliko dugo mozak pamti te kvalitete zvuka koji su bitni u takvom testu?

 

Rekao bih da nije, pomak za milimetar može dovesti do posve drugačije percepcije zvučne slike, mozak pamti desetak sekundi kvalitetu zvuka, nakon toga pamti note, sekvence, riječi, instrumente. Zato se DBT radi na licu mjesta sa DBT boksevima. A ti to nisi radio, nego si u par minuta promijenio kabel, postavio glavu u potpuno drugačiju poziciju od zadnjeg puta kad si slušao stari kabel, i najednom BOOM! HEADSHOT! kako to, odakle to?

 

Pa ono, ne od tamo gdje si ti mislio da je... :)

A što se mjerenja tiče... if it walks like a duck, talks like a duck, then it is NOT A HORSE.

 Ti to ne razumijes ;) Ljudsko uho je jedini savrsen i nepromjenjiv instrument i iako nesto nikakav instrument ne moze izmjeriti ljudsko uho to izmjeri i osjeti ;)

5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...
volegradele kaže...
Sto smo opet na pocetku da sva pojacala sviraju isto?

ispravno moderno pojačalo (tj izlazni sklop ne integrirano pojačalo možda odatle zbunjoza) izveden od strane neke firme koja se bavi s audiom u 2019 bi treba zvučat isto tj razlika ima ali su toliko minijaturne da su jedva mjerljive s modernom opremom tj nečujne svakome sto posto jer su daleko od mogučnosti ljudskog uha.

  nekome je "high end" amp od pedesetak vati s par tranzistora od 0.20$ i to tht bez za svu elektroniku sad več standardnog ground plane-a jer je jednostrani pcb za preko par tisuca kuna jednostavno prevara bez obzira koji "signature" zvuk ima i koliko je stara firma koja radi taj amp i kako zvuci, niko ne isključuje da zvuči ok, pogledaj šta san napisa prije, tu je beskonacni loop koji vec lagano zamara ...

 super je kad ekipa počme s vrjeđanjem, a isti u isto vrjeme misle da interkonekti trebaju bit filteri

 ajde bar oživi tema kad se ekipa iznervira , lp.


 

 

 Imao sam više ispravnih, modernih i starih pojačala, integriranih i power/pre amp kombinacija. SVAKO pojačalo zvuči drugačije, ne pretjerano, ali primjetno. Rotel 931 MKII je bio BestBuy kad je kupljen i par godina je držao tu titulu u svijetu, za svoju kategoriju. Magnum, koji je bio nešto stariji je davao puno bolji i puniji zvuk, da bi na kraju prešao na Gato Audio, jako skupo pojačalo, moderno, D klasa, užasan zvuk. Drastična razlika, pojačalo je bilo ispravno, samo se meni nije sviđao taj sterilni i hladni zvuk. Nakon toga kupujem prastaro Hitachi pojačalo snage i prezadovoljan sam sa dobijenim. Bolje od svega što sam do tada imao doma. Sve sa istim ostatkom sustava. 

 

Pojačala snage (!) ako su dobro izvedena ne bi trebala imati veliki utjecaj na boju zvuka, ali ovdje većina ljudi spominje neka integrirana pojačala, a s obzirom da u integriranom postoji i pretpojačalo, onda se nikako ne može govorit da je to sve isto, jer upravo pretpojačalo radi ogromnu razliku u sustavu i radi tog dijela integriranog pojačala, svako integrirano pojačalo ima drugačiji zvuk. Još mi je netko govorio kako danas ljudi manje kupuju preampove, jer je bolje da je manji put signala, odnosno ako sam dobro shvatio, kao bolja su integrirana od odvojenih sustava?!?! The fuck? Naravno da nisu i ne mogu bit po ničemu. Svako integrirano pojačalo se i dalje sastoji od 2 dijela, pretpojačala i pojačala snage. Kvaliteta zvuka ovisi o tome kako su OBA ta dijela izvedena. Odvojeno ili integrirano, to ne znači ništa, znači kako je unutra izvedeno i što je korišteno. Odvojeno je bolje samim tim što se odvoje komponente fizički, pa jedna drugoj manje smetnji rade. 

 

Po specifikacijama i mjerenjima pojačala dobiju se razni brojevi koji apsolutno ništa ne govore o boji, dinamici i kvaliteti zvuka, tako da to su gluposti koje pričate. 

 

Po ovakvim izjavama da su sva pojačala ista ako su izvedena normalno, moji Sunus Faberi bi isti zvuk trebali dat s Rotelom 931 (integr) i s ovim Hitach/Sony (power/pre) što sad imam? Kako uopće netko to može i promislit? Zašto sam onda vratio Gato Audio (integrirano, D klasa, 200 W) u tvornicu i rekao im da ga zadrže, a kupio točno 20 puta jeftinije pojačalo? Zato jer su različiti u zvuku! Kupio sam ono koje meni bolje zvuči i više odgovara, a vratio sam ono koje mi ne paše. Nema to veze s tim gdje mi je glava bila, nema veze s tim koliko mi je vremena trebalo da zamjenim pojačala i koliko moj mozak pamti. Različito pojačalo = različit zvuk, POGOTOVO ako se i pretpojačalo mijenja! Koji put se dogodi da 2 pojačala zvuče isto ili jako slično, ali to nije pravilo, pogotovo kad su različite firme u pitanju.

 

P.S.

 

Na mom starom sranju kojem se svi smijete jedan mosfet košta preko 200 kuna, a ima ih 16 (push-pull).

 

I što jest jest, tema oživi nakon tvojih izjava.

 

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.6.2019 10:44 (Filox).
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Posmatrač kaže..

 Ti to ne razumijes ;) Ljudsko uho je jedini savrsen i nepromjenjiv instrument i iako nesto nikakav instrument ne moze izmjeriti ljudsko uho to izmjeri i osjeti ;)

 

Iako je ovo očito napisano sarkastično, svejedno je vidljivo da su pojmovi potpuno pobrkani - ljudsko uho nije nikakav instrument, niti bi se trebalo poistovjećivati s instrumentom.

 

Ljudsko uho je jednostavno dio fiziološkog lanca koji služi da se neki kolektivno uspostavljeni obrasci percipiraju - npr. što se podrazumijeva lijepom glazbom, a što kakofonijom.

Ili - kako zvuči podešeni ler-gas na Dačiji, a kako na cvajtakt skuteru.

U principu se ono što smatramo lijepo reproduciranom glazbom definira negdje na relaciji uho-mozak-društvene norme. Nema veze sa subsoničnim ili infrasoničnim frekvencijama.

 

Naravno da ozbiljni inženjeri, tj. R&D odjeli ozbiljnih tvrtki, prenose te relacije u neke univerzalno komforne krivulje za većinu ljudske populacije, koje neki put uključuju čak i 

distorzije na drugom harmoniku, ili rupe ili kvrge na određenom dijelu spektra (npr. kako bi komponenta imala "lijepi topli zvuk")

Problem je najčešće kad sustav dođe u prostor kakav mu je dat, bio to studio, soba ili kupaonica, jer onda "uho" (tj. uho-mozak-norme) može izmjeriti nezadovoljstvo obećanog a 

neisporučenog zvuka. 

 

 

 

Reporter: What is your ambition in life? Parvulescu: To become immortal, and then to die.
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže...
..

 

1- Imao sam više ispravnih, modernih i starih pojačala, integriranih i power/pre amp kombinacija. SVAKO pojačalo zvuči drugačije, ne pretjerano, ali primjetno....

...

 

2-Po specifikacijama i mjerenjima pojačala dobiju se razni brojevi koji apsolutno ništa ne govore o boji, dinamici i kvaliteti zvuka, tako da to su gluposti koje pričate. 

 ...

3-Po ovakvim izjavama da su sva pojačala ista ako su izvedena normalno,......Kako uopće netko to može i promislit? ....

....

 

4-I što jest jest, tema oživi nakon tvojih izjava.

 

1. nažalost bez abx-a teško dokazat.
2. govore mjerenja puno, pogledaj post prije od kolege koji priča o cjevima i loudnessu :D
3. možda je tu problem, ne možeš ni promislit da zapravo ne čuješ razlike koje su na -80 i ispod dB recimo intermodulacijske distorzije itd, ili razlika od 0.1dB na 100Hz...
4. još da nema zlobnih komentara sve bi bilo 5.




5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
goddard kaže...
Posmatrač kaže..

 Ti to ne razumijes ;) Ljudsko uho je jedini savrsen i nepromjenjiv instrument i iako nesto nikakav instrument ne moze izmjeriti ljudsko uho to izmjeri i osjeti ;)

 

Iako je ovo očito napisano sarkastično, svejedno je vidljivo da su pojmovi potpuno pobrkani - ljudsko uho nije nikakav instrument, niti bi se trebalo poistovjećivati s instrumentom.

 

Ljudsko uho je jednostavno dio fiziološkog lanca koji služi da se neki kolektivno uspostavljeni obrasci percipiraju - npr. što se podrazumijeva lijepom glazbom, a što kakofonijom.

Ili - kako zvuči podešeni ler-gas na Dačiji, a kako na cvajtakt skuteru.

U principu se ono što smatramo lijepo reproduciranom glazbom definira negdje na relaciji uho-mozak-društvene norme. Nema veze sa subsoničnim ili infrasoničnim frekvencijama.

 

Naravno da ozbiljni inženjeri, tj. R&D odjeli ozbiljnih tvrtki, prenose te relacije u neke univerzalno komforne krivulje za većinu ljudske populacije, koje neki put uključuju čak i 

distorzije na drugom harmoniku, ili rupe ili kvrge na određenom dijelu spektra (npr. kako bi komponenta imala "lijepi topli zvuk")

Problem je najčešće kad sustav dođe u prostor kakav mu je dat, bio to studio, soba ili kupaonica, jer onda "uho" (tj. uho-mozak-norme) može izmjeriti nezadovoljstvo obećanog a 

neisporučenog zvuka. 

 

 

 

 Nije to bila poenta mog posta vec da se ovdje na forumu provlaci kako se sve usvirava i mijenja a samo je ljudkso uho bez mane i savrseno precizno. Kabel se usvirava iako prenosi digitalni signal a ne postoji mogucnost da se ljudsko uho navikava na odredjeni setup.... Nijedan instrument ne moze izmjeriti razliku izmedju 10 USD kabela i 1000 USD kabela ali svako na ovom forumu bez problema prepozna razliku iako niko da mi kaze na kojem to naucnom fenomenu se zasniva. Svi pricate neke bajke razbacujuci se terminima ali od nauke ni n.....

12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Dabre,
Koje si ti to ABX testove radio?
AUDIOFIL
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.6.2019 16:31 (volegradele).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Vaš audio kutak
Pitanje za mr. dobar_solta_V2 (a i ostale koji imaju slicno razmisljanje).

Recimo kupujes nove zvucnike do cca 5000kn.
Ti ces napraviti sljedece:

a): traziti od trgovca da ti izmjeri sve vrijednosti (recimo da ovo postoji) ili istraziti po netu ako je netko to vec napravio

b): uzeti zvucnike i poslusati ih kod sebe da vidis kako ti zvuce i da li ti njihov zvuk odgovara

Na osnovu cega ces obaviti kupnju?
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...
Pitanje za mr. dobar_solta_V2 (a i ostale koji imaju slicno razmisljanje).

Recimo kupujes nove zvucnike do cca 5000kn.
Ti ces napraviti sljedece:

a): traziti od trgovca da ti izmjeri sve vrijednosti (recimo da ovo postoji) ili istraziti po netu ako je netko to vec napravio

b): uzeti zvucnike i poslusati ih kod sebe da vidis kako ti zvuce i da li ti njihov zvuk odgovara

Na osnovu cega ces obaviti kupnju?

 

a) Pogledat ću mjerenja svojih trenutnih zvučnika

b) odabrat ću moguće kandidate i pogledati mjerenja tih zvučnika, odabrati najsličnije

c) zamolit ću da mi ih, uz kaparu, posude na tjedan dana preslušavanja

 

Nitko ne spori da na kraju moraš poslušati jel ti se sviđa zvuk, ono što se osporava jest da ti uši imaju natprirodne sposobnosti.

d) neću kupovat nove zvučnike jer sam zadovoljan trenutnima :)

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
16 godina
online
Re: Vaš audio kutak
a) mjerenja tvoji zvucnika je napravio?
b) mjerenje tih zvucnika je napravio?
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Ma koje su to gluposti👆🏻,pa naravno da ces ih uzet nakon sto ih doma poslusas par dana.Mjerenja pogledas letimicno i pazis na osjetljivost ,neces uzet zvucnike sa 85db osjetljivosti i spojit ih na Marantza od 2x50w!

Ma kakvu mi ti glupu raspravu vodimo ovdje?!WTF!!!
AUDIOFIL
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
volegradele kaže...
Dabre,
Koje si ti to ABX testove radio?

 

....neces uzet zvucnike sa 85db osjetljivosti i spojit ih na Marantza od 2x50w!

Ma kakvu mi ti glupu raspravu vodimo ovdje?!WTF!!!

 
onda nemoj odma podcjenjivat ako ti nije jasno....


one abx testove kad svaki put kad mi se nešto sviđa pa na kraju kad izmjerim ispadne da prati loudness curve, ili kad mi nepaše a ono skoro flat ili kad izaberem opamp s najviše distorzije tj svaki put kad nešto mjerim vidim koliko su mi uši loše. mislim da treba bit svjestan toga za naučit slušat a ne ignorirat sve i samo slušat uši onda dođeš do raznih nebuloza tipa ne gašenje opreme..

 

 

 

 

 

 

 

 

16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...
a) mjerenja tvoji zvucnika je napravio?
b) mjerenje tih zvucnika je napravio?

U mom slučaju - proizvođač, a mjerenja trećih strana se podudaraju :) a i u drugom slučaju bi to bio proizvođač. Da preduhitrim 'AHA!' moment, da lažu, ispali bi sa tržišta u roku keks :)

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
16 godina
online
Re: Vaš audio kutak
Aha moment bi bio:
- proizvodac ili treca strana je odradila mjerenja u nekom prostoru koji nije tvoj tako da ta njihova mjerenja ne mogu bitti nikako ista u tvom prostoru zar ne?
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice