Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.395.514
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

Dečki, hajde taman vas trojica gore, u postovima iznad mene, kad ste uvijek toliko elektro raspoloženi, a dabar šolta pogotovo, recite - a što se to toliko i uvijek ima mjeriti, kad je to mjerenje toliko važno?

 

Čovjek (a 99,9% ih je takvih ovdje na grupi) skupi neku lovu i ide kupiti neki audio sustav. Malo pita frendove, malo čita, malo nešto zna od prije, malo dobije savjet i od prodavača (nisu baš svi lajbeki koje zavaljaju), ode u 2-3-5 trgovina/salona, vidi ponudu, ocijeni što mu je pristupačno (ako realno zna ocijeniti potrebe u svom prostoru i okruženju gdje će slušati glazbu), kupi, donese doma, postavi u prostor, spoji i sluša.

Ili mijenja već neku postojeću komponentu, svoju, staru za novu, polovnu... nebitno.

 

Što da taj čovjek mjeri? Kakva stalna nametana mjerenja? Što da mjeri? Da pojačalo Rotel, Marantz, Accuphase stavi na vagu i izmjeri mu masu? Pa piše mu masa u speckaama. Da krojačkim centimetrom izmjeri koliko je široko? Pa i to piše. Da stane uz zvučnike pa kaže - Vidi, izmjerio sam ih, skoro su mi do yaya... ili što? Čemu stalno ponavljanje pojma "mjerenje"? Nije li već dosta toga?

 

Pa tvornice su, koje prave komponente, izmjerile sve potrebne i nepotrebne parametre... čemu stalno ponavljati "mjerenje, mjerenje, mjerenje..."... do kada više? Dabar, što želiš postići time što stalno nam ispireš mozak svojim ponavljanjima kako "treba izmjeriti"? Što bi ti to mjerio u gotovoj komponenti?

 

To što imaš neki univerzalni uređajčić za mjerenje i služiš se na svakom koraku s njim... jbt, pa već je zbilja dosadno čitati o stalno nekim mjerenjima...  pa jel' i kompasom ideš po kruh i mlijeko svaki dan i nosiš ga sa sobom kao elementarno važan dio života svog?

Ja doma imam 4 precizna uređaja za mjerenje, nije mi elektronika baš toliko strana, ali, što da ja mjerim u svom pojačalu, zvučnicima, cd playeru? Daj brate (sad ponavljam tekst od davno ranije) - sjaši više s tim mjerenjima, prestani više ponavljati pojam mjerenja u svakom postu.

 

Još jednom pitam - a što da se mjeri? Što da se na gotovom sustavu mjeri? Što da se na gotovoj komponenti mjeri? Što ćeš ti mjeriti na zvučničkom kabelu? I da izmjeriš - koja ti korist od toga što si ti "izmjerio"? Što mijenjaš time? Ništa! Možeš mu izmjeriti dužinu i promjer, ali ostalo... tvornice su davno izmjerile; mi kupujemo i koristimo, slušamo kroz to, ali ne mjerimo, jer - NEMA nikakave ni svrhe ni koristi od stalnog mjerenja nečega. Svoju opsjednutst mjerenjima, hajde zbilja molim te, usmjeri na neku drugu grupu, pusti više ovu na miru s tim pojmovnikom.

Nisam ni nabrijan ni protiv tebe niti te poznam niti znam niti si mi itko, ali daj više... prekini više ponavljati pojam mjerenja i potrebu za istim.

 

Evo, konkretni primjer.

Kolega Bik kupio nove/polovne Wharfedale zvučike... a jesi li ih izmjerio? Kako uopće ih znaš slušati ako ih nisi izmjerio?

Pa mislim...

 

 

 Poštovani kolega, pa to svi znaju - mjerenja su uvijek služila da se zna čiji je veći.

morrisoN
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

Čovjek (a 99,9% ih je takvih ovdje na grupi) skupi neku lovu i ide kupiti neki audio sustav. Malo pita frendove, malo čita, malo nešto zna od prije, malo dobije savjet i od prodavača (nisu baš svi lajbeki koje zavaljaju), ode u 2-3-5 trgovina/salona, vidi ponudu, ocijeni što mu je pristupačno (ako realno zna ocijeniti potrebe u svom prostoru i okruženju gdje će slušati glazbu), kupi, donese doma, postavi u prostor, spoji i sluša.

Ili mijenja već neku postojeću komponentu, svoju, staru za novu, polovnu... nebitno.

 

Još jednom pitam - a što da se mjeri? Što da se na gotovom sustavu mjeri? Što da se na gotovoj komponenti mjeri? Što ćeš ti mjeriti na zvučničkom kabelu? I da izmjeriš - koja ti korist od toga što si ti "izmjerio"? Što mijenjaš time? Ništa! Možeš mu izmjeriti dužinu i promjer, ali ostalo... tvornice su davno izmjerile; mi kupujemo i koristimo, slušamo kroz to, ali ne mjerimo, jer - NEMA nikakave ni svrhe ni koristi od stalnog mjerenja nečega. Svoju opsjednutst mjerenjima, hajde zbilja molim te, usmjeri na neku drugu grupu, pusti više ovu na miru s tim pojmovnikom.

Nisam ni nabrijan ni protiv tebe niti te poznam niti znam niti si mi itko, ali daj više... prekini više ponavljati pojam mjerenja i potrebu za istim.

  

Nitko nije nikad rekao da trebaš raditi frekvencijsku analizu kad god kupuješ novu opremu, ili kad ju slušaš... pomoglo bi da to napraviš na mjestu sa kojeg slušaš, da vidiš koje frekvencije su ti prejake, a koje pretihe, da možeš napraviti potrebna podešenja da imaš što linearniji raspon, al tko mene je*be, kaj ja znam kaj je visoka vjernost reprodukcije. I dok se priča o opremi, sve je pet.

Onog trenutka kad u raspravu uvedeš priču poput 'pojačalo A daje veći soundstage od pojačala B na istom setu zvučnika', dokaži tvrdnju. Pojačala nisu ekvilizatori niti DSPovi, linearna su na cijelom čujnom spektru, pa i šire, ne utječu na soundstage (ili prozračnost ili bilo kakav audiophoolizam) osim ako nisu neispravna - pa ono, dokaži da je tome tako. Tvrdiš nešto što je suprotno em zakonima elektrotehnike, em psihoakustike, inžinjeri koji konstruiraju pojačala znaju da tome nije tako - pa ako ti tvrdiš da je tome tako, na tebi je teret dokazivanja, ne na meni. Ja mogu reći da lažeš i stvar je riješena.

Nadalje, kad čujem nekoga da kaže da čuje razliku između lossy i lossless glazbe, postanem skeptičan, jer dopuštam da netko čuje razliku - hell, i ja ju čujem, na određenim bitrateovima :) no kad se uvede 320 kbit mp3 / aac i FLAC, 'I call bullshit', sudjelovao sam (jako malo, doduše) u razvoju dva lossy codeca, te puno u testiranjima dotičnih, i kod takvih tvrdnji zahtijevam ABX test. Jer ukoliko se testom potvrdi da čovjek stvarno čuje tu razliku, radi u krivoj branši, ima sluh kakav se traži u svijetu :)

Sori, al nismo svi vjernici, niti svi vjerujemo audiofilima kad počnu blezgariti o stvarima koje ne razumiju te rupe u znanju počnu popunjavati raznoraznim izmišljotinama.
Kablovi su posebna sorta. Al ono, sori, na informatičkom forumu pričaš o audiofiliji, i očekuješ da se tu nalaze samo ljudi koji su poput tebe? Oprosti, na krivom si FORUMU, nisu kolege na krivoj grupi.


Upozorenje: mpingo diskovi uklanjaju 'schmutz' iz glazbe  tko pogleda do kraja, skidam kapu i naklon do poda.

A ako misliš da bismo svi trebali biti ovakvi, poput ovog lika, gadno, ali gadno se varaš. Prvi neću nikad biti ovakav. Al ja te vidim kao tog lika, pa ti meni reci, jel to pozitivno ili negativno.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
Moj PC  
1 0 hvala 1
5 godina
online
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

Dečki, hajde taman vas trojica gore, u postovima iznad mene, kad ste uvijek toliko elektro raspoloženi, a dabar šolta pogotovo, recite - a što se to toliko i uvijek ima mjeriti, kad je to mjerenje toliko važno?

 

Čovjek (a 99,9% ih je takvih ovdje na grupi) skupi neku lovu i ide kupiti neki audio sustav. Malo pita frendove, malo čita, malo nešto zna od prije, malo dobije savjet i od prodavača (nisu baš svi lajbeki koji zavaljaju), ode u 2-3-5 trgovina/salona, vidi ponudu, ocijeni što mu je pristupačno (ako realno zna ocijeniti potrebe u svom prostoru i okruženju gdje će slušati glazbu), kupi, donese doma, postavi u prostor, spoji i sluša.

Ili mijenja već neku postojeću komponentu, svoju, staru za novu, polovnu... nebitno.

 

 

Što da taj čovjek mjeri? Kakva stalna nametana mjerenja? Što da mjeri? Da pojačalo Rotel, Marantz, Accuphase stavi na vagu i izmjeri mu masu? Pa piše mu masa u speckama. Da krojačkim centimetrom izmjeri koliko je široko? Pa i to piše. Da stane uz zvučnike pa kaže - Vidi, izmjerio sam ih, skoro su mi do yaya... ili što? Čemu stalno ponavljanje pojma "mjerenje"? Nije li već dosta toga?

 

....

 

Evo, konkretni primjer.

Kolega Bik kupio nove/polovne Wharfedale zvučnike... a jesi li ih izmjerio? Kako uopće ih znaš slušati ako ih nisi izmjerio?

Pa mislim...

 

 

 Ja pratim dugo forum inisam audiofill. Ono sto primjecujem jeste da ako neko preporuci neku  pjesmu to nije jer to je  to dobra pjesma vec jer je dobro snimljena basovi dodju do izrazaja sounstage i sl....

 

Ti kazes cemu mjerenja a ja pitam cemu stalno testiranje i mijenjanje opreme... Kad vi stignete ista slusati.....

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Vaš audio kutak

Evo jedno mjerenje izvrseno kod mene.

Radi se o free programu REW.

Koristio sam mic koji sam dobio sa pojacalom (Yamaha R-N803).

 Prvo sam "izmjerio" zvuk kakav dolazi iz pojacal/zvucnika bez ikakvog uplitanja EQ ili neceg drugog u tzv. PURE DIRECT modu.

Zatim sam odradio kalibraciju (YPAO) koja dolazi uz ovo pojacalo.

Nakon toga sam usporedio dva grafikona koja sam dobio da vidim sta je kalibracija (YPAO) napravila.

 

Evo slike (plava krivulja je PURE DIRECT mode, a zuto-crna je krivulja nakon kalibracije (YPAO):

 Na slici mozete vidjeti da su bass pikovi smanjeni (sto mi pomaze u ovoj maloj sobi jer zvuk ponekad zna biti boomy) a i ostali spektar je vise ujednacen pa je zvuk nakon kalibracije precizniji i fokusiraniji.

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Posmatrač kaže...

 Ja pratim dugo forum inisam audiofill. Ono sto primjecujem jeste da ako neko preporuci neku  pjesmu to nije jer to je  to dobra pjesma vec jer je dobro snimljena basovi dodju do izrazaja sounstage i sl....

 

Ti kazes cemu mjerenja a ja pitam cemu stalno testiranje i mijenjanje opreme... Kad vi stignete ista slusati.....

 

Ljudi vole vidjeti za šta im je sposobna oprema, ekipa radi benchmarke ovdje, gleda da kupi što brzi ssd (iako realno ne koristi velike file transfere i slicne gluposti) ali eto, čist normalna stvar, isto kao kad je negdje prazna cesta pa da vidis koliko ti auto moze povuci. Ne znaci da se ne stignes voziti. :)

 

I kod ovih mjerenja je posebno dobro što su Amir i ostatak ekipe na asr forumu lijepo dočarali marže na određenim proizvodima koji debelo naplate svoj "brend". Tipa : https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-ps-audio-nuwave-dac.9187/ 

 

Ok, u ovom slucaju donekle kuzim pošto su bazirani u Americi da imaju toliku cijenu. No, ja kao potrošač mrzim nasjedati na razne gimmicke, marketinške trikove, buzzwordse (ovdje imamo kabel od 10000kn koji totalno produbljuje bas i otvara soundstage, marža na kabel 90%). Lijepo mi je pročitati tzv. mjerenja prije kupnje da imam neki uvid, sa logične strane dakle ne subjektivnog slušanja, da dobivam my moneys worth.

 

Eto, barem ja tako gledam na to. 

16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...

 Na slici mozete vidjeti da su bass pikovi smanjeni (sto mi pomaze u ovoj maloj sobi jer zvuk ponekad zna biti boomy) a i ostali spektar je vise ujednacen pa je zvuk nakon kalibracije precizniji i fokusiraniji.

 

 

...i tome služe ekvilizatori i DSPovi. Nije savršeno, ali je i dalje bolje nego dok nije bilo korigirano, mislim da ti je bas prije baš onako, tutnjao :) a i vidim da ti je popeglao spektar do 1k, što je odlično. Idealno bi bilo da se napravi room treatment protiv tih peakova i dipova, a onda napraviti korekciju, da bude čin minimalniji upliv, no nemamo svi studio doma da možemo to raditi... pa je ovo i više nego dobar način.
High Fidelity ne znači da moraš slušati zvuk opreme kakav je da je, nego da taj zvuk slušaš čim manje koloriran, da dođeš čim bliže idealu da ti oprema (a u opremu ubrajam i prostor) bude transparentna, a da zvuk do tebe dođe u svojem izvornom obliku.

 

Dead kaže...

 Pa dobro kolega, ne bih rekao da je clickbait naslov. On postavlja pitanje da li je zvuk frekvencija iznad 20kHz ključ za istinski hifi i tu ne vidim nikakvo "tjeranje"ili lažno reklamiranje. Vidim tu i neke linkove do znanstvenih pokušaja objašnjenja u koje ne bih ulazio jer nisam ekspert, ali meni je interesantna tema. Mjerenja su nužna i bez njih se ne može tijekom proizvodnje, pa je i korisno pri ispitivanju prostora gdje namjeravaš formirati sustav, ali da ćeš i dalje mjeriti parametre kad si već sve namijestio i počeo sa slušanjem...eee to mi je previše. Ustvari postaješ rob brojaka i od slušanja nema ništa.

 

Pa nećeš. Jednom kada sustav (i sobu) podesiš da daju čim linearniji izlaz, da postane transparentna, tada možeš sjesti i slušati glazbu. Do tada slušaš opremu.
Inače, što se instrumenata, da, činele (npr) imaju harmonike i do par desetaka kHz, no ono o čemu se ne priča jest energija tog signala... to je sve duboko ispod praga čujnosti, 80+ dB ispod glavnog signala - uz pretpostavku da i čuješ do tih frekvencija. A ako u priču uvedeš ostatak izvođača, sa svojim instrumentima, shvatiš da se ne trebaš brinuti o tako niskim razinama i tako visokim frekvencijama. Sva energija koja ode u raspon iznad 20 kHz je nebitna i nepotrebna, i na kraju - nečujna :)

 

Dead kaže...

 Točno, pojačala nisu ekvilizatori niti DSP-ovi. I ne bi smijela mijenjati zvuk. Ali, da li je moguće proizvesti po tebi ispravno pojačalo? Ili možda proizvođači naprave od pojačala namjerno i ekvilizator kako bi promijenili zvuk po svom guštu. Možda neki dizajner/inžinjer voli topliji zvuk, ili možda analitičniji, pa se po tome ravna. Možda je sve subjektivno pa taj dizajner/inžinjer smatra taj zvuk referentnim pa nam ga prodaje kao hifi. Jedini izlaz iz sve te zavrzlame je poslušaš, kupiš, montiraš, upališ, sjedneš i slušaš s užitkom. Ako čuješ nešto što ti se više sviđa onda staro prodaš i kupiš to novo. Ove svađalačke polemike nemaju smisla pogotovo kad se tu uključi lik koji se inače pojavljuje samo kad ih nanjuši. 

 

Ne. Ne. Ne.


Nitko neće raditi pojačala koja farbaju zvuk na ikakav način. Davno, davno, kada je audio bio u svojim začecima, pojačala su, jer je tehnologija bila takva, nedostatna, farbala zvuk. No cilj izrade pojačala nije da pojačala daju svoju signaturu, cilj HiFija jest da svi uređaji u nizu budu transparentni. I ne samo u HiFiju, u profesionalnoj opremi POGOTOVO. CD player, pretpojačalo, pojačalo, ništa od toga ne smije imati 'svoj zvuk'. Ako ga ima, uređaj treba vratiti jer je neispravan.
Jedina stvar koja ima utjecaja na boju zvuka su zvučnici. Nije da nije moguće napraviti zvučnike sa linearnim odzivom - je, ima ih, među pro studijskom opremo pogotovo, no ljudi ne vole slušati glazbu na takvom sustavu, i to je poznato već godinama, desetljećima - ljudi vole U-shape, netko u manjoj, netko u većoj mjeri, prilikom slušanja glazbe, zato postoji toliko brendova i modela zvučnika, svaki sa svojim, nekad i prepoznatljivim, karakteristikama. Nekom odgovara dip na 3 kHz, nekom na 2 kHz, nekom paše peak na 6 kHz...

Ne volim se svađati, no volim, kad sam u diskusiji, da mi se daju dokazi za tvrdnje. Dokaz nije 'ja tako čujem i gotovo' :)

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
5 godina
online
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
Posmatrač kaže...
tajo1960 kaže...

....

 

Evo, konkretni primjer.

Kolega Bik kupio nove/polovne Wharfedale zvučnike... a jesi li ih izmjerio? Kako uopće ih znaš slušati ako ih nisi izmjerio?

Pa mislim...

 

 Ja pratim dugo forum inisam audiofill. Ono sto primjecujem jeste da ako neko preporuci neku  pjesmu to nije jer to je  to dobra pjesma vec jer je dobro snimljena basovi dodju do izrazaja sounstage i sl....

 Ti kazes cemu mjerenja a ja pitam cemu stalno testiranje i mijenjanje opreme... Kad vi stignete ista slusati.....

Ne kažem čemu mjerenja... logično je i normalno da tvornica "izmjeri" sve potrebno i nepotrebno u proizvodu i napravi proizvod sa "izmjerenim" komponentama. Ja pitam kolegu čemu stalno ponavljanje pojma mjerenja, pa se pitam nisu li neki ovdje već pomalo opsjednuti mjerenjima? Znaš ono kad ti nešto, što si imao kao lagani hobi, pređe u manično-opsesivnu maniju stalnog i opetovanog ponavljanja iste stvari u svim mogućim i nemogućim situacijama, kad se više "ne može živjeti bez toga"... to pitam, to sam pitao!

 

.....

 1. Osvrnuo sam se na opasku cemu mjerenja. ti kazes cemu mjerenja i onda kazes da vjerujes tvornici. To je zadnje cemu treba vjerovati.... Kad si cuio da je tvornica ili prdavac rekao nemojte ovo kupovati losije je od starog modela ili skuplje a ne vrijedi toliko i sl....

 

2. Kad je nesto hobi to razumijem ali ni u hobiju ne treba podlijegati slijepom vjerovanju da cujes nesto sto instrument ne moze izmjeriti....

 

nekoliko puta sam pitao koja nauka stoji iz nekih stvari u koje uvjeravate sebe i druge tipa usviravanja komonenti (digitalnih) sto se ne moze objasniti nikakvom danas poznatom naukom a ocigledno svi audiofili (manje vise) su uvjereni da u 100% slucajeva cuju razliku izmedju usviranih i ne usviranih kablova i sl... Ako nisam audio fill ne znaci da me tema ne interesuje i definitivno zelim da naucim nesto novo.... 

 

Treba li mi uredjaj od par hiljada eur da nesto pitam ovdje?

 


Sto se tice koncerta ne mislim nista. I sam cesto pustim koncert i uzivam u muzici ali mi za to ne treba skupi sistem... 

 

Ali cesto ovdje vidim preporuku neke pjesme ili koncerta uz opasku kako je vrhunski snimljen a ne kako je vrhunska muzika....

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.11.2019 12:37 (Posmatrač).
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Posmatrač kaže...
tajo1960 kaže...
Posmatrač kaže...
tajo1960 kaže...

....

 

Evo, konkretni primjer.

Kolega Bik kupio nove/polovne Wharfedale zvučnike... a jesi li ih izmjerio? Kako uopće ih znaš slušati ako ih nisi izmjerio?

Pa mislim...

 

 Ja pratim dugo forum inisam audiofill. Ono sto primjecujem jeste da ako neko preporuci neku  pjesmu to nije jer to je  to dobra pjesma vec jer je dobro snimljena basovi dodju do izrazaja sounstage i sl....

 Ti kazes cemu mjerenja a ja pitam cemu stalno testiranje i mijenjanje opreme... Kad vi stignete ista slusati.....

Ne kažem čemu mjerenja... logično je i normalno da tvornica "izmjeri" sve potrebno i nepotrebno u proizvodu i napravi proizvod sa "izmjerenim" komponentama. Ja pitam kolegu čemu stalno ponavljanje pojma mjerenja, pa se pitam nisu li neki ovdje već pomalo opsjednuti mjerenjima? Znaš ono kad ti nešto, što si imao kao lagani hobi, pređe u manično-opsesivnu maniju stalnog i opetovanog ponavljanja iste stvari u svim mogućim i nemogućim situacijama, kad se više "ne može živjeti bez toga"... to pitam, to sam pitao!

 

.....

 1. Osvrnuo sam se na opasku cemu mjerenja. ti kazes cemu mjerenja i onda kazes da vjerujes tvornici. To je zadnje cemu treba vjerovati.... Kad si cuio da je tvornica ili prdavac rekao nemojte ovo kupovati losije je od starog modela ili skuplje a ne vrijedi toliko i sl....

 

2. Kad je nesto hobi to razumijem ali ni u hobiju ne treba podlijegati slijepom vjerovanju da cujes nesto sto instrument ne moze izmjeriti....

 

nekoliko puta sam pitao koja nauka stoji iz nekih stvari u koje uvjeravate sebe i druge tipa usviravanja komonenti (digitalnih) sto se ne moze objasniti nikakvom danas poznatom naukom a ocigledno svi audiofili (manje vise) su uvjereni da u 100% slucajeva cuju razliku izmedju usviranih i ne usviranih kablova i sl... Ako nisam audio fill ne znaci da me tema ne interesuje i definitivno zelim da naucim nesto novo.... 

 

Treba li mi uredjaj od par hiljada eur da nesto pitam ovdje?

 


Sto se tice koncerta ne mislim nista. I sam cesto pustim koncert i uzivam u muzici ali mi za to ne treba skupi sistem... 

 

Ali cesto ovdje vidim preporuku neke pjesme ili koncerta uz opasku kako je vrhunski snimljen a ne kako je vrhunska muzika....

 

 

Ukoliko stojiš iza boldanog onda si fulao temu, hoćeš reći da i na mobitelu na njegove zvučnike i na skupom hi fi setu od par tisuća eura možeš jednako uživati u muzici?

Ja čak i vjerujem da ljudima nije bitno na čemu slušaju, jer ih navedeno niti ne zanima, samo da tandrlja, nama kojima je bitno kako to zvuči ovo se ne može uspoređivati.

Da, kada slažeš sustav onda slušaš komponente dok ne složiš da radi kako ti odgovara, onda slušaš na miru muziku i zadovoljno se smješkaš kako fino radi.

Na boljem sustavu čuješ sve kako treba, na jefitlenu nećeš dosta toga čuti.

No ako ti je svejedno.... ok

16 godina
offline
Vaš audio kutak

...evo malo dobre mjuze (za ove kisne dane) i ne loseg snimka 

 

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Dead kaže...

Zar misliš da je danas dosegnut takav nivo tehnologije koji omogućuje totalno transparentan zvuk sa linearnim odzivom, bez dipova i pikova, a da se ne koristi ekvilizator? Iz mog laičkog kuta gledanja kojeg imam na temelju čituckanja po netu mislim da još uvijek nemamo takav uređaj. A nazvati takav uređaj koji zbog još uvijek nedostatne tehnologije ne može provuči ulazni signal netaknut neispravnim je malo pretjerano.

U vezi svađalačkih polemika nisam mislio na tebe. Od tebe se može nešto i naučiti.

Da, linearnost u pojačalima je izvediva ne samo u audio rasponu, koji je jad i bijeda, dvadesetak kHz, nego i u megahercnim rasponima, radio, TV, internetska distribucija - koja je puno teže ostvariva i održiva nego ovaj jad i bijeda u našem slušnom rasponu... :)

Ideja da je to nešto jako teško izvedivo, i da to može napraviti samo kajaznam, McIntosh je van svake pameti. No nekako moraš prodati skupa pojačala koja rade isti posao kao i jeftinija braća :) moraš uvjeriti kupce da je to nešto jako, jako teško i komplicirano.
Pojačalo koje sam radio za maturu, vlastoručno crtanim i jetkanim pločicama, sa 4x2N3055 izlazima, bilo je na mjerenjima na maturi linearno od 10 Hz do 24 kHz. Let that sink in.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
Moj PC  
1 0 hvala 1
4 godine
odjavljen
offline
Vaš audio kutak

Neznam jesam li u pravoj temi - želio bih za svoj PC nekakvu zvučnu karticu u rangu Realtekovog ALC 1220, za što manje para. Koje su mi opcije? Hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
mislim da je ocito ko se okrece napadima na pojedince i hranjenjem ega s svojom skupom opremom a ko zeli pomoc ljudima da razviju kriticko razmisljanje prema tvornicama i brandovima.

btw 2n3055, jesu bili motorola? jeli bila A klasa? neke slike mozda?
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...

btw 2n3055, jesu bili motorola? jeli bila A klasa? neke slike mozda?

Je*bote, ne sjećam se tranzistora, to je bilo prije 25 godina :) ali pojačalo je bilo najružnije pojačalo ikad napravljeno, u kučištu od čeličnog lima debljine 2 mm, sa hladnjacima koje sam dobio za sitne novce, kad ih je profesor vidio, pitao me jesam li svjestan da bio on na tim hladnjacima hladio kilovat bez problema... na što sam samo slegnuo ramenima :) dakle, dva takva hladnjaka, ogroman toroidni transformator, kojeg sam dao namotati tako da je bio u stanju isporučiti pet puta više snage nego je to bilo potrebno :) a gretz je bio priča za sebe. Na odvojenoj pločici malene diodice, i ogromni kondenzatori veličine šake za peglanje napona, relej je bio podešen da pali izlaz pojačala deset sekundi nakon što bih ga upalio na sklopku, a otprilike su toliko držali na normalnoj glasnoći kad bih ugasio pojačalo...
Profesor je samo govorio 'majko mila' kad ga je pregledavao, imalo je preko 30 kilograma :)
Dakle, deklarirano na 2 x 35 W, radilo je u A klasi do 8 W, od tada je radilo u AB klasi sa minimalnim distorzijama do 95% snage, tada bi distorzije postale naglo visoke. Konstrukciju smo radili jedan moj poznanik i ja, napravili smo čudovište... ali je radilo.

Imalo je i pretpojačalo, sa sklopkom koja ga je preskakala, tako da se mogao spojiti izlaz iz miksete direktno u ulaze pojačala. Pretpojačalo je bilo neko iz nekakvog kita, tek toliko, da imam nekakav selektor ulaza, kontrole boje tona su bile prebrikane jer mi nisu trebale, i kontrola glasnoće.

Bilo je u pogonu pet godina nakon mature, tada sam ga poklonio jednom poznaniku koji se bavio elektronikom, napravio je pošteno pojačalo od dijelova :)

 

:) to je to.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
9 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...
mislim da je ocito ko se okrece napadima na pojedince i hranjenjem ega s svojom skupom opremom a ko zeli pomoc ljudima da razviju kriticko razmisljanje prema tvornicama i brandovima.

btw 2n3055, jesu bili motorola? jeli bila A klasa? neke slike mozda?

 

Baš, čemu ova ugroženost ili nesigurnost ako ti netko tko je potkovan dođe podjeliti mišljenje? Meni je pogotovo zadovljavajuce kada se rastave proizvodi od par tis kn i vidiš koliko je tu zapravo plaćanje brenda i nekakve premije u igri..

 

anyways.. jel itko od vas ima preporuku za ovakvo nešto:

 

https://www.amazon.de/dp/B01LZS8AQI/ref=sr_1_3?keywords=hifi+rack&qid=1573630915&sr=8-3

 

Ne stanu mi sve komponente ispod TV-a, a pojačalo mi ima skoro 30kg pa ovakvi jeftini rackovi baš ne mogu izdrzati. Gledam rabljeno ali doslovno ne znam što upisati na njuskalo.

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.11.2019 8:42 (nhooydz).
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
VladimirLem kaže...

Neznam jesam li u pravoj temi - želio bih za svoj PC nekakvu zvučnu karticu u rangu Realtekovog ALC 1220, za što manje para. Koje su mi opcije? Hvala.

Nisi.
https://www.bug.hr/forum/topic/ostale-hardverske-teme/zvune-kartice-generalni-topic/59724.aspx

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
nhooydz kaže...

 

anyways.. jel itko od vas ima preporuku za ovakvo nešto:

https://www.amazon.de/dp/B01LZS8AQI/ref=sr_1_3?keywords=hifi+rack&qid=1573630915&sr=8-3

Ne stanu mi sve komponente ispod TV-a, a pojačalo mi ima skoro 30kg pa ovakvi jeftini rackovi baš ne mogu izdrzati. Gledam rabljeno ali doslovno ne znam što upisati na njuskalo.

Ako bih ti mogao sugerirati... nemoj televizor tako visoko stavljati. Neka ti TV, dok stoji na stalku, a ti sjediš na poziciji odakle ga gledaš, bude svojom gornjom trećinom na razini tvojih očiju. Prostor ispod iskoristi za komponente, jednu pored druge, mislim da ti je to najbolja opcija, i najzdravija za vrat i oči :)

 

Nešto poput ovog, al ne ovako ružno (a ni cijena nije lijepa) :)
https://www.njuskalo.hr/audio-ostalo/soundcraft-pandora-oglas-24443718

 

Ili ovakvo nešto:

https://www.njuskalo.hr/dnevni-boravak-namjestaj/vidaxl-tv-komoda-masivno-sheesham-drvo-116x30x40-cm-243954-oglas-29252285

 

U svakom slučaju ti ostaje kao opcija samogradnja, po mjeri.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
13 godina
neaktivan
offline
Re: Vaš audio kutak
Koji ste vi smijeh, to nisu istine. Najvecu hrpu gluposti u svom stazu na ovom forumu sam procitao upravo u ovoj temi, a staz je i ohoho duzi od ovog acc.
I sta se na kraju desilo, kao i obicno osli svi koji su imali ista pametno za rec i glupost prevladala. Mic po mic svi kaj su nes pametno imali za rec opcenio na forumu su ili otisli sa foruma ili ne pisu nista jer nema smisla borba s vjetrenjacama. Tolko je to sve jadno da nisam htio napisat ni dojmove o kablovima jer mi se ne da slusat 10 razlicitih proljeva i kako sam pod krivim kutem pristeko kabl..
Uzivajte i dalje hranec jedni druge xD.

Jebes mi sve, contenders tema sa svim temama koje je zelja otvorio lol.
Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Father_Dougal kaže...
nhooydz kaže...

 

anyways.. jel itko od vas ima preporuku za ovakvo nešto:

https://www.amazon.de/dp/B01LZS8AQI/ref=sr_1_3?keywords=hifi+rack&qid=1573630915&sr=8-3

Ne stanu mi sve komponente ispod TV-a, a pojačalo mi ima skoro 30kg pa ovakvi jeftini rackovi baš ne mogu izdrzati. Gledam rabljeno ali doslovno ne znam što upisati na njuskalo.

Ako bih ti mogao sugerirati... nemoj televizor tako visoko stavljati. Neka ti TV, dok stoji na stalku, a ti sjediš na poziciji odakle ga gledaš, bude svojom gornjom trećinom na razini tvojih očiju. Prostor ispod iskoristi za komponente, jednu pored druge, mislim da ti je to najbolja opcija, i najzdravija za vrat i oči :)

 

Nešto poput ovog, al ne ovako ružno (a ni cijena nije lijepa) :)
https://www.njuskalo.hr/audio-ostalo/soundcraft-pandora-oglas-24443718

 

Ili ovakvo nešto:

https://www.njuskalo.hr/dnevni-boravak-namjestaj/vidaxl-tv-komoda-masivno-sheesham-drvo-116x30x40-cm-243954-oglas-29252285

 

U svakom slučaju ti ostaje kao opcija samogradnja, po mjeri.

 

 

Eh, neće tv ići na rack, tv ima svoju komodu. U biti najveći je problem što je pojačalo baš prase veliko a ne želim ga mjenjati samo zbog toga, još je tu cd player i tuner pa eto, zamislio sam samo da rack bude sa strane i to je to, pošto sam povodljiv vjerojatno ću i gramofon donijet.

 

Uh, 4,5k kn je zbilja previše. :D

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.11.2019 11:25 (nhooydz).
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

...najjeftinije i ne lose rijesenje....IKEA

 

Dimenzije proizvoda
Duljina: 83 cm
Širina: 37 cm
Visina: 53 cm
Maks. nosivost: 100 kg
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
9 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Dead kaže...
nhooydz kaže...
dabar_solta_V2 kaže...
mislim da je ocito ko se okrece napadima na pojedince i hranjenjem ega s svojom skupom opremom a ko zeli pomoc ljudima da razviju kriticko razmisljanje prema tvornicama i brandovima.

btw 2n3055, jesu bili motorola? jeli bila A klasa? neke slike mozda?

 

Baš, čemu ova ugroženost ili nesigurnost ako ti netko tko je potkovan dođe podjeliti mišljenje? Meni je pogotovo zadovljavajuce kada se rastave proizvodi od par tis kn i vidiš koliko je tu zapravo plaćanje brenda i nekakve premije u igri..

 

anyways.. jel itko od vas ima preporuku za ovakvo nešto:

 

https://www.amazon.de/dp/B01LZS8AQI/ref=sr_1_3?keywords=hifi+rack&qid=1573630915&sr=8-3

 

Ne stanu mi sve komponente ispod TV-a, a pojačalo mi ima skoro 30kg pa ovakvi jeftini rackovi baš ne mogu izdrzati. Gledam rabljeno ali doslovno ne znam što upisati na njuskalo.

 Imaš rackove NorStone Designa. Dobavljač splitska Media AudioEsse 2.040 kn, Esse 140 2.790 kn, Epur 3 2.590 kn, Epur 4 2.490 kn, Stabbl Hi-Fi 4.490 kn.

 

 

Što je najgore, ova za 4000kn je zbilja lijepa ali preskupo (vjerojatno zato što ima hifi u nazivu ili nešto). 

 

https://www.tandmore.de/Zubehoer-und-Accessoires/Unterhaltungselektronik/TV-Moebel-Audio-Racks/VCM-Bilus-Schwarzglas-HiFi-Glasrack::14331.html?idealoid=1911131217593531625

 

Za 90 eura mi se ovo čini ok.

 

https://www.norstone-design.com/product-page/esse-hifi Ova je isto fora ali opet 200 eura, ne mogu vidjeti neku vrijednost u polici baš. :\ A i izgleda da nosivost nije ona koju trebam.

 

Ovo iz ikeje je dosta zgodna solucija! Moram vidjeti kako će se uklapati u prostor.

 

 

Hvala svima.

 

Evo ideje koje mozete slati bliznjima kao ideju za bozicni poklon: https://www.mcintoshlabs.com/products/merchandise/McIntosh-Clock cijena: sitnica :)

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.11.2019 13:28 (nhooydz).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

 

 

Hvala svima.

 

Evo ideje koje mozete slati bliznjima kao ideju za bozicni poklon: https://www.mcintoshlabs.com/products/merchandise/McIntosh-Clock cijena: sitnica :)

 haha zakon!

9 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Dead kaže...
nhooydz kaže...

Što je najgore, ova za 4000kn je zbilja lijepa ali preskupo (vjerojatno zato što ima hifi u nazivu ili nešto).  

 Je, lijepa je i vrlo kvalitetna. Okay, skupa je, ali ima temperirano staklo debljine punih 15 mm. Imam Stabbl AV koja je i nešto skuplja jer je veća i nemam riječi hvale za nju.

 

 

Što ti smeta oko police? Koliko su uopće primjetne promjene u zvuku kod tih polica, vidim da i whathifi reviewa police pa me zanima jel zaista to toliko bitno? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
nhooydz kaže...
Dead kaže...
nhooydz kaže...
dabar_solta_V2 kaže...
mislim da je ocito ko se okrece napadima na pojedince i hranjenjem ega s svojom skupom opremom a ko zeli pomoc ljudima da razviju kriticko razmisljanje prema tvornicama i brandovima.

btw 2n3055, jesu bili motorola? jeli bila A klasa? neke slike mozda?

 

Baš, čemu ova ugroženost ili nesigurnost ako ti netko tko je potkovan dođe podjeliti mišljenje? Meni je pogotovo zadovljavajuce kada se rastave proizvodi od par tis kn i vidiš koliko je tu zapravo plaćanje brenda i nekakve premije u igri..

 

anyways.. jel itko od vas ima preporuku za ovakvo nešto:

 

https://www.amazon.de/dp/B01LZS8AQI/ref=sr_1_3?keywords=hifi+rack&qid=1573630915&sr=8-3

 

Ne stanu mi sve komponente ispod TV-a, a pojačalo mi ima skoro 30kg pa ovakvi jeftini rackovi baš ne mogu izdrzati. Gledam rabljeno ali doslovno ne znam što upisati na njuskalo.

 Imaš rackove NorStone Designa. Dobavljač splitska Media AudioEsse 2.040 kn, Esse 140 2.790 kn, Epur 3 2.590 kn, Epur 4 2.490 kn, Stabbl Hi-Fi 4.490 kn.

 

 

Što je najgore, ova za 4000kn je zbilja lijepa ali preskupo (vjerojatno zato što ima hifi u nazivu ili nešto). 

 

https://www.tandmore.de/Zubehoer-und-Accessoires/Unterhaltungselektronik/TV-Moebel-Audio-Racks/VCM-Bilus-Schwarzglas-HiFi-Glasrack::14331.html?idealoid=1911131217593531625

 

Za 90 eura mi se ovo čini ok.

 

https://www.norstone-design.com/product-page/esse-hifi Ova je isto fora ali opet 200 eura, ne mogu vidjeti neku vrijednost u polici baš. :\ A i izgleda da nosivost nije ona koju trebam.

 

Ovo iz ikeje je dosta zgodna solucija! Moram vidjeti kako će se uklapati u prostor.

 

 

Hvala svima.

 

Evo ideje koje mozete slati bliznjima kao ideju za bozicni poklon: https://www.mcintoshlabs.com/products/merchandise/McIntosh-Clock cijena: sitnica :)

 Koliko para toliko muzike,ja ne biram policu da gledam koliko ce doprinjet zvuku sistema nego vizualni i kvalitetni izgled same police!Posto imam i gramofon pozeljno je da je polica sto teza i otpornija na vibracije.Moja polica ima preko 100kg i izrađena je od visoko kvalitetnog talijanskog furnira i za mene izgleda odlicno.Na njemu stoje dva pojacala od koji jedno ima 30 a drugo 15ak kg,sad kad vidim ove gore police od  Norstonea moram priznat da bas izgledaju odlicno i dosta funkcionalno pogotovo za nekog tko ima dosta komponenti a ja se ubrajam u to!Za 90eura nemoj ocekiva neznam kakvu kvalitetu!

AUDIOFIL
10 godina
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
volegradele kaže...

 Neznam sto ti nije jasno !Lik je jasno naglasio "my top 20 greatest  drums intro of all time"

 ... malo sam zapustio temu zbog COD-a... di pise "my"?... u opisu, to se ne pika, pa ni u trazilici... mozemo se slobodno "macevat" , po navedenom pitanju...

 

the pussification of todays youth cant handle metal of this magnitude
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.11.2019 23:15 (Tallahassee).
10 godina
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
Dead kaže...
Tallahassee kaže...

 A kolega što misliš o, po meni najboljem ikad, Carl Palmeru iz ELP-a?

 

 .... je, je jedan od najboljih definitivno... ELP je jedan od naj hi-fi bendova uopce, kaj se ove teme tice... ipak je najbolji gospodin jazzer... svi ostali su od srebra prema drvu... ajd, srebro...

the pussification of todays youth cant handle metal of this magnitude
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
Dead kaže...

 ELP je moja možda i najveća ljubav. Nažalost, otišla su dvojica i ostao je samo Carl. A tuge...

Evo vrlo zanimljivog drum soloa.

 

 ... ak bas to hoces... ovaj je za temu, za test a i za solo, jer pokriva sve sto se od sustava ocekuje da isporuci...

the pussification of todays youth cant handle metal of this magnitude
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Vaš audio kutak

... nemoj bit tuzan... tu je Haake... poliritmija na ntu... neki jos uvjek ne vjeruju da to covjek svira...

the pussification of todays youth cant handle metal of this magnitude
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.11.2019 0:10 (Tallahassee).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Vaš audio kutak

Nešto novo je slozeno :D

PSN: Chov1ch
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Tallahassee kaže...
volegradele kaže...

 Neznam sto ti nije jasno !Lik je jasno naglasio "my top 20 greatest  drums intro of all time"

 ... malo sam zapustio temu zbog COD-a... di pise "my"?... u opisu, to se ne pika, pa ni u trazilici... mozemo se slobodno "macevat" , po navedenom pitanju...

 

 hahaha,pa on sam kaze..poslusaj malo prije nego natpis vidis!

AUDIOFIL
10 godina
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
volegradele kaže...

 ahaha,pa on sam kaze..poslusaj malo prije nego natpis vidis!

 ... nebitno za slusanje i sve ostalo... mericke spike za debile... apsolutno sporedan lik...

the pussification of todays youth cant handle metal of this magnitude
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice