Kvaliteta DSL parice? izdvojena tema

poruka: 6.135
|
čitano: 1.524.638
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Powerline? Spominjao sam vec, problem je što ne mogu od nikog posuditi da probam, a ne bih kupovao na slijepo pošto sam kat ispod, a za svaki kat imamo odvojeno brojilo. Tako da ne znam bi li bilo povezano...

Battlelog: D3lBoy-00
15 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Meni radi preko struje na drugom katu, preko brojila, različiti proizvođači, ukupno tri uređaja.

Nažalost, treba meni, zato sam ih i kupio, pa ti ne mogu posuditi.

Ne radi u svakoj utičnici pa nekad treba malo tražiti.

10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Pitat cu tu u lokalnom shopu, ako daju na probu prvo. Nema druge sinoc me ubio ping ponovno.

Ima cmd prompt opcija "netsh wlan set autoconfig enabled=no interface="WiFi"" koja ne dopušta wi fi sticku da traži svakih 30 sec. ostale mreže. Jedino što se onda nakon restarta/gašenja kompa ne mozeš spojiti dok ne upišeš "netsh wlan set autoconfig enabled=yes interface="WiFi"". No to nije problem jer sam si napravio za svaku opciju batch file na desktopu on/off. No ni to ne popravlja ping u potpunosti, samo malo ublaži spikeove.

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.7.2018 12:02 (D3lBoy).
15 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Jedino ti se zna dogoditi svakakva smetnja. Ako netko koristi neku bošilicu u kući, može otići veza. Netko počne variti, ode veza možda. Imam doma slučaj sa LED reflektorom el cheapo. Upališ reflektor i najbliži power ethernet uređaj ne radi više. Sad, sve ovisi o kojoj fazi, žici, utičnici, udaljenosti... ali generalno radi zadovoljavajuće meni.

10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Bio sam u shopu, kazu da ce imat za 2 tjedna pa da cu moc probati prije kupnje, to je super. Kaže da teoretski nebi trebalo raditi preko 2 strujna kruga kao što sam i mislio, ali je cuo da nekima radi. Probat cu pa cemo vidjet, tip iz T coma ce sutra doc vidjet kutiju na tavanu, a što se tice routera kaze da oni nemaju nista drugo osim ZTE i Speedporta...

Battlelog: D3lBoy-00
10 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Može netko ovo pojasniti? Dakle jedini u susjedstvu imam nižu maksimalnu brzinu. Znam da tu brzinu tako i tako necu dobiti, ali me zanima jel to možda uzrokuje probleme. Također wifi status mi kaže 65mbps iako je stick 150mbps, ako prebacim na 40mhz band width onda piše 135. Konekcija je odlicna i blizu je rutera.

Battlelog: D3lBoy-00
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Gledaj na tih "N150" kao takt (clock)  modulacije a WiFi po protokolu 802.11 radi sa malenim data paketićima koji osim podataka koje prenosi sadrži i kontrolne podatke.

Prilikom rada za svaki poslani paketić čeka odgovor (potvrdu o prijemu) da bi poslao slijedeći paketić ili ako nije primljen ponovio isti paketić. Uz to ne počinje slanje dok na prijemu ima signala.

Razlozi za ponavljanje (neispravan prijem) su uglavnom smetnje drugih wifi uređaja.

Dakle tih teoretskih 150Mbps u praksi iznose upola manje kad nema smetnji a daleko manje kad ih ima.....i primjeni ovaj info i na ostale modove  a.b.g.n,ac

 

ps: Kad koristiš "n" mod i uključiš veću širinu kanala sa 20 na 40Mhz tada si zapravo prešao sa n150 na n300 mod pa ako drugi uređaj u vezi ima istu mogućnost praktična brzina će porasti na oko 150Mbps.

      Već od brzine n300 naviše su daleko veći problemi sa reflektiranim signalima pa se u prijemu koriste dvije antene (mimo) za korekciju tih smetnji.

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.7.2018 7:35 (AF139).
10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Ok no zašto je maksimalna brzina 130mbps a za susjede hvata do 144, a nemaju neke internet pakete... Jasno mi je da necu tu brzinu dobit, zanima me zasto je toliko manje iskljucivo kod mene. Pri googlanju vidim da svi imaju 72mbps na 20mhz i 150mbps na 40mhz. Eh ja imam 65mbps na 20 i 135 na 40mhz.

Battlelog: D3lBoy-00
10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Razlike kao to kod tebe pa i veće uvjek postoje pa čak između dva ista proizvoda jer npr. jedan može imati osjetljiviji prijemnik ili kvalitetniju antenu sa manjim VSWR itd..

Razlike su i sa smetnjama od reflektiranih signala , broju drugih korisnika na istom kanalu itd.

 

ps: evo ovdje usporedbe i testovi za neke WiFi adaptere na 2,4 i 5GHz dolje niže su testovi praktične brzine  (MB/s ) direkt , kroz vrata itd.

https://us.hardware.info/comparisontable/products/156026-200004-247171-347919-214350-203756-335380-205554-362688-326499-221658-317501

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.7.2018 14:24 (AF139).
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
D3lBoy kaže...

Ok no zašto je maksimalna brzina 130mbps a za susjede hvata do 144, a nemaju neke internet pakete... Jasno mi je da necu tu brzinu dobit, zanima me zasto je toliko manje iskljucivo kod mene. Pri googlanju vidim da svi imaju 72mbps na 20mhz i 150mbps na 40mhz. Eh ja imam 65mbps na 20 i 135 na 40mhz.

 Nikako da se ostavis corava posla. To sto pise u tim analyzerima i koliko ko hvata su nista nego brojke koje se napisu ovisno o jacini i tipu mreze, a u biti nemaju veze s vezom. To sto ti vidis kod susjeda niti su oni vidjeli te brzine, niti to ima ikakve veze s tvojim smetnjama. Nemaju svi 72mbps na 20, niti 150 na 40. Spoji se kabelom i to je to. Svi wifi problemi nemaju veze ni s kvalitetom veze ni s ispom.

 

Evo ti tu otprilike koliko se dobije

https://www.speedguide.net/faq/what-is-the-actual-real-life-speed-of-wireless-374

 

i to pod dobrim uvjetima. Overhead na wifi-ju je ogroman. Cak stovise, mozes imat katastrofalne rezultate na wifiju da si sam u kolibi u sumi na antarktiku gdje nikakvog signala osim tvog routera nema ako vas se 3 spoji odjednom i procesor u routeru se zagrije vise nego je trebao jer imas shit router koji nije namjenjen takvim stvarima.

 

Edit:

A evo mozes i tu malo prckat ako ti se igra

https://www.speedguide.net/articles/wireless-network-speed-tweaks-5681

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.7.2018 16:06 (sandokan111).
10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Gle preko 10 godina imam wi fi kod tcoma. Nikada, ali nikada nisam imao ovakvih problema. Znaci ping do 5000ms, ne moze me nitko uvjerit da je to normalno, i nema šanse da bušim strop kako bi provukao kabl jer je najednom ping postao abnormlano loš. A u prethodnim postovima smo dokazali da nije niti do kompa, AP-a, routera i kanala, jer problem ostaje isti.

Ne mogu samo rec "hah to je to sto se wi fija tice, ajmo pobušit cijelu kucu", nije mi to nikako pristupacno, a powerline izgleda ne radi preko brojila.

Battlelog: D3lBoy-00
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
D3lBoy kaže...

Gle preko 10 godina imam wi fi kod tcoma. Nikada, ali nikada nisam imao ovakvih problema. Znaci ping do 5000ms, ne moze me nitko uvjerit da je to normalno, i nema šanse da bušim strop kako bi provukao kabl jer je najednom ping postao abnormlano loš. A u prethodnim postovima smo dokazali da nije niti do kompa, AP-a, routera i kanala, jer problem ostaje isti.

Ne mogu samo rec "hah to je to sto se wi fija tice, ajmo pobušit cijelu kucu", nije mi to nikako pristupacno, a powerline izgleda ne radi preko brojila.

 Bas obratno, dokazao si da je problem negdje do tebe. Sad sto ti to ne zelis jer ti radi nezgodu to je vec drugi par postola, ali se ne tice ispa. Spoji se kabelom, pokazi taj skok pinga i onda imas nesto, do tada, nemas nista.

Ne moras ti nista busit, provuci okolo naokolo 50m kabela pa provjeri, nema sigurno vise od kata do kata, a utp radi uredno na te razdaljine. To sto si imao kad si imao je apsolutno nebitno kad promjena moze nastat radi milion stvarcica, a mislim da nemas dovoljno znanja da to ispitas na pravilan nacin da ces dokucit sto ti je tocno stvaralo probleme. Najbolje rjesenje je kabel, a ako te to iritira, idi redom pa mjenjaj stvari dok se ne dogodi magicna promjena i stvari prorade, za pocetak promjeni router u neki koji nije od isp-a, a ispov stavi u bridge.

10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Mob, laptop, komp. Sve daje iste probleme, promjenio routere, kanale i udaljenosti. I dalje problemi, mozda nisam ekspert ali znam dovoljno da zakljucim da nije do moje opreme i mojih postavki. A to sto je router smece nije moj problem vec t comov

 

Inzistirati na kablu mi ne pomaze, znam to od pocetka, wi fi NAGLO ne radi kako spada. Ako nemas neki info koji mi je koristan onda me ignoraj, jer sam svjestan kabla i zasto mi nije prakticno, da mogu od pocetka bi bio na kablu

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.7.2018 19:24 (D3lBoy).
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
D3lBoy kaže...

I dalje problemi, mozda nisam ekspert ali znam dovoljno da zakljucim da nije do moje opreme i mojih postavki. A to sto je router smece nije moj problem vec t comov

Pa nije to ni tcomov problem lol, a znanja nemas cim spominjes jitter :). Oni ti moraju isporucit uslugu do routera. To sto su im routeri shit pa ne odgovaraju tvojim prohtjevima ni njih posebno ne zanima :) Ti promjeni isp pa vidi hoces dobit bolji router :) Fino kupi novi router, stavi taj u bridge pa onda vidi. Nijedan isp ne garantira uslugu preko wifija pa mozes ti vikat koliko hoces...

16 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Tako je. I ja kupujem novi router ubrzo, Speedport je OK za VDSL sve dok ne koristiš Wifi. I Gigaset SX763 i Thomson TG782i i ZTE 931 VII pokrivali su mi i kuću i dvorište wifijem. Ovaj krš ne pokriva dobro ni sobu u kojoj je, a kamo li susjedne prostorije.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Spominjao sam jitter zato sto sam po njemu primjetio promjene u pingu. Dakle ne da je ping sam po sebi problem vec njegove nagle izmjene i spikeovi. Al dobro ne kuzim se nista... Naj bolje da si i placamo ekstra wi fi opciju jer ipak se to njih ne tice! 

Battlelog: D3lBoy-00
9 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Pa odbijas prihvatit da to nije u njihovoj nadleznosti, a da sam ja isp ne bi bilo ni u mojoj. Jednostavno previse stvari moze utjecat na neciji wifi (cak i s dobrim routerom a oni isporucuju shitove ionako) da da se time bave ne bi nikad nigdje stigli. Stavi taj u bridge, kupi neki s ludilo wifijem pa vidi onda. Za parsto kuna si rjesis problem ako je do tog a ne do neke druge opreme u tvom lanu.

 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

kad pingaš sa računala povezan LAN-om bez WiFi uređaja spojenih ping je ok?
da li si probao pingat kad s računala spojenim LAN-om, ali sa spojenim WiFi uređajima? Da li ima razlike?

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.7.2018 23:47 (futz).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Jedino laptop mogu dovest do routera. Na njemu sam probao ping, tracert i speedtest prvo preko wifia i dogodila se ista situacija kao i na mom kompu/mobu. Ugasio sam wifi na laptopu i spojio obicnim cat5 lan kablom i ping je stabilan.

Battlelog: D3lBoy-00
5 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

Znači.. laptop je spojen sam na WiFi, ping luduje, a kad spojiš opet samoga na LAN, ping stabilan?
U momentu kad je spojen laptop odspoji sve sa routera, neka bude samo laptop.

 

Obrati pozornost da router nije u blizini neke strujne interferencije, bilo je i takvih situacija kad je ljudima bio problem sa WiFijem.
Jednostavno se frekvencije struje i WiFija međusobno "kolju" i ubijaju ih.

S obzirom da si probao više routera, odbacimo router kao problem.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Da vec sam pokušao gasit svijetla i ostale uređaje, no ništa. Posumnjao sam da nije burazov wi fi stick problem, pošto on ima stari Wireless G stick. No on nikad ništa ne skida niti gleda puno YT, ali svejedno sam probao na njegovom kompu stavit nešto da skida pa da vidim hoce li to praviti probleme i nije. To sam posumnjao jer je njegov jedini G stick pa da ne usporava druge uređaje/minimalno usporava "zracni prostor" što bi možda bilo osjetljivo na ping, svi ostali uređaji imaju N brzine.

Pala mi je jedna možda debilna ideja, ali... Meni je router sa max tvom i telefonom kat gore, router je spojen standardno na kutiju kod telefona. Eh, mene zanima pošto sam imao prije i dole telefon (sa drugim brojem, na istoj lokaciji kao i onaj gore samo kad ispod), da li bi bilo moguce dole također provuci crni telefonski/adsl kabl od kutije do drugog routera?

Dakle da imam gore router na koji su spojeni max adsl, telefon i wifi. A dolje odvojen router bez wifia na koji bi se spajao kablom. Ne znam koliko je to moguce, ali kontam si pošto ide preko istog telefonskog kabla sve kroz isti zid gore u tavan.

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.7.2018 15:05 (D3lBoy).
16 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Provlačenjem telefonskog kabela ne bi ništa dobio (ne bi ga mogao iskoristiti za išta), ali bi dobio provlačenjem LAN kabela. Ako ti je taj "stari" telefonski kabel u bužiru ili kanalici, onda ti je tu lako provuči LAN kabel (cat5e ili cat6) umjesto njega i to bi ti omogućilo da na taj kabel skopčaš router drugi (za wifi i lan portove), access point (za wifi), switch (za lan portove pa razgranaš mrežu) ili pak komp/laptop/štoveć direktno.

 

Ukratko, ako imaš cijev u zidu - vuci kabel. XD

Twitter: @191x7
12 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

Za početak da odmah napomenem, nisam stručnjak u ovom području tako da ću neke stvari možda laički ili čak krivo objasniti/protumačiti, no nisam ni neuk tako da neke stvari razumijem, a ako nešto i ne razumijem, imam volje proguglati.

 

Na priloženoj slici nalaze se svježi, današnji podaci s rutera, a problem je sljedeći. Do prošlog petka imao sam stabilnih 10-11 mbps downloada i cca 1 mbps uploada, bez ikakvih pucanja veze. U petak prošli tjedan pukla je veza, na ruteru je svjetlila power lampica i treperila je dsl (Ubee ruter od VIPa). Ukućani su odmah nazvali SZK i predložena im je klasika - pali/gasi ruter, factory reset... Rekli su da se ništa ne može i sljedeći dan, u subotu, poslali su T-comovog tehničara (njihova je infrastruktura). Mene nije bilo kod kuće i došao je taj lokalni tehničar koji je lijen i kombi mu je konstantno parkiran pred lokalnom birtijom u kojoj provodi većinu radnog vremena (ne napuhujem priču). Umjesto da napravi mjerenja vani ma kutiji na kći i na stupiću pored kuće i da barem baci oko na spojeve, on je samo ušetao u kuću na 2 minute, rekao da je mjerio na central i da je sve super (a kasnije se saznalo da nije bilo) te je ištekao ruter, priključio mjerni uređaj, rekao da on mjeri 10.5 mpbs i da je to sve ok, mjerenja super, mora da je rutera ili samog VIPa. Čim je otišao, ukućani su ponovno nazvali VIP SZK kako bi im rekli što je tehničar rekao i da se poduzme nešto po tom pitanju. Osoba koja se javila rekla je da je ruter povukao podatke, dsl lampica se ustabilila, ruter je povukao IP adresu pa su mu mogli pristupiti i internet je putem remote magije proradio. Radio je do ponoći, kada se mijenja IP adresa. Opet je bio isti problem, power svjetli, DSL treperi, internet i telefon ne rade. No razlika je bila ta da se tu i tamo DSL lampica ustabilila i to na duži period, a li internet nije radio, no SZK je to u potpunosti ignorirala. Tada sam se već ja vratio kući i pričao s njima, pa mogu iz prve ruke prepričati tijek razgovora. Zvao sam ih kroz vikend više puta i zamolio ih da učine ono što su učinili i u subotu nakon odlaska tehničara da nam internet opet proradi. Dobro da mi na to nisu rekli da sam lud jer su tvrdili da nije učinjeno ništa, da njima u bilješkama stoji da je tehničar napravio factory reset (nije, mislio sam da su ukućani krivo vidjeli/razumjeli, ali nije mi vrag dao mira pa sam ga otišao pitat do birtije). U svakom razgovoru svaki moj pokušaj razumnog gledanja na problem je ignoriran od strane SZK i onda su mi rekli da će poslati svojeg VIPovog tehničara u ponedjeljak da provjeri o čemu radi. Pitao sam ih usput ima li on novi ruter kod sebe ako utvrdi da se samo ruter pokvario pa ga zamijeni problem riješen, rekli su da ima. Ja sam rekao super, čekam tehničara. Došao je ponedjeljak, sati idu, vratim se kući oko 16 sati, tehničar se nije ni najavio, a kamoli došao i zovem ja opet SZK i pitam gdje je tehničar budući da mi je 3 puta izričito rečeno da će doći i da će me nazvati. Osoba koja se u tom trenutku javila je rekla ma kakav tehničar, ja to nemam u bilješkama, vama je jučer (u nedjelju, moš mislit) poslan novi ruter. Ja sam ih pitao da li vam to izgleda ko tipični problem s ruterom, no ponovno je svaki moj pokušaj razumnog gledanaj na problem i argumentiranja bio u potpunosti ignoriran. Ok, došao je novi ruter (Huawei) u utorak, spojio sam ga i vidi vraga, ponaša se jednako kao stari. Znam da novi ruter nekad ima problema s povlačenjem podataka i da ih treba nazvati da ga, kako oni to u SZK kažu, a meni se od tog izraza diže kosa na glavi, "zavedu", pokušavali su to napraviti 15-ak min i rekli mi da ga ugasim i upalim za 15 min i da će sve biti ok. Naravno, nije bilo. DSL lampica je stabilna, internet i telefon ne rade. Ulogiram se u ruter, vidim da nije povukao podatke. Opet su me smuljali. Zovem opet, rekli su da baš imaju problema s tim sustavom i da će mi to biti riješeno kroz dan. Proradio je internet popodne oko 16 h, ali pustili su mi duplo manju brzinu od ove mizerije koju imam. Zovem ja opet da su pustili kirvu brzinu, rekli su bit će do sutra. Rekao sam ok, barem radi, a brzina će već biti. Sjeo sam za komp i proveo popodne i večer na internetu, međutim veza je pucala i to ne nužno i DSL i ne nužno i telefon zajedno s internetom iako je VOIP. Da ne duljim već ionaku dugu priču, takva je situacija od utorka do danas, rekli su da će ponovno slati T-com tehničara, probali su slati ruteru razne konfiguracije itd., no činjenica je da ruter nikad nije bio pokvaren. Brzina mi je od utorka do danas svako jutro postajala veća za cca 1mbps, dakle kroz cijeli dan je mjerilo tu koja je bila ujutro, a sljedeće jutro je bila veća i onda je mjerilo tu cijeli dan. Trenutno sam na nekih 8.5 mbps i 0.40 uploada, i wireless i preko kabla mjereno ne speedtestu na različitim uređajima. Slika s rutera je priložena svježa današnja kako sam i rekao na početku posta. Dakle internet ne radi stabilno neovisno o brzini koju oni puste, no danas radi puno stabilnije nego ovih dana - jučer i prijašnjih dana je u nekoliko sati broj FEC errors bio preko milijun, Maximum downstream rate (kbit/s): je bilo oko 9000 itd.


Ako se ikome ovo dalo pročitati (a morao sam se negdje izjadati jer se osjećam nemoćno i kao da se borim s vjetrenjačama), možete li mi dati neki svajet, što im reći, što tražiti, što govore ovi podaci sa slike o liniji? Koliku bih brzinu eventualno mogao imati? Kažem, godinama sam na stablinih 10.5/1.

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.7.2018 13:50 (parve69).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
parve69 kaže...
Ako se ikome ovo dalo pročitati (a morao sam se negdje izjadati jer se osjećam nemoćno i kao da se borim s vjetrenjačama), možete li mi dati neki svajet, što im reći, što tražiti, što govore ovi podaci sa slike o liniji? Koliku bih brzinu eventualno mogao imati? Kažem, godinama sam na stablinih 10.5/1.

 To sto si opisao je vise manje cest slucaj, tako da eto, nek te to ne brine. Cim imas nekog drugog isp-a na tcom infrastrukturi nastaju problemi u rjesavanju "problema", i nije to nista novo. Stoga i svo ovo ignoriranje kako ti se cini, a ubiti je tu jer medjusobno jedni druge pod*ebaju. Kako je infrastruktura tcomova nitko osim tcoma ne moze po tome petljat, i vip to mora debelo platit tcomu i tu se javljaju gluhi telefoni svak prebacuje krivicu na drugog. Vjerojatno je to i jedan od razloga zasto dobijas svakakve odgovore od sluzbe za korisnike (iako nije to strano ni tcom korisnicima dobit od tcom sluzbe, meni su greske nestajale iz sistema nakon sto je lik "rucno" upisivao naloge tehnicaru i tako dalje i tako blize). Tako da taj dio frustracije jednostavno zaboravi, to je korporacijska politika da se ustedi pa se svak zaposljava, jos ih i manjka itd itd pa se svega naslusas.

 

Sto se tice tvog problema, nisi jednu bitnu stvar napisao, a to je koje usluge imas, odnosno, da li imas tv? Vidim imas telefon i internet (adsl), al nisam skuzio, ili mi je promaklo, da li imas tv. I koji paket interneta uopce imas zakupljeno

 

Po trenutnim statsima, ocito je router malo u banani, ili se njima tamo u centrali nesto sprzilo, al vjerojatnije je do routera (jer i on kaze da su njemu mjerenja u centrali ok) a i recimo,router ti stavlja ti maksimalu od 19.9mbita na adslu na 27db atenuacije s marginom od 17 dok ti je 10 pusteno!!! Znaci, ne da su te brojke netocne, nego je vjerojatnije da bus sutra dobio na lotu nego da je to tocno. Znaci ocito mjerenjima u routeru ne treba vjerovat trenutno. Da li ti znas otprilike koliko si udaljen od centrale? Znaci zracne linije, jer stvarne linije ce bit jos vise, ali barem da zaokruzimo da li je ova atenuacija donekle tocna jer te stavlja skoro 2km od centrale. Ako si tako daleko, onda je rjesavanje problema, problematicno :) Tocno si uocio da je tehnicar trebao izmjeriti stanje i na stupu ispred a ne u centrali, normalno da on u centrali prima ok parametre :P

Ako vec znas gdje je taj tehnicar i sto sve ne, plati mu pice kad vec voli birtiju jer to ce ti najbrze rjesit slucaj. Nek ti izmjeri stanje acternom u kuci, na toj vanjskoj kutiji sto spominjes i stupicu, i neka ti da ta mjerenja, ili ih barem uslikaj telefonom pa ih postavi tu. Jer je po maksimali u routeru tebi uredno moguce isporucit tih 10mbita, samo kazem, ja ne vjerujem bas tom ispisu iz routera radi ovih prije podataka. Sto se tice razdaljine, ako nemas tv, trebao bi moc imat 10mbita. Ovo ti je delikatna situacija jer si na vipu s tcom infrastrukturom, pa ces prije stvar rjesit ako zamolis tehnicara da ti to odradi ovako u fusu nego da se natezes preko ispova.

10 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
D3lBoy kaže...

Pala mi je jedna možda debilna ideja, ali... Meni je router sa max tvom i telefonom kat gore, router je spojen standardno na kutiju kod telefona. Eh, mene zanima pošto sam imao prije i dole telefon (sa drugim brojem, na istoj lokaciji kao i onaj gore samo kad ispod), da li bi bilo moguce dole također provuci crni telefonski/adsl kabl od kutije do drugog routera?

 Ako imaš u tom tel. kablu što ide na kat slobodne 4 žice tada one mogu raditi kao LAN-100Mbps ..samo stavi utičnice sa RJ45 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Nemam tv, imam internet i telefon (VOIP). Istina je da sam od centrale na ugrubo 2 km zračne linije. Evo prije nepunih sat vremena je otišao drugi  T-comov tehničar kojeg su obećali da će poslati. Čovjek je izmjerio vani na kutiji, sve identično kao i na ruteru. Maksimalu mu je jedino pokazalo jednom oko 15, ali to je normalno da će ruter pokazati malo više koliko ja znam. Drugi i treći puta je i njemu pokazalo više, al bitno je da su mjerenja gotovo identična, kako sam i rekao, mjerio je 3 puta. Rekao je da vidi da je pucala veza do danas ujutro (tridesetak puta na dan), točnije do 7 ujutro. Rekao je da nema nikakvih zabilježebnih radova, da on na centrali nije radio ništa. Kako se onda nakon ove agonije veza mogla ustabiliti sama od sebe? Po mojem mišljenju nemoguće, netko je nešto radio, al me hebu u zdrav mozak, kako i ti kažeš. Jasno mi je kakva je situacija i zbog čega je to tako. Ovaj prijedlog da platim nekome fuš nije nikakav problem, ali po mojem mišljenju to ne bi riješilo problem, a evo zašto to mislim. Downstream line rate (kbit/s): 9996 => pokazuje na ruteru, pokazalo je i njemu. Meni su oni zbog svih tih problema radili korekcije brzine, ja to znam - i upload, i download. Do tog prošlog petka, ponavljam, imao sam par godina stabilnih 10.5-11mbps downloada i cca 1mbps uploada. Ali ja sam siguran da je meni bila puštena malo veća brzina, znači nekih 12 tako da je onda to u praksi bilo 10, odnosno malo više. Ovaj tehničar koji je danas bio zvao je i vip preda mnom i rekao im za to, ali nisu baš bili zainteresirani jer kažu da je brzina "do 10" (ja znam da je do 10 i da ovo zakonski zadovoljava, ali znam i što sam imao godinama do prošlog petka, a kaže i tehničar da vidi da mi je bilo pušteno 12), oni su 10 pustili i 10 je mjerenje. Jedinu nadu sad polažem u onog misterioznog vipovca koji me već 2 puta nazvao i danas bi me trebao i treći put jer sam s njime dogovorio da nakon rješenja problema ja očekujem stvarnih 10, odnosno malo preko i oko 1 uploada kako sam imao i do petka. Rekao je da bude tako. Mogu li išta napraviti po tom pitanju osim ovog što sam sada naveo?

P.S. Evo u privitku i friških mjerenja s rutera, nek se nađe.

P.P.S. Nije mi vrag dao mira jer me kopkalo kako bi to VIP bio tako velikodušan i puštao mi 2 mbps veću brzinu nego što je plaćam da bih ja imao stvarnih 10 mbps. Našao sam ugovor, piše da plaćam sljedeće: brzina do 20 mbps sukladno članku 6. Uvjeta korištenja.

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.7.2018 18:55 (parve69).
9 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

E onda je to sad do vipa. Taj se izgleda ok tehnicar. Ako su ti mjerenja oko 15ak to je i vise nego dovoljno za 10mbita. Sad ti vip mora namjestit profil da to dobijas. Koliko si imao prije je tesko komentirat dok mi ne stavis stanje kako si imao prije. Po trenutno namjestenom profilu nemozes imat to sto si imao prije jer ti nije toliko pusteno. Zovi vip i trazi da ti puste 10, iako, oni su zakonski pokriveni pa ti se sad natezi s njima nazalost neznam kako. Osobno nikad nisam vip volio pa eto :P

 

Edit:

Ako ti pise "do 20" to znaci da moras dobijat minimalno 70% brzine, samim time mozes raskinut ugovor jer ne dobijas 70% od 20mbita.

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.7.2018 18:57 (sandokan111).
 
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Poštovani kolege, molim info o maksimalnoj brzini up i down prema parametrima sa slike u prilogu, operater je Optima, paket do 60 Mbps, tj. max koliko parica može propustiti, paket Internet i Telefon, bez TV-a, VDSL promet. Do sada bio H1 sa istim paketom, brzina kroz 1,5 godinu stabilnih i stalnih 21.6/2,3 Mbps, tj. maksimalno koliko je išlo. Što se dogodilo da je sada skoro 7 mbps manje, ne znam. Molim pomoć.

Bara1983
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
bara1983 kaže...

Poštovani kolege, molim info o maksimalnoj brzini up i down prema parametrima sa slike u prilogu, operater je Optima, paket do 60 Mbps, tj. max koliko parica može propustiti, paket Internet i Telefon, bez TV-a, VDSL promet. Do sada bio H1 sa istim paketom, brzina kroz 1,5 godinu stabilnih i stalnih 21.6/2,3 Mbps, tj. maksimalno koliko je išlo. Što se dogodilo da je sada skoro 7 mbps manje, ne znam. Molim pomoć.

 Stavi bolji screenshot ovo je 0 bodova nikaj se nevidi!!!

Napad je najbolja obrana :)
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.7.2018 21:14 (Seki001).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
sandokan111 kaže...

E onda je to sad do vipa. Taj se izgleda ok tehnicar. Ako su ti mjerenja oko 15ak to je i vise nego dovoljno za 10mbita. Sad ti vip mora namjestit profil da to dobijas. Koliko si imao prije je tesko komentirat dok mi ne stavis stanje kako si imao prije. Po trenutno namjestenom profilu nemozes imat to sto si imao prije jer ti nije toliko pusteno. Zovi vip i trazi da ti puste 10, iako, oni su zakonski pokriveni pa ti se sad natezi s njima nazalost neznam kako. Osobno nikad nisam vip volio pa eto :P

 

Edit:

Ako ti pise "do 20" to znaci da moras dobijat minimalno 70% brzine, samim time mozes raskinut ugovor jer ne dobijas 70% od 20mbita.

 

Da, piše mi samo do 20. Dakle ne piše od x do 20, nego samo do 20. To je 100% tako, mogu im prijetiti time? Da ne bi ispalo da imam pištolj koji je napunjen ćorcima. :D 

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.7.2018 21:58 (parve69).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice