Kvaliteta DSL parice? izdvojena tema

poruka: 6.135
|
čitano: 1.531.198
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Baš nitko ne može iznjeti viđenje parice ?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Malo offtopic...idem sa tcoma na iskon (znam da je i to u biti tcom, ali je cijena puno povoljnija) pa me zanima zadržavam li istu paricu tj. iste brzine koje imam sad?

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
mirko6 kaže...

Baš nitko ne može iznjeti viđenje parice ?

 Parametri su ti u redu, ali ne vidi se da li se moze povecat brzina jer nije prikazana maksimala. Takodjer su to vdsl statsi pa je po prikazanom teze procjenit. Po margini bi rekao da ima jos lufta za dizanje brzine, ali sljedeci paket je pretpostavljam 30mbita, a mislim da to ne bi islo, ali to je vec gatanje.

tintin kaže...

Malo offtopic...idem sa tcoma na iskon (znam da je i to u biti tcom, ali je cijena puno povoljnija) pa me zanima zadržavam li istu paricu tj. iste brzine koje imam sad?

Trebao bi, ali nitko nezna s sigurnoscu :) Uvijek postoji mogucnost da nesto zamjene.

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.10.2018 14:09 (sandokan111).
8 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Hvala na odgovoru.

13 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Ako netko može prokomentirati  kvalitetu ove parice , ne mogu dobiti veću brzinu od 7 megabita, a prije kvara sam imao 10, nakon što su popravili ostalo na 7 i neće da je podignu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.10.2018 20:19 (Kondor5).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Kondor5 kaže...

Ako netko može prokomentirati  kvalitetu ove parice , ne mogu dobiti veću brzinu od 7 megabita, a prije kvara sam imao 10, nakon što su popravili ostalo na 7 i neće da je podignu.

 Na adslu si i maksimala ti je 19, ali ti stoji atenuacija od 32, tako da je ovo 19 vjerojatno krivi izracun. Svejedno, s svim prikazanim trebao bi bez problema vuci 10 mbita. Vjerojatno nece da te prebace ako si imao puno prijava ranije ili nekih kvarova, pa vide da su bili problemi i stavili su te tako da nemozes raskinut ugovor a da ih vise ne gnjavis. Nazalost, morat ces ih gnjavit dok ti se netko ne udostoji dignuti tu brzinu. Pokusaj pisanim prigovorom, prilozi sliku, reci da je maksimala 19 i da zelis da te stave na 10 mbita (iako 19 naravno ne mozes al pravi se lud jer 19 ni ne trazis, ali 10 moze). Atenuacija te stavlja na nekih 2+km od centrale.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.10.2018 21:14 (sandokan111).
8 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Pozz evo opet mi mijenjali profil pa me zanima da li trebam biti zabrinut zbog CRC eros.Hvala

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
mirko6 kaže...

Pozz evo opet mi mijenjali profil pa me zanima da li trebam biti zabrinut zbog CRC eros.Hvala

 To izgleda dosta crcova da, ali oko gresaka se zabrini tek ako primjecujes nesto na vezi (ili tvu ako ga imas, tipa zrnjenje, zastajkivanje i slicno). Dotad ne moras. Iako to nije neka obecavajuca brojka.

13 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Hvala na odgovoru.

14 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

ovo mi iskon pustil samo 2 mbs il da pogledam i instalacije?

Samobor je lepa varoš
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
geek_boy kaže...

ovo mi iskon pustil samo 2 mbs il da pogledam i instalacije?

 To ti je iskon pustio. Vidis da ti u attainable pise 6, znaci moze vise.

6 godina
protjeran
offline
Kvaliteta DSL parice?

Samo kratko pitanje. Imam HT-ov internetski paket na VDSL-u brzine 50/10 megabita. Aktivirala sam ga prije nekoliko mjeseci na korisničkim stranicama, mislim da se zove "Turbo 50" ili tako nešto. Višu brzinu omogućili su mi automatski za nekih desetak minuta, ali otada sam primijetila da se veza ponovno uspostavlja češće od svakih 24 sata. Ne radi se ni o čemu ozbiljnom - umjesto jedanput u 24 sata, veza se ponovno uspostavi dva ili tri puta - no živcira s obzirom na to da se ne zna kada će se veza prekinuti, odnosno prestajanje se rada interneta događa nasumično. Čini mi se da je za vrijeme onih kišnih noći u Zagrebu bilo više problema, međutim ne mogu to tvrditi sa sigurnošću jer sam većinu noći (množina) prespavala. Nemam MAXtv, uz internet plaćam samo telefon koji sam ionako isključila u postavkama routera (piše "Status: Unregistered") da me nitko ne može uznemiravati. Ono što sam primijetila, a zvuči važno - to je i srž mojega pitanja - jest činjenica da u statistici internetske veze u routeru stoji kako je "Actual rate" otprilike 68/16 megabita u sekundi. (Zaslonski je hitac u prilogu.) Ipak, na testu brzine dobivam ugovorenih 50/10 megabita pa se pitam dvije stvari: (a) Zašto, ako je već nemoguće postići 100-postotnu stabilnost s trenutačnim parametrima veze, ne dopuste da barem iskoristim svih 68/16 megabita za internet? (b) Je li moguće spustiti "Actual rate" na otprilike 50/10 megabita, to jest da se toliko propusnosti uzalud ne troši, kako bi veza bila stabilnija? Mogla bih još filozofirati, no moj se post već odavno ne ubraja u kategoriju kratkoga pitanja, tako da ću ovdje prestati i unaprijed zahvaliti na pomoći.

(statistika internetske veze iz 'routera') (statistika internetske veze iz 'routera')
idgaf i jagla sujem za peru kladarca
 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Mary Sue kaže...

Samo kratko pitanje. Imam HT-ov internetski paket na VDSL-u brzine 50/10 megabita.
...

Ode se radi o tome da je tvoja maksimalna propusnost u downstreamu cca.73 Mbit/s (modem uvijek podigne tu vrijednost malo više) skoro na granici sa trenutnom (actual rate) koja je 68 Mbit/s što ujedno i daje marginu 5.5 dB koja ne mora značiti nužno veće prekide jer je to samo brojka, ali sigurno ih ima (vidljivo na slici CRC errors)... ono o cemu si i pisala.

 

Kada se od strane prodaje unese zahtjev za brzinu 50/10 automatika na portu na kojem se ti nalaziš slaže standarni profil koji se sinkronizira na 68/16 (down/up) te targetira marginu na 6dB zbog MAX2 usluge(tel + net) usluge koju imaš (tvoja je 5.5). Nikad neces iskoristit svih 68/16 jer se brzina regulira sa PVC-ovima, a tamo će bit postavljeno 51 za downstream, a 10 za upstream upravo ono šta si i dogovorila s prodajom.

 

Također profil koji ti je pušten 17a (na priloženoj slici možeš vidjeti to pod profile) uvijek ide na kratku petlju, a tvoje gušenje je oko 20dB u downstreamu (lite attenutation na slici) što znači da ipak nije sve tako bajno ili je negdje bilo više prespajanja kod nekih popravaka pa bi ode 8b fr profil popravio stvar i ne bi imala sličnih prekida koje uzrokuju greške na liniji. Ostaje ti da smanjiš brzinu, ali nema potrebe za tim nego prvo možeš prijaviti smetnju te ce se po istoj složiti samo manji profil tipa 61/16, 61/8 ili će se ta ista smetnja spustiti na teren ukoliko se vidi da je i prije promjene brzine bilo dosta grešaka.

 

Nadam se da sam ti bar malo pomogao, a kolege koji su aktivni na temi mogu slobodno nabaciti još koji komentar, ako imaju što nadodati.

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.11.2018 3:52 (Stux).
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Mary Sue kaže...

Čini mi se da je za vrijeme onih kišnih noći u Zagrebu bilo više problema

Nastavno na sto ti je Stux napisao, ovo citirano + 5.5 db margina upucuje da jednostavno veza ne radi (odnosno tesko radi) kako spada s tom marginom (jer ocito kad zavlazi 5.5db je premalo) i veza pukne. Znaci da rjesis problem, trebas dignuti marginu. To mozes na vise nacina, najbolji bi za tebe bio da se taj profil malo podesi i digne se margina, kao sto je stux i opisao, ali malo sam skeptican hoce li ti itko biti voljan prckati po profilu i unutar 17a pokusavati nastimati margine da to radi. Daj boze da hoce, ali eto, u praksi to tesko dodje do ljudi koji to rade, pa te tehnicka podrska na prvom nivou u velikoj vecini slucajeva samo spici na nizi profil jer to obavlja istu stvar, digne marginu, samo eto, imas manje dostupne brzine. Po mojem misljenju, ovo je velika lutrija i sanse da te samo spice na nizu brzinu su puno vece nego da se netko potrudi oko tvoje brzine. Kolega walpha je ranije rekao da se to radi i da mu se preko pm moze obratiti, pa mozes pokusat na taj nacin, meni se to cini puno sigurnije nego zvati helpdesk.

Mozda bi se problem rjesio i samo izlaskom tehnicara na teren da pregleda jesu spojevi, barem oni koje on moze vidjet, dobro napravljeni da slucajno nije nesto tako jednostavno pa kad sredi spoj koji vlazi mozda se sve popravi i vise uopce ni ne bude margina 5.5 standard, al ovo je sve koketiranje s "veza vam ne radi dobro, rusimo brzinu i tad ce bit stabilna jos ste unutar parametara ugovora" i pisi kuci propalo.

Mary Sue kaže...

"Actual rate" otprilike 68/16 megabita u sekundi. (Zaslonski je hitac u prilogu.) Ipak, na testu brzine dobivam ugovorenih 50/10 megabita pa se pitam dvije stvari: (a) Zašto, ako je već nemoguće postići 100-postotnu stabilnost s trenutačnim parametrima veze, ne dopuste da barem iskoristim svih 68/16 megabita za internet?

 To "actual rate" je u biti i sto ti koristis. Maksimala ti je cak i nesto visa (72), ali postoji nesto sto se zove "profil" veze, koji osim pustene brzine definira niz ostalih parametara koji su potrebni da se to stvarno i dobije. Nekakva fizicka reprezentacija istog bi bila recimo da zamislis da je brzina putuje kroz cijev promjera 50cm, ali ti ne mozes kopati rupu sirine 50cm vec moras kopat rupu promjera 68cm jer oko te cijevi kroz koju ide brzina promjera 50, trebas stavit jos izolacije 18cm da raznorazne stvari ne bi upadale u cijev tako da kopas u biti rupu sirine 68cm i u nju stavljas cijev promjera 50+18cm izolacije. Maksimalna cijev+izolacija koju ti recimo teoretski mozes ugradit je onih 72cm od prije.

Tako ti to nekako izgleda. Sad ta izolacija ne mora uvijek bit 18cm, moze nekad i manje a da stvari i dalje ne upadaju u cijev, al radnicima se ne da iskapat cijev pa brusit izolaciju vec jednostavno izvade cijelu cijev i ubace onu s promjerom 40 s vecom izolacijom i mirni su.

 

Malo sam se zaigrao, al tako nekako to izgleda :)

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.11.2018 10:44 (sandokan111).
7 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

Pozdrav, zelim prijeci sa Optime na T-com. 

Zanima me koju brzinu mi mogao dobiti kod T-com.

 

Slika je sa rutera kod Optime. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

To sto imas, osim ako te ne budu spojili blize.

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

pozdrav može info o liniji

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.11.2018 21:38 (dejo74).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Slika ti je jako sitna, al cini mi se da je to to. 22 ti pise attainable ako dobro citam, ostale parametre ne vidim. Nisam siguran da ce te s tim spojit na 20, ali uvijek mozes probat.

 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Parameters DSL
DSL Operating Mode VDSL2
Path Mode PTM
State online
Training Result Showtime
Mode LO/I2 L0
VPI/VCI 0/33

Parameters Upstream Downstream
Actual Data Rate 711 kbps 11007 kbps
Attainable Data Rate 1487 kbps 21357 kbps
SNR Margin 23.0 dB 14.3 dB
Signal Level 11.5 dBm 18.6 dBm
Line Attenuation 0.0 dB 30.9 dB
FEC Size 12 10
Codeword Size 92 42
Interleave Delay 2 4
CRC Error Count 0 240
HEC Error Count 0 2567
FEC Error Count 0 107323

 

sorry za malu sliku ,ne daje mi opciju 20 imam 10 i dosta je slabe kvalitete linija krči telefon nije telefon preko rutera nego odvojeno puno kvarova kroz godine

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Da. Vjeroatno ti radi toga ne daje onda 20. Margina ti je izrazito visoka a i dalje imas te greske i kazes da ti linija nije dobra, sto bi upucivalo na to da je negdje nesanirani kvar, jer tako visoka margina i dalje problemi znaci da nesto nije u redu. Na to stanje linije bi trebao moci 10 bez gresaka i problema. Tesko je procjenit udaljenost bez adsl statistike, ali uzmimo da je taj attainable tocan, vjerojatno nije, svejedno nece bas toliko bit kriv da ti 10 mbita radi probleme. ja bih prijavio kvar pa vidio da to netko pogleda da malo obave mjerenja. Mozda nisi toliko daleko koliko su ti losi parametri.

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

hvala za info,živim u malom turističkom mjestu,hiper izgrađenom samo niču kuće svako malo,infrastruktura je iz 80-ih nadzemni telefonski kablovi po stupovima,mali dio je samo zakopan

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

To nadzemno je moguci problem da. To sto je iz 80ih ne pomaze, al da je ukopano obicno ne stvara probleme. Uglavnom bilo bi dobro da ti netko malo pogleda, izmjeri na kojem stupu do tebe kakvo je stanje, ako je svugdje zalosno nista, cekaj bolje dane.

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Nažalost svugdje je žalosno,hvala

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.11.2018 10:52 (dejo74).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?
Pozdrav, može li neko prokomentarisati ovu situaciju?
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
nastavnikhe kaže...
Pozdrav, može li neko prokomentarisati ovu situaciju?

 Dal ti to radi kako spada? Ako ti radi kako spada s 3db marginom super. Znaci da ti je veza dobra i netko se tamo potrudio da ti nastima maksimalno moguce brzinu koju mozes dobit. Ako ti ne radi kako spada, morat ce se ta margina dizat. Bolje od ovog ne bu islo.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
sandokan111 kaže...
nastavnikhe kaže...
Pozdrav, može li neko prokomentarisati ovu situaciju?

 Dal ti to radi kako spada? Ako ti radi kako spada s 3db marginom super. Znaci da ti je veza dobra i netko se tamo potrudio da ti nastima maksimalno moguce brzinu koju mozes dobit. Ako ti ne radi kako spada, morat ce se ta margina dizat. Bolje od ovog ne bu islo.

 Radi savršeno, 24-25 down,2mbps up sa dva STB uređaja. 

Znači to je maksimum koji mogu dobiti!?

9 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Trenutno da, i to znaci da vam je linija jako dobra, a i da taj koji vam je namjestao liniju nije priuceni tehnicar te se potrudio da dobijete maksimum.

 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

Da li je ok imati ovoliko grešaka za 8 sati rada routera?

 

https://i.imgur.com/tevXewy.png

 

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.11.2018 16:02 (Shockwave).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Velika je to margina za toliko gresaka. Zabiljezi greske nakon sinhronizacije pa vidi da to nije to bilo tijekom sinhronizacije. Ako je to tako i nakon sinhra, onda da, nije to bas u redu. Pricam o crcovima jel.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

Napravio sam isključ, uključ routera i svako malo refresham stranicu s parametrima, ovo su rezultati za pola sata rada routera:

 

Da li je to ok?? I da li FEC errori mogu raditi smetnje? Nakupljaju se dosta i na kraju dana ih bude brdo.

 

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.11.2018 14:36 (Shockwave).
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice