Kvaliteta DSL parice? izdvojena tema

poruka: 6.135
|
čitano: 1.524.673
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
online
Re: Kvaliteta DSL parice?
sandokan111 kaže...
Widowmaker kaže...

jer imaju nekakvu kretensku politiku da ne spajaju korisnike koji su udaljeniji više od 800 metara od ormara.

 Moguce vrlo lako da to ne zele radit jer im fali bandwidtha prema vani, jer nema nekog razloga da stave ogranicenje na 800m. Ajde 1500 kao sto su nasi neko vrijeme radili, to je neka dobra mjera (iako se dalje moze na uploadu nesto dobit), ali 800m je bas lose.

 Ma ne fali njima ništa osim volje. Na ovaj ormar je spojen relativno mali broj ljudi jer je područje oko njega dosta rijetko naseljeno. Znaju da ljudi nemaju alternativnog provajdera jer imaju monopol i neće da se zajebavaju.

Ja imam paket TV+Net+Tel+Mob S+ koji plaćam 45 EUR i za tu lovu brzina neta je 10/0,8 Mbit za ADSL, 20/4 Mbit za VDSL ili 20/10 Mbit za optiku u zavisnosti šta mogu da spoje na toj lokaciji. Znači plaćaš isto za različite usluge. OK, kada nema infrastrukture kod tebe jbg, daj šta može, ali ja ne mogu da vjerujem da imaju takav odnos prema klijentu koji je korisnik debelo preko 10 godina i svi računi su plaćani na vrijeme i definitivno ima tehničke mogućnosti.

Znači prije skoro dvije godine su postavili taj ormar, iskopali novu liniju i postavili nove kablove koji su došli do mene (prije toga sam bio spojen na drugu centralu koja je bila udaljena skoro 3 km u drugom pravcu) i sada odbijaju da me prebace. Nikako mi nije jasno.

 

Sada ću im slati zahtjeve svaki dan, tražiću da mi se pismeno obrati stručno lice sa detaljnim objašnjenjem zašto nije moguće da me prebace na VDSL (umjesto generičkog, nema tehničkih mogućnosti), a ako to ne uspije zaprijetiću im tužbom jer mi isporučuju uslugu koja je lošija od one koju mi mogu isporučiti za isti novac. Ne vjerujem da će biti nekog uspjeha, ali ako ne pokušam i budem samo šutio ništa se neće ni pomaknuti s mjesta.

9 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Mozda nemaju vdsl u tom ormaricu? Mozda nema mjesta na kartici za tebe jer je sve popunjeno? Mozda vam je kao i kod nas kad tcom spaja svoje na vdsl a neke iskonovce/optimovce nije htio spojit jer je cuvao za tcomovce... Moze bit jos dosta razloga.

 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Kvaliteta DSL parice?

VDSL2 imaju jer znam nekoliko ljudi koji su spojeni na isti ormar i dobili su VDSL2 konekciju.

10 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Dakle, Noise Margin..

Što je manja noise margin to je bolje..Ili obrnuto, kad je noise margin veća to je moguće veća brzina down ili uplod..

Jeli ovo točno..

 

Prtljali su mi po profilu i mijenjali noise margin, sada su mi smanjili brzinu i uplod i down..

Za popizditi..

Sa 50 su mi smanjili na 30, sa 11 na 4..

Najprije je margina bila 6/6, sada je 13/9..

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
boatenga kaže...

Dakle, Noise Margin..

Što je manja noise margin to je bolje..Ili obrnuto, kad je noise margin veća to je moguće veća brzina down ili uplod..

Jeli ovo točno..

 Ne.

 

Noise margin je brana kolko se snr moze mjenjat da veza ne puca onak brzinski. Bolje je kad je manja jer imas vise brzine dostupno, i upucuje da ti je veza dovoljno stabilna da nema velikih oscilacija od dana do dana u mogucim brzinama. Sto je margina veca, to je dostupna brzina manja, ali uglavnom, mora bit onolika kolika mora bit. Ako su ti toliko digli marginu pitanje je radi cega? Jesi prijavljivao kvarove? Jel bilo pucanja? Ako nije nista od tog, trazi da vrate natrag.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.4.2019 1:20 (sandokan111).
10 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Dakle, zar nije praksa da se stavi target margina od 6 i pusti brzina koliko god može..

I ako nema pucanja veze sve ok..

 

Kod mene nije bilo pucanja veze i uz marginu od ispod 5..

 

Jedino mi nije jasno da li oni to mogu mijenjati preko sučelja, ili se mora ići u centralu fizički te na profilu mijenjati..

 

U biti si potvrdio ovo na što mislim..

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
boatenga kaže...

Dakle, zar nije praksa da se stavi target margina od 6 i pusti brzina koliko god može..

I ako nema pucanja veze sve ok..

 Praksa je da se naprave profili s odredjenim target marginama. Eto tako se ispostavilo da je to broj 6 i 8 kad je i maxtv u igri. Nekad to moze ic i nize, nekad mora vise, ali ovo je kao neka sredina. Zasto su ti dirali ako si sve imao kako treba, to je sad pitanje. Zovi i trazi onda da ti snize tu marginu. Moguce da je i automatika iz nekog razloga promjenila.

8 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

To se sve softverski podešava, može se spojiti putem CLI-a, ili putem klijentskog softwarea na određeni DSLAM i podesiti za određeni slot/port što te volja.

 

Nisu ti dirali target marginu, nego su jednostavno spustili sinkronizacijsku brzinu u odnosu na maksimalu i tako dobili veću marginu, vjerojatno si imao nešto grešaka na liniji ili ti je pucala veza pa si prijavio kvar.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

I pretpostavio sam da to mijenjaju softverski..

Evo slika prije i sad..

Nemam više sliku kad je attainable rate bio i preko 50..Tijekom vremena nekoliko godina je došao na 45..

 

Što je sinkronizacijska brzina, vidi li se to u postavkama rutera?

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.4.2019 14:04 (boatenga).
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

Sad su ti stavili 38/5 profil sa target marginom 8, prije si imao target marginu 6, zato je bila nešto veća maksimala. To je normalno tako.

 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

Zanima me jel su ovo dobre statistike za udaljenost centrale od 711 metara?? Imam Iskon trio preko tcom infrastrukuture. A nisam te sreće da dobijem optiku, 170 metara je od mene zadnji priključak na optici. Sreća pa mogu povećati brzinu veze mobitelom putem 4G+ mreže tako da povežem vdsl2 i mobitel na kompjuter kada trebam nešto brzo skinuti. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.4.2019 0:40 (Dingrawr).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Kako pogledati podatke na ruteru speedport W724V..Atainable rate i ostalo..Pod user mi ne nudi ništa kao na starom zxdsl ruteru..

Stavili novi ruter, a linija je užas..

Da nema boljih profila, stavili mi još lošije nego na što sam se žalio..Uplod 1,5Mbps..

A imao sam stabilnih 10 do prije neki dan, godinama..

I puca veza non stop..

 

Ne mogu vjerovati što su mi napravili..

Vjerojatno ih boli k jer nisam pod ugovorom..

 

slik slik
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.4.2019 20:50 (boatenga).
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

Onda prijavi da i dalje puca, budi uporan, što više prijava to tehničar ima veću minutažu za riješavanje problematike.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Dingrawr kaže...

Zanima me jel su ovo dobre statistike za udaljenost centrale od 711 metara?? Imam Iskon trio preko tcom infrastrukuture. A nisam te sreće da dobijem optiku, 170 metara je od mene zadnji priključak na optici. Sreća pa mogu povećati brzinu veze mobitelom putem 4G+ mreže tako da povežem vdsl2 i mobitel na kompjuter kada trebam nešto brzo skinuti. 

 Nije to bas neka brzina za ~700m. Vjerojatno tu ima malo vise zice.

boatenga kaže...

Kako pogledati podatke na ruteru speedport W724V..Atainable rate i ostalo.

 Zato je bila lutrija upustat se u to. Lakse im je ovako, sad kad ti linija jos puca sad ce tek bit problema sad te mozda spuste i nize jer kao "ne valja"...

Podatke linije vidis na http://192.168.1.1/html/engineer/ro_dsl.htm, ulogiraj se prije.

 

10 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Ma katastrofa, 20/0.5..

I puca non stop, ne može izdržati 20 minuta..

Onda se još ovaj novi ruter speedport zblesa i ostane tako, pa moram fizički do njega ištekat ga iz struje pa ponovo..

Mislim, ruter nema dugme on-off, nije predviđen za tcom krasnu infrastrukturu..Boli ih kurac, nisu je oni platili već dobili na poklon, infrastrukturu mislim, jel..

 

A jučer kad je bio tehničar, ok čovjek, ali se ne razumije sa ovim što je na sučelju..Došlo mi je plakati kad sam vidio kako se razumijevaju..

Naravno, taj na sučelju je odmah upisao krivo ime za wlan, kako vidimo postavio je neki jadan profil, komentirao da nema on profila..Pitam se gdje je moj stabilni profil završio..

 

A samo sam tražio nastavak ugovora, nova 24 mjeseca jer mi je istekao..Netko je brže bolje vidio dobru paricu, koja mu je očito trebala..

Godinama mi je brzina bila stabilna, veza čista, stari zxdsl ruter, bolji od ovog čini mi se, ispravan (trebalo mu je 15 sekundi da uspostavi vezu, ovome novom treba 10 minuta)..Otkad su prvi put počeli sa 50 brzinama, kažem godinama već uključeno..

 

Sreća pa nemam gostiju još, kako objasnit gostu da imaš odličnike tcom koji te zajebavaju..Internet stabilni je ono osnovno, kao voda i struja..

Da ne kažem da gledam televiziju preko neta, Kodi, utakmice preko rusa, sve 1080p, veza je taman pokrivala 35 Mbps koliko je gutalo ponekad..

Sad ću kurac gledati!

 

Pristao sam sad na Iskon..

Hoću li se usrećit?

 

:fejspalm:

 

 

sl sl
Poruka je uređivana zadnji put uto 30.4.2019 10:57 (boatenga).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Toliko su me iznervirali jučer i sinoć, da me evo boli želudac cijelo jutro..

Ispričavam se svima ako sam dosadan..

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
boatenga kaže...

Ma katastrofa, 20/0.5..

I puca non stop, ne može izdržati 20 minuta..

 Pusteno ti je 30 po profilu, ili nekakvi cudni profil 20+ maxtvhd od 31?!?.

Uglavnom, imas sad statse, prikazuje ti maksimalu 46, sto je u skladu s nekim tvojim dosadasnjim iskustvima, tako da je brojka vjerojatno ok. Upload je smanjen dosta. Margina ti je 13, a imas jako puno crcova, a i veza ti puca, tako da je ocito da nesto na toj parici ne valja. Sumnjam da su ti mjenjali paricu tek tako, za to mora doci fizicki u centralu i prespojiti te, al sve je moguce. Uglavnom, po trenutnim pokazateljima nesto negdje debelo ne stima jer ako na 13db margine imas ovoliko errora, to netko mora sanirati negdje, i apsolutno je nebitno koji ti je profil pusten (taj 20/0.5 sto kazes da mjeris). Sad se bori dok ne dodjes u ruke nekom tko se razumije u to sto radi, otkrije gdje je problem, sanira ga i nakon toga ti se postavi profil koji ti radi kako spada, s tim da ce ti vjerojatno postavit neki profil gdje su sigurni da radi (tipa 30 mbita) jer im je bitno da usluga radi, ne da imas najvise sto mozes imat. A borbu da dobijes 40 natrag nisam siguran kad ces dobit :)

10 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Ma, hvala ti na odgovoru..Kako veza pukne tako se mijenja stanje, tako da ništa to nije sigurno ni koji je profil, ni kakvo je stanje i tako dalje..Mislim, danima to traje..

Odustao sam, ne gledam više..

Niti prijavljujem..

 

Kažem, prihvatio sam novu liniju Iskon..

Valjda ću se pokrpat sa ovom kako tako narednih mjesec dok ne uključe Iskon..A onda ću je ugasit..

Na Iskonu mi je bitno samo da radi, da ne puca, nema veze koliko je down i uplod, i tako dalje..

 

Eto..

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.4.2019 14:29 (boatenga).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Isti vlasnik, pitanje je kako ce to bit, obicno kod problematicnih linija puno bolje bude na tcomu nego na sestrinskim firmama (iskon/optima).

 
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

Imam download 25Mbps i upload 6Mbps. Iz Iskona mi tvrde da mi ne mogu pustiti veću brzinu preko ove linije iako sam prije nekih godinu dana imao 30Mbps koje su oni spustili na 25. Je li moguće preko ove parice ostavariti brzinu veću od 25Mbps?

 

============================================================================
VDSL Training Status: Showtime
Mode: VDSL2 Annex B
VDSL Profile: Profile 8b
Traffic Type: PTM Mode
Link Uptime: 4 days: 10 hours: 8 minutes
============================================================================
VDSL Port Details Upstream Downstream
Line Rate: 5.588 Mbps 24.960 Mbps
Actual Net Data Rate: 5.589 Mbps 24.961 Mbps
Trellis Coding: ON ON
SNR Margin: 6.2 dB 6.4 dB
Actual Delay: 0 ms 0 ms
Transmit Power: 7.1 dBm 18.5 dBm
Receive Power: 0.2 dBm 0.5 dBm
Actual INP: 12.0 symbols 27.0 symbols
Total Attenuation: 7.7 dB 18.1 dB
Attainable Net Data Rate: 5.615 Mbps 25.383 Mbps
============================================================================
VDSL Band Status U0 U1 U2 U3 D1 D2 D3
Line Attenuation(dB): 14.2 55.1 N/A N/A 30.0 70.8 N/A
Signal Attenuation(dB): 14.2 54.4 N/A N/A 27.5 N/A N/A
SNR Margin(dB): 6.3 6.2 N/A N/A 6.4 N/A N/A
Transmit Power(dBm): 1.3 5.9 N/A N/A 18.6 N/A N/A
============================================================================

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

Ja se borim s T-comom već godinu dana, FTTC ormarić mi je udaljen oko 500m, no spojen sam na onu staru centralu udaljenu 1200m i max brzina s maxtv-om mi je 10 mbit . Oni mi odgovaraju da ta FTTC centrala nije namijenjena za mene i nema tehničkih mogućnosti da me spoje na nju . Grade li oni još te ormariće ili su pauzirali investicije? 

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
TomiCroSt kaže...

Je li moguće preko ove parice ostavariti brzinu veću od 25Mbps?

 Attainable Net Data Rate: 5.615 Mbps 25.383 Mbps

not likely.

Shockwave kaže...

Grade li oni još te ormariće ili su pauzirali investicije? 

 Ne trebaju vjerojatno radit nista nego povecat kapacitete te iste. Ili da predjes na tcom pa se onda nekako nadje mjesta :P (ako vec nisi kod njih). Svakako je moguce da je i jos neki ormaric planiran, al prije bi ocekivao na nekoj drugoj strani od tebe onda ako toj "ne pripadas"

12 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

Jel i vama ping ludi na T-comu? Sad mjerim u speedtestu na Zg serveru 22 ms.

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Čini mi se da ht polako odustaje od tih fttc ormarića i okreće se gradnji samo ftth. U zadnje vrijeme ima slabo prijava o gradnji na forumu, a vidim i u mojem gradu napokon kreću sa planom izgradnje prve ftth infrastrukture za 335 privatnih adresa nakon što su postavili 6 komada raštrkanih po okolnim naseljima. 

 
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
froxie24 kaže...

Čini mi se da ht polako odustaje od tih fttc ormarića i okreće se gradnji samo ftth. U zadnje vrijeme ima slabo prijava o gradnji na forumu, a vidim i u mojem gradu napokon kreću sa planom izgradnje prve ftth infrastrukture za 335 privatnih adresa nakon što su postavili 6 komada raštrkanih po okolnim naseljima. 

 Naselja s kućama će vjerojatno dobiti FTTH do 2070 g.

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
10 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Još uvijek mi puca veza svakih deset minuta, 20 minuta , 5 minuta..Jednostavno je nemoguće koristiti net..

Mobitel mi se isparazni za pola sata jer se non stop spaja i odspaja na wifi..

Od 23.04. imam ove probleme..Danas je 06.05.

 

Sad ću otić i iščupat žice, ove što su na mom zidu, pola susjedstva će ostat bez telefona..

Neka prijavljuju kvar..

 

Valjda će tada se udostojiti doć i popraviti linije..

 

Imam li pravo tražit umanjenje cijene za mjesečni račun zbog ovoga?

Ima li tko iskustva..

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Shockwave kaže...
froxie24 kaže...

Čini mi se da ht polako odustaje od tih fttc ormarića i okreće se gradnji samo ftth. U zadnje vrijeme ima slabo prijava o gradnji na forumu, a vidim i u mojem gradu napokon kreću sa planom izgradnje prve ftth infrastrukture za 335 privatnih adresa nakon što su postavili 6 komada raštrkanih po okolnim naseljima. 

 Naselja s kućama će vjerojatno dobiti FTTH do 2070 g.

Ovo govorim za naselja u krugu grada sa stambenim zgradama. 

I ne, naselja u ruralnim sredinama optiku neće dobiti 2070 g već 2024 g. eh sad hoće li to biti optika tipa fttc ili ftth sve ovisi o operaterima kakvu ponudu budu dali JLS-ovima.

9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
boatenga kaže...
Sad ću otić i iščupat žice, ove što su na mom zidu, pola susjedstva će ostat bez telefona..

Neka prijavljuju kvar..

 Nekad je najdrasticnije rjesenje jedino rjesenje :) Samo pazi, ako mogu dokazat da si ti to svjesno napravio da ne bi najebo :)

8 godina
protjeran
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
sandokan111 kaže...
boatenga kaže...
Sad ću otić i iščupat žice, ove što su na mom zidu, pola susjedstva će ostat bez telefona..

Neka prijavljuju kvar..

 Nekad je najdrasticnije rjesenje jedino rjesenje :) Samo pazi, ako mogu dokazat da si ti to svjesno napravio da ne bi najebo :)

 Najbolje da to napravi kad je mrkli mrak ipak da to netko nebi primjetio.I samo nek reže i čupa.

Napad je najbolja obrana :)
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.5.2019 17:44 (Seki001).
9 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Samo da ne ispadne da mu je tko takve ideje dao! Nek se cuva i pazi sto radi :)

 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice