Vip ograničava brzinu (Net Neutrality tema)

poruka: 8
|
čitano: 3.858
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Vip ograničava brzinu (Net Neutrality tema)

Dobar dan.

Ne znam koliko je društvo na ovoj stranici upoznato s temom net neutralnosti o kojoj se prije par mjeseci pričalo po svijetu. Ukoliko s tim niste upoznati, činjenica je da internet provideri imaju mogućnost usporavati brzinu konekcije prema određenim web lokacijama. Na taj način provideri mogu biti plaćeni od strane npr. Googla i Facebooka kako bi prema njihovim stranicama konekcija bila stabilna i u punoj brzini. Iz nekog razloga, u Americi je izglasano PROTIV net neutralnosti što providerima u Americi daje navedene mogućnosti.

 

Ukoliko ste upoznati s temom net neutralnosti, u tom slučaju najvjerovatnije znate da u Europi vlada "potpuna" net neutralnost, te da provideri u Europi nemaju ta prava.

To nije točno. Kao primjer uzmimo HT i njihov "Stream On" koji omogućuje neograničen stream prema Youtubu, Netflixu, HBO-u itd... To se meni ne čini neutralno prema ostalim web lokacijama.

 

Prijeđimo na glavnu temu.

Koristim VIP trio paket. Maksimalna dogovorena brzina interneta mi je 20mbps. (Nemam optiku). Većinom provodim vrijeme na Youtubu i forumima, te rijetko skidam veće stvari. Neki dan sam ustanovio da se većina stranica koje sam posjećivao sporo učitava. Kad kažem sporo, mislim sporo. Znao sam da je do mene, stoga sam testirao brzinu interneta na mobitelu. (Bio sam spojen preko wifija).

Evo što sam vidio:

Slika1

 

Čim sam imao vremena napravio sam novi test. Ovo sam testirao 15 minuta prije pisanja ove teme. 

Novi test:

Slika2

 

Ova slika pokazuje da je brzina konekcije prema stranici speedtest ispod 1 mbit, dok na Youtubu gledam fullHD video s konekcijom iznad 13 mbit-a. (Zaokruženo crvenim pravokutnikom)

Ono što pokušavam reći je da postoji šansa da je vip (kao i ostali provideri) zanesen idejama iz Amerike i da postoji šansa da ograničavaju brzinu ostalim stranicama, dok samo partnerima održavaju stabilnu konekciju.

Naravno, ova tema je potaknuta mojim sumnjama i ne kažem da je istinita. Mene zanima je li itko imao sličan problem? 

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.2.2018 22:16 (Ziphold).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vip ograničava brzinu (Net Neutrality tema)

-beskorisno.. konkretne stranice nikad ne moraju dati zadovoljavajuću brzinu, speednettestovi kao hakomov su relevantni, u vršnom opterećenju, 50% navedene brzine, dok neki operateri obečavaju 70% (tad to moraju isporučiti).. ali to se ne odnosi za neku-x-stranicu, tj ako bilo koja druga (tj test) pokaže zadovoljavajuću brzinu unutar pravilnika, tad ne možeš ništa.. eventualno njurgati i tražiti sniženje ili neku drugu kompenzaciju..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Vip ograničava brzinu (Net Neutrality tema)

Iako nisam bas previse skuzio iz slika sta si pokusao napisat, taj zakon je izglasan za ameriku i nema veze s nama.

Tvoja brzina ionako ovisi o tome (i bez net neutralitija) s kim tvoj isp ima bolje rute i bolje ugovore, tako da ces i s "punim net neutralitijem" imat prema negdje brze negdje sporije.

Net neutrality je vise problem da tebi tvoj isp ne uspori namjerno brzinu prema odredjenim servisima "dok ne platis", jer ionako i ovako trenutno brzine ovise o medju ugovorima samih ispova, nikakav net neutrality tu nema veze i uvijek se ide kuda je jeftinije.

 
1 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Vip ograničava brzinu (Net Neutrality tema)
ihush kaže...

-beskorisno.. konkretne stranice nikad ne moraju dati zadovoljavajuću brzinu, speednettestovi kao hakomov su relevantni, u vršnom opterećenju, 50% navedene brzine, dok neki operateri obečavaju 70% (tad to moraju isporučiti).. ali to se ne odnosi za neku-x-stranicu, tj ako bilo koja druga (tj test) pokaže zadovoljavajuću brzinu unutar pravilnika, tad ne možeš ništa.. eventualno njurgati i tražiti sniženje ili neku drugu kompenzaciju..

 Ne pričam o nekoj x stranici. Pričam o svim stranicama osim onih u domeni Googla. Razumijem što pokušavaš reć, nisu sve stranice u raspolaganju pružit maksimalnu brzinu, no malo je čudno da je po tom svaka stranica osim jedne spora.

11 godina
offline
Vip ograničava brzinu (Net Neutrality tema)

Pozdrav kolege, da li je netko kupovao bon preko njihovog web shopa jel trenutno dijele 10% više megabyta ako se kupi bon na webshopu pa ne znam kako to funkcionira, ako imam tarifu dobim 10% više ili? Platio bih putem paypala pa se nadam da ne bih trebao imati nekih problema

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Vip ograničava brzinu (Net Neutrality tema)
hrčak kaže...

Pozdrav kolege, da li je netko kupovao bon preko njihovog web shopa jel trenutno dijele 10% više megabyta ako se kupi bon na webshopu pa ne znam kako to funkcionira, ako imam tarifu dobim 10% više ili? Platio bih putem paypala pa se nadam da ne bih trebao imati nekih problema

 Kakve veze ima tvoje pitanje sa temom "Vip ograničava brzinu (Net Neutrality tema)"? 

11 godina
offline
Vip ograničava brzinu (Net Neutrality tema)

Nisam nasao adekvatniju temu pa sam ovdje napisao. Ali nema veze, rijesio sam svoju nedoumicu

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Vip ograničava brzinu (Net Neutrality tema)
hrčak kaže...

Nisam nasao adekvatniju temu pa sam ovdje napisao. Ali nema veze, rijesio sam svoju nedoumicu

Bugov podforum "Mobilni operateri" -> "Vip".

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice