CMOS date/time not set

poruka: 22
|
čitano: 7.424
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
CMOS date/time not set

Evo ovako, imam netbook Asus Eee 1005HA i od nedavno problem s njim.

 

Svaki put dok se pali, još prije nego što počne pravo dizanje OS-a, pojavi se ova poruka iz naslova.

 

I onda me pita, hoćeš li:

  • F1 - Ući u BIOS i namjestit vrijeme-datum,
  • ili F2 - normalno upalit PC

 

I sad, odem u BIOS i namjestim vrijeme-datum, nakon toga sve OK. Eee se pali i gasi, ova poruka se ne pojavljuje.

 

A onda, nakon nekog određenog vremena (10-20 sati, ne znam točno), sve se počne ponavljati. Opet ista poruka, opet sat bude resetiran na 00:00.

 

Znam u čemu bi mogao biti problem - nedavno sam napravio reinstall Windowsa, i moguće je da sam zapostavio neki driver. 

 

Na pamet mi je palo i flashanje BIOS-a, ali znam premalo o tome da bi probao.

 

I, što da radim?

 

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
CMOS date/time not set

bumpy-bumpy-BUMP!

 
0 0 hvala 0
12 godina
online
CMOS date/time not set

Prazna baterija na matičnoj ploči.

Zivotni Cilj: Upoznati i izvesti Mentalista u grad i napit ga
 
5 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
CMOS date/time not set

I što da radim? 

 

Da pošaljem laptop direkt na servis ili da sam rastavim i zamijenim bateriju?

 

Koliko bi me koštao servis? (mislim na ugradnju, znam da je baterija jeftina)

 
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: CMOS date/time not set
betmen kaže...

I što da radim?

 

Da pošaljem laptop direkt na servis ili da sam rastavim i zamijenim bateriju?

 

Koliko bi me koštao servis? (mislim na ugradnju, znam da je baterija jeftina)

  Izvadi tu bateriju, odi do specijalizirane trgovine, i traži istu takvu i ugradi i to je to.

Zivotni Cilj: Upoznati i izvesti Mentalista u grad i napit ga
15 godina
offline
Re: CMOS date/time not set
betmen kaže...

I što da radim? 

 

Da pošaljem laptop direkt na servis ili da sam rastavim i zamijenim bateriju?

 

Koliko bi me koštao servis? (mislim na ugradnju, znam da je baterija jeftina)

 baterija (kao potrošni materijal) ne spada pod garanciju ... ipak moglo bi se reklamirati, morala bi trajati bar 3-5god...

 

Ali (!) cijena CR-2032 je cca 13kn, dali se isplati zbog tog natezati? Jedini problem je kako doći do baterije (tj koliko komplicirano je otvoriti Eeeee-ja)

Svakako prvo otvori i provjeri jer možda je drugačija baterija.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.6.2011 21:29 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
CMOS date/time not set

Ja bi to ipak odnio na servis... Nisam nikad rastavljao laptop, a ne želim ni sad da nešto ne zeznem. 

 

Koliko para uzimaju na servisu za ovo? Ako to srede za 30-ak kn, nema smisla da ja riskiram.

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Re: CMOS date/time not set

Ma to je cas posla, rastavit, kupit bateriju, izvadis staru ubacis novu i gotovo, mada cisto sumnjam malo mi je cudna jedna stvar, da tako kratko traje baterija.Jel si napravio sat, ili nisi nikad pravio.Probaj podesit jednom pa ces vidjet, ako opet isti problem onda je crkla baterija.

http://s3.ba.bitefight.org/user/bite/132359
14 godina
neaktivan
offline
CMOS date/time not set

Sat sam namještao više puta (ni DropBox ni Last.fm ne rade ako su datum i vrijeme netočno postavljeni). Nakon nekog vremena resetira se na neki datum 2002. godine.

 

Ma baterija je 100% problem, samo trebam još vidit kako ću to izvesti.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
CMOS date/time not set

Da ne pravim novu temu.

 

Rješavam problem na jednom starom PC-u  (Asus M2NX matična, AMD Athlon 4000+ i 1 GB RAM)  kao treba popravak a koriste ga stariji ljudi koji nisu baš na ti sa tehnologijom niti engleskim jezikom.

Problem je nastao nekada prije kada PC nije ugašen pravilno, da li zbog nestanka struje ili je isključen na produžnom kablu.

 

U principu sa PC-em je sve OK osim što pri paljenju u POST screenu izbaci CMOS CHEKSUM BAD i CMOS DATE/TIME NOT SET pa ponudi Press F1 to Run Setup i Press F2 to load default values and continue. 

 

Sa F1 uđem u bios i postavim datum i vrijeme i sve je OK, PC radi bez problema, no Windows vrijeme se ne podesi kako treba nego za 1 sat brže. 

Sa F2 loadira defaultne vrijednosti i opet PC radi bez problema, osim što mu nije namješteno vrijeme.

 

Kada mu namjestim u BIOSU datum i vrijeme, pa uđem u Windows i tu namjestim također, PC radi bez ikakvih problema, sve dok se ne isključi iz struje. Restart i shut down ne prave problem ponovno, nego samo ako se PC isključi sa struje ili na napajanju. 

 

Dakle svaki puta kada izgubi struju desi se problem sa paljenjem CMOS CHEKSUM BAD i CMOS DATE/TIME NOT SET. 

 

Pretpostavio sam da je riječ o baterijici na matičnoj, pa sam zamijenio  staru bateriju  sa novom, no opet PC ima isti problem samo u slučaju nestanka struje. 

Napravio sam format diska i clean install Windowsa i drivera, no nije pomoglo.

 

Gdje dalje da tražim problem? 

 

 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.4.2017 9:47 (boxer).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: CMOS date/time not set

Oksidiranim kontaktima na baterijici. Provjeri dal je ta nova baterija fakat ispravna.

 

Ako ne pomogne onda ROM mamorija na izmaku snaga.

15 godina
offline
Re: CMOS date/time not set
plavi08 kaže...

Oksidiranim kontaktima na baterijici. Provjeri dal je ta nova baterija fakat ispravna.

 

Ako ne pomogne onda ROM mamorija na izmaku snaga.

 Nema oksidacije niti na ležištu baterije, niti na staroj kao ni na novoj. Nova kupljena jučer i stavljena. Kako da provjerim da li je nova ispravna? 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
14 godina
neaktivan
offline
Re: CMOS date/time not set
boxer kaže...
 Gdje dalje da tražim problem? 

 

 

 Napravi CLR_CMOS

 

 

 

a što se tiče +1 da vrijeme ide naprijed provjeri vremensku zonu da li je namješteno na Zagreb

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.4.2017 10:41 (Flying Dutchman).
15 godina
offline
Re: CMOS date/time not set

Namješteno je na Zagreb, taj +1 sat se desi kada ga isključim iz struje, pa ga upalim, uđem u Bios i postavim datum i vrijeme, uđem u Windows i onda dobijem taj +1 sat. To i nije bitno, čisto spominjem kao zanimljivost što se desi, da mi je samo srediti da kada nestane struje i sl. da se ne dešava ovaj problem. 

 

Nisam napravio CLR_CMOS, to ću napraviti kada se vratim sa posla, ali mi je čudno da promjenom baterije bi se trebao resetirati CMOS. 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.4.2017 10:45 (boxer).
14 godina
neaktivan
offline
Re: CMOS date/time not set
boxer kaže...

 

Nisam napravio CLR_CMOS, to ću napraviti kada se vratim sa posla, ali mi je čudno da promjenom baterije bi se trebao resetirati CMOS. 

 I da i ne...

 

 

edit: a bateriju ti je najbolje ispitat sa multimetrom

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.4.2017 10:53 (Flying Dutchman).
15 godina
offline
Re: CMOS date/time not set

takvo ponašanje, da svaki nestanak struje ima rutinski reset.. je normalno za neke matične (zapravo BIOS).. kao automatika, ali tad bi datum-vrijeme ostali podešeni.

ako baterija nije otklonila problem, tad vjerojatno nešto vuče struju, dovodi do pada napona.. npr nešto na USB..

 

eliminiraj, potvrdi, dali baterija radi.. ili je neki naponski problem.

kako? eliminacijom i ono što preostane je uzrok..

odspoji sve (baš sve, jer testiraš MBO) .. samo cpu(+cooler)+ram i vga .. +napajanje.

odspajanjem s napona, pamti li postavke datum-vrijeme?

provjeri i postavku jumpera za clrcmos.. i flashbiosa.. moguće da je u reset poziciji.

ako se tad ponavlja tad je baterija-ploča (kontakti..) tj moguće da je i nova baterija prazna..

ako tad radi dobro, tad je nešto od periferije (najsumljiviji usb, pa hdd.. jer paljenje-inicijalizacijja najviše optereti napajane.) .. i tad možda novo napajanje ili je MBO dala svoje (jer ona to sve kontrolira i ne dozvoljava paljenje u slučaju odstupanja.. odnosno upravo kao što se dešava, resetira postavke..)

 

sve se kvari, kad-tad..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
CMOS date/time not set

Nema spojenih periferija osim miša i tastature, PC je stvarno star i može biti da matična pravi problem, mada kada se sve podesi radi perfektno bez ikakvih problema u Windowsu (nema pregrijavanja niti resetiranja). PC se koristi za net i office. 

 

Jumper je na poziciji 1 i 2, nije na resetu 2 i 3. 

 

Od ostalih dijelova ima HDD, DVD, grafičku i tv karticu koja se nikada nije niti koristila. Tv karticu ću odspojiti da vidim hoće li se popraviti stanje. 

 

 

Probat ću napraviti CLR_CMOS sa jumperom, ako se ne popravi onda ću probati savjete što je ihush dao. 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: CMOS date/time not set

Ja bi najprije išao na manje invazivne metode. Pretpostavio da je baterija nova neispravna. Jer baterije su u 90% slučajeva uzrok ovakvih problema

 

Najlakše ako nemaš multimetar uzmi bateriju za koju znaš da radi sa ploče koja radi 

 

Pa kada to eliminiraš onda sve ostalo što je navedeno.

Iako ako neka komponenta isisa bateriju vjerojatno je problem matične koja je to dopustila nego same komponente. No otom potom.

 

 

 

15 godina
offline
Re: CMOS date/time not set

za mbo-cpu sve je periferija.. tu mislim na hdd, front panel usb-audio sve što možeš odspoji (eliminacija kao metoda inače ćorava koka..) :)

.. time suziš mjesto-uzrok problema ili tad radi i zaključiš.. da je nešto dodatno uzrok ili nedovoljno napajanje koje je godinama oslabilo + sve komponente-otpor..  (ono što preostane mora biti).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.4.2017 16:08 (ihush).
15 godina
offline
CMOS date/time not set

Da javim da sam riješio problem, možda nekome bude od koristi.

 

Napravio sam CLR_CMOS - no nije pomoglo. 

 

Pomoglo je ovo što je ihush rekao i tek kada sam izvadio TV karticu problem se riješio i nema više resetiranja postavki u Biosu.  Ne mogu utvrditi da li je TV kartica ispravna, no izgleda da je ona vukla struju.

 

Pet, šest puta sam gasio kompjuter, isključivao ga sa napajanja i nema resetiranja biosa.  

 

Hvala na savjetima. 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.4.2017 9:30 (boxer).
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: CMOS date/time not set

Kad skontas sta je htio reci ponekad ima neke koristi od njega ;)
NHF ;)

15 godina
offline
Re: CMOS date/time not set
Torent kaže...

Kad skontas sta je htio reci ponekad ima neke koristi od njega ;)
NHF ;)

 Da, ima nekada čudan stil pisanja (uglavnom općenito) pa zna biti zbunjujuće, ali je od pomoći već dugo na forumu. 

 

Kome treba pomoć, već će se snaći u njegovim savjetima ako se barem donekle razumije u problematiku. Ja bih i dalje mislio da ili ne valja baterija ili matična. Nećemo sitničariti. 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice