EGPU - Eksterna graficka za laptop

poruka: 162
|
čitano: 81.375
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop - stvar radi!

Slike + ukratko o prvom eGPU sustavu (Elitebook 2570p + AMD 7770) se nalaze niže u postu.

 

M6600 + Radeon 6570

Kombinacija dGPU + eGPU (Diskretne grafike Firepro M6100, odnosno 8950M + eGPU, desktop grafike 6570)

 

Ova tema bi mogla zanima mnogo ljudi sa starijim laptopima, a ujedno i pomoći oko izbora kupnje novog mnogima. Osobno ću isprobati to rješenje kroz nekoliko tjedana s obzirom da paketi iz kine do Hratistana duže putuju dok se škrtari na poštarini i kompletan postupak opisati ovdje s nekoliko grafickih kartica. Ovo će biti tutorial neke vrste, odnosno prva iskustva. Gdje cu pisati o problemima, rješenjima i opčenito iskustvima oko cijelog projekta.

 

Do svih potrebnih detalja i odluke za kupnju došao sam preko ovog Techinferno topica odnosno ovim putem se zahvaljujem članu TI foruma nando4 na trudu i savjetima do sad.

 

Ideja je sljedeća iskoristiti mPCIE ili Express Card ili thunderbolt port za spajanje eksterne graficke kartice kako bi se dobile što bolje 3d performanse kod kuće, a da se svejedno zadrži mobilnost uz nekakvu kontrolu troškova. 

 

eGPU do sad napravljeni/testirani

Dell Latitude E5430 + GTX 760 (express card)

Dell Precision M6800 + MSI GTX 980 Gaming (express card)

Dell Precision M6600 + Radeon 6570 (express card)

HP Elitebook 2570p + 7770 - nalazi se niže unutar prvog posta (express card)

HP Elitebook 2570p + GTX 760 - plug n play kao i sa E5430 (express card)

Toshiba L850 + Radeon 7770 (mPCIE)

 

1. Korak - Odabir laptopa

Baza koju planiram za to koristiti je HP Elitebook 2570p - u trenutnoj konfiguraciji se radi o i5 3510M, 4gb ddr2, 500gb HDD. Moj odabir se temeljio na činjenici da je to ultraportiabilan notebook koji za svoju veličinu ima mogućnost za zavidnu razinu performansi uz eGPU. Mogucnosti upgradea: i7 2nd i 3rd gen i7 quad core cpu znaci 2xxxQM i 3xxxQM procesori se mogu iskoristiti. S obzirom da ima DVD-RW - na mjesto istoga se može staviti HDD Caddy te je moguce koristiti 2x 2.5" diska između kojih je moguć raid 0. 2 utora za memoriju do maksimalno 16gb ddr3 rama. Znači - u 12" možete imat kak spada quad core cpu, 16gb rama, hdd+ssd ili koju god kombinaciju želite, a za graficku snagu tu je eGPU. Standardno dolazi s 3 godine međunarodnog jamstva koje je kod nas ostvarivo putem serijskog broja, kao i kod svih Elitebooka odnosno servis izlazi u susret cak i ako nemate jamstveni list i/ili račun, što su mi potvrdili iz MR-Servisa crna na bijelo. Većina dostupnih preko ebaya i/ili drugih kanala još uvijek bi trebala biti pokrivena s barem nekoliko mjeseci jamstva. Detaljnije o ovom notebooku mozete vidjeti ovdje. Techinferno 2570p

 

Neko nepisano pravilo - stvari su puno jednostavnije ako se koristi laptop s integriranom grafickom ili nVidia Optimus tehnologijom.

 

Na ovom linku možete vidjeti popis kandidata za eGPU.

 

S te liste kod nas se moze povoljno naletit na 2560p, 6560b, 6460b, 6470b. Probookovi s integriranom grafickama i sandy/ivy procesorima. Zašto guram te HP-ove jer sa nVidija grafama stvar bi trebala biti plug n play. Funkcionirat bez DSDT Overrida i potrebe za DIY eGPU Setupom 1.x, Express Card utor je gen 2 i koristi 5gbs bandwith. Modeli bez dodatne graficke, odnosno samo sa integriranom bi trebali raditi bez greške i u pravilu su jako pouzdani. Potvrđeno se nadograđuju na ivy quad i uz pomoc caddya rade bez problema sa 2 diska.

 

Sam cu izvrtiti testove sa i5 3510M, 2x4gb rama odnosno kasnije cu testirati i i7 2720qm, preporuća se korištenje ivy bridge quada jer se puno manje griju, manje troše i redovito postižu puno veće turbo taktove. Više o izboru procesora imate u TI temi za 2750p.

 

Ovim putem pozivam ako ima netko tko bi za potrebe testiranja mogao ustupiti bilokakav i7 quad iz ivy bridge serije - u zamjenu nudim čiščenje laptopa/promjenu paste i ako treba reinstalaciju sustava :) ili čevape.

 

2. Korak - Odabir adaptera

a) Nakon što ste nabavili laptop idući korak je nabaviti adapter - ovisno o tome koji port vam je dostupan kupujete Express Card varijantu ili mPCIE varijantu. Više o samom adapteru možete vidjeti u temi za EXP GDC odnosno postoje još i adapteri PE4L, PE4H i PE4C. Odbrao sam EXP GDC iz razloga što je jeftiniji.

b) napajanje - može biti rješeno preko ATX napajanja ili kupovinom odgovarajućeg 12v adaptera, osobno sam nabavio Dell DA-D220P - 220W adapter izašao me cca 120kn, makar imam doma i spremno ATX napajanje žnj klase.

 

3. Korak - odabir graficke

Tu se stvari kompliciraju zbog raspoloživog bandwitha pcie x1 sabirnice, zahtjeva koji graficke imaju i načina na koji istu koriste. Detaljnije o tome cu kasnije kako do toga dođem, odnosno onog trena kad mi dođe adapter i kad ću te stvari i sam radit i vidjet iz prve ruke. Eh sad - preporuća se nvidija serija 4xx, 5xx, 6xx, kao neki idealni kandidati se predlažu 460, 560ti i 660 jer one bi trebale biti plug n play (osim 650 i 750) koje zahtjevaju kupovnu dodatnog softwarea da se određene stvari "poštelaju" da to sve kak spada radi. AMD u eGPU izdanju daje nešto lošije performanse. Prednost nVidije osim plug n playa je sto prilikom koristenja Optimusa dolazi do bolje kompresije podataka te bottleneck koji na ovo rješenje stavlja veza od 5gbs odnosno pcie 1x konektor.

 

Osobno cu stvar isprobati sa Geforce GTS 450 i Radeon 7770 pa ako mi se svidi se uzme nešto jače, a moj glavni stroj M6600 završi na bubnju. Ako ima nekog tko nudi neku jaču grafičku za potrebe testiranja slobodno se javi na PM.

 

Za neke graficke potrebno je koristiti Setup DIY eGPU Setup 1.30 do kojeg se može doći donacijom od 25$ članu tech inferno foruma - nando4, zašto taj mali komad softwarea više nije besplatan nožete pročitati u tebi o samom setupu 1.30.

 

4. Korak - ekran

Panel laptopa ili eksterni monitor - ovaj korak će morat saćekat. Ukratko - bolje performanse ako se koristi eksterni, dosta lošije na internom.

 

Za sad toliko, kasnije kako dođem do više informacija ovaj topic će rasti, zajedno s mojim iskustima, idejama, problemima i rješenjima.

 

Troškovi zasad:

eGPU adapter : 370kn (EXP GDC v6) - tu sam mogao možda proći 100kn jeftinije da sam čekao da se vrati ponuda na Banggood.com gdje se isti nudio za 53$

DIY eGPU Setup 1.3 120kn

Dell DA D220P ili neko napajanje - 100kn

 

Znači 600kn su neki minimalni troškovi s tim da setup 1.30 nije neophodan ako se odaberu određene grafičke. pa u tom slučaju pada na 500kn.

 

 

Stvar radi!!

 

Korišteno:

 

1 HP Elitebook 2570p, win7 x64

  i5 3510p, 4gb ddr3, 500gb hdd, 12.5" - (kasnije u njega ulazi i7 2720qm + 240gb ssd + 4gb rama)

2 MSI Radeon 7770M

3 EXP GDC v6 Express Card

4 Dell DA-2 D220P

5 Samsung 40" TV - trenutno nemam nikakav monitor pa sam koristio TV

6 DIY eGPU Setup 1.x

 

3DMark 11 - link

Heaven 4.0 - link dodje kasnije po sjecanju 567 bodova

 

Koraci za AMD 7770 + 2570p:

 

 

1) DSDT Override

Ako se koristi AMD gpu ili nVidia 650/750 potrebno je napraviti DSDT Override - za 460/560/570/660/670/680/770 kolko sam uspio primjetiti nije potrebno. Tutorial 1 - Tutorial 2.

Sve se radi preko CMD-a, pokrenite ga ko Admin. Prvo se izvlaci DSDT tablica van, editira se što nam je potrebno, kompajlira se natrag i onda ugrađuje u registri. Kod kompajliranja može doć do errora koje navodno nije potrebno eliminirati da bi stvar radila, ali eto ja jesam i zato sam izgubio dosta vremena. Nakon sto ste ugradili novu DSDT tablicu u registry restartajte komp i u device manager -> view - resurce by connection i jedna od stavki bi trebala biti "Large memory"

 

Jednom kad se DSDT Override napravi vise ga nije potrebno radit do sljedeceg format c: 

 

Bitno ga je napraviti zbog nacina na koji windowsi dodjeljuju resurse pci portovima - detalje o tome mozete pronaci u sklopu samih tutoriala.

 

2) Instalacija DIY eGPU Setup 1.x

Registrirate se na TI forum te putem PM-a kontaktirate člana nando4 te s njim dogovorite donaciju od 25$ za taj mali komad softwarea. Nek vam nebude žao tih 25$ s obzirom da stvarno puno truda i vremena je uložio u eGPU comunity i moze ga se nazvat jednom od pionira.

 

Nakon sto ste skinuli isti, samo pokrenete, extract i to je to. Prilikom iduceg boota imate opciju za pokrenut win7 ili DIY eGPU Setup 1.30

 

3) Spajanje eGPU sustava

Fino tutnete grafu na EXP GDC v6 - spojite Express Card kabel u "HDMI" slot na adapteru, Dell 220w adapter 8 pin u 8 pin. Sa stražnej strane EXP GDC-a vam se nalazi 6 pinski izlaz u koji spajate kabel za dodatno napajanje za graficku. Dok ste sve spojili pogledajte malo detaljnije adapter - primjetit cete na njemu jedan maleni prekidac - pomaknite ga na stranu "konektora" od graficke. Služi za "odgodu paljenja" - HP laptopi odbijaju proći post ako nije uključena odgoda paljenja, a na ovaj nacin graficka se "krene palit" odmah nakon sto zavrse precheckovi od samog biosa. 

 

Nakon sto ste spojili eGPU sustav - kacite ga na EC port na laptopu.

 

4) Prvo paljenje laptopa sa spojenim eGPU sustavom

Ako je do sad bilo sve ok - pali se laptop, ulazi se u eGPU Setup, a ne u windowse 7, odabire se PCI Compaction - endpoint se stavlja na 56.25GB, nakon toga se odlazi na !Run compact - odabire se iGPU eGPU - tu on nešto vrti i radi te nakon par entera se vraćate u glavni izbornik Setupa 1.x Nakon toga Chainload i Test run. Nakon toga odabirete windowse i to je to.

 

5) Instalacija drivera

Sad bi trebali biti u windowsima, samo instalirat AMD drivere - prebacit sliku na eksterni monitor i krenite se igrat.

 

Ako koristite interni LCD - sve sto se vrti na njemu renderira integrirka - sve na eksternom renderira eGPU.

 

 

Za sad toliko.

 

U planu dalje: M6600 + eGPU. HP Elitebook 8530p + eGPU.

Posebno me zanima 8530p sa eGPU jer to mnogima za recimo malo para moze vratiti gamerski duh u stari laptop.

 

Sad se ceka nVidia GTS 450.

 

 

1 Usporedba velicine 1 Usporedba velicine
1 Usporedba velicine 1 Usporedba velicine
1 Usporedba velicine 1 Usporedba velicine
1 Zbir svega - grafa 1 Zbir svega - grafa
1 Zbir svega + tv 1 Zbir svega + tv
1 Zbir svega 1 Zbir svega
2 eGPU spremno - za pocetak 2 eGPU spremno - za pocetak
2 eGPU vani 1 - sve spojeno na stolu 2 eGPU vani 1 - sve spojeno na stolu
2 eGPU vani 2 - usporedba velicine (zanemarite EC poklopac kojeg mi je Asistent sakrio) 2 eGPU vani 2 - usporedba velicine (zanemarite EC poklopac kojeg mi je Asistent sakrio)
3 eGPU Powered Setup 1 - nema prevelike šume kablova 3 eGPU Powered Setup 1 - nema prevelike šume kablova
3 eGPU Powered Setup 2 - nagurano pod stol 3 eGPU Powered Setup 2 - nagurano pod stol
3 eGPU Powered Setup 3 - usporedba veličini sa 17.3" 3 eGPU Powered Setup 3 - usporedba veličini sa 17.3"
3 eGPU Powered Setup 4 - sve potrebno za uštekat u laptop 3 eGPU Powered Setup 4 - sve potrebno za uštekat u laptop
3 eGPU Powered Setup 5 - kolko puno mjesta zauzima 3 eGPU Powered Setup 5 - kolko puno mjesta zauzima
3 eGPU Powered Setup 6 - Ponovo mobilan 3 eGPU Powered Setup 6 - Ponovo mobilan
4 prvo uspješno paljenje 4 prvo uspješno paljenje
4kabli 4kabli
4 Asistent otisao spavat 4 Asistent otisao spavat
4 xx sve na stolu 4 xx sve na stolu
Dell Precision M6600
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.4.2015 10:21 (darkydark).
Moj PC  
18 0 hvala 3
9 godina
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Ajde da onda oživimo malo temu onda! {#}

Da sad sve ne pišem ponovno, samo ću paste-at svoj post iz teme za laptope.

 

 

Pročitao sam onako na brzinu temu pa me sad zanima par stvari.

1. Rekao si da su performanse dosta lošije na internom ekranu od onih na eksternom. Volio bih da mi to malo pojasniš jer mi je cilj zadržati se na internom monitoru pošto nemam baš mjesta kući.

2. Koliko sam shvatio pročitano, moguće je nadograditi i CPU i GPU, ako je tako zanima me kako bi to sve skupa trebalo izgledati, odnosno jeli to sve puno kablova (bilo bi super ako ima negdje neka slika da mi daš link - da ja idem tražiti nebi ispalo dobro jer ne znam kako sve to skupa izgleda.)

3. Možes li mi reci što se tiće cijene bi li me to došlo jako puno (idem za tim što mnogi govore da se za par k kuna može sastaviti dobra konfiguracija, a tu bi se uzelo samo CPU i GPU + adapter neki)

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
AirLive kaže...

Ajde da onda oživimo malo temu onda! {#}

Da sad sve ne pišem ponovno, samo ću paste-at svoj post iz teme za laptope.

 

 

Pročitao sam onako na brzinu temu pa me sad zanima par stvari.

1. Rekao si da su performanse dosta lošije na internom ekranu od onih na eksternom. Volio bih da mi to malo pojasniš jer mi je cilj zadržati se na internom monitoru pošto nemam baš mjesta kući.

2. Koliko sam shvatio pročitano, moguće je nadograditi i CPU i GPU, ako je tako zanima me kako bi to sve skupa trebalo izgledati, odnosno jeli to sve puno kablova (bilo bi super ako ima negdje neka slika da mi daš link - da ja idem tražiti nebi ispalo dobro jer ne znam kako sve to skupa izgleda.)

3. Možes li mi reci što se tiće cijene bi li me to došlo jako puno (idem za tim što mnogi govore da se za par k kuna može sastaviti dobra konfiguracija, a tu bi se uzelo samo CPU i GPU + adapter neki)

 

1. Evo primjer kak to izgleda ako se koristi EC gen 2 port: Link, izgubi se nesto performansim, ali sad nemogu za vraga naci stranicu di pise koliko. Klik!

 

2. Evo kak to izgleda sa PE4L konektorom i ATX napajanjem. Cim mi dodju kabli poslikat cu kak to kod mene izgleda sa EXP GDX i 12v adapterom. Evo kak si je netko dao truda.

Uglavnom uz laptop imas jos jedan kabel koji povezuje lap i egpu i sam egpu mora imat svoj ili adapter ili napajanje.

 

3. Cijena uz laptop i samu graficku karticu ti je jos cca 500-600kn za egpu adapter i napajanje za eksternu graficku.

 

Recimo ovak nekakav laptop + 560ti + egpu adapter i napajanje ili 12v adapter dovoljne snage cca 4000kn. Kasnije stavis samo quad u laptop i uzmes jacu graficku :)

 

Naravno da se za 4000kn napravi jaci desktop, ali desktopa nije bas tak lako stavit na pleća i s njim sjesti na vlak svaki vikend.

 

Zakaj gurem te hp-e? pa kasnije se mogu nadogradit na i7 3xxxQM quad, dvdrom se bez problema moze zamjenit sa caddijem i mozes imat 2 diska. Najbitnije od svega, mogu se kod nas pronaći povoljno :)

 

Sto se tice kak ce to kod mene izgledat, cim dodje adapter bacam se na testiranje sa 7770 i gts 450, bas me zanima kakve ce razlike biti u odnosu eksterni vs interni ekran kod obadvije graficke.

Dell Precision M6600, HP Elitebook 2570p + eGPU in progress
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.9.2014 1:39 (darkydark).
9 godina
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

A koje su sve opcije mogućih portova s kojima bi to sve moglo raditi i koja bi od svih tih opcija bila najbolja (s najmanjim gubitcima)? Zanima me i zašto dolazi do razlike u performansama između internog i eksternog monitora i jeli moguće smanjiti razliku ako bi se koristilo port sa što manjim gubitcima (znači li to da je iskoristivost GPU-a na vanjskom monitoru maksimalna tj. 100% ili bi se njezin pun potencijal tek mogao vidjeti u "normalnoj" desktop PC konfiguraciji, a ne ovoj "kvazi" konfiguraciji?)

 

Spominješ nadogradnju CPU-a zamjenom starog sa novim i jačim, postoji li relativno jeftina opcija laptopa sa već ugrađenim jakim i7 procesorom + neka integrirana GPU (bez diskretne naravno)? Jeli moguće staviti eksterni CPU kao na foru s GPU-om (nisam upoznat sa ovim tako da će možda izgledati glupo, ali kažem, ako može eGPU zašto ne i eCPU.) {#}

 

Vidim da preferiraš njuškalo tj. rabljene proizvode, nisam baš veliki fan toga. Dobro sa ovim stvarima poput napajanja, adaptera (ne radi ti link od onog 12V adaptera) pa ćak i GPU-a valjda nebi trebalo bit problema oko kvarova, ali sam malo skeptićan oko ovog laptopa - najviše me interesira kako će se ugradnja jakog i7 CPU-a odraziti na temperature.

 

Također bi mi bilo poželjno raditi na internom monitoru jer mi eksterni zauzima dodatno mjesto + trebam ga kupiti jer ga nemam + neku tipkovnicu bi trebalo ubaciti u cijenu jer nije zgodno koristiti onu na laptopu jer smeta njegov ekran, tako da mi to sa eksternim monitorom nije baš 1. opcija (između ostalog i zbog troškova) pa bi mi zato bio bolji neki 15.6'' laptop.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Imas 3 moguca porta za eGPU
- Thunderbolt laptopi kostaju preko 1000e, sam thunderbolt adapter kosta oko 300-300e i tu jos dodas cijenu graficke, naravno gubiti preko thunderbolta su gotovo nikakvi
- Expres Card ili mPcie jeftinija i puno dostupnija opcija na večoj količini laptopa - izgubiš nekih 15% u odnosu na desktop.

- graficka zahtjeva određeni bandwith prilikom komunikacije sa ostatkom sustava, Za primjer x1 PCIE utor druge generacije nudi jednu stazicu koja komunicira s procesorom i ostatkom sustava bandwithom 5gbs, moderne graficke koriste x16 slot koji koristi takvih 16 stazica znaci raspolozivi bandwith za komunikaciju je 16 x 5gbs.

Zakaj moze egpu - express card i mcpie us u biti obican PCI Express utok koji koriste stolna računala, samo s manjim bandwithom. Zakaj nemre eCPU zato je nemre :P

Pa ako gledaš na uštedu njuškalo ti je jedini izbor, jer business klasa sa EC portom u trgovinama košta van granica zdravog razuma, a naši ne nude nikakve popuste. Jedini 15.6" kaj mi pada napamet i da se kod nas može nabaviti za normalnu cifru je Probook 6570b - ima EC port i moze se nabaviti za oko 2000-2500kn. Na velkoj večini laptopa glavni razlog crkavanaj je pregrijavanje koje ubije graficku karticu, odnosno njezin lem s matičnom. Dok se kupi laptop s integriranom grafičkom tog straha nema, s obzirom da su integruše danas u skolopu procesora. Traži rabljeni s jamstvom ako te brine trajnost ili nesto takvo.

 

Pa normalno da sa i7 temeprature skoce, ali uz dobru pastu i maleni copper shim ne bi smjelo biti problema - pogotovo ako pogledas na TI forumu na kojim radnim taktovima ljudi vrte te i7ice, van svake pameti.

 

 

Dell Precision M6600, HP Elitebook 2570p + eGPU in progress
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.9.2014 8:52 (darkydark).
9 godina
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

OK, u ovo za eCPU nisam iskreno ni polagao puno nade. {#}

Što se tiče portova za eGPU izgleda da thunderbolt otpada. E sad tu znači ostaju ExpressCard ili mPCIe portovi koji imaju kao što kažeš bandwidth od 1x5Gbps. Isti toliki bandwidth ima i usb 3.0 port samo što on nema potrebnu arhitekturu (ako se to tako kaže.) Malo sa gledao pa sam naišao na ovo. Iskreno nisam siguran jesam li potpuno promašio stvar, ali mi se po izgledu i opisu čini kao nešto što bi moglo služiti ako nema ExpressCard ili mPCIe porta (ako sam promašio stvar, barem mi reci čemu ovo služi jer me zanima baš.) Mislim da sam bio linkao ovu temu pa možda si preskočio, ako jesi pročitaj možda ima nešto novo, možda i meni možeš nešto reći što sam ne razumijem. Inaće tu nije neka velika razlika što se tiče performansi na internom i eksternom ekranu kada se gleda ovaj test na notebookcheck-u.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Konkretan pad performansi budem i sam dokumentirao kasnije kad mi dodje adapter.

 

Kod usb-a je problem da se radi o dodatnom kontroleru i dolazi do povecanja latencije i kasnjenja slike. Dok preko ec ili mcpie si spojen direktno na pcie sabirnicu i te latencije su minimalne. Glavni razlog zakaj ljudi dan danas koriste egpu su nacini kompresije - bio to lucid virut kad se koristi igranje na internom monitoru pomocu amd kartice ili paljenje optimusa kad se koristi nvidia kartica.

Dell Precision M6600, HP Elitebook 2570p + eGPU in progress
9 godina
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Kad već budeš radio te pokuse, onda bi mogao ako imaš pri ruci neki laptop sa usb 3.0 priključkom pokušati testirati ovo sa kontrolerom pa i to usporediti i ubaciti u taj tvoj izvještaj razlike u latencijama. Zanima me što im znači ovo Super Speed 95Gbps kod ovog kontrolera. I za kraj još samo da pitam kada se može oćekivati tvoj izvještaj?

Sretno s testiranjem. {#}

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
AirLive kaže...

Kad već budeš radio te pokuse, onda bi mogao ako imaš pri ruci neki laptop sa usb 3.0 priključkom pokušati testirati ovo sa kontrolerom pa i to usporediti i ubaciti u taj tvoj izvještaj razlike u latencijama. Zanima me što im znači ovo Super Speed 95Gbps kod ovog kontrolera. I za kraj još samo da pitam kada se može oćekivati tvoj izvještaj?

Sretno s testiranjem. {#}

USB 3.0 nece bit testiran, jer ako i adapter potreban postoji iz prethodno navedenih razloga ne mislim kupovati isti. Ja cu se bazirati na EC - s obzirom da se samo ušteka u laptop sastrane.

 

Na posao se bacam onog trena kad mi dođe adapter iz kine.

 

EDIT: Dosao eGPU adapter i bacam se na testiranje - sad samo naci dobru dusu da mi posudi neku malo jacu nvidiju.

Dell Precision M6600, HP Elitebook 2570p + eGPU in progress
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.9.2014 12:09 (darkydark).
9 godina
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Evo još jedna moja nadobudna ideja  (možda neće biti moguća kao ni eCPU spomenut malo poviše {#}) koja možda nije skroz prikladna za ovu temu, ali ajde...

Moje pitanje glasi jeli moguće npr. ako se posjeduje PC, ali samo kućište (znaći bez periferije i monitora) moguće spojiti na laptop monitor i da sve to radi. Mislim da se zna u kojem smjeru planiram - cilj je hardverski "ojačati" laptop da bude sposoban nositi se s mnogo zahtjevnijim softwerom (ovdje prvenstveno mislim na igre) nego što mu to njegova vlastita konfiguracija dopušta.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
AirLive kaže...

Evo još jedna moja nadobudna ideja  (možda neće biti moguća kao ni eCPU spomenut malo poviše {#}) koja možda nije skroz prikladna za ovu temu, ali ajde...

Moje pitanje glasi jeli moguće npr. ako se posjeduje PC, ali samo kućište (znaći bez periferije i monitora) moguće spojiti na laptop monitor i da sve to radi. Mislim da se zna u kojem smjeru planiram - cilj je hardverski "ojačati" laptop da bude sposoban nositi se s mnogo zahtjevnijim softwerom (ovdje prvenstveno mislim na igre) nego što mu to njegova vlastita konfiguracija dopušta.

Ako laptop ima HDMI in ili ako kupis express card hdmi IN karticu za 170$ :)

 

Ako vec hoces laptop - gledaj da uzmeš nešto što ili ima odmah quad, ili se quad može nadogradit. Ivy quad ce sigurno biti dostatan za igre narednih 4-5 godina.

 

Evo tablica s testovima egpu vs desktop. Izgubi se nekih 10-20%, ali treba uzeti u obzir da desktop u kojem je testirano ima i5 haswell quad, a laptop dual core sb procesor.

 

Trenutno instaliravam friške windowse, a kak nemam nVidia karticu trenutno situacija nece biti plug n play, ali ne bi trebalo biti ni prekomplicirano.

Dell Precision M6600, HP Elitebook 2570p + eGPU in progress
9 godina
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
darkydark kaže...

Ako laptop ima HDMI in ili ako kupis express card hdmi IN karticu za 170$ :)

 

Ako vec hoces laptop - gledaj da uzmeš nešto što ili ima odmah quad, ili se quad može nadogradit. Ivy quad ce sigurno biti dostatan za igre narednih 4-5 godina.

 

Evo tablica s testovima egpu vs desktop. Izgubi se nekih 10-20%, ali treba uzeti u obzir da desktop u kojem je testirano ima i5 haswell quad, a laptop dual core sb procesor.

 

Trenutno instaliravam friške windowse, a kak nemam nVidia karticu trenutno situacija nece biti plug n play, ali ne bi trebalo biti ni prekomplicirano.

Koliko ja vidim HDMIin i HDMIout izgledaju isto, samo što na kabelima piše koji je koji, onda valjda isto tako i na portu. E sad logika nalaže da većina novijih laptopa ima HDMIout dok in baš i ne vidim, valjda je za pretpostaviti ako je neki model sa out-om da onda automatski ima i in što dovodi do toga da trebaju biti ukupno 2 HDMI porta. Bi li u ovom slučaju bilo kakvih gubitaka?

Što ti znači ovo da instaliravaš windowse, spremaš se na testiranje, došla oprema... ili se samo hvališ da znaš instalirati windowse? {#}

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.9.2014 18:06 (AirLive).
12 godina
neaktivan
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Napravit cijelu kištru i onda koristit ekran od laptopa za igranje je bedasto, ili onda imaj desktop ili jaki laptop. HDMI in kolko znam ima samo alienware 17 tak da ti to otpada.

 

Sto se tice egpu testiranja - amd mi zadaje probleme koji se mogu razvrstati ovak: ja sam mutav i zaribo sam nekaj dok sam radio dsdt override, msi 7770 ne voli egpu setup, adapter koji mi je dosao je neispravan. S obzirom da cekam nekakvu nvidia grafu s kojima je to plug n play - testiranje ide malo na odmor, a ja se idem baviti pametnijim stvarima iducih par dana.

 

EDIT: Dobio savjet sa TI kak da podesim jos par sitnica i radi ko vurica. Slikice i detalji danas tokom dana.

Dell Precision M6600, HP Elitebook 2570p + eGPU in progress
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.9.2014 8:57 (darkydark).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
darkydark kaže...

Napravit cijelu kištru i onda koristit ekran od laptopa za igranje je bedasto, ili onda imaj desktop ili jaki laptop. HDMI in kolko znam ima samo alienware 17 tak da ti to otpada.

 

Sto se tice egpu testiranja - amd mi zadaje probleme koji se mogu razvrstati ovak: ja sam mutav i zaribo sam nekaj dok sam radio dsdt override, msi 7770 ne voli egpu setup, adapter koji mi je dosao je neispravan. S obzirom da cekam nekakvu nvidia grafu s kojima je to plug n play - testiranje ide malo na odmor, a ja se idem baviti pametnijim stvarima iducih par dana.

 

EDIT: Dobio savjet sa TI kak da podesim jos par sitnica i radi ko vurica. Slikice i detalji danas tokom dana.

Da, da, kužim da je to poprilično skup sport, a ujedno i neisplativ.

Znači ti imaš iGPU+dGPU+eGPU. Što ti od te 3 sve radi i znači li to da je adapter ipak na kraju proradio? Uglavnom, čekaju se slike i izvještaj...{#}

12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
AirLive kaže...
darkydark kaže...

Napravit cijelu kištru i onda koristit ekran od laptopa za igranje je bedasto, ili onda imaj desktop ili jaki laptop. HDMI in kolko znam ima samo alienware 17 tak da ti to otpada.

 

Sto se tice egpu testiranja - amd mi zadaje probleme koji se mogu razvrstati ovak: ja sam mutav i zaribo sam nekaj dok sam radio dsdt override, msi 7770 ne voli egpu setup, adapter koji mi je dosao je neispravan. S obzirom da cekam nekakvu nvidia grafu s kojima je to plug n play - testiranje ide malo na odmor, a ja se idem baviti pametnijim stvarima iducih par dana.

 

EDIT: Dobio savjet sa TI kak da podesim jos par sitnica i radi ko vurica. Slikice i detalji danas tokom dana.

Da, da, kužim da je to poprilično skup sport, a ujedno i neisplativ.

Znači ti imaš iGPU+dGPU+eGPU. Što ti od te 3 sve radi i znači li to da je adapter ipak na kraju proradio? Uglavnom, čekaju se slike i izvještaj...{#}

Samo iGPU i eGPU. Na eksternom monitoru radi eGPU - i kolko vidim heaven i 3d mark11 su ok rezultati - nekih 5% slabiji od reviewa po netu za 7770. Prema internetu - stvar funkcionira i sa iGPU dGPU i eGPU - kaj budem testiral kasnije na svom M6600, sad idem sve poslikat i svoje korake iznjeti i uploadati kaj sam koristil za DSDT override. DIY eGPU Setup 1.xx necu uploadad, jer njega se dobije donacijom od 25$ i sam autor mi je dao par savjeta kad sam udario u zid. Skidam sa neta sve i svašta, ali eto malog čovjeka neću zajebat :)

 

Uglavnom problem nije bio ni u adapteru ni u grafickoj ni u laptopu. Na samom adapteru ima jedan prekidac koji omogucuje da se graficka kompletno prepozna nakon Posta - samo ga je trebalo prebacit da to radi i ok je bilo.

 

Ide sad slikanje svega i pisanje potrebnih koraka da situacija proradi sa AMD karticama. Jos cu pokusat na 2 laptopa kasnije - svom M6600 koji ima samo dGPU firepro m6600 (ovo bude cisto da se vidi kaj treba sve da prorado s obzirom da je firepro u m6600 jaca od 7770) i isto tako na starijem HP Elitebook 8530p koji ima core 2 duo procesor. Cisto da se vidi da se za relativno male nofce moze unjeti nov zivot starom laptopu, jer c2d su bez obzira na sve jos uvjek dobri procesori koji mogu neke manje zahtjevne igre vrtit. Pogotovo ako se usporede s ovim i3 i pentium ulv procesorima.

 

EDIT: Kliknuo shutdown na 2570p i sad instalirava update 1 od 141 xD slike ce cekat.

Dell Precision M6600, HP Elitebook 2570p + eGPU in progress
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.9.2014 15:55 (darkydark).
9 godina
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Evo malo sam njuškao po internetu maloprije i naletio na ovaj HP EliteBook 8440P. Ima ExpressCard port i mislim da bi bio pogodan za modifikaciju pogotovo zbog cijene. Jedino nisam siguran može li se i koliko uopće nadograditi procesor? Eto samo sam htio dati 1 prijedlog da se nađe.

Lijep pozdrav.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Jucer mi je na 10ak minuta uletjela nVidija Gtx 550TI

 

Doslovno plug n play. Spoje se svi kabli, upali laptop, instaliraju driveri i stvar radi.

 

Nema kemijanja s DSDT overrideom, nema potrebe za DIY eGPU softverom dodatnim. Stvar doslovno radi nakon ustekavanj u EC slot i to je to. Slike i testove cu staviti naknadno.

HP Elitebook 2570p + eksterna graficka kartica, Dell Precision m6600
12 godina
neaktivan
offline
M6600 eGPU working

Evo kak sam nekad davno rekao - testirao sam eGPU na svom M6600

 

S obzirom da mi je trenutno jedino dostupna AMD Radeon 6570 ona je bila u ulozi eksterne graficke za laptop.

 

Postupak je malo drugaciji nego sa 7770 bio, ali u globalu sve isto.

 

1) DSDT Override - obvezno napraviti, potrebni linkovi su u prvom postu. Nakon uspjesnog DSDT Overridea kreće prvo paljenje.

2) Pali se bez uštekane grafičke te ulazi u DIY eGPU Setup 1.3x. Unutar tog malo programa odabiremo potrebne opcije za "Hot Pluganje" grafičke te radimo PCI compaction. Nakon te dvije radnje nastavljamo bootanje u windowse.

3) Ulazak u windowse te instalacija drivera, jedan restart. Ponovo hot plugganje te pci compaction (ovu radnju mozete automatizirati u DIY eGPU Setupu do te mjere da Vam on sam govori kad da ustekate graficku)

4) Ulazak u windowse s eGPU grafickom, koja je u mom slucaju nekoliko puta slabija od ove u laptopu, ali stvar radi :)

 

Znaci uz malo igranja sa DSDT-om te DIY eGPU Setupom moze se gotovo bilo koja grafa osposobiti da radi na bilo kojem sustavu koji ima EC konektor ili mPCIE. Sad ostaje jos probat sve na curinom HP Elitebooku 8530p - s Core 2 Duo P8400 (2.4ghz), 4gb ddr2, 3650M koja vise bas i nije nesto u gaming svijetu, a ovo bi takvom starom laptopu moglo dati novi zivot sto se tice gejmanja, jer sam CPU nije za baciti pogotovo dok se usporedi sa ovim novim "štedljivim"

 

Nazalost nemam nikakvu dostupnu nVidiju pa ako neko ima za posudit da testiram s njima sve, odnosno ovisnost o DSDT Override i DIY eGPU Setupu molim Vas da se javite na PM.

SS di si dvije grafe upaljene SS di si dvije grafe upaljene
HDMI samo spojen na eGPU HDMI samo spojen na eGPU
SS Svega SS Svega
Iz bliza Iz bliza
kolko to mjesta na sstolu zauzima kolko to mjesta na sstolu zauzima
jos jedna za kraj jos jedna za kraj
Dell Precision M6600
10 godina
neaktivan
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Pozdrav kad   bi ja ovako sve spoji http://prntscr.com/5lj7bk jel bi ja to morao samo spojit i onda srusit windovs i onda bi radilo ili bi jos morao nesta instalirat na laptopu i sta. Hvala :)))  i sta mi sve treba za to

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
Prowl kaže...

Pozdrav kad   bi ja ovako sve spoji http://prntscr.com/5lj7bk jel bi ja to morao samo spojit i onda srusit windovs i onda bi radilo ili bi jos morao nesta instalirat na laptopu i sta. Hvala :)))  i sta mi sve treba za to

možda je glupo pitanje, ali da li si pročitao temu?

12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
Prowl kaže...

Pozdrav kad   bi ja ovako sve spoji http://prntscr.com/5lj7bk jel bi ja to morao samo spojit i onda srusit windovs i onda bi radilo ili bi jos morao nesta instalirat na laptopu i sta. Hvala :)))  i sta mi sve treba za to

 Svi koraci su vise puta objasnjeni tak da nema potrebe da procitam ponovno.

Dell Precision M6800 i7 4810MQ, 8GB, FirePro M6100, 240 + 500 + 100
13 godina
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Pročitao sam temu par puta,pa me zanima ima li moj Lenovo N500 sa pentiumom T3400 expresscard slot,trebao bi imati jer lenovo navodi PCI Express card slot.

Koji bi adapter bio najjeftiniji,te gdje ga uzeti jer na banggoodu ništa nisam našao.

robimarko@gmail.com
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.1.2015 18:39 (robimarko).
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
robimarko kaže...

Pročitao sam temu par puta,pa me zanima ima li moj Lenovo N500 sa pentiumom T3400 expresscard slot,trebao bi imati jer lenovo navodi PCI Express card slot.

Koji bi adapter bio najjeftiniji,te gdje ga uzeti jer na banggoodu ništa nisam našao.

 

Imas ovdje pakete eGPU adaptera.

Ja sam uzeo Exp GDC V6 - citaj napomene.

 

Ako imas express card slot, najelegantnije je uzeti nekaj sa express cardom, jer svaki mpcie se nalazi ispod laptopa i tlaka je onda to "kopcat-otkopcat"

 

Ono sto te na tvom laptopu, ako ce i radit, sigurno ceka je obvezno koristenje eGPU DIY Setupa cca 25$ i puno igranja sa DSDT tableom da stvar proradi, makar sam vidio da su na slicnim strojevim ljudi natjerali to da radi.

 

Ono sto nisam uspio natjerati da to proradi je na curinom 8530p - ali to je zato jer ima dediciranu Radeon 3650. Provjeri neke laptope iz te ere na googlu dal je netko uspio. Mislim da zadnja generacija C2D laptopa s peneryn procesorima moze bez problema koristiti eGPU ako imaju ili nekakav switchable graphics ili samo intelovu integriranu. Evo primjer: 2730p

 

Inace sam prodao HP Elitebook 2570p i adapter. Kolega sad koristi 2570p + gtx 760, nikakvih dsdt table editiranja, egpu setupa. Stvar je na kraju bila kompletno plug n play. Dosao sam kod njega, ustekao i stvar radi :)

 

 

Za sad za eGPU kod kuce imam Dell E5430 i Precision M6800 i cekam da mi dođe novi adapter pa cu se onda ponovo sa time igrati.

Dell Precision M6800 i7 4810MQ, 8GB, FirePro M6100, 240 + 500 + 100
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.1.2015 11:59 (darkydark).
12 godina
neaktivan
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Imao sam nakratko nove igracke pa da vidite kaj se spajalo :)

M6800 + GTX 980 :)

Dell Precision M6800 i7 4810MQ, 8GB, FirePro M6100, 240 + 500 + 100
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.1.2015 22:31 (darkydark).
Moj PC  
4 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
darkydark kaže...

Imao sam nakratko nove igracke pa da vidite kaj se spajalo :)

 very nice.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Meni je danas došao Beast, a prošli tjedan pripremio monitor. Idućih par dana ću probati testirati par grafičkih da vidim koja najbolje radi. Planiram stvar pogoniti na Acer Aspire 5741g i spojiti preko M-PCI slota. Žrtvovat ću WIFI karticu pošto imam samo jedan slot. Setup laptopa je i5 430M, 4gb DDR3 memorije... Vidjet ćemo kako će stvar raditi. Na Banggood gdje je kupljen Beast je tablica u kojoj je sa setupom koji je isti kao moj pogonjena NVidia GTX 460 pa mi je to neka pokretna točka. 


Također, spremno je i eksterno napajanje koje će pogoniti stvar. Monitor je LG IPS 24 inča, pa se nadam da će rezultati biti iznimni. :)

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
mjaneci3 kaže...

Meni je danas došao Beast, a prošli tjedan pripremio monitor. Idućih par dana ću probati testirati par grafičkih da vidim koja najbolje radi. Planiram stvar pogoniti na Acer Aspire 5741g i spojiti preko M-PCI slota. Žrtvovat ću WIFI karticu pošto imam samo jedan slot. Setup laptopa je i5 430M, 4gb DDR3 memorije... Vidjet ćemo kako će stvar raditi. Na Banggood gdje je kupljen Beast je tablica u kojoj je sa setupom koji je isti kao moj pogonjena NVidia GTX 460 pa mi je to neka pokretna točka. 


Također, spremno je i eksterno napajanje koje će pogoniti stvar. Monitor je LG IPS 24 inča, pa se nadam da će rezultati biti iznimni. :)

 

Trebali bi bit ok. Ak ce te sve zezat - vrlo vjerojatno ces morat napravit DSDT override. S obzirom da ti laptop posjeduje dediciranu grafu. Disable za nju zaboravi jer ti laptop ne koristi switchable graphics. Situacija ti je vise manje ista kao i sa mojim M6600. P.S. uvjek mozes nabaviti USB wifi karticu, ima ih veličine onih Logitech nano receivera pa realno neces nsit izgubit, osim dometa :)

Dell Precision M6800 i7 4810MQ, 8GB, FirePro M6100, 240 + 500 + 100
12 godina
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
darkydark kaže...
mjaneci3 kaže...

Meni je danas došao Beast, a prošli tjedan pripremio monitor. Idućih par dana ću probati testirati par grafičkih da vidim koja najbolje radi. Planiram stvar pogoniti na Acer Aspire 5741g i spojiti preko M-PCI slota. Žrtvovat ću WIFI karticu pošto imam samo jedan slot. Setup laptopa je i5 430M, 4gb DDR3 memorije... Vidjet ćemo kako će stvar raditi. Na Banggood gdje je kupljen Beast je tablica u kojoj je sa setupom koji je isti kao moj pogonjena NVidia GTX 460 pa mi je to neka pokretna točka. 


Također, spremno je i eksterno napajanje koje će pogoniti stvar. Monitor je LG IPS 24 inča, pa se nadam da će rezultati biti iznimni. :)

 

Trebali bi bit ok. Ak ce te sve zezat - vrlo vjerojatno ces morat napravit DSDT override. S obzirom da ti laptop posjeduje dediciranu grafu. Disable za nju zaboravi jer ti laptop ne koristi switchable graphics. Situacija ti je vise manje ista kao i sa mojim M6600. P.S. uvjek mozes nabaviti USB wifi karticu, ima ih veličine onih Logitech nano receivera pa realno neces nsit izgubit, osim dometa :)

 

Ne znam jesam li dobro shvatio, ali stvar bi trebala radit ok s određenim GTX grafičkim karticama? Pod ok, mislim Plug'n'Play. Za Wifi mi je najmanji problem jer mogu spojit laptop s LAN kabelom.

9 godina
neaktivan
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Pozdrav momci! Totalno sam nov ovdje pa imam par pitanja posto u neko skorije vrijeme planiram probati egpu setup. Trenutni laptop je lenovo z570, i5 2430m-sandy bridge, 8 rama, nvidia gforce 540m grafulja...posto imam integriranu hd3000 i nvidiu i switch s kojima prebacujem koja radi mislim da bi ovo klapalo bez problema. Veliki plus je sto imam i ovaj express card slot pa nebi morao otvarati laptop. U planu mi je staviti gtx 660 ili tako nesto pa me zanimaju misljenja...Jel stvar funkcionira bez eksternog monitora s obzirom da imam 2 graficke unutra, znaci samo ugasim ovu nvidijinu i koliko se gubi ako se nebi prebacivalo na eksterni monitor...koliko sam vidio stvar bi trebala funkcionirati? Dojmovi, komentari, misljenja su vise nego dobrodosli....hvala

neon3d
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

eGPU članak unutra su rezultati interni vs eksterni sa i3 3110m i gtx 760.

 

mozes igrat na internom  ako kupis nvidiju i disablas ovu nvidiju u laptopu ili u biosu ako to nudi ili sa diy egpu setupom

Dell Precision M6800 i7 4810MQ, 8GB, FirePro M6100, 240 + 500 + 100
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.1.2015 19:41 (darkydark).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice