Intel Core Duo T2050 nadogradnja na nešto 'brže'

poruka: 9
|
čitano: 2.437
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Intel Core Duo T2050 nadogradnja na nešto 'brže'

Pozdrav,

 

imam stari laptop Forcebook Atlas kojeg povremeno koristim kao backup za rad u InDesign-u. S obzirom da je projekt na kojem radim relativno 'lagan' prastari Core Duo T2050 se drži sasvim pristojno, a jedini razlog zbog zašto koristim ovaj laptop je veliki 17-inčni zaslon na kojem je neusporedivo ugodnije raditi nego na 13-inčnom laptopu koji koristim za ostale stvari. Problem nastaje kada pokrenem preglednik. Otvaranje gmaila s kojeg preuzimam materijale za rad traje duže nego pokretanje InDesigna i Photoshopa zajedno.

 

Danas se stari Core 2 Duo procesori mogu kupiti na ebayu za nekoliko dolara pa razmišljam o nadogradnji na nešto brže. Naravno da ne očekujem nikakva čuda od ovog starog hardvera, no ako ga uspijem barem malo ubrzati bio bi zadovoljan. Gledao sam po netu i ima dosta konfuznih informacija o modelima koji bi trebali biti podržani, pa molim vašu pomoć, odnosno savjet koji bi proc odgovarao za navedeni model.

 

U prilogu su screenshotovi matične i procesora iz kojih se vide sve informacije o njima.

 

Hvala unaprijed!

Commodore 64 OC ~ 67, TV RIZ 15 cm upgrade to 15,5 cm - color
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel Core Duo T2050 nadogradnja na nešto 'brž
Štefek kaže...

Pozdrav,

 

imam stari laptop Forcebook Atlas kojeg povremeno koristim kao backup za rad u InDesign-u. S obzirom da je projekt na kojem radim relativno 'lagan' prastari Core Duo T2050 se drži sasvim pristojno, a jedini razlog zbog zašto koristim ovaj laptop je veliki 17-inčni zaslon na kojem je neusporedivo ugodnije raditi nego na 13-inčnom laptopu koji koristim za ostale stvari. Problem nastaje kada pokrenem preglednik. Otvaranje gmaila s kojeg preuzimam materijale za rad traje duže nego pokretanje InDesigna i Photoshopa zajedno.

 

Danas se stari Core 2 Duo procesori mogu kupiti na ebayu za nekoliko dolara pa razmišljam o nadogradnji na nešto brže. Naravno da ne očekujem nikakva čuda od ovog starog hardvera, no ako ga uspijem barem malo ubrzati bio bi zadovoljan. Gledao sam po netu i ima dosta konfuznih informacija o modelima koji bi trebali biti podržani, pa molim vašu pomoć, odnosno savjet koji bi proc odgovarao za navedeni model.

 

U prilogu su screenshotovi matične i procesora iz kojih se vide sve informacije o njima.

 

Hvala unaprijed!

 pogledaj koji ti je ram i koliko ga imaš. za procesor samo pogledaju po socketu koji ti odgovara u taj tvoj i to je to:D naravno još kupi ssd za maximalno ubrzanje i na konju si.recimo ulaganje oko sto eura...okvirno.

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.5.2018 12:02 (funny games).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Intel Core Duo T2050 nadogradnja na nešto 'brž

Hvala na odgovoru.

 

Trenutni proc prodržava 2GB RAM-a max tako da na žalost ništa od nadogradnje (probao s 4GB i ne radi).

 

Ovi procesori mi se čine kao zanimljiv izbor:

https://www.ebay.com/itm/1PC-Intel-Core-2-Duo-T7400-2-16GHz-4MB-667MHz-SL9SE-Dual-Core-LAPTOP-CPU-Test/123067303773?hash=item1ca762075d:g:gbsAAOSwZQxW3uyL

https://www.ebay.com/itm/Intel-Core-Duo-T2600-2-16-GHz-Dual-Core-SL8VM-Processor/271709467888?epid=58518677&hash=item3f432574f0:g:aOcAAOSwcu5UTn4y

 

Prvi je Core 2 Duo i bolji je izbor, no nisam pronašao info hoće li raditi s mojom pločom. Ovaj drugi je sporiji, ali je baziran na Yonah jezgri kao i T2050 pa nebi smjelo biti problema. Cijene procesora su oko 5 dolara pa je to ujedno i jedini razlog zbog kojega razmišljam o nadogradnji. S obzirom da je cijena prosječnog SSD-a veća od vrijednosti laptopa tu bi nadogradnju ipak preskočio.

Commodore 64 OC ~ 67, TV RIZ 15 cm upgrade to 15,5 cm - color
11 godina
offline
Re: Intel Core Duo T2050 nadogradnja na nešto 'brž
Štefek kaže...

Hvala na odgovoru.

 

Trenutni proc prodržava 2GB RAM-a max tako da na žalost ništa od nadogradnje (probao s 4GB i ne radi).

 

Ovi procesori mi se čine kao zanimljiv izbor:

https://www.ebay.com/itm/1PC-Intel-Core-2-Duo-T7400-2-16GHz-4MB-667MHz-SL9SE-Dual-Core-LAPTOP-CPU-Test/123067303773?hash=item1ca762075d:g:gbsAAOSwZQxW3uyL

https://www.ebay.com/itm/Intel-Core-Duo-T2600-2-16-GHz-Dual-Core-SL8VM-Processor/271709467888?epid=58518677&hash=item3f432574f0:g:aOcAAOSwcu5UTn4y

 

Prvi je Core 2 Duo i bolji je izbor, no nisam pronašao info hoće li raditi s mojom pločom. Ovaj drugi je sporiji, ali je baziran na Yonah jezgri kao i T2050 pa nebi smjelo biti problema. Cijene procesora su oko 5 dolara pa je to ujedno i jedini razlog zbog kojega razmišljam o nadogradnji. S obzirom da je cijena prosječnog SSD-a veća od vrijednosti laptopa tu bi nadogradnju ipak preskočio.

 Nažalost osjetnu ćeš razliku vidit tek sa ssd-om.

15 godina
offline
Re: Intel Core Duo T2050 nadogradnja na nešto 'brž

-cpu neće pomoći..

-kao što primjećuješ, veći problem je npr browser.. jer današnji koriste vga-gpu.. requirementsi AERO/gaming ista stvar. Više RAMa, jača GPU, SSD.. CPU je samo dio, koji čak ovakve stvari neće ubrzati, jer ne odrađuje on vga dio kao što je to kod novih generadija (u cpu)..

-obrnuto, probaj korsititi neki drugi browser, stariji, koji će biti zadovoljan s manje resursa.. npr ie-11.. (ne može stariji npr 9 jer gmail je isključio supprot)..

-svakako provjeri ponovo, možda 4GB.. npr noviji bios, reset.. možda treba neki stariji modul manje gustoće (više chipova) i niža brzina.. to je uobičajen problem kad se mixa staro-novo, ne sam nazivni kapacitet, jednostavno moduli nisu isti (chipovi-gustoća, od kojih su sastavljeni, + single/double side, 2-4-8 chipova..), pa se može desiti i npr da možda radi u jendom utoru u drugom ne itd.. više rama bi također pomoglo, više nego cpu s par hz razlike.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Intel Core Duo T2050 nadogradnja na nešto 'brž
Ja sam nadogradio cpu, core to duo sa 2.0 na 2.2ghz nema neke razlike, najviše je ssd disk ubrzao laptop.

Btw da ne otvaram novu temu imam pitanje više vezano za software tj drivere. Naime imam stari hp 8710p za kojeg imaju driveri za windows 7, no ne i za windows 8.1.. Pošto sam stavio win8.1 nedostaju neki driveri, ima 5-6 onih upitnika u device manageru, točnije za chipset, hp drive guard tako nešto, wlan i ricoh media card. Ni windows update ih ne pronalazi.. Zanima me da li je ok da instaliram tih par drivera od win7 na win8.1..
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.5.2018 0:01 (sage).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel Core Duo T2050 nadogradnja na nešto 'brž
sage kaže...
Ja sam nadogradio cpu, core to duo sa 2.0 na 2.2ghz nema neke razlike, najviše je ssd disk ubrzao laptop.

Btw da ne otvaram novu temu imam pitanje više vezano za software tj drivere. Naime imam stari hp 8710p za kojeg imaju driveri za windows 7, no ne i za windows 8.1.. Pošto sam stavio win8.1 nedostaju neki driveri, ima 5-6 onih upitnika u device manageru, točnije za chipset, hp drive guard tako nešto, wlan i ricoh media card. Ni windows update ih ne pronalazi.. Zanima me da li je ok da instaliram tih par drivera od win7 na win8.1..

 

Probaj ih naći na official stranici proizvođača...piše sigurno jel odgovoraju driveri sa win7 ta 8.1.Btw zašto uopće imaš win 8.1 pored win 7??! ili win 10 ili win 7 između ništa ne postoji vrijedno spomena..

15 godina
offline
Re: Intel Core Duo T2050 nadogradnja na nešto 'brž

zbog supporta, besmisleno je ostati na w8-8.1.. (pa i w7, ovisi o potrebama, ostatku HW-periferije..), MS gura w10, nije da baš možeš birati.

-problem s tim serijama, nije isto ako instaliraš w7 sa svim driverima+hp dodacima/toolsima pa upgrade ili clean, jer hp nije napravio za novije (povezan os driverom, ali je zparavo obična apps, npr glasnoća, wlan.. ledice-indikatori). Sam driver nije problem, sve radi (nepoznati uređaji su npr IME-TXT.. spectre&melt, postavke BIOSa).. sec.chipovi koji ni ne služe ničemu osim problemima. Sve radi outofbox na w10. Ili na w7.. to mi je logičnije nego w8.. :)

-svaki soft/OS je OK, radi, problem je ostatak svemira, internet, support.. i MSovo forsiranje, ne tvoja želja, jer svaki OS radi, savršeno.. soft je nepoderiv.

+btw, driveri za vista-7-8-8.1-10 su recimo kompatibilni, VAŽNO 32-ili-64bitni.. dok je verzija manje važna, ali.. installer neće prepoznati noviji OS (npr od viste neki noviji..) pa u pravilu, skidaš posljednji koji postoji, sve s WDM 1.0 radi.. ali, s 8.1-10 je novi wdm2.0 .. i ako npr skidaš npr nVidia-GPU driver, možeš vidjeti da su 7-8-8.1.. u jendom paketu, w10 izdvojen itd.. Teoretski možeš instalirati svaki, nakon raspakiravanja na .inf -install.. ali tad moraš biti 100% siguran što radiš (kompatibilnost, dizel-benzin), dok sama installer-app ne želi na noviji OS. + za GPU je s novim wdm2 u taskmanageru vidljiva i GPU (jednako kao cpu-ram..).

-ako driver nije certificiran (potpisan od MSa), tad ga w10 ignorira-odbija (ništa se ne instalira), tj tad moraš rebootati F7.. u mod koji ti dozvoljava upravo to (opet biti 100% siguran).

+ razlika, npr ledice, jer ih je za win7 kontrolirala dodatna apps (hpovo smeće-hrpa bloatwarea ali i takvi dodaci koji su čak korisni kao indikatori), pa se bez tog softa (to nije sam driver) recimo ledice ne pale u odgovarajućoj boji (crveno-zeleno-plavo..) ali sve radi OK. To se može zaobiči nadogradnjom w7-10.. ali je nepotrebno itd..

-to sve je povezano s BIOSom (on pamti npr glasnoću).. pa možda trebaš i update biosa, mada je to po starom pravilu nepotrebno (ako radi, ne diraš).. mora se zbog spectre&melt i sl. promjena-updateova... to bi na w7 mogao sve obaviti hpov assistent.. ali, to je apps za w7 pa moraš sve ručno, itd. itd..

 

(pogledaj ledice/tipke npr za glasnoću, wlan, boju.. probaj kako rade, bit će ti jasnije)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Intel Core Duo T2050 nadogradnja na nešto 'brž
Mislim da će ići win7 na laptop. Windows 8 sam stavio jel možda malo brže radi, fluidnije. Svejedno ne vjerujem da će laptop radit još 2god kolko traje support za win7. Malo testiram ovih dana na njemu win8.1. Instalirao sam zadnje drivere za win7 x64, sve je prošlo jedino me wlan zeza. Kad upalim lap ne bude spojen, moram restartovati laptop da bi proradilo. Iako ima riješenje usb wifi adapter, al bude mi spor wifi preko njega. Napravio sam i rollback drivera za wlan i sad mi se čini da to funkcionira bez problema. Windows 10 ne radi dobro, ne radi touchpad scroll na desetci, a i preslab je to laptop za win 10, većinu vremena win10 vrti nešto u pozadini što je previše za tako star laptop. Bitno mi je da posluži samo za surfanje, jer za bilo šta drugo je prespor.
Drivere za gpu windows update skine, samo je problem wlan, chipset, media card i hp guard tako nešto. Bios isto također zadnji..
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.5.2018 18:47 (sage).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice