Kupnja laptopa u SAD-u 2018

poruka: 6
|
čitano: 7.060
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Kupnja laptopa u SAD-u 2018

Razmišljao sam o kupnji laptopa u Americi jer mi brat trenutačno tamo putuje. Radi se o direktnoj kupnji, a ne o naručivanju. Uspoređujući cijene sam primjetio da su tamo osjetno jeftiniji laptopi i slično, prepostavljam zbog jeftinijeg poreza. Nisam siguran oko toga isplati li se kupovati tamo?

 

Druga dilema je vezana za izbor laptopa. Najprije sam namjeravao kupovati Macbook Pro 13 jer mi se činilo da se radi o jako lijepom i kvalitetnom laptopu, ali sam došao do zaključka da su Apple-ovi proizvodi precijenjeni i da mi se ne sviđa njihova politika i marketing kojim se promoviraju kao luksuzni brend, a da iza tog ne stoji inovacija i da su općenito preskupi za vrijednost koju nude pa sam odlučio odustati od njih iako sam kod njih siguran da ću imati internacionalnu garanciju.

 

Sad se trenutačno predomišljam oko Dell XPS 15 i novog Surface Pro. Znam da su to različite kategorije laptopa tj. uređaja, ali mi se sviđaju različiti aspekti i namjeravam se priviknuti za koji god se odlučim. Kod Surface-a mi se sviđa prijenosnost i to što ima touch screen i podršku za pen, te da ću moći lagano čitat knjige u pdfu, ali nisam siguran oko tipkanja u krilu i hoće li biti nespretno za koristiti. S druge strane XPS je standardni laptop i ima veći ekran i puno jaču konfiguraciju i grafička mi se čini kao dosta jaki plus iako nisam namjeravao gejmat nego više koristiti za programiranje i slične zadatke, ali bi mi pasala jača konfiguracija, najmanje i5 kod oba laptopa. 

 

Za oba laptopa sam čuo da znaju imati svoje probleme od tog da Surface ima lošu wifi karticu, light bleed i općenito kvarove, a XPS zna imati coil whine i light flickering... Što bi značilo da trebam ciljati da imaju garanciju kod kupovine, što nisam siguran sve dok ne dobim informacije iz Amerike.

 

Kao zadnju alternativu razmišljam da samo kupim neki jefitniji Asus jer tamo jača konfiguracija košta kao najslabija ovdje.

 

TL;DR :

Jel se isplati kupnja laptopa u SAD-u?

Surface Pro ili Dell XPS 15 ili nešto treće? 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.9.2018 11:59 (SOS).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kupnja laptopa u SAD-u 2018

Oženit će te na carini, jedva čekaju da sleti netko iz USA s novim MacBook-om (ili bilo kojim drugim laptopom for that matter..)

15 godina
offline
Re: Kupnja laptopa u SAD-u 2018
Avensac kaže...

Oženit će te na carini, jedva čekaju da sleti netko iz USA s novim MacBook-om (ili bilo kojim drugim laptopom for that matter..)

Pa sve ovisi... ne mogu dokazat da nisi sa njim išao gore, imaš pravo na to, jednako kao mobitel, fotić i slično. Ne možeš sletit sa 5 laptopa, al to je druga rasprava.

Pogotovo ako brat živi gore, pa brat sleti sa njim, a prebivalište mu je u SAD.

 

"Novi" nije dokazivo ako ne postoji račun, a ne postoji onaj vidljiv carini. Po tome bi svakoga mogli carinit za sve što ima na sebi / sa sobom, svaki put kad prelazi granicu prema RH. Da ne velim da bi poslovni ljudi imali problema - ja (relativno) često putujem avionom u inozemstvo i izvan EU, nikad nisam prijavio na izlazu elektroničku robu koju sam nosio, niti su me ikad pitali po povratku za račun i dokaz starosti. To naprosto ide, podrazumijeva se da imaš sa sobom više stvari od robe i kozmetike.

 

EDIT:

što se tiče isplativosti... gore je nešto (dosta) jeftinije, istina. Na istaknute cijene moraš platit dodatni porez (mislim da je oko 8%) - to je naprosto kako stvari kod njih idu, state tax je istaknut, federal nije... ili obratno.

Imaš njihov adapter u večini slučajeva.

Garanciju imaš formalnu, pokušaj nać model proizvođača koji nudi "worldwide guarantee" koji ti onda omogućuje eventualne reklamacije vršit u HR - tu bi mogao imat problema ako si ga unio bez plačanja carine, tj. morat ćeš proizvođaču objašnjavat zašto ga pokušavaš servisirat u RH, a formalno nije napustio SAD, ovisno o situaciji možeš očekivat u tom trenu poziv od carinske uprave. U kratko ako ikad dobiješ poziv carinske onda je totalno neisplativo jer onda te košta ko da si ga uzeo ovdje, moguće i više, ovisno kako su raspoloženi.

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.10.2018 10:15 (Rhodin).
15 godina
offline
Re: Kupnja laptopa u SAD-u 2018

-tamo se sve proizvodi, sjedište svih firmi.. i naravno da je tamo najjeftinije, iz prve ruke (jer svaki trgovac želi dio zarade.. i nije da transport-logistika do EU ne košta ništa..), porezi su samo porezi, carina te ne treba zabrinjavati za osobno.. naravno ne nekoliko komada, to sve ide u osobnu prtljagu (i količina prtljage je jedini roblem, ograničenje).

-isplati se kupiti što jači, top/novi model, jer je s 'izvora', najpovoljniji trenutno.. no takav je uvjek skuplji do neke akcijske cijene (ugl kad dolazi nova serija, stare zalihe).. no turist nema vremena tražiti takvu kupnju-trgovinu-akciju..

-kupiti nešto po EU ili kod nas, garancija nije nevažna stavka.. pa u nekoj 'normalnoj' razlici cijene recimo 10%.. za razmisliti, dok smo mi (hr) premali za dobru cijenu topmodela, nabite marže-porezi.. kod nas su srednji-jeftiniji ok, top preskupi. No što ti treba? Ako trebaš neki npr i7-i9.. 'zvjer'.. tad je to ok, ako ne trebaš, tad je neovisno o cijeni 'bacanje novca', ako je za preprodaju tad računaj da cijene padaju, da je teže prodati na crno + garancija .. itd. tj da razlika porez+carina ima neke osnove, kao za auto, tako i za pc samo što je njega lako donjeti u torbi, ništa više :)

 

-stvar je u tome trebaš li 'zvjer'.. ako trebaš, uvjek će tamo biti jeftinije-isplativije tj dobit ćeš jači u odnosu na našu ponudu (približno jakih/cijena) kao što si primijetio npr za asus.. ali neki slab-jeftin klasa koja kreće od recimo 2-3000kn je neisplativo ako gledaš razliku u cijeni i garanciju.. i ako je to dovoljn oza tvoje potrebe tad čemu par puta skuplji, samo zato što je jači.. tj to j tad stvar izbora, tvoj novac, tvoj izbor, tvoje potrebe. Isplati li se? .. to je rastezljivo. Pogotovo ako iz nekog razloga carina naplati .. 99% da će proći kao osobna prtljaga (dozvoljeno).. ali ne mora.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Kupnja laptopa u SAD-u 2018
Svaki put kad dodem iz USA carina me zaustavi. Vadim sve, pokazujem racun za laptop itd. Problema nemam jer je laptop kupljen u EU i imam racun koji nosim sa sobom upravo radi carine, pa ti vidi koliko ti se isplati riskirati.

Jos jedna vrlo bitna stvar. Ako mislis kupiti laptop kojeg uredno vidis u web shopu ducana imas 99% sanse da u fizickom ducanu tog modela nece biti. To se ne odnosi na Microsoftove i Apple proizvode jer su oni u svojim fizickim ducanima dobro opskrbljeni i vjerojatno ces naci model koji zelis, a za sve ostalo ces morati naruciti sa interneta i primiti na svoju USA adresu.
 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Kupnja laptopa u SAD-u 2018

I naravno dodati porez na online cijene.

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice