Pomoć oko particioniranja

poruka: 20
|
čitano: 5.487
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Pomoć oko particioniranja HDD-a od 1 TB

Pozdrav!

 

Kupujem laptop koji u sebi ima 1 TB HDD, pa bih trebao savjet oko particioniranja. 

 

Pošto planiram koristiti Windows Server 2012 u dual bootu sa Win7, mislio sam napraviti particiju na koju bih instalirao Win Server. Druga particija bi bila oko 60 - 70 GB za Windowse i programe koje koristim, a 3 particija bi bila ostatak diska koji bi služio za sve ostalo i na kojoj bi napravio hrpu foldera koji bi ''glumili'' particije (tipa MULTIMEDIJA za filmove, IGRE za igre i slično). 

 

Mislim da je to bolji način nego da radim zasebno particije, pa da negdje imam viška prostora, a negdje manjka. Ako netko ima kakav savjet slobodno neka doda.

 

I još jedna stvar. Koliko realno GB ima terabajtni hard? Ja računam na nekih 950 GB da bi trebalo biti.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko particioniranja

Prije oko 930.

Particije bi trebale biti ok tako kako si isplanirao!

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Pomoć oko particioniranja

Da, baš sam naletio na stranicu gdje objašnjavaju razliku između deklarirane i stvarne veličine HDD-a i ispada 931 GB. Sve u svemu otprilike onako kako sam i računao.

 

Isprva sam mislio napraviti za sve posebne particije, ali malo sam googlao i vidio da se to baš ne preporučuje. Svi kažu da je za disk bolje da ima što manje particija, tako da idem na ove 3 - Server, Win7 i storage. Lakše je sve preko mapa organizirati i nema straha od manjka prostora.

 

Kasnije planiram uzeti i SSD tako da će se WIN7 particija spojiti sa storage.

 

P.S  Usput da pitam, kakvo je stanje sa particioniranjem SSD diskova, ima li to uopće smisla? Osobno mislim uzeti od 128 GB i koristiti ga u cjelini, bez da radim particije, ali na par mjesta na internetu sam našao rasprave oko toga da ljudi žele particionirati SSD.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko particioniranja

Mislim da oko toga neće biti problema.

Ljudi to nisu prakticirali jer se ne radi o 1TB nego o 60-250GB!

Ako će biti od 128GB - to ti je za Windows plus neki program ili igra!

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.6.2014 2:58 (godo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko particioniranja

Pozdrav, imam novi laptop i na njemu je jedna particija od 1TB (tj ~914GB) na kojoj su za sad instalirani Windowsi 8.1 i programi koji su došli s laptopom. Navikla sam imati Winse i programe na jednoj particiji, a fileove na drugoj. Nisam nikada particionirala disk pa imam nekoliko pitanja:

 

1.) Da li je preporučljivo da dijelim disk na dvije particije? Ako nema smisla da uopće to radim, obrazložite.

2.) Ako da, u kojem omjeru da ih prepolovim na 2 dijela? Koliko GB se preporuča za C: disk?

3.) Pošto to nisam nikada radila, mislila sam slijediti upute linka, recite jel valja: http://www.technorms.com/8438/windows-8-create-hard-drive-partition

 

Dok čekam odgovor, bacam se u brisanje nepotrebnog softwarea koji je došao s laptopom...

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Pomoć oko particioniranja

Dok se ne javi netko stručniji, evo moje mišljenje. 

 

1.) Da, definitivno je preporučljivo napraviti dvije particije, jer u slučaju pada sistema ne moraš brinuti i strepiti oko gubitka važnih (i manje važnih) podataka. Isto tako, preporučljivo je mapu Moji dokumenti također odvojiti od sistemske particije (tako bez razmišljanja o podacima možeš reinstalirati Windowse koliko god puta želiš, naravno samo uz instalaciju potrebnih programa). Ovdje možeš vidjeti kako to možeš napraviti.

 

2.) Što se omjera tiče, to ovisi od osobe do osobe. Sve ovisi koliko programa koristiš i koliko si ti programi veliki. No mislim da je nekih 60 GB sasvim dovoljno za sistemsku particiju, no kao što sam gore rekao, vjerojatno će netko stručniji dati bolji odgovor.

 

3.) Koliko sam brzinski vidio, ako slijediš ove upute o particioniranju ne bi trebalo biti problema. Nisam koristio Windows alat za particioniranje, ali program koji sam koristio gotovo je isti. Jedina razlika je u par dodatnih opcija, ali smatram da su totalno nepotrebni za ovo što tebi treba i da će ovo gore biti sasvim dovoljno. No ako želiš možeš proguglati alate za particioniranje. 

 

Nadam se da sam bar malo pomogao, a za nešto stručnije već se se netko javiti. :)

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.12.2014 20:17 (Igzy20).
Moj PC  
1 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko particioniranja

Mogu li tu mapu Moji Dokumenti odmah staviti da bude na toj drugoj particiji?

 

I hvala ti puno na odgovoru, pričekat ću na još neke odgovore. I mislim da bi ostavila ipak više GB od tvoje preporuke jer koristim Adobe Paket i još neke programe koji su "teški", ne znam da li mi je 100-200 GB dovoljno ili previše...

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Pomoć oko particioniranja

Što se veličine particije tiče, to je uvijek nezahvalno preporučivati jer sve ovisi o korisniku, pa sam gore zato i napisao da ja imam onako. To ti najbolje sama možeš procijeniti koliko bi ti trebalo. :)

 

I da sad, sad sam tek vidio da gore nisam postavio link na koji način prebaciti mapu Moji dokumenti na drugu particiju. Evo, sad je ispravljeno, a link imaš i ovdje. :)

Moj PC  
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Pomoć oko particioniranja

Kao što je kolega rekao, bolje je imati odvojenu particiju jer ovako ako budeš morala reinstalirati windowse - odoše svi podatci. Što se veličine tiče to je tvoj izbor, minimalno je 50ak GB, ako planiraš stavljati te veće programe na sistemsku particiju onda uzmi 100-150GB i mirna si. Tutorial s linka je ok a i sam postupak je vrlo jednostavan tako da nebi trebala imati nikakvih problema {#} 

Moj PC  
1 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko particioniranja
Igzy20 kaže...

Što se veličine particije tiče, to je uvijek nezahvalno preporučivati jer sve ovisi o korisniku, pa sam gore zato i napisao da ja imam onako. To ti najbolje sama možeš procijeniti koliko bi ti trebalo. :)

 

I da sad, sad sam tek vidio da gore nisam postavio link na koji način prebaciti mapu Moji dokumenti na drugu particiju. Evo, sad je ispravljeno, a link imaš i ovdje. :)

Hvala na linku. I da, upravo si idem pogledati na starom laptopu koliko su mi mjesta zauzeli programi i onda ću to još podebljat za 30%.

My Documents ću prebaciti, naravno, kad razlomim disk na drugu particiju..

 

markymark099 kaže...

Kao što je kolega rekao, bolje je imati odvojenu particiju jer ovako ako budeš morala reinstalirati windowse - odoše svi podatci. Što se veličine tiče to je tvoj izbor, minimalno je 50ak GB, ako planiraš stavljati te veće programe na sistemsku particiju onda uzmi 100-150GB i mirna si. Tutorial s linka je ok a i sam postupak je vrlo jednostavan tako da nebi trebala imati nikakvih problema {#} 

Hvala na provjeri mog linka. Onda ću s njim ići.. i da, i mislila sam si tako negdje za sistemsku particiju.

9 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko particioniranja

Evo da se odmah i javim, na starom laptopu su mi programi, windowsi i ostali sistemski fileovi imali ~84GB.

Znači da bi sada bilo pametno imati bar 130GB za to. Ne znam na koliko da idem.. možda bi baš 150GB bilo optimalno.

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Pomoć oko particioniranja
Anita P kaže...

Evo da se odmah i javim, na starom laptopu su mi programi, windowsi i ostali sistemski fileovi imali ~84GB.

Znači da bi sada bilo pametno imati bar 130GB za to. Ne znam na koliko da idem.. možda bi baš 150GB bilo optimalno.

Ostavi barem 200 GB. Ja sam ostavio 150 GB a kako koristim dosta Autodeskovih alata kada sam isprobavao Revit upao sam u probleme s prostorom na C disku. Nije da se isti ne mogu riješiti ali bolje ti je unaprijed ostaviti malo više prostora nego poslije riješavati probleme.

Stručnjak za odmaganje...
12 godina
protjeran
offline
Re: Pomoć oko particioniranja

Ti možeš staviti 100GB pa kasnije ako zafali samo proširiš particiju, minuta posla.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko particioniranja
Anita P kaže...

Evo da se odmah i javim, na starom laptopu su mi programi, windowsi i ostali sistemski fileovi imali ~84GB.

Znači da bi sada bilo pametno imati bar 130GB za to. Ne znam na koliko da idem.. možda bi baš 150GB bilo optimalno.

Smanji sistemsku na minimum 200GB-250GB + ostatak...

Danas je prosjecnim potrebama takav omjer optimalan, koliko ce aplikacije zauzimati za 3-4 godine a koliko toga cloud???

 

9 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko particioniranja

Stavljate me u nedoumicu. Još uvijek nisam podjelila particiju. Sad sam pak odlučila ostaviti 250GB za sistemsku.

No kad je bal nek je maskembal, pa sam mislila možda i 300GB. Da li je to pretjerano??

 

BTW: Jedan dragi korisnik foruma preporučio mi je da malo pogledam i što još imam od particija na laptopu zapravo i evo ušla sam u "Upravljanje diskovima" i tamo mi piše da imam 4 toga na Disk 0 (931 GB) i to:

600 MB Zdravo (Particija za oporavak),

300 MB Zdravo (EFI sistemska particija),

Acer (C:) 914 GB NTFS Zdravo (Pokretanje sustava, stranična datoteka, izvadak o stanju pri padu sustava, primarna particija,

16GB Zdravo (Particija za oporavak)

 

Postoji li rizik da se to poremeti kada ću dijeliti disk na drugu particiju?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko particioniranja

Ne, samo nikako ne brisi te particije!, schrinkaj (C:) na 300GB (nije previse) i uzivaj!

9 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko particioniranja

Dakle, 300GB onda da ostavim na C: particiji i da to napravim putem uputa s linka kojeg sam gore postavila i to je to.

Ne znam zašto, ali ne usudim se to samo tako napraviti. Čekat ću jutro (i potvrdu) pa onda to odraditi.

 

Dodatno pitanje, da li da recovery medije napravim prije ili nakon particioniranja?

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Pomoć oko particioniranja

Nemaš se što brinuti. Samo prati upute sa svog linka i sve će bit kak treba. :) Par minuta i nekoliko klikova i stvar je gotova. Isto tako, nemoj se dati zbuniti oko veličine particije. Napravi kako ti smatraš da ti odgovara i prema svojoj intuiciji. Svaki savjet je dobrodošao, ali ti najbolje znaš kako će ti odgovarati. 

 

Što se recovery medija tiče, ostavit ću nekom iskusnijem da ti na to odgovori. Sa tim se nisam bavio baš. 

Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko particioniranja

Upute za schrinkanje sistemske i stvaranje nove particije ispravne su mozes po njima...

Razlikuj termine "recovery particije" koju kako smo gore apsolvirali NE DIRAJ! kodd stvaranja recovery medija, isti mozes naciniti prije ili nakon izmjene velicine particije.

Kako su blagdani, vrijeme darivanja evo mali dar: Vec vidim po temeljitosti kojom pristupas iduce pitanje, backup, za backup koristi vanjski USB HDD jer na drugoj particiji istog fizickog diska backup nema smisla raditi.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko particioniranja

Neću dirati recovery particije. I hvala, znači isto mi je hoću li raditi recovery medij prije ili kasnije.

Recovery medij mislila sam da mi bude DVD, tako imam i za stari laptop. A podatke uvijek backiram na 2 externa diska.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice