Reguliranje brzine ventilatora u laptopu

poruka: 11
|
čitano: 2.785
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
odjavljen
offline
Reguliranje brzine ventilatora u laptopu

S obzirom da ovi jeftiniji laptopi imaju rudimentalan BIOS zanima me kako kontrolirati brzinu venta na laptopu. Imam neki Lenovo sa i3 7020U. Nejak procesor ali se vent zalaufa na max tu i tamo kada gledam običan film skinut s neta.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Reguliranje brzine ventilatora u laptopu
VladimirLem kaže...

S obzirom da ovi jeftiniji laptopi imaju rudimentalan BIOS zanima me kako kontrolirati brzinu venta na laptopu. Imam neki Lenovo sa i3 7020U. Nejak procesor ali se vent zalaufa na max tu i tamo kada gledam običan film skinut s neta.

Običan film s neta je fini posao za slabe procesore. Zadnja stvar koja mu tad treba je slabije hlađenje.

4 godine
odjavljen
offline
Re: Reguliranje brzine ventilatora u laptopu

Vidi radije bih mu stavio konstantno da radi na manjem broju okretaja nego da se gasi pa pali kao turbina svako malo.

Laptop je star par mjeseci, tako da nije do prašine ili paste.

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.11.2019 14:43 (VladimirLem).
4 godine
odjavljen
offline
Reguliranje brzine ventilatora u laptopu

Čim ihush nije odgovorio znači da se ne može 

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Reguliranje brzine ventilatora u laptopu
VladimirLem kaže...

Vidi radije bih mu stavio konstantno da radi na manjem broju okretaja nego da se gasi pa pali kao turbina svako malo.

Laptop je star par mjeseci, tako da nije do prašine ili paste.

 Ne ide baš to tak, na laptopima hladnjaci imaju manju termalnu masu, i nije to lako izbalansirati kao na desktopu.

Praktički se svede na srednje brze okretaje na skroz malom loadu ili maksimalne čim imalo load poraste.

A i nekim variranjem okretaja ne dobiješ uopće značajno smanjenje buke zato jer su to jednostavno takvi ventilatori, zbog turbinskog oblika se jako čuje jer je potreban ogromni protok zraka kroz malu površinu, za razliku od desktopa gdje imaš ventilatore koji pušu kroz ogromnu efektivnu površinu u odnosu na ove.

Skini speedfan i poigraj se, i undervoltaj procesor, tu budeš najviše profitirao.

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.11.2019 16:35 (fer-de-lance).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Reguliranje brzine ventilatora u laptopu

Davno prije je postojao i bio dobar program tpfancontrol za thinkpad laptope. Provjeri, možda ti još igra...

 

4 godine
odjavljen
offline
Re: Reguliranje brzine ventilatora u laptopu
Nisam znao da se ti mobilni čipovi mogu undervoltati, idem malo guglati. Tnx!
7 godina
offline
Re: Reguliranje brzine ventilatora u laptopu

Da, možeš preko Intel XTU ili Throttle stop.

Throttle stop je milijun puta bolji...

 

Kruha i igala...
15 godina
offline
Re: Reguliranje brzine ventilatora u laptopu

-možda... tj u biosu možda imaš opciju 'always on on power..' i to je ok..

a po opisu u prvom postu, čitam da ventilator radi normalnom brzinom i tek kad duže opterećenje zatraži pojača hlađenje.. to je ok, tako treba biti. (ne možeš bolje od tog, vent radi i kad je tiše samo što tad ne čuješ..).

-dekodiranje videa je vjerojatno najzahtjevniji task za cpu, dok u modernim appsima taj task obavlja gpu.. ali je to u ovom slučaju isto, cpu.. pa mora se grijati, kao što se mora i hladiti.

-pošto su buka i sl. relativne stvari, možda je tvoj primjerak neispravan, možda je sve ok.. ovako preko tipki ne znam (jer nisam baš tako vidovit kao milan ili neki forumaši..) :)

-ako misliš da je preglasno, reklamiraj, možda time spriječiš veći problem.. ali ako ti odbiju reklamaciju tad ćeš samo gubiti vrijeme a možda i platiti servis. Čišćenje ako je potrebno treba obaviti ali s novim bi par godina trebao biti miran, pa to recimo nije u ovom slučaju rješenje.

 

-ako imaš dodatnu vga npr radeom-nvidia.. tad opet osvisno o postavkama power i apps performansi možda radi pogrešna vga, možda bi ona druga bila brža ili hladnija.. to s novim winver u tasku lako vidiš, tj vidiš svaku gpu koliko je opterećena i po tome dalje zaključiš što je moguć izvor topline.. + ako odeš na 24sata bit će ti jasno :) .. i ako to preživi tad imaš super cpu.. :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Reguliranje brzine ventilatora u laptopu

Vjeruj mi, ne želiš kontrolitati ručno brzinu ventilatora na laptopu. Iako je neposredno moguće vjerovatno undervoltanjem i samim smanjenjem temp procesora i ostalih komponenti. 

Brzinu vrtnje ako se dobro sječam kontrolira ENE/ITE čip koji ima procese neovisne o OS-u.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Embedded_controller točka 6 u listi taskova.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
Poruka je uređivana zadnji put sub 23.11.2019 17:15 (andrijam).
 
1 0 hvala 1
4 godine
odjavljen
offline
Re: Reguliranje brzine ventilatora u laptopu
Tako će i bit, odustao sam. Hvala svima na informiranju o ovoj tematici.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice