AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.049.898
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Spiridon kaže...

Ja kad stisnem dugme za paljenje kompa odem na wc, pripremim stvari (mobitel, pljuge, pepeljara...), zapalim jednu i nakon par minuta voila! Komp je spreman za kliknuti na Firefox. :D

 

 

Tebi bi onda tranzicija na novi Ryzen bila vrlo suptilna

Freak Show Inc.
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma jok... Imam u bunkeru i3 6100 , za moje potrebe to je sve Spejs Šatl... Mislim, imam konfu sa 6100...

Kontao sam učiti Python ali bože moj, odvikao sam se od mentalnih napora još u prošlom stoljeću...

SSD bi dobro došao ali ne da mi se trošiti, montirati...uštimavati...

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hanteed kaže...

  Ne, hoću ti reći ja na ovu ploču ne mogu staviti ram https://www.crucial.com/usa/en/ct2k16g4dfd832a? ja mogu staviti 32gb od 2666 i klokat ga na 3000 a nemogu uzeti ovaj od 3000?

 Zasto nebi mogao stavit ? Nemoj gledat maticne i njihove "specifikacije", i na A320 maticne mozes stavit rame na 3000-3200-3600 samo ovisi kak koja podrzava...

 

Za primjer si mozes pogledat nase specifikacije (znaci ima nas hrpa ovdje ryzen, "moj pc") i vidi kakve sve rame imaju...

10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Spiridon

Zivimo u vremenu kada je relativno jeftino slozit komp, pogotovo s obzirom na situaciju od prije samo god dana, cak i za 1080p gaming. Da se slozit dobra Ryzen kanta za surfanje i nekakav workload, spreman za moguci upgrade (AM4 ce podrzavati jos jednu generaciju Ryzena) za svega ~3000kn. Et, kanta sa slika slozena curi, doduse s onim Ekupi popustima, za svega 3383kn. Samo 2400G je kupljen polovno za 650kn. Da nije bilo Ekupi bonova i Amex/ZABA akcija isao bih na jeftinije kuciste i napajanje te 256GB umjesto 512GB NVMe SSD-a koji su danas nerijetko povoljniji od obicnih sata3 SSD-a istog kapaciteta. Kupis komponentu, dvije polovno i imas komp od 3K, ako gledas najnize cijene i sam slazes. Za gaming naravno gledas Ryzen 1600 za pocetak i polovnu RX 580 / gtx 1060, grafa bi te odvela na ~3800kn, zavisno koja. Kolko vidim tvojPC Fortron Hyper 600W bi cak mogao ostaviti, a za tu kantu bi mogao dobiti neke pare sve da ide u dijelovima, maticnu i proc naravno uvijek skupa. Ili, stavi makar SSD u postojeci komp. Toliko su povoljno da ih je steta ne imati u 2019. :)

 

Edit: e jbg, ovaj dio da ti se neda monitirati ni ustimavati sam prekasno vidio, ali neka post ostane.. Doduse SSD nemas kaj ustimavati, spojis 2 kabla, plug n play.

 

Edit2: https://www.mikronis.hr/Proizvod/ssd-480gb-kingston-a400-series-2-5-sata-iii-p-n-sa400s37-480g/5066 300kn za 480GB SSD, dobar entry sata3 SSD..

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.12.2019 12:09 (The_Fichek).
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nema mi smisla trošiti na jače kad ponekad zaigram WoT...

Dok radi, radi... Dotle štedim a velim, imam tu SkyLake konfu kupljenu povoljno na Njuškalu. Stoji u podrumu za preko ljeta. Ljeti imam ležaj u podrumu pa ne moram prenositi Sandya i monitor... 

Samo da A1 ne ukine analogni signal jer u podrumu imam i stari CRT tv... Milina je biti na 18-20 stupnjeva dok mi je na katu 30 stupanja.

O SSDu ću razmisliti, imao sam dosta "vanpasionskih" troškova ove godine. Čak još rabim Lumiu 535, dovoljna mi je... :D

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma oke, svakom njegovo. Reko, ako mozda nisi upucen u situaciju i cijene.. Ja nabrijan malo na jeftine konfe, kad vidim kak se ljudi vesele tihom i brzom komp za ne prevelik ulog. Doslovce Arctic Freezer 34 + eventualno Arctic ventilatori + SSD = tisina i milina za svaki komp :)

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

@Fichek

Što će ti taj PSU od 1000 W? Bio neki dobar deal? :D

I da te pitam za grafu R7 250, do koliko stupnjeva ide u igrama?

Imam neku R7 250 u SkyLake konfi, ide do 75 stupnjeva... Morat ću je undervoltat sa Asus GPU Tweak II...

 

Narode, sorry za offtopic. :/

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
hanteed kaže...

  Ne, hoću ti reći ja na ovu ploču ne mogu staviti ram https://www.crucial.com/usa/en/ct2k16g4dfd832a? ja mogu staviti 32gb od 2666 i klokat ga na 3000 a nemogu uzeti ovaj od 3000?

 Zasto nebi mogao stavit ? Nemoj gledat maticne i njihove "specifikacije", i na A320 maticne mozes stavit rame na 3000-3200-3600 samo ovisi kak koja podrzava...

 

Za primjer si mozes pogledat nase specifikacije (znaci ima nas hrpa ovdje ryzen, "moj pc") i vidi kakve sve rame imaju...

 Piše 2666, 2400, 2133, i 2800oc 3000oc i 3200oc ja sam mislio da mogu max 2666 kupiti kojeg cu klokati na frekvenciju koji omogucava a da nemogu kupiti odma 3000mhz ili 3200.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hanteed kaže...

 Piše 2666, 2400, 2133, i 2800oc 3000oc i 3200oc ja sam mislio da mogu max 2666 kupiti kojeg cu klokati na frekvenciju koji omogucava a da nemogu kupiti odma 3000mhz ili 3200.

 Ne znam zasto nisi pitao ovdjekad si kupovao...

 

Ne moras ti nista klokat, intel i amd imaju xmp (neke maticne imaju drugaciji naziv za to), i to ti ponudi par profila. Tipa ako imas ram na 3200 cl16, ti kad ga stavis u novu maticnu on ce ti u biosu radit cijelo vrijeme na 2133mhz dok ti ne stavis taj xmp na ponudjeni profil (u vecini slucajeva ti odma ponudi 3200/cl16, samo neki rami imaju problema sa amdom pa ti onda ponudi i 2933/3000 cl16 i sl.).

 

 

10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Spiridon

Da, 600kn od ex minera, ima jos jamstva + jamstvo od BQ. Tolko je veliko da filter za napajanje ne prekriva cijelu povrsinu napajanja, tj. ventilatora od ispod, ali nije ni bitno kad se ne pali. Stavljao bih ja jace komponente, ali mi se ne trosi, cak ni na Ryzen 3600 koji je neki dan bio za 1400kn na akciji jer sta ce mi 30% jace perf. za 100% vecu cijenu. Aj da igram nesto, ali ne igram u zadnje vrijeme nista. Meni ti R7 250 sluzi za H.265 encoding na drugom kompu, ako si procitao iz opisa. Procitaj po netu do kud idu temp, 75 je jos oke i neka moralna granica za GPU po meni. Mozda se stvrdnula pasta na grafi pa ako ti se da ju zamijenis s MX4 ili necim slicnim. Da danas uzimam napajanje nebi njuskalo ni kliknuo pored novog Riotoro 650W za pisljivih 500kn, prepakirani Seasonic Focus. Ryzen 1600 nov 800kn, smijesno koliko se dobar komp da slozit za male pare.

9 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
hanteed kaže...

 Piše 2666, 2400, 2133, i 2800oc 3000oc i 3200oc ja sam mislio da mogu max 2666 kupiti kojeg cu klokati na frekvenciju koji omogucava a da nemogu kupiti odma 3000mhz ili 3200.

 Ne znam zasto nisi pitao ovdjekad si kupovao...

 

Ne moras ti nista klokat, intel i amd imaju xmp (neke maticne imaju drugaciji naziv za to), i to ti ponudi par profila. Tipa ako imas ram na 3200 cl16, ti kad ga stavis u novu maticnu on ce ti u biosu radit cijelo vrijeme na 2133mhz dok ti ne stavis taj xmp na ponudjeni profil (u vecini slucajeva ti odma ponudi 3200/cl16, samo neki rami imaju problema sa amdom pa ti onda ponudi i 2933/3000 cl16 i sl.).

 

 

 Ja kad resetujem ploču em preko cmos baterije em preko default piše 2666 i kad stavim 2933mhz radi na 2933mhz bez crasha a kad stavim na 3000mhz igram 10ak min i crasha se. To je samo uprem na onom ponudjenom, nisam dirao voltazu itd.

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nepoznato mi to Riotoro napajanje...

Ja našao u opskurnoj trgovinici u Osijeku, proljetos, FSP Ryder 700 W za 259 kn, 5 godina gare. Ali odma mi reko jedan malac da je bilo reklamirano, ima cedulju "No malfunction detected", tak nešto. Ja ga ugradio i ventilator mu krči. Moram stalno puštati muziku dok surfam da pregazi zvuk krčenja...

A trgovina je neka mala svaštara i strah me šta bi mi lik uopće ponudio u zamjenu. Ako bi ponudio...

 

EDIT: hanteed, pa koja je razlika 2933 i 3000?

Nisam ja ništa prčko.
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.12.2019 13:14 (Spiridon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Spiridon kaže...

 

 

EDIT: hanteed, pa koja je razlika 2933 i 3000?

 Razlika koja se ne vidi, cak ak se gleda i 2933 i 3200 nije neka primjetna razlika...

9 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
Spiridon kaže...

 

 

EDIT: hanteed, pa koja je razlika 2933 i 3000?

 Razlika koja se ne vidi, cak ak se gleda i 2933 i 3200 nije neka primjetna razlika...

 Pa i nije, dosta ce mi biti 16gb rama. Taman za 2 ipo 3 godine kad ova grafa izfura mjenjati ploču proc ram grafu:)

13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Spiridon kaže...

Nepoznato mi to Riotoro napajanje...

Ja našao u opskurnoj trgovinici u Osijeku, proljetos, FSP Ryder 700 W za 259 kn, 5 godina gare. Ali odma mi reko jedan malac da je bilo reklamirano, ima cedulju "No malfunction detected", tak nešto. Ja ga ugradio i ventilator mu krči. Moram stalno puštati muziku dok surfam da pregazi zvuk krčenja...

A trgovina je neka mala svaštara i strah me šta bi mi lik uopće ponudio u zamjenu. Ako bi ponudio...

 

EDIT: hanteed, pa koja je razlika 2933 i 3000?

  Pa ako ti samo vent na napajanju krči, kupi neki 12cm i sam si ga zamijeni. Taman malo zabave. 

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
itomic009 kaže...
Spiridon kaže...

Nepoznato mi to Riotoro napajanje...

Ja našao u opskurnoj trgovinici u Osijeku, proljetos, FSP Ryder 700 W za 259 kn, 5 godina gare. Ali odma mi reko jedan malac da je bilo reklamirano, ima cedulju "No malfunction detected", tak nešto. Ja ga ugradio i ventilator mu krči. Moram stalno puštati muziku dok surfam da pregazi zvuk krčenja...

A trgovina je neka mala svaštara i strah me šta bi mi lik uopće ponudio u zamjenu. Ako bi ponudio...

 

EDIT: hanteed, pa koja je razlika 2933 i 3000?

  Pa ako ti samo vent na napajanju krči, kupi neki 12cm i sam si ga zamijeni. Taman malo zabave. 

 Pod jamstvom je... Da ne izgubim to... :/

Nisam ja ništa prčko.
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Spiridon kaže...

 Pod jamstvom je... Da ne izgubim to... :/

 Snimi, salji na reklamaciju i dobit ces novo... Ne znam kak uopce to mozes trpit

4 godine
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
https://wccftech.com/amd-decimates-intel-with-82-share-at-germanys-largest-retailer-mindfactory-de/
Strasan zaokret u prodaji. Ko bi uopste pomislio da je ovo moguce prije 3 godine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Arctic Skies kaže...
https://wccftech.com/amd-decimates-intel-with-82-share-at-germanys-largest-retailer-mindfactory-de/
Strasan zaokret u prodaji. Ko bi uopste pomislio da je ovo moguce prije 3 godine.

 Ove švabe sve neke "budale" kupuju r5 3600x

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Koliko vidim kupuju r5 3600 a ne 3600x, pogledaj jos jednom graf

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dudo3 kaže...
Arctic Skies kaže...
https://wccftech.com/amd-decimates-intel-with-82-share-at-germanys-largest-retailer-mindfactory-de/
Strasan zaokret u prodaji. Ko bi uopste pomislio da je ovo moguce prije 3 godine.

 Ove švabe sve neke "budale" kupuju r5 3600x

 

ti još uvijek sam sebe tješiš?  

7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

nakon par dana testiranja i rada sa novim kompom, mogu reći da ima hrpa problema... konstantno BSOD-ovi i to u idle-u uglavnom. probavao sam vaditi memorije jednu po jednu ali to ne pomaže pa izgleda da nije do njih. zadnje što sam našao je da može biti do nekog drivera, radio sam verifier i odmah mi je izbacilo BSOD zbod gdvr2.sys , to je od Gigabyte-a neki servis pa sam maknuo sve njihove one gluposti i app central. nisam stigao dalje testirati pa ćemo vidjeti da li to riješava problem.

osim toga hrpa nekih errora u event vieweru, ali to su klasični win problemi. 

dodatno još imam problema i sa mrežom, svako malo ne otvara novu stranicu nego trebam refreshati par puta pa je onda ok. tu sam probao sve i svašta sa DNS-om i resetiranjem postavki ali 0 bodova i nemam više ideja...

uglavnom, blago nekom sa slabim ili nikakvim znanjem.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mortix kaže...

nakon par dana testiranja i rada sa novim kompom, mogu reći da ima hrpa problema...

Ma nemoj to govoriti.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Videotape kaže...
Yield kaže...
Videotape kaže...
Yield kaže...
Videotape kaže...
Yield kaže...

Pozdrav,

Jel ima netko kome se windowsi 10 bootaju brzo ( 10 - 20 sek ) na novim X-570 maticnim i novim ryzen procesorima?

Trenutno imam stari komp sa i7 7700 k + Samsung 970 m.2  i treba mu 18-22 sek od kad pritisnem gumb do desktopa. 

Dosta ljudi mi je reklo da im treba 25 - 30 sek do teksta od maticne ( isto na m.2 diskovima ). Jel ista rijeseno sa novim biosom? 

Ja vec 2 tjedna cekam da mi stigne  Ryzen 3900x + Gigabyte x -570 Aorus Ultra + Gigabyte Aorus M.2 Gen 4 pa mi je svaka informacija dobro dosla..

Hvala

 Meni je sa starim biosom (1.0.0.3 a) trebalo ravno 25 sekundi do desktopa (oko 14 sekumdi do loga matične). No, vrag mi nije dao mira i iz čiste dosade, da vidim kako radi, stavio zadnji bios (1.0.0.4) i sada mi do desktopa treba 67 sekundi.

Koje sranje. O kojoj se maticnoj radi? Mene zanima jel postoji neko objasnjnje zasto je boot sporiji hoce li se to rijesiti? 

 Matična je MSI X570-A Pro i da sam vidio recenzije prije negoli sam je kupio vjerojatno bi sada u kutiji bila neka druga, no kupio sam sustav jako rano i eto, nisam vidio da je navodno jako loša. Kažem navodno jer je meni u kombinaciji s 3600 odlčna, sve radi, dobar mi je bios, ima sve što treba i uglavnom je logično posloženo, temperature su niske i proc nije imao nikakvih problema s dostizanjem 4.1 all core i 4.2 samo s jednom jezgrom (PBO na auto). E sad, zašto se sa zadnjim BIOSom tako drastično produljilo vrijeme boota, ne znam niti sam proučavao. Navodno je trebao skratiti vrijeme, a meni se eto dogodilo suprotno. Vjerujem da ću, kad mi pukne, staviti abba bios jer na njemu još nisam bio pa da vidim kako on radi.

 Kuzim. Nadam se da ce se to rijesiti. Izgleda da je najbolja opcija ostavit ono sto radi .Thx za info!

 Eto, ispalo da je za tako dugi boot bio kriv HDD koji je nakon 10 godina odlučio prestati raditi. Igrom slučaja to se dogodilo taman kada sam pešao na novi bios. Dva se dana mučio i jučer navečer odustao. Bez njega u igri (odnosno sada su mi i ostali mehanički diskovi odspojeni) vrijeme do desktopa je oko 26 sekundi.

 Hvala za info. Drago mi je da se barem to rijesilo :)

11 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdrav. Prije par dana sam uzeo novi laptop sa Ryzen 5 3500U procesorom (8GB RAM, 256GB SSD, 1TB HDD, Vega 8 integrirana grafa) i evo danas instaliram CS:GO nakon dugo vremena da proban kako se vrti jer sam gledao na YT kako se vrti na istom procesoru i istoj konfiguraciji. Postavke su mi sve na low i 720p rezolucija. Na videu ide preko 100+ FPS-a dok se meni vrti dosta slabije - 60-80fps. Instalirani su novi driveri, battery saving postavke su stavljene na max performance i nikako ne mogu dobit toliko fps-a. Zna li neko u cemu je problem? Hvala unaprijed.

 

Evo i video: 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.12.2019 20:28 (chrispy450).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jedna ili dvije pločice memorije?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ryzen 4 dolazi krajem 2020.

Moj PC  
2 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mortix kaže...

nakon par dana testiranja i rada sa novim kompom, mogu reći da ima hrpa problema... 

 

Meni na B450 Tomahawk MAX + Ryzen 5 3600 do winsa trebalo preko 35 sekundi sa originalnim biosom, sa zadnjim dostupnim treba i vise pa sam vratio na stock jer je sa svakom novijom verzijom bilo nekih problema, cold boot, rusenje drivera od graficke, izbacivanje iz igara.... 

Sa prvim biosom barem toga nema, boot je dosta dug te je temperatura procesora nesto veca nego bi trebala biti te su izrazeni skokovi zbog kojih se hladnjak dosta neugodno zaletava cak i pri samom otvaranju browsera, (hladnjak koji dolazi uz 3600 nonX je tesko smece od dva grama kao i intelov stock hladnjak) ali bar sve ostalo radi ok. Da se razumijemo, nemam nista protov novog Ryzena, dapace, sto se preformansi tice u svakom slucaju je dobar izbor za nekog ko se ima malo volje poigrat sa isprobavanjem razlicitih biosa, namjestanjem krivulja ventilatora, spustanjem voltaza i tome slicno... Mene osobno to ne smeta ali za onog tko ni stranicu sa kante ne zna skinuti i jedino sto radi je gaming intel je i dalje bolji izbor pa nek se ljuti ko hoce, istina ima i on rupa i propusta, ali je s tehnicke strane gotovo plug and play sa puno manje pizdarija, a onom ko pojma nema ni kako se u bios ulazi to je najbitnije....

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Znači po tebi je bolje doplatiti za cpu (recimo i5 9600K je konkurencija r5 3600) pa za hladnjak pošto dolazi bez ikakvog pa za ploču gdje možeš oc-a/imati RAM brzine vece od 2666MHz i uz sve to još nemaš HT i igra će ti opterećivat CPU osjetno više nego se malo poigrat postavkama ili ako ne znas pitati nekoga tko zna da ti to odradi? 

 

Što se Intela tiče on ej trenutno "plug and play but you have a lot more to pay"

5 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ibme74 kaže...

Znači po tebi je bolje doplatiti za cpu (recimo i5 9600K je konkurencija r5 3600) pa za hladnjak pošto dolazi bez ikakvog pa za ploču gdje možeš oc-a/imati RAM brzine vece od 2666MHz i uz sve to još nemaš HT i igra će ti opterećivat CPU osjetno više nego se malo poigrat postavkama ili ako ne znas pitati nekoga tko zna da ti to odradi? 

 

Što se Intela tiče on ej trenutno "plug and play but you have a lot more to pay"

 Da je skuplji je, ali netko ce tih par stotki vise izdvojiti za svoj mir... Ni ploce na koje taj ryzen ide a da barem nesto valjaju nemozes nac ispod 1000kn, a za to se vec i ista takva z370 ploca uzme... Imao sam tri riga sa tim rizenom, dva su prodana, jedan ovdje na forumu a jedan je jos kod mene,te sam sa svima imao iste probleme... A i5 9600k svaki bez problema ide na 4.9ghz te nikako nije u rangu s r5 3600 ako gledamo samo gaming, ne pricam napamet vec imam i jedan i drugi proc kod sebe... Imam i 8600k koji je takodjer nesto bolji kad se digne na 4.8 ili vise... Ne kazem ja da ryzen nevalja, svaka amd-u cast, čip je odlican , samo pricam o tome kako je sa njim mnogo vise problema i to sigurno stoji, ne pricam napamet vec iz vlastitog iskustva... A o isplativosti radije ne bi jer je danas to sve isto sranje..., A tko sto vise preferira i voli to ce i uzeti..., Amd ili Intel, dragom bogu svejedno...

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice