AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.062.344
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

1000kn skuplji od 7900x, valjda mora i links zaradit...

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdrav.

 

Jučer napokon stigao Ryzen r5 1600x u kombinaciji s gigabyte aorus gming 5 pločom i dominator olatinum ramima 3200 mhz, zanima me ima li tko nasvedenu ploču pa ako mi može reći koji post code mu matična prikazuje dok je u normalnom radu u windowsu.

Meni je cijelo vrijeme 24 code a danas mi se pojavio 40 code. 

Tražim po netu i nikom nije jasno kkvi su to codovi, čak i sam gigabyte te kodove označuje pod unknown.

 

Hvala na odg

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Inace (opcenito) je code 40 kad se PC pali iz sleep moda. Tako je bilo na svim mojim maticnama do sada koje sam imao,doduse sve su bile intel al mislim da je to opceniti code.

A0 je normalno paljenje.

 

24 je inace kod mojih bila za inicijalizaciju memoreije.

 

Hope it helps :)

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.8.2017 14:26 (izvone).
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Hvala na odg,

 

mislim da je to to jer sam baš na jednom forumu uspio nac kako se rijesiti tog koda 40 pa evo ako se netko nade u sličnom problemu tu je rješenje.

 

"Don't know if this has been resolved yet, but Asus Q-Code 40 means your PC has awoken from S4 sleep. What happens is in Windows 8/8.1 a feature called Fast Startup is on by default, it works by saving system info to a file upon shutdown so when you start your PC again, Windows uses that system info to resume your PC instead of restarting it. 

To disable this, right click your start menu and go to Power Options, then select Choose what the Power button does, then under Shutdown settings you can disable Fast Startup. Also, disable Fast Boot in your BIOS as well, it will be in the boot section.

 

Memorija mi je također bila na 2133 mhz ali sam u biosu xmp profil postavio na enable i odabrao profile 1 i sve radi na 3200 mhz, nadam se da sam sve dobro podesio pa ako tko takoder zna nesto vise o tome.

Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rtg 1989 kaže...

Pozdrav.

 

Jučer napokon stigao Ryzen r5 1600x u kombinaciji s gigabyte aorus gming 5 pločom i dominator olatinum ramima 3200 mhz, zanima me ima li tko nasvedenu ploču pa ako mi može reći koji post code mu matična prikazuje dok je u normalnom radu u windowsu.

Meni je cijelo vrijeme 24 code a danas mi se pojavio 40 code. 

Tražim po netu i nikom nije jasno kkvi su to codovi, čak i sam gigabyte te kodove označuje pod unknown.

 

Hvala na odg

 Dobro došao :D,ploča je odlična.Da li ti u CPU-Z pokazuje da RAM radi na 3200Mhz,da li bi htio postati sliku?

Ako instaliraš Killer Ethernet provjeri si CPU zauzeće,meni je stalno bio na 12%.

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.8.2017 15:49 (Viator).
12 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Naravno čim dođem s posla doma postam sve, brine me jer sve je savršeno radilo nakon tog odabira xmp profile bilo je prelako da bi bilo istinito sa 2133 na 3200 bez muke :), pokušao sam igrati pubg i sve je bilo ok

u windows task manageru mi piše da je na 3200 mhz brzina ali vidit ću još i sa cpu z.

12 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rtg 1989 kaže...

Naravno čim dođem s posla doma postam sve, brine me jer sve je savršeno radilo nakon tog odabira xmp profile bilo je prelako da bi bilo istinito sa 2133 na 3200 bez muke :), pokušao sam igrati pubg i sve je bilo ok

u windows task manageru mi piše da je na 3200 mhz brzina ali vidit ću još i sa cpu z.

 Meni default radi na 2933mhz,ali moguće je da sam nešto pobrljavio,ploča ima podeblju knjižicu;nije da sve razumijem...svodi se na to da kliknem nešto i vidim šta će biti :).

13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

meni na mojoj ploči bez diranja ičega je na 2133, kad upalim xmp profil ide na 2933, dakle brzina rama koji mora bit, jer mi je kit 3000, bez ikakvog dodatnog prčkanja, samo biranje profila

voltaža rama u xmp profilu je 1.35v

probao sam clocknuti ram na 3200, ali nije išlo, vjerojatno nisam nešto dobro radio, ali što, neznam i  jednu ruku me malo strah to clocknuti da nebi što prestalo radit, iako sumnjam

jer sam voltažu rama digno, ugasio xmp profil i ukucao x32 multi da bude 3200 brzina, ručno unesao timing kako bi trebao bit na ramu tvornički, probao stavit timing na auto, nikako nisam mogao uć u windowse, tj nisam mogao bootati, uvijek bsod kad treba pokazati windows loading screen 

volio bi probati dignuti rame na 3200, ali nezam dal bi mi se to isplatilo, sumnjam da bi primjetio tu razliku, vjerojatno ne 

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

evo sa stock wraithom na 1.35V 4ghz (nije stabilno),mislim da sam ipak dobia dosta kvalitetan ćip.
izgleda da mi se vodeno nakon 3-4 godine torture napokon sasušilo, sad bi moglo past nešto custom ako ne uspijen refilat i oćistit ovo, možda i neka kombinacija s djelovima.

Moj PC  
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dabar_solta_V2 kaže...

evo sa stock wraithom na 1.35V 4ghz (nije stabilno),mislim da sam ipak dobia dosta kvalitetan ćip.
izgleda da mi se vodeno nakon 3-4 godine torture napokon sasušilo, sad bi moglo past nešto custom ako ne uspijen refilat i oćistit ovo, možda i neka kombinacija s djelovima.

To je poprilicno dobar cip, bez problema 1.4V ako ga mozes ohladiti, sve do 1.45V je ono safe za 24/7 use a ti vidi jel ti treba tih 100mhz jer zna da pravi razliku ogromnu u naponu koji treba za 3.9ghz i 4ghz 

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dabar_solta_V2 kaže...

evo sa stock wraithom na 1.35V 4ghz (nije stabilno),mislim da sam ipak dobia dosta kvalitetan ćip.
izgleda da mi se vodeno nakon 3-4 godine torture napokon sasušilo, sad bi moglo past nešto custom ako ne uspijen refilat i oćistit ovo, možda i neka kombinacija s djelovima.

 kakve su temperature sa stock coolerom ??
si probao 3.9 ghz ??
ako jesi, kako imaš složenu voltažu za stabilan rad i koje su temperature ??

zanima me kako se temperature kreću s obzirom da imaš stock cooler

 

meni je moj r5 1600 na 3.8ghz na 1.332v, bio na 73°c +- 1 ili 2 stupnja sa stock coolerom
ja bi volio probat svoj r5 1600 dignut na 3.9 ghz, ali čitam po netu da sve više od 3.8 ghz traži dosta više voltaže i temperature, a bez boljeg hlađenja je preporučljivo, iako je moguće sa kompromisom i malo višim temperaturama imati neki entry lvl cooler

3.8 ghz je neki middle ground za r5 1600 jer ne traži nešto posebno od voltaže i ostvarive su dobre temperature sa nekim jeftinim tower coolerom,a dosta se dobije sa jednostavnim clockanjem na 3.8 ghz

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
12 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ha,da sa xmp profile 1 voltaža je ispravna ali ne ide do 3200mhz,i ja mislim da je razlika minimalna.Danas sam par sati držao 1600x na 4.0 ,standardno relax nakon posla igranje,video poneki bench,stabilno,primjetio sam da temp je 2-4c viša,u idle je 34 u igrama 42-48c,jedino je kod Prime95 otišlo do 63c nakon desetak minuta. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
matija656 kaže...
...

ako jesi, kako imaš složenu voltažu za stabilan rad i koje su temperature ??

zanima me kako se temperature kreću s obzirom da imaš stock cooler

 

...

 https://valid.x86.fr/67rzjs

3.95ghz 1.375v a load line na jedan level manje od maksimuma.
temperature su užas i preko 85 stupnjeva,jedva cekam rjesit hladjenje dobro.

12 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ja bih preporučio Noctua hladnjak,ali mudre glave na forumu znati će bolje.Nisam htio vodeno jerbo voda&struja opasno je zanimanje 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Viator kaže...

Nisam htio vodeno jerbo voda&struja opasno je zanimanje 

Nije to više kao nekada, imaš nas ovdje po forumu koji više nikad ne bi stavili zračni hladnjak u računalo.

ps. mogao si kad si već išao na zračni hladnjak uzeti kud i kamo bolji NH D14 model ili NH D15,

pa si miran, ovaj model koji si ti uzeo je po meni neisplativ i ne vrijedi te novce.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D ps. pomoći ću svakome najbolje što mogu i znam. :D
12 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ha,onda treba da se priviknem da su vodena ipak sigurnija danas.

Gledao sam modele Noctue koje si spomenuo u trgovini,pitanje je zbog dužine tih hladnjaka, te su blizu izlaznom ventu koji izbacuje zrak te koliko bi remetili njegov rad,ili čak on nije potreban.S druge strane model koji sam uzeo dolazi sa opremom za montiranje drugog ventilatora čime bi se trebalo povećati hlađenje a i dovoljno je  udaljen od izlaznog venta;to je prevagnulo kod izbora.

Za sada odlično obavlja stvar obzirom da nemam klimu u stanu...

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.8.2017 20:44 (Viator).
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dabar_solta_V2 kaže...

 https://valid.x86.fr/67rzjs

3.95ghz 1.375v a load line na jedan level manje od maksimuma.
temperature su užas i preko 85 stupnjeva,jedva cekam rjesit hladjenje dobro.

 toplo, i to fest, ali s obzirom da je stock cooler još se dobro i drži

držati ću se ja 3.8 ghz na svojem, i to je već dosta dobar clock za ryzen, a i s obzirom da mi se temperature sa lc cc 120 drže na cca 60 stupnjeva na 1.332v, meni dovoljno

znam da bi vjerojatno mogao probati na 3.9 i da temperature ne bi bile nešto za zabrinjavanje, ali tu već ulazim u teritorij da je poželjno imati neko bolje hlađenje radi sigurnosti

što se tiče hlađenja, pogledaj si novi 240mm hladnjak od arctica, navodno je dosta dobar, nije skup, nije bučan, i dolazi sa 4 ventilatora, pa si ga možeš skombinirati kako ti paše

meni je za sad moj lc cc 120 sasvim dovoljan, ali volio bi kupit jednom neko vodeno hlađenje, 240 ili 280, em ljepše izgleda u kučištu, em će temperature bit bolje, ali otom potom

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dabar_solta_V2 kaže..


3.95ghz 1.375v a load line na jedan level manje od maksimuma.
temperature su užas i preko 85 stupnjeva,jedva cekam rjesit hladjenje dobro.

Load line cali stavis na full (ne znam koji je to nivo na asrock) neces nista spaliti, to ti samo dopusti full fazu ploce i drzi stabilan napon za boot i za sistem plus doda ako zatreba. Za extreme ne znam, ali kod jakih ploca ni to nije problem.

Znam za asus sta i kako asrock je to malo drugacije odradio.

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
chaselol kaže...
.....plus doda ako zatreba....

mislim da load line calibration ne gasi faze,samo limitira struju u loadu .. problem je šta za stok hladnjak previše napona doda u loadu pa mi bolje radi na ovako tj mogu nabit 50mhz više iako nakon malo testiranja vidim da preko 3.9 nikako necu moc 24/7 full load na ovom stok wraithu.

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
matija656 kaže...

 kakve su temperature sa stock coolerom ??
si probao 3.9 ghz ??
ako jesi, kako imaš složenu voltažu za stabilan rad i koje su temperature ??

zanima me kako se temperature kreću s obzirom da imaš stock cooler

 

meni je moj r5 1600 na 3.8ghz na 1.332v, bio na 73°c +- 1 ili 2 stupnja sa stock coolerom
ja bi volio probat svoj r5 1600 dignut na 3.9 ghz, ali čitam po netu da sve više od 3.8 ghz traži dosta više voltaže i temperature, a bez boljeg hlađenja je preporučljivo, iako je moguće sa kompromisom i malo višim temperaturama imati neki entry lvl cooler

3.8 ghz je neki middle ground za r5 1600 jer ne traži nešto posebno od voltaže i ostvarive su dobre temperature sa nekim jeftinim tower coolerom,a dosta se dobije sa jednostavnim clockanjem na 3.8 ghz

Ryzen do 3.8ghz je idealno, to su testirane činjenice za detalje pogledaj dolnji link.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-cpu/224306.aspx?page=166&jumpto=5326022&sort=asc&view=flat

 

Wraith Spire je ok za hlađenje(dobro ventilirano kučište) R5 1600 do 3.8ghz, pogotovo kad dođe hladnije vrjeme ili znatno niže temperature.Ako moš  dogurat na 3.8ghz sa defoltnim CPU naponom super to je to.Šta češ dobit od 100-200mhz više realno ništa bitno, ali zato če proc žderat puno više struje+visoke temperature=treba kupit bolji CPU hladnjak.

 

Treba naglasit da je Wraiht Spire TopDown CPU hladnjak, ili kao i svaki drugi CPU hladnjak identične ili slične konstrukcije.Takav CPU hladnjak osim proca hladi i bližu okolinu, a to je največa prednost takvih CPU hladnjaka.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=11&jumpto=5374963&sort=asc&view=flat

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.8.2017 21:42 (rambox).
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...

 

Wraith Spire je ok za hlađenje(dobro ventilirano kučište) R5 1600 do 3.8ghz, pogotovo kad dođe hladnije vrjeme ili znatno niže temperature.

 

 

Drugim rijecima - preporucljivo ga je drzati kuciste na parkingu pred zgradom.

A to sto je TopDown je stvarno kljucna stvar - sve si mislim bacit svoju noctuu i prisarafit to cudo da mi hladi blizu okolinu.

Freak Show Inc.
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

A to sto je TopDown je stvarno kljucna stvar - sve si mislim bacit svoju noctuu i prisarafit to cudo da mi hladi blizu okolinu.

 za amd jest ključna stvar, kad se matična grije više nego sami proc

evo ti test amd wraith hladnjaka i usporedba sa thermalright macho - link

obrati pozornost kako se pod macho hladnjakom matična grije na 105 stupnjeva i sve je usijano, dok top down amd pizdek matičnu hladi 15 stupnjeva bolje 

 

zato ima i noctuu top down, ne puno slabiju od nh d15 - no zato kao rođenu za hlađenje matične

zamisli nju na ovom testu gore, grijanje matične ne bi bio nikakav problem

macho macho
wraith wraith
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
Friday kaže...

A to sto je TopDown je stvarno kljucna stvar - sve si mislim bacit svoju noctuu i prisarafit to cudo da mi hladi blizu okolinu.

 za amd jest ključna stvar, kad se matična grije više nego sami proc

 

Super dizajn, nema sta... Trebalo bi oznaciti koliki je TDP maticnih ploca jbt

Freak Show Inc.
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
..

 

Super dizajn, nema sta... Trebalo bi oznaciti koliki je TDP maticnih ploca jbt

 nađi koji je fet i koliko ih je u vrmu pa zbroji i eto ti tdp vrma. za oko 150W out na klokanom ryzenu ako je oko 80-85% iskoristivosti vrm ispada oko 30ak W tdp da je samog vrma. nije puno ali vjerovatno hladnjaci + pcb za disipaciju skupi se 40ak w .
 treba bi imat i struju zraka s stražnje strane matićne i tamo di inaće ovaj top>down ventilator puše jer ako nemaš ,nemaš ispravno složen pc(grije ti se vrm) i u tom slućaju bolje kupuj već sastavljene kante ;D.

12 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

A sta je s onim mini ventilatorima sta se stavljaju na heatsinkove maticne? Jel zuje pa ih se izbjegava ugradivati il je bolje pare urokat u dugine boje na maticnoj?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
war3_tft kaže...

A sta je s onim mini ventilatorima sta se stavljaju na heatsinkove maticne? Jel zuje pa ih se izbjegava ugradivati il je bolje pare urokat u dugine boje na maticnoj?

Ma te mini zujalice su bezveze i nepotrebne, radije uzmes (ako si vec takva picajzla da brines o VRM koji ne mozes spaliti sigurno) uzmi jedan 120mm vent i vezicama ga povezi sa gornjom stranom kucista da puse u VRM.

Na ovoj prime 350 ploci kod mene, gdje NEMAS heatsinkan VRM nemas nikakvih problema ni kad clockas r3, da se osjeti da malo grije da, ali to je apsolutno zanemarivo jer izdrzi bez problema 1800X koji ih dosta vise optereti a VRM je doooosta kvalitetniji u  Ryzen seriji nego li u doba FX-a.
Osim kod Gigabyte ploca, one su banana 

 

p.s. najbolja stvar je ako imas slot za vent sa bocne strane, da puse direkt na VRM, ako nemas napravis 

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.8.2017 0:07 (chaselol).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

picajzla0707

Ima i Thermalright te coolere, AXP-100 za 300kn s 120mm ventom, AXP-200 s 140mm ventom za 360kn, oba sa 6 heatpipeova, dok Noctua za 400kn nudi 4 heatpipea, ali 2 venta - 120 i 92mm. Performanse sva 3 tu negdje. Btw. gdje si kupio Be quiet shadow rock topflow? Definitivno mi se cini kao bestbuy, prakticki istih perf. kao 100-150kn skuplja Noctua NH-C14S. Sumnjam da je jednako dobra kao NH-D14, mozda da se stavi drugi vent koji se treba zasebno kupiti. To je vec oko 600kn, tvoj cooler je pretpostavljam bio oko 500kn pa je mozda pametno ici i na jeftiniji cooler, bilo klasicni bilo top down, s boljom maticnom, npr. MSI B350 Gaming Carbon ili Asus Strix B350-F.

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.8.2017 0:32 (The_Fichek).
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Koliki vam je CB R15 score nakon OC na 3.8Ghz, meni je nekom logikom ostao isti...

OC preko ryzen mastera koji je izgleda nesto poremetio jer kada se resetiraju postavke na tvornicke, CB R15 bude 950 sto je dosta losije nego na stocku.

 

Vcore 1.3V@ 3.8GHz, 57°C Cb R15 1180 to mi je nizak rezultat ocekivao sam bar 1250.

 

PS Mora se clockati iz biosa izgleda ovaj ryzen master ne sljaka.  Sada dobijem 1280@3.8Ghz.

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.8.2017 2:00 (ivanzu).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivanzu kaže...

Koliki vam je CB R15 score nakon OC na 3.8Ghz, meni je nekom logikom ostao isti...

OC preko ryzen mastera koji je izgleda nesto poremetio jer kada se resetiraju postavke na tvornicke, CB R15 bude 950 sto je dosta losije nego na stocku.

 

Vcore 1.3V@ 3.8GHz, 57°C Cb R15 1180 to mi je nizak rezultat ocekivao sam bar 1250.

 

PS Mora se clockati iz biosa izgleda ovaj ryzen master ne sljaka.  Sada dobijem 1280@3.8Ghz.

 meni uopće ne želi instalirati cinebench, neznam zašto, kao nešto fali, a ne mogu nikako to riješiti

znam da sam se sa tim zahebavao neko vrijeme, ali nikako nisam uspio, pa sam jednostavno odustao od njega samo da vidim koji mi broj bude dao

 

ryzen mastera se treba ostaviti kad se ide na clockanje, ja ga imam samo da pratim temperaturu, ništa više, ostalo sve radim preko biosa, a i imaš na netu gro informacija o tome da ljudi preporučaju da se ne clocka preko ryzen mastera, jer koliko god to moglo bit user frendly, nikako ne može bit točno i pouzdano kao clock putem biosa

nebi i nisam ni pokušavao clocknuti peko ryzen mastera, sigurnije je to sve napraviti putem biosa jer znaš da postavke koje staviš, sa njima boota sigurno ili ne ako nešto nije uredu

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

evo ide na 3.9ghz na 1.344v stabilno ali memorija gskill trident z nece poviše 2666 može 2800 ali nekad sna 2800 nece da boota 2933 opce nikad ne buta ili brže na 2666 radi super 

Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice