AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.059.912
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nemojte brkati Zen 2 sa ryzen 2xxx series. Potonje je samo refresh prvog ryzena na 12nm, a 7nm neće biti moguć do kraja godine, a sam Zen 2 (3xxx series) negdje početkom 2019. Od samog refresha ne očekujem ništa posebno, 12nm je "half node" ionako, IPC će biti isti, ne vjerujem u rast clockova (samo da ne padnu)

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.10.2017 20:02 (klapna).
 
0 0 hvala 1
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Koje su konkretne razlike izmedju npr ryzena 1800 i onog najslabijeg threadrippera? Razlika u cijeni je dosta malena pa sad ne znam zasto bi se netko odlucio za jedan ili drugi...

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Koje su konkretne razlike izmedju npr ryzena 1800 i onog najslabijeg threadrippera? Razlika u cijeni je dosta malena pa sad ne znam zasto bi se netko odlucio za jedan ili drugi...

Threadripper platforma (X399) ti nudi mnogo više svega popratnog. Slična priča kao Intel za siromašne i X299.

Nope.
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Tonči kaže...
Friday kaže...

Koje su konkretne razlike izmedju npr ryzena 1800 i onog najslabijeg threadrippera? Razlika u cijeni je dosta malena pa sad ne znam zasto bi se netko odlucio za jedan ili drugi...

Threadripper platforma (X399) ti nudi mnogo više svega popratnog. Slična priča kao Intel za siromašne i X299.

 

Pa bas zato - ako threadripper nudi puno vise (sto mi je i bilo odnekle jasno) zasto bi netko isao onda na 1800(x)? Ako se vec ides protegnuti toliko onda nema smisla ici sam sebe sjebati.

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

-ili dostupnost.. nije baš da netko može onak uč u dućan kupit kruh i opteron-xeon.. server-workstation mbo.. isto će biti s ovim, kao F1 služi prodaji fićeka..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
Tonči kaže...
Friday kaže...

Koje su konkretne razlike izmedju npr ryzena 1800 i onog najslabijeg threadrippera? Razlika u cijeni je dosta malena pa sad ne znam zasto bi se netko odlucio za jedan ili drugi...

Threadripper platforma (X399) ti nudi mnogo više svega popratnog. Slična priča kao Intel za siromašne i X299.

 

Pa bas zato - ako threadripper nudi puno vise (sto mi je i bilo odnekle jasno) zasto bi netko isao onda na 1800(x)? Ako se vec ides protegnuti toliko onda nema smisla ici sam sebe sjebati.

 Jer je najjeftinija matična za 1800x 420 kn, a za threadrippera 2400, i ovaj ima smisla sa 4 sticka memorije. Također, postoji "jeftinija"  verzija 1800x, 1700, samo ga clokneš, dok kod x399 platforme nema toga. Također, manji je izbor hladnjaka.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
klapna kaže...

Nemojte brkati Zen 2 sa ryzen 2xxx series. Potonje je samo refresh prvog ryzena na 12nm, a 7nm neće biti moguć do kraja godine, a sam Zen 2 (3xxx series) negdje početkom 2019. Od samog refresha ne očekujem ništa posebno, 12nm je "half node" ionako, IPC će biti isti, ne vjerujem u rast clockova (samo da ne padnu)

12nm ne postoji, to je marketinski trik, to je 14nm proces i dalje ali "doradjen"

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jakovp kaže...

 Jer je najjeftinija matična za 1800x 420 kn, a za threadrippera 2400, i ovaj ima smisla sa 4 sticka memorije. Također, postoji "jeftinija"  verzija 1800x, 1700, samo ga clokneš, dok kod x399 platforme nema toga. Također, manji je izbor hladnjaka.

 

A jebemu mater, ako netko uzme procesor za 450 eura i maticnu za 60 treba mu oduzeti i kompjuter i djecu...

Freak Show Inc.
15 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
chaselol kaže...
klapna kaže...

Nemojte brkati Zen 2 sa ryzen 2xxx series. Potonje je samo refresh prvog ryzena na 12nm, a 7nm neće biti moguć do kraja godine, a sam Zen 2 (3xxx series) negdje početkom 2019. Od samog refresha ne očekujem ništa posebno, 12nm je "half node" ionako, IPC će biti isti, ne vjerujem u rast clockova (samo da ne padnu)

12nm ne postoji, to je marketinski trik, to je 14nm proces i dalje ali "doradjen"

 Zapravo ni 12 ni 14 ni 16 nisu direktno usporedivi s nekadašnjih 22 pbcmosa, tj. 1nm u 22nm pbcmos litografiji ne odgovara 1nm u FF litografiji. 16nm i 14nm su zapravo isti procesi po veličini čak... i odgovaraju dimenzijama 20nm pbcmosa... ali priča oko toga je komplicirana.

Friday kaže...
Jakovp kaže...

 Jer je najjeftinija matična za 1800x 420 kn, a za threadrippera 2400, i ovaj ima smisla sa 4 sticka memorije. Također, postoji "jeftinija"  verzija 1800x, 1700, samo ga clokneš, dok kod x399 platforme nema toga. Također, manji je izbor hladnjaka.

 

A jebemu mater, ako netko uzme procesor za 450 eura i maticnu za 60 treba mu oduzeti i kompjuter i djecu...

 Nakupi se cifri tu... ali da, manje logike ima. Doduše, imaš tako i EPYC...

Nope.
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
chaselol kaže...
klapna kaže...

Nemojte brkati Zen 2 sa ryzen 2xxx series. Potonje je samo refresh prvog ryzena na 12nm, a 7nm neće biti moguć do kraja godine, a sam Zen 2 (3xxx series) negdje početkom 2019. Od samog refresha ne očekujem ništa posebno, 12nm je "half node" ionako, IPC će biti isti, ne vjerujem u rast clockova (samo da ne padnu)

12nm ne postoji, to je marketinski trik, to je 14nm proces i dalje ali "doradjen"

 A di si to čul, realno da čisti marketing onako malo optimizirano, ali eto nek se nađe nova oznaka 12nm.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/ostale-hardverske-teme/cpu-chat-tema/224306.aspx?page=366&jumpto=5489035&sort=asc&view=flat

 

Cinebench R15 je lako fejkat, staviš kaj god hočeš kao Singlethread/4ghz od 236 koji je ludost na kvadrat.Dakle po tom brojčeku, Ryzen+ ima hm okvirno još minimalno 30% viši IPC.

 

Da se razumijemo, ne bi bilo ništa čudno da Ryzen+ eto dođe sa do 5% višim IPC to je realno i potpuno očekivano.

 

Ako gledamo 4ghz Ryzen vs 4ghz Kabylake, pa to je več odavno testirano pa sad ti zamisli koja je to luda brojka.To je Zolkorn ekipa testirala još u trečem mjesecu, dakle fotka sve govori pa sad uračunaj ovaj Ryzen+ 236 na 4ghz jezuš kristuš.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-cpu/224306.aspx?page=176&jumpto=5329022&sort=asc&view=flat

 

https://www.zolkorn.com/en/amd-ryzen-7-1800x-vs-intel-core-i7-7700k-mhz-by-mhz-core-by-core-en/2/

 

 

Intel=pokvareni podmukli smradovi!
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
chaselol kaže...
klapna kaže...

Nemojte brkati Zen 2 sa ryzen 2xxx series. Potonje je samo refresh prvog ryzena na 12nm, a 7nm neće biti moguć do kraja godine, a sam Zen 2 (3xxx series) negdje početkom 2019. Od samog refresha ne očekujem ništa posebno, 12nm je "half node" ionako, IPC će biti isti, ne vjerujem u rast clockova (samo da ne padnu)

12nm ne postoji, to je marketinski trik, to je 14nm proces i dalje ali "doradjen"

 

Denis (iz Bug-a) ima neke informacije o novom Ryzen-u i kaze da je 12nm...(staviti na 09:03min)

 

Prodajem Fractal Node 304 za 360kn | http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.10.2017 23:16 (djigibao).
13 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
djigibao kaže...
GoodAngel kaže...
djigibao kaže...

Kod mene G.Skill Trident Z DDR4 16GTZB Kit 3200 CL16 (2x8GB) (SKU: F4-3200C16D-16GTZB) samo stavljen na XMP profil i odmah su na 3200

 znači odmah rade, bez podešavanja ? gdje si kupio tu memoriju, internet ili trgovina u nas ?

 

Tako je, samo se u BIOS-u odabere XMP profil i RAM je na 3200MHz (ostatak PC-a pod Moj PC).

RAM kupljen u Uzishop.hr

 od njih sam kupio 

za grafičku, tako da znam da su pouzdani dečki i sve pohvale njima čine mi se da rade dobar posao. thumb up.

i 5-3570K
13 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
CroVandal kaže...

Ako je to tocno potopit ce intel iako mi zvuci predobro da bi bilo istinito. 

 nema ništa slađe nego pratit, kako Bil Gates postaje siromašan. ne volim pre-bogate ljude, samo sirotinja(AMD ) mi može natjerat suze na oči.

vrijeme je da nakon Todorića, padne još jedan velikan svijetskog tržišta.

i 5-3570K
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.10.2017 0:41 (GoodAngel).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
war3_tft kaže...

Sta se ne radi tu o Ryzen+ koji ce biti isto na 14nm? U tom slucaju moze se pricati o potrebnom taktu za score posto ce se raditi prakticki o istoj arhitekturi i ipc-u.

 

Zen+ je ryzen refresh na 12nm (dok je ryzen prva generacija na 14nm) 

 

ocekuju se 10% veci taktovi (OC do 4.4-4.5~GHz ?) i 15% vece performanse zahvaljujuci dodatnim optimizacijama

 

Ryzen 2 se ocekuje krajem 2018 ili u 2019..

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...
war3_tft kaže...

Sta se ne radi tu o Ryzen+ koji ce biti isto na 14nm? U tom slucaju moze se pricati o potrebnom taktu za score posto ce se raditi prakticki o istoj arhitekturi i ipc-u.

 

Zen+ je ryzen refresh na 12nm (dok je ryzen prva generacija na 14nm) 

 

 

 rambo ti je lijepo objasnio da nema 12nm

kradem mine iz minskog polja
11 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

12nm after 2018 and 7nm for 2019

 

It looks like it will be 12nm for RyZen's successor in early 2018 and in 2019 AMD is planning Zen's 2 core 7nm based Matisse follow up

As Fudzilla already reported, in 2018 AMD will release the Ryzen / Epyc refresh based on 12nm new updated core. The core will have many Zen similarities but will add a new trick. It should be seen as an update and a polishing of the architecture.

 

12nm should enable more transistors per square millimeter and slightly higher clocks. Since Intel is still having a hard time launching its 10nm processors, it looks like AMD will come to market earlier than Intel with its with 14nm shrink. Let’s wait and see on this one. Intel has the power to surprise and it won’t give up without a fight.  The 12nm comes from Global Foundries' announcement where AMD’s CTO Mark Papermaster made it official.

Mattise is the code name AMD chose for Zen 2 core and 7nm architecture. It is a really big deal as it is supposed to launch in 1H 2019. This is way into the future, but it won’t be easy for the competition to move to 7nm to beat it.

 

Most mobile manufacturers will go after 10nm and later 7nm while in the meantime there is a 12nm and Samsung's 11nm architecture. Intel was clear 10nm is next, probably starting with some low power notebook parts in late 2017 and expanding to higher performance chips in the course of 2018.

The future Ryzen will continue to use the same AM4 sockets which is always nice, but it remains to be seen if you will need a new motherboard to upgrade from Ryzen (Summit Ridge 2017) to Pinnacle Ridge 2018 desktop part and later in 2019 the Zen 2 based Matisse.

We still don't know whether Matisse is actually named after Henri-Émile-Benoît Matisse and, if so, then the name promises a lot of innovation.

 

AMD is preparing AGESA version 1.0.0.7 for AM4 motherboards

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.10.2017 11:24 (klapna).
 
6 0 hvala 3
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...

 rambo ti je lijepo objasnio da nema 12nm

 

ma znam da je to danas sve marketing

 

nakon 28/22nm nisu mogli vise svake godine smanjivati proizvodne procese istim tempom pa su poceli sa rebrandingom (optimizacije postojecih procesa, tipa 14nm++, koje onda nazovu 12nm) ili mjesanjem 20nm i 14nm na istom cipu (razlicite komponente u razlicitim proizvodnim procesima i onda cijeli cip reklamiraju kao 12nm)

 

 

u svakom slucaju, u prvoj polovici iduce godine dolazi ryzen refresh (14nm++) i onda najvjerojatnije krajem 2018 ili pocetkom 2019 (ovisno o intelovim potezima) Ryzen 2 

 

definitivno prelazim na ryzen platformu iduce godine - nema mi smisla kupiti intel kojeg ne mogu upgrejdati nakon 1 generacije - dok ryzena mozes upgrejdati naredne 3-4 generacije sto znaci da ti je jedini trosak upgrejda proc (a ne i maticna)

11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da postignu 15% veće taktove uz isti ili niži napon, kao što je bio slučaj sa sky -> kaby, to bi bilo odlično. Realno ryzenu sada fali samo malo takta, optimizacija za naprednije instrukcije čak i nije potrebna za sad.

 

Zapravo moraju i imc sredit jer viši takt zahtjeva i brži IF kako ne bi bio BN.

Moj PC  
4 0 hvala 2
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Po cemu znate da ce se na trenutnim maticnama dat upgradeat na ryzen 2 ili kako se već zvao? Znam da asu rekli da ostaju na istom socketu no da li to znaci da ce procesori biti kompatibilni sa trenutnim maticnama? 

 

Kaj nije i coffe lake na istom socketu ko i kaby al ce trebat druge maticne?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
_mark0_69 kaže...

Da postignu 15% veće taktove uz isti ili niži napon, kao što je bio slučaj sa sky -> kaby, to bi bilo odlično. Realno ryzenu sada fali samo malo takta, optimizacija za naprednije instrukcije čak i nije potrebna za sad.

 

Zapravo moraju i imc sredit jer viši takt zahtjeva i brži IF kako ne bi bio BN.

 Ryzenov MT je superioran Intelovom HyperThreadingu, mnogo bolje rezultate daje, pogotovo na CL14 memoriji.

Nope.
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
izvone kaže...

Po cemu znate da ce se na trenutnim maticnama dat upgradeat na ryzen 2 ili kako se već zvao? Znam da asu rekli da ostaju na istom socketu no da li to znaci da ce procesori biti kompatibilni sa trenutnim maticnama? 

 

Kaj nije i coffe lake na istom socketu ko i kaby al ce trebat druge maticne?

 Pa nije amd intel lol

 

Šalu na stranu, tako su obećali, pa ćemo vidjeti, ako bude tako, super!

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
izvone kaže...

Po cemu znate da ce se na trenutnim maticnama dat upgradeat na ryzen 2 ili kako se već zvao? Znam da asu rekli da ostaju na istom socketu no da li to znaci da ce procesori biti kompatibilni sa trenutnim maticnama? 

 

Kaj nije i coffe lake na istom socketu ko i kaby al ce trebat druge maticne?

 to je očekivano obzirom na dosadašnju politiku amd-a, no ništa nije sigurno

stižu nove tehnologije, pcie 4.0, pa godinu dana pcie 5.0, ddr5, usb 3.2, intel optane....

svašta nešto će trebati omogućiti na novom hardveru, a pitanje je koliko će toga biti moguće upariti sa starim tehnologijama da bi starije ploče bile kompatibilne, odnosno ako ryzen2 izađe kad ddr5 bude u igri, pitanje je hoće li sam procesor podržavati ddr4 ili će biti ddr5-only, a samim time neće ići na sadašnje ddr4 ploče

 

 

14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Hvala na info!

 

Bas si mislim u neko skorije vrijeme neku novu konfu slozit,pa gledam coffe ili ryzen. Svi spominju neki upgrade path na ryzenu,pa da se zbog toga uzmu bolje maticne,pa sam vidio intelovu situaciju i nisam bio siguran.

Intelu je jos minus sto ga moram delidat (na mom trenutnom je 20c razlika te nema logike da ga drzim s tom pastom za zube),plus je skuplji a nema HT dok amd ima SMT. i7 odnosno 6/12 mi je way over budget.

Tako da najvj ryzen s jakim ramom,m.2 supportom i svakako maticnom s q-code dijagnostikom...

Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Pa u tom smislu amd je velika vjerojatnost da ce sadasnje maticne podrzavati vise serija procesora u buducnosti, dok si s intelom sigurno zabetoniran :)))
Moj PC  
5 0 hvala 1
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

 Pa da, AMD je obećao a Intel ima politiku da svake godine izda isti CPU i naziva ga drugačije i onda naravno izda kao i nove ploče a iste su ko stare.

16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Interesira me jedna stvar vezana za jezgre.

Ryzen 5 1600 ima 6 fizickih + 6 logickih jezgri.

 

Zelim istovremeno pokrenuti 2 virtualne masine (sa Win 10 OS na njima), u programu imam opciju odabrati koliko jezgri zelim dodijeliti svakoj virtualnoj masini.

Mene intersira da li da svakoj od te 2 virtualne masine omogucim 2 jezgre (ukupno 4) i za host masinu ostanu 2 jezgre ili mogu svakoj virtualnoj masini dodijeliti 4 jezgre (8 ukupno) i meni (host) ostanu jos 4 jezgre?

 

tj.

 

...da li 2/4 dodijeljene jezgre virtualnoj masini vide to onako kako je dodijeljeno (2=2, 4=4) ili ce virtualne masine to vidjeti duplo (2=4, 4=8)?

 

Koristim VirtualBox.

Prodajem Fractal Node 304 za 360kn | http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.10.2017 14:57 (djigibao).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
izvone kaže...

Po cemu znate da ce se na trenutnim maticnama dat upgradeat na ryzen 2 ili kako se već zvao? Znam da asu rekli da ostaju na istom socketu no da li to znaci da ce procesori biti kompatibilni sa trenutnim maticnama? 

 

Kaj nije i coffe lake na istom socketu ko i kaby al ce trebat druge maticne?

 to je očekivano obzirom na dosadašnju politiku amd-a, no ništa nije sigurno

stižu nove tehnologije, pcie 4.0, pa godinu dana pcie 5.0, ddr5, usb 3.2, intel optane....

svašta nešto će trebati omogućiti na novom hardveru, a pitanje je koliko će toga biti moguće upariti sa starim tehnologijama da bi starije ploče bile kompatibilne, odnosno ako ryzen2 izađe kad ddr5 bude u igri, pitanje je hoće li sam procesor podržavati ddr4 ili će biti ddr5-only, a samim time neće ići na sadašnje ddr4 ploče

 

 

 

Neće ti taj pci-e 4.0 dugo doći, barem mainstream. Iz AMD-a su rekli da mjenjaoju socket za ddr5, odnosno najranije 2020 i poslije zena 3

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
djigibao kaže...

Interesira me jedna stvar vezana za jezgre.

Ryzen 5 1600 ima 6 fizickih + 6 logickih jezgri.

 

Zelim istovremeno pokrenuti 2 virtualne masine (sa Win 10 OS na njima), u programu imam opciju odabrati koliko jezgri zelim dodijeliti svakoj virtualnoj masini.

Mene intersira da li da svakoj od te 2 virtualne masine omogucim 2 jezgre (ukupno 4) i za host masinu ostanu 2 jezgre ili mogu svakoj virtualnoj masini dodijeliti 4 jezgre (8 ukupno) i meni (host) ostanu jos 4 jezgre?

 

tj.

 

...da li 2/4 dodijeljene jezgre virtualnoj masini vide to onako kako je dodijeljeno (2=2, 4=4) ili ce virtualne masine to vidjeti duplo (2=4, 4=8)?

 

Koristim VirtualBox.

 

Sve jezgre su ti zapravo logicke. A 2 logicke su vezane za jednu fizicku.

Mozes svakoj virtualki dodjeliti 12 jezgri i sve ce ti raditi normalno. To je pretpostavka ako radis type 2 virtualizaciju. U tom slucaju virtualke su samo aplikacije koje se vrte unutar widowsa. Ako radis type 1 onda su stvari drugacije i hardverski resursi mogu biti iskljucivo dodjeljeni odredjenoj virtualki.

 

Dakle, u svom sucaju dodjeli virtualkama onoliko procesora koliko im treba da bi normalno radile i to je to.

Freak Show Inc.
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
klapna kaže...

 

Neće ti taj pci-e 4.0 dugo doći, barem mainstream. Iz AMD-a su rekli da mjenjaoju socket za ddr5, odnosno najranije 2020 i poslije zena 3

 a jbga, koliko sam čitao neke su najave ddr5 za sljedeću godinu, druge pak za 2019., pa ćemo vidjeti kako će to ispasti

ono što mislim da možemo očekivati od amd-a je da će im novi procesori biti kompatibilni sa starijim matičnim pločama dok god to bude moguće tehnički izvesti i da im drastično ne poskupljuje proizvodnju

 

za razliku od intela, koji umjetno blokira kompatibilnost prema starijim pločama kako bi izmuzao što više love - pretpostavljam da proizvođači matičnih ploča plaćaju hebački harač i da zato intel toliko insistira na mijenjanju ploča, ne samo harač na socket, nego i na intelove tehnologije unutar svake ploče, poput primjerice intel lana i slično

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
djigibao kaže...

Interesira me jedna stvar vezana za jezgre.

Ryzen 5 1600 ima 6 fizickih + 6 logickih jezgri.

 

Zelim istovremeno pokrenuti 2 virtualne masine (sa Win 10 OS na njima), u programu imam opciju odabrati koliko jezgri zelim dodijeliti svakoj virtualnoj masini.

Mene intersira da li da svakoj od te 2 virtualne masine omogucim 2 jezgre (ukupno 4) i za host masinu ostanu 2 jezgre ili mogu svakoj virtualnoj masini dodijeliti 4 jezgre (8 ukupno) i meni (host) ostanu jos 4 jezgre?

 

tj.

 

...da li 2/4 dodijeljene jezgre virtualnoj masini vide to onako kako je dodijeljeno (2=2, 4=4) ili ce virtualne masine to vidjeti duplo (2=4, 4=8)?

 

Koristim VirtualBox.

 

Sve jezgre su ti zapravo logicke. A 2 logicke su vezane za jednu fizicku.

Mozes svakoj virtualki dodjeliti 12 jezgri i sve ce ti raditi normalno. To je pretpostavka ako radis type 2 virtualizaciju. U tom slucaju virtualke su samo aplikacije koje se vrte unutar widowsa. Ako radis type 1 onda su stvari drugacije i hardverski resursi mogu biti iskljucivo dodjeljeni odredjenoj virtualki.

 

Dakle, u svom sucaju dodjeli virtualkama onoliko procesora koliko im treba da bi normalno radile i to je to.

 

Najvise sto mogu dozvoliti je 6 jezgri.

 

Prodajem Fractal Node 304 za 360kn | http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice