Core Speed različit?

poruka: 11
|
čitano: 3.011
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Core Speed različit u CPU-Z i System Information?

zanima me je li ovo predstavlja neki problem...?

nakon overclocka, bios i cpuz pokazuju istu brzinu procesora (3600 MHz)!

al' kada otvorim system information, u samim windowsima, pokazuje brzinu od 3.80 GHz?

CPU-Z / Sys Info CPU-Z / Sys Info
 je li to uopće pokazuje brzinu ili je to nešto drugo?

weedafuqyee
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Core Speed različit?

Windowsi cesto ili bolje reci gotovo uvik krivo pokazuju, cpuz i jos bolje bios su najtocniji pokazatelji

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Moj PC  
2 0 hvala 2
12 godina
neaktivan
offline
Core Speed različit?

Tvoj E8500 ima multipler od x9.5, no medutim koristi samo do x9...  system od windowsa ti dobro pokazuje max je 3.8 Ghz.

Tvoj procesor ne koristi tih 0.5 radi BIOS-a.... Probaj Update-at BIOS.

  

Pozz

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.3.2015 9:43 (Vesh).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Core Speed različit?

al' u biosu je postavljeno x9, ne x9.5 (iako da, može do 9.5).

400 x 9 = 3600 i to je bilo ciljano tako, na 400 x 9.5 nije stabilan i ruši se... zbog voltaže.

 

svakako windows nebi trebao pokazivati 3.80 GHz bilo to trenutno ili njima maksimalno(?)

provjerio sam ja jutros i sa nekoliko programa u svakom je isto (koji Hz više-manje odstupanja).

a moguće je i do 4.1 GHz nabiti, samo ne želim spržiti nešto...

 

uglavnom, vidim da ne radi nikakve probleme iako krivo očitava brzinu! ;)

weedafuqyee
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Core Speed različit?

ako si clockao CPU zbog graficke koju ti imas GTX 550 Ti, s 3.16 na 3.60 mislim da je to bespotrebno, cuvaj taj CPU ako nemas za quad.

 
0 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Core Speed različit?
Strahoslav Trta kaže...

ako si clockao CPU zbog graficke koju ti imas GTX 550 Ti, s 3.16 na 3.60 mislim da je to bespotrebno, cuvaj taj CPU ako nemas za quad.

 iskreno i nisam zbog grafičke, nego čisto iz radoznalosti i da malo podignem performansi u igrama...

s obzirom da je fps za 10-20 veći u svakoj igri, meni dovoljno da kažem "uspio"! ;D

 

bitno mi je da radi pravilno, da se ne prži uzaludno.

hlađenje je na svega 40% (~1000 rpm) a temperatura jedva prelazi 40°c.

 

imam sa strane q6600, samo trenutna ploča radi probleme sa njime i ne mogu ga koristiti.

nekako mi je blesavo danas ulagati novac u ploču 775... tako da ostajem na ovome.

weedafuqyee
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.3.2015 13:10 (SR3CKO).
12 godina
protjeran
offline
Core Speed različit?

onda OK, ako si uspio dici FPS, isplatilo se, a i vjezbanje nije losa ideja, trebat ce ti ubuduce.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Core Speed različit u CPU-Z i System Informati

-začudo, ovaj put win prikazuje točno.. jer taj CPU nema mogućnost promjene multiplera.. (zaključan) tako da što god namještao u BIOSu ostaje isti clock, dok sidestep vrti između... tj imaš neki automatski OC (neki BIOS ima takve opcije, obično 5-15% dok je tehnološki (pouzdan) max intela 25% bez diranja voltaže i hlađenja). Ako isključiš side, c1.. opcije u BIOSu tad će ti i BIOS/CPUid prikazati 3.8

 

- osim ako imaš neki K/X CPU kod dokej je otključan.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Core Speed različit?

@ihush sada si me pogubio totalno...

suviše je tehničkih izraza u tvojem postu! :)

vidim da iz prakse, struke ili općeg znanja(?) pomažeš ljudima tako da i mene sada zanima tvoje mišljenje.

 

nisam shvatio ovo kada pišeš da "CPU nema mogućnost promjene multiplera"?

ja jednostavno imam od 6 do 9.5, mogu mijenjati i nakon spremanja postavka/restarta meni to i ostaje?

 

a i ovo "ostaje isti clock, dok sidestep vrti između"?

to vjerojatno objašnjava, iako ja ne razumije što to znači! :/

 

i da, imam ponuđene opcije za automatski clock al' to je do nekih 3.30GHz, zapravo niti 10%.

tako da to nisam htio koristiti...

 

u svakom slučaju promjene vidim, nisu drastične al' vidljive svakako jesu.

znači nekog vraga ipak mijenjam kada se igram u biosu sa procom? :)

weedafuqyee
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Core Speed različit?

- odavno (desetak godina) je množitelj zaključan (osim posebnih serija X ili K ili AMDov black..). Tako da je nevažno koji broj postaviš u BIOSu. OC (i DownClock) je moguć samo promjenom FSBa. Tvoj BIOS nudi 'tvorničkih sigurnih' 10% to je OK.. uz to imaš spuštanje clocka (štednja, manje zagrijavanje..) u idlanju. Za OC 'moraš' isključiti te opcije inače nisi ništa napravio.. tj automatika ima hrpu sitnica i rezultat kao clock može biti svakakav, ovisi o trenutnom 'raspoloženju'.

- Promjena FSBa s npr 333 na 400 je OC, ne množitelj jer je tvornički zalemljen. FSB nije problem za CPU ali je za ostatak MBO tj chipset, RAM, VGA.. i to postane nestabilno, uz struju koja to sve pumpa, temperature.. itd. CPU je najmanji problem, ali za igre je rezultat ionako 90% na GPU/VGA. VGA/RAM.. možeš OCati cca 10% iznad tog postane nestabilno, ovisi o seriji, hlađenju, kvaliteti napajanja, chipsetu. Zato toliko nudi sam BIOS (jer i oni znaju). S time ide i skraćivanje predviđenog trajanja, dodatno hlađenje ili kupnja svih 'jačih' komponenti, pa je onda pametnije kupiti konkretnu jaču komponentu i imati noraman veći rezultat nego OCom za koji mora ostatak biti izdržljiviji (ili stvar sreće). Često se stabilnost postiže jačom strujom (podizanje napona), to je fix ali tad temperature rastu višestruko... i kvarovi.

-Dali se isplati? Isplativost je stvar novca-zarade. Trajnost? Pa neke stvari pregazi vrijeme.. opet, neki kvarovi unište daleko više, upravo zbog OCa a možda bi se desili i bez OCa.. kad crkne nije isplativo, ali ako radi do planirane kupnje iduće generacije tad je 'isplativo'. Kad će nešto crknuti? Igraj loto ako imaš sreće, ako nemaš zašto bi OC bio izuzetak? Kao vožnja auta, ako juriš 200kmh veći je rizik nego s 60kmh. Svejdno možeš preticati i povremeno stisnuti gas... dali ćeš nastradati ili proći? Isto je. Ali za veće brzine moraš imati i dobre gume, dobru cestu, ... a dovoljna je neka mačka ili drugi loš vozač. To je tvoja procjena rizika i dobitka, tvoje 'isplativosti'.

 

-savjet, ne bavi se OCom, nema neke veće koristi, u suprotnom, prvo prouči pa tad do neke granice može.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Core Speed različit?

sada mi je jasno! :)

da, i za pretpostaviti je da povećavam šansu kvaru mijenjanjem normi i nativnih vrijednosti...

kako je sama konfiguracija ionako na granici da se zamijeni novijom, malo istražujem i proučavam sada.

svakako neću eksperimentirati kasnije kada dođu nove komponente!

 

hvala na objašnjenjima... zz! ;)

Do it for the people who want to see you fail!
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice