Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

poruka: 528
|
čitano: 295.090
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

evo jedan domaci test budget procesora do 1000kn. ukupno 12 modela usporedeno. Sempron 140 i Athlon II X3 425 uspjesno otkljucani, overclockani, undervoltani itd itd :)

 

http://sobitza.com/portal/content/view/941/32/

 
4 0 hvala 6
15 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

da ne otvaram novu temu...............mozete mi preporucit dobar procesor do 750 kn..................socket je am2..........

 
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
RE: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Napiši toćni model matične

Pala bomba u rodilište. Sad ima duplo više djece. /////// Vrijeme je relativan pojam. Zavisi sa koje strane WC-a se nalaziš.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Gigabyte M61SME-S2

14 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

prema listi podrzanih procesora, tvoja ploca ne podrzava nove Athlon II modele. Probaj direktno upitati mail da li je ipak moguce kombinirati plocu sa najnovijim biosom i Athlon II procesore, jer kolko vidim, podrska za Phenom II modele je tu.

Ukoliko idu Athlon II procesori, onda uzmi Athlon II X3 425... ako ne, probaj nekako navuc Phenom II X4 920, ukoliko ga nades di.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
recimo da kupim maticnu MBO socket AM3 Gigabyte M720-US3 (AMD 720), FSB5200, DDR2 1200, A7.1 mogu li na nju stavit CPU AMD Phenom II X2 545 BOX, s. AM3, 3.0GHz 7MB
15 godina
neaktivan
offline
RE: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
nikorosic1994 kaže...
recimo da kupim maticnu MBO socket AM3 Gigabyte M720-US3 (AMD 720), FSB5200, DDR2 1200, A7.1 mogu li na nju stavit CPU AMD Phenom II X2 545 BOX, s. AM3, 3.0GHz 7MB

Može,samo trebaš staviti novi BIOS.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
Znači moram zvat starijeg buraza da mi to napravi............aj što se mora nije teško.......tnx na pomoći......
16 godina
offline
RE: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
nikorosic1994 kaže...
recimo da kupim maticnu MBO socket AM3 Gigabyte M720-US3 (AMD 720), FSB5200, DDR2 1200, A7.1 mogu li na nju stavit CPU AMD Phenom II X2 545 BOX, s. AM3, 3.0GHz 7MB

Ak si u Zagrebu onda je ova dole maticna puno boje rjesenje, pa odes u ADM i kupis na licu mjesta za ovu cjenu.Inace ak nisi iz zagreba onda trebas narucit pa platis pouzecem i platit dostavu jos 50 kn no uglavnom dobra maticna za ne puno love!Cool

15 godina
neaktivan
offline
RE: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

ispravi me ak griješim no matična koju si predložio nema podršku za socket AM3 al tnx.........vidjet cu..................al glavni problem mi je procesor...jer sam negdje pročito da Phenom II X2 545 BOX, s. AM3, 3.0GHz 7MB košta do 700 kn......što bi meni pasalo...(oprostite ak sam negdje pogriješio još sam noob)heheh

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.11.2009 21:53 (nikorosic1994).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
rambox kaže...
nikorosic1994 kaže...
recimo da kupim maticnu MBO socket AM3 Gigabyte M720-US3 (AMD 720), FSB5200, DDR2 1200, A7.1 mogu li na nju stavit CPU AMD Phenom II X2 545 BOX, s. AM3, 3.0GHz 7MB

Ak si u Zagrebu onda je ova dole maticna puno boje rjesenje, pa odes u ADM i kupis na licu mjesta za ovu cjenu.Inace ak nisi iz zagreba onda trebas narucit pa platis pouzecem i platit dostavu jos 50 kn no uglavnom dobra maticna za ne puno love!Cool

slozit cu se s tobom i kupit maticnu u ADM-u....................

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.12.2009 22:24 (nikorosic1994).
14 godina
neaktivan
offline
Pozdrav svima!

Prvo bih odao priznanje osobi koja se potrudila i napisala pozamasan tekst o procesorima oko kojeg se stvarno trebalo potrudit!

Sad bih zelijo postaviti jedno pitanje pa ako neko zna da mi odgovori!

Posjedujem plocu GIGABYTE GA-8VM800m-775 u kojoj se sad nalazi procesor intel Celeron 2.8Ghz/256/FSB533 zanima me dali je ona u mogucnosti da podrzi jaci procesor npr 3.0 Ghz/1mb/FSB800? Vec sam probao Dual Core 1.8Ghz/1mb/FSB800 i nije podrzavala!

Na ploci se jos nalazi RAM memorija DDR1 koja radi na 400mhz! Hvala!

adnan nazdrajic
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Pozdrav svima!

@ hagada, tvoja ploča podržava samo do Pentium D, prije conroe i core/dual-core serije. Takve podatke uvijek potraži na stranici proizvođača, (ovdje), može i ovako.

btw. prije provjeriti točnu reviziju MBO i verziju BIOSa, jer je možda potrebno nadograditi ga.

Inače ovo nije pravo mjesto za postavljanje ovakvih pitanja, jer je zmišljeno kao sticky-tutorial, ali kao mali bump...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.12.2009 13:13 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

molim vas dali mi moze netko reci gdije nogu vidit temp svog procesora?

15 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

samo kod boota u biosu,trenutna temperatura..

edit:Smijehda,postoje programi za to,al evo ispod ponuđeno..

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.1.2010 22:59 (seneka).
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
RE: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
đoni kaže...

molim vas dali mi moze netko reci gdije nogu vidit temp svog procesora?

Skini HWMonitor.

World championships: 7, GP started: 250, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,369
14 godina
neaktivan
offline
RE: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
đoni kaže...

molim vas dali mi moze netko reci gdije nogu vidit temp svog procesora?

Everestom naravno...

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
14 godina
neaktivan
offline
RE: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

HVALA

 

15 godina
odjavljen
offline
RE: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

1156- Intel i5 procesor, nešto o njemu, inače super posao!Cool

B-)
15 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

odlican tutorial, sve je na svome mjestu, manje-vise :-) moram priznati kako nisam do kraja citao, ali cini mi se da nigdje nije spomenuto sljedece:

 

naime, mnogi se (cak i tu na forumu, iako ima tone dostupnih clanaka sto na wikipediji sto po internetu cijelom) bune oko toga koji memorijski kit uzeti za koji novi procesor. to je pogotovo postalo problematicno predstavljanjem Lynnfield procesora Core i7 8xx serije (i5 serija nije toliko bitna) u odnosu na stariju Core i7 9xx seriju. dakle, nekada davno, kada sam ja bio mlad (sic!), svaki se chipset dijelio na dva dijela:

 

1) Northbridge - cip koji je sluzio za komunikaciju izmedju procesora, RAM memorije te AGP ili PCI-E sabirnice

2) Southbridge - povezivao je sve periferije, od IDE/SATA kanala, preko USB portova do same PCI sabirnice sa NBom (northbridge

 

postoji jednostavan razlog zasto su se AGP/PCI-E sabirnice vezale za NB a ne na SB - komunikacija NB-SB je uzasno spora, u usporedbi sa NB-procesor. nebitno u ovoj prici, ali ipak korisno za znati. nas u ovom trenutku od svega ovoga zanima iskljucivo memorijski kontroler.

 

dakle, rekao sam da je memorijski kontroler bio sastavni dio NBa jako dugo godina. otprilike negdje prije godinu-dvije dana (a mozda i vise, nemojte me vuci za rijec) postalo je jasno da zbog velikih zahtjeva za propusnoscu na potezu proc -> NB -> PCI-E i natrag NB sve vise i vise postaje usko grlo u komunikaciji. rjesenje: integrirati sto vise NBa unutar samog procesorskog cipa. krenulo se od integracije PCI-E sabirnice (16 linija za graficke kartice), a zavrsilo na memorijskom kontroleru.

 

sada, nakon ovog povijesnog dijela, mozemo konacno prijeci na razliku izmedju Core i7 9xx i 8xx serija procesora. obje vrste procesora podrzavaju iste DDR 3 RAM memorije, istih frekvencija. ono u cemu se razlikuju jest u tome sto i7 9xx serija ima integrirana 3 memorijska kontrolera dok i7 8xx serija ima samo 2 memorijska kontrolera. to znaci sljedece: svaki ce procesor raditi najbolje ako su mu svi memorijski kontroleri zauzeti sa barem jednom memorijskom plocicom, a to znaci kupnja najmanje 3 plocice za i7 9xx seriju procesora, odnosno najmanje 2. plocice za i7 8xx seirju procesora. stavljanje 3 plocice na i7 8xx procesor nema smisla i nece poluciti najbolje rezultate, iako ce procesor sasvim normalno raditi i sa takvom memorijskom konfiguracijom. isto vrijedi i za i7 9xx seriju - stavljanje 2. plocice u racunalo sigurno nece poluciti optimalne rezultate.

 

dakle, da rezimiramo: core i7 8xx serija procesora (isto kao i core i5) ima 2 memorijska kontrolera integrirana u procesor sto ce reci da je optimalno staviti 2. ili 4 (ili 8, ako ploca podrzava toliko utora sto najcesce nije slucaj) plocice RAMa u racunalo. core i7 9xx serija ima 3 memorijska kontrolera integrirana, pa je optimalno staviti 3 (ili neki visekratnik od 3) plocice RAMa u racunalo.

 

korisniki sa AMDovim procesorima se oko ovakvih stvari ne moraju brinuti - svi njihovi procesori imaju dvostruki memorijski kontroler te je kod njih uputno staviti jednaku RAM konfiguraciju kao i kod i7 8xx serije. takodjer, ako se netko pitao - AMD zbog svoje filozofije rada na procesorima puno vise profitira od niskih memorijskih latencija, nego od sirove propusnosti. zato i dan danas postoji veliki broj chipseta za AMDovu platformu (uglavnom zasnovani na socket AM2+ utoru za procesore) koji koristi DDR 2 RAM memorije, umjesto DDR 3 RAMa.

 

HTH :-)

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.3.2010 10:17 (ibazulic).
Moj PC  
3 0 hvala 2
14 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Može li mi netko reći zašto mi je procesor zagušen. Prije 8 dana nanovo sam instalirao Windows XP. Stavio sam Aviru 5, Treat fire, PC Tools firewal. Istovremeno sam mogao skidati film i surfati - istovremeno otvoriti više stranica, a sada jednu otvara cijelu vječnost, miš se blokira i ne mogu išta kliknuti. Sada sam postavio samo Aviru 5 i Combo firewal - misleći da mi prijašnja kombinacija guši procesor. Skenirao sam, očistio, defragmentirao - sve je čisto, A CPU najčešće na 100%.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Test CPU-ova (146 modela)-LINK

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

evo ovo me zanima nisma primjetio ovaj procesor u tvojoj rubrici pa me zanima mišljenje o ovom procesoru

AMD Athlon II X4 925, 8MB cache, 2.8GHz

 

p.s. to je sa ove konf

16 godina
offline
RE: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
BlackEagle kaže...

evo ovo me zanima nisma primjetio ovaj procesor u tvojoj rubrici pa me zanima mišljenje o ovom procesoru

AMD Athlon II X4 925, 8MB cache, 2.8GHz

 

p.s. to je sa ove konf

odličan proc za cijenu, lako se clocka

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.4.2010 13:00 (igy).
14 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Evo mala nadopuna za one koji slabije mogu pratiti strane clanke o procesorima:

 

TEST 39 MODELA  - medu kojima su se nasli manje vise svi popularni AMD i Intel procesori unazad godinu dana. Tablice ce se radovito popunjavati sa novim modelima kako budu testirani.

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.6.2010 22:28 (sobitza).
 
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

jel mi moze neko obijasniti sto kod procesira znaci core i5, i7, i3, ili koja je razlika između dual core i core2duo???

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis...
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
1337Code_breaker kaže...

jel mi moze neko obijasniti sto kod procesira znaci core i5, i7, i3, ili koja je razlika između dual core i core2duo???

i5,i7 i i3 su najnovije serije Intelovih procesora znači i7 je najjači, pa i5 je jači od i3, dual core i core2 duo je isto, oba dvijje vrste imajuj 2 jjezgre

EDIT - dual core su za laptope jer trose manje strujje

Bug Online Xfire Clan - http://www.xfire.com/communities/bugonlineforum/
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.7.2010 13:06 (Mitch).
15 godina
odjavljen
offline
RE: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
Mitch kaže...
1337Code_breaker kaže...

jel mi moze neko obijasniti sto kod procesira znaci core i5, i7, i3, ili koja je razlika između dual core i core2duo???

i5,i7 i i3 su najnovije serije Intelovih procesora znači i7 je najjači, pa i5 je jači od i3, dual core i core2 duo je isto, oba dvijje vrste imajuj 2 jjezgre, samo što intel upotrebljava core2duo a amd dual core

Kod Intela dual core i core2duo NIJE isto. Core2duo je bolji , koliko znam ima puni više mb cache (naravno zavisi od modela) i koliko znam dual core su samo 32 bit

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.7.2010 13:05 (Kordy).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
a ono i3, i5, i7 ???
Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis...
15 godina
offline
RE: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
1337Code_breaker kaže...
a ono i3, i5, i7 ???

i3- najnoviji dvojezgreni model

i5- četverojezgreni

i7- četverojjezgreni sa 8 logičkih jezgri

Bug Online Xfire Clan - http://www.xfire.com/communities/bugonlineforum/
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice