Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

poruka: 528
|
čitano: 294.853
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
SuperWarrior kaže...

Sta mislite o ovom procesoru INTEL Core i5-4690K (3.50GHz,1MB,6MB,88 W,1150)?

 

Mislim da je najbolja kupnja među intel procevima.
nista mi se neda
12 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Stvarno? 2000 kn mi se cini kao OK cijena i jos vidim da ima velik OC potencijal. Samo sam trebao potvrdu da se ne bi zajebo kod kupnje.

Nebo je granica.
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.10.2014 21:35 (SuperWarrior).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
SuperWarrior kaže...

Stvarno? 2000 kn mi se cini kao OK cijena i jos vidim da ima velik OC potencijal. Samo sam trebao potvrdu da se ne bi zajebo kod kupnje.

 

Jaci je od AMD konkurencije i 10-15% slabiji od dosta skupljeg i7 i po mom misljenju najbolja opcija iz Intel tabora, al za dobrih 500-600 kn skuplji od FX 8350 koji i nije nesto puno slabijih performansi.
nista mi se neda
11 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Istina ali ako se gleda dugoročno mislim da će se i5 bolje nosit s vremenom i zadržat će prodajnu cijenu.

Toni
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
rapture686 kaže...

Istina ali ako se gleda dugoročno mislim da će se i5 bolje nosit s vremenom i zadržat će prodajnu cijenu.

ma cini ti se,{#} di si ti rapture686 nema te nigdje?{#}LP

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
11 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Komp pao u drugi plan {#}

Toni
Moj PC  
2 1 hvala 2
12 godina
protjeran
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
rapture686 kaže...

Komp pao u drugi plan {#}

takoder{#}

ehhehe!{#}LP

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
14 godina
offline
phenom b93

Dali netko ista zna o procesoru phenom B93?
LINK

Googlam i nalazim razlicite informacije - od da je malo jaci od athlona ll 620, do da je slican (isti) kao phenom ll x4 925?

Zanima me ekvivalentan CPU, tj dali je to phenom 925 (po cemu sudecoi gore iz navedenog linka bi bio isti!), ili je to neka slabiija verzija (pojedina jezgra slabija itd)?

11 godina
protjeran
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Phenom II X4 840 3.2ghz VS Phenom ll X4 955 3.2 Ghz

Koji je bolji ?

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
Upit? kaže...

Phenom II X4 840 3.2ghz VS Phenom ll X4 955 3.2 Ghz

Koji je bolji ?

Bolji je P955 - P840 je zapravo rebrand athlon i jedina mu je prednost 95w tdp, nema l3.

14 godina
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Već jako dugo ne pratim razlike između komponenti ali zašto većina prije bi kupila Intel a ne AMD CPU.
Kad  je razlika nešto veći FPS i load a o cijeni da i ne govorim.

Je li AMD za srednju klasu dok je Intel za...

 


Procesor AMD FX X8 9370, Black Edition, s. AM3+, 4.7GHz, 16MB cache, Eight Core 1.799,00 kn

Procesor INTEL Core i5 4590 BOX, s. 1150, 3.30GHz, 6MB cache, GPU, Quad Core  1.799,00 kn

 

 

Procesor INTEL Core i7 5820K BOX, s. 2011-3, 3.3GHz, 15MB cache, Six Core  3.499,00 kn

Procesor INTEL Core i7 5930K BOX, s. 2011-3, 3.5GHz, 15MB cache, Six Core  4.999,00 kn

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
hopi kaže...

Već jako dugo ne pratim razlike između komponenti ali zašto većina prije bi kupila Intel a ne AMD CPU.
Kad  je razlika nešto veći FPS i load a o cijeni da i ne govorim.

Je li AMD za srednju klasu dok je Intel za...

 


Procesor AMD FX X8 9370, Black Edition, s. AM3+, 4.7GHz, 16MB cache, Eight Core 1.799,00 kn

Procesor INTEL Core i5 4590 BOX, s. 1150, 3.30GHz, 6MB cache, GPU, Quad Core  1.799,00 kn

 

 

Procesor INTEL Core i7 5820K BOX, s. 2011-3, 3.3GHz, 15MB cache, Six Core  3.499,00 kn

Procesor INTEL Core i7 5930K BOX, s. 2011-3, 3.5GHz, 15MB cache, Six Core  4.999,00 kn

Za što ti treba ?

Koliko love imas za cpu ?

Ostale komponente ?

http://www.pohrani.com/f/3u/Cz/1dNwXcAB/da4119b2e120d975a661ecb0.jpg
14 godina
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Ma samo pitam jer me zanima, možda kupim PC za godinu dvi.

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
hopi kaže...

Ma samo pitam jer me zanima, možda kupim PC za godinu dvi.

 

Za godinu dvi se mnogo toga promjeni, generalno gledajući Intel je ipred AMD-a miljma, pogotovo u najvišem segmentu gdje AMD nema što za ponudit.

Vezano za cpu koji je dovoljan za dobar gaming tu je Intel Core i5 najzastupljeniji zbog nekoliko osobina. Dakle preformasne su slicne kao i kod i7 osim u slučaju crossfire ili sli setupova kad i7 ipak ima prednost. Intelovi procesori koji su u segmentu gdje i AMD ima svoje predstavnike se manje zagrijavaju, manje troše, i imaju bolje performasne, te su stabilniji i daju bolje rezultate u online gamingu pogotovo, i prednost je naravno stock cooler koji je kod Intela sasvim dovoljan. Mana je na neki način cijena, tj nešto su skuplji. AMD-ovi procesori imaju predost nize cijene u startu ali obicno imaju veću potrsonju i obavezno je za njih kupovina aftermarkert coolera, jer AMD-ovi cooleri su doslovno prebucni. Prednost AMD-a je i u benchmarcima jer njihovi procesori imaju ''više jezgi'' na ''visim'' frekvencijama - no to treba uzeti sa rezervom jer imaju prednsot samo u benchmarcima u igrama opet ima intel predost zbog puno bojeg IPC-a. I na kraju financije, ako ćemo gledati vrijednost i zadržavanje cijene opet je intel u predosnti jer intelovi i5 proceosri drže cijenu ko svetog petra kajgana i na njuskalu ih se tesko moze naci povoljno, a u trgovinama cijene nisu niske sto je ipak određeni minus u usporedbi sa AMD-om pri kupnji novog procesora, dok nakon kupnje AMD-ovim proceosrima ipak brže pada cijena, u ovom teksu bi se moglo ucinit da naginjem intelu no je sve realno i poznato je da je AMD u nezavidnoj poziciji po pitanju uspordebe sa Intelom u domeni procesora za obicnog korisnika sto i nije dobro je Intel sam diktira cijene i nema konkurecnije. U zadnjim benchmarcima u novim igrama Intel procesori pokazuju dosta bolje performasne. U našim HR okvirima treba reći da od novih proceosra je Best Buy AMD FX 8320 - iako za njega je potrebno kupit još dodatni cooler a potrosnja mu je 125w u odnosu na 80w od i5 kojima konkurira mu je minus no kod nas nitko ne vodi racuna o potrosnji.

 

http://www.pohrani.com/f/3u/Cz/1dNwXcAB/da4119b2e120d975a661ecb0.jpg
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.11.2014 0:14 (lGRACINA).
9 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Amd je bolji u nizem cijenovnom rangu, tu intel nema nista bolje za ponuditi. i3 je puno slabiji od fx6/8, slabiji i5 procesori nisu jaci od fx8, a ovi malo jaci i bolji su puno skuplji (i5 k verzije i i7 modeli) . Tako, ako trazis procesor do 1500kn, amd. Ako imas 2k kuna, intel.

Fx 8320 kosta 1000kn, intel za taj novac nudi i3 koji je inferiorniji u svemu osim u potrosnji (koja je manje bitna, jer svatko ko slaze gamerski stroj ima dobar psu, posto vjerojatno ima i gpu koji povlaci dosta struje).

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.11.2014 16:09 (alien20).
 
0 4 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

alien20 smanji malo dozivljaje s cijenama i usporedbama, jer jedan haswell i5 od 1300kn+ razvaljuje u gamingu sve sto je ikad izaslo iz amd-a...surova realnost koja traje vec poprilicno dugo!

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
5 1 hvala 4
11 godina
neaktivan
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
Stjepanj kaže...

alien20 smanji malo dozivljaje s cijenama i usporedbama, jer jedan haswell i5 od 1300kn+ razvaljuje u gamingu sve sto je ikad izaslo iz amd-a...surova realnost koja traje vec poprilicno dugo!

ajde da je jos netko sa znanjem to konstatirao - ja kad to negdje napisem svi me odmah napadnu{#}

a cinjenica je da moderne i5-ice pogotovo hasweli rasturaju ove ''osmojezgrene'' amd procesore

 

http://www.pohrani.com/f/3u/Cz/1dNwXcAB/da4119b2e120d975a661ecb0.jpg
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.11.2014 20:40 (lGRACINA).
12 godina
protjeran
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

osobno mi nebi palo na pamet vise davati 1000kn za fx-a niti ga vise preporucujem tko me god pita, jer se za istu cijenu(posto se moze uzeti jeftinija ploca za intel platformu) dobije i5 koji je eto 99% bolji u svemu! sto je najbolje kad zafali snage uzme se K proc ili i7! a kad to bude potrebno doticni ce biti 50% jeftiniji...2014 godina je za mene kraj preporuke za sve sto ima veze s AMD procesorima dok isti neizda nesto novo i ravnopravno s intelovim...LP i zivio AMD dugo i uspjesno!

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Tocno, razlika je u nekoliko stavri.

 

Za svaki AMD proc trebas i dodatni aftermarket cooler, sto odmah dize cijenu procesora za cca 100kn ako ne i vise dok intelov stock cooler radi i vise nego pristojan i tih posao, ali ne zato sto je bolji mnogo, nego jer treba ohladit duplo manje wata, moj i5 na 3.8ghz i 77w u usporedbi sa 8320 recimo koji je na 3.5ghz na 125w - tih 125w ni intelov stock nebi ohladio bez buke koju proizvode amd-ovi stock cooleri.

 

Tocno je ovo za ploce,

za lga 1155 su postale dosta povoljne, a sad se isto događa i sa lga 1150 a ako neces klokati onada ti netreba z87 97 jer ionako i5 i i7 imaju visoke boost klokove.

 

I jako bitna stvar koja se nespominje bas je zadrzavanje cijene, intelovi i5 drze cijene jos idanas, recimo jedan i5 2500k star nekoliko godina ide za istu lovu kao i novi fx 8320 iz trgovine, dakle drze cijene.

 

U igramao performansama netreba ni procati.

 

Potrošnja je gotovo 1 / 2 na stranu intela itd ...

http://www.pohrani.com/f/3u/Cz/1dNwXcAB/da4119b2e120d975a661ecb0.jpg
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Da me brine potrosnja i grijanje, kupio bih si celerona. Imao sam fx 6300 na stock cooleru neko vrijeme, necuje se, ali posto sam oc na 4.5ghz, uzeo sam si cooler lc-cc-120 za samo 160kn. Prije kupnje sam pregledao sve moguce usporedbe sa procesorom koji je skuplji (i3 4150), i u svemu onome sto mene zanima je losiji, a mene zanima bf4, bf3, video rendering u sony vegasu, i igranje novih igara. Mislim da je u tom rangu puno bolje kupiti fx nego i3. A to dali je tdp 95w ili 60w, nije me briga. Fx se sa jeftinim coolerom dize na 4.5ghz bez pola muke, dok se i3 nemoze niti clockati i puno je losiji u multi threaded aplikacijama koje me interesiraju.

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.12.2014 11:58 (Amater258).
 
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Core 2 Duo E4300 @ 1.8 GHz " i matičnu ploču " Gigabyte Technology Co., Ltd. 965P-DS3 ( Socket 775 ) " i naravno zanima me koji može procesor na ovo najjači znači i nek mi neko malo ovo objasni kakoo šta 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Pozz! Neznam jesam li baš pogodio temu ali mi treba pomoć! KOji je dobar procesor četverojezgreni x4 za igrice ,za matičnu ploču ASUS M2N68 PLUS!

Hvala unaprijed na odgovorima!

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
CPU kaže...

Pozz! Neznam jesam li baš pogodio temu ali mi treba pomoć! KOji je dobar procesor četverojezgreni x4 za igrice ,za matičnu ploču ASUS M2N68 PLUS!

Hvala unaprijed na odgovorima!

 Odaberi odavde koji ti se svidi https://www.asus.com/Motherboards/M2N68_PLUS/HelpDesk_CPU/

Sami sebi smo najveci neprijatelji
10 godina
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Ja sam ima jednom davno Phenom ll x4 960t i mogu ti njega preporučit a vidim podržava i jače od njega pa vidi šta možeš nać

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Moj PC  
2 0 hvala 2
12 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
nicky.sl kaže...

Ja sam ima jednom davno Phenom ll x4 960t i mogu ti njega preporučit a vidim podržava i jače od njega pa vidi šta možeš nać

 Samo neka pazi kolko je W tdp, jer ima x4 960t od 95w tdp i od 125w. Na njegovu ploču ide od 95w

Ako sam nešto progriješio, ispravite me. :D Mlad sam, još učim! :D
13 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Mozete li mi reci kakva je razlika u performansama izmedju procesora Intel Xeon E5440 i Intel i3 2105, ako uopce postoji?

Planiram preci na noviji socket, samo kako bi mogao staviti vise RAM-a, je rova trenutna maticna ploca ne podrzava vise od 4Gb.

Nasao sam maticnu Asus P67 Sabertooth i procesor i3 2105 za 800kn, pa ne znam isplati li se to za te novce?

Da li i7 2600k vrijedi 1000kn ili je ipak to previse za taj procesor?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Čitam dosta sad o procesorima na ovoj temi, ne znam hoću li nać odgovor i nadam se da ne zamjerate ako zbilja postoji na ovoj temi već odgovor, no zanima me jedna stvar... Što čini dobar procesor? Odnosno, prije nego sam počeo pratiti hardverske komponente sam bio uvjerenja da je kod procesora bitna samo brzina i broj jezgri, sad nekako vidim da to nije tako... Vidio sam na raznim mjestima kako ima neki i5 4. generacije koji je dobar kao i neki iz 6. generacije, pa me zanima o čemu točno sve to ovisi? Ako se to i dogodi kod nekih modela, je li noviji svejedno bolji zbog novije arhitekture, jezgre, napretka tehnologije, ili?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
eagle05 kaže...

Mozete li mi reci kakva je razlika u performansama izmedju procesora Intel Xeon E5440 i Intel i3 2105, ako uopce postoji?

Planiram preci na noviji socket, samo kako bi mogao staviti vise RAM-a, je rova trenutna maticna ploca ne podrzava vise od 4Gb.

Nasao sam maticnu Asus P67 Sabertooth i procesor i3 2105 za 800kn, pa ne znam isplati li se to za te novce?

Da li i7 2600k vrijedi 1000kn ili je ipak to previse za taj procesor?

 to ti se nis ne isplati, sve to prodaj i kupi si neku najeftiniju plocu s najeftinijim najnovijim socketom 1151 + ostatak

evo tu se javi ljudi ce ti preporuciti najbolje:

http://www.bug.hr/forum/topic/slaganje-pc-konfiguracija/savjeti-o-nadogradnji-racunala/164263.aspx

daniel2809 kaže...

Čitam dosta sad o procesorima na ovoj temi, ne znam hoću li nać odgovor i nadam se da ne zamjerate ako zbilja postoji na ovoj temi već odgovor, no zanima me jedna stvar... Što čini dobar procesor? Odnosno, prije nego sam počeo pratiti hardverske komponente sam bio uvjerenja da je kod procesora bitna samo brzina i broj jezgri, sad nekako vidim da to nije tako... Vidio sam na raznim mjestima kako ima neki i5 4. generacije koji je dobar kao i neki iz 6. generacije, pa me zanima o čemu točno sve to ovisi? Ako se to i dogodi kod nekih modela, je li noviji svejedno bolji zbog novije arhitekture, jezgre, napretka tehnologije, ili?

 nemoze procesor iz starije serije biti brzi od novog koji je uvjek u pravilu nesto napredniji(ako se radi i usporeduje na istom taktu)!

razlike mogu biti jedino ako nisu na istom taktu (dakle da jedan ima veci takt u mhz i da ima recim vise jezgri)!

lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
7 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Dakle, kvaliteta procesora se onda mjeri uglavnom brzinom i brojem jezgri?

 

EDIT:

evo recimo ova dva procesora:

http://www.instar-informatika.hr/intel-core-i5-4690-35ghz6mblga-1150/int-hw-i5-4690/product/

http://www.instar-informatika.hr/intel-core-i5-6600k-35ghz6mblga-1151bez-hladnjaka-best-buy/int-sl-i5-6600k/product/

 

Meni ko laiku ovo izgleda gotovo isto, ista brzina, isti broj jezgri i threadova. Drugačija je samo tehnologija izrade (14nm i 22nm) i maksimalna grafička video memorija. Kako sad može procesor iz 4. generacije stajati ko i najjači novi i5?

Oprostite na gnjavaži :)

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.11.2016 17:55 (daniel2809).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice