Nova matična - puno vremena do podizanja windowsa

poruka: 15
|
čitano: 3.956
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Nova matična - puno vremena do podizanja windowsa

Ne razumijem se puno u to, al promjenio sam matičnu i windowsi mi najnormalnije rade sa ssd-a, nije bila potrebna nova instalacija.

 

Sad me muči to što mi se prolazak kroz bios čini dosta dugačak. Ne razumijem tehnikalije koje su napisane, al meni se po mom skromnom iskustvu čini nepotrebno sve što piše prije onog "american megatrends" :D

Evo video na dropboxu, pa vas molim savjet jel normalno ili nije. Treba li što podešavat ili ipak windowse reinstalirat.

https://www.dropbox.com/sh/c508umi3ibh2uyd/AADFB2SqfyDuY6njaoeYaVzBa?dl=0

 

STARA matična je bila Asrock Extreme 970 3 2.0, a NOVA je Asus Crosshair V Formula Z.

Windows 10 pro

Patriot blast 256gb SSD

HDD WD Blue 1tb

GTX960

FX6300

8gb DDR3

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Nova matična - puno vremena do podizanja windo

Stavi pod boot order da ti je prvi disk sa koga dize win i iskljuci automatsko prepoznavanje diskova pod ide congiuration. Imas auto i disk koji stvarno jest....

7 godina
offline
Nova matična - puno vremena do podizanja windowsa

Ok, hvala, idem sad probat. To je ono "press ctrl+s to enter setup"?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Nova matična - puno vremena do podizanja windowsa

Ctrl+s izgleda da nije jer samo ove 4 stavke mi nudi za promjenit, a za prve dvije s popisa ne nudi druge mogučnosti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Nova matična - puno vremena do podizanja windo

U samom biosu. del pritiskaj cim upalis komp....

7 godina
offline
Nova matična - puno vremena do podizanja windowsa

Ok, to sad jesam, ali ne kužim šta trebam? Pod boot order vidim slova koja mi opće nisu jasna. Obično innače piše "WD1TB" i "patriot blast".

 

A ovo boot override treba dirat?

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Nova matična - puno vremena do podizanja windo

-post 4 sec..

-isključi boot s mreže..

-ne diraj.. :) ili podesi sve. Manual u ruke, defaulti su 90% ok.. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Nova matična - puno vremena do podizanja windo

ovo post treba bit 4 sekunde?

sad sam iskljucio boot s mreze i pojavio se patriot blast kao primary boot. to sam i podesio tako. al je i dalje jednako sporo, nejde nis brze nego na videu. mogu jos nesto napravit?

 

EDIT: da stavim fast boot "enable"? dosad je bio disable-an. i možda da stavim ovo 4 sekunde na 1?

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.11.2017 14:36 (daniel2809).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nova matična - puno vremena do podizanja windo

-gle sve to su opcije, dakle možeš što poželiš.. a želiš što? duži-sporiji boot ili brži-kraće vrijeme? .. Zar je potrebno baš za sve 'nacrtati' odgovor? :)

-korisnik koji je toliko nesiguran, bolje da ne dira.. mada nekako se mora naučiti.. ali i posljedice su svakakve pa dalje-konkretnije prijedloge ne želim davati (rizik).

 

Kraće, podesi BIOS. :) Kako? To ovisi o svemu što želiš, kompatibilnost i sl. Sve je objašnjeno u RTFM, ako nešto nije, tad se može googlati ili tu pitati, ovisno što ti je praktičnije (i što god dobiješ kao odgovor može i ne mora biti točno ili za tebe/PC dobro).

 

+ hint: svaka promjena u BIOSu, može biti dobra, ono što želiš, jednako može biti problem za instaliran OS, npr da neće bootati ili da se poremeti bilo što, driver, licenca.. to su stvari koje se podešavaju u pravilu prije instalacije OSa i kasnije se ugl ne diraju. Kad već imaš ovakvu situaciju, treba podesiti 'slično' kao što je bio starija MBO .. a može s novim opcijama ako rade.

+ pamti svaku izmjenu.. ako neće npr bootati, vratiš nazad kako je bilo.. i nadaš se da će tad bootati.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.11.2017 14:44 (ihush).
7 godina
offline
Nova matična - puno vremena do podizanja windowsa

Ok, hvala, mene tolko ne muči kraći ili brži boot nego kao što kažem - ne čini mi se regularno gledat kod svakog paljenja bijela slova na crnoj podlozi prije ovog "american megatrends". Možda se i varam jer se ne razumijem, al pošto je i matična bila mijenjana sam htio stavit u originalno stanje ako ovo nije :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nova matična - puno vremena do podizanja windo

-objašnjenje.. POST je procedura paljenja (BIOS-inicijalizacija..) do boota OSa. Pauza služi tome da možeš odabrati npr boot-medij ili ući u postavke BIOSa, da te pauze nema, prebrzo bi prošlo i ne bi stigao ništa.. to je recimo 'poželjna' defaultna postavka, koju lako isključiš kad ti više nije potrebno (kad je sve podešeno i OS radi).. kao npr paljenje fastboot opcije (zapravo bezvezarija ali može.., fastboot preskače POST i neke OS-detect stvari npr količinu RAMa i sl.).

OK je pitati-informirati se.. (jedino, zbog rizika, nešto moraš znati, razumjeti, ne previše isprobavati jer ako ne možeš više upaliti PC..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.11.2017 14:59 (ihush).
14 godina
offline
Nova matična - puno vremena do podizanja windowsa

Isključi taj drugi disk i ostavi samo SSD, pa vidi koliko je brže podizanje, mislim da ti taj drugi disk usporava.

uključite logiku, prije postavljanja pitanja
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Nova matična - puno vremena do podizanja windowsa

Isprike što se nisam javljao jedno vrijeme, al problem je i dalje tu, ostaje i sa iskopčavanjem diska. Ima još neko možda kakvu ideju?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Nova matična - puno vremena do podizanja windowsa

Jesi li stavio fast boot na enable? BTW Za moj pojam tvoj boot je sasvim normalan.

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.12.2017 20:40 (phoenix2003).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nova matična - puno vremena do podizanja windo
phoenix2003 kaže...

Jesi li stavio fast boot na enable? BTW Za moj pojam tvoj boot je sasvim normalan.

 Ovo treba uključiti jer će preskočiti provjere nekih parametara i ubrzati bootanje.

 

Btw, kod mene je na prastaroj AM2+ sa SATA2 brži boot.

 

Isto tako jel' ko primijetio da čovjek ima ukupno 8 USB uređaja priključenih na PC (2 USB diska, 3 tastature?!, 1 miš i 2 huba) , treba BIOSu ipak par sekundi vremena da ih očita... WTF je ovo sa 3 tastature?

 

Također me zbunjuje ovo Intel boot Agent na AMD čipset ploči?

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.12.2017 21:31 (boxer).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice