Popravak matične u pećnici

poruka: 207
|
čitano: 143.299
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Popravak matične u pećnici

Vidim da ima dosta ljudi kojima je ovo pomoglo, pa bi htio pitati koliko dugo laptopi rade nakon postupka? Ne ocekujem trajno rješenje, ali jesu li u pitanju dani, tjedni, mjeseci? Naime, meni je otislo napajanje na maticnoj pa me zanima moze li se to popraviti na ovaj nacin, odnosno je li takav kvar uopće popravljiv? Isprike na djelomičnom ot.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Popravak matične u pećnici
Al.Capone.zd kaže...

Vidim da ima dosta ljudi kojima je ovo pomoglo, pa bi htio pitati koliko dugo laptopi rade nakon postupka? Ne ocekujem trajno rješenje, ali jesu li u pitanju dani, tjedni, mjeseci? Naime, meni je otislo napajanje na maticnoj pa me zanima moze li se to popraviti na ovaj nacin, odnosno je li takav kvar uopće popravljiv? Isprike na djelomičnom ot.

 Iz osobnog iskustva (više ispečenih laptopa, neki i po par puta), većinom traju 3-6 mjeseci, a može i više ako ne opterećuješ laptop (da se zagrijava iznad 60˘C).

 

Napajanje na matičnoj, koji točno dio? Možeš li uslikati i u paintu označiti?

Grozni_Zabac kaže...

Evo ekipa da i ja dam svoj doprinos zajednici ;) 

 

Jučer mi je laptop krepal, i nakon poduže dijagnostike shvatio sam da je otišla grafička + još nešto na matičnoj. Tako da sam danas lijepo ispekao matičnu, 200°C na 9 minuta točno i rezultat je da vam sad pišem s tog laptopa .

 

Po meni, nikakav strašan postupak ako je matična za otpis.

 Meni najbolje pečenje bude na 185°C točno 10 minuta. Ostavim 60min da se hladi.

LOL: Crobrother MSN: najbrzi@live.com
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.3.2015 15:34 (Najbrži).
8 godina
neaktivan
offline
Popravak matične u pećnici

Bok ,
Imam laptop Hp 6735s i riknuo je prije 2 godine , serviser je rekao matična , do sad je ležao , naletio sam na ovu temu slučajno pa da pitam

znači ja ga upalim čujem zvuk paljenja windowsa no nema slike , probam ga na vga priključak na drugi monitor spojit , nema izlaznog signala ,

Da probam peć ili imate neke druge preporuke ?

 
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Popravak matične u pećnici

Možeš ga jedino probat rastavit i provjerit kabel za monitor. Ako je on dobro spojen, mislim da nemaš puno za izgubiti sa pećnicom

 

EDIT: I moj laptop još uvijek radi s tim da je upaljen 24/7 i kad god imam vremena ili se igram na njemu ili nešto radi (to je nekih 5 mjeseci od pečenja)

Poruka je uređivana zadnji put sub 22.8.2015 17:11 (Grozni_Zabac).
8 godina
neaktivan
offline
Popravak matične u pećnici

Kabal je dobro spojen , cak je i pokusavano promjenit monitor , nije radio , 
a ni vga izlaz ne radi , laptop je rastavljen , idem pokušat ispeć :D 


 

EDIT: ispečeno i dobio sam sliku samo na VGA izlazu ,
no sad  kad se win pokrene nakon nekog vremena se ventilator izgasi ?

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.8.2015 16:42 (Brašo).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Popravak matične u pećnici

Evo još jedan uspješan slučaj, kod mene je u pitanju hp 4710s star 6 godina, u prvom mjesecu je riknula maticna, sad se sjetio da bi mogao ovo probati i proradio je :)

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Popravak matične u pećnici
Compaqq 615, maticna otisla, servis trazio 1500kn za promjenu maticne, rastavia i stavia na 180 stupnjeva 9 ipo minuta, promjenjena termalna pasta radi koo sat.
Pingu ;)
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Popravak matične u pećnici

Evo kolege, da javim da i meni radi, tj. rodici :D

Laptop nije davao nikakav zvuk, ni sliku na ekran, ni boot nit išta. Riječ je o modelu Toshiba Satellite C660D-17R.

Laptop je bio praktički mrtav, bio je na servisu 10-ak dana, rekli su da je ploča otišla, da se ni ne isplati popravljat i tako. Otad je ležao u mene rastavljen jer sam ga mislio prodat u djelove.

I danas mi padne na pamet, idem ga ubacit u peć. 9 minuta na 185 stupnjeva.

Problem je bio što je kabel (interni) od napajanja bio zalemljen na ploču te sam ga morao odlemit (4 pina), što sam jedva napravio jer nemam vakuum pumpu za lem. Ugl, to je najteži dio bio, odlemit i zalemit, pošto je ostajalo lema po pinovima koji je gotovo nemoguće skinit.

Na kraju, spojen, upaljen, radi, nemogu virovat!! :)

Evo par slikica u privitku.

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.12.2015 23:09 (LogicusMPS).
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Popravak matične u pećnici
LogicusMPS kaže...

......

Problem je bio što je kabel (interni) od napajanja bio zalemljen na ploču te sam ga morao odlemit (4 pina), što sam jedva napravio jer nemam vakuum pumpu za lem. Ugl, to je najteži dio bio, odlemit i zalemit, pošto je ostajalo lema po pinovima koji je gotovo nemoguće skinit.

....

 Tebi je bio zalemljen, a meni nekom plastikom zalijepljen!! Tako da je sastavljanje bilo direktno lemljenje žica na matičnu (normalno da sam izolirao jednu od druge). Stvarno mi je čudno što je to tako odrađeno. Inače model laptopa je Toshiba Satellite L500-1XZ

14 godina
offline
Re: Popravak matične u pećnici
Grozni_Zabac kaže...
LogicusMPS kaže...

......

Problem je bio što je kabel (interni) od napajanja bio zalemljen na ploču te sam ga morao odlemit (4 pina), što sam jedva napravio jer nemam vakuum pumpu za lem. Ugl, to je najteži dio bio, odlemit i zalemit, pošto je ostajalo lema po pinovima koji je gotovo nemoguće skinit.

....

 Tebi je bio zalemljen, a meni nekom plastikom zalijepljen!! Tako da je sastavljanje bilo direktno lemljenje žica na matičnu (normalno da sam izolirao jednu od druge). Stvarno mi je čudno što je to tako odrađeno. Inače model laptopa je Toshiba Satellite L500-1XZ

 Jesi uspio na kraju?

Problem je u prebahatim Toshibinim inženjerima koji nisu predvidili stavljanje matične u pećnicu :D

15 godina
odjavljen
offline
Re: Popravak matične u pećnici

Moze mala pomoc, sutra pecem maticnu.

Jel moram skidat ovu crnu naljepnicu s maticne? 

I zar se nece otopit ovaj plasticni utor za procesor koji se nalazi ispod hladnjaka? (Hladnjak ce naravno biti skinut)

 

Evo fotke:

 

http://imgur.com/kOoIYIb

http://isvijet.com.hr, Siemens C60, SE K700i, Samsung D600, Sam. Omnia i900, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, Galaxy SIII, Nexus 5, LG G3
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.1.2016 21:33 (Edge).
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Popravak matične u pećnici

Lapto Toshiba L500, raspakovan u djelice ploca treba u pec, ali problem sa kablo, dali ce se istopiti kabal o napajanja (koji je zalemit na plocu) u peci na 200 8-9 minuta ili ga moram odlemiti?

12 godina
online
Re: Popravak matične u pećnici
LogicusMPS kaže...

 Jesi uspio na kraju?

Problem je u prebahatim Toshibinim inženjerima koji nisu predvidili stavljanje matične u pećnicu :D

 Da. Ma da posve je razumljivo da im nije to u planu, nego zamjena cijele matične. Uglavnom, nikakav problem s vraćanjem kablova, samo malo neočekivani način. Laptop uredno funkcionira već preko 7 mjeseci ako se ne varam ;)

12 godina
online
Re: Popravak matične u pećnici
Sekula50 kaže...

Lapto Toshiba L500, raspakovan u djelice ploca treba u pec, ali problem sa kablo, dali ce se istopiti kabal o napajanja (koji je zalemit na plocu) u peci na 200 8-9 minuta ili ga moram odlemiti?

 Odlemi. Bolje je biti siguran nego poslije "plakati" zašto to nisam napravio. Samo dobro obilježi/zapiši/slikaj gdje ide koji kabel da nebi bilo problema kasnije

15 godina
odjavljen
offline
Popravak matične u pećnici

Da li je potrebno skinut GPU s maticne od laptopa, GPU je lijepilom zaljepljen za maticnu 

http://isvijet.com.hr, Siemens C60, SE K700i, Samsung D600, Sam. Omnia i900, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, Galaxy SIII, Nexus 5, LG G3
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Popravak matične u pećnici
Grozni_Zabac kaže...
Sekula50 kaže...

Lapto Toshiba L500, raspakovan u djelice ploca treba u pec, ali problem sa kablo, dali ce se istopiti kabal o napajanja (koji je zalemit na plocu) u peci na 200 8-9 minuta ili ga moram odlemiti?

 Odlemi. Bolje je biti siguran nego poslije "plakati" zašto to nisam napravio. Samo dobro obilježi/zapiši/slikaj gdje ide koji kabel da nebi bilo problema kasnije

 Lap top je star 5 godina nikad otvaran nikad cistit prasine tona, ispecen, pasta zamjenuta, ferecera radi ko sta. Poz

12 godina
online
Re: Popravak matične u pećnici
Edge kaže...

Da li je potrebno skinut GPU s maticne od laptopa, GPU je lijepilom zaljepljen za maticnu 

 Ne. Ako se ne varam, u njemu znaju i biti problemi (barem je kod mene bilo). Okreni matičnu i vidjet češ lemove s te strane gdje je GPU. Tamo sam ja imao hladnih lemova i to je pećnica riješila. Također nije bilo niti načina za skinut GPU.

Koliko sam upućen i kako sam radio je da svi plastični dijelovi koji se mogu skinut idu dolje, ostali bi trebali biti sigurni od bilo kakve štete osim ako se ne ostavi predugo u pećnici ili temperatura bude prevelika.

15 godina
odjavljen
offline
Popravak matične u pećnici

Speko sam maticnu, ali izgleda da joj nema spasa.

http://isvijet.com.hr, Siemens C60, SE K700i, Samsung D600, Sam. Omnia i900, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, Galaxy SIII, Nexus 5, LG G3
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Popravak matične u pećnici

pozz ekipa molim vaše mišljenje dobio sam laptop Hp pavilion dv6 3060em neispravan bivši vlasnik tvrdi da je servis rekao da je otišla matična ploča,kvar je takav da kad ga pokušam upaliti ništa se ne dešava samo zasvjeti power u pozadini se uopće ne čuje ventilator svi laptopi do sad kojima je otišla matična u pozadini se čuo vrnt. kod ovoga ne dali to uopće kvar kojeg bi pečenje" moglo popraviti

 

 

Uvijek budi nezadovoljan onim što jesi ako želiš postati ono što još nisi; jer tamo gdje si postao zadovoljan, tamo ćeš i ostati.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Popravak matične u pećnici

Evo, popravio sam matičnu pomoću pečenja. Izgleda da je bio hladni lem. 

Problemi koje sam imao :

1.black screen

2.nema post-a

3.hladnjak se zavrti pa stane za 1sek

4.HDD-a učita pa stane

5.pokrene dvd-rom ali ne izglazi ladica

6. LED svijetli i pokazuje da ima struje 

 

Moram napomenuti da je unatrag 6 mjeseci i više davao simptome hladnog lema, znači kad se pali nakon što je bio ugašen iz prve je bio black screen, pa se morao ugasit i ponovno upalit da bi dobilo slike. 

Isto tako, laptop je star oko 5 godina i pošto se radi o Acer Aspire 5553G bilo je problema sa grijanjem što mu je vrlo vjerojatno skratllo životni vijek. 

U prilogu su slike kako je proces oživljavanja tekao. 

 

Ukratko opis : 

1. razmontirati laptop 

2. uzeti matičnu ploču na stranu i skinuti sve s nje. Znači mora biti apsolutno gola ploča bez termalne paste ili bilo kakvog eletrkoničkog sklopa.

3. u protvanj staviti alu-foliju da pokrije cijelu površinu i staviti na rubove matične ploče kuglice od alu-folije da služe kao nogice da se izbjegne kontakt matične ploče i protvanja. 

NAPOMENA: kuglice alu folije ne smiju dirati neki spoj, tipa kondenzator. Preporučujem da se stavi na same rubove di je sam plastika ili kod rupa za vijke.

4. zagrijati pećnicu na 200 stupnejva celzijevih ( ne farenhajta ili kelvina!! ) i pričekati kad se zagrije. 

5. staviti matičnu ploču unutra i pokrenuti štopericu

6. nakon 7min i 30 sek, ugasiti pećnicu i otvoriti je. Kad je 8min prošlo izvadite van protvanj s matičnom i ostavite je 15-ak minuta da se ohladi na sobnoj temperaturi. 

7. sastavite laptop  i nadajte se da radi. 

 

Poslano sa oživljenog Acer Aspire 5553G, slobodno može pitanja na PM ili mail u vezi ovog. LP

 

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Popravak matične u pećnici
CANABIS kaže...

pozz ekipa molim vaše mišljenje dobio sam laptop Hp pavilion dv6 3060em neispravan bivši vlasnik tvrdi da je servis rekao da je otišla matična ploča,kvar je takav da kad ga pokušam upaliti ništa se ne dešava samo zasvjeti power u pozadini se uopće ne čuje ventilator svi laptopi do sad kojima je otišla matična u pozadini se čuo vrnt. kod ovoga ne dali to uopće kvar kojeg bi pečenje" moglo popraviti

 

 

 Moguće da je matična, pročitaj moj slučaj. Uglavnom, spremi se na pečenje. 

15 godina
offline
Popravak matične u pećnici

Mislio sam probati popraviti kontroler od LCD monitora (na slici). Ima li smisla probati ? Ako ima, šta bi sve trebao skinuti.
Plastični su konektori ,ali mislim da ih ne mogu skinuti bez lemilice...

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Popravak matične u pećnici
masterdisaster kaže...

Evo, popravio sam matičnu pomoću pečenja. Izgleda da je bio hladni lem. 

Problemi koje sam imao :

1.black screen

2.nema post-a

3.hladnjak se zavrti pa stane za 1sek

4.HDD-a učita pa stane

5.pokrene dvd-rom ali ne izglazi ladica

6. LED svijetli i pokazuje da ima struje 

 

Moram napomenuti da je unatrag 6 mjeseci i više davao simptome hladnog lema, znači kad se pali nakon što je bio ugašen iz prve je bio black screen, pa se morao ugasit i ponovno upalit da bi dobilo slike. 

Isto tako, laptop je star oko 5 godina i pošto se radi o Acer Aspire 5553G bilo je problema sa grijanjem što mu je vrlo vjerojatno skratllo životni vijek. 

U prilogu su slike kako je proces oživljavanja tekao. 

 

Ukratko opis : 

1. razmontirati laptop 

2. uzeti matičnu ploču na stranu i skinuti sve s nje. Znači mora biti apsolutno gola ploča bez termalne paste ili bilo kakvog eletrkoničkog sklopa.

3. u protvanj staviti alu-foliju da pokrije cijelu površinu i staviti na rubove matične ploče kuglice od alu-folije da služe kao nogice da se izbjegne kontakt matične ploče i protvanja. 

NAPOMENA: kuglice alu folije ne smiju dirati neki spoj, tipa kondenzator. Preporučujem da se stavi na same rubove di je sam plastika ili kod rupa za vijke.

4. zagrijati pećnicu na 200 stupnejva celzijevih ( ne farenhajta ili kelvina!! ) i pričekati kad se zagrije. 

5. staviti matičnu ploču unutra i pokrenuti štopericu

6. nakon 7min i 30 sek, ugasiti pećnicu i otvoriti je. Kad je 8min prošlo izvadite van protvanj s matičnom i ostavite je 15-ak minuta da se ohladi na sobnoj temperaturi. 

7. sastavite laptop  i nadajte se da radi. 

 

Poslano sa oživljenog Acer Aspire 5553G, slobodno može pitanja na PM ili mail u vezi ovog. LP

 

 

Pripremi se na isti posao za 2-3 tjedna , nevjerojatno kako kompanije znaju "namjestiti" laptope da se hladni lem dogodi skoro odma nakon isteka garancije. Uzas

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.2.2016 14:54 (Cryogenic).
7 godina
protjeran
offline
Re: Popravak matične u pećnici

HP Pavilion dv6-2010sg


AMD Athlon II M300 2 GHz
ATI Mobility Radeon HD 4530

 

https://www.notebookcheck.net/HP-Pavilion-dv6-2010sg.23771.0.html

 

Dakle problem je bio slijedeci - pri pritisku na tipku "power", laptop ukljuci na 2 sekunde

ventilator i ledice, i odmah se iskljuci.

 

Raskomadao sam ga, ispekao plocu 9min na 180°C, i proradio je - i to dobrih 3 tjedana.

(procesor ide preko 90°C pod opterecenjem, grafika isto tako)

 

 

Ocito je bio problem u grafici i/ili chipsetu koji su se opet odlemili (mislim da je chipset,

jer je izmedju vruceg procesora i grafike, a njega drzi spuzvica, ne pasta, pa se lako odlemi).

 

Ponovno sam uradio proces, ovaj put na 200°C/9min, te prije montaze sam uzeo dvije kovanice

od 1€ cent, istukao cekicem na debljinu od 1mm, izravnao, izbrusio finim brusom da bude fino sjajno,

stavio Arctic Ceramique 2 pastu prvo na procesor, grafiku i chipset, pa na chipset i grafiku po kovanicu,

i opet na kovanice pastu, te montirao hladnjak.

 

Temperature grafike su pale za 43°C, procesor je sada pod najvecem opterecenjem oko 81°C,

a za chipset senzor ne postoji.

 

 

Evo tako radi vec 2 mjeseca, tisi je, manje se grije, i vjerujem da ce tako i ostati.

 

Ocito je HP napravio namjerno prelos hladnjak koji ne sjeda pre-cvrsto na komponente.

 

Sad se razmisljam dali treba staviti i na procesor isto jednu plocicu bakra od kovanice,

jer hladnjak od procesora je 2mm nizi (tako je napravljen), pa se bojim da ne bude "previse",

da ne zdrobim procesor, ili da grafika i chipset ne budu ukoseni.

 

Evo fotografije kako izgleda ploca, fotka je sa interneta, jer nisam fotografirao.

 

Nadam se da mogu dobiti savjet oko kovanice "za procesor", dali treba ili ne,

po meni - ne. I nadam se da ce nekome pomoci ova ideja sa kovanicama.

Umjest 1€ cent moze se uzet 5 lipa.

10 godina
offline
Re: Popravak matične u pećnici
Čitatelj kaže...

HP Pavilion dv6-2010sg


AMD Athlon II M300 2 GHz
ATI Mobility Radeon HD 4530

 

https://www.notebookcheck.net/HP-Pavilion-dv6-2010sg.23771.0.html

 

Dakle problem je bio slijedeci - pri pritisku na tipku "power", laptop ukljuci na 2 sekunde

ventilator i ledice, i odmah se iskljuci.

 

Raskomadao sam ga, ispekao plocu 9min na 180°C, i proradio je - i to dobrih 3 tjedana.

(procesor ide preko 90°C pod opterecenjem, grafika isto tako)

 

 

Ocito je bio problem u grafici i/ili chipsetu koji su se opet odlemili (mislim da je chipset,

jer je izmedju vruceg procesora i grafike, a njega drzi spuzvica, ne pasta, pa se lako odlemi).

 

Ponovno sam uradio proces, ovaj put na 200°C/9min, te prije montaze sam uzeo dvije kovanice

od 1€ cent, istukao cekicem na debljinu od 1mm, izravnao, izbrusio finim brusom da bude fino sjajno,

stavio Arctic Ceramique 2 pastu prvo na procesor, grafiku i chipset, pa na chipset i grafiku po kovanicu,

i opet na kovanice pastu, te montirao hladnjak.

 

Temperature grafike su pale za 43°C, procesor je sada pod najvecem opterecenjem oko 81°C,

a za chipset senzor ne postoji.

 

 

Evo tako radi vec 2 mjeseca, tisi je, manje se grije, i vjerujem da ce tako i ostati.

 

Ocito je HP napravio namjerno prelos hladnjak koji ne sjeda pre-cvrsto na komponente.

 

Sad se razmisljam dali treba staviti i na procesor isto jednu plocicu bakra od kovanice,

jer hladnjak od procesora je 2mm nizi (tako je napravljen), pa se bojim da ne bude "previse",

da ne zdrobim procesor, ili da grafika i chipset ne budu ukoseni.

 

Evo fotografije kako izgleda ploca, fotka je sa interneta, jer nisam fotografirao.

 

Nadam se da mogu dobiti savjet oko kovanice "za procesor", dali treba ili ne,

po meni - ne. I nadam se da ce nekome pomoci ova ideja sa kovanicama.

Umjest 1€ cent moze se uzet 5 lipa.

 Nisi čuo za Thermal pad ???

ništa mi se neda
7 godina
protjeran
offline
Re: Popravak matične u pećnici

To mi ne vrijedi, meni treba pritisak na chipset i grafiku, jer HP-ov hladnjak je jedan od losijih

koje sam u zivotu vidio - slabo nalijeze, neefikasan, glasan.

12 godina
neaktivan
offline
Popravak matične u pećnici

A šta se tačno popravlja ovom metodom? Imam jedan stari Dell laptop Latitude nešto, nisam sad siguran koji je tačno model. I grafička mu je otišla. Prvo je pokazivala neke crte po ekranu, onda kasnije sve više otkazivala. Ne znam može li se to popraviti ovom metodom? Grafika je zalemljena za ploču.

 
0 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice