Prime95

poruka: 88
|
čitano: 38.858
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
protjeran
offline
Prime95

yo ekipa vrijeme je za prime95:-)!

prepoznatljiva ikona primea95 prepoznatljiva ikona primea95
  

 

odlucio sam otvoriti temu o primeu95 jer na bug-u prave teme o njemu nema a definitivno je zasluzuje i i moderator mi je rekao ak bude ok da ide u sticky:-)!

 kao sto vecina bug-ovca zna a i oni koji neznaju:-) da je to najpopularniji program za testiranje stabilnosti i pouzdanosti cpu-a, ram memorije a i maticne ploce koja to dvoje povezuje, jer ako i postoji i najmanja greska izmedu toga troje prime95 ce se srusiti i izbaciti neki error!

glavni menu glavni menu
doticni program je izbacen davne 1995/1996 godine, necu ulaziti u pojedinosti no ak nekog zanima tu je wikipedija link

http://en.wikipedia.org/wiki/Prime95#Release_history

 

evo i linkovi za download:

http://files.extremeoverclocking.com/file.php?f=103

http://www.overclock.net/t/137251/prime95

http://www.guru3d.com/files_details/prime95_download.html

http://www.techpowerup.com/downloads/114/prime95-v24-14/

 

ja cu ovaj test bazirati na nekim osnovnim informacijama pa ko zeli nek se nadoveze ili  mi posalje na pp kaj jos da dodam! odma cim pokrenete prime95 otvorit ce vam se glavni prozor s 4 testa pa krenimo:

postoje tri glavna testa i custom test koji se najmanje koristi pa njega necu opisivati posebno!  predpostavljam vecina vise/manje zna engleski pa nece biti problema koji je za sta, bez obzira koji god da pokrenete ak postoji error ili bilo kakve nestabilnosti prime ce izbaciti error ili ce se srusiti, nedaj boze tad imate gadan problem:-)...

ja cu dolje copirati znacenje svakog testa, nisam htio prevoditi da nebi nekaj krivo napisao{#}!( ak neko zeli nek mi posalje na pp pa stavim na hrvatskom):-)

 1. Small FFts (maximum FPU stress,data fits in L2 cache,RAM not tested much)

1.Small FFTs 1.Small FFTs
The "Small FFTs" test uses relatively small FFTs which can fit into the CPU cache. As a result, the small FFT test is the one which accesses your main memory the least but it still makes some memory accesses. Prime95 automatically creates a FFT size range which will fit into the L2 cache of your CPU.

2. In-place large FFTs (maximum heat,power consuption,some RAM tested)

2.In-Place large FFTs 2.In-Place large FFTs
The "In-place large FFTs" test uses relatively large FFTs which cannot fit into the CPU cache so this test accesses main memory a lot. It only accesses a relatively small amount of main memory because it runs the FFTs in-place so it accesses the same RAM over and over.

3.Blend (tests some of everything,lots of RAM tested)

3.Blend 3.Blend
The "Blend" test uses FFTs with sizes which range from very small to very large. The FFTs are not run in-place so the tests cycle through RAM. The blend test automatically picks a "Memory to use" value which uses up all the RAM in the computer. This is the version of the test which is most likely to fail if you have bad RAM. Note that on some computers running some versions of Prime95, the blend test allocates more memory than can fit into the physical RAM in the computer. When that happens, Windows has to use virtual memory and the test ends up accessing the hard disk a lot. That ruins the test because the CPU isn't doing anything while it is waiting for the hard disk to access the data whereas the test is really supposed to be keeping the CPU busy at all times in order to stress it. You can tell that the test isn't working properly if the hard disk activity light is on most of the time. When the blend test is running properly, the hard disk is only accessed occasionally. If you're running Windows 2000 or Windows XP then you can also check whether the CPU is fully utilized in the task manager. If the blend test has allocated too much memory then stop the test and bring up the "Run a Torture Test" window and make sure "Blend" is selected. Then select "Custom", reduce the value in "Memory to use (in MB)" to a somewhat smaller value, and then run the test again. Continue until you find a small enough value which works properly.

 

4.Custom (kao sto sam rekao necu ga opisivati jer ovdje upisujete sami sta zelite a ionako imate gore 3 testa vec definirana pa za ovim ima najmnje potrebe)

ovako dolje izgleda sam test..

ovako izgleda tokom testiranja ovako izgleda tokom testiranja
 nakon bilo kojeg testa cpu ce vam se zakucati na 100% usagea sto naravno grije doticni do nestabilnih granica(ak je u pitanju lose hladenje) pa je prilikom testa potrebno imati/osigurati dovoljno hladenje
100%cpu usage 100%cpu usage
iako vam  danas niti jedna igra nece dici cpu usage do te mjere kao prime95 no on vam moze biti odlican pokazatelj koliko vam se procesor dobro hladi s trenutnim hladenjem ak vam se pregrijava u primeu95 trebali bi razmisliti o boljem hladenju doticnog
overheating overheating
kao sto sam na pocetku teksta rekao najvise ga koriste entuzijasti/klokeri za provijeru stabilnosti cpu-a prilikom overklokanja cpu-a! neki kazu da ga treba vrtiti barem 1 sat, neki 5, neki 24 sata ja necu ulaziti u to osobno sam najvise vrtio pola sata i to mi se pokazalo kao cist ok podatak stabilnosti( doduse nisam nikad vrtio prime na nekim vroglavim gigahercima primjer i7 920 s stocka 2.6 na 4.45ghz sto daje overklok od 1.8ghz pri 1.6V jer mi je rikavao pri samom pokretanju primea95 stvarno cudno:-)))

 

eto toliko za sad sto sam stigao, pitajte sve sto vas zanima, svoje rezultate, probleme itd sretno przenje{#}!

LP!

 

||| Intel Core™ i7 inside |||
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.8.2013 21:02 (Stjepanj).
Moj PC  
12 1 hvala 7
14 godina
moderator
offline
Prime95

Evo kolega tekst prebačen i uređen :)

I sticky.

Fiat Klub Hrvatska -- fiatisti.hr
Moj PC  
7 0 hvala 4
12 godina
protjeran
offline
Re: Prime95
XXX-Man kaže...

Evo kolega tekst prebačen i uređen :)

I sticky.

e hvala ti ko bratu!{#}{#}

 

evo za pocetak cisto informativno par minuta s otvorenim kucistem...

 

i jedno pitanje koji vam test najvise grije cpu??

 

||| Intel Core™ i7 inside |||
11 godina
neaktivan
offline
Re: Prime95

 

i jedno pitanje koji vam test najvise grije cpu??

 

Meni OCCT najviše grije CPU.

Najmanje Intel burn koliko se sječam.

Što hladnije to bolje...
14 godina
neaktivan
offline
Prime95

Phenoma najviše prži LinX.

Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Prime95
Praedator kaže...

 

i jedno pitanje koji vam test najvise grije cpu??

 

Meni OCCT najviše grije CPU.

Najmanje Intel burn koliko se sječam.

 

Almin94 kaže...

Phenoma najviše prži LinX.

decki mislio sam u primeu95!LOL{#}

||| Intel Core™ i7 inside |||
11 godina
offline
Prime95

dobra ideja za temu o primeu, prokletom testu koji me non-stop maltretira i muči i zbog kojeg sam na kraju naručio cooler master 240 M. TU od mene, dobro će doć da razmjenimo iskustva i rezultaze

 

edit :

 

evo ss-ovi,  za svaki test,  od cca 15 minuta, jbg nema se sad vremena za dulje testiranje. meni cpu najviše "prži" mali fft test, malo sam gledao po netu zašto je to tako.

 

small FFT test, koristi relativno mali FFT ( brza fourierova transformacija), za testiranje FPU-a ( matematički procesor, integriran u cpu), koristeći samo L2 cache cpu-a. RAM se gotovo i ne koristi.

 

kod large FFT   testa koristi se veći FFT algoritam (nedovoljan je L2 cache) i uvjek isti, manji dio RAM-a

 

blend test koristi i testira čitavi RAM

 

iz toga proizlazi   da "mali FFT" najviše grije cpu, jer isključivo njega koristi za izračun. možda i griješim jer nisam nikada testirao sa niti jednim testom u primeu, dulje od pola sata

 

 

pozz ...

small fft small fft
large fft large fft
blend blend
grga
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.8.2013 7:49 (grgaRi).
Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
Prime95

hvala kolega na informacijam!{#}

||| Intel Core™ i7 inside |||
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Prime95

iz mog iskustva sam skuzio da intel burn test brze daje rezultat da li je proc stabilan ili ne

barem za intele koje sam overklokirao, jer prime-u treba nekad preko 2-3 sata da pokaze gresku, a ibt je pokaze u svega par minuta.

takode ibt mi zagrije proc cak 10 stupnjeva vise nego prime sto znaci da ga vise i optereti..

 s godinama sve vise polako napustam prime i to nepotrebno mucenje i przenje procesora satima..

tamo gdje mi je prime izbacivao gresku, izbacuje i ibt, dakle ako postoji nestabilnost pokazat ce je i jedan i drugi..

za amd-e neznam kakva je situacija jer se nisam igrao s njima

eto my 2c

 

Moj PC  
1 1 hvala 0
11 godina
offline
Prime95

evo meni prime (smal fft) zagrije procesor 7-9°C, više nego ibt (high stress level). evo i ss, gdje se prvo vidi testiranje sa ibt-om, potom sa primeom, gdje sam prekinuo test jer je temperatura prešla 72°C. radi se o 4.1 clocku gdje sam isprobavao neku no name termalnu pastu iz chipoteke...

 

CPU temp  ibt i prime95

grga
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Prime95

Evo pokrenuo Prime95 nekih 7-8 minuti

Cooler:Stock
Pasta:Artic Cooling MX-4

Test:large FFT

Rezultati:

It's not about the money...It's about sending a message
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.8.2013 18:26 (ii7scw).
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Prime95

Kad vrtite P95 ovako samo radi temperature, vrtite barem 15 - 20 min a ne 6 minuta {#}.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Prime95
itomic009 kaže...

Kad vrtite P95 ovako samo radi temperature, vrtite barem 15 - 20 min a ne 6 minuta {#}.

 Ma znam da treba duze ali se bojim da mi ne dode ona temperatura do 65C jer sam citao da to nije dobor za moj proc ako dode do 65C socket temp

a meni je jedna 63 a druga 53C pa kako ja mislim da je socket temp ona od 63 onda sam stao :)

It's not about the money...It's about sending a message
13 godina
offline
Re: Prime95

Neće se ništa desiti ako dođe do 65C {#}.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Prime95
itomic009 kaže...

Neće se ništa desiti ako dođe do 65C {#}.

 Evo ponovo sam stavio pastu i rezultati su odlicni

Mali Info

CPU:
AMD FX-8350
Cooler
:Stock
Pasta:Artic Cooling MX-4
RPM:6683
Trajanje:25 Min
Mode:Large FFT

Max temp CPU socketa:61C   (preporuka do 65C)
Max temp CPU:51C

Neznam za vas ali meni se ovo cini izvanredno s obzirom koji cooler imam...jedino sam pastu zamjenio

It's not about the money...It's about sending a message
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.8.2013 11:25 (ii7scw).
13 godina
offline
Prime95

Evo P95 15 min Blend test. Radio sam ovo za nešto drugo pa da usput ovdje zakačim. Sobna temperatura mi je nemalih 27C, ostalo se vidi na slici.

 

  Evo i slike u punoj rezoluciji : http://www.pohrani.com/?39/DF/OoaJttt/p95-40ghz-27c.png

P95 P95
Moj PC  
2 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Prime95
ii7scw kaže...
itomic009 kaže...

Neće se ništa desiti ako dođe do 65C {#}.

 Evo ponovo sam stavio pastu i rezultati su odlicni

Mali Info

CPU:
AMD FX-8350
Cooler
:Stock
Pasta:Artic Cooling MX-4
RPM:6683
Trajanje:25 Min
Mode:Large FFT

Max temp CPU socketa:61C   (preporuka do 65C)
Max temp CPU:51C

Neznam za vas ali meni se ovo cini izvanredno s obzirom koji cooler imam...jedino sam pastu zamjenio

Pogledaj si taktove ! CPU ti throttla tako da ovaj rezultat nije bađš valjan. Treba ti biti core clock stalno na maximum da imaš pravu sliku.

12 godina
protjeran
offline
Re: Prime95
itomic009 kaže...
ii7scw kaže...
itomic009 kaže...

Neće se ništa desiti ako dođe do 65C {#}.

 Evo ponovo sam stavio pastu i rezultati su odlicni

Mali Info

CPU:
AMD FX-8350
Cooler
:Stock
Pasta:Artic Cooling MX-4
RPM:6683
Trajanje:25 Min
Mode:Large FFT

Max temp CPU socketa:61C   (preporuka do 65C)
Max temp CPU:51C

Neznam za vas ali meni se ovo cini izvanredno s obzirom koji cooler imam...jedino sam pastu zamjenio

Pogledaj si taktove ! CPU ti throttla tako da ovaj rezultat nije bađš valjan. Treba ti biti core clock stalno na maximum da imaš pravu sliku.

imas pravo! oko sokolovo!{#}

||| Intel Core™ i7 inside |||
12 godina
neaktivan
offline
Prime95

Ponovno sam pokrenuo Prime95,ali ovog puta je test trajao 1h na Large FFT te je max temperatura CPU Socketa bila 60°C a CPU-a 50°C (isto tako tijekom igre far cry-a 3 2h max temp 60°C,a prije bi isla do 70°C)

 

It's not about the money...It's about sending a message
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Prime95
ii7scw kaže...

Ponovno sam pokrenuo Prime95,ali ovog puta je test trajao 1h na Large FFT te je max temperatura CPU Socketa bila 60°C a CPU-a 50°C (isto tako tijekom igre far cry-a 3 2h max temp 60°C,a prije bi isla do 70°C)

 

Koji takt i napon ti je ? 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Prime95
itomic009 kaže...
ii7scw kaže...

Ponovno sam pokrenuo Prime95,ali ovog puta je test trajao 1h na Large FFT te je max temperatura CPU Socketa bila 60°C a CPU-a 50°C (isto tako tijekom igre far cry-a 3 2h max temp 60°C,a prije bi isla do 70°C)

 

Koji takt i napon ti je ? 

sve na stocku

Slike su iz Thermal Radara

2 Sec nakon slikavanja CPU temp pala na 33°C

 

It's not about the money...It's about sending a message
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.8.2013 11:30 (ii7scw).
13 godina
offline
Re: Prime95
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.8.2013 2:15 (itomic009).
12 godina
protjeran
offline
Prime95

bravo kolega!!!{#}

||| Intel Core™ i7 inside |||
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Prime95

Evo na 4.4GHZ 1,250v u BIOS-u. 

Sa tim da koristim integriranu graficku u procesoru.

Ja zadovoljan {#}

 

Što hladnije to bolje...
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.9.2013 15:14 (Praedator).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Prime95

 Jesi testirao dokle ti ide taj Ivy ?? Jel može do 5.0Ghz ??

11 godina
neaktivan
offline
Re: Prime95
itomic009 kaže...

 Jesi testirao dokle ti ide taj Ivy ?? Jel može do 5.0Ghz ??

Maximalno sam bio na 4.8 ali tek kada sam ga uzeo, sad sa vodenim nisam pokusavao,

koristim 4.4GHz non stop i netreba mi vise pa ga ni ne forsiram.

Ali mozda budem kad mi bude dosadno probao i na 5.0.

Što hladnije to bolje...
12 godina
protjeran
offline
Re: Prime95
Ja nemrem docekat novu plocu da kurim ovog sandia-e na 5ghz:-)
||| Intel Core™ i7 inside |||
12 godina
offline
Prime95

Bez vode sumnjam da ćeš dogurat do 5 Ghz!!

AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Prime95
Praedator kaže...

Evo na 4.4GHZ 1,250v u BIOS-u. 

Sa tim da koristim integriranu graficku u procesoru.

Ja zadovoljan {#}

 

Jel ti full stabilan na tom naponu,meni treba 1.27-1.28v,prolazi prime95 tek sa 1.29-1.30v!!

AUDIOFIL
13 godina
offline
Re: Prime95
Praedator kaže...
itomic009 kaže...

 Jesi testirao dokle ti ide taj Ivy ?? Jel može do 5.0Ghz ??

Maximalno sam bio na 4.8 ali tek kada sam ga uzeo, sad sa vodenim nisam pokusavao,

koristim 4.4GHz non stop i netreba mi vise pa ga ni ne forsiram.

Ali mozda budem kad mi bude dosadno probao i na 5.0.

Pa ajde probaj čisto da vidimo {#}.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice