Ryzen Overclocking

poruka: 32
|
čitano: 6.535
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Ryzen Overclocking

Poz ekipa!

 

Posto bas i nema konkretne teme za ovo pa mozda da zapocnem i odmah potrazim savjete 

 

OC-anje slijedecih specova :

                     

R5 1600

Asus CH VI Hero

Corsair LPX 3200 2x4

Scythe Ninja4 

Thermal Grizzly Conductunaut

 

Prije svega moram reci da Asusov bios odnosno sam Ryzen (i guess? )  nije bas naj Userfriendly, jos uvijek moram reci da ima nekih malih musica i nelogicnih odnosno nepredvidljivih desavanja.

Bios neda bas puno customizacije.. Npr automatsko overvoltanje sta god ti radio.. Doduse postoji offset medjutim nije mi ni to bas radilo kako spada. Voltaza koja se postavi u biosu obicno nije ni blizu one koje softwari ocitavaju s tim da svaki iz nekog razloga se razlikuje.

Tako da eto uspio sam nagurat na 3.93 s tim da sam ostavio BLCK Freq na 109 jer ukoliko zaokruzim na 100 pa idem npr na 39 Ratio tu mi vec blesavi , a zanimljivo sto nisam znao da radi jest da vec na 40 iako mi pokazuje da je 4.0 Ghz downclocka ga u startu na 1.55 Ghz i na tom stoji 

Rami uredno bez problema rade na 3200 tako da tu nemam sta jos dodati :)

Sto mi je jos bilo cudno da mi je 960 Evo radio na Gen 2 tako da sam i to morao rucno postaviti (slika dolje )

Sve u svemu nije ni ovo tako lose, vruci su dani ne treba ni pretjerivati :D postam slike trenutnih postavki, shvatio sam sto vise cackam vise blesavi pa sam ostavio dosta na default! :D

 

http://imgur.com/a/kwkkj

http://imgur.com/a/Oqx4r

http://imgur.com/a/SG2Ll

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Ryzen Overclocking

Možda je malo offtopic ali mene više zanima par stvari s obzirom da svoj R5 1600 još nisam clockao:

 

1. Kolike su ti temperature na max. opterečenju pri stock frekvenciji s tim hladnjakom?

2. Kolika je max. frekvencija koju možeš postići bez dizanja napona?

3. Preporuka za hladnjak do 300kn?

 

Koristim CM Hyper TX2 i u sobi mi je dosta vruće tijekom dana, bez OC-a mi CPU postiže temperaturu od 69C...

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.7.2017 8:12 (It'sMe932).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Ryzen Overclocking

Da ti kazem iskreno na stock nisam ni probavao jer sam odmah ciljao na 3.9 , 4.0

 

Ev nakon 10tak min Prime-a 72C na trenutnoj sobnoj temp 28

 

Neznam no cini mi se da su ti povisoke temp

Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Ryzen Overclocking

C6H ima valjda najbolji bios među am4 pločama, jel koristiš zadnju verziju?

 

Kad podižeš bclk preko ~105 (ovisno od primjerka do primjerka), ploča će prebacit sve pcie na gen2 ako su postavke na auto. To radi kako ne bi došlo do korupcije podataka, ista je stvar i na x99 pločama (iako ne znam jel x99 automatski prebaci na gen2, sky i kaby nemaju taj problem jer su im taktovi odvojeni). Uglavnom, ne preporuča se koristit bclk oc za 24/7 ako se koristi nvme ssd.

 

Probaj podesit 39.25 ili 39.5 množitelj, bclk 100 (ne zaboravi vratit ram ratio na 3200), napon na offset +0.0625, soc napon stavi 1v (ako se pokaže nestabilno idi postupno do 1.15v, za 3200 ram ne bi trebao veći napon od toga). Ako negdje zapne, napiši pa ćemo gledati što i kako dalje.

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.7.2017 12:14 (_mark0_69).
15 godina
neaktivan
offline
Ryzen Overclocking

Hmm pri tim postavkama mi uopce ne boota. Prvi put BS pri socket volt 1.0 zatim na 1.05, 1.1 i 1.15 dodje do rog loga i izbaci Ad code error

 

Edit: sve sam ostavio osim Cpu voltg sam stavio na manual na 1.42 na 3.95 Ghzpa mi je automatski downclocko.na 1.5Ghz. pa sam probao reducirat na 1.4150 tu vec boota na zadane postavke al nije stabilno. znaci ako ne diram BCLK clock izgleda nema nista preko 3.9

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.7.2017 11:35 (Rav3n).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Ryzen Overclocking

Moja ti je preporuka da vidis koliko mozes ici na stock naponu, tipa -3.7ghz ako moze to bi bilo super ne bih ga dizao apsolutno iznad u ljetnom periodu :)

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
14 godina
offline
Ryzen Overclocking

OK, a sad jedno bedasto:

 

zašto drljat po bck clocku, kad ima otključan množitelj?

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Ryzen Overclocking

Temperature i nisu tako strasne izgleda ovaj Ryzenov safe feature malo pretjetuje cim ga dc-a.. U Primu na ovoj zegi nije mi preslo 72c.

E sad sta se podrazumjeva pod stock napon? jer stock napon on drzi na auto na nenormalnih 1.41 tako nesto

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ryzen Overclocking

Jes ti procito ista iznad? :D

Kao prvo ak stavim DOCP profil on sam stavi bclk clock na 109 a ne na 100.. I na tim postavkama uspijevam nekako dobit stabilno 3.95 a na blck 100 nema sanse

14 godina
offline
Ryzen Overclocking

Jesi probao očitati to auto stanje (napone) pa ih ručno aplicirati uz bck 100 i x40 ?

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Ryzen Overclocking

Flashaj 1403 bios.

 

Probaj onda ovako: profil stavi na manual, množitelj na 36, ram ratio na 3200, manual napon recimo 1.2v, soc napon 1.1v, ddr napon 1.37v.

Zatim uđi u ram timing postavke i podesi main latencije na rated latencije od tvoje memorije (mislim da sam vidio na slici da je 16-18-18-36), za sad samo to u ovom izborniku. Odeš u digi+ postavke i zadnji na listi je dram boot napon - njega također na 1.37v.

 

Ako tako neće bootat i dobiješ f9 kod na matičnoj, onda je stvar u memoriji, ako se ruši sa kodom 8, onda je do cpu/soc napona. Javi rezultate pa ćemo nastavit.

15 godina
neaktivan
offline
Ryzen Overclocking

Ok, trenutno nemam vremena budem se kasnije jos poigrao pa javim 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Ryzen Overclocking

Izgleda da nema sanse :D

 

Na 3.9 stabilno na 4.0 mi downclocka na 1.5ghz iako ne kuzim na koju foru...

 

http://imgur.com/a/FoS2d

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Ryzen Overclocking

Koji bios koristiš?

15 godina
neaktivan
offline
Ryzen Overclocking

Bios je zadnji, to sam prvo uradio cim sam sklepo dijelove, a reda radi sam provjerio i jucer i danas za novu verziju al s obzirom da je ova od 05.07. pretpostavljam da nema :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Ryzen Overclocking

Ajmo onda ovako: idi u bios, stisni f5 pa spremi postavke sa f10 i opet uđi u bios. Podesi tuner na manual, bclk na 100, podesi ram postavke (frekvenciju, napon, boot napon i timinge kako sam gore preporučio) i soc napon na 1.15v. Stavi množitelj na 37, isključi core performance boot, napon ostavi na auto. Možeš još otić u boot tab i uključit fast boot te prebacit onu postavku (zaboravih ime) koja je po defaultu na 3sec na 0sec i probaj bootat u windows. Tamo podesi power plan na high performance.

 

Nadam se da ne koristiš ono smeće od ryzen mastera, evo ti alat za klokanje iz windowsa pa probaj podesit sa njim: prvo core napon na 1.425v pa onda polako diži ratio u malim koracima, recimo za 0.5 (ili 0.25 ako želiš baš bit siguran) svaki put. Vidjet ćeš da će ti se kod na matičnoj prebacit na oc.

Svaki put odvrti recimo cinebench kad podigneš ratio i prati taktove, napone i temperature u hwinfo - link priložen ispod. Vidi imaš li isti problem sa downclockanjem kad podešavaš postavke sa turbo vcore.

 

https://www.fosshub.com/HWiNFO.html/hw64_554.zip

https://www.dropbox.com/s/h2fdffw1frjr4ak/TurboV_Core_1.01.15.rar?dl=0

15 godina
neaktivan
offline
Re: Ryzen Overclocking

Mozda upadam random, al ovo s downclockom na 1.5ghz je poznati bug u biosima i zahvaca sve proizvodace. Javi se kad podesis manual voltage. Meni osobno ne prima nista trenutno osim offset voltaze, sve ostalo ima multiplier 15.5x , valda ce sredit to s iducim biosom.

16 godina
offline
Ryzen Overclocking

yeap, imam isti problem. cim unesem manualnu voltazu odmah prdec na 1.5 ghz. Ako posjedujete asusove ploče ( ne znam da li radi na ostalima) Asus je izbacio program Asus ZenStates koji vam dopušta OC-anje iz OS-a. na 3 stanja. 

Bok, ja sam sharyn
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Ryzen Overclocking

pozdrav svima

evo kako sam kupio novi komp (moj pc) bacio sam se na overclock procesora

s obzirom da imam stock cooler malo sam ograničen što se tiče temperatura, ali i ovako sam zadovoljan

ono što me zanima je kakvo imate mišljenje o mojoj situaciji

dakle r5 1600 sam dignuo na 3.7 ghz na stock voltaži i stock cooleru, tj vcore i vcore soc sam sam postavio na +0.000v, da ne stoji na auto i da ne bude kakvih problema sa oscilacijama voltaže (pročitao da je to poželjno ne ostavit na auto kad se clocka)

koristim tako komp već tjedan dana, nikad nikakvih problema nije bilo

max temperature koje sam vidio prije dva tri dana (dok su bile ove vručine i toplinski val) nije išlo na više od 74c, danas sam opet malo odvrtio stress test sa cpuid da vidim kako ide i kako se temperature ponašaju sad dok je malo zahladilo, ne ide preko 70c, drži se na 69c

ugašen core performance boost, c-state control, windows hpet u biosima, za memoriju koristim x.m.p. profil 1 koji je tvornički u biosima, ram se drži na 2933mhz bez ikakvog dodatnog prčkanja, a i overclockati ramove mi nije potrebno

vrtio sam stress test kojih 15 min, nikakvih problema

detaljnije možete vidjeti na slici

pretpostavljam da za stock cooler i stock voltaže je to dobar rezultat, s obzirom da sam samo dignuo clock i praktički više ništa nije dirano za procesor vezano za stabilnost

htio bi probati na 3.8ghz, ali me strah podešavati voltažu (da ne dignem previše ili premalo pa da neće bootati ili da bude problem sa temperaturama zbog stock coolera)

idle temperatura je ispod 40c, obično 38c, 37c, ako baš ništa ne radim i samo stoji onda ide na 36c

evo i link za sliku da se lakše vidi - http://imgur.com/a/ULVYn

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.8.2017 13:25 (matija656).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Ryzen Overclocking

Takva masina a nema se love za neko hladjenje tipa lc cc 120 koje ce znaaatno popraviti situaciju :)

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
13 godina
offline
Ryzen Overclocking

s obzirom da sam kupovao nenadano i da mi je to prva takva kupnja, za nadogradnje danas sutra uvijek postoji opcija  :)
ali za sad i sa ovakvom situacijom sam jako jako zadovoljan
još da je barem bolja grafička unutra, to bi bilo idealno :D
da bude više future proof jel, ali sad imam i bolju i lakšu opciju za nadogradnje ubuduće od starog laptopa, jer nadogradnja samo grafičke vjerujem da će bit dovoljna za dosta dugo razdoblje 

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Ryzen Overclocking

Ja imam konfiguraciju pod moj pc sa doticnim hladnjakom na 50% vrtnje ventilatora i oc procesorom temperature su oko 65 stupnja u full loadu stime da je sada jako vruce vani oko 34-35 stupnja.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Ryzen Overclocking

mali update

dignuo sam procesor na 3.8 ghz da vidim kako će se ponašati temerature sa stabilnim radom u stresu, za sad sve dobro

probao sam stress test na kojih 10 min sa cpu-z i pratio temperature, max do kud je došlo je 73°c i tu se držalo, više ni da mrdne, stock cooler, ali planiram kupnju nekog da temperature budu niže

idle temperatura nije išla ispod 43°C koliko sam vidio za sad

ventilatori na kučištu su vezani na cpu temperature za kontrolu rpm-a, na 70°C se vrte na full brzini da imam dovoljno zraka za hlađenje, a razina buke me ne hebe,  bitno da su temperature uredu, na stražnjoj strani kučišta izlazi hladan zrak skoro 

slika je na linku da se lakše vidi - http://imgur.com/a/qIijn

VCORE - +0,072V

VCORE SOC - +0,252V

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.8.2017 12:53 (matija656).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Ryzen Overclocking
chaselol kaže...

Takva masina a nema se love za neko hladjenje tipa lc cc 120 koje ce znaaatno popraviti situaciju :)

Jel lc cc 120 paše na AM4 out-of-the-box ili treba nabavljati mount posebno (ne znam kako se to točno zove)...?

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.8.2017 13:10 (It'sMe932).
13 godina
offline
Re: Ryzen Overclocking
It'sMe932 kaže...
chaselol kaže...

Takva masina a nema se love za neko hladjenje tipa lc cc 120 koje ce znaaatno popraviti situaciju :)

Jel lc cc 120 paše na AM4 out-of-the-box ili treba nabavljati mount posebno (ne znam kako se to točno zove)...?

 moraš nabavljati am4 bracket, nije dostupan out of the box

ja sam danas dobio svoj, i baš sam gledao da vidim razliku, ima razlike u backplate, drugačije su rupe za montiranje šarafa kroz matičnu, tj imaš opciju da ih pomakneš ako moraš, nije da su fiksno u rupi

kontaktirao sam ih u ponedjeljak prije podne nakon kupnje hladnjaka, isti dan oko podneva poslano, danas je došlo, bez ikakvih troškova slanja ili sličnog da sam morao platiti

samo sam im dao adresu i sliku računa i kutije kao dokaz da sam ga kupio

danas sam baš pisao o tome ovdje

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
11 godina
offline
Re: Ryzen Overclocking

Imas za 25eur 4 heatpipe 120mm kuler pase na sve sokete na aliexpressu, uzeo frend jedan rastura kako je dobar znaci rang lc cc120 ili evo212 ali se lakse stavlja svuda bez problema.

Linkacu ubrzo

 

EDIT:
https://www.aliexpress.com/store/product/Pccooler-X4-cpu-cooler-4-heat-pipes-12cm-4pin-pwm-quiet-LED-fan-for-AMD-AM4/2956110_32803615763.html

 

ide na sve sokete bez problema se stavlja, narucio sam sebi jedan za drugi rig

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.8.2017 17:22 (chaselol).
13 godina
offline
Re: Ryzen Overclocking
chaselol kaže...

Imas za 25eur 4 heatpipe 120mm kuler pase na sve sokete na aliexpressu, uzeo frend jedan rastura kako je dobar znaci rang lc cc120 ili evo212 ali se lakse stavlja svuda bez problema.

Linkacu ubrzo

 

EDIT:
https://www.aliexpress.com/store/product/Pccooler-X4-cpu-cooler-4-heat-pipes-12cm-4pin-pwm-quiet-LED-fan-for-AMD-AM4/2956110_32803615763.html

 

ide na sve sokete bez problema se stavlja, narucio sam sebi jedan za drugi rig

 za to vrijeme dok mu taj dođe, 3 puta kupi i dobije backplate od lc powera za lc cc 120 ili koji drugi cooler

mislim, neću nikoga nagovarati, nek kupi što hoće, ali ja bi kako god išao na lc cc 120, za to malo koliko košta više, ipak dobije cooler od firme koja je stacionirana u njemačkoj, dakle dojčland kvaliteta i tu nema upita, a i backplate mu dođe za dva-tri dana

da mora platit dostavu za bracket od lc-a to bi bilo onda drugo, ali pošto ga šalju za džabe, ne vidim potrebu da se naručuje nešto iz kine

 

koliko vidim ovaj sa linka ima sistem za montiranje da ide na stock bracket i plastike koje su na matičnoj, dakle po tome je samo stavit gore i zakačit

ali realno gledajući, i ovaj lc cc 120 ima jako jednostavan način za instalaciju

ako se ima dovoljno prostora straga u kučištu za pristup na backplate od matične, sve se može obavit da se matična ne vadi van, tako sam ja svojega danas namontirao, je da traži malo više posla, ali realno to je par poteza rukom da se stavi i montira

ovaj sa linka ne dolazi sa termalnom pastom, dakle moraš i to kupit onda, a lc dolazi sa tubicom termalne za aplikaciju, i još ostane za jednu do dvije aplikacije 

 

ja koji sam prvi put to radio, skidao i montirao hladnjak gore, mi je trebalo 15 min, s tim da sam pazio i išao polako jer sam prvi put radio to

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.8.2017 19:12 (matija656).
11 godina
offline
Re: Ryzen Overclocking

Sto se tice paste kupis MX4 i vozi ili onu MX NANO i imas za 10 procesora, ta pasta koja doje je banana.

 

Ne mora uzeti ofkors ali je dobar deal, plus jaaako lako se stavlja na svaki socket koji postoji.

Ja cu probati jedan, ne zuri mi se. Za 35eur imas 6 heatpipe cooler na aliexpresu to je OZBILJNA perverzija i sila od kulera.

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
14 godina
offline
Ryzen Overclocking

OK, ima li neka osnovna pouzdana kuharica za OC Ryzena ?

 

Imam doma (slažem za poznanika) R5 1400 s stock coolerom i MSI B350M Bazooku i neku DDR4 Memu na 2666 MHz, Fortron Hyper 500w

 

Znači nije moje, niti ima mijenjanja, pa me zanima koliki stabilan i siguran OC se može dobiti s time što mi je na raspolaganju...

 

Strojčić veselo i dobro radi, ali me zanima kako i do koliko ga mogu pogurati....

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Ryzen Overclocking

Na 3.8ghz bi svaki trebao ici bez ikakvih problema. Sta se tice memorije po meni najbolje uzeti crucial balistic sport 2400 koja je samsung b die i ide bez problema na 3200mhz. 

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.8.2017 11:56 (Patrick_cro).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice