Unlock Athlon II x3 i Phenom II x2 x3 procesora

poruka: 1.157
|
čitano: 231.150
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKRATKO

Kao što je mnogima već poznato mnogim je AMD procesorima moguće otključati jednu ili dvije jezgre više ili pak dodatni L3 cache.

 

Tako se Athlonima II x3 uglavnom može otključati dodatna jezgra (postaju Athlon II x4) i L3 cache (rijetko, ali tada postaju Phenom II x4 <ako se otključa i jezgra i cache> ili Phenom II x3 <ako se otključa L3 cache ali otključana jezgra ne bude stabilna pa ju se isključi). Nekim Athlonima II x4 (prvim modelima) znao se otključati L3 cache i tada su postajali Phenom II x4. Phenomi II x3 (710, 720) znali su postajati x4 a svakako je najpopularnije otključavanje Phenoma II x2 545, 550BE, 555BE i 560BE pošto oni mogu postati Phenom II x3 (ako se stabilno otključa jedna jezgra, tj otključaju obje zaključane ali jedna deaktivira zbog nestabilnosti) ili čak Phenom II x4 (ako su obje otključane jezgre stabilne. Phenomu II x4 810 mogao se pak otključati dodatni L3 cache (imao je nešto malo L3, otključavanjem se dobilo svih 6MB). Valja napomenuti da se i Sempronima 140 i 150 (dakle AM3) također može otključati dodatna jezgra jer su oni dobijeni od Athlon II x2 procesora.

 

Kako bi se moglo otključavati matična mora podržavati Advanced Clock Calibration (ACC, dakle southbridge AMD 710 ili jači/noviji), nVidia Clock Calibration (NCC) ili Unlock CPU Core (UCC).

Vjerojatnost uspješnog otključavanja je vrlo velika, no ovisi o samom procesoru (modelu, seriji i pojedinom primjerku).

 

Kako otključavanje ide, ukratko:

I. Staviš najnoviju verzija Biosa za matičnu (preporučeno no ne i uvijek nužno).

Recimo za matičnu AsRock M3A770DE koja je vrlo česta:

Prvo odavde skineš Bios 1.70 za update pod Windowsima (za Europu).
http://www.asrock.com/mb/download.asp?Model=M3A770DE&o=BIOS
Dakle skineš, otpakiraš u neku mapu koristeči Winrar ili neki sličan program (7-zip, WinZip), odeš u tu mapu i pokreneš M3A7701.70.EXE.
To će ti flashati bios, najviše minut treba. Samo nesmiješ prekidati. Kada završi restartaš komp.
Upozorit će te prilikom boota da su bios informacije promijenjene, samo pritisneš tipku za koju ti bude pisalo da postavlja default vrijednosti.

 

II. Što se samog otključavanja tiče, uđeš u Bios i pod CPU (processor) Settings ima jedna opcija koja se zove Advanced Clock Calibration (ACC) odnosno NCC ili UCC).
Nju samo uključiš odnosno staviš na Auto. Spremiš postavke biosa i pustiš da se boota.

Ako ne uspije bootati, resetiraš bios (bateriju s matične vanka na koji minut ili jednostavno kratkospojiti Clear_cmos jumper).
Ako može bootati (prikazati Bios podatke), ali jezgra ne bude stabilna, onda se samo vratiš u bios i isključiš ACC.

Ako se otključavaju dvije jezgre (na Phenom II x2), moguće je da je samo jedna nestabilna. Tada se u biosu možeš poigrati opcijom CPU Advanced Core Control (CACC) koja omogućuje isključenje proizvoljne jezgre.

Nekada se stabilnost može postiči podizanjem napona na procesoru. Tako moj 550BE radi kao X3 (Core2 isključena zbog neispravnosti)) i to potpuno stabilno samo kada napon postavim na 1,375V.

Stabilnost se može povećati i smanjenjem brzine unutarnjih sabirnica (HT Speed npr) kao i podizanjem napona na Northbridgeu (NB).

 

Dakle flashaš bios, s CPU-Z programom se uvjeriš koji procesor (i koliko jezgri ima), otključaš jezgru, opet s CPU-Z pogledaš da vidiš je li se otključalo.
Ako je se jezgra otključala u CPU-Z ćeš vidjeti. Ako si dobio L3 cache, isto tako.

 

III. Testiranje stabilnosti otključanog procesora (dakle ako se normalno pali komp i u windowse normalno ulazi) provodiš programom Prime95.
Pokreneš Prime95, u njemu odabereš "Small FFTs" test i pustiš da vrti. Ako bude prolazilo par sati bez problema, moje čestitke na stabilno otključanom procesoru.
Alternativno Prime95 testu možeš koristiti i OCCT program. U njemu test CPU:OCCT ili CPU:Linpack i to najmanje 1 sat da traje (što je i "Auto" postavka).

Dakle ako ti se otključa stabilno -> čestitam, dobio si barem 200 Kn skuplji i osjetno jači procesor.

Ako bude kakavih nestabilnosti, postoje još neke opcije koje se mogu poduzeti. Zbog toga se samo javiš u temi. Ima ljudi koji znaju i hoće pomoći.

 

NAPOMENE:
- Otključavanjem procesora porasta njegova potrošnja energije kao i zagrijavanje. Zbog toga je preporuka za otključani procesor nabaviti aftermarket hlađenje bolje od box/stock hladnjaka.

- Otključavanje procesora ne poništava jamstvo. Ako se bojite da može smetati samo resetirate bios i po ničemu se ne vidi da je procesor bio otključan.

- Otključavanje ni u kojem pogledu ne može oštetiti računalo ili spaliti procesor (ako se ne pretjeruje s povisivanjem napona ili ako je hlađenje uredu).

- S vremenom/korištenjem stabilnost otključanog procesora odnosno otključanih jezgri može opasti. Tada moža bude trebalo blago povisiti napon na procesoru i/ili NB-u.

- Otključanom procesoru ne radi prikazivanje temperatura svake jezgre posebno no senzor termalne zone (onaj koji detektira ukupnu temperaturu procesora i koji gasi komp ako je temperatura prevelika) radi i dalje te dobro prikazuje.

Glupost nikad ne dolazi u malom pakiranju. Stupidity never comes in small packages.
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.5.2011 14:07 (191x7).
Moj PC  
45 1 hvala 43
16 godina
offline
Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKRATKO

Ima li tko šta nadodati/dopuniti?

Glupost nikad ne dolazi u malom pakiranju. Stupidity never comes in small packages.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKRATKO

Evo nek se netko to potrudio napisati, svaka čast!{#}

 

 

evo ja dns kupio x3 450, i unlockao ga u phenoma x4 b50

 

dokaz

Moj PC  
8 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKR
rooswelt1991 kaže...

Evo nek se netko to potrudio napisati, svaka čast!{#}

 

 

evo ja dns kupio x3 450, i unlockao ga u phenoma x4 b50

 

dokaz

Nisam znao da otključani X3 450 kojem se otključa i L3 cache bude B50. Inače je B50 otključani PII 550BE.

Potpuno ti je stabilan?

Glupost nikad ne dolazi u malom pakiranju. Stupidity never comes in small packages.
15 godina
offline
Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKRATKO

Da, potpuno nakon 2 puta po dva sata na occt-u (e da možda bi mogao ovo dodati u post, za testiranje stabilnosti) radio je super.

 

Problem je jedino temp, koja se pri max opterećenju diže na 44c stupnja, ali i to ću riješiti u ponedeljak, kad dođe katana.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKR
191x7 kaže...

Ima li tko šta nadodati/dopuniti?

možeš još dodat da se može otključat i Sempron 140 i 145, tj. može im se otključat druga jezgra :D

Ante Gotovina - HEROJ -- 15.04.2011. dan sramote........../// TROLLBUSTER /// ako sam ti pomogao slobodno stisni HVALA :) ///
15 godina
offline
Re: Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKR
XXX-Man kaže...
191x7 kaže...

Ima li tko šta nadodati/dopuniti?

možeš još dodat da se može otključat i Sempron 140 i 145, tj. može im se otključat druga jezgra :D

E da, možda nekom pomogne i da smanji takt proca pri otključavanju, jer je moj Sempron 140 se otključavao samo ako bih mu smanjio takt na 2.4ghz (sa stock 2.7ghz).

Možda nekom i to pomogne...

16 godina
offline
Re: Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKR
XXX-Man kaže...
191x7 kaže...

Ima li tko šta nadodati/dopuniti?

možeš još dodat da se može otključat i Sempron 140 i 145, tj. može im se otključat druga jezgra :D

Vidiš dobro da si me podsjetio, to znam ali sam jednostavno smetnio s uma tokom pisanja. Hvala.

 

rooswelt1991 kaže...

Da, potpuno nakon 2 puta po dva sata na occt-u (e da možda bi mogao ovo dodati u post, za testiranje stabilnosti) radio je super.

 

Problem je jedino temp, koja se pri max opterećenju diže na 44c stupnja, ali i to ću riješiti u ponedeljak, kad dođe katana.

Vidi ovako, moj 550BE otključan prolazi OCCT Cpu test i sve Prime95, no ne prolazi OCCT: Linpack. Jedino kad dignem napon, onda prolazi bez problema. Probaj Linpack vrtiti koji sat.

44 stupnja pri max opterečenju? Pa to je temperatura iz snova za Phenom II x4. Mnogima je tolika idle temperatura, pogotovo s stock hladnjakom.

Glupost nikad ne dolazi u malom pakiranju. Stupidity never comes in small packages.
13 godina
offline
Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKRATKO

a ph2 555b bude b55..jeli sad ti jasno...ph2 5xx...xx odreduje b50 ili b55...kuzis?

Ne brinite se oko toga što ljudi misle, oni to rijetko rade.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKR
Sve je dobro,ali mozda navest da kada se otkljuca da ce temp biti vece tako da se mora uzet neki bolji hladnjak.
- {CRO}IvanoiLe http://bfbc2.statsverse.com/stats/pc/%7BCRO%7D%20IvanoiLe/
16 godina
offline
Re: Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKR
zoharbizo kaže...

a ph2 555b bude b55..jeli sad ti jasno...ph2 5xx...xx odreduje b50 ili b55...kuzis?

Da znam to. No nekad bude i drugačije CPU-Z očitanje. Tako nekad mog zna očitati kao Athlon II x3 435 (zanimljivo), a vidio sam da i otključanog x3 440 vidi kao x4 640.

 

ivanoile kaže...
Sve je dobro,ali mozda navest da kada se otkljuca da ce temp biti vece tako da se mora uzet neki bolji hladnjak.

Mislio sam da se to podrazumijeva. Jedna jezgra više - veći TDP. Još ako se i napon podigne...

Glupost nikad ne dolazi u malom pakiranju. Stupidity never comes in small packages.
13 godina
offline
Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKRATKO

ovidi da li otkljucas i l3 cash...a sta se tice tdpa kad otkljucas recimo x555be u quada tdp se penje na 125 watti...

Ne brinite se oko toga što ljudi misle, oni to rijetko rade.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKR
191x7 kaže...
zoharbizo kaže...

a ph2 555b bude b55..jeli sad ti jasno...ph2 5xx...xx odreduje b50 ili b55...kuzis?

Da znam to. No nekad bude i drugačije CPU-Z očitanje. Tako nekad mog zna očitati kao Athlon II x3 435 (zanimljivo), a vidio sam da i otključanog x3 440 vidi kao x4 640.

 

ivanoile kaže...
Sve je dobro,ali mozda navest da kada se otkljuca da ce temp biti vece tako da se mora uzet neki bolji hladnjak.

Mislio sam da se to podrazumijeva. Jedna jezgra više - veći TDP. Još ako se i napon podigne...

 

Ali kad si vec napomenuo da cemo dobit 200kn jeftiniji,a isti proc mogao si rec da tu svotu potrosimo u hladnjak.
- {CRO}IvanoiLe http://bfbc2.statsverse.com/stats/pc/%7BCRO%7D%20IvanoiLe/
16 godina
offline
Re: Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKR
ivanoile kaže...
Ali kad si vec napomenuo da cemo dobit 200kn jeftiniji,a isti proc mogao si rec da tu svotu potrosimo u hladnjak.

Investicija u bolje hlađenje nije obavezna. Neki jednostavno nemaju svotu da odmah uzimaju i bolji hladnjak.

Glupost nikad ne dolazi u malom pakiranju. Stupidity never comes in small packages.
15 godina
offline
Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKRATKO

Ok, sad sam počeo taj linpack test, pa ćemo vidjeti, trenutno ne mogu vidjeti temp, ali imam onu malu "sondu" na kučištu i temperatura u rupama hladnjaka je 49c, a ondje je uvijek malo više nego je na procu (inaće prošlo je 10 min testa, sad pišem ovo sa drugog kompa, onog sam ostavio da radi test.

Javim vam kad završi test

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKRATKO

za 170 kn se nade katana koja je odlicna...triba i ohladit ocan proc sa povecanom voltazom...

Ne brinite se oko toga što ljudi misle, oni to rijetko rade.
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.5.2011 23:56 (zoharbizo).
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKR
rooswelt1991 kaže...

Ok, sad sam počeo taj linpack test, pa ćemo vidjeti, trenutno ne mogu vidjeti temp, ali imam onu malu "sondu" na kučištu i temperatura u rupama hladnjaka je 49c, a ondje je uvijek malo više nego je na procu (inaće prošlo je 10 min testa, sad pišem ovo sa drugog kompa, onog sam ostavio da radi test.

Javim vam kad završi test

Pa možeš i softverski nadzirati temperaturu procesora. Najbolje ti pokazuje AsRock OC tuner (jer vidim da imaš AsRock M3A770DE). Gledaj u njemu dok radi OCCT:Linpack.

PS: jesi stavio zadnji bios za ploču?

 

zoharbizo kaže...

za 170 kn se nade katana koja je odlicna...triba i ohladit ocan proc sa povecanom voltazom...

Nađe se i drugih hladnjaka koji su za tu cijenu dobri, a svakako je bolje uzeti i neke skuplje. Zbog toga ovo nije tema o preporukama hladnjaka za otključane procesore već o samom otključavanju.

 

Glupost nikad ne dolazi u malom pakiranju. Stupidity never comes in small packages.
13 godina
offline
Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKRATKO

samo iznosim cinjenice...otkljucavanje donosi povecanje temperatura i povlaci za sobom to sta sam spomenia {#} sry za {#}

Ne brinite se oko toga što ljudi misle, oni to rijetko rade.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKRATKO

Da jesam stavio sam, i da imam već taj program instaliran, ali nisam htjeo dirati na kompu ništa dok je ovaj test, ali sad jesam i (neigodno) sam se iznenadio.

Temp je čak 65c{#}

ali vidjet ćemo do kraja testa...

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKR
rooswelt1991 kaže...

Da jesam stavio sam, i da imam već taj program instaliran, ali nisam htjeo dirati na kompu ništa dok je ovaj test, ali sad jesam i (neigodno) sam se iznenadio.

Temp je čak 65c{#}

ali vidjet ćemo do kraja testa...

ako bude prevelika ugasit ce se komp...tako amd spasi cip i nsita ti nece bit procu...

Ne brinite se oko toga što ljudi misle, oni to rijetko rade.
15 godina
offline
Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKRATKO

Znam da će se ugasiti, ali na kojoj temp? 

čisto me zanima...

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKR
rooswelt1991 kaže...

Znam da će se ugasiti, ali na kojoj temp? 

čisto me zanima...

odgovor na pitanje potrazi na stranici o dozvoljenoj temp tvoga proca...amd official site

Ne brinite se oko toga što ljudi misle, oni to rijetko rade.
16 godina
offline
Re: Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKR
rooswelt1991 kaže...

Znam da će se ugasiti, ali na kojoj temp? 

čisto me zanima...

Mislim da se gasi na 70°C. Možda na 75°C ako ne na 70. No svakako je 65°C puno.

http://www.hardwaresecrets.com/article/All-Phenom-Models/504/4

 

Trebaš aftermarket hladnjak definitivno. Katana 3 ti je onako malo na knap za Phenom II x4 procesore, bolje je uzeti neki za 200 - 250 Kn. recimo AC Freezer 13, AC freezer 13 pro, CM hyper 212+, Zalman Performa 10x, ...

Glupost nikad ne dolazi u malom pakiranju. Stupidity never comes in small packages.
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.5.2011 0:14 (191x7).
15 godina
offline
Re: Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKR
191x7 kaže...
rooswelt1991 kaže...

Znam da će se ugasiti, ali na kojoj temp? 

čisto me zanima...

Mislim da se gasi na 70°C. Možda na 75°C ako ne na 70. No svakako je 65°C puno. Trebaš aftermarket hladnjak definitivno.

Katana 3 ti je onako malo na knap za Phenom II x4 procesore, bolje je uzeti neki za 200 - 250 Kn. recimo AC Freezer 13, AC freezer 13 pro, CM hyper 212+, Zalman Performa 10x, ...

Ma ja sam uvjern da će katana to držati, ako ne bude, onda idem na neko vodeno uskoro, vidim da ih ima po 400kn polovnih već...

 

etid: još 27 minuta, a temp je 67c, baš me zanima hoće li otići još ta tri stepena gore xĐ

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.5.2011 0:16 (rooswelt1991).
16 godina
offline
Re: Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKR
rooswelt1991 kaže...

Ma ja sam uvjern da će katana to držati, ako ne bude, onda idem na neko vodeno uskoro, vidim da ih ima po 400kn polovnih već...

Ma držat će. Recimo 55°C pod max opterečenjem. No zbog 92mm venta Katana ti je na 2500 (max) okretaja dost čujna kao i moj Freezer64 pro i podjednako hlade.

Svakako obrati pažnju i na pastu koju budeš stavljao kao i na količinu iste.

Glupost nikad ne dolazi u malom pakiranju. Stupidity never comes in small packages.
15 godina
offline
Re: Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKR
191x7 kaže...
rooswelt1991 kaže...

Ma ja sam uvjern da će katana to držati, ako ne bude, onda idem na neko vodeno uskoro, vidim da ih ima po 400kn polovnih već...

Ma držat će. Recimo 55°C pod max opterečenjem. No zbog 92mm venta Katana ti je na 2500 (max) okretaja dost čujna kao i moj Freezer64 pro i podjednako hlade.

Svakako obrati pažnju i na pastu koju budeš stavljao kao i na količinu iste.

A jel se isplati mjenjati ventlić na katani?

14 godina
offline
Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKRATKO

Nameće se pitanje - ako su kod 90% otključanih procesora senzori u banani da li uopšte radi hardware shutdown pri pregrijavanju ?

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKR
rooswelt1991 kaže...

A jel se isplati mjenjati ventlić na katani?

Ja bih rekao da ne. Scythe vent na njoj ima dobru protočnost zraka, da staviš neki tiši vjerojatno bi bilo i tiše i toplije. Osim toga Katana ti podržava regulaciju brzine vrtnje vezano uz temperaturu procesora. Samo si postaviš da ti je Target temperatura 55 stupnjeva i brzina vrtnje ventilatora recimo stupanj 6 (odnosno 60%) te ti sve fino radi tiho a vent se sam ubrzava kad temperatura dosegne 55°C i ubrzava se toliko koliko je potrebno da se temperatura zadrži na 55-56°C.

 

maks-rs kaže...

Nameće se pitanje - ako su kod 90% otključanih procesora senzori u banani da li uopšte radi hardware shutdown pri pregrijavanju ?

Radi. Senzori pojedinačnih jezgri budu u banani ali senzor termalne zone (onaj koji se i gleda pri gašenju) ostaje potpuno funkcionalan i pokazuje pravilno temperaturu.

Jedino što se ne može viditi zasebne temperature pojedinačnih jezgri.

 

Glupost nikad ne dolazi u malom pakiranju. Stupidity never comes in small packages.
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.5.2011 0:26 (191x7).
15 godina
offline
Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKRATKO

evo 15 min prije karaj testa ventlić je jako zabučio, i spustio temp na 64c.

neznam zašto nije prije, mislim u postvkama je target 50c, target cpu fan speed na lvl 10

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Otključavanje AthlonII x3 i PhenomII x2 x3 UKR
rooswelt1991 kaže...

..u postvkama je target 50c, target cpu fan speed na lvl 10

1. Stock hladnjaku kao i svakom hladnjaku treba malo vremena "da se ufura".

2. Držeći target speed na 10 vent ti stalno radi na 100% okretaja i time ne dobijaš ništa na tišini. Target ti govori na kojoj temperaturi da ubrzava vent (koju temperaturu da nastoji zadržati), a cpu fan speed govori na koliko % da drži broj okretaja ventilatora dok nije postignuta ciljana temperatura. Probaj staviti Target 55°C a fan speed na 6 (60%) pa da vidiš koliko će biti tiše u običnom radu.

Glupost nikad ne dolazi u malom pakiranju. Stupidity never comes in small packages.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice