Swift

poruka: 7
|
čitano: 5.155
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Početnici u Swiftu

Bok svima,

 

nedavno sam se počela samostalno educirati na temu Swifta jer mi je želja moći raditi aplikacije za iOS. Guglala jesam, ali i dalje nisam našla neko dobro mjesto za iskusne programere i one početnike gdje bi se mogli "družiti" i postavljati pitanja pa sam došla na ovaj forum budući da ima dosta korisnika. Ako znate bolje mjesto - slobodno me uputite.

 

Mene zanima jel ima ovdje među vama Swift programera ili početnika poput mene?

 

Također, ako imate kakav savjet za mene kako u najkraćem roku (najkraći može značiti i 2 godine) kvalitetno savladati programski jezik, možda podjeliti neko vaše iskustvo i sl. Konkretno ja gledam video tutove sa Lynde i na taj način prolazim gradivo.

 

 

Lijep pozdrav

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.6.2015 11:51 (Apple_Swift).
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Swift

Imas na Udemy-u tonu odlicnog materijala. Ali bas dosta toga.

Nisam pocetnik, no ne radim jos uvijek ni u Swiftu. Drzim se 3rd party frameworksa + ObjC-a za sada. No cim Swift malo sazrije, kao i 3rd party podrska za isti, prebacit cu se sigurno.

 

Sad, imam bratica koji je pocetnik (mali ima 16 godina). Pronasao sam mu na udemyu 2 tecaja, kroz oba je vec prosao. Mislio sam mu pomoci ako zapne, no stvarno nije bilo potrebe. Malo sam ih i sam pogledao, i nisu za one koji su vec programeri u bilo kojem drugom jeziku. Bas su za pocetnike. I odlicno su koncipirani, posebno jedan od ta dva, jer se radi 15-20 razlicitih aplikacija za iOS. Dakle prakticno znanje.

 

Iskreno preporucujem, a ako zelis, mogu ti ovih dana cim dodjem do njega poslati linkove, jer sam ih nemam, a i ne sjecam se tocnog naziva tih tecajeva.

 

No moja prva preporuka bi bila: pisi kod kojeg vidis!

Nemoj samo gledati sa strane. Pisi kod. Nakon sto ga napises, pokusaj nesto promjeniti i dodati. Igraj se. Prouci onda dokumentaciju od tog API-a, itd. Pa pokusaj sama nesto od toga napraviti. Jer ako to neces raditi, i ako se neces tome u potpunosti posvetiti, bolje ti je odmah odustati i ne bacati novce bez veze.

 

Sad, zasto bas swift ako smijem pitati?

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Swift

Najbrze ces nauciti tako da si zadas neki cilj(projekt) i kreni pisat kod, neces znat dosta stvari ali nacit ces na putu, naravno moras savladati syntax-u, a to ces najbolje preko online tecajeva. 

A sto se tice Udemy-a znam da se to placa, mozes i besplatno nauciti preko raznih vec gotovih aplikacija i tecajeva, tako sam barem ja iako sam vec imao pozadinom u programiranju, ne znam jesi li ti ikad vec programirala ili ti je ovo prvi kontakt. Sta se tice foruma i mjesta za "druzenje" najbolji ti je stackoverflow i Apple Developer forum (moras imati Developper account).

No di si bas odabrala Swift kad je Obj-C puno dulje tu, i imas puno vise frameworksa za njega, a i tecajeva.

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.6.2015 12:36 (tLeon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Swift

Ma ok je odabrati Swift. Ipak je osjetno laksi za nauciti, posebice za pocetnika. ObjC je stvarno apstraktan pocetnicima.

No recimo uvijek je bolje krenuti lakse. Mozda Corona SDK? Lako se savlada, prejednostavan framework. A 99% aplikacija kreiras bez problema sa Coronom, jos su uz to i nativne aplikacije. Za manje projekte gdje znam da mi nece trebati neki 'niche' API koristim Coronu, cisto zato jer je brze rjesenje. Uz to mozes kompajlirati za WP i Android.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Swift
Ovo da ObjC ima vise "franeworksa" nikako ne drzi vodu jer svaki kod pisan u ObjC-u moze biti korišten u Swiftu. Naravno moras ga "importati" u bridging-header. U obrnutom smjeru nije tako jer Swift ima stvari koje se ne mogu koristiti u ObjC-u kao npr. tupples-i.
Swift 2.0 je izuzetno dobar jezik s puno novih dodataka koji nisu vidljivi na prvi pogled. Zato WWDC ima puno predavanja na tu temu i definitvno bi ih preporučio.
Moj savjet autoru teme je da prihvati Swift kao glavni jezik ali da i dalje prođe kroz ObjC. ObjC je jezik koji se u Apple svijetu koristi godinama i zbog svojih prednosti / mana developeri su razvili određene cesto korištene patterne koji se u drugim jezicima ne koriste toliko cesto. Dakle Swift za budućnost, ObjC za sadašnjost i razumijevanje postojećeg.
12 godina
offline
Re: Swift
Lion King kaže...
Ovo da ObjC ima vise "franeworksa" nikako ne drzi vodu jer svaki kod pisan u ObjC-u moze biti korišten u Swiftu. Naravno moras ga "importati" u bridging-header. U obrnutom smjeru nije tako jer Swift ima stvari koje se ne mogu koristiti u ObjC-u kao npr. tupples-i.
Swift 2.0 je izuzetno dobar jezik s puno novih dodataka koji nisu vidljivi na prvi pogled. Zato WWDC ima puno predavanja na tu temu i definitvno bi ih preporučio.
Moj savjet autoru teme je da prihvati Swift kao glavni jezik ali da i dalje prođe kroz ObjC. ObjC je jezik koji se u Apple svijetu koristi godinama i zbog svojih prednosti / mana developeri su razvili određene cesto korištene patterne koji se u drugim jezicima ne koriste toliko cesto. Dakle Swift za budućnost, ObjC za sadašnjost i razumijevanje postojećeg.

 baš danas odgledao stanford swift course o tupples'ima, definitivna preporuka prvo odgledat stanford swift course, pa opet ponovo provježbat lekciju po lekciju, paul hegerty je nevjerojatan, lijepo objašnjava, čovjek ko da je radio u izradi swifta koliko zna. Danas sam napokon naon dosta vremena skužio povezivanje objekata iz drugih klasa u view controlleru. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.8.2015 21:42 (Cryogenic).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Swift
Lion King kaže...
Ovo da ObjC ima vise "franeworksa" nikako ne drzi vodu jer svaki kod pisan u ObjC-u moze biti korišten u Swiftu. Naravno moras ga "importati" u bridging-header. U obrnutom smjeru nije tako jer Swift ima stvari koje se ne mogu koristiti u ObjC-u kao npr. tupples-i.
Swift 2.0 je izuzetno dobar jezik s puno novih dodataka koji nisu vidljivi na prvi pogled. Zato WWDC ima puno predavanja na tu temu i definitvno bi ih preporučio.
Moj savjet autoru teme je da prihvati Swift kao glavni jezik ali da i dalje prođe kroz ObjC. ObjC je jezik koji se u Apple svijetu koristi godinama i zbog svojih prednosti / mana developeri su razvili određene cesto korištene patterne koji se u drugim jezicima ne koriste toliko cesto. Dakle Swift za budućnost, ObjC za sadašnjost i razumijevanje postojećeg.

 Vise frameworksa napisanih u ObjC-u nego u Swiftu, nisam govorio o upotrebi....

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice