Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 7.283
|
čitano: 1.506.927
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Neutral kaže...

Tako da vi iskusniji ako moze savjet s cim krenut, koja knjiga, koji IDE (trenutno imam instaliran Dev/CodeBlocks/ nabavio sam i VS15 preko faksa). 

 C++ ti je drugaciji od ovih ostalih jezika. Zato sto C i C++ imaju kontrolu nad memorijom (sto u npr. Javi ne postoji). Stoga, kad dizajniras projekt u C++u, imas 2 zadatka: layout memorije i algoritam.

 

Na temu layouta memorije, zapocni s razumijevanjem stacka i heapa, a kasnije optimizacije cachea.

 

Mislim da je Demisitificirani izvrsnaknjiga, no ako vladas engleskim imam par dodatnih preporuka.

"Essential C++" je KRATKA knjiga od 100-ak stranica koja je super zagrijavanje (ima nekoliko zadataka). Preporucio bih ti je preko jedne noci da je obradis, to ces pamtiti kao i gubitak djevicanstva. Nakon toga, najbitnije ti je programirati, a kao dobru kompilaciju savjeta bih preporucio "Effective C++", sto ces vjerojatno uvijek cuti kao najvrijedniju C++ knjigu.

Ostalo mozes naci na definite book guideu na stack overflowu, Link.

 

Sretno!

 

EDIT: Zaboravio sam dodati IDE-ove. Codeblocks je smece, no to nikad nece skuziti ako ostanes u njemu. Na Windowsima koristi Visual Studio. Nauci kompajlirati biblioteke s raznih repozitorija i linkati u svoj projekt. Na Linuxima, koristi ili Qt Creator, no najbolje bi bilo (ako vec ides in medias res) pisati u nekom editoru, a buildati s CMakeom. 

 

Dodatno: Ako radis OpenGL za FER-ovu Interaktivnu 3D grafiku, radi verziju iznad 3.0, iako je do sad bio stari fixed pipeline, odlucili su preci na 3.0+ iduce godine.

 

Derive and Conquer.
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.6.2016 20:24 (flateR7).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
flateR7 kaže...

 

EDIT: Zaboravio sam dodati IDE-ove. Codeblocks je smece, no to nikad nece skuziti ako ostanes u njemu. Na Windowsima koristi Visual Studio. Nauci kompajlirati biblioteke s raznih repozitorija i linkati u svoj projekt. Na Linuxima, koristi ili Qt Creator, no najbolje bi bilo (ako vec ides in medias res) pisati u nekom editoru, a buildati s CMakeom. 

 

Dodatno: Ako radis OpenGL za FER-ovu Interaktivnu 3D grafiku, radi verziju iznad 3.0, iako je do sad bio stari fixed pipeline, odlucili su preci na 3.0+ iduce godine.

 

 Kad si već spomenuo IDE-ove za C++, što misliš o CLionu? Koristio sam VS ranije, ali kako sam djelomično prešao na linux, potražio sam zamjenu i našao CLion.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
srky.du kaže...
flateR7 kaže...

 

 

 Kad si već spomenuo IDE-ove za C++, što misliš o CLionu? Koristio sam VS ranije, ali kako sam djelomično prešao na linux, potražio sam zamjenu i našao CLion.

 Nisam koristio, to je neki mladi IDE?

Nemoj gubiti vrijeme na te stvari, nebitno je u cemu pises, dovoljno briga imas sa kodom. Ako ti se svida, koristi ga, ali ako nisi siguran bolje odmah promijeni na nesto dugotrajno.
Important caveat: Na linuxu bas i nema nesto stalno/dugotrajno, gotovo svi koji rade na linuxu pisu makefile, a koriste editor po zelji. CMake ti je cca 100 stranica znanja i nekoliko buildova prakse uz garanciju da neke stvari nikad neces zapamtiti :D.

Derive and Conquer.
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.6.2016 14:03 (flateR7).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
flateR7 kaže...
srky.du kaže...
flateR7 kaže...

 

 

 Kad si već spomenuo IDE-ove za C++, što misliš o CLionu? Koristio sam VS ranije, ali kako sam djelomično prešao na linux, potražio sam zamjenu i našao CLion.

 Nisam koristio, to je neki mladi IDE?

Nemoj gubiti vrijeme na te stvari, nebitno je u cemu pises, dovoljno briga imas sa kodom. Ako ti se svida, koristi ga, ali ako nisi siguran bolje odmah promijeni na nesto dugotrajno.
Important caveat: Na linuxu bas i nema nesto stalno/dugotrajno, gotovo svi koji rade na linuxu pisu makefile, a koriste editor po zelji. CMake ti je cca 100 stranica znanja i nekoliko buildova prakse uz garanciju da neke stvari nikad neces zapamtiti :D.

Da, CLion je izišao prije par godina. Čuo sam za njega jer ga je napravio JetBrains od kojeg koristim Intellij. Inače CLion koristi CMake.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Neutral kaže...

Evo ovdje cu postaviti pitanje posto nisam nasao prikladniju temu, a nema potrebe za otvaranjem nove. 

Prije dvi godine sam zavrsio srednju i tu sam stao s programiranjem u C++-u. Uglavnom smo radili osnove (funkcije, nizovi, vektori) , nismo uopce takli OO paradigmu, i rekao sam da cu se kad-tad vratiti njemu jer bih htio dobro ovladati tim jezikom. 

Na fakultetu sam radio C za neke kolegije i dosta jako Javu (upoznat sam solidno s OO i konceptima), tako da nisam pocetnik u programiranju. 

Treba bi samo nekakav naputak odakle da krenem sad s C++ posto mi je plan ovo ljeto raditi i malo u OpenGL-u. Nabavio sam Demistificirani C++ i od Stroustrup-a The Programming Principles and Practice Using C++ i The C++ Programming Language. Za ovu zadnju sam Stroustrup kaze da je za iskusnije programere, pa sam mislio raditi po demistificiranom posto je ipak na hrvatskom, a potom preci na ovu prvu Stroustrup-ovu knjigu.

 

Tako da vi iskusniji ako moze savjet s cim krenut, koja knjiga, koji IDE (trenutno imam instaliran Dev/CodeBlocks/ nabavio sam i VS15 preko faksa). 

 VS + Visual Assist je najbolja kombinacija za programiranje koju sam ikad korisio.

Ne znam za demistificirani c++, ali ako iz toga ucis budi siguran da uzmes izdanje sa c++11.

Imas i Effective Modern C++, ali to je vise kad znas jezik kako ga bolje koristiti a ne za ucenje... Za ucenje je Bjerne ok.

 

Takoder imas ogromnu bazu predavanja i tutoriala na YT:

https://www.youtube.com/user/CppCon

https://www.youtube.com/user/BoQianTheProgrammer/playlists

 

Takoder ako kreces uciti programirati nauci se pisati unit testove odmah. Teoretski ne moras, ali po meni je to dobra praksa koju je bolje sto prije steci...

 

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Malo sam zahrdao u C++-u (jbg, Python me totalno razmazio :D), pa evo jedno lagano pitanje. Imam klasu koja ima svoju deklaraciju u .h datoteci, a implementacija je u .cpp. U .h datoteci zelim deklarirati jedno polje, medutim, ne znam velicinu tog polja sve dok ne pozovem jednu metodu klase. Trenutno to radim ovako:

// klasa.h
...
private:
    int* array;
...
-------------------------------------
// klasa.cpp
...
void metoda()
{
    ...
    array = new int[array_size];
    ...
}

// u destruktoru zovem delete[] array;

 

Da li postoji kakav drugi nacin ili je ovo jedini?

Zoidberg kaže...

VS + Visual Assist je najbolja kombinacija za programiranje koju sam ikad korisio.

...

Koja nazalost radi jedino na Windows platformi, mda.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
8 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Pozz.

Poceo sam uciti programirati u c++(totalni sam pocetnik) i prijatelj mi je dao knjigu demistificirani c++ ali 2. izdanje.Pa me zanima jeli bolje da nabavim novije izdanje jer je knjiga zastarila ili mogu uciti iz ove bez problema?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

@TheArrow

 

Ma možeš, ono šuštinski je sve isto. Samo počni. Kasnije lako pređeš na novije izdanje knjige.

Sretno sa učenjem.

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

Malo sam zahrdao u C++-u (jbg, Python me totalno razmazio :D), pa evo jedno lagano pitanje. Imam klasu koja ima svoju deklaraciju u .h datoteci, a implementacija je u .cpp. U .h datoteci zelim deklarirati jedno polje, medutim, ne znam velicinu tog polja sve dok ne pozovem jednu metodu klase. Trenutno to radim ovako:

// klasa.h
...
private:
    int* array;
...
-------------------------------------
// klasa.cpp
...
void metoda()
{
    ...
    array = new int[array_size];
    ...
}

// u destruktoru zovem delete[] array;

 

Da li postoji kakav drugi nacin ili je ovo jedini?

Zoidberg kaže...

VS + Visual Assist je najbolja kombinacija za programiranje koju sam ikad korisio.

...

Koja nazalost radi jedino na Windows platformi, mda.

1) koristi std::vector

 

2) mislim da mozes ciljati(supported targets) :D Linux/Android u VC++ odnedavno jer su dodali clang, nisam siguran, ako si znatizeljan progooglaj.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Zoidberg kaže...
1domagoj1 kaže...

Malo sam zahrdao u C++-u (jbg, Python me totalno razmazio :D), pa evo jedno lagano pitanje. Imam klasu koja ima svoju deklaraciju u .h datoteci, a implementacija je u .cpp. U .h datoteci zelim deklarirati jedno polje, medutim, ne znam velicinu tog polja sve dok ne pozovem jednu metodu klase. Trenutno to radim ovako:

// klasa.h
...
private:
    int* array;
...
-------------------------------------
// klasa.cpp
...
void metoda()
{
    ...
    array = new int[array_size];
    ...
}

// u destruktoru zovem delete[] array;

 

Da li postoji kakav drugi nacin ili je ovo jedini?

Zoidberg kaže...

VS + Visual Assist je najbolja kombinacija za programiranje koju sam ikad korisio.

...

Koja nazalost radi jedino na Windows platformi, mda.

1) koristi std::vector

 

2) mislim da mozes ciljati(supported targets) :D Linux/Android u VC++ odnedavno jer su dodali clang, nisam siguran, ako si znatizeljan progooglaj.

 

Pa kakav je ovo odgovor , oprosti ali ovo je toliko loše da sam morao na neki način navesti zašto sam stisnuo palac dolje koji zaista jako rijetko dijelim.

 

moje aplikacije na play-u : https://play.google.com/store/search?q=nik02droid
16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
nik_02 kaže...
Zoidberg kaže...
1domagoj1 kaže...

Malo sam zahrdao u C++-u (jbg, Python me totalno razmazio :D), pa evo jedno lagano pitanje. Imam klasu koja ima svoju deklaraciju u .h datoteci, a implementacija je u .cpp. U .h datoteci zelim deklarirati jedno polje, medutim, ne znam velicinu tog polja sve dok ne pozovem jednu metodu klase. Trenutno to radim ovako:

// klasa.h
...
private:
    int* array;
...
-------------------------------------
// klasa.cpp
...
void metoda()
{
    ...
    array = new int[array_size];
    ...
}

// u destruktoru zovem delete[] array;

 

Da li postoji kakav drugi nacin ili je ovo jedini?

Zoidberg kaže...

VS + Visual Assist je najbolja kombinacija za programiranje koju sam ikad korisio.

...

Koja nazalost radi jedino na Windows platformi, mda.

1) koristi std::vector

 

2) mislim da mozes ciljati(supported targets) :D Linux/Android u VC++ odnedavno jer su dodali clang, nisam siguran, ako si znatizeljan progooglaj.

 

Pa kakav je ovo odgovor , oprosti ali ovo je toliko loše da sam morao na neki način navesti zašto sam stisnuo palac dolje koji zaista jako rijetko dijelim.

 

 ako se tebi da svakom tko napise nesto krivo sve objasnjavati sa linkovima slobodno, ja nemam vremena, dovoljno mu je sto sam mu napisao da je u krivu.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Zoidberg kaže...
...

1) koristi std::vector

 

2) mislim da mozes ciljati(supported targets) :D Linux/Android u VC++ odnedavno jer su dodali clang, nisam siguran, ako si znatizeljan progooglaj.

1) To znam i sam, trenutno koristim QVector. Medutim, zanimalo me kako to odraditi s obicnim poljem. Da prosirim/potvrdim znanje, jel. Dakle, i dalje sam na nuli sto se toga tice.

2) Znaci mogu VS pokrenuti na Androidu?! Ma ti se salis.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Zoidberg kaže...

 

 ako se tebi da svakom tko napise nesto krivo sve objasnjavati sa linkovima slobodno, ja nemam vremena, dovoljno mu je sto sam mu napisao da je u krivu.

 

Je , imaš pravo , od sad i ja mijenjam taktiku , na svako konkretno pitanje odgovaram s : u krivu si.

Svakom pametnom je to i više nego dovoljan i argumentiran odgovor.

 

 

moje aplikacije na play-u : https://play.google.com/store/search?q=nik02droid
16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...
Zoidberg kaže...
...

1) koristi std::vector

 

2) mislim da mozes ciljati(supported targets) :D Linux/Android u VC++ odnedavno jer su dodali clang, nisam siguran, ako si znatizeljan progooglaj.

1) To znam i sam, trenutno koristim QVector. Medutim, zanimalo me kako to odraditi s obicnim poljem. Da prosirim/potvrdim znanje, jel. Dakle, i dalje sam na nuli sto se toga tice.

2) Znaci mogu VS pokrenuti na Androidu?! Ma ti se salis.

1) Ne moze. Mozda ce ti neki strucni :P ljudi preporuciti unique_ptr na array, ali ne slusaj ih, to je ocaj od savjeta. :)

Ugl ne znam ni zasto to pokusavas, vidim da si pocetnik u C++ pa daj objasni jel te to samo zanima ili pokusavas rjesiti neki problem?

 

2) Ne. Ali mozes ciljati Android, Linux(mozda iOS, proguglaj :) ). Dakle development na Win machine ali compiler je clang kada je target platform neWin.

https://channel9.msdn.com/Shows/C9-GoingNative/GoingNative-51-Updates-with-the-Visual-C-Linux-Extension

https://channel9.msdn.com/Events/Build/2015/3-714

16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Zoidberg kaže...

1) Ne moze. Mozda ce ti neki strucni :P ljudi preporuciti unique_ptr na array, ali ne slusaj ih, to je ocaj od savjeta. :)

Ugl ne znam ni zasto to pokusavas, vidim da si pocetnik u C++ pa daj objasni jel te to samo zanima ili pokusavas rjesiti neki problem?

 

2) Ne. Ali mozes ciljati Android, Linux(mozda iOS, proguglaj :) ). Dakle development na Win machine ali compiler je clang kada je target platform neWin.

https://channel9.msdn.com/Shows/C9-GoingNative/GoingNative-51-Updates-with-the-Visual-C-Linux-Extension

https://channel9.msdn.com/Events/Build/2015/3-714

1) Nisam pocetnik, samo nisam dugo radio sa C++-om. Situacija je jednostavna, ja znam unaprijed koliko ce mi polje biti veliko, pa nema smisla koristiti vektore, kad je dovoljno i obicno polje za to.

 

S obzirom da mi je kod uvijek podijeljen u .h (deklaracije klasa) i .cpp (definicije klasa) zanimalo me postoji li jos koji nacin da stvorim to polje jer ne znam velicinu polja prilikom stvaranja objekta (pa ne mogu navesti deklaraciju int polje[VELICINA] u .h datoteci), no znam velicinu polja kad pozovem odredenu metodu. Stoga jedino cega sam se sjetio je u .h (deklaraciji klase) napraviti pokazivac na polje int* polje i onda u toj odredenoj metodi operatorom new stvoriti polje te odredene velicine. To radi ok. Medutim, mene je zanimalo postoji li jos koji nacin za to izvesti osim ovo sto sam rekao, ali bez vektora, listi ili bilo kojih drugih spremnika, samo s obicnim poljem.

 

2) Pa no, kao sto rekoh, radi samo na jednoj platformi, mda. Ne treba mi to. Treba mi nesto da odlicno radi na Ubuntu Linuxu (ili eventualno OS X-u), a to definitivno nije VS.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Naravno da ne postoji, kako bi compiler znao koliko mjesta alocirati za strukturu koja sadrzi polje nepoznate velicine. :D Sjeti se da je sizeof compile time operacija

i sto bi onda bio sizeof X

ako je X

struct {

int a;

int as[];

};

 

Inace bilo je prijedloga da se doda dynarray u c++, ali IMAO to je sranje, samo koristi vector.

http://stackoverflow.com/questions/19111028/stddynarray-vs-stdvector

 

 

Ukratko ako ne zelis koristiti vector onda si pocetnik. :P Podjbavam, ali uglavnom  C++ je kompliciran jezik i imas puno za uciti, ne gubi vrijeme na gluposti. Svi profesionalni programeri koriste vector, osim ako rade na nekim low level lib, ili ako su losi. :D

Ako si bas nabrijan ovaj SO link ti je dobar uvod u sve gadosti povezane sa dynarray, mozes proguglati i proposals :) ali kao sto sam rekao po meni to je gubitak vremena.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.7.2016 16:40 (Zoidberg).
9 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

#include <cstdlib>
#include <iostream>
#include <winbgim.h>

using namespace std;

intmain()
{
int gdriver = 9;
int gmode =2 ;
initgraph(&gdriver, &gmode, "");
setbkcolor(WHITE);
setcolor(BLACK);
cleardevice();
circle(320,240,180);
getch();
closegraph();
return 0;
}

 

Upisao sam ovo, pokrenuo i izbacuje mi ovaj error: [Error] winbgim.h: No such file or directory.

 

Kako da to popravim?

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
RaZiii28960 kaže...

#include <cstdlib>
#include <iostream>
#include <winbgim.h>

using namespace std;

intmain()
{
int gdriver = 9;
int gmode =2 ;
initgraph(&gdriver, &gmode, "");
setbkcolor(WHITE);
setcolor(BLACK);
cleardevice();
circle(320,240,180);
getch();
closegraph();
return 0;
}

 

Upisao sam ovo, pokrenuo i izbacuje mi ovaj error: [Error] winbgim.h: No such file or directory.

 

Kako da to popravim?

 Moras skinuti WinBGIm.

9 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Instalirao sam, ponovno pokusao pokrenut program i izbacuje mi ovo: 

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Morat ćeš ručno popraviti header datoteku (prototip ima dva parametra koji se zovu right) i preimenovati prvi right u top.

 

Još bolje, riješi se tog abandonwarea i nađi neki library koji se održava.

9 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Kako da to napravim? Ne razumijem

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

int left=0, int right=0, int top=INT_MAX, int bottom=INT_MAX,

9 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Sad se ne mogu vratiti uopce na to sto mi je izbacivalo da popravim nego nesto drugo.. Odustajem od ove grafike, preci cu na nesto drugo.

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Ljudi oprostite sto smetam, ali poceo sam uciti jezik C++ uz pomoc knjige "Demistificirani C++" te sam dosao do 100 stranice. Zanima me jesam li izabrao dobar programski jezik za izradu PC igara i aplikacija i kada je procitam do kraja ocu li imati dovoljno znanja za pocetak izrade PC igrica ili cu trebati nauciti jos nesto?
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
I zaboravio sam napomenuti da sam tek upisao 1 srednje te da i ne kuzim skroz knjigu jer nemam dovoljno matematickog znanja.
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

@IvoSplit

 

Jesi, dobro si izabrao.

Da, imati će teretsko znanje. Moraš još steći praksu, programirajući male zadatke ka većima.

Ak' te zanimaju igre, pa skini frende, Unreal Engine, te deri po njemu.

Teorija o C++, praksa kroz male zadatke, Unreal Engine, te je to, to.

Samo nemoj odustatiti, te ćeš uspjeti. Kada u Zagrebu bude Reboot show o igrama, dođi, vuci developere za rukav, poveži se on-line sa ekipom kaj radi igre....te, kroz određeni vremenski period, budešrulao nadmoćno.

Sretno!

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
IvoSplit kaže...
Ljudi oprostite sto smetam, ali poceo sam uciti jezik C++ uz pomoc knjige "Demistificirani C++" te sam dosao do 100 stranice. Zanima me jesam li izabrao dobar programski jezik za izradu PC igara i aplikacija i kada je procitam do kraja ocu li imati dovoljno znanja za pocetak izrade PC igrica ili cu trebati nauciti jos nesto?

 C++ je samo general purpose jezik, za izradu igara treba ti specificni libraries, tipa DirectX ili OpenGL. Inace izrada igara je jaaaako kompilicrana stvar ako mislis na neke 3d igre.

 

Za jednostavnije stvari lagano nades tutoriale...

14 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Evo zanima me sto preporucate, OpenGL ili DirectX i zasto?

Dvije stvari su beskonačne; svemir i ljudska glupost, ali što se svemira tiče nisam posve siguran.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
nj0fra kaže...

Evo zanima me sto preporucate, OpenGL ili DirectX i zasto?

 Ako zelis raditi samo za Win onda mozes slobodno uzeti DirectX, no ako zelis crossplatform onda moras OpenGL

9 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Ok promjenio sam za grafiku sto ste mi rekli, probavam ponovno pokrenut program i ovo mi izbacuje, sto da radm?

 
1 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice