Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 7.283
|
čitano: 1.509.738
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
odjavljen
offline
Re: Programiranje u c++-u- pitanja i odgovori

To je C#... Kriva tema.

 

I zašto naziv projekta sadrži naša slova???

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Programiranje u c++-u- pitanja i odgovori
Sum_of_all_fears kaže...

To je C#... Kriva tema.

 

I zašto naziv projekta sadrži naša slova???

 Jer moze. Visual Studio to podrzava, i sasvim normalno kompajlira.

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
15 godina
odjavljen
offline
Re: Programiranje u c++-u- pitanja i odgovori

Dok ga ne prekopiraš negdje gdje ih ne ulovi dobro (možda zbog dužine patha ili regionalnih settingsa) i sve se polomi...

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
14 godina
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Ne kazem da tako treba, no cisto da se zna da se moze.

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u c++-u- pitanja i odgovori
Sum_of_all_fears kaže...

Dok ga ne prekopiraš negdje gdje ih ne ulovi dobro (možda zbog dužine patha ili regionalnih settingsa) i sve se polomi...

 Nemoguće da se polomi, nije to C/C++. Iako je i meni osobno ružno i vjerovatno je nastalo slučajno. Sreća u varijablama ne koristi dijakritičke znakove. E to bi bilo preružno. :-)

ex. Programko
15 godina
odjavljen
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Onda lijepite te 3.14zdarije na pastebin ili gdje već, ne ovuda ove blokove koda i to još u krivom jeziku

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

LOL sta je ovo, chat soba? :D Pa sta vam je jednostavnije koristiti forum za to umjesto nekakvog real-time chata?

 

I dajte uvucite taj kod, padne mi mrak na oci kad vidim sve prilijepljeno za lijevi rub 

(╯- , -)╯︵ ┻━┻
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.2.2017 15:59 (OriginalEXE).
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
ERROR1911 kaže...

Pozdrav svima u temi, sretna Nova godina. 

 

Odlučio sam ući u programerski svijet, trenutno studiram mehatroniku na 2 godini sam, sa programiranjem sam se nešto malo susreo sad na drugo godini i to u C-u ali to je bilo dosta jednostavno i ništa napredno. 

 

Odlučio sam sam krenuti u proučavanje i programiranje, nabavio sam Demistificirani C++ od Šribara i Motika te bih po tome krenuo proučavati C++, program za pisanje sam mislio uzeti Visual Studio jer ga mogu dobiti preko faksa. 

 

Pa me zanima dali mi možete pomoći dati neke smjernice ako znate dore tutorijale ili nešto za online učenje... plan mi je raditi neke mobilne aplikacije... 

ako znas engleski knjga je los izbor jer je stara(osim ako si nasao 4 izdanje), uzmi od bjarnea knjigu...

https://www.amazon.com/C-Programming-Language-4th/dp/0321563840

Visual Studio je super, imas puno tutoriala za mobilne aplikacije:

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/dn707596.aspx

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/mt171577.aspx

 

 

10 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Pozdrav, vidim da ste kolegi preporcuili knjigu kao početak učenja c++.

Mene također zanima odakle uciti. Naime, slušao sam na faksu programiranje u c-u, ali to je programiranje u struci, vezano za fiziku.

Sada cu morati koristiti program root, a koliko sam shvatio bilo bi dobro nauciti prije toga oop i nesto o c++.

Odakle da krenem, trazio sam na codeacademy ali nazalost nemaju c++

Moze neki savjet

Hvala

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

learncpp.com ti pokriva osnove, a poslije toga imaš hrpu odličnih preporučenih knjiga na zadnjim stranama pa pokušaj pronaći nešto od toga.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
ivan72478 kaže...

Pozdrav, vidim da ste kolegi preporcuili knjigu kao početak učenja c++.

Mene također zanima odakle uciti. Naime, slušao sam na faksu programiranje u c-u, ali to je programiranje u struci, vezano za fiziku.

Sada cu morati koristiti program root, a koliko sam shvatio bilo bi dobro nauciti prije toga oop i nesto o c++.

Odakle da krenem, trazio sam na codeacademy ali nazalost nemaju c++

Moze neki savjet

Hvala

 Pogledja ovo:

https://www.edx.org/course/introduction-c-microsoft-dev210x-2

Mozda ti bude prejednostavno, ali ima i nastavak:

https://www.edx.org/course/intermediate-c-microsoft-dev210-2x

 

10 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

@arto @zoidberg hvala puno obojici

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Moram ispričat jednu nevjerojatnu priču što sam danas čuo na faksu, a prilično sam siguran da je istinita jer je tip o kojem se radi dosta arogantan i prema facultyu koji predaje.

 

Naime, radi se o jednom stereotipnom programeru koji dolazi iz stereotipne nacije programera, a prije cca 5 godina na IOI je osvojio srebro (navodno rastura C, optimizaciju efikasnost i problemsko rješavanje itd.) kao prospektivna srednjoškolska nada.

 

Uglavnom dospio je na jednu od poznatijih Ivy League škola, upoznao sam ga, a popularan je po tome što ga svaka veća kompanija zove na internship. I sad dosta mu se na faksu popuštalo u predmetima programiranja baš zato što se dosta natječe i za faks, a aktivan je po topcoderu i te ima par big-name stažiranja., ali sad je to popuštanje došlo na naplatu.

Prije par tjedana je prihvatio neki challenge da napiše kratki snipet u C++ za baratanje transakcijama i balanceom klijenata za jednu top tier banku, a trebao je biti barem 10% brži od dijela koda kojeg sad koriste.

 

I od svih mogućih mjesta gdje je tu moguće pogriješiti (ostatak je uistinu napravio besprijekorno, pogotovo sorting, klase itd), dečko je za držanje balancea uzeo float varijablu (čak ne i double, makar je trebao long int pa ručno micat zareze što je i logično). I naravno sada nakon svake transakcije koja ne naleti na neku negativnu eksponenciju broja 2, događa se pogreška veličine 0.001 - 0.01 što rezultira u tome da klijenti praktički gube koji cent depozitnog novca svako malo.

 

Nije ni skužio problem isprve valjda zato što nikad nije zaglibio u osnove Ca ili to učio malo naprednije u nekoj ustanovi, ali pouka priče je da kompanije previše zapošljavaju nerdove prema natjecateljskim postignućima (što je dosta čest primjer u Googleu i FBu čak i kod part-time pozicija, pa se svako malo opeku), a ne iskustvenim...

 

Možda se čini predosadno učit tipove varijabli, kako izgledaju u memoriji itd., ali to je dostadosta bitno...

 

Eto, zvuči kao bajka, ali događa se i na 'najboljim' faksevima.

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.2.2017 0:34 (Mitch).
 
2 1 hvala 0
14 godina
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Koja je poanta posta? Da je bitno znat razliku izmedju double i float, ili da se ocrni nekog programera?  Mislim, koji programer nije nikad napravio bug. 

Ili je cudno sta je zajebao bas to, a ne nesto drugo?

 

Ja sam kroz svoj zivotni put napravio more bugova, i iz svakog sam nesto naucio i postao bolji. Ako tip dosad nije isao za tim, od sada hoce, i vjerojatno ce mu pomoci u daljnjem radu.

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
 
3 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Cudno je sto je zajebao bas to.

 

Nisam naletio na faks ili knjigu koji ne kazu tocno bas kod objasnjavanja tipova podataka zasto koristiti long int i dijeliti s potencijama broja deset, nego se ograniciti na pogresni float i double.

16 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Mislim da je ovo izmisljena/prenapuhana prica koju dila neki profesor koji ne bi prosao telefonski intervju u nekoj ozbiljnoj firmi da se utjesi da je njegovo predavanje nesto korisno.

Inace najveci shit u prici je da bi banka prihvatila kod u produkciju bez testiranja.

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.2.2017 13:55 (Zoidberg).
 
4 1 hvala 1
15 godina
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Zoidberg kaže...

Mislim da je ovo izmisljena/prenapuhana prica koju dila neki profesor koji ne bi prosao telefonski intervju u nekoj ozbiljnoj firmi da se utjesi da je njegovo predavanje nesto korisno.

Inace najveci shit u prici je da bi banka prihvatila kod u produkciju bez testiranja.

 Radi se o topcoder snippetu kojeg je challengao Citigroup. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.2.2017 19:01 (Mitch).
14 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Radim mali matematicki library za rad s vektorima i matricama (za potrebe kolegija IRG na FERu, ako ima ferovaca). Jedna od zgodnih podrzanih stvari bi trebalo biti ulancavanje naredbi odnosno operacija nad vektorima npr:

 

IVector a = new Vector(1,2,3);
IVector b = new Vector(2,4,6);
IVector c ....

IVector d = a.add(b).multiplyScalar(3).vectorProduct(c) 

 

Uglavnom kuzite ideju. U konkretnoj implementaciji, IVector imitira sucelje i prava je apstraktna klasa iz koje je izvedena medjuklasa AbastractVector te njega nasljedjuje Vector.

Zanima me sto da stavim kao povratnu vrijednost kod ovakvih metoda, reference ili pokazivace. Trenutni potpisi funkcija su slicni ovome:

 

IVector& add(IVector&);

 

Je li bolje kao povratnu vrijednost staviti pokazivac, npr:

 

IVector* add(IVector&);

 

Tek sam se vratio C++ (nakon par godina, a i tada sam ga koristio striktno proceduralno), dolazim direktno iz Jave pa ce mi trebati vremena da osjetim ovakve nekakve detalje. 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Zasto pokazivac?

 

Referenca se ovdje namece kao prirodno rjesenje.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Neutral kaže...

Radim mali matematicki library za rad s vektorima i matricama (za potrebe kolegija IRG na FERu, ako ima ferovaca). Jedna od zgodnih podrzanih stvari bi trebalo biti ulancavanje naredbi odnosno operacija nad vektorima npr:

 

IVector a = new Vector(1,2,3);
IVector b = new Vector(2,4,6);
IVector c ....

IVector d = a.add(b).multiplyScalar(3).vectorProduct(c) 

 

Uglavnom kuzite ideju. U konkretnoj implementaciji, IVector imitira sucelje i prava je apstraktna klasa iz koje je izvedena medjuklasa AbastractVector te njega nasljedjuje Vector.

Zanima me sto da stavim kao povratnu vrijednost kod ovakvih metoda, reference ili pokazivace. Trenutni potpisi funkcija su slicni ovome:

 

IVector& add(IVector&);

 

Je li bolje kao povratnu vrijednost staviti pokazivac, npr:

 

IVector* add(IVector&);

 

Tek sam se vratio C++ (nakon par godina, a i tada sam ga koristio striktno proceduralno), dolazim direktno iz Jave pa ce mi trebati vremena da osjetim ovakve nekakve detalje. 

 

 http://stackoverflow.com/questions/15292892/what-is-return-type-of-assignment-operator

Inace u C++u gotovo nikad ne trebas koristiti ovakve abominacije sa IVector AbstractVector i Vector (osim ako ti je to netko dao da iz IRG tako to napravis).

Inace ako koristis pointere i inheritance pazi se slicinga.

 

7 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Pozdrav, potrebna mi je pomoć oko rješavanja zadatka u c++ sa dretvama i procesima. Molim da mi se netko javi u inbox. Hvala.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Denni kaže...

Pozdrav, potrebna mi je pomoć oko rješavanja zadatka u c++ sa dretvama i procesima. Molim da mi se netko javi u inbox. Hvala.

 Ova tema nije prodajem/kupujem rjesenja, ako hoces sam napraviti labos/dz napisi gdje si zapeo.

7 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Kako napravit ovaj dio koji je vezan za vektor b u c++?

Vektor a treba napuniti slučajnim brojevima tipa long double iz raspona [0, 10> (ne [0, 10]).

U vektor b treba izračunati eksponencijale svih brojeva članova vektora a kao ex≈∑i=0mxii!ex≈∑i=0mxii!.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Denni kaže...

Kako napravit ovaj dio koji je vezan za vektor b u c++?

Vektor a treba napuniti slučajnim brojevima tipa long double iz raspona [0, 10> (ne [0, 10]).

U vektor b treba izračunati eksponencijale svih brojeva članova vektora a kao ex≈∑i=0mxii!ex≈∑i=0mxii!.

 dodajes u vector sa push_back,

 a sigma(suma) ti se implementira preko for petlje.

8 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Treba mi mala pomoć u vezi preopterećenja operatora. 

Kodiram u CodeBlocks-u. 

Naime, ne mogu pokrenuti program, dobivam sljedeću grešku: 

 


"...undefined reference to `zbroj::zbroj()..."

Tek sam počeo s ovim poglavljem. Zato je riječ o jednostavnom, osnovnom programu koji preopterećuje + operator. Prekopao sam internet, ima puno primjera s ovom greškom. No to su mahom primjeri na puno kompliciranijim kodovima gdje ne mogu pohvatati pravi problem. Jer je prijedloga mnogo a ja nemam dovoljno znanja.

 

Što se samog preopterećivanja , kopirnih konstruktora i pizdarija tiče, imam bezbroj pitanja. Ali na njih ću pokušati odgovoriti sam, nakon što uspijem pokrenuti program.

 

 

     #include <iostream>

     using namespace std;


     class zbroj{

     public:
      int x;
      zbroj();
      zbroj (int a){
      x=a;
      }

 

      zbroj operator+(zbroj j1){

      zbroj j2;
      j2.x=x+j1.x;
      return j2;

      } 

 

    };

 


    int main(){

     zbroj a(2);
     zbroj b(3);
     zbroj c;
     c=a+b;
     cout<<c.x;

     return 0;
  }

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.4.2017 4:12 (Mrzim*Pokazivače).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

zbroj(); - ono sto ti zelis je zbroj() {} ili preporucljivije zbroj() {x=0}.

Ovako je zbroj() samo deklariran, a nigdje nemas definicije. A koristis u linijama gdje deklariras varijable c i j2.

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.4.2017 5:53 (CyberK).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Koja glupost. Ne mogu vjerovati da sam ovo previdio. U svakom slučaju, hvala ti.

Čitamo se poslije, sa ozbiljnijim pitanjima. :)

&quot;Ne znan ja šta je to feminizam...&quot;-S. Vuco
9 godina
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Pozdrav,

 

htio bih se baviti programiranjem embedded sustava, stoga zelim nauciti koristiti Qt framework, no ne znam gdje bih poceo.

Svi tutoriali koje sam pronasao su za starije verzije Qt-a, a za aktualnu verziju, 5.8, ne mogu naci nista korisno.

 

Imaju odlicnu dokumentaciju, ali trebam nekakav tip tutoriala da me uvede u to sve.

Stoga, ako tko ima kakav tutorial ili knjigu za preporuciti, bio bih zahvalan.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
0x4c756b61 kaže...

Pozdrav,

 

htio bih se baviti programiranjem embedded sustava, stoga zelim nauciti koristiti Qt framework, no ne znam gdje bih poceo.

Svi tutoriali koje sam pronasao su za starije verzije Qt-a, a za aktualnu verziju, 5.8, ne mogu naci nista korisno.

 

Imaju odlicnu dokumentaciju, ali trebam nekakav tip tutoriala da me uvede u to sve.

Stoga, ako tko ima kakav tutorial ili knjigu za preporuciti, bio bih zahvalan.

 

 Mislim da je tvoj problem sto mislis da postoje neke velike razlike medu verzijama.... Mislim da bilo koji nedavni tutorial je dobar za pocetak, ako nakon 3 mjeseca rada skuzis da postoje neke nove stvari to lagano naucis, ali za pocetak nadi bilo koji tutorial unatrag par godina i tuci. :D

 

12 godina
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Pišem program u C++ na Unixu i program bi na početku trebao provjeriti dal je unesen ispravan parametar kod pokretanja programa

int main (int argc, char *argv[]) {
//   if(argc != 2){
//          cout << "Unesi parametar" << endl;
//          exit(1);
//      }

   if ((atoi(argv[1]) <= 0) || (atoi(argv[1]) > 10) || (argc != 2)){
      cout << "Unesi broj izmedju 1 i 10" << endl;
      exit(1);
   }

...

 

Kad maknem "//" program radi.

Kad ih ostavim (kako je ovdje prikazano), javlja mi segmentation fault.

Kao da ignorira || (argc != 2) u  drugom if-u.

Zašto?

 

EDIT: ok skužio

U drugom IF-u provjerava prvo argv[1] koji ne postoji, jer nisam unesao argument :D

Treba biti prvo provjera dal ima uopće argumenata:

    if ((argc != 2) || (atoi(argv[1]) <= 0) || (atoi(argv[1]) > 10)){

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.5.2017 11:57 (CyberDemonVZ).
Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice