Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 7.283
|
čitano: 1.506.145
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
odjavljen
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

I opet taj program radi ono što i moj - daje 1 ako je broj paran, 0 ako nije.

Jednostavno ima više rješenja za jedan zadatak. Zadatak radi kako spada(barem kad ga gledam), to kakva je logika korištena ne smartam bitnim, smatram bitnim to da bi trebao raditi što se traži.

 

12 godina
odjavljen
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Kaže profa da nije mogla dat sve bodove jer kao zadnju znamenku ne gleda.

Upišem broj 14444 kad gle ono gleda.

I ode godina u kurac

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

@Dex.pwn

 

Traži komisiju ako misliš da profesor nije u pravu(radi se o fax, jel tako?). Na svojem faksu sam uvijek vodio neke borbe, kada sam mislio da su mi povrijeđena neka prava.

Isplatio se.

 

Imaš na ovom linku, rješenje zd koji je sličan ovom tvojem(zadatak broj 6.). Riješen sa for petljom u C-u.

 

ovo je neko moje rješenje:

 



#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
int broj ;
int n;
int flag = 0;

cout << "Unesi neki broj: ";
cin >> broj;

do {

if (broj % 2 != 0)
flag = 1;

broj = broj / 10;



} while (broj > 0);

if (flag == 0) {
cout << "Unesi broj je potpuno paran!";
}
else {
cout << "Unesi broj nije potpuno paran!";
}


cout << "\n";
system("pause");
return 0;
}

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.9.2018 22:19 (PzKpfw).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Ma ne radi se o meni, već o prijateljici. Ako program radi kako treba, znači radi, to kako je napisan nije bitno(jer zadatak to ne traži). Stvarno ne kužim tu ženu, šta je ograničena da nije mogla provjeriti program već ga je napamet pregledavala...

To dal ću x^2=4 riješiti preko formule ili ne uopće nije bitno. Svaki zadatak možeš na sto načina riješit.

10 godina
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

@Dex.pwn

 

Ma, to je štreberksi pristup ocjenjivanju. Lako je naći kôd za bilo koji algoritam na Internetu, al' treba znati što svaka linija kôda ustvari radi.

Uglavnom, ljepote obrazovnog sustava.

Međutim, na kraju krajeva, jednom će te izići iz tog sistema škole, te bez obzira pali koju godinu il imali pet nula, ovisiti samo o svojem znanju.

Štreberi se neće dobro provesti, osim ako ne misle raditi na državnim jaslama( u školama, itd). 

Ostalima je samo nebo granica.

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
12 godina
odjavljen
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Ma ne bi reko da nije dala sve bodove jer joj kod nije po guštu, već da kod ne gleda zadnju znamenku što nije istina. Mogla je barem provjerit svoju tvrdnju
16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Dex.pwn kaže...
Ma ne bi reko da nije dala sve bodove jer joj kod nije po guštu, već da kod ne gleda zadnju znamenku što nije istina. Mogla je barem provjerit svoju tvrdnju

 Očito je od tvoje prijateljice očekivano da riješi zadatak po šablonu, a šablon traži najmanje koraka u algoritmu.

Dakle, broj je paran ako mu je zadnja znamenka parna, od tud imaš dva koraka

n % 2 == 0 - Provjera da li je zadnja znamenka parna

n = n / 10 - Rješavanje zadnje znamenke

 

Tvoja prijateljica je ubacila dodatni korak u algoroitam

n = n % 10  - Provjerava da li je zadnja znamenka parna

 

Pa onda je još ubacila dva nepotrebna koraka koji su postali potrebni da varijablu n vrati na originalni broj bez krajnje desne znamenke a onda i da prilagodi broj.

n = broj / 10

broj = n

 

Sve u svemu, može joj se prigovoriti da je napravila nepotreban korak, ali da nije ispitala sve znamenke to ne može.

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.9.2018 20:25 (Floki).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Ali opet ne piše u zadatku da se treba napisati minimalan kod
16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Dex.pwn kaže...
Ali opet ne piše u zadatku da se treba napisati minimalan kod

 A što reći, osim da je trebala tražiti testiranje koda, ako razlog smanjenja bodova nije bio nepotreban korak u kodu, a i taj razlog bi bio malo prenategnut.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Ne zna cura, nije se snašla... Trebao sam s njome otić
16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Dex.pwn kaže...
Ne zna cura, nije se snašla... Trebao sam s njome otić

 Petlja je do while, dakle tip petlje u kojoj se provjera vrši na kraju koraka petlje.

Algoritam ide ovako:

1. provjera zadnje znamenke

2. rješavanje provjerene zadnje znamenke

3. provjera da li je ostalo znamenki za provjeru

 

Ni na teoretskom dijelu ne može biti riječi o neprovjeri svih znamenki.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Ma jedva sam ju naučio neke stvari, ne ide joj to a izgleda da profesorica ne zna razliku između do while i while petlje..

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Dex.pwn kaže...

Ma jedva sam ju naučio neke stvari, ne ide joj to a izgleda da profesorica ne zna razliku između do while i while petlje..

 

 Pa možda bi kakva predstavka upalila, uz teoretski opis rada algoritma i predočenih rezultata testiranja u kojem bi bio vidljiv rad algoritma korak po korak.

Nije baš malo u igri da se ne bi pokušalo ispraviti stvari, ne znam kako stoje stvari sad u našem školstvu, i zaboravio sam više i da sam išao i u školu i na faks, davno bilo.

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.9.2018 13:54 (Floki).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Floki kaže...
Dex.pwn kaže...

Ma jedva sam ju naučio neke stvari, ne ide joj to a izgleda da profesorica ne zna razliku između do while i while petlje..

 

 Pa možda bi kakva predstavka upalila, uz teoretski opis rada algoritma i predočenih rezultata testitanja u kojem bi bio vidljiv rad algoritma korak po korak.

Nije baš malo u igri da se ne bi pokušalo ispraviti stvari, ne znam kako stoje stvari sad u našem školstvu, i zaboravio sam više i da sam išao i u školu i na faks, davno bilo.

 

Ak si išao 90-tih u školu - Isto stoje 

12 godina
odjavljen
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Jel bi mogla mala pomoć? Radi se o Arduino programu no to je C++

Mislim da je problem oko podjele fajlova. Prvi put radim OOP i nisam siguran kako se raspodjeljuju fajlovi

https://www.bug.hr/forum/topic/samogradnja-opcenito/arduino-projekti-ideje-savjeti-problemi/215622.aspx?page=36&jumpto=5765011&sort=asc&view=flat

 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Pozdrav, može li mi netko rjesiti zadane zadatke, bio bih mu jako zahvalan.

 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Ne može na gotovo 😉
5 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Kad bi znao ja bih rjesio...

12 godina
odjavljen
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Na ovakav način i nećeš naučit

5 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Ma dobro nema veze, samo sam pitao ako bi tko pomogao.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Gramer_pro123 kaže...

Pozdrav, može li mi netko rjesiti zadane zadatke, bio bih mu jako zahvalan.

 Ja ne vidim da ovdje igdje piše riječ "pomoći".

0100001001101111011010100110000101101110
16 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Kako se nisam dosta dugo bavio programiranjem 

zanima me koji je free program dobar za razvoj neke apps. slične Viberu, Telegramu, .... 

 

Nekad davno sam radio u Microsoft Visual Studio c++

*** nisam ovlašten da dajem potpis ***
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Zašto opet ne nastaviš u njemu radit?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Zato jer sam ga zadnji put koristio prije 5-6 godina.
*** nisam ovlašten da dajem potpis ***
12 godina
odjavljen
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Pozdrav ljudi,

trebala bi mi pomoć oko načina prenošenja funkcija između .cpp fajlova.

Dakle imam main.cpp u kojem sadržim sve objekte, i glavne funkcije. I sad me zanima kako da glavnu funkciju(recimo funkcija()) iz main.cppa pozovem u objekt.cpp fajl.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Nemoj sve držati u main .cpp, razdvoji kod na headere i implementaciju i ondje gdje ti treba jednostavno uključi header koji ti treba. Ako iz nekog razloga ne želiš ovako, možeš napraviti i forward deklaraciju. Jednostavno deklariraš funkciju unutar te tvoje objekt.cpp datoteke (pretpostavljam da onda nemaš headere...).

The most interesting information comes from children, for they tell all they know and then stop.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Mislio sam funkcije iz main.cpp predefinirati u main.h, kao i varijable. No zar neće compiler stvoriti problem kad bude spajao sve kompajlane fajlove u jedan?

Recimo u object.cpp koristim varijablu iz main.h, znači u object.cpp ubacim main.h ali isti taj main.h imam i u main.cppu. Zar ne bi bila to kopija istih definicija?

13 godina
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Brkaš, barem u ovome što pišeš, deklaraciju i definiciju. U .h datotekama deklariraš, u .cpp datotekama definiraš. U main.h idu deklaracije funkcija, konstante i sl., u main.cpp idu definicije. U object.h ide include main.h i ide deklaracija specifičnih stvari za object. U object.cpp ide definicija onog što je u objectu. Za sprječavanje višestrukog uključivanja obavezno koristi include guardove (#ifndef / #define) ili eventualno u VS-u imaš #pragma once i onda će kompajler znati da ne treba uključivati stvari koje su već uključene. I promijeni ta imena datoteka kad si već pri tome... trebalo bi iz imena biti vidljivo na što se stvari odnose. 

The most interesting information comes from children, for they tell all they know and then stop.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Arto kaže...

Brkaš, barem u ovome što pišeš, deklaraciju i definiciju. U .h datotekama deklariraš, u .cpp datotekama definiraš. U main.h idu deklaracije funkcija, konstante i sl., u main.cpp idu definicije. U object.h ide include main.h i ide deklaracija specifičnih stvari za object. U object.cpp ide definicija onog što je u objectu. Za sprječavanje višestrukog uključivanja obavezno koristi include guardove (#ifndef / #define) ili eventualno u VS-u imaš #pragma once i onda će kompajler znati da ne treba uključivati stvari koje su već uključene. I promijeni ta imena datoteka kad si već pri tome... trebalo bi iz imena biti vidljivo na što se stvari odnose. 

 

 

Ma to su imena ovako za primjer samo.

Da, brkam definiciju i deklaraciju.

Uglanvom, u main.h ide recimo:

 

int var = 5;

int funkcija(int);

 

u main.cpp ide:

 

int funkcija(int i) { var = i; }

 

 

U object.h(zapravo klasa.h bi bilo ispravnije) ide:

 

class testKlasa { ... };

 

Dok u objekt.cpp idu definicije funkcija.

 

 

 

 

Sad ako želim koristiti funkciju funkcija() ili var unutar objekt.cpp onda na vrh object.cpp-a stavim #include <main.h>

Naravno unutar .h fajla stavim zaštitu od dupliciranja

 

 

#ifndef X

#define X

...

#endif

12 godina
odjavljen
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Može pomoć? 

Imam Boot.cpp i UI.cpp fajlove. U UI.h sam definirao objekat Screen, no taj isti objekat Screen želim koristiti i u Boot.cpp fajlu. Pokušao sam na vrh Boot.cpp fajla dodati extern Adafruit_SH1106 Screen(4);

Kompajlanje prođe u redu no problem nastane kad se svi fajlovi krenu sabirati u jedan .bin fajl.

Tada dobijem error multiple definitions of Screen.

 

Na takav način sam riješio prenošenje varijabli iz main.h u System.h

 

Uglavnom, Boot objekat će se koristiti samo u setup() funkciji(funkcija koja se odradi nakon pokretanja čipa).

Taj objekat sadrži funkcije, varijable i takve slične stvari koje želim da nakon završetka setup() funkcije nestanu iz RAMa.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.11.2018 23:56 (Dex.pwn).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice