Vaša preporuka o učenju programskih jezika

poruka: 9
|
čitano: 8.390
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Vaša preporuka o učenju programskih jezika

Pozdrav!

 

Pošto eto vidim da velika većina na forumu zna više programskih jezika, tražim vaše preporuke o programskim jezicima.

 

Dakle, jedino što smo do sada učili u školi jest Pascal, ali vjerujem da mi u budućnosti neće više pasti napamet da ga otvorim. Njegovu svrhu vidim jedino kao uvod u svijet programiranja i da se "stane na noge" u svijetu programiranja. Mada ni u to nisam baš siguran.

Čitam, gledam, slušam o JavaScriptu, C-u, C ++, PHP-u, C#-u, Objective C-u, pa dalje onda HTML, CSS, Java itd. itd. Svako toliko čujem kako je netko izdao aplikaciju, prikupe se šoldi, obogati se.

 

Pošto se bliži kraj 4. razreda matematičke gimnazije, a nadam se i uspješno položene državne mature, razmišljao sam o nekom tehničkom fakultetu. 

 

Pročitao sam kako se danas najviše traže programeri, web dizajneri, softverski inženjeri... 

 

Moja dilema je: koji programski jezik početi učiti? 

Znam da su npr. C++ i Java slični u sintaksi, ali da se npr. HTML i C++ razlikuju, jer se jednim razvijaju web stranice, a drugim aplikacije i sl.

 

Što biste vi preporučili, odnosno što biste na mojem mjestu počeli učiti? Dizajnirati web stranice, razvijati aplikacije, igre za mobilne platforme... 

Mislim kako imam volje, dosta sam uporan u učenju, zainteresiran za učenje programiranja, samo trebam posložiti stvari, odlučiti se i krenuti.

 

 

Eto, nadam se da imate ideja, preporuka iz vlastitog iskustva, vi stariji forumaši, pa se nadam da ćete naći vremena i olakšati mi odabir.

ZOTAC: It's Time to Play.
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.1.2013 23:26 (DmL).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Vaša preporuka o učenju programskih jezika

Najjakše ti je početi sa php-om. Ne traži puno, a možeš brzo nešto napraviti.. Svaki tutorial o programiranju je sličan, tako da je dovoljno da ukucaš u google php tutorial i to je to. Moraš samo podesiti server kod sebe, odnosno xampp kako bi mogao porećati php kod.

 

Html nema veze sa c++.. html nije programski jezik, nego sa njim "crtaš". 

 

Ako kreneš sa php-om, možeš vrlo lako početi koristiti i html u njemu.

 

 

A ako hoćeš razne vrste programiranja da naučiš, kao što je funkcija, niz, pokazivač i dosta drugih stvari, onda preporuka C++, ali naravno on je dosta teži. Znači razlika je u tome ako naučiš C++ i pređeš na php, ništa ti novo neće skoro biti, nego samo se prilagodiš.. dok kada bi sa php-a prelazio na c++, onda bi morao da naučiš i nove stvari..

 

U svakom slučaju za početak moja preporuka je php.

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.1.2013 0:33 (dexter2).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Vaša preporuka o učenju programskih jezika
DmL kaže...

Pozdrav!

 

Pošto eto vidim da velika većina na forumu zna više programskih jezika, tražim vaše preporuke o programskim jezicima.

Ovako, preporuka ti veoma ovisi o motivima koji stoje iza učenja dodatnog jezika. Ako kaniš "mlatiti veliku lovu" onda grabi ono što se traži (C++, C#, Java, Javascript, PHP, Objective C), ako kaniš samo proširivati horizonte onda biraj nekakvu egzotiku...

 

DmL kaže...
Dakle, jedino što smo do sada učili u školi jest Pascal, ali vjerujem da mi u budućnosti neće više pasti napamet da ga otvorim. Njegovu svrhu vidim jedino kao uvod u svijet programiranja i da se "stane na noge" u svijetu programiranja. Mada ni u to nisam baš siguran.

Zašto nisi siguran? Pascalu baš ništa ne nedostaje, osim što je u originalu proceduralni programski jezik. Tu sada nauči da postoje tri velike paradigme u programskim jezicima:

  • Proceduralna
  • Objektno orijentirana
  • Funkcijska

 

Objektno orijentirana paradigma je ono što već neko vrijeme žari i pali  pa ti savjetujem da se prihvatiš toga. Pogotovo zato što o tome znaš ništa ili malo budući da dolaziš iz svijeta srednjoškolskog Pascala.

 

DmL kaže...
Čitam, gledam, slušam o JavaScriptu, C-u, C ++, PHP-u, C#-u, Objective C-u, pa dalje onda HTML, CSS, Java itd. itd. Svako toliko čujem kako je netko izdao aplikaciju, prikupe se šoldi, obogati se.

Ne vjeruj svemu što čitaš, odnosno uzmi pročitano sa zrnom soli, jer je programiranje naporan posao. Ljudi koji su se obogatili obogatili su se prvenstveno na dobrim idejama.

 

Evo ti recimo primjer minecrafta: novo i originalno. Izvor zarade je Notcheva super ideja, a ne njegova programerska virtuoznost, niti činjenica da je minecraft pisan u Javi (iako je to znatno doprinijelo portabilnosti).

 

DmL kaže...
Znam da su npr. C++ i Java slični u sintaksi, ali da se npr. HTML i C++ razlikuju, jer se jednim razvijaju web stranice, a drugim aplikacije i sl.

HTML nije programski jezik, nego markup (opisni) jezik, kao i XML. C/C++/C#, Objective C, Java, Javscript se nazivaju jezicima iz C obitelji, budući da imaju slično sintaksu.

 

DmL kaže...
Što biste vi preporučili, odnosno što biste na mojem mjestu počeli učiti? Dizajnirati web stranice, razvijati aplikacije, igre za mobilne platforme... 

Mislim kako imam volje, dosta sam uporan u učenju, zainteresiran za učenje programiranja, samo trebam posložiti stvari, odlučiti se i krenuti.

Što te zanima? Što te zabavlja? Možeš li raditi posao koji ne možeš smisliti samo da bi natukao lovu? Da ti kažem recimo da napišeš igru/aplikaciju za mobilne platforme kakvu bi igru izradio? Imaš li ikakve ideje?

 

Kada ovladaš osnovnim i naprednim konceptima programiranja, prebacivanje između programskih jezika (odnosno učenje novog programskog jezika) postaje trivijalnost. Tako da ne bi trebao previše razbijati glavu oko izbora programskog jezika, jer se IT sektor toliko brzo razvija da se jednostavno moraš moći brzo prilagođavati trendovima.

 

Sad sam napisao puno, a rekao malo k'o pravi političar LOL, ali ti jednostavno ne mogu reći odaberi taj i taj jezik, ovaj i ovaj framework i lova će ti padati s neba. To uopće nije tako jednostavno.

0xBADC0DE
15 godina
odjavljen
offline
Vaša preporuka o učenju programskih jezika

C  /  C++  -  performanse  i  portabilnost (donekle).

 

C# - business i rad sa bazama + web (asp.net). Vrhunski IDE (VS)

 

Java - write once, run anywhere. Max portabilnost.

 

PHP - vise skriptni nego pravi programski jezik. Web orijentiran i na linuxu je doma.

 

VB.Net  -  Internet  Explorer  programskih  jezika.  Ogranicen

 

Mono (Gtk#) - portani .Net (C#) za linux i android. Radi i na windowsima i na Macu. Navodim ga odvojeno od C# jer ima dosta razlika i problemcica

 

Biraj. Igre su vecinom C++, poslovne aplikacije C#, Android voli Javu, iOS Objective C (fuj)...

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vaša preporuka o učenju programskih jezika
Sum_of_all_fears kaže...
VB.Net  -  Internet  Explorer  programskih  jezika.  Ogranicen

Sa većinom se slažem, ali sa ovim djelom oko VB.NET-a ne! Sa VB.NET-om možeš skoro sve što i sa C#-om, koliko znam XNA za Windows Phone nije moguće raditi u VB.NET-u.
ADO.NET i svi maperi rade jednako i sa C#-om i sa VB.NET-om, ASP.NET i Web Forme i MVC rade sa VB.NET-om, Razor ima i cshtml i vbhtml.

A VB (6 i stariji), e to je već druga priča...

14 godina
neaktivan
offline
Vaša preporuka o učenju programskih jezika

Ako svladas C , C++ i C# ce ti bit "mala maca" .

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Vaša preporuka o učenju programskih jezika
zero.O kaže...

Ako svladas C , C++ i C# ce ti bit "mala maca" .

  C++ i C# podržavaju i OOP paradigmu, dok je C čisti proceduralni jezik. Tako da i ako savlada C, opet ga čeka dosta posla pri učenju C++-a ili C#-a.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Vaša preporuka o učenju programskih jezika

da ali prednost ako nauci C, naucit ce glavnicu c++a i C#-a , iskreno ja kad sam "naucio" C, trebalo mi je 15 minuta da skuzim C#, mislim da ce njemu trebat isto toliko, mislim ovo je moja preporuka jer sam ja ovako isao pa mislim da je dobro, al kako on god odluci..

15 godina
offline
Re: Vaša preporuka o učenju programskih jezika

Osim ako nije nuzno potrebno komotno poceti sa c++, sintaksa ista a odmah kompajler iskorjenjuje neke lose navike. I odmah poceti uciti sa objektima na umu.


Meni 15 minuta prekratko da dobro shvatim vecinu detalja OOP-a :P

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice