Kako sam dobio posao u Irskoj izdvojena tema

poruka: 2.511
|
čitano: 955.972
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
toxic kaže...

Zašto Irci ne ostaju u Irskoj kada je tamo toliko bolje?

 

* * *

 

 

Zato što je dd 1995. do 2000. Irska je imala fenomenalan gospodarski rast od prosječno 9,4 posto godišnje, novootkrivena irska snaga opisana je terminom “keltski tigar”, da kada je finansijski balon pukao 2008. od početka krize otišlo 400.000 ljudi i koji su se već snašli u drugim EU zemljama i ne namjeravaju se vratiti.. A tih 400.00 ljudi nisu bile bebe niti starčevi da ostave kosti u Germaniji nego pokretačka snaga Irske.

 

Sve jasno?

 

Uređvano: Izvor (prvi na koji sam naletio, obavezno pročitati cijeli tekst): http://www.vecernji.hr/irska-od-keltskog-tigra-do-masovnog-iseljavanja-kao-u-doba-velike-gladi-904804

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.2.2016 23:22 (Envy).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Slabo sam u irsku upucen ali jeli istino da se u dublinskoj okolici stvara europski silicon valley?
Suba
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Save kaže...
Slabo sam u irsku upucen ali jeli istino da se u dublinskoj okolici stvara europski silicon valley?

Točno je. Nakon Microsofta i Oraclea i more drugih evo i FB gradi preko 1 MLRD USD data centar:

http://ba.n1info.com/a78846/Sci-Tech/Facebook-u-Irskoj-gradi-milijardu-dolara-vrijedan-centar.html

 

Vijest možeš naći i u Irish Times.

 

Ali kvaka je u tomeš to se nikome ne ide preko vode.. kada se auto može "dokotrljat"od sigurne i stabilne Germanije. Zbog toga treba lobiti Irsku još dok se može.

 

Uređivano: Da naglasim da će sama gradnja koštati preko 1 MLRD USD (toliko je koštala najviša zgrada na svijetu: Burg Dubai) a koliko vrijedi sam centar to nitko živ ne zna.

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.2.2016 12:15 (Envy).
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Save kaže...
Slabo sam u irsku upucen ali jeli istino da se u dublinskoj okolici stvara europski silicon valley?

 Ne da se stvara nego je vec u pogonu.

Microsoft, facebook, google, amazon, ibm, intel, dell, vmware, ebay, groupon, citrix, vmware, yahoo, cisco, dropbox, linkedin, logitech, oracle, salesforce, paypal, sap, twitter + banke, farmaceutska industrija..

Nisam ni pola nabrojao :D

 

in the news..

http://www.independent.ie/business/irish/brilliant-and-balanced-irish-recovery-to-keep-outpacing-eu-34425087.html

 

According to economic forecasts released yesterday by the European Commission, Ireland's economy will expand by 4.5pc this year, more than twice the EU average. 

Job creation has also continued in Ireland, the Commission said, with unemployment expected to fall from 9.4pc in 2015 to 8.5pc this year and 7.8pc next year - well below the EU and euro-area average.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.2.2016 12:11 (nixass).
16 godina
odjavljen
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Zdravo drugari

 

Evo malo da bumpnem ovu svaštaru...

 

Prošli ponedjeljak su mi starci stigli iz HR. I to sa mojim autom . Svakako smo planirali da nekada u drugom mjesecu dođu ali avionom. Ipak, palo nam je na pamet da ne bi bilo loše da nam dofuraju naš auto. Moj stari je šoferčina stara i jedva je dočekao. Samo je pitao "Jel auto ispravan?"

Krenuli su u petak rano ujutro. Kasno popodne su stigli u njemačku i tamo prespavali. Sutradan su krenuli dalje. Oko 4 sata popodne su stigli u hotel koji smo im rezervirali nekih 450 km od trajekta. Tamo su prespavali i u nedjelju ujutro krenuli prema trajektu. Mislim da su tamo bili oko podneva. Imali su više nego dovoljno vremena da kupe karte i pronjuškaju okolo. Brod je isplovio u 17h. Nakon cca 19 sati plovidbe stigli su u Dublin.

Ukupan trošak puta je bio oko 550 eura (u to uključen i pun tank benzina koji su dovezli - auto ide na plin).

Najskuplja stavka je trajekt koji je koštao oko 260 eura. Nažalost, nije bilo dvokrevetnih kabina nego samo sa 4 kreveta pa je bilo nekih 30 eura skuplje. Cestarine ima pun kufer za platiti, pogotovo u Francuskoj (plaća se brat-bratu na 10 mjesta u FR).

Bilo je vrlo neobično sjesti u auto i voziti se po lijevoj strani ceste. Nakon dan-dva to mi je postala najnormalnija stvar na svijetu. Pregazili smo već 700-800 km tu po Dublinu.

3 i pol mjeseca nisam vozio auto. Nevjerojatan gušt mi je sada sjesti u auto i otići u šoping. Do sada sam svuda išao pješke, busom, taksijem... Užas! Kupio sam si prije polaska u Irsku baš dobre kožne patike. Platio sam ih 700 kn. Praktički su se raspale. Nakon prehodanih tko zna koliko km nije ni čudo. Teglio sam sve i svašta pješke. Sad sam ko gospodin

BTW, benzin je 1.23 a dizel 1.07 trenutno na benziskoj pored mene. Plin je dosta teško pronaći ali navodno ima neka pumpa 5-6 km od mene a cijena je 0.60. Navodno...

 

Prije cca 2 tjedna sam popizdio kad je sjela plaća jer su mi OPET skinuli nekog poreza pun kufer. Pitam u firmi - ne znaju. Pitam u knjigovodstvu - kažu da nemam "tax credits" za 2016. Zovi poreznu...

Javi mi se lik, ja mu ispričam problem. Kaže on "aha, sad ćemo vidjeti kako je bilo u 2015...". Nakon 10 sekundi kaže "evo, sad će biti ok, prebacio sam tax credits iz 2015". E pa jebemu mater ako ja moram nazvati i reći da netko treba tri puta mišem kliknuti. Čekam sad da mi vrate sve to što su mi pouzimali viška zadnjih mjeseci. Ali da sam zamračio zbog ovog zadnjeg - jesam!

Prije koji dan smo skupili sve što treba za dječiji doplatak. Papira je bilo kao da tražimo dozvolu za izgradnju nuklearne elektrane. Sam zahtjev je dosta opširan a uz njega ide jedan vrlo opširan dokument u kojem se moja supruga mora izjasniti "tko tu koga" (kad je došla, zašto je došla, šta je radila, šta nije radila, HRPA pitanja...), ugovor o najmu kuće, neke gluposti za djecu, avionske karte... Mislim da je bilo barem 70-ak listova papira ukupno.

Muka živa ali isplati se...

BTW - kad sam zvao tog lika u poreznu - mojoj firmi su u roku 3-4 dana poslali ispravak tih mojih podataka. Brzi su. Napokon sam dobio i šifru da mogu sam preko neta te stvari ažurirati pa ih vjerojatno neću više morati zvati.

 

Imao sam dosta veliku gužvu zadnjih 2-3 tjedna na poslu. Nešto smo puštali "u pogon". Nabio sam prekovremenih pa sam pitao šefa šta je s time jer ću radije sjediti kod kuće ako nema utjecaja na ništa. Dobio sam 2 dana GO

Rekao mi je da ubuduće najavim ako očekujem frku i prekovremene da oni to dodatno naplate klijentu pa ću onda i ja na plaći dobiti.

 

Za dva mjeseca ide novi "appraisal" pa ću povući priču o povišici. Jako su zadovoljni sa mnom i to mi skroz daju do znanja (čak i CTO koji je drkež i nije u stanju nikome ništa lijepoga reći). Ovdje je situacija takva da ako ne tražiš - nećeš ni dobiti.

 

 

Dosta, idem jest kolače

Freak Show Inc.
 
30 0 hvala 11
11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Bit ce da su uz informaticare i poreznike iz hrvatske uvezli :)))
Moj PC  
7 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
picajzla0707 kaže...
Bit ce da su uz informaticare i poreznike iz hrvatske uvezli :)))

Kad ih je Friday informirao što i kako trebaju napraviti. Još da sredi neku shemu za političare, gdje bi nam bio kraj.

Stručnjak za odmaganje...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
mario.L_hr kaže...
picajzla0707 kaže...
Bit ce da su uz informaticare i poreznike iz hrvatske uvezli :)))

Kad ih je Friday informirao što i kako trebaju napraviti. Još da sredi neku shemu za političare, gdje bi nam bio kraj.

 Gotovina je propustio priliku za predsjedničkom foteljom, sve se čini da Petko grabi sljedeći mandat.

A true man is not how much liquor he can drink,nor how much asses he can whip,a true man is how he takes care of his family and handles himself in crisis.
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.2.2016 23:02 (Ikarus01).
11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Joj kamo srece da oce govnjari s markova trga i jos im par tisuca kolega zaprdit za irsku...
Samo sto bi siroti petko morao selit natrag, a tek se smjestio
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Ikarus01 kaže...
mario.L_hr kaže...
picajzla0707 kaže...
Bit ce da su uz informaticare i poreznike iz hrvatske uvezli :)))

Kad ih je Friday informirao što i kako trebaju napraviti. Još da sredi neku shemu za političare, gdje bi nam bio kraj.

 Gotovina je propustio priliku za predsjedničkom foteljom, sve se čini da Petko grabi sljedeći mandat.

 

Zazirem od politike, sa dobrim dijelom familije sam na "vi" zbog njihovih angažmana (i popratnih "pojava")

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Zavidim starcima… Baš si im priuštio onako finu avanturicu pod stare dane! :)
Da si fino zamolio i ja bi ti napravio tu uslugicu, hehehe! ;)
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Arabarran kaže...
Zavidim starcima… Baš si im priuštio onako finu avanturicu pod stare dane! :)
Da si fino zamolio i ja bi ti napravio tu uslugicu, hehehe! ;)

 

Stari jedini ima punomoć za auto

Freak Show Inc.
12 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...
Arabarran kaže...
Zavidim starcima… Baš si im priuštio onako finu avanturicu pod stare dane! :)
Da si fino zamolio i ja bi ti napravio tu uslugicu, hehehe! ;)

 

Stari jedini ima punomoć za auto

 Još bolje! Ilegalno voziti kroz cijelu Europu!

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Avanturica! :)
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Jedno pitanje,koliko ti je cudno vozit po lijevoj strani sa volanom na istoj strani? Mene to muci, nebi htio prodavat auto ako budemo isli u Uk jer sam zadovoljan s istim i dosta sam ulozio u njega.
 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
ZokyCRO kaže...
Jedno pitanje,koliko ti je cudno vozit po lijevoj strani sa volanom na istoj strani? Mene to muci, nebi htio prodavat auto ako budemo isli u Uk jer sam zadovoljan s istim i dosta sam ulozio u njega.

 

Bilo mi je cudno dan-dva. Onda ti postane normalno. U nekim situacijama je pomalo nepregledno (npr bus stane ispred tebe i hoces ga obici). Ali generalno - nikakav problem. Samo sto te svi gledaju kao da si pao s marsa

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Mislim da bi mene najviše bunilo pravilo desne strane tj. lijeve strane u ovm slučaju!

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Arabarran kaže...

Mislim da bi mene najviše bunilo pravilo desne strane tj. lijeve strane u ovm slučaju!

 

Ako ne znam sta da radim - ja stojim dok svi ne prodju ili dok mi netko ne mahne da mogu ici

Inace, irci su gotovo mazohisticki strpljivi za volanom i jako su ljubazni.

Freak Show Inc.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...
ZokyCRO kaže...
Jedno pitanje,koliko ti je cudno vozit po lijevoj strani sa volanom na istoj strani? Mene to muci, nebi htio prodavat auto ako budemo isli u Uk jer sam zadovoljan s istim i dosta sam ulozio u njega.

 

Bilo mi je cudno dan-dva. Onda ti postane normalno. U nekim situacijama je pomalo nepregledno (npr bus stane ispred tebe i hoces ga obici). Ali generalno - nikakav problem. Samo sto te svi gledaju kao da si pao s marsa

 Ova tema mi dođe kao dnevna doza humora. Neznam da li je čudnije vozit auto "krivom" stranom, ili vidjeti osobu koja vozi automobil s volanom na "krivoj" strani. Valjda ovo prvo.

Vidim kroz ovu temu da ni u irskoj birokracija nije puno bolja od HR. Gomila papira, upitnika i pogrešaka. Al barem znaš za što (koliko) radiš.

9 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Kako ces auto regulirat? Jel ga moras uvest i platit porez na njega nakon nekog vremena ili ga planiras vratiti nazad? ili nemoras nista po tom pitanju?

 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
axos kaže...

 Ova tema mi dođe kao dnevna doza humora. Neznam da li je čudnije vozit auto "krivom" stranom, ili vidjeti osobu koja vozi automobil s volanom na "krivoj" strani. Valjda ovo prvo.

 

 

Kad sam tek dosao ovdje, nedugo nakon toga stigao je i moj jedan prijatelj sa autom iz Osijeka. Dosao je po mene da odemo na kavu do soping centra. Vozimo se cestom koja ima 2 trake u svakom smjeru. Pored nas (s desne strane) istom brzinom ide auto u kojem na straznjem sjedistu sjedi jedan mali crnjo i gleda okolo. Pogleda u mene na suvozacevom mjestu (tamo gdje je kod njih vozacevo mjesto) i skonta da nemam volan. Malom su oci narasle preko pola glave. Nije skidao pogleda dok god smo bili u vidokrugu

 

Urtz kaže...

Kako ces auto regulirat? Jel ga moras uvest i platit porez na njega nakon nekog vremena ili ga planiras vratiti nazad? ili nemoras nista po tom pitanju?

 

Auto cu uvesti. Zahvaljujuci tome sto ga imam u vlasnistvu od prije - necu morati placati carinu. Ovdje ga smijem voziti tocno 6 mjeseci. Svakako mi na ljeto istice registracija pa bih ga u HR morao registrirati.

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Zašto ne kupiš neki sa volanom na desnoj strani? Puno koštaju ili ne bi mogao osiguranje prenijeti ili je neki treći razlog?

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein ----- www.cigoff.eu -----
13 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Ima svoj auto koji mu je vjerojatno dobar i zadovoljan je s njim i nema potrebe da kupuje drugi. Nije tako jednostavno kupiti auto i zahtjeva puno vremena ako se gledaju polovni a to bi mu bilo uzaludno trošenje i vremena i energije s obzirom da vec ima auto.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Pero Dinamit kaže...

Zašto ne kupiš neki sa volanom na desnoj strani? Puno koštaju ili ne bi mogao osiguranje prenijeti ili je neki treći razlog?

 

A gle, od svega po malo zapravo. Presudno je to sto ovaj auto koji imam radi besprijekorno (star 2 godine) i nema mi smisla prodavati ga.

A ovako sve funkcionira i nemam problema. Kod mene u susjedstvu jedan covjek ima passata kojeg je iz rumunjske dofurao. I koristi ga vec godinama. Dakle no big deal.

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Sve super, ali je volan sa prave/krive strane. Ne znam kako voziš, ali je zayebano kod pretjecanja.

Tj, to je jedino gdje bi se brinuo. Vozio sam po Irskoj s volanom na desnoj strani pa znam kako je to 

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein ----- www.cigoff.eu -----
15 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj
I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Pero Dinamit kaže...

Sve super, ali je volan sa prave/krive strane. Ne znam kako voziš, ali je zayebano kod pretjecanja.

Tj, to je jedino gdje bi se brinuo. Vozio sam po Irskoj s volanom na desnoj strani pa znam kako je to 

Zato uvijek mora imati kopilota (kao na relly-u) koji će mu govoriti, ajd sad možeš, šaltaj nižu i daj gas!!!

Mogla je u krajnjoj nuždi poslužiti i neka Irska obdarena plavuša (i ne samo za to), ali ne, morao je dovesti i ženu sa sobom.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
mario.L_hr kaže...
picajzla0707 kaže...
Bit ce da su uz informaticare i poreznike iz hrvatske uvezli :)))

Kad ih je Friday informirao što i kako trebaju napraviti. Još da sredi neku shemu za političare, gdje bi nam bio kraj.

 .. klasična zabluda (efekt stajanja u redu koji je uvijek najsporiji..), Fridayeva priča pokazuje birokraciju-papirologiju (i poreze..), kod nas se stalno njurka, 99% identično svugdje.

jedina (ali bitna) razlika, tamo to središ, kod nas samo možda.

upravo se mjesec dana razgovaram s knjigovođom oko tog moram li ili ne predavati poreznu, .. od svih twisteva (klasični Poarot) posljednja verzija, ne, sve je OK, automatika.. osim ako ne dobijem pismo od porezne ..do 25tog (ili da zovem do 29tog..). .. ono, pa je ima još koja država s takvim poreznim 'nedoumicama'. (da ne spominjemo ex ministra..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...

. Ovdje je situacija takva da ako ne tražiš - nećeš ni dobiti.

 

 

 


Takva situacija je svugdi u HR... Ako šutiš i ništa ne pitaš znači da ti je dobro, đubarsko razmišljanje poslodavca... Zato ja svako malo nešto pitam u novoj firmi...

15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Opti kaže...
Friday kaže...

. Ovdje je situacija takva da ako ne tražiš - nećeš ni dobiti

Takva situacija je svugdi u HR... Ako šutiš i ništa ne pitaš znači da ti je dobro, đubarsko razmišljanje poslodavca... Zato ja svako malo nešto pitam u novoj firmi...

ja je pit'o

i ona mi dala

drugo jutro

miliciju zvala

ijuju.

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice