Kako sam dobio posao u Irskoj izdvojena tema

poruka: 2.511
|
čitano: 958.249
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Tonči kaže...
funat kaže...

Amazon, Google i FB (ali i Spotify, Yahoo, Workday..) su elita, nikakav enterprise - jer tamo se zesce radi nego u bilo kojem startupu, a kamoli standardnom enterpriseu. Frendove iz Amazona uvijek cekam do 21 na pivi jer ostaju dulje.

 

Enterprise (barem ja) gledam kao firme koje rade software za velike poslovne korisnike (u HR su to firme poput IN2), i velike firme kojima IT nije prva djelatnost, ali su se ustekali (tu spada i Ericsson, Siemens i slicni, pa banke, farmaceuti, osiguranja, naftasi). Ja te firme izbjegavam u sirokom luku - balance or no balance. Ne mogu gledat to politiziranje i prenemaganje, razbacivanje buzzvordima i kurcenje, a bez pokrica i pravog znanja. Samo kosuljica i powerpoint. To kad cu imat zenu, ljubavnicu i 50+ i ne bude mi se vise dalo radit. Uvalit se ko konzultant i skicat mlade pripravnice:D

 

Startupi u HR su istina vecinom kopirane ideje ili outsource - ali to i nije pravi startup. Pravi startup je firma koja radi bleeding edge i pali lovu od investitora bez nade u skoru zaradu (kao moj trenutni npr:))

 

Ne baš. Od svih firmi tu jedino Microsoft i Google su prave softverske korporacije. FB je overblown startup koji je to postao, Yahoo je na samrti (vjerojatno će ga kupiti i progutati Microsoft), Spotify (lol?), Workdawhat??, lol - dakle, eventualno Google i Microsoft te moderno Facebook. Ericsson je hardversko-softverska korporacija, a Amazon retail-softverska, obje su se softveru okrenule širenjem djelatnosti. Siemens nije poveziv jer je softver umro tamo, a nemaju veze ni s bankama, farmaceutima i sl. Skroz si pogubio nit tu.

 

Startupi se ne mogu baviti cutting-edge tehnologijom, jer nemaju mogućnost za tako nešto. Rijetki startupi kreiraju nove tehnologije. Osim ako ne smatraš "cutting-edge tehnologijom" korištenje nekog frameworka, što to naravno, nije. 

  

Velike firme rade na cool stvarima: Facebook (Oculus, React), Microsoft (HoloLens, Xbox, OSnext), Google (V8, Chrome, Glass, GFiber), Ericsson (5G, HDS), Intel (XeonPhi), Amazon (AWS, Kindle), AMD (HBM, GCN, Mantle, HIP), Nvidia (NVLink, NVGrid).... 

 

Firme koje ti navodis ja stavljam u top tier - to su firme koje definiraju tehnologiju. Tehnicki to je enterprise (ali sve je enterprise - pa i 5 man Ltd), ali ja pod enterprise zapravo stavljam 2nd tier firme koje rade na krajnjoj implementaciji poslovnih (enterprise) aplikacija koristeci tehnologiju top-tier firmi. Amazon nije nikakva retail firma - oni su cista SW korporacija (kao Google ili MS) koja je pocela kao retail firma. Isto kao i LinkedIn, isto kao i Workday i firme za koje mozda nisi cuo, ali ostavljaju puno traga u IT-u jer razvijaju vlastite tehnologije, jezike, runtimes, DB engines. Hoces reci da je LinkedIn zapravo samo "socijalna mreza"? Ili Facebook? Koji je napisao HHVM i Cassandru? 

 

ALI - Ericsson i Siemens meni nisu top tier u IT - mozda u telekomu i elektronici, ali ne u softwareu. I zato ih trpam u kos s bankama, farmacijom i njihovim vendorima. Ericsson doduse ima Erlang, ali jedna lasta ne cini proljece.

Osim toga Ericsson i SIemens rade na drzavnim projektima (tipa e-Recept) koji su tipican primjer bloatanog preplacenog groblja koda. MS, FB, Amazon i ostali top-tier to ne rade (koliko znam).

 

Edit: i da - auti, procesori i slicne stvari nisu moj fah i ne smatram nVidiu ili AMD software firmama u smislu FB, Google-a ili Amazona. Da, imaju sexy R&D, ali to nije SW per se. To samo KORISTI SW.

 

Kad kazem bleeding edge, mislim na nove SW artefakte - jezike, principe, frameworke. To nVidia ne radi. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.4.2016 18:29 (funat).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Nemoj krivo shvatiti, ali nemaš pojma o čemu govoriš ovdje. Amazon je primarno retail firma. Tek je nedavna tranzicija na cloud proširila kasnije portfolio. Facebook je firma koja na jednak način, za svoje potrebe razvija neke tehnologije. Google je marketinška kompanija, ali je izrazito dugo u softveru da je odavno taj dio portfolio prestao biti samo dodatak. Microsoft je tu jedina tvrtka koja je čisto softverski počela. Apple je miješana solucija kao i IBM. LinkedIn je zasad samo to - poslovna društvena mreža. 

 

Ericsson je jedan od glavnih igrača radio i telekom industrije. Upravo smo prodali Amazonu hardver za njihov cloud. :) 5G mrežu kreiramo mi, a i vodeći za LTE. Baze podataka za telekome (ogromni scale) kreirao je Ericsson. Jedan od Intelovih partnera za hyperscale cloud je Ericsson, HDS koji je prodan kao proizvod Amazonu dio je te suradnje. U Ericssonu razvijamo vlastite SW tehnologije za svoje proizvode.

 

Opet izbacuješ tvrdnje o stvarima o kojima ne znaš: AMD je glavni kreator modernih softverskih tehnologija za low-level grafiku, hybrid computing, OpenGPU inicijator, glavni partner za razvoj Vulkana i DirectX-a. Nvidia je jedna od najvažnijih kompanija za moderni deep learning i AI, kreator ne samo hardvera na svim razinama, nego i cijelih softverskih platformi. I jedna i druga i treća firma kreiraju ne samo nove alate (jezike, frameworke), platforme, nego i paradigme i k tome hardver.

 

Kako "samo koristi SW", LOL?!

 

P.S. Sve velike firme rade na državnim projektima, uključujući Microsoft, Google, Facebook i sl. Država je poslovna platforma.

 

 

Rijetki su startupi koji kreiraju nešto što je nova tehnologija, pogotovo nešto zaista novo, a ne samo proizvod na nečemu postojećem.

16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Tonči kaže...

Nemoj krivo shvatiti, ali nemaš pojma o čemu govoriš ovdje. Amazon je primarno retail firma. Tek je nedavna tranzicija na cloud proširila kasnije portfolio. Facebook je firma koja na jednak način, za svoje potrebe razvija neke tehnologije. Google je marketinška kompanija, ali je izrazito dugo u softveru da je odavno taj dio portfolio prestao biti samo dodatak. Microsoft je tu jedina tvrtka koja je čisto softverski počela. Apple je miješana solucija kao i IBM. LinkedIn je zasad samo to - poslovna društvena mreža. 

 

Ericsson je jedan od glavnih igrača radio i telekom industrije. Upravo smo prodali Amazonu hardver za njihov cloud. :) 5G mrežu kreiramo mi, a i vodeći za LTE. Baze podataka za telekome (ogromni scale) kreirao je Ericsson. Jedan od Intelovih partnera za hyperscale cloud je Ericsson, HDS koji je prodan kao proizvod Amazonu dio je te suradnje. U Ericssonu razvijamo vlastite SW tehnologije za svoje proizvode.

 

Opet izbacuješ tvrdnje o stvarima o kojima ne znaš: AMD je glavni kreator modernih softverskih tehnologija za low-level grafiku, hybrid computing, OpenGPU inicijator, glavni partner za razvoj Vulkana i DirectX-a. Nvidia je jedna od najvažnijih kompanija za moderni deep learning i AI, kreator ne samo hardvera na svim razinama, nego i cijelih softverskih platformi. I jedna i druga i treća firma kreiraju ne samo nove alate (jezike, frameworke), platforme, nego i paradigme i k tome hardver.

 

Kako "samo koristi SW", LOL?!

 

P.S. Sve velike firme rade na državnim projektima, uključujući Microsoft, Google, Facebook i sl. Država je poslovna platforma.

 

 

Rijetki su startupi koji kreiraju nešto što je nova tehnologija, pogotovo nešto zaista novo, a ne samo proizvod na nečemu postojećem.

 

Mislim da si malo ostao u proslosti i da branis svoju firmu. Sve 5, znam kako je u korporacijama:p

 

Amazon je primarno SW firma koja danas bukvalno drzi znacajan postotak Interneta na vlastitom cloudu. Razvijaju i otvaraju vlastite tehnologije cijelo vrijeme. Retail im je side job. Hardware kupuju naravno.

Facebook je primarno SW firma koja primjenjuje sve sto napravi da bi na povrsini odrzala najveci web site na svijetu + R&D na sve strane. Razvili su citav niz tehnologija koje danas koriste svi jer su open sourcane. 

Google isto. 

LinkedIn isto, Red Hat, pa i VMWare i deseci manjih igraca (Canonical npr.)

 

AMD, Intel i slicni jednostavno ne spadaju u siru software pricu u ovom kontekstu. Siris temu bez potrebe. Naravno da kreiraju software, ali za svoj vlastiti hardware. I tu je kraj price.

 

Ericsson tu jednostavno ne spada. 

 

Edit: Razlikujemo se u klasifikaciji. Ja imam podjelu u odnosu na ono sto radim i u kontekstu ove teme. Intel/AMD/OculusRift/samovozeci auto su izvan toga. Moja osobna podjela je kad je u pitanju SW scena u Irskoj/HR - 1st tier (AMZN, GOOGLE..), 2nd tier (Dell, Citybank npr..), startupi. Volim prve i trece, ne volim druge. To je sve.

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.4.2016 19:11 (funat).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Da, Amazon je inače poznat po tome da se njihovi softverski proizvodi svugdje koriste, a cloud i retail su im side job. Puno razvijenih tehnologija imaju, FB i Microsoft se nadmeću što da kupe od Amazona. :)

FB tehnologije baš i nemaju tako široku upotrebu.

 

Pomiješao si i navlačiš vodu na svoj mlin "privatnom klasifikacijom", što nema smisla pa bolje da završimo raspravu. :)

15 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Phew! Konačno se možemo vratiti na Petka i njegov život i djelo

There are some things so serious you have to laugh at them. -Niels Bohr
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Ok, mozda DynamoDB, BigTable, HHVM i Cassandra nisu nesto sto svaki dan vidis na Monster reqs, al ne znaci da se ne koriste (bas kao i Erlang npr.). Al slazem se - back to topic. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Koliko vremena su irski poslodavci spremni čekati, ukoliko se dogovorimo za posao, s obzirom da moram odraditi otkazni rok ?

Ne želim da dajem otkaz prije nego što nađem novi posao.

 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
poletarac kaže...

Koliko vremena su irski poslodavci spremni čekati, ukoliko se dogovorimo za posao, s obzirom da moram odraditi otkazni rok ?

Ne želim da dajem otkaz prije nego što nađem novi posao.

 

Svi znaju da su otkazni rokovi mjesec dana i tu nema problema.

Freak Show Inc.
8 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Bok, javljam se prvi put :) Neko vrijeme razmišljam o Irskoj i nedavno sam stavio CV na monster te imao 4 razgovora sa recruiterima, još nisam imao nijedan intervju. Inače sam developer s 5-6 godina iskustva, najviše C, C++ (embedded), PL/SQL te nešto manje C# i ASP.NET, ali i u tome bih se brzo snašao, jer mi je to baš bio gušt raditi i tijekom faksa i na nekim poslovima.

 

Svi razgovori osim jednoga su bili vezano za permanent positions, ali onaj koji me muči je bio ovih dana i radi se o 18-mjesečnom contractu. Kako nemam pojma o contractingu i kako to funkcionira u Irskoj (a bogme ni u Hrvatskoj :D), malo me zateklo kad je recruiter to spomenuo. Pitao me koliko bih novca očekivao dnevno, na što nisam imao pojma što reći, pa sam mu rekao da sam razmišljao samo o permanent pozicijama i da bih ciljao na nešto oko 55 K godišnje, ali da znam da se za contracting dobiva više.

 

On mi je malo opisao firmu i što bi se radilo te rekao da ne moram brinuti što se radi o contractu jer oni imaju dugoročne projekte i da će sigurno htjeti produljiti ugovor i nakon tih 18 mjeseci, a osim toga da mi neće biti problem naći i drugi posao ako to poželim. Spomenuo je da bi cifra bila oko 65 K (za poziciju za koju za permanent daju oko 50 K).

 

Međutim, meni je to sve novo i naravno da ću biti maksimalno oprezan, pa sam samo htio čuti poneki komentar? Također imam dojam da bih mogao tražiti i nešto više, jer čini mi se mala razlika između permanent i contracting od samo 15 K brutto godišnje? Ali lako moguće da nemam pojma :D

 

Također je rekao da se radi preko tzv. umbrella kompanije, tj. da bih potpisao ugovor s njima, a oni bi dalje rješavali sve sa samim poslodavcem, brinuli o plaćanju poreza itd. (Sve ovo, naravno, ukoliko uopće dođe do ponude :)).

 

Ako netko zna više o tematici, savjeti su dobro došli. Hvala :)

 

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
poletarac kaže...

Koliko vremena su irski poslodavci spremni čekati, ukoliko se dogovorimo za posao, s obzirom da moram odraditi otkazni rok ?

Ne želim da dajem otkaz prije nego što nađem novi posao.

 ovisno o firmi i poziciji, koliko im je bitna i koliko si im ti bitan.. neke su cekalo po 3-6 mjeseci bez pogovora.

16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Elisian kaže...

Bok, javljam se prvi put :) Neko vrijeme razmišljam o Irskoj i nedavno sam stavio CV na monster te imao 4 razgovora sa recruiterima, još nisam imao nijedan intervju. Inače sam developer s 5-6 godina iskustva, najviše C, C++ (embedded), PL/SQL te nešto manje C# i ASP.NET, ali i u tome bih se brzo snašao, jer mi je to baš bio gušt raditi i tijekom faksa i na nekim poslovima.

 

Svi razgovori osim jednoga su bili vezano za permanent positions, ali onaj koji me muči je bio ovih dana i radi se o 18-mjesečnom contractu. Kako nemam pojma o contractingu i kako to funkcionira u Irskoj (a bogme ni u Hrvatskoj :D), malo me zateklo kad je recruiter to spomenuo. Pitao me koliko bih novca očekivao dnevno, na što nisam imao pojma što reći, pa sam mu rekao da sam razmišljao samo o permanent pozicijama i da bih ciljao na nešto oko 55 K godišnje, ali da znam da se za contracting dobiva više.

 

On mi je malo opisao firmu i što bi se radilo te rekao da ne moram brinuti što se radi o contractu jer oni imaju dugoročne projekte i da će sigurno htjeti produljiti ugovor i nakon tih 18 mjeseci, a osim toga da mi neće biti problem naći i drugi posao ako to poželim. Spomenuo je da bi cifra bila oko 65 K (za poziciju za koju za permanent daju oko 50 K).

 

Međutim, meni je to sve novo i naravno da ću biti maksimalno oprezan, pa sam samo htio čuti poneki komentar? Također imam dojam da bih mogao tražiti i nešto više, jer čini mi se mala razlika između permanent i contracting od samo 15 K brutto godišnje? Ali lako moguće da nemam pojma :D

 

Također je rekao da se radi preko tzv. umbrella kompanije, tj. da bih potpisao ugovor s njima, a oni bi dalje rješavali sve sa samim poslodavcem, brinuli o plaćanju poreza itd. (Sve ovo, naravno, ukoliko uopće dođe do ponude :)).

 

Ako netko zna više o tematici, savjeti su dobro došli. Hvala :)

 

 

 

Kada uzmes contracting ponudu, racunas oko 19 dana mjesecno (jer ti godisnji i bolovanja nisu placeni). Ne znam sto znaci 65K u contractingu - ali pretpostavljam da su ti ponudili 350€ dan, tako mi to zvuci.

Pogledaj koliko ti ostane ovdje - http://www.iconaccounting.ie/tax-calculator/

 

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Hvala na linku. Sad gledam bilješke s razgovora i vidim da mi je spomenuo 300  dnevno. Odakle mu onda ovih 65 K, ne znam. 

Ako unesem 300  dnevno u drugu kolonu na linku, dobijem mjesečno netto 3453 €.

 

Ono što me malo brine su mirovinsko, staž, zdravstveno i slično... Ide li staž contractorima jednako kao i ovima koji su na permanent pozicijama?

Vidim da je od brutta u kalkulatoru oduzet PRSI - to znači da je time obračunata uplata za mirovinsko?

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.4.2016 13:09 (Elisian).
16 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Ide ti staz, sve je poprilicno slicno, samo platis malo vise. Plus nemas ugovor za stalno, a to se kompenzira vecom dnevnom zaradom. 300 je malo, mislim da je 350 neki realan start. 400+ je kad se udomacis. Tehnicko znanje nece te odvesti preko 500, za to moras biti jak u nekoj domeni. Ljudi koji su pored tehnickog znanja jaki u nekoj konkretnoj domeni (osiguranja, bankarstvo, drzavni sektor..) mogu imati i 1000+. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Pozdrav, pitanjce...

 

Stavio sam CV na Monster, zvalo me i poslalo mail. (šok)

Nisam se javio, napisao sam da sam slobodan za razgovor iza 5pm.

Jel to ok? Rade li rekruteri iza 5 ili sam se trebao javiti i gotovo?

-=PiS=- www.pis-klan.com
15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Amo vi koji ste odselili jedno pitanje... S obzirom da baratete dobrim tehničkim znanjem imam jedno pitanje, trik pitanje :)

 

Pretpostavljam da je neki prosjek za seniora 60K EUR godišnje, da li bi radili remote za USA firmu za $70K+ godišnje ? Nećemo sad o tome da to nije izvedivo jer osobno znam da je ali treba puno uloženog vremena. Ako si otvoriš firmu, daš si plaću 5k neto i od ukupne cifre vučeš cca 70% love čisto nakon šta platiš sva davanja državi. Najam stana u nas je 4-5 puta jeftiniji, meni osobno je remote puno bolja opcija. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.4.2016 23:10 (Opti).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Postoji niz problema:

- teško je naći remote firmu

- 70% ne možeš izvući jer si s tim ciframa u najvišem poreznom razredu

- firma košta solidan novac i bez plaće; svakakvi nameti, računovodstvo i sl. 4-6 tisuća kuna u najboljem slučaju

15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Tonči kaže...

Postoji niz problema:

- teško je naći remote firmu

- 70% ne možeš izvući jer si s tim ciframa u najvišem poreznom razredu

- firma košta solidan novac i bez plaće; svakakvi nameti, računovodstvo i sl. 4-6 tisuća kuna u najboljem slučaju

 

Je teško je, priznajem. Ali ako si dobar možeš radit fino preko toptala. Klijenti su OK, nisu điberi ko na Odesku tako da se može fino živit. Ali tamo nemoš startat ko njubi....

 

O čemu ti pričaš? Očito nisi upoznat kako stvari funkcioniraju sa firmom... Dobar knjigovođa ti je 1500KN mjesečno (cca 20 računa, a imat ćeš ih 5-6 ako ne i manje) i to je to šta imaš od troškova. Sebi isplaćuješ nekih 7000 bruto2, ostalo vučeš vani preko poreza na dobit i poreza na isplatu dobiti. Nećeš si davat ogromnu neto plaću i plaćat puste doprinose i poreze... Recimo da ti kontrola dođe jedan put u posjet godišnje, dogovoriš se za neku kaznu od 5000kn on sretan ti sretan jer nisi trošio pare ne sve moguće regulative koje moraš poštovat.  "Loša" strana je šta si kreditno nesposoban i šta ćeš imat malu penziju (onaj ko ima će si plaćat privatno životno osiguranje). U ostalom moš otvorit jdoo ako nisi pri parama, ne treba ti doo. Raspitat se prije nego napišeš ;) 

16 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Nije direktno vezano za Irsku ali vjerojatno je to svugdje isto.


Kad ti headhunter pošalje nekakvu poziciju u kojoj su navedene dvije moguće vrste zaposlenja: Freelancer i Employee, što to točno znači? Je li itko od vas otišao raditi kao Freelancer u Irsku ili se podrazumjeva da ideš kao Employee? U jednoj poziciji je bilo da prihvaćaju samo Freelancer contracts, "Freelancer contracts ONLY! No employee contracts."


Tek se spremam 'izići' na vanjsko tržište, još nisam nigdje poslao CV, prvi mi je izbor bio Irska, ali evo kako me je kontaktirao jedan headhunter i predstavio mi nekakve pozicije za Francusku sad gledam u tom smjeru.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Irsuk tu su ti dečki par postova prije pisali o contract ugovorima to bi bila ova freelance opcija, to bi ako prevedmo u naše okvire bio kao neki ugovor o djelu gdje nisi zaposlenik firme ali obavljaša neke poslove za njih.

 

 

Inače dečki pratim temu,hvala Vam svima, nastavite pisati i dalje o vašim iskustvima, jer ovdje u Hrvatskoj je banana.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Opti kaže...
Tonči kaže...

Postoji niz problema:

- teško je naći remote firmu

- 70% ne možeš izvući jer si s tim ciframa u najvišem poreznom razredu

- firma košta solidan novac i bez plaće; svakakvi nameti, računovodstvo i sl. 4-6 tisuća kuna u najboljem slučaju

 

Je teško je, priznajem. Ali ako si dobar možeš radit fino preko toptala. Klijenti su OK, nisu điberi ko na Odesku tako da se može fino živit. Ali tamo nemoš startat ko njubi....

 

O čemu ti pričaš? Očito nisi upoznat kako stvari funkcioniraju sa firmom... Dobar knjigovođa ti je 1500KN mjesečno (cca 20 računa, a imat ćeš ih 5-6 ako ne i manje) i to je to šta imaš od troškova. Sebi isplaćuješ nekih 7000 bruto2, ostalo vučeš vani preko poreza na dobit i poreza na isplatu dobiti. Nećeš si davat ogromnu neto plaću i plaćat puste doprinose i poreze... Recimo da ti kontrola dođe jedan put u posjet godišnje, dogovoriš se za neku kaznu od 5000kn on sretan ti sretan jer nisi trošio pare ne sve moguće regulative koje moraš poštovat.  "Loša" strana je šta si kreditno nesposoban i šta ćeš imat malu penziju (onaj ko ima će si plaćat privatno životno osiguranje). U ostalom moš otvorit jdoo ako nisi pri parama, ne treba ti doo. Raspitat se prije nego napišeš ;) 

TopTal je ok, ali ima dva problema: ulazni testovi su im idiotski (99% posla koje traži TT nema veze s Codility testovima), plaćanje je slabo jer je ograničeno regijom. Za isti posao tebi će TT staviti limit na cijene, a Kanađaninu neće. To je govnava politika.

Očito sam upoznat. Imaš knjigovodstvo od najmanje 500kn (iako je to danas vjerojatno 700-800), imaš minimalne doprinose i davanja na direktora i njegovu plaću, imaš hrpu nameta (od šuma do turističkih zajednica, spomenika i sl.), a kad vadiš dobit, imaš porez na dobit. "Dogovaranje s inspektorima" je suludi komentar. Samo se ti dogovaraj s marvom. To je nagazna mina. Ne dolaze samo jednom.

Ugl. ne moram se raspitati, znam točno o čemu govorim. :)

 

Poslovanje u Hrvatskoj je suludo ako nemaš veći obim posla i zaposlene ljude koje moraš imati/platiti ovdje. Postoje pametniji načini rada od kad smo u EU i bitno jeftiniji. :)

15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Plaćanje je slabo na toptalu?? Koja je cifra po tebi slaba?

 

Ti ka direktor si isplatis placu koja ide tebi a ne drzavi, porez na dobit je 20%, porez na isplatu dobiti 12%. Kako god okreneš za plaće preko 20k bruto1 se NE ISPLATI plaćat državi davanja, isplativije je otvorit firmu sebi davat neku malu plaću a ostalo vuć preko dobiti van. Te sve naknade šta se skupe su u biti papilova, ali ako si sam u svojoj firmi nisu to neke cifre. Radim preko firme kao i par mojih kolega, nema boljeg načina za legalno najviše vuć lovu od svog rada.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Bilo kakvo ograničavanje iznosa od strane Toptala prema regiji je neprihvatljivo, nebitno koje su cifre u pitanju. Pouzdano znam da je $50 po satu plafon ako imaš uopće sreće da ti to "dozvole" kao tvoj bruto jer te oni plaćaju i ugovaraju poslove. $30-40 je češći iznos za domaće ljude. Nisam ljubitelj te filozofije. I kako rekoh, ulazni uvjeti su suludi tj. neadekvatni.

 

I da - toplo savjetujem uopće nemati firmu ovdje. :)

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Tonči kaže...

Bilo kakvo ograničavanje iznosa od strane Toptala prema regiji je neprihvatljivo, nebitno koje su cifre u pitanju. Pouzdano znam da je $50 po satu plafon ako imaš uopće sreće da ti to "dozvole" kao tvoj bruto jer te oni plaćaju i ugovaraju poslove. $30-40 je češći iznos za domaće ljude.

 

To je jadno

Freak Show Inc.
11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Tonči kaže...

Pouzdano znam da je $50 po satu plafon ako imaš uopće sreće da ti to "dozvole" kao tvoj bruto jer te oni plaćaju i ugovaraju poslove. $30-40 je češći iznos za domaće ljude.

 

Svi ti "freelance" servisi u početku krenu OK i onda kasnije pritegnu lanac.

Neki s vremenom dignu naknade (oDesk), ili te na neki način natjeraju da im plaćaš nekakav mjesečni paušal (Elance), a oni s dna kace namjerno ruše cijenu rada i nazovu to "crowdsourcing" ili "project contest" (Freelancer).

15 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Ma najbolje onda na bauštelu, barem si zdrav jer se dovoljno krećeš :D ..a ne kao ja, svaki mjesec me nešto drugo pritegne jer sjedim po cijele dane.

There are some things so serious you have to laugh at them. -Niels Bohr
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
xfairguy kaže...

Irsuk tu su ti dečki par postova prije pisali o contract ugovorima to bi bila ova freelance opcija, to bi ako prevedmo u naše okvire bio kao neki ugovor o djelu gdje nisi zaposlenik firme ali obavljaša neke poslove za njih.

 

 

Inače dečki pratim temu,hvala Vam svima, nastavite pisati i dalje o vašim iskustvima, jer ovdje u Hrvatskoj je banana.

 

xfairguy i ostali jel bi se moglo reći koja opcija je bolja, pogotovo za početnika na vanjskom tržištu, Freelancer ili Employee?

 

Kao sys admin imam 5-godišnje radno iskustvo, uglavnom Microsoft, a radio sam ponešto i s Linux-om i Network uređajima, te Hybrid i IP PBX-ovima, ali uglavnom Microsoft.

 

To bi negdje vani bio kao neki Junior?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

I imam nekakvog znanja u VBA-u (Excel i Access), ne mogu objektivno procjeniti koliko je to moje znanje, sam sam učio, google, i metoda pokušaja-promašaja :)

 

Kakve bi mi bile šanse u Irskoj?

 

Koliko mogu vidjeti po vašim postovima vi ste svi manje više programeri i to sa dobri stažom iza sebe.

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.5.2016 16:47 (irsuk).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Bongiaro kaže...

Pozdrav, pitanjce...

 

Stavio sam CV na Monster, zvalo me i poslalo mail. (šok)

Nisam se javio, napisao sam da sam slobodan za razgovor iza 5pm.

Jel to ok? Rade li rekruteri iza 5 ili sam se trebao javiti i gotovo?

 

Možda kasnim, ali... meni nisu stvarali probleme ako bih tražio da se čujemo oko 16:30 po irskom vremenu (17:30 po našem). Ne znam jesi li ti mislio na 5 po irskom ili... Ako jesi, to mi zvuči ok.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Tonči kaže... 

Poslovanje u Hrvatskoj je suludo ako nemaš veći obim posla i zaposlene ljude koje moraš imati/platiti ovdje. Postoje pametniji načini rada od kad smo u EU i bitno jeftiniji. :)

 A to je? Otvaranje tvrtke u ...Irskoj?

15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Tonči kaže...

Bilo kakvo ograničavanje iznosa od strane Toptala prema regiji je neprihvatljivo, nebitno koje su cifre u pitanju. Pouzdano znam da je $50 po satu plafon ako imaš uopće sreće da ti to "dozvole" kao tvoj bruto jer te oni plaćaju i ugovaraju poslove. $30-40 je češći iznos za domaće ljude. Nisam ljubitelj te filozofije. I kako rekoh, ulazni uvjeti su suludi tj. neadekvatni.

 

I da - toplo savjetujem uopće nemati firmu ovdje. :)

 

 

U čemu je problem da radiš full time za $50 po satu? Ja imam informacije da je contractanje po EU nekih 75 EUR/h, a po USA $100+. S obzirom da sidiš u HR i nigdi ne mičeš, nemaš troškove puta, smještaja, dnevnica itd. $50  je skroz dobar dil. Ma i $35 je OK za full time posal, to je preko $70k godišnje,  sa firmom preko 20k KN neto mjesečno. Više nego premijer i opet ti nije dobro? :)

 

Kad prođeš razgovor za toptal oni te lijepo pitaju koja ti je cijena... Ti moš slobodno reć $100/h, samo šta te niko neće uzet za 100 :). Nekad treba bit realan i zadovoljit se s onim o čemu neki ljudi u našoj struci mogu samo sanjat zbog raznih razloga...

 

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice