Može li J.d.o.o.?

poruka: 17
|
čitano: 16.146
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
J.d.o.o.?

Pozdrav, da krenem, imam trgovačku školu i certifikat za servisera računala. Radim u prodaji kompjutera te sam htio legalno sa strane imati dodatnu zaradu sa popravkom računala.
Zbog klasifikacije djelatnosti ne mogu imati obrt niti dodatnu djelatnost jer za to moram po tom pravilniku imati sss računalnog smjera. Onda sam išao na Hitro.HR gdje mi je službenica rekla da mogu otvoriti ali ako me inspekcija ulovi u radu da plaćam globu jer se veže na taj pravilnik o klasifikaciji djelatnosti gdje moram imati sss računalnog smjera. Nakon toga sam nazvao 15-20 različitih brojeva telefona gdje sam dobivao oprečne informacije od toga da je to istina i da ne mogu pa do toga da mogu jer je to pravilnik o obrtima. Zatim se jedni pozivaju na ZO (Zakon o obrtu) gdje stoji u članku 9. da se veže na taj pravilnik. Ali onda mi je druga informacija bila da članak 41. i članku 2. istog zakona gdje kaže da se može otvoriti bez te struke ako neću imati praktikante.. Mogu li otvoriti ili ne a da me pri obavljanju tog posla ne kazne radi navedenih razloga?

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.5.2015 16:57 (lovacmaki).
 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Može li J.d.o.o.?

Mozda samo da razmislis o svemu prije nego otvors j.d.o.o.

Vecernji list

Battlenet - TheProdigy#2234
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.5.2015 17:02 (Zemljanin).
 
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Može li J.d.o.o.?

Hvala na linku, svaka informacija je dobrodošla.

15 godina
online
Može li J.d.o.o.?
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Može li J.d.o.o.?

u principu sa d.o.o. možeš radit što ti srce poželi, pod uvjetom da je navedeno kao djelatnost na trgovačkom sudu, ali uzmi u obzir da bi netko tamo i trebao biti zaposlen, koliko me pamćenje služi nekaj su čačkali po "fikus firmama" (bez zaposlenih), što donosi opet određene troškove (doprinose, poreze i ine pizdarije), + troškove knjigovođe i ostalih gluposti, tako da dobro promisli i stavi sve na papir.....

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Može li J.d.o.o.?

Dobra stvar je što radiš, te ukoliko otvoriš J.d.o.o ne trebaš plaćati mirovinsko i zdravstveno, no računat će ti se sve kao drugi dohodak, na to ide neki posebni porez nisam siguran koliko itd.

meni se čini za tebe j.d.o.o. najbolja opcija. ukoliko zapadneš u probleme društvo odgovara za probleme. kod obrta ako upadneš u financijska sranja tvoja imovina koju posjeduješ odgovara na dugove. u j.d.o.o. samo društvo.

http://steamcommunity.com/profiles/76561197984431248
 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Može li J.d.o.o.?

E ovako, ja imam pitanje u vezi stručnog obrazovanja i otvaranja jdoo.

Mene konkretno zanima, da li osoba koja nema završenu srednju školu, može biti osnivač jdoo-a?

 

Tea oliveric
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Može li J.d.o.o.?
tejoo121 kaže...

E ovako, ja imam pitanje u vezi stručnog obrazovanja i otvaranja jdoo.

Mene konkretno zanima, da li osoba koja nema završenu srednju školu, može biti osnivač jdoo-a?

 

 Ako ta djelatnost ne zahtjeva nikakve diplome ili svjedožbe onda možeš. Koja bi bila djelatnost jdoo-a?

6 godina
neaktivan
offline
Re: Može li J.d.o.o.?

otvarao bi se frizerski i kozmetički salon, ali osobe koje bi bile zaposlene sve imaju diplome i tečaje usavršavanja. Pa me zanima da li je dovoljno što su radnici stručno osposobljeni ili i osnivač mora biti stručno osposobljen u tom području.

Tea oliveric
16 godina
offline
Re: Može li J.d.o.o.?

J.d.o.o. može otvoriti bilo tko, i sasvim je dovoljno da ti zaposlenici imaju diplomu ili majstorski ispit za ove djelatnosti. Za osnivača poduzeća nema nikakvih uvjeta.

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
6 godina
protjeran
offline
Re: Može li J.d.o.o.?
tejoo121 kaže...

otvarao bi se frizerski i kozmetički salon, ali osobe koje bi bile zaposlene sve imaju diplome i tečaje usavršavanja. Pa me zanima da li je dovoljno što su radnici stručno osposobljeni ili i osnivač mora biti stručno osposobljen u tom području.

 Ne mora pošto on neće raditi te poslove. Također ako očekuješ promet manji o 300 000kn (prag za ulaz u sustav PDVa) razmisli da umjesto jdoo otvoriš paušalni obrt.

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.1.2018 12:24 (Paolo Maldini).
6 godina
neaktivan
offline
Može li J.d.o.o.?

Hvala na informacijama.

Još jedno me zanima.

Čitam da osobe koje imaju neke nepodmirene dugove, ne mogu otvoriti jdoo.

Da li je to istina?

Svuda piše drugačije pa mi više ništa nije jasno.

Ne istražujem za sebe pa bi htjela imat što više informacija da mogu prenjeti.

Tea oliveric
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Može li J.d.o.o.?

Vrlo vjerojatno je tako, Porezna uprava preko OIBa može lako vidjeti svačije dugove.

Članak 40a

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_07_91_2572.html

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.1.2018 12:43 (Paolo Maldini).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Može li J.d.o.o.?

Pa imate 0800 0080 , free broj i tamo bi trebali dobiti tocne i sluzbene informacije.
 
1 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Može li J.d.o.o.?

Pisalo je negdje da iako postoji ovrha po računu osnivača, može se otvoriti, ali se dugovi automatski pripisuju i naplačuju od istog.

Tea oliveric
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Može li J.d.o.o.?
tejoo121 kaže...

Pisalo je negdje da iako postoji ovrha po računu osnivača, može se otvoriti, ali se dugovi automatski pripisuju i naplačuju od istog.

 To ćeš morat provjeriti pri osnivanju ili s knjigovođom kojeg ćeš trebati?

10 godina
offline
Re: Može li J.d.o.o.?
Paolo Maldini kaže...
tejoo121 kaže...

otvarao bi se frizerski i kozmetički salon, ali osobe koje bi bile zaposlene sve imaju diplome i tečaje usavršavanja. Pa me zanima da li je dovoljno što su radnici stručno osposobljeni ili i osnivač mora biti stručno osposobljen u tom području.

 Ne mora pošto on neće raditi te poslove. Također ako očekuješ promet manji o 300 000kn (prag za ulaz u sustav PDVa) razmisli da umjesto jdoo otvoriš paušalni obrt.

 

Mislim da frizer i kozmetičak zahtjevaju formalnu naobrazbu za te djelatnosti, tj. vode se kao povlašteni obrti.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice