Zaposlenje preko obrta

poruka: 35
|
čitano: 16.225
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Zaposlenje preko obrta

Pozdrav svima.

 

Prvo samo želim navesti da ako već postoji slična tema neka administrator zatvori ovu i stavi poveznicu na tu temu. Hvala

 

Situacija o kojoj bi žeio čuti vaše savijete i eventualna iskustva je slijedeća:

 

Ponuđen mi je posao developera u jednoj firmi čije ime naravno neću navesti. Ali stvar je u tome da firma seli svoje sjedište u SAD i svoje djelatnike zapošljava kao obrtnike. 

Znaći trebao bih otovirit svoj obrt (paušalni obrt) u kojemu bi ja bio jedini zaposlenk, i onda kao obrt raditi za njih, na što bi mi oni isplačivali naknadu za moj posao, kao jedna firma drugoj firmi za njihove usluge. Što bi onda drugim riječima, bila moja mjesečna plaća.

S njihve strane bi bili pokriveni svi doprinosi koje bi morao plačati kao obrtnik, odnosno oni bi to plačali.

 

Meni zanima koliko je ovo neka dobra praksa i jeli uopće te kakvi su i koliki rizici?

 

Hvala unaprijed na svim odgovirma i savjetima :)

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Zaposlenje preko obrta
zus1 kaže...

Pozdrav svima.

 

Prvo samo želim navesti da ako već postoji slična tema neka administrator zatvori ovu i stavi poveznicu na tu temu. Hvala

 

Situacija o kojoj bi žeio čuti vaše savijete i eventualna iskustva je slijedeća:

 

Ponuđen mi je posao developera u jednoj firmi čije ime naravno neću navesti. Ali stvar je u tome da firma seli svoje sjedište u SAD i svoje djelatnike zapošljava kao obrtnike. 

Znaći trebao bih otovirit svoj obrt (paušalni obrt) u kojemu bi ja bio jedini zaposlenk, i onda kao obrt raditi za njih, na što bi mi oni isplačivali naknadu za moj posao, kao jedna firma drugoj firmi za njihove usluge. Što bi onda drugim riječima, bila moja mjesečna plaća.

S njihve strane bi bili pokriveni svi doprinosi koje bi morao plačati kao obrtnik, odnosno oni bi to plačali.

 

Meni zanima koliko je ovo neka dobra praksa i jeli uopće te kakvi su i koliki rizici?

 

Hvala unaprijed na svim odgovirma i savjetima :)

 

 

Kako bi ti firma iz SAD plaćala doprinose?

U praksi se isplaćuje bruto + troškovi, odnosno plaća s doprinosima plus sve opcije / benefiti / ostali troškovi koje imaš.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Zaposlenje preko obrta
Old Iggy kaže...
zus1 kaže...

Pozdrav svima.

 

Prvo samo želim navesti da ako već postoji slična tema neka administrator zatvori ovu i stavi poveznicu na tu temu. Hvala

 

Situacija o kojoj bi žeio čuti vaše savijete i eventualna iskustva je slijedeća:

 

Ponuđen mi je posao developera u jednoj firmi čije ime naravno neću navesti. Ali stvar je u tome da firma seli svoje sjedište u SAD i svoje djelatnike zapošljava kao obrtnike. 

Znaći trebao bih otovirit svoj obrt (paušalni obrt) u kojemu bi ja bio jedini zaposlenk, i onda kao obrt raditi za njih, na što bi mi oni isplačivali naknadu za moj posao, kao jedna firma drugoj firmi za njihove usluge. Što bi onda drugim riječima, bila moja mjesečna plaća.

S njihve strane bi bili pokriveni svi doprinosi koje bi morao plačati kao obrtnik, odnosno oni bi to plačali.

 

Meni zanima koliko je ovo neka dobra praksa i jeli uopće te kakvi su i koliki rizici?

 

Hvala unaprijed na svim odgovirma i savjetima :)

 

 

Kako bi ti firma iz SAD plaćala doprinose?

U praksi se isplaćuje bruto + troškovi, odnosno plaća s doprinosima plus sve opcije / benefiti / ostali troškovi koje imaš.

 

Kako su mi oni objasnili oni bi sve platili. Sry ako je odgovor nespretan, nov sam u svemu tome pa zato i tražim savijet. 

 

16 godina
online
Re: Zaposlenje preko obrta
zus1 kaže...
Old Iggy kaže...
zus1 kaže...

Pozdrav svima.

 

Prvo samo želim navesti da ako već postoji slična tema neka administrator zatvori ovu i stavi poveznicu na tu temu. Hvala

 

Situacija o kojoj bi žeio čuti vaše savijete i eventualna iskustva je slijedeća:

 

Ponuđen mi je posao developera u jednoj firmi čije ime naravno neću navesti. Ali stvar je u tome da firma seli svoje sjedište u SAD i svoje djelatnike zapošljava kao obrtnike. 

Znaći trebao bih otovirit svoj obrt (paušalni obrt) u kojemu bi ja bio jedini zaposlenk, i onda kao obrt raditi za njih, na što bi mi oni isplačivali naknadu za moj posao, kao jedna firma drugoj firmi za njihove usluge. Što bi onda drugim riječima, bila moja mjesečna plaća.

S njihve strane bi bili pokriveni svi doprinosi koje bi morao plačati kao obrtnik, odnosno oni bi to plačali.

 

Meni zanima koliko je ovo neka dobra praksa i jeli uopće te kakvi su i koliki rizici?

 

Hvala unaprijed na svim odgovirma i savjetima :)

 

 

Kako bi ti firma iz SAD plaćala doprinose?

U praksi se isplaćuje bruto + troškovi, odnosno plaća s doprinosima plus sve opcije / benefiti / ostali troškovi koje imaš.

 

Kako su mi oni objasnili oni bi sve platili. Sry ako je odgovor nespretan, nov sam u svemu tome pa zato i tražim savijet. 

 

U pravilu se otvara firma, ne obrt. No ne vidim problem u tome.

Nađeš knjigovođu koji će te pratiti, neka ti objasni sve što je potrebno.

Kako si dogovorio troškove najma prostora, nabave opreme, mobitela i ostalog? Jesi li stavio sve na papir?

10 godina
neaktivan
offline
Re: Zaposlenje preko obrta
Old Iggy kaže...
zus1 kaže...
Old Iggy kaže...
zus1 kaže...

Pozdrav svima.

 

Prvo samo želim navesti da ako već postoji slična tema neka administrator zatvori ovu i stavi poveznicu na tu temu. Hvala

 

Situacija o kojoj bi žeio čuti vaše savijete i eventualna iskustva je slijedeća:

 

Ponuđen mi je posao developera u jednoj firmi čije ime naravno neću navesti. Ali stvar je u tome da firma seli svoje sjedište u SAD i svoje djelatnike zapošljava kao obrtnike. 

Znaći trebao bih otovirit svoj obrt (paušalni obrt) u kojemu bi ja bio jedini zaposlenk, i onda kao obrt raditi za njih, na što bi mi oni isplačivali naknadu za moj posao, kao jedna firma drugoj firmi za njihove usluge. Što bi onda drugim riječima, bila moja mjesečna plaća.

S njihve strane bi bili pokriveni svi doprinosi koje bi morao plačati kao obrtnik, odnosno oni bi to plačali.

 

Meni zanima koliko je ovo neka dobra praksa i jeli uopće te kakvi su i koliki rizici?

 

Hvala unaprijed na svim odgovirma i savjetima :)

 

 

Kako bi ti firma iz SAD plaćala doprinose?

U praksi se isplaćuje bruto + troškovi, odnosno plaća s doprinosima plus sve opcije / benefiti / ostali troškovi koje imaš.

 

Kako su mi oni objasnili oni bi sve platili. Sry ako je odgovor nespretan, nov sam u svemu tome pa zato i tražim savijet. 

 

U pravilu se otvara firma, ne obrt. No ne vidim problem u tome.

Nađeš knjigovođu koji će te pratiti, neka ti objasni sve što je potrebno.

Kako si dogovorio troškove najma prostora, nabave opreme, mobitela i ostalog? Jesi li stavio sve na papir?

 

Njihov knjigovođa bit također obaljvao sve poslove oko vođenja knjiga.

Nabava opreme bi išao preko poticaja koje eu daje obrtnicima, odnosno tražio bih poticaj. A radio bih od kuće tako da bi to tehnički bio prostor za rad.

Još nisam stavio sve na papiir, ali to ne bi trebao biti neki problem napraviti, tj ništa bez papira naravno.

16 godina
online
Re: Zaposlenje preko obrta
zus1 kaže...
Old Iggy kaže...

 

U pravilu se otvara firma, ne obrt. No ne vidim problem u tome.

Nađeš knjigovođu koji će te pratiti, neka ti objasni sve što je potrebno.

Kako si dogovorio troškove najma prostora, nabave opreme, mobitela i ostalog? Jesi li stavio sve na papir?

 

Njihov knjigovođa bit također obaljvao sve poslove oko vođenja knjiga.

Nabava opreme bi išao preko poticaja koje eu daje obrtnicima, odnosno tražio bih poticaj. A radio bih od kuće tako da bi to tehnički bio prostor za rad.

Još nisam stavio sve na papiir, ali to ne bi trebao biti neki problem napraviti, tj ništa bez papira naravno.

Američki knjigovođa?!?

Poticaji su li-la. Možda dobiješ, možda ne, traje, a za dobar dio stvari ti treba reakcija "odmah".

Rad od kuće - naplati upotrebu kućnog prostora.

Ništa od toga nije problem, ali iskreno mi je malo "mutno".

10 godina
neaktivan
offline
Re: Zaposlenje preko obrta
Old Iggy kaže...
zus1 kaže...
Old Iggy kaže...

 

U pravilu se otvara firma, ne obrt. No ne vidim problem u tome.

Nađeš knjigovođu koji će te pratiti, neka ti objasni sve što je potrebno.

Kako si dogovorio troškove najma prostora, nabave opreme, mobitela i ostalog? Jesi li stavio sve na papir?

 

Njihov knjigovođa bit također obaljvao sve poslove oko vođenja knjiga.

Nabava opreme bi išao preko poticaja koje eu daje obrtnicima, odnosno tražio bih poticaj. A radio bih od kuće tako da bi to tehnički bio prostor za rad.

Još nisam stavio sve na papiir, ali to ne bi trebao biti neki problem napraviti, tj ništa bez papira naravno.

Američki knjigovođa?!?

Poticaji su li-la. Možda dobiješ, možda ne, traje, a za dobar dio stvari ti treba reakcija "odmah".

Rad od kuće - naplati upotrebu kućnog prostora.

Ništa od toga nije problem, ali iskreno mi je malo "mutno".

 

Ne knjigovođa je odavdje, svi zaposlenici su iz hr samo sele svoje sjedište u SAD. I sada su kao svi zaposlenici u firmi prešli na taj način rada, poreko privatnih obrta koji onda rade za tu firmu.

I meni je malo čudno pa zaot provjeravam jer to neka uobičajna praksa ili je ovo nešto neubičajno. 

 

P.S. Prema njima, svi njjihovi zaposlenici su uspjeli dobit taj doprinos od države. Pričao sm s nekih sedam od njih, mislim da ih ima ukupno 15-ak.

16 godina
online
Re: Zaposlenje preko obrta
zus1 kaže...
Old Iggy kaže...

Američki knjigovođa?!?

Poticaji su li-la. Možda dobiješ, možda ne, traje, a za dobar dio stvari ti treba reakcija "odmah".

Rad od kuće - naplati upotrebu kućnog prostora.

Ništa od toga nije problem, ali iskreno mi je malo "mutno".

 

Ne knjigovođa je odavdje, svi zaposlenici su iz hr samo sele svoje sjedište u SAD. I sada su kao svi zaposlenici u firmi prešli na taj način rada, poreko privatnih obrta koji onda rade za tu firmu.

I meni je malo čudno pa zaot provjeravam jer to neka uobičajna praksa ili je ovo nešto neubičajno. 

 

P.S. Prema njima, svi njjihovi zaposlenici su uspjeli dobit taj doprinos od države. Pričao sm s nekih sedam od njih, mislim da ih ima ukupno 15-ak.

AH, kako muljati s porezima i zaradom, ali OK.

Realno ste mogli ići svi na jedan obrt, ali onda bi bilo i više davanja.

Da će svi periodično dobivati poticaje, gotovo sigurno neće.

 

U pravilu taklve firme traže otvaranje trgovačkih društava (iliti poduzeća) u RH, ali i ovo je izvedivo.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Zaposlenje preko obrta
Old Iggy kaže...
zus1 kaže...
Old Iggy kaže...

Američki knjigovođa?!?

Poticaji su li-la. Možda dobiješ, možda ne, traje, a za dobar dio stvari ti treba reakcija "odmah".

Rad od kuće - naplati upotrebu kućnog prostora.

Ništa od toga nije problem, ali iskreno mi je malo "mutno".

 

Ne knjigovođa je odavdje, svi zaposlenici su iz hr samo sele svoje sjedište u SAD. I sada su kao svi zaposlenici u firmi prešli na taj način rada, poreko privatnih obrta koji onda rade za tu firmu.

I meni je malo čudno pa zaot provjeravam jer to neka uobičajna praksa ili je ovo nešto neubičajno. 

 

P.S. Prema njima, svi njjihovi zaposlenici su uspjeli dobit taj doprinos od države. Pričao sm s nekih sedam od njih, mislim da ih ima ukupno 15-ak.

AH, kako muljati s porezima i zaradom, ali OK.

Realno ste mogli ići svi na jedan obrt, ali onda bi bilo i više davanja.

Da će svi periodično dobivati poticaje, gotovo sigurno neće.

 

U pravilu taklve firme traže otvaranje trgovačkih društava (iliti poduzeća) u RH, ali i ovo je izvedivo.

 

Mislim da je o ovom poticaju rijeć: https://pisalica.com/dobiti-potporu-samozaposljavanje-2018/

Da znam, radim trenutno za jedno tavko ali ovo mi je puno bolja ponuda, pa zato provjeravam, ako sve čini ok volio bih je prihvatiti. 

 

16 godina
online
Re: Zaposlenje preko obrta
zus1 kaže...

 

Ne knjigovođa je odavdje, svi zaposlenici su iz hr samo sele svoje sjedište u SAD. I sada su kao svi zaposlenici u firmi prešli na taj način rada, poreko privatnih obrta koji onda rade za tu firmu.

I meni je malo čudno pa zaot provjeravam jer to neka uobičajna praksa ili je ovo nešto neubičajno. 

 

P.S. Prema njima, svi njjihovi zaposlenici su uspjeli dobit taj doprinos od države. Pričao sm s nekih sedam od njih, mislim da ih ima ukupno 15-ak.

Onda se vjerojatno pod time podrazumijeva da ti oni plaćaju ukupan iznos koji pokriva tvoju plaću, doprinose i dodatne troškove, pa ti onda (ili tvoj knjigovođa) plaćaš doprinose kao obrt i rješavaš sve ostale troškove.

Budući da je to, kao što je već Old Iggy spomenuo, jeftinija varijanta iz perspektive države, Porezna baš i ne voli takve stvari i to smatra "prikrivanjem stalnog zaposlenja", posebno ako se radi o paušalnom obrtu.

 

5 godina
neaktivan
offline
Re: Zaposlenje preko obrta
zus1 kaže...

Pozdrav svima.

 

Prvo samo želim navesti da ako već postoji slična tema neka administrator zatvori ovu i stavi poveznicu na tu temu. Hvala

 

Situacija o kojoj bi žeio čuti vaše savijete i eventualna iskustva je slijedeća:

 

Ponuđen mi je posao developera u jednoj firmi čije ime naravno neću navesti. Ali stvar je u tome da firma seli svoje sjedište u SAD i svoje djelatnike zapošljava kao obrtnike. 

Znaći trebao bih otovirit svoj obrt (paušalni obrt) u kojemu bi ja bio jedini zaposlenk, i onda kao obrt raditi za njih, na što bi mi oni isplačivali naknadu za moj posao, kao jedna firma drugoj firmi za njihove usluge. Što bi onda drugim riječima, bila moja mjesečna plaća.

S njihve strane bi bili pokriveni svi doprinosi koje bi morao plačati kao obrtnik, odnosno oni bi to plačali.

 

Meni zanima koliko je ovo neka dobra praksa i jeli uopće te kakvi su i koliki rizici?

 

Hvala unaprijed na svim odgovirma i savjetima :)

 

 

 

Pravilo 40%.  To znaci, da na svaku tisucu kuna, koje zelis imati u svojem nocaniku na kraju (mjeseca), trebas izdati racun za dvije tisuce Kuna i pol. Zasto?

- Pitanje br. 1: godisnji odmor znaci odsustvo sa radnog mijesta. Kao developer obrtnik mozes obracunat samo svoju prisutnost, a ne odsutnosti. Pet tijedana godisnjeg odmora iznosi 10% godisnjeg nabirka radnog vremena. Tko snosi troskove odustnosti u tvom slucaju?

- Pitanje br. 2: odsutnost zbog bolesti, isl. I tu mozemo racunat na godunu tijedan ili dva odsutnosti. U nekim slucajevima i vise, ali prosjecno recimo 2 tijedna. To je negdje oko 5% godisnjeg nabirka radnog vremena. Tko snosi troskove odustnosti u tvom slucaju?

- Pitanje br. 3: Blagdani. I tu se nabere oko 2 tijedna odsutnosti na godinu. Sto znaci dodatnih 5%. Tko snosi troskove odustnosti u tvom slucaju?

 

Suma sumarum: u 80 - 85% prisutnosti treba zaradit 100% godisnje plate. Sto znaci, da treba zeljenunetto satnicu prisutnosti podignuti na nekih 125%, da bi se moglo imat novce na lageru za vrijeme kad covjek nije prisutan na poslu.

 

Sad, kad smo namirili sebe, treba namirit i direktna i indirektna oporezivanja (socialna osiguranja). Sa aspekt netto primanja, t. z. Bruto 1 je ca. 50% vislji, a t. z. Bruto 2 je za nekih 80% vislji od netta (vir). Kad uvecamo nasu gornju satnicu za tih 80%, dobijamo 225%.

 

Uposleni u firmama dobijaju i razne jubilejne nagrade, regres za godisnji odmor, bozicnicu, regres za prehranu, povrat troskova putovanja, itd. Recimo, da je svega skupa ca. za dvije mjesecne plate i tih dodataka. Neki su oprezivani, drugi nisu, pa recimo ovak, da uvecamo nasu dobijenu satnicu jos za 10% (onak, preko prsta) i dolazimo na ca. 247,50% nase zeljene netto satnice.

 

Na sve skupa dodamo jos troskove licenci, hardware-a, isl., koji padaju na nas kad smo obrtnici (i ne vise na poslodavca) i dolazimo na nekih 250% +/-. To znaci, ako zelimo ekvivalent mjesecne plate 7.500 Kuna, na nama je, da mjesecno izdamo racun za nekih 18.750 Kuna i iz tih novaca izdvojimo porez, osiguranja, isl, te ostavljamo sebi rezervu za mjesece, kad ce zbog odsustva primanja biti slabija/niza.

 

Fazit: Ponuda n prvi pogled zvuci dobro, ali treba dobro preracunat, da li je zaista dobra. Kao freelancer radim vec nekih 20 godina i iz izkustva mogu reci, da je netto primanje zaista negdje oko 40% prometa (brez PDV). Nekad malo bolje, nekad malo slabije, ali prosjecno tu negdje. Dali je o u tvom slucaju tako, znas sam. Ali moj savjet bi bio: ako ponuda nije 2 i pol puta veca od toga, sto zelis, da bude tvoj mjesecni dohodak, tada bijeg - st odalje. Inace ces brzo osjetit na vlastitoj kozi znacenje pojma prekariat.  

May the source be with you.
15 godina
offline
Re: Zaposlenje preko obrta

-'perspektivan' biz koji već u startu računa s muljažom.. nepotrebno kemijanje, često samo scam-navlakuša. (da sad ne seciram pojedine rečenice-pitanja kao tko što plaća ili poticaji..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Zaposlenje preko obrta
zus1 kaže...

Pozdrav svima.

 

Prvo samo želim navesti da ako već postoji slična tema neka administrator zatvori ovu i stavi poveznicu na tu temu. Hvala

 

Situacija o kojoj bi žeio čuti vaše savijete i eventualna iskustva je slijedeća:

 

Ponuđen mi je posao developera u jednoj firmi čije ime naravno neću navesti. Ali stvar je u tome da firma seli svoje sjedište u SAD i svoje djelatnike zapošljava kao obrtnike. 

Znaći trebao bih otovirit svoj obrt (paušalni obrt) u kojemu bi ja bio jedini zaposlenk, i onda kao obrt raditi za njih, na što bi mi oni isplačivali naknadu za moj posao, kao jedna firma drugoj firmi za njihove usluge. Što bi onda drugim riječima, bila moja mjesečna plaća.

S njihve strane bi bili pokriveni svi doprinosi koje bi morao plačati kao obrtnik, odnosno oni bi to plačali.

 

Meni zanima koliko je ovo neka dobra praksa i jeli uopće te kakvi su i koliki rizici?

 

Hvala unaprijed na svim odgovirma i savjetima :)

 

 

pausalni obrt, otvoris u nekoliko minuta, svu dokumentaciju dobijes na salteru, recimo hitro hr ured, dobit ces obrtincu i pecat (ne znam da li se pecat jos koristi)

 

ne znam koliko je trenutno trosak otvaranja obrta, bio je oko 700kn ukupno svi papiri i pecat i obrtnica

 

morat ces otvoriti racun u banci, i to odmah otvori kunski i devizni, s time da ce ti pri svakoj uplati na devizni racun banka uzeti 60kn, pa racunaj i to kao trosak

 

jos uz to ces imati mjesecno od 50kn do 80kn bankovnih troskova vodenja racuna, (zavisi od usluga koje ces uzeti od banke, tipa internet bankarstvo, mobilno bankarstvo, izvjestaji itd itd)

 

dok god ti proment ne prelazi 300 000kn godisnje, spadas u pausalne obrtnike i nisu u sustavu pdv-a, raspolazes sa novcima na racunu, kao sto to sada radis sa tekucim racunom

 

placas porez od 12% i na to onda jos prirez, recimo za zagreb je prirez 18%, dodatno jos placas svaki mjesec fiksno zdravstveno, mirovinsko, zastita na radu i slicni doprinosi, koji su ti u korelaciji sa godisnjim prometom, i onda ces jos imati kvartalno za platiti clanstvo u obrtnickoj komori, prvu godinu si osloboden placanja toga, mislim da je oko 300kn kvartalno.

 

recimo za promet od oko 150 000kn godisnje, ukupni trosak obrta prema drzavi je oko 1300kn mjesecno, plus 300kn komori kvartalno

 

 

za pausalni obrt ne trebas voditi nikakve poslovne knjige, vec samo evidneciju prometa, niti placati knjgovodu, jedino sto moras je cuvati sve racune koje izdajes, digitalno i fizicki, na kraju godine ces pri prijavi poreza ispuniti KPR obrazac i to je to.

 

pausalni obrt je odlicna stvar jer imas najmanje mjesecnih troskova, ali s druge strane logicno, ne mozes pisati u trosak poslovanja nista, gorivo, struju, opremu, telefone i slicno, sve placas iz svoga dzepa i sve te troskove si uracunaj u iznos koji ces traziti da ti plate

 

pri otvaranju moras paziti koju kategoriju obrta ces otvoriti, jer ces s obzirom na to i raditi racune na kojima ce biti navedene stavke usluga/proizvoda koje ces naplacivati

 

kako si napisao da ces obavljati developerske poslove, onda otvoris obrt u toj kategoriji

 

isto tako moras ces staviti srediste obrta da je tvoja kuca/stan gdje zivis, posto ces tamo obavljati djelatnost, a ako nisi vlasnik toga objekta, ona ti vlasnik mora dati privolu da mozes obavljati poslovanje u njegovom prostoru, s time da bi mu i trebao placati nekakav najam, medutim to rijetko ko radi i nisam jos cuo do sada da je nekakva inspekcija to provjeravala, pogotovo ako si u obiteljskim odnosima sa tom osobom

 

morat ces na objektu imati naznaceno plaketu sa imenom obrta, to je obavezno i za to ce ti roknut kaznu ako nemas 

 

nema nikakvih rizika, pausalni obrt je super stvar za ovakve slucajeve, sve dok drzavi placas ono sto je njeno nemas nikakvih problema

 

uglavnom, uzmi si iznos koji zelis da ti svaki mjesec bude placa tvoja, na taj iznos dodaj sve moguce troskove, koje su ti ovi spremni pokriti, struja, najam, telefon, gorivo, doprinosi drzavi, doprinosi komori itd itd, onda ces vidjeti koliki ce ti biti mjesecni iznos racuna kojega ces izdavati njima, i prema tome si izracunas koliki ce ti biti godisnji promet i da li su unutar te granice od 300 000kn

 

ne isplacujes si nikakvu placu, svi novci koji su na racunu su tvoji i s njima radis kako hoces i sta hoces

 

 

 

 

 

5 godina
neaktivan
offline
Re: Zaposlenje preko obrta
Timo kaže...

morat ces na objektu imati naznaceno plaketu sa imenom obrta, to je obavezno i za to ce ti roknut kaznu ako nemas 

 

 

 

Tako je. Da dodes do natpisa (ako hoces po zakonu) moras ishodit rjesenja gradskog ureda, rješenje arhitekta (2000kn ili više), onaj neki papir sa prikazom čestice (čitaj: biljezi i troškovi na svakom koraku).

Troškovi vatrogasnog aparata pa godišnji servis aparata. Troškovi za firmu koja ti obavlja zaštitu na radu u visini par situća kuna. Troškovi osiguranja vrijedne opreme (računalo i sl.)

Otkazni rok ti garantira firma ili je "od sutra ne radiš"?

Ima tu još stvari vrijedne spomena koje ni ja ni prethodnici nisu spomenuli a podižu cijenu rada.

 

11 godina
offline
Re: Zaposlenje preko obrta
Tomdev kaže...
Timo kaže...

morat ces na objektu imati naznaceno plaketu sa imenom obrta, to je obavezno i za to ce ti roknut kaznu ako nemas 

 

 

 

Tako je. Da dodes do natpisa (ako hoces po zakonu) moras ishodit rjesenja gradskog ureda, rješenje arhitekta (2000kn ili više), onaj neki papir sa prikazom čestice (čitaj: biljezi i troškovi na svakom koraku).

Troškovi vatrogasnog aparata pa godišnji servis aparata. Troškovi za firmu koja ti obavlja zaštitu na radu u visini par situća kuna. Troškovi osiguranja vrijedne opreme (računalo i sl.)

Otkazni rok ti garantira firma ili je "od sutra ne radiš"?

Ima tu još stvari vrijedne spomena koje ni ja ni prethodnici nisu spomenuli a podižu cijenu rada.

 

 ne ne, krivo si me shvatio, ne treba mu na kuci pisati takva plaketa koje imaju inzenjeri, zubari i slicno.

 

uzme obicnu plocicu, onu sto se stavlja na vrata stanova sa prezimenim, i to je to :)

16 godina
online
Re: Zaposlenje preko obrta
F.R.C. kaže...

 

Pravilo 40%.  To znaci, da na svaku tisucu kuna, koje zelis imati u svojem nocaniku na kraju (mjeseca), trebas izdati racun za dvije tisuce Kuna i pol.

...

 Suma sumarum: u 80 - 85% prisutnosti treba zaradit 100% godisnje plate.

Dobar osvrt. Čak i optimističan (ja obično računam ne s 40% već s 1/3, a i u 80-85% prisutnosti računam s max. 75% efikasnosti).

Tomdev kaže...

Ima tu još stvari vrijedne spomena koje ni ja ni prethodnici nisu spomenuli a podižu cijenu rada.

 

Ima tu brdo stvari, zato mu treba neki računovođa - knjigovođa koji će pratiti detalje.

Inače će više vremena trošiti na gluposti nego na posao.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Zaposlenje preko obrta
Old Iggy kaže...
F.R.C. kaže...

 

Pravilo 40%.  To znaci, da na svaku tisucu kuna, koje zelis imati u svojem nocaniku na kraju (mjeseca), trebas izdati racun za dvije tisuce Kuna i pol.

...

 Suma sumarum: u 80 - 85% prisutnosti treba zaradit 100% godisnje plate.

Dobar osvrt. Čak i optimističan (ja obično računam ne s 40% već s 1/3, a i u 80-85% prisutnosti računam s max. 75% efikasnosti).

Tomdev kaže...

Ima tu još stvari vrijedne spomena koje ni ja ni prethodnici nisu spomenuli a podižu cijenu rada.

 

Ima tu brdo stvari, zato mu treba neki računovođa - knjigovođa koji će pratiti detalje.

Inače će više vremena trošiti na gluposti nego na posao.

 

To su vec detajli "pravog freelancanja", koji mozda u njegovom slucaju nisu toliko bitni. Ja (za sebe) uzimam za osnovu 1.350 efektivnih/prodanih sati na godinu (u vidu normalnog radnog vremena 40 sati na tjedan, brez dobrovoljnih prekovremenih obaveza, koje cesto znaju biti i 50, a u spicama cak i 60 - 70 sati na tjedan). Isto tako (ovdje u Njemackoj) vazi nekako, da satnica je okvirna projekcija uporedbe sa bruto platom zaposlenika. Tako npr. satnica od X (npr. 60) evra pod predpostavkom 1.350 prodanih sati na godinu predstavlja uporedljiva primanja sa zaposlenikom, koji prima X (znaci istih 60) tisuca evra bruto plate godisnje.

May the source be with you.
14 godina
offline
Re: Zaposlenje preko obrta
F.R.C. kaže...

Pravilo 40%....  Inace ces brzo osjetit na vlastitoj kozi znacenje pojma prekariat.  

 Kao netko tko već cca 15 godina radi samostalno potvrđujem ovo. Čovjek ti je ovdje sve rekao. A ova priča da oni sele sjedište u SAD itd... čisto muljanje, drugim riječima smanjuju svoje troškove, prebacuju troškove na djelatnike uz istovremeno puno lakše otpuštanje ljudi jer zapravo nikog nisu zaposlili nego plaćaju vanjsku uslugu. I oni će ti plaćati doprinose? hm, kao obrtnik ti si obveznik plaćanja doprinosa, i ako ti oni ne uplate, ti ćeš biti dužan iz vlastitog džepa to platiti, ako nemaš, ide ovrha...

7 godina
offline
Zaposlenje preko obrta

o jebote sto ste zakomplicirali covjeku najjednostavniju stvar na svijetu

 

kao sto sam vec negdje nekome prosle godine pisao, ovako ti ide pausalni obrt:

 

Do 300.000 kn primanja si van PDV-a i ostaješ paušalan obrtnik. Prednost je jer porez plaćaš paušalno i sva davanja državi su ti sljedeća:
Porez na dohodak 12% + prirez grada: 4.140,00 + cca 250-750 kn - GODIŠNJE - plaća se tromjesečno do zadnjeg dana tromjesečja
Doprinosi: 1.151,57/395,25 kn/0 kn - MJESEČNO - plaća se do 15-og u mj. za prethodni mjesec
Komorski doprinos - Prva godina rada oslobođena plaćanja. Nakon prve godine - 76 kn mjesečno - - PLAĆANJE - tromjesečno
Ako prekoračiš limit, od sljedeće godine si u sustavu PDV-a i porez na dohodak ti ide drastično gore (24-36%).

Obrt se otvori u 5 dana, sve preko neta ide, nema papirologije. Trošak otvaranja obrta je 250 kn ako ideš preko e-obrt, za e-obrt ti treba e-građanin, 5 minuta posla u fini da ti ga otvore ako nemaš. Kad dobiješ e-građanin, otvoriš e-građanin pretinac da ti dolaze poruke i uđeš u e-obrt i klikneš novi obrt.
Striktno se pridržavaj pravila o imenu obrta i nomenklaturi da ti ne odbiju zahtjev i da ne trošiš vrijeme sebi i drugima. Ispravan oblik je:
Obavezni, duži naziv je u obliku: Naziv, obrt za insert djelatnost, vl. Taj Taj
Skraćeni naziv koji možete koristiti je bez ovog srednjeg dijela, dakle: Naziv, vl. Taj Taj
 
Od papirologije ti treba sljedeće:
kopija osobnog dokumenta
vlasnički list za adresu gdje je obrt prijavljen (ja sam ga otvorio na svoju adresu, vlasnički list našao na netu na https://oss.uredjenazemlja.hr/MainBook.html -> moraš znati broj čestice)
ako nisi jedini vlasnik (ili nisi vlasnik) punomoć od ostalih suvlasnika ili vlasnika da smiješ koristiti prostor za obavljanje djelatnosti ovjeriti kod javnog bilježnika.
potvrda o uplati 250 kn za otvaranje obrta

Kad to sve pošalješ, nakon šta obrade zahtjev (par dana), na e-građanin pretinac ćeš dobit obrtnicu i rješenje o otvaranju obrta. To ti treba da bi otvorio račun u banci.
Na to još idu troškovi vođenja računa u banci, računovodstvo (ako ti treba) te trošak štambilja (~100 kn) bez kojeg ne možeš otvorit račun u banci.
 
Djelatnosti sti mogu biti sljedece:
62.01 RAČUNALNO PROGRAMIRANJE
62.03 UPRAVLJANJE RAČUNALNOM OPREMOM I SUSTAVOM
62.09 OSTALE USLUŽNE DJELATNOSTI U VEZI S INFORMACIJSKOM TEHNOLOGIJOM I RAČUNALIMA
63.11 OBRADA PODATAKA, USLUGE POSLUŽITELJA I DJELATNOSTI POVEZANE S NJIMA
 
Fiskalizacija nije potrebna jer ne poslujes gotovinom.
Ne vode se nikakve poslovne knjige, vec se samo cuvaju izdani racuni, i na kraju godine se isunjava obrazac za prijavu poreza i to je to.
Sve račune izdajete preko transakcijskog računa i niste dužni imati fiskalnu blagajnu koja je povezana sa Poreznom upravom već je potrebno prilagoditi izgled računa sa potrebnim obveznim elementima.
Ako vas zanima na šta smijete trošiti svoju teško zarađenu lovu, odgovor je: na bilo šta. Kod paušalnog obrta nema pravdanja troškova, nakon što sve poplaćate državi.
Moj PC  
3 0 hvala 2
5 godina
neaktivan
offline
Re: Zaposlenje preko obrta
Timo kaže...
Tomdev kaže...
Timo kaže...

morat ces na objektu imati naznaceno plaketu sa imenom obrta, to je obavezno i za to ce ti roknut kaznu ako nemas 

 

 

 

Tako je. Da dodes do natpisa (ako hoces po zakonu) moras ishodit rjesenja gradskog ureda, rješenje arhitekta (2000kn ili više), onaj neki papir sa prikazom čestice (čitaj: biljezi i troškovi na svakom koraku).

Troškovi vatrogasnog aparata pa godišnji servis aparata. Troškovi za firmu koja ti obavlja zaštitu na radu u visini par situća kuna. Troškovi osiguranja vrijedne opreme (računalo i sl.)

Otkazni rok ti garantira firma ili je "od sutra ne radiš"?

Ima tu još stvari vrijedne spomena koje ni ja ni prethodnici nisu spomenuli a podižu cijenu rada.

 

 ne ne, krivo si me shvatio, ne treba mu na kuci pisati takva plaketa koje imaju inzenjeri, zubari i slicno.

 

uzme obicnu plocicu, onu sto se stavlja na vrata stanova sa prezimenim, i to je to :)

Zakonom o obrtu je propisano da na pročelju zgrade mora biti natpis s imenom obrta a da bi na bilo koje pročelje stavio natpis zakonski mora obaviti sve što sam gore napisao. Druga stvar je kako inspekcija gleda na slučaj kad netko radi u svojoj sobi i kakve sve "izvedbe" natpisa mogu dobiti prolaznu ocjenu. Strogo po zakonu, natpis na vratima na petom katu zgrade nije isto što i natpis na pročelju zgrade...

5 godina
neaktivan
offline
Re: Zaposlenje preko obrta
Old Iggy kaže...
F.R.C. kaže...

 

Pravilo 40%.  To znaci, da na svaku tisucu kuna, koje zelis imati u svojem nocaniku na kraju (mjeseca), trebas izdati racun za dvije tisuce Kuna i pol.

...

 Suma sumarum: u 80 - 85% prisutnosti treba zaradit 100% godisnje plate.

Dobar osvrt. Čak i optimističan (ja obično računam ne s 40% već s 1/3, a i u 80-85% prisutnosti računam s max. 75% efikasnosti).

Tomdev kaže...

Ima tu još stvari vrijedne spomena koje ni ja ni prethodnici nisu spomenuli a podižu cijenu rada.

 

Ima tu brdo stvari, zato mu treba neki računovođa - knjigovođa koji će pratiti detalje.

Inače će više vremena trošiti na gluposti nego na posao.

Spomenička renta pa dobrinosi za šume (ne znam jel to još uvijek vrijedi) itd. A glavna stavka na koju može potrošiti većinu vremena je "bavljenje hrvatskim propisima". Ili opet mora platiti savjetnika koji će ga obavještavati o promjenama vezanim za poslovanje obrta. Pri tome ne mislim samo na poreznog savjetnika.

11 godina
offline
Zaposlenje preko obrta

za pusalni obrt nista od navedenog ne vrijedi, niti pausalni obrat placa spomenicke rente i slince pizdarije, to placaju obrti u sustavu pdva, doo, d.d. i jdoo

 

pausalci su posebna kategorija, i najjeftinije moguce poslovanje u hrvatskoj

 

moja firma je krenula kao pausalni obrti i nisam imao nikakvih dodatnih troskova, niti sam morao placati nekakve posebne stvari i traziti dozvole za plocicu na vratima 

 

nema poslovnih knjiga, nema knjigovode itd itd

 

ovo na slici su svi maksimalni troskovi koje ima jedan pausalni obrt, i to je to nema vise nista

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Zaposlenje preko obrta
Timo kaže...

za pusalni obrt nista od navedenog ne vrijedi, niti pausalni obrat placa spomenicke rente i slince pizdarije, to placaju obrti u sustavu pdva, doo, d.d. i jdoo

 

pausalci su posebna kategorija, i najjeftinije moguce poslovanje u hrvatskoj

 

moja firma je krenula kao pausalni obrti i nisam imao nikakvih dodatnih troskova, niti sam morao placati nekakve posebne stvari i traziti dozvole za plocicu na vratima 

 

nema poslovnih knjiga, nema knjigovode itd itd

 

ovo na slici su svi maksimalni troskovi koje ima jedan pausalni obrt, i to je to nema vise nista

 

 

 

https://plaviured.hr/vodici/spomenicka-renta-placaju-li-pausalisti/

 

Za ostale stvari ne znam da li još vrijeme jer nisam u toku, ako će autor teme otvarati obrt neka se dobro raspita kod nadležnih institucija.

11 godina
offline
Re: Zaposlenje preko obrta

Istina je da je najjeftinije imati paušalni obrt, ali tablice s podacima koje si priložio su od prošle godine. Sad je sve malo veće. Ima sve na stranicama plavog ureda, tko se želi informirati. Moguće da od nove godine dođu i nove promjene s novim poreznim zakonom. Nadajmo se dizanju praga iznad 300k kn :)

 

Knjigovodstvo nije obavezno, ali ja sam si ga ipak uzeo. Iako se radi o maksimalno 2-3 sata efektivnog posla mjesečno, plaćam knjigovođu 300 kn/mj. jer poslujem s inozemstvom pa poreznoj treba podnositi neke izvještaje svaki mjesec za što bi ja morao ići u finu po neki certifikat, pa u poreznu... A nitko ti ne zna lijepo objasniti što i kako točno trebaš. Ovako ipak mirnije spavam i ne razbijam glavu s tim glupostima.

 

Mene više smeta banka kako grabi svoj dio. Osim što plaćam vođenje i mobilno bankarstvo 60 kn/mj. plaćam i naknadu 7 € na svaki priljev iz inozemstva, a ako je veći od 500 € naknada je 10 €.

16 godina
online
Re: Zaposlenje preko obrta
Peruneph kaže...
 

Mene više smeta banka kako grabi svoj dio. Osim što plaćam vođenje i mobilno bankarstvo 60 kn/mj. plaćam i naknadu 7 € na svaki priljev iz inozemstva, a ako je veći od 500 € naknada je 10 €.

Još lako za banku, mene više smeta plaćanje "kikiriki" doprinosa u cjelini.

14 godina
offline
Re: Zaposlenje preko obrta
Old Iggy kaže...
Još lako za banku, mene više smeta plaćanje "kikiriki" doprinosa u cjelini.

 

Misliš - teško ti je ukucati par kuna doprinosa "za zaštitu na radu 0,5%" svaki mjesec u netbanking ili ...?

 

16 godina
online
Re: Zaposlenje preko obrta
Eol kaže...
Old Iggy kaže...
Još lako za banku, mene više smeta plaćanje "kikiriki" doprinosa u cjelini.

 

Misliš - teško ti je ukucati par kuna doprinosa "za zaštitu na radu 0,5%" svaki mjesec u netbanking ili ...?

 

Ne, teško mi je vidjeti koliko iznose paušali doprinosa za mirovinsko i zdravstveno.

16 godina
online
Re: Zaposlenje preko obrta
Old Iggy kaže...
Eol kaže...
Old Iggy kaže...
Još lako za banku, mene više smeta plaćanje "kikiriki" doprinosa u cjelini.

 

Misliš - teško ti je ukucati par kuna doprinosa "za zaštitu na radu 0,5%" svaki mjesec u netbanking ili ...?

 

Ne, teško mi je vidjeti koliko iznose paušali doprinosa za mirovinsko i zdravstveno.

Još teže je gledati kako se taj novac rasipa.

16 godina
online
Re: Zaposlenje preko obrta
Mladen kaže...
Old Iggy kaže...

 

Ne, teško mi je vidjeti koliko iznose paušali doprinosa za mirovinsko i zdravstveno.

Još teže je gledati kako se taj novac rasipa.

Obzirom da ipak ima neke koristi od toga, ni najmanje.

Ovako firma ode - manje svima nama, on plaća mizerno, a koristi isto kao onaj tko ima istu plaću, a plaća n puta više.

14 godina
offline
Zaposlenje preko obrta

Pa zar stvarno misliš da ovi iz porezne neće skužiti o čemu se tu radi? Pogledaj grupu na Face-u Paušalni obrtnici i pročitaj koliko je obrtnika najebalo zbog ovakvog ponašanja. Ako obrt ima samo jednog klijenta sa redovnim uplatama što može biti okarakterizirano kao plaća jednostavno će ti porezna obračun doprinose kao u ugovoru o djelu. Ti ćeš biti izložen i odgovarati za sve što poreznoj ne bude po volji, a tvoj "poslodavac" je skinuo svu odgovornost sa sebe.

 

Još jedna bitna stvar su doprinosi koje uplaćuješ kao paušalni obrtnik, poglavito mirovinsko, koje za oba stupa zajedno iznosi ~640kn, zaključi sam kolika te mirovina čeka.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice